s— Altijd I vermoeid Mijnliardt's Levetogen vroolijk, onbezorgd, denkt slechts aan een ding de mijn aanhaken. Ais die er een in 't oog krijgt, slaakt ze een zege-kreet. Als de mijn in het dregnet verward raakt en aldus de manoeuvre hindert, bieden zich dadelijk tien mannen aan om haar los te maken en iedereen weet dat dit werk, oneindig netelig, de totale verbrijzeling be- teekent door één verkeerde beweging. Een der grootste zorgen van den officier van den mijnveger is den ijver van zijn zee lieden te temperen en elke nuttelooze on voorzichtigheid te vermijden. De dreg-toestellen, door de vegers ge bruikt, snijden over 't algemeen de kettin gen van de mijn door de mijn, gescheiden van het doode gewicht dat haar onder wa ter houdt, stijgt, dank zij haar drijfvermo- gen, naar boven, en verschijnt aan de opper vlakte. Bijzondere geleide-vaartuigen, die de mijnvegers volgen, volvoeren dan het werk, door de mijn door middel van ge weerschoten te doen zinken. De analen der marine staan vol van de heldhaftige feiten, dat den mijnvegers alle eer aan doen. Ditmaal weinig over den oorlog zelf. Wij wenschten wel dat we er niets meer van te melden hadden dan dit eene Hij is uit en dat voor goed. BUITENLAND. De Duitsche minister van oorUg ever den militairen toestand. In den Rijksdag heeft de minister van Oorlog, von Stein, over den militairen toe stand gesproken. De overwinning van den kroonprins op 27 Mei werd voor de En tente de zwaarste nederlaag uit den ge- heelen veldtocht. Slechts door het ingrij pen van Fransche reserves kon het Engel- sche leger aan de Somme en in Vlaande ren zich weer eenigszins herstellen. Bij den Chemin des Dames is het grootste deel van het Fransche leger verslagen. De z.g. reservelegers van Foch bestaan niet meer. Een geweldige buit is ons in han den gevallen. De Littausche nationale raad protesteert in een telegram aan de minister-presidenten van Frankrijk, Engeland en Italië tegen het besluit van den oorlogsraad te Ver sailles, dat een Poolschen staat met vrijen toegang naar de zee wil vormen. Dit program kan niet uitgevoerd worden, zon der het gebied van Littauen te verbrokke len. Een gelijk protest richtte de Littausche nationale raad tot de gezanten der geal lieerden te Bern. o De Duitsche regeering heeft door be middeling van de Zwitsersche regeering aan de regeering van de Ver. Staten meege deeld, daF zij in zake den moord op den Duitschen mijnwerker Willy Prager in Cellinsville in Noord-Amerika voldoening verwacht. Zoo noodig zal tot vergeldings maatregelen worden overgegaan. o Volgens berichten uit Kief aan de Ween- sche bladen zouden deTsjecho-Slowakische troepen, ten getale van ongeveer 12,000 man die Samara bedreigden, zich hebben onderworpen en door de Sowiet-troepen ontwapend zijn. De Engelsche arbeiders willen den 4 en Meidag tot een vasten feestdag proclamee- ren en de naasting van mijnen, spoorwe gen, kanalen door den staat dadelijk na den oorlog doorzetten. Berlijn, 12 Juni. Het aantal gevange nen, die de Entente in het Westen sedert 21 Maart aan Duitschland verloor, is tot meer dan 205.000 gestegen. Eveneens is de buit aan kanonnen, tot nu toe 2250, door de nieuwe Duitsche overwinning tus- schen Montdidier en Noyon toegenomen. De Entente verloor voorts op de verschil lende aanvalsfronten al haar over een uit gestrektheid van meer dan 270 K.M. in gebouwd stellingsmateriaal over de geheele diepte der achter elkander gelegen verdedi- gingszónes met ontelbare munitiemagazijnen, depots en spoorwegen. De bloedige ver liezen zij tot ongehoorde getallen gestegen. Het duikbootgevaar op de Ameri- kaausche kust. Londen, 12 Juni. De Morning Post» te Washington meldt, dat het marinede partement van plan is het convooi-symsteem in te stellen om de kustvaart te beveiligen tegen aanvallen van Duitsche duikbooten. Graanvoorraad iu Duitschland. Hava's correspondent te Bern deelt op gezag mede, dat de graanvoorraden in Duitschland op zijn hoogst tot midden Au gustus toereikend zullen zijn, in sommige streken misschien niet eens. o Een uit Rusland in Duitschland aange komen Duitscher vertelt, naar uit Keulen wordt gemeld, in de Kolnische Zeitung, een en ander over den toestand in Rus land. Volgens dezen zegsman trachten de geallieerden voortdurend Rusland ertoe te brengen om den strijd aan hun zijde te hervatten. Met Engelsch geld is er een groote samenzwering tegen de bolsjewiki op touw gezet, die echter werd ontdekt. I is een teeken van zwakte. Door ff S het tijdig gebruik van I overwint men dit spoedig. I Buss. v. 90 ct. fl.75-f 4.25-f8.25 S Fabrikant a. mijnhardt, Pharmac. Fabriek zeist. I Verk. bij Apoth. en Drogisten. "binnenland. Hooi. Uit Wolvega meldt men Bij de eerste alhier gehouden zitting van het Hooibureau voor Friesland moesten de huurders die hun hooiland boven den taxa tieprijs (maximumprijs) hebben gehuurd, een verklaring teekenen, dat zij eventueel be reid zijn, dit hooi voor de distributie af te staan. Van het teekenen van deze ver klaring werd afhankelijk gesteld het ver strekken van vervoerbewijzen. Evenwel heb ben alle huurders geweigerd, deze verkla ring te teekenen, en mitsdien werden hun geen vervoerbewijzen verstrekt. In landbouwkringen ziet men thans met spanning den afloop dezer kwestie tege moet. Men gaat zijn gang met maaien en hooien. Algemeen wordt voor ernstig ver zet gevreesd. Belanghebbenden meenen, dat geen enkele wet den minister het recht geeft, te kunnen overgaan tot inbeslag neming van hooi van boven den maximum prijs gehuurd hooiland. Inwisseling van zilverbons. Het Stbl. no. 349 bevat een Kon. be sluit van den 8en dezer, waarbij is be paald Tot en met 31 December 1919 zullen de, bij Kon. besluiten van 20 Maart 1915 (Stbl. no. 158) en van 31 Maart 1915 (Stbl. no. 174) ingetrokken, ziverbons van fl, van f2,50 (beiden ouden vorm) en van f 5, ten kantore van het ministerie van financiën te Amsterdam tegen wettig betaal middel kunnen worden gewisseld. Te Utrecht heeft een 27-jarig jongeman een 19-jarig meisje, met wie hij verkeering had, in een sloot in de gemeente Ouden rijn Verdronken. De dader, de 27-jarige instrumentmaker W. M. P. E., heeft een volledige bekentenis afgelegd. Wegens verschil van geloof wilden de ouders van geen trouwen weten het meisje zou in Amsterdam in betrekking gaan. Hij had daarom besloten, zijn meisje en zichzelf van kant te maken. Hij ging op het meisje, dat hij in een sloot had geduwd, staan totdat zij gestikt was, doch gaf geen uit voering aan zijn tweede plan. Volgens zijne verklaring was er te weinig water in de sloot om zich te verdrinken, en van een in zijn bezit gevonden pistool had hij maar geen gebruik gemaakt, wijl dit nat was geworden. o Eenheidasigaren. Omtrent de te verwachten syndicaats- of eenheidssigaren, verneemt de Msb. nader, dat deze sigaren zullen worden voorzien van een houten mondstuk. Hierdoor ver krijgt men een besparing van ongeveer 15 percent der tabak, daar men van de ge wone sigaren zulk een hoeveelheid als »eindjes« of »peukjes« wegwerpt, terwijl men van de eenheidssigaren alle tabak kan oprooken. Het houten mondstuk zal tege lijkertijd een uitstekend middel zijn, om de eenheidssigaren van de duurdere soorten te onderscheiden, zoodat het is uitgesloten, dat eenheidssigaren tegen duurdere prijzen worden verkocht. 't Is nog niet zeker, of de fabrikanten op bedoelde regeling zullen ingaan dezer dagen hebben daarover nog besprekingen plaats. Van het toetreden tot deze over eenkomst zal echter afhangen of aan de fabrikanten uitvoervergunningen zullen wor den verleend. Eenheidsworst. Door den opperbevelhebber van land en zeemacht is, naar men meldt, in opdracht van den minister van Oorlog, bepaald dat in het belang van een zuinig gebruik van den binnenlandschen veestapel, het rantsoen eenheidsworst dat aan de militairen wordt verstrekt, teruggebracht zal worden van 150 gram op 100 gram per man en per dag. Graanaanroer. Met het s.s. »Java» worden uit Ameri ka te Amsterdam verwacht 2600 ton tarwe 2000 ton meel en 1500 ton maïs, terwijl de »Stella« te Rotterdam zal aanvoeren 2000 ton tarwe en 1600 ton maïs. o Een granaat by|Retrancheinent, een bom op Sluis. Aardenburg, 12 Juni. Gisteravond werd deze streek door talrijke vliegmachinen be zocht. Omstreeks 4 uur viel een granaat, waarschijnlijk van afweergeschut bij Re- tranchement. Om half negen is een vlieg machine, welke hevig door de Nederland- sche militairen was beschoten, gedaald. Hedennacht om 12 uur werd een bom geworpen op Sluis bij de hofstede van A. Baars. Het vliegtuig was ook hier laag en werd hevig beschoten. De trekschuit. Van heden af zal weder geregeld in plaats van de motorboot evenals vroeger de trekschuit van Assen naar Veenhuizen varen. Eenige agenten en een burger hebben Woensdagavond te Amsterdam een 19-ja- rige mecanicien aangehouden, die bij een opkooper in de Lange Leidsche dwarsstraat een zak met katten trachtte te verkoopen. Toen hij een agent van politie zag naderen, had hij de vlucht genomen, zijn rijwiel achterlatende, doch hij werd op de Vijver- gegrepen. Al vluchtende had hij tweemaal met een revolver geschoten. o De dubbele wand. Door de rijksambtenaren te Glanerbrug werd onder de bagage van de iu Duitsch land werkende Hoüandsche arbeiders een kist ontdekt met een dubbelen wand. In de ruimte tusschen de wanden was een partij dameshemden verborgen, die aldus over de grens zouden worden gesmokkeld, om daar met een winst van 300 a 400 pCt. van de hand te worden gedaan. Kist en hemden werden in beslag ge nomen. De nienwe aardappeleu. Naar aan Het Volk uit goede bron ver zekerd wordt is door den Minister besloten den verkoop van nieuwe aardappelen niet over te laten aan den vrijen handel, maar te distribueeren en op bons verkrijgbaar te stellen. Er kan dadelijk een ruime oogst en goede kwaliteit worden verwacht. Een lawine van overtredingen. Viermaal per week houdt de Rechtbank te Arnhem zitting om door de achterstand van beklaagden voor smokkelmisdrijven te komen en nog zijn er 7000 gevallen ten achter. Te Bladel zijn ten nadeele van de land bouwers K. en S. vier koeien ter waarde van ongeveer f 2000 gestolen. Eén is aan de Belgische grens teruggevonden, de an dere drie zijn er waarschijnlijk over. BEKENDMAKING De Burgemeester van Werkendam, de Werken en Sleeuwijk maakt bekend dat in het tijdvak van 14 Juni tot 21 Juni beschikbaar wordt gesteld. Op serie 2 bon no. 19 van de Gortkaart 4 K.G. aardappelen. 2 13 Erwtenkaart 0.125 K.G. erwten. 1 13 Havermoutkaart 0.05 K.G. havermout. 3 13Zeepkaart 0.1 KG Bak- en braadvet. Kindermeel op bon No. 5. 0.250 K.G. Boter (Natuur en Mel. B) bon le week. Boter op bon le en 2e week, PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Bij de op Donderdag 1.1. gehouden verpachting van hooiland, toe- behoorende aan de Godshuizen te Heusden, was de opbrengst f9330 tegen f9844 in het vorige jaar; dus minder f514 Op 20 Juni a.s. zal op de zaal »Concordia« alhier vergadering gehouden worden van Onderwijzers en Onderwijze ressen in het Arrondissement Heusden. Programma. 1. Opening der vergadering, 2. Mededeelingen, ook omtrent de sa larissen. 3. Bepaling van tijd en plaats der volgende vergadering. 4. Verkiezing van leden van het Be stuur. 5. Animisme bij de volken van den Oost-Indischen Archipel door den heer C. Godschalk, te Sleeuwijk. 6. Voordracht van een paar oude lie deren of Koninklijke Woorden» door den heer A. C. van ter Tooien, te Werkendam. 7. Het herhalingsonderwijs en nog wat, door den heer R. Visser, te Rijswijk. 8. De arrondissements-bibliotheek. 9. Rondvraag en sluiting. Aalst. Zondagavond wisten eenige jon gens onder den toren te komen en werd aan de klok getrokken. De gedachte dat er brand was uitgebroken, was bij ieder aan wezig en was men nieuwsgierig waar dat was. Spoedig werd het geheim opgelost en had men hier te doen met eene mis plaatste grap. Andel. De beurtschipper N. D. alhier had Woensdag in Rotterdam het ongeluk zijn enkel te breken. Bij de gehouden oefeningen ter ver krijging vaardigheidsdiploma, heeft de lui tenant v. d. M., 2 zijner teenen gebroken. Ammerzoden. Nog steeds wordt onze gemeente druk bezocht door Bossche naars, om nog een kookje aardappelen te kunnen bemachtigen. Dat men de men seden hiermede helpt is te prijzen, doch de prijzen die men op 't oogenblik durft vragen en laat betalen gaan de grenzen te buiten. Er kwam ons ter oore, dat er landbouwers zijn die f 12 f 13 per mud lieten betalen. 't Is schandelijk. Almkerk. Door hongerige honden werden alhier verleden jaar vreeselijk ver woestingen aangericht onder de schapen. Hetzelfde schijnt zich weer te willen her halen, wijl kort geleden weder een paar lammeren het slachtoffer werden. Waar zich die feiten op verschillende plaatsen in het land voordoen en het bij toenemende schaarschte der levensmiddelen zich zal uitbreiden en in den zomer gevaar voor hondsdolheid zeer groot is, zou een ingrijpen van Rijkswege zeer gewerischt zijn. Verschillende landbouwers in deze gemeente weigeren bij de inventarisatie van den oogst te onderteekenen, dat straks bij het oogsten Rijkseigendom is. Beneden-Langstraat. De kruisbessen leveren dit jaar een geringen oogst, waar aan de nachtvorsten niet vreemd zij*». De prijs staat op 25 cents per K.G. Nienwendijk. a.s. Zondag hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden des v.m. om half elf en des n.m. om half zeven (zomertijd) Ds. Kaajan van Rotterdam. Raamsdonksveer. Uit deze gemeente gewerd ons een schrijven van de fiima Gebr. Merkx, zich beklagende dat in een vroeger blad is medegedeeld, dat tegen M. preces-ver baal is opgemaakt, wijl harde zeep boven maximumprijs verkocht was Hij noemt dit bericht »uit de lucht gegre pen, in welk geval het zeker beter ware geweest, dat de correspondent een grondig onderzoek had ingesteldwaarmede wij ons ook kunnen vereenigen. Red. Donderdag trad voor de A. R. Kies- vereeniging »Nederland en Oranje« alhier op Mr. J. A. de Wilde van Den Haag met 't onderwerp »De Anti-revolutionaire Partij en de Verkiezingen.» Ruim honderd personen, waaronder een tiental dames, waren opgekomen. De heer De Wilde ving zijn met gloed en overtuiging uitgesproken rede aan, met er op te wijzen, dat in deze ernstige tijden na zich duidelijker dan ooit manifesteert de eeuwige strijd tusschen God eri den mensch, vóór alles noodig is nationale een heid. Doch deze sluit niet in zich beginsel opoffering, integendeel. Dit werd door spre ker uitvoerig betoogd. Na gewezen te hebben op 't diepgaand verschil tusschen Links en Rechts behandelde hij 't economische leven, onzer dagen, waarbij duidelijk uit kwam dat het Distributie-stelsel, niet blij vend behoort te zijn (zooals deS. D. A.P. "wil) doch slechts een produkt is van de hedendaagsche malaise. Zooals een dokter zich na de genezing van den patiënt terug trekt, zoo zal de Staat na afloop van den oorlog zich niet meer met het huiselijk leven mogen bemoeien. Hierna bracht spreker, den schoolstrijd naar voren, wees op 't groote onrecht van jaren her, dat links niet herstellen wil, trots alle mooie phrasen. ('t Voorstel Lohman bewijst het) Eenmaal echter zal dan ook deze ver drukking van den Rechtschen svoikswik door den Linkschen tot het verleden be- hooren. Met een spotane opwekking om over drie weken pal te staan voor de Christe lijke beginselen, eindigde de spreker zijn rede, die anderhalf uur geduurd had. (De verzekeringswetten werden niet behandeld.) Van de gelegenheid tot gedachten wisse ling en het stellen van vragen, werd door enkelen gebruik gemaakt. Te ruim tien uur s'oot spreker de ver gadering metjdankgebed. Sprang. Van den landbouwer V\K. alhier brak een kalf een poot, zoodat een noodslachting plaats vond en verschillende in de gelegenheid waren een stukje vleesch machtig te worden. Voor een talrijke schare trad j.l. Dinsdagavond in het Ger. Kerkgebouw op Mr. J. A. de Wilde van s Hage, met het onderwerp »De A. R. Partij en de a.s. Kamer-verkiezingen.» Daar van de gelegenheid tot debat of het stellen van vragen geen gebruik werd gemaakt weid door den spreker nog nader toegelicht de wenschelijkheia van het stem men op No. 1 van den candidatenlijst zij ner keuze, welke voor A. R. is, de heer »Idenburg«. (Daverende applaus). Uitwijk. Zondag 16 Juni a.s. hoopt onze geachte predikant W. L. Hermanides, afscheid te nemen van de Herv. Gem. Uitwijk en Waardhuizen. Z. Eerw. die om gezondheids redenen een half jaar af wezig wasis thans terug gekeerd en hoopt in zijn nieuwe gemeente Klevenskerke (Zeeland) zijn ammbt weer te kunnen aan vaarden. Ringbroeders hebben dien tijd de ge meente vrijwillig bijgestaan door de preek beurt te vervullen. Veen. Op enkele plaatsen werd van deze week reeds nieuwe aardappelen geprobeerd. De qualiteit er van is goed, want natuurlijk is te danken aan het drooge weder. Volgende week wordt denkelijk een be gin met rooien gemaakt. De grasverpachtingen zijn reeds aan- gekonkigd. Over 't algemeen wordt beweerd, dat de qualiteit veel te wenschen overlaat en circa 1/i minder is dan 't vorige jaar. Nu er een maximumprijs voor 't hooi- gras is gesteld zullen de prijzen dan ook niet zoo hoog gaan dan andere jaren. Bij de laatst gehouden vergadering van de fruitenvereeriiging alhier werd de gelegenheid gegeven voor toetreding van nieuwe leden en is hiervan eer. ruim ge bruik gemaakt, daar zich ruim 50 personen als zoodanig lieten inschrijven. Vlijmen. Tot accountant aan het le- vensmiddelenbedrijf alhier is benoemd de heer Bonsel, te 's Bosch. Waalwijk. Bij de op Woensdag in Musis Sacrum alhier gehouden verpachting van de hooilanden der domeinen langs den Nieuwen Maasmond werden zeer hooge prij zen basteed, nl. f 300 per bunder. Het geheel heeft ruim f 13000 meer opgebracht dan verleden jaar, toen de prijzen reeds fabelachtig waren. Wijk. Op de jl. gehouden vergadering der coöperatieve Boerenleenbank te Wijk en Aalburg zijn gekozen als bestuursleden D. Hoeflakeri, D. Sluijmers, L. v. Wijk CJz., C. v. Helden, A. Michaël, T. Smo kers en A. v. Wijk. Dinsdagavond jl. hield de Werklie- denvereeniging Helpt Elkander» haar drie- maandelijksche vergadering. De Voorzitter opende deze vergadering met de woorden »Hoe gering het vertrouwen in de sa menwerking nog is ouder de leden, hoe weinig men beseft van eep organisatie, wat het doel is van onze vereeniging, hoe men moet samenwerken en elkaar leeren kennen en vertrouwen, steunen en helpen in alles, ieder die met dit doel instemt en den arbeid van deze vereeniging wil steu nen moet leden werven voor onze vereeni ging, allen die voor eenheid en eendracht strijden moeten lid worden, om te ver krijgen waar wij al jaren naar hebben verlangd, en dat is het recht en de billijk heid voor den werkman. Enkelen leden hebben ons verlaten, deze schijnen niets te voelen voor samenwerking en beseffen het woord niet »één voor allen en allen voor één» Straks als men van deze vereeni ging, een steun ondervindt uit het Zieken fond of uit onze reservekas, dan pas zal men gaan voelen, wat samenwerking be- teekent, dan pas zal men beseffen wat een organisatie voor den werkman waard is, dan pas zal men begrijpen, wat het beteekent, »één voor allen en allen voor één.« Waarom enkele leden ons hebben ver laten is duidelijk door den voorzitter uiteen gezet. Nadat de Secretaris de Notulen der vorige vergadering heeft gelezen en de penningmeester rekening en verantwoording heeft gedaan, sloot de voorzitter, na nog enkele punten behandeld te hebben, te ruim 10 uur deze vergadering.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2