voor lel Land van fisusden en Altena, ie Langstraal en de Ho. 3J83. Zaterdag 15 Juni Tegen ongekend hooge prijzen J. J. MEIJER, Wed. JOS. DE POLTER Zonen levert met garantie Wed. JOS. D£ FOLTER Zonen ern. IF =ll 2e HANDS MEUBELMAGAZIJN VERGULD HARNAS 7-8 I De stikstofvoorziening van onzen bodem, Goudsmid, GORINCHEM gevraagd door Zadel- en Matrassenmakerij, Markt Waalwijk Gestoffeerd, Prima kwaliteit, F Massief eiken Buffet, Tafel, Canapé, 2 Fauteuils, 4 Stoelen, WE. !©Ef - BEHOORENDE BIJ HET De voorziening in de behoefte van de noodige meststoffen, vooral van stikstof hou dende, laat nog steeds veel te wensehen over en toch is dit een zaak van zeer groot belang. Want immers juist in dezen tegenwoordigen tijd nu we inzake onzer voedselvoorziening zoo goed als geheel op ons zelf zijn aangewezen is het van het allergrootste belang, dat de productie van eigen bodem zoo hoog mogelijk wordt op gevoerd, teneinde zoo goed mogelijk den dringenden voedselnood te kunnen afwen den. Meer dan ooit is de Nederl. landbouwer de man die in deze de hand aan de ploeg moet slaan, om door noesten arbeid, datgene aan den bodem te onttrekken, wat maar mogelijk is, teneinde zoo hoog mogelyke opbrengsten te verkrijgen, waardoor ons volk voor ondergang behoed wordt. Meer dan ooit treed de landbouw op den voor grond, jammer dat nog zoo wenig waar deering aan dit bedrijf ten deel valt, want wanneer inplaats van felle afbrekende cri- tiek, men ook eens een opbouwende critiek te nooren kreeg, dit zou zeer zeker den landbouwer ook tot betere gedachten stem men en een betere toenadering tusschen boer en burger in de hand werken Meer dan ooit moeten wij dus naar middelen uitzien om onze bodemopbrengsten te verhoogen en we denken dan in de eerste plaats aan de productie van granen (broodkoren). Nu kunnen we die productie op alle mogelijke wijzen bevowieren, (hooge prijzen, beperkende maatregelen inzake den verbouw van andere gewassen enz,) doch het zal er in de eerste plaats op aankomen; of wij over het noodige plantenvoedsel be schikken kunnen want wanneer we dat qiet hebben, dan is veel werk en moeite te vergeefs. Zonder doelmatige bemesting is geen goede en bevredigende opbrengst mogelijk. De lijden van vroeger komen niet meer terug. Vroeger had men zoo geen behoefte aan meststoffen, omreden de opbrengsten veel kleiner waren dan thans, maar ook keert thans een massa plantenvoedsel niet meer op het land terug, als gevolg van den handel in landbouwvoortbrengselen, terwijl ook een massa de boerderij verlaat in den vorm van vleesch en melk enz. En juist komen hierin veel eiwitverbindingen voor en juist dit veroorzaakt het gebrek aan stikstofverbindingen in onzen bodem. Het spreekt van zelf dat die hoeveelhe den moeten worden aangevuld om aan de eischen van een goede plantengroei te kun nen voldoen. Hierin kwamen de kunstmest stoffen en in 't bijzonder de stikstofhou- dende, (Chilisalpeter) den landbouw te hulp. Door het gebruik van kunstmeststoffen, waarvan Chilisalpeter een eerste plaats in neemt, stegen de opbrengsten zeer veel, juist omdat de bodem veel stikstof voor de planten-groei noodig heeft. En waar we nu juist in een buitenge wone kritieke tijd leven, daar zien we dat de aanvoer van deze zoo hoogst noodige meststoffen geheel heeft opgehouden, juist nu, nu de behoefte daaraan grooter is dan ooit te voren. Geen wonder dat men langs alle moge lijke wegen tracht in dit nijpende gebrek te voor, ien, daar dit gebrek een ramp voor geheel ons volk dreigt te worden. De fa bricage van luchtsiikstofmeststoffen wordt dan ook druk besproken en de mogelijk heid geopperd om te trachten een fabriek te bouwen waar deze meststoffen gemaakt worden. Reeds vroeger werd deze zaak in ons land besproken, doch kon niet tot uitvoe ring komen, in verband met het groote risico verbonden aan het stichten van zoo'n fabriek. Thans gelden echter andere overwegin- Igen, nu het gebrek, ja de nood zoo hoog gestegen is, mogen we, in 't belang van J geheel ons volk, niet op wat geld zien. Met belangstelling hebben we dan ook de zaak gevolgd, onlangs in de vergadering der Groninger Landb. Mij. behandeld, n.l. de plannen tot stichting van een fabriek voor kalistikstof te Geertruiden berg. Aan de electriche centrale aldaar zou dan eer.e inrichting verbonden worden om kali stikstof te produceeren. De mededeelingen in die vergadering ge- gedaan, waren zeer belangrijk. Wannneer rnen thans met de oprichting begon, dan zou een jaar later reeds de fabriek gereed zijn en 20.000 ton per jaar kunnen pro duceeren. Hoewel het streven in deze rich ting is toe te juichen, dienen we, voor dat we die plannen aanvaarden, toch eerst de gevolgen te overzien, die daaruit kunnen voortvloeien en ons af te vragen of hier mede het beoogde doel wordt bereikt. Wanneer nu die fabriek gebouwd wordt, zijn we dan uit den brand, m a.w. beschik ken we dan over voldoende stikstofmest stoffen Wij moeten die vraag helaas ont kennend beantwoorden. Immers de jaarlijksche behoefte bedraagt 90.000 ton, zoodat er bij een productie van 20000 ton dan nog een tekort is van 70.000 ton. Doch daar komt nog meer bij. Het gaat hier om onmiddellijke voor zienig in den dringenden nood en ook dat is langs dezen weg niet mogelijk immers eerst het volgend jaar is de fabriek klaar en kan dan pas gaan produceeren, dus voorjaar 1919. We kunnen dan echter die meststof voor den oogst 1919 niet meer aanwenden daar het dan te laat is. (We hebben hier in hoofdzaak het oog op onze granen) en kunnen dus deze eerst aanwenden voor den oogst 1920 en aan gezien het grootste deel eerst in 1921 wordt opgegeten, zou dus eerst in 1921 de stichting dezer fabriek aan het Ned. volk, wat betreft de voedselvoorziening, ten goede kunnen komen. Van een directe voorzie ning is dus geen sprake Doch er zijn ook nog andere bezwaren. Wie waarborgt ons een voldoenden ge- regelden aanvoer van de noodige grond stoffen, zooals kalk, carbid, steenkolen enz, om nog niet te spreken van de moeilijk heden en gevaren met de scheepvaart, met als gevolg de zeer hooge kosten die aan het vervoer verbonden zijn Want in het buiten land kwamen alleen daar dergelijke fabrie ken tot stand, waar men over zeer goed- koope electrische kracht kan beschikken (b.v. bij watervallen) en dan nog daar, waar de noodige grondstoffen op niet al te verren afstand van de fabriek verkregen konden worden. Met hoeveel moeilijkheden zal dat thans hier niet gepaard gaan nu de scheepvaart zoo goed als geheel gestremd is en wat een enorm kostenverschil in vergelijking met vredestoestanden. Dat bleek ook wel uit de gedane mededeelingen in voornoemde vergadering. Deze meststof met 19% stik stof zal f 75.per 100 K.G. moeten kosten Wanneer we daarbij in oogen- scliouw nemen, de prijzen door de Kunst» mestcommissie vastgesteld voor 1918 nl, Chilisalpeter f33.50 per 100 K.G. met 15y»°l0 stikstof en Zwavelzure Ammoniak met 20.25stikstof f 44,75 per 100 K.G. en dat de stikstof in kalkstikstof aan merkelijk minder bemestingswaarde heeft dan de stikstof in Chilisalpeter dan valt dit enorme prijsverschil nog meer in 't oog. De stikstofeenheid kost dus bijna f 4. terwijl de eenheid van dezelfde meststof thans in Duitschland nog maar f 1.47 kost We zien dus dat het een zeer gewaagde onderneming is die enorm veel geld kost en waarmede het doelonmiddelijke en afdoende voorziening in de behoefte aan stikstof niet bereikt wordt. Was dat wel het geval, we zouden over die bezwaren heen kunnen stappen ook wat de financieele zijde betreft, wanneer maar direkt in den nood kan worden voorzien. Steun of hulp der Regeering, hoe zeer ook gewenscht, kan hierin geen verbetering brengen, zelfs wanneer alles goed gaat kunnen we eerst in 1921 van die fabriek nut hebben en het is te hopen dat dan reeds betere tijden zullen aangebroken zijn, Nu echter langs dezen weg geen af doende d.w.z. spoedige hulp te wachten is, krijgen de financieele zoowel als de ma- terieële bezwaren hun volle beteekenis. Wel is er een enorm gebrek aan stikstof, thans eerst weet men wat de stikstofmeststof fen in 't algemeen, en in 't bijzonder Chilisal peter, voor den landbouw beteekenen. Gaarne willen wij dan ook veel geld geven voor de noodige stikstofmestoffen, doch met de bezwaren die aan de stichting dezer fabriek verbonden zijn, onder deze omstandigheden zeker, niet tot eiken prijs en durven we de oprichting der fabriek dan ook niet aanraden. F. BUITENLAND. De duikboot- en niijnoorlog. De ^Chicago Tribune# brengt een lang telegram uit New-York over torpedeerin gen door U-booten aan de Amerikaansche kust, waarin het o.a. heetDe bewering, dat de duikbooten naar Europa zijn terug gekeerd, is valsch gebleken. De bemanning van den getorpedeerden schoener »Edna«, die een week lang aan boord van een duikboot gehouden werd, verklaarde Duitschland heeft een perma nente blokkade van de Amerikaansche kust ingesteld. De duikboot heeft Kiel met pro viand voor een half jaar verlaten men is echter voornemens het heele jaar op zee te blijven en het proviand uit de buitge maakte schepen aan te vullen. New-York bereidt zich op alle mogelijkheden voor. o 700 000 Amerikaansche soldaten in Frankrijk. Washington, 14 Juni. (R. O.) Minister van oorlog Baker zei in een toespraak tot de Fransche blauwe duivels, de Alpentroe pen dat er meer dan 700.000 Amerikaan sche soldaten naar Frankrijk gezonden zijn. Opstanden in Siberië. Peking, 5 Juni. Na een treffen dat on beslist bleef zijn de troepen van Semenof op 30 Mei van de Onon-rivier teruggetrok ken, wegens een omvattende beweging, die door de vijandelijke cavalerie werd uitge voerd. Vluchtelingen uit Siberië melden, dat in de meeste Siberische steden opstanden zijn uitgebroken. Boeren en arbeiders te Ir- koetsk hebben zich aangesloten bij de actie der Tsjecho Slowakken tegen de Soviëts. De telegrafische gemeenschap tusschen Transbaikanië en westelijk Siberië is ge stoord. Te Omok zijn hongeropstootjes voorge vallen. Brindisi gebombardeerd. Rome 10 Juni. Officieel. Vroeg in den morgen gisteren vloog een eskader van Oostenrijksche watervliegtuigen boven Brin disi en wierp bommen. Geen schade aan militaire werken, maar eenige dooden en gewonden. Ons afweergeschut en onze jachtvliegtuigen hebben spoedig de vijan delijke vliegers verdreven. De vijand verloor 3 vliegtuigende inzittenden werden ge vangen genomen. Denzelfden dag bombar deerden Engelscne vliegtuigen het viieg- kamp van Cattaro. Italiaansche vliegers bombardeerden tweemaal de militaire wer ken van Durazzo, met duidelijk zichtbare uitwerking. Alle Engelsche en Italiaansche vliegers kwamen terug. BINNENLAND. Gespannen verhouding. Men schrijft uit Leerdam aan de Stand.# Door persoonlijke oorzaak is de verhou ding tusschen den burgemeester van Leerdam en een deel van den gemeente raad zeer gespannen. Er moet onder de burgerij een lijst zijn rondgegaan, waarop den burgemeester werd verzocht ontslag ie nemen en waarop rechts en links teeken- de. o Treindieren. Ter waarschuwing deelt men aan de Avondpost« het volgende mede De zakkenrollers oefenen hun bedrijf weder in de treinen uit. Een Utrechte naar, die daar in een doorgangsrijtuig wii- de plaats nemen, miste zijn portefeuille. Vermoed wordt, dat zij bij het gedrang in de zijgang gerold werd. Men zij dus op zijn hoede. De wijze waarop portefeuilles e d. ge rold worden, is duidelijk genoeg tijdens het dringen in de zijgang om een plaats te veroveren, slaan de dieven, die even eens den wagen binnengaan hun slag aan den anderen ingang verlaten zij den Wagen weder en maken zich dan uit de voeten door in een anderen trein plaats te nemen, want de heeren hebben in den regel een abonnement. o— Nederland en de Vereenigde Staten. De correspondent van de N. R. Ct. te New-York seintDe Evening Post, welke steeds Nederland welgezind is geweest, schrijft vandaag»Het dreigend geschil met Nederland is zoo juist bijgelegd. Zoo ver het publiek weet, werken de regelin gen om levensmiddelen uit Amerika te ruilen voor een tijdelijk gebruik van Ne- derlandsche tonnage, naar wensch. Zeker is er geen enkel onzijdig land, waarmee Amerika liever wenscht vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden, dan Neder land. Wy betreuren het daarom, de Ne derlandsche regeering haar gezant te Was hington nog geen opvolger heeft gegeven, die eenigen tijd geleden zijn terugroepings- brieven overhandigde. De komst van een nieuwen gezant uit Nederland zou aange grepen worden als een gelegenheid, om kond te geven aan de vriendschappelijke gevoelens van het volk en de autoriteiten der Vereenigde Staten. Hiervan mag de Nederlandsche regeering overtuigd zijn#. Daar deze verklaring van het blad de gevoelens weergeeft van breede kringen, inoet het Nederlandsche volk dit hooren. -o Het stemmen op nummer èèn. Men schryfi aan de Msb Ook op de derde vergadering belegd voor de tien candidaten in den rijkskies kring den Bosch, is men niet tot overeen stemming, gekomen omtrent het advies van het hoofdbestuur der Kath. Kiesver- eeniging om te stemmen op nummer één der lijst. Een of twee der candidaten toonden zich nog steeds ongeneigd zich bij dat advies neer te leggen. o De Koningin Regentes. Dadelijk na het ongeval, de Koningin Regentes overkomen, hebben de Duitsche krijgsgevangenen aan boord van het stoom schip Sindoro een inzameling gehouden voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukten der bemanning van de Ko ningin Regentes. Deze inzameling bracht 140 mark op. De mislukte inbraak te Santpoort. Nader is gebleken, dat bij den rijwiel handelaar J. Jole te Santpoort niet éénmaal maar tweemaal is ingebroken. Twee dei- inbrekers werden te Haarlem gegrepen, één bij de cavalerie-kazerne en de ander, toen hij aan het station te Haarlem een kaartje naar Den Haag nam. De derde inbreker ontkwam met een kaartje naar Delft maar hij werd dienzelfden dag nog in Den Haag gearresteerd. Een der aan gehoudenen heeft getracht zelfmoord te plegen door zich te verwurgen met zijn bretels. Hij is echter weer bijgebracht. Het drietal heeft bekend, dat het té Haarlem in een goudsmidswinkel wilde in breken, waar op een buit van f 30,000 werd gerekend. o Spring matrasssen vanaf f55. Spiraalrand Kapok Zeegras Vlokken Stroo SPECIAAL ADRES VOOR Luxe tuigen. Ploeg- Kar Wagen Honden Herstellingen uiterst solide en billijk. Beleefd aanbevelend. Hoogachtend, r1 H N P W W W 8 P Pj SPOEDT U naar het 03 O O p H 121 M 3 UVOEGS Jtöenwsblad Overneming door andere bladen gewenscht. ud Goud en Zilver en Reis, ilthoeden vanaf 4.25 i is een prijs f 195. a a

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5