ui ïïi Htisltin Aitsna, Laoptraat ei ie ioiiüeïorwaari MAGAZIJN Hinthamerstraat 24, 's-eiissü Grossier in Sign, Sigaretten, TaöaK, Sigarenzakjes 011 er. beloer! m üroeise Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3783, Zaterdag 15 Juni 1918. ITOILLETOIV HAT ES, BA HL n AAA's Heeren- en fiiiiderklewliiig. Gorinclieiti. Und van ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. Int. 492 (bedrukt) Alle soorten S'garetten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. BÜITENLANDSCH OVERZICHT. De bekende Engelsche militaire schrijver Repington betoogt dat het beginsel waarop de veldtocht van de geallieerden van 1948 gebaseeerd is, isvolhouden tot sterke Amerikaansche en Engelsche reserves in het veld komen en aan de geallieerden het initiatief, dat zij verloren hebben, te ruggeven. Wij zijn niet, van plan, om onze legers te verdeelen ter wille van een groote stad, onverschillig welk historisch belang zij heb ben. Als de politiek er niet aan te pas komt en wij niet gedwongen worden, een strategie te aanvaarden, die met het hoog ste beginsel in strijd is, wanneer wij han delen of moeten handelen, is het defini tieve succes van onze wapens verzekerd. Maar het nageslacht zal ons nooit ver geven, als wij in dit critieke uur van dat beginsel afwijken en de eenheid van onze legers verbreken of ze versnipperen door hoofdzaken aan hijzaken op te offeren. Zooveel mogelijk dus de aanvallen der Duitschers weerstaanzoo mogelijk hem terugdringen maar voor 't overige niet aanvallend te werk gaan. Dat is het krijgs plan der geallieerden; Als zij het kunnen volvoeren én in staat zijn de offensieven der Duitschers al is het dan ook met verlies van manschappen, terrein en buit af te weren, dan is er natuurlijk kans, dat zij tenslotte weer in de minderheid geraken en nu van hun kant met de aanval beginnen. EEN LEVENSBEELD. In zijn armen houdt hij een hondje, een mank, ongelukkig dier, met afgesneden ooren en een akelig stompje staart, dat rusteloos heen én weer gaat. Met zijn lange tengere vingers strijkt de knaap over de borstelige haren en brengt zijn mond dicht bij de koi^e oortjes. «Ze bennen weg, jij was ook bang voor 't leven. Hu wat was dat akelig Jij blijft bij me, hè, Boppie van jou hou ik, omdat jij mank bent en leelijk, jou schop pen ze ook. Ja, hè net als mij en jij kan ook nog niet erg bijten, omdat je nog te klein bent, maar ik zal je te eten geven en als je dan groeit en groot bent, dan kun je van je af bijten. Ze wouen je verdrinken omdat je mank loopt, maar ik heb je verstopten nou hou je van mij, hè, BoppieJij likt me, ja goeie hond, jij zoent de baas, ja ja lik me maar jij roept nietKriek of Krates tegen me nu, nu, Boppie, niet zoo erg. Koest dan hond ze hebben hem wegge bracht, hij heeft z'n eigen dood gedronken, 'tis wel m'en vader, maar ikhield niet van hem, hij kon mij ook niet uitstaan.... 'k heb niets geen spijt dat hij dood is, 't is wel goed, hè, nou hoef ik je niet eens Doch dan moet die hulp van de Ame rikanen niet al te lang op zich laten wach ten. Want de druk die de Duitschers uitoefenen, wordt zwaar. Het kan niet ont kend worden, dat de geallieerde legers en met name de Franschen zich kranig houden. Het is hun zelfs gelukt den Duitschers eenig terrein te ontrukken. Doch dit is niet van noemenswaardige beteekenis. Om Com- piègne, het belangrijke punt, waar tal van spoorwegen samenkomen en welks bezit van groot gewicht is, gaat nu de worste ling. De Franschman verdedigt het met hand en tand, de Duiischer rukt er op los tc vuur en te zwaard. Mocht het de laatsten gelukken deze stad binnnen l.e trekken, waan zal dan het offensief zich heen bewegen Naar Parijs zoo meeneri velen in de laatste dagen. Er is toch een bizondere commissie voor de organisatie van de ver dediging van Parijs benoemd. En nu hoort men naar aanleiding daarvan allerlei be schouwingen Het was een voorzorgsmaat regel zei men. Maar de vraag kwam op of het er om te doen was een werkelijk militaire ver dediging te oi'ganiseeren met het oog op een Duitschen aanval of ten beleg, of dat er, gelijk sommige berichten meldden, vooral gedacht werd aan het blijven verzekeren van de goede aankomst van alle levensbe- tioodigdheden voor de Parijsche bevolking en de in de buurt liggende troepen en Amerikaansche kampen. De oud-minister Semhat had wel in het blad L'Heure ge zegd, dat er maatr egelen genomen moesten worden voor het spoedig blusschen van meer te verstoppen. Ststil niet blaffen, hoor je dan be ginnen die anderen ook, de oude baas van beneden wil je verkoopen ik heb gehoord dat hij 't tegen juffrouw Ram zei. Ha ha ha ha J ik zal hem eens lekker beet nemen, hij noemt mij ook rakkert en kriek. Stil blijf zitten, koest dan ik zal ze er uitlaten die stomme dieren krijgen niet eens eten van daag. Koest dan, Boppie Voorzichtig laat de knaap zich van den rand der bedstede glijden en gaat en voe lend tastend naar de deur. «Gesloten,mompelt hij. »0 maar dat's niet erg, ik weet wel raad,® en naar de vervelooze latafel gaande de duis ternis hindert hem niet hij kent eiken hoek van 't vertrek haalt hij uit de bovenste lade een ouden, roestigen sleutel te voor schijn en opent daarmede de deur, terwijl hij grinnikt«dat weet de ouwe niet vader wist het ook niet, en ik heb hem toch zoo dikwijls gebruikt, als hij me op sloot «Kom jongens k fluistert de bultenaar, terwijl hij in het duister de honden los maakt, die even hun hals en kop schuddend, een kort blaffen doen hooren. «Zoo nu maar vooruit.® Hij zet de deur wagewijd open, en met een paar schoppen van zijn korte, magere beentjes, jaagt hij het zeven tal honden de kamer uit. Onder luid geblaf rennen de dieren de trap af, en de straat op. In een oogwenk i zijn ze uit het gezicht, en is Strijkman, branden in geval van ernstiger beschieting, dat er artillerie opgesteld moest worden om eventueele helegeringsartillerie te be strijden, dat levensrniddelenvoorraden ge vormd, alle beschikkingen voor snelle ver wijdering der non-combattanten en voor het bewapenen van vrijwillige verdedigers getroffen moesten worden. Er was zelfs reeds gesproken over de kwestie of bij voorbeeld de zeer vele duizenden arbeiders uit de munitie-fabrieken van het gebied van Parijs niet van wapenen voorzien moest worden en een conservatief blad was, ge dachtig aan de jongste woelingen onder deze arbeiders, daar reeds met ongerustheid tegen opgekomen. De Matin wijst er op, drt het o: moge lijk is, dat de Duitschers tengevolge van een nieuw offensief, afgezien nog vari een binnenrukken van Parijs, zoo dicht hij de hoofdstad komen, dat een voortgezette, systematische beschieting met zwaar geschut waarschijnlijk zon kunnen worden. In die omstandigheden is het plicht der regeering, met de gevolgen daarvan rekening te houden. De voortzetting van den arbeid in de fabrieken zou in de eerste plaats onmogelijk worden en de arbeiders zouden reeds, om den noodigen oorlogsarbeid voort te kunnen zetten, de stad moeten verlaten. Verder is het plicht, om vrouw, kinderen en grijsaards aan de gevaren van een ge regelde beschieting tp onttrekken. Hervé schrijft in de Victoire, dat Parijs als middenpunt van de Fransche spoorwe gen onmogelijk los gelaten kan worden zonder dat de uiterste verdediging beproefd is. Het offensief socialistisch blad l'Huma- nité laat aai: de regeering de geheele ver antwoordelijkheid .voor het lot van Parijs. Te Parijs zijn de gedachten dus ernstig vervuld met de mogelijkheid van een ko menden grooten Duitschen aanval op de hoofdstad. Intusschen is het natuurlijk volstrekt niet zeker, dat de eerstvolgende groote Duit- sche st ,ot werkelijk in de richting van Parijs zal plaats hebben. Doch hiervan kunnen wij wel verzekerd zijn dat de Duitschers niet zullen stilzitten. Want het schijnt meenens te zullen worden met de Amerikanen. Mag men de berichten gelooven dan zijn dezen met ongelooflijken spoed bezig zich voor te bereiden tot een geweldige actie. Zoo schrijft de corres pondent van de Times Er zullen aan het front eenige verrassingen zijn wanneer het die berieden het blaffen en 't leven op de trap heeft gehoord, met een lamp in de hand naar boven gesneid, om te zien wat er voorvalt. Als hij de deur geopend vindt en de afwezigheid der honden bemerkt, vloekt hij binnensmonds, en zet de lamp op den houten schoorsteenrand. De jongen is weer in de bedstede ge kropen, en houdt zich stil. «Niefs, niemandal bromt Strijkman »hoe komt die deur open waar achtig al de honden weg dat is een ge- meene streek ik ben bestolen Wie heeft Een onderdrukt lachen klinkt uit de bed stede. »Dat is zeker die satansche hult, die mij dat gebakken heeft.Met die woorden nadert de pandjesbaas het bed, en schuift de gordijnen open. «N'avond, baas Strijkman,® grinnikt de jongen, die met zijn beenen tegen het houten beschot trommelt. «Satanskind heb jij die honden losge laten «Jawel baas Strijkman, wat liepen ze haha ha «Vervloekte kriek, dat zal ik je inpepe ren Met de ellebogen op de knieën, en de handen onder het hoofd, ziet de knaap dood kalm den ouden man in 't gelaat, terwijl hij antwoordt «Ze waren toch niet van jou, wel program van de Amerikaansche actie in de lucht in volle werking zal wezen. Een van de installaties voor den luchtdienst, werd door hem bezocht. Zij beslaat eene opper vlakte van 6 Eng. Mijl bij 4Vs E. M; De bouw, het in elkaar zetten en de herstel ling vari Amerikaansche vliegtuigen zullen daar spoedig worden uitgevoerd op een schaal, als nooit te voren is aanschouwd. In de stelplaats voor het in elkaar zetten van stalen wagens komt per dag een com plete trein gereed. Echt Amerikaanse!» Er wordt met kracht gewerkt aan een hospitaal met 20.000 bedden, het grootste dat nog ooit gebouwd is. In een hoofdartikel schrijft de Times «De Duitscher weet dat zijn ondergang nadert. Hij beseft heel goed wat het mee doen van de V. St. voor hem heteekent. Wanneer de toebereidselen van de Airieii- kanen in Frankrijk hun voltooiing beginnen te naderen, zal het met de numerieke meer derheid van den vijand, zijn eenigen voor sprong te velde, gedaan zijn en zal de we reld in het zicht zijn van een werkelijken vrede.® Het is maar de vraag of deze helpers van over zee bij machte zullen zijn vol doende manschappen naar Frankrijk te zen den, mèt alles wat een millioenenleger zoo al noodig heeft aan voedsel, kleeding, mu nitie, enz. Want vergeten mag niet worden, dat de duikboot een dreigend gevaar blijft. Niet alleen omdat deze de transportschepen torpedeert, maar ook voor de havens der geallieerden tal van verborgen mijnen uit strooit. Hoe groot ook dit gevaar is, blijkt wei uit de massa mijnvegers die de zee doorkruisen om dit schadelijk goedje op te visschen. In een artikel over deze mijn- vegers zegt de N. R. C. Men spreekt in het geheel niet over hen: zij zijn de vergetenen, de onbekende helden van den zee-oorlog. Toch is hun geschie denis prachtig de diensten die ze bewijzen zijn onschatbaar. Zonder hen zouden de landen, die het meesterschap der zee be weren te hebben, in werkelijkheid gevan gen zijn, opgesloten in een doodelijken cir kel van ijzer en ontplofbare stoffen, en zouden ze onmogelijk gemeenschap met eikaar kunnen hebban en zich van voedsel voorzien. Zonder hen zou Frankrijk niet in staat zijn, op zijn grondgebied de golven van mannen en materieel te ontvangen, die Engeland en de Vereenigde Staten het toezenden zonder hen zouden de geblok- «Wel wis en waarachtig waren ze vari mij, voor de huur en «Vader heeft verleden week toch de huur betaald Hou je mond, krates, en kom van dat bed «Neen.® «Waarom niet?® «Omdat je krates tegen me zegt ik weet het wel dat ik een bochel heb, maar jij hoeft het mij niet te zeggen. Hè hè hè Meneer is op zijn teen tjes getrapt alloh, gauw kom er af «Neen.® «Wil je niet Wacht ik zal je beenen maken,® Strijkman grijpt een honden zweep die naast de bedstede hangt en heft ze dreigend op. «Sla maar toe als je durft, maar als je 't doet bijt ik je,« en even als een dier blikkert de jongen met de witte tanden «ik hen niet bang voor slaag. Vader sloeg me ook, maar altijd alleen als hij me krijgen kon, ha ha ha Voordat de pandjesbaas recht weet wat er gebeurt, is de bultenaar van 't bed ge sprongen, langs hem heen gegledeu, en heeft zich verschanst achter twee kisten die als hondenhokken dienst hebben gedaan, terwijl hij nog eens sarrend herhaald «Sla nou maar toe, als je kunt.® «Kom er uit, bochel, ik zal je niets doenik wil een paar woorden met je spreken,zegt Strijkman, met ingehouden drift. «Leg dan eerst die zweep weg en noem DRAAGT r* keerde havens zieh niet meer kunnen ope nen voor den uitvoer of den invoer voor de voedselvoorziening van 36 millioen in woners. Zij zorgen voor den politiedienst van de kusten en de havens, halen de moorddadige mijnen, die de vijand overal overvloedig gezaaid heeft op en maken de zee vrij. Zij worden bij duizenden geteld in de Noordzee, in het Kanaal, "in den Atlanti- schen Oceaan, in de Middeilandsche Zee. Als men van Frankrijk naar Engeland gaat, of naar Algiers, of van Frankrijk naar Amerika, ziet men ze overal, bescheiden en actief, stil hun werk volvoerende, den dood die bij iederen stap op hen loert, trotseerende, onvermoeid de mijnen zoe kende om ze te vernielen of op te halen. Het zijn kleine stoombootjes, dikwijls eenvoudige treiters, vroeger voor de visch- vangst gebruikt, met een geringe water verplaatsing, maar die aan de golven flink weerstand bieden. Officieren van de marine voeren er het bevel over, de equipages zijn bemanningen van de oorlogsvloot. Zij ope- reeren noodgedwongen precies in de stre ken die door de andere schepen gevreesd en vermeden worden, dat wil zeggen in de mijnvelden. Zóó leven zij, van het eerste uur van den dag af tot aan de duisternis, en sedert jaren, op het meest geniepige en geduchte slagveld zij leven letterlijk omringd door bedreiging en dood iedere schok,, die den steven onder de golf doet duiken, kan doodelijk zijn. Maar de bemanning, altijd me geen krates of bochel. «Hoe heet je dan eigenlijk «Dorus.® «Kom er maar gerust uit, Dorus ik zal je niets doen «Gooi eerst die zweep in den hoek, daar, ver weg »Nu goed danben je nu tevreden De zweep vliegt in een hoek. Met een sprong is de knaap tusschen de kisten uit, et» bij de zweep, die hij stevig in de hand neemt, terwijl hij bru taal vraagt«Nou wat moet je dan «Bij de hand genoeg,meesmuilt Strijk man en luid laat hij er op volger «Waar moet je «aar toe «Weet ik het?® «Heb je geen oom of tante «Neen.® »Gee»i andere familie »Neen.« «Dan moet je naar het gesticht?® «Mij een zorg,® bromt Dorus, terwijl hij met de zweep op een der kisten slaat, «in het gesticht krijgen ze eter» genoeg...® «Zou je denken grinnikt Strijkman. De jongen ziet de pandjesbaas met zijn groote donkere oogen eensklaps onderzoe kend aan, en vraagt, terwijl hij met de zweep op de bedstede wijst «Mag ik hèm daar meenemen?® «Wie?® Onwillekeurig volgen Strijk- mans oogen de aangewezen richting. «Boppie Wordt vewlgd,) MEI 'WSBLiB i CUBA

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1