beden. Waarlijk een algeheele overwinning I wordt niet zoo makkelijk behaald op de centralen. Eens zal een algeheele uitput ting van héél de wereld den strijd doen opgeven. Dat de centralen het winnen zullen is ook niet te verwachten. Hadden de duik- booten de toevoer naar Frankrijk kunnen beletten, dan was het anders geloopen. »Doch, zoo zei de Amenkaansche admiraal Sims tot een corr. van <h N.R.C., (of het waar is laten wij voor Sirns rekening) er worden nu meer duik booten vernietigd, dan er worden gebouwd. Het geduchtste wapen in den strijd tegen de duikboot heden ten dage is het schot in de diepte, dat al eenige jaren geleden werd uitgevonden en op een zich gestaag verruimende schaal in gebruik is. Het is een buis met ontplofbare stoffen. Alle torpedojagers hebben verscheiden dozijnen daarvan aan boord. Ze kunnen automa tisch van den achtersteven uit worden los gelaten en eveneens door middel van een soort mortier zijwaarts worden weggeslin gerd. Ze ontploffen onder water op auto matisch vastgestelde diepten tot verschei den honderden voet toe en hebben voor de duikbooten rampzalige gevolgen, zelfs op aan zienlijken afstand. Ze zijn nu in den trant van spervuur in zwang. Wanneer een torpedojager op een mijl of 100 afstands een duikboot in de gaten krijgt, ijlt hij met zijn veel grootere snel heid daarheen en vuurt diepteschoten af met bepaalde tusschenpoozen en met een bepaalden straal. Bij zoo'n verrichting be staat er groote kans om de duikboot te raken. Sims vertelde, dat een Amerikaan- sche duikboot eens bij vergissing aange vallen was. De schok der ontploffing onder water was zoo schrikkelijk, dat de beman ning ten eenen male buiten westen was en een dag of nog langer nergens voor deug den. Britsche duikbootentreilers en sloepen maken insgelijks op Duitsche duikbooten jacht, die op den koop toe voor netten en mijnen hebben op te passen. Het leven der Duitsche duikbootbeman ningen in de omstandigheden, door de mee- doogenlooze aanvallen der geallieerde vloot in het leven geroepen, moet afschuwelijk zijn. Elk oogenblik staan ze aan een onver hoeds intredend onheil bloot, soms gevolgd door een plotselinge, maar evengoed door een langzame»» en wreeden verstikkingsdood. Daikers hebben een keer of twee een Duit sche duikboot aanschouwd, die midden in actie in den grond was geboord, en de ijsselijke tooneelen daarbinnen beschreven mannen, die zich de keel hadden afgesne den of blijkbaar hun officieren hadden aan gevallen of doodgeschoten. De schrik voor dit ellendig einde moet de bemanningen voortdurend erg drukken. Wij kunnen niet nagaan of de uitlatin gen var» dezen admiraal ook tnet Ameri- kaanschen humbug doorspekt zijn, maar dit is wel zeker, dat de gevolgen der duikboot actie voor de Duitschers een teleurstelling hebben opgeleverd. BUITENLAND. De slag in Italië Weenen, 17 Juni. Officieel: Op het Venetiaansche bergfront is gisteren de gevechtswerkzaamheid door slecht weer en mist aanmerkelijk beperkt. Ten westen van de Brenta hebben regi menten uit de Alpenlanden de bergstellin- gen, die zij ten vorigen dage hadden ge nomen, tegen hevige tegenaanvallen ge handhaafd. In het hoogland van Montello hebben de divisies van luitenant-veldmaarschalk Lud- wig Goiginger strijdend in westelijke rich ting terrein gewonnen. Aan beide zijden van den spoorweg Oderzo-Treviso zijn sterke aanvallen der Italianen mislukt. De strijdkrachten van generaal der infan terie, die in gevecht zijn gewikkeld op den linkervleugel van de legergroep Boroevie, hebben den vijand ten westen van San Dona verder terrein afgenomen en hebben Capo Sile bezet. Wedijverend met Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche manschappen, hebben hier Tsjechische en Poolsche-Roetheensche batal jons door hun dapper optieden bewezen, dat de sedert maanden dagelijks herhaalde pogingen des vijands, om hun tot schurken streken te verleiden, hebben gefaald. Voor de gevechten aan den Piave van den 15eri Juni verdient echter bijzonder vermelding het jonge Opper-Hongaarsche infanterieregiment 106. Gelijk steeds heb ben onze dappere sappeurs en onze vliegers een uitnemend aandeel gehad in het succes. Het aantal gevangenen is tot 21000 vermeerderd. o In Turkije wordt voor een gouden tientje f 80 betaald Boe den Franschen soldaat moed werd ingesproken. Berlijn. Een op hst slagveld tusschen Montdidier en Noyon gevonden order van het Fransche 34e legercorps ran 5 Juni 1918, derhalve vier dagen vóór den nieu wen aanval, zegt, in afwachting van den Duitschen aanval «De Duitscher mag en zal niet doorbreken in alle geval zal hij ons niet verrassen, want alle voorzorgs maatregelen zijn genomen. De artillerie is voltallig en in diepe gelederen opgesteld. Met hehulp van de machinegeweren, die de geheele landstreek beheerschen, zult gij de Duitschers neermaaien en hun verband verbreken. Het Engelsche ministerie voor nationalen dienst heeft bekend gemaakt, dat de man schappen van 49, 50 en 51 jaar in Enge land zich voor dienstneming moeten aan melden. o Onlusten. Londen, 15 Juni. Volgens bericht uit Milaan aan de Daily Mail zijn te Lemberg ernstige onlusten ontstaan. De bevolking plunderde er winkels en haalde wagens en karren leeg. 8000 Soldaten zijn gerequi- reerd. Volgens soldaten is de algeheele toestand in Oostenrijk zeer ernstig en zijn in verschillende plaatsen onlusten uitge broken. 1 o Wilsons's meening. Washington, 14 Juni. Antwoordende op een telegram, dat Poincaré hem had ge zonden, heeft Wilson verklaard «alleen door de overwinning kan de vrede worden ver kregen en kunnen de zaken der wereld worden geregeld op den duurzamen grond slag van rechtten billijkheid. o De duikbootoorlog. Volgens officieele mededeelingen uit Ber lijn zijn er door de Duitsche duikbooten opnieuw 48000 ton scheepsruimte in den grond geboord, waarvan 20 ton in het Kanaal. De overige 28000 ton werden in den Atlantischen Oceaan door één duik boot vernietigd, nl. het met vier 15.2 c.M. kanonnen gewapend Amerikaansche troepen transportschip President Lincoln, 18.168 br. reg. ton, en de gewapende Engelsche s. s. Begum, 4646 br. reg. ton en Carlton, 5262 reg. ton. De militaire bemanning van de President Lincoln bestond uit 40 officieren en 650 man der marine. Buitendien be vonden zich nog 20 officieren en manschap pen van het leger aan boord, die naar Amerika zouden worden teruggebracht. Ver moedelijk is het grootste deel der beman ning bij het zinken van het schip omge komen. Een Deensch blad ever de praestaties der Duitsche troepen. Het Deensche blad »Politiken« schrijft: »Bij vroegere Duitsche eanvallen van dit jaar kon men het verrassingsmoment mede- rekenen, aan het Aisnefront, bovendien de te zwakke frontbezetting. Maar tusschen Montdidier en Noyon was het front muur vast en de verdediger voorbereid, maar toch werd het snel ingedrukt. De streek bood zelfs vele belangrijke moeilijkheden vooi den aanvaller en groote voordeelen voor den verdediger. De Duitschers moes ten over open weilanden naar met bosch begroeide heuvels, waar de verdediger in uitstekende dekking stond en toch hadden de Duitschers in den middag van den eer sten dag de vijandelijke draadversperringen en het gansche loopgraven systeem door broken en het open veld bereikt. In wei-' nig dagen veroverden zij hier ongeveer evenveel land en drongen bijna even ver vooruit als de geallieerden in den half- jaarlijkschen slag aan de Somme in 1916. Het geloof aan de onverbrekelijkheid van den muur en aan de overmacht der ver dediging in de uitstekende stellingen, die overal waren opgericht, is geheel verstoord. In het Westen schijnt geen stelling meer zoo stevig te zijn, dan dat zij niet bij een krachtiger» aanval kan doorgebroken worden. BINNENLAND. Dure tabak. De tabaksfabrikanten in Friesland heb ben den prijs van de Friesche baai (de rooktabak aldaar) weer verhoogd met 50 cent per pond. o Stijgende steeiikolenproductie. Naar de «Tel.# verneemt, vertoont de productie van steenkolen, vooral van bruin kolen, een steeds stijgende lijn. Wat de steenkolen betreft, was de pro ductie in ronde cijfers over de maanden Jan. 285 000 ton, pl.m. 9200 per dag Febr. 270 1000 ton, pl.m. 9650 per dag Maart 293 200 ton, pl.m. 9460 per dag; April 285.200 ton, plm. 9500 per dag. Van de bruinkolenproductie krijgt men het volgende beeld Jan. 29.300 ton Febr. 44.900 ton Maart 58 600 ton April 77.500 ton. Het aantal arbeiders in de steenkolen mijnen steeg van 17243 in Jan. tot 17.788 in April, en in bruinkolen-industrie van 1814 tot 1831 in de zelfde maanden. o Veen vreemdelingen in Haarlem. De maatregel, dat geen vreemdelingen in Haarlem toegelaten worden is genomen, opdat bij dreigend oorlogsgevaar niet meer menschen dan volstrekt noodig is in het onveilig gebied zouden vertoeven. o Op een mijn geloopen. Men meldt uit Ameland. Ten noorden van dit eiland is de «Vier Gebroeders# op een mijn geloopen. De stuurman en een matroos zetten in eer» boot koers naar de kust, doch de boot sloeg om en zwemmende wisten zij daarop aan larid te komen. H^. schip drijft op de lading. De kapitein wil niet van boord. o Brand te Eindhoven. Men meldt uit Eindhoven Maandagnacht om halfvier braudde alhier de leerlooierij van M. F. tot den grond af. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Vroege aardappelen Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Omtrent de vroege aardappelen worden ons van bevoegde zijde de volgende bij zonderheden meegedeeld Tot dusver was er een ver voer verbod voor nieuwe aardappelen, vooral om het te vroeg rooien daarvan tegen te gaan. Aan staanden Dinsdag mogen deze aardappelen voor de eerste maal in dit seizoen geveild worden, terwijl dan voor de geveilde aard appelen het vervoerverbod naar de gemeen ten wordt opgeheven, zoodat Woensdag en de daarop volgende dagen de eerste nieuwe aardappelen in de verschillende gemeenten zuilen aankomen. Intusschen hebben verscheidene gemeen ten nog oude aardappelen, die eerst moeten worden opgegeten, voordat zij nieuwe aard appelen ontvangen, zoodat het in sommige gemeenten nog kan voorkomen, dat men b.v. nog een week oude aardappelen te eten krijgt. Vermoedelijk zal echter in de laatste dagen van Juni de geheele binnen- landsche consumptie van nieuwe aardappelen zijn voorzien. Doktersadvies per telefoon. De doktoren in Utrecht hebben den prijs van hun visites aanmerkelijk verhoogd en daarbij tevens iets nieuws ingevoerd, nl. het verstrekken van inlichtingen per telefoon. Voor deze nieuwe sóórt geneeskundige be handeling wordt de helft van het gewone tarief in rekening gebracht. o Peper Het gerucht, dat de peper zou worden gedistribueerd, dus voor particulieren «totaal verdwijnen, werd officieel tegengesproken. »Er is in ons land voldoende peper aan wezig om aan alle behoeften te kunnen voldoen«, zegt het B. V. M Wij behoeven ons dus niet ongerust te maken, dat, onder meer, gebrek aan grond stof zou beletten ons te outhalen op ge peperde prijzen. o Spionnage. Zondagmorgen heeft de politie te Mid delburg wederom eene arrestatie gedaan in verband met de uitgebreide spionnage, waarvoor Vi ijdag reeds drie personen wer den aangehouden. Thans werd gearres teerd korporaal S. van het garnizoen Mid delburg. Ook deze werd aan de mare- chaussée overgeleverd en naar Roosendaal overgebracht, waar zich ook andere per sonen in verband met deze spionnage in arrest bevinden. Een der elders aange houden personen heeft te Roosendaal door ophanging een einde aan zijn leven ge maakt. Over het geval zelf meldt men ons nog, dat een inwoner van Middelburg eenigen tijd geleden in den trein over pogingen tot spionnage hoorde spreken Hij wist met een der personen, die alleen met hem in den trein achterbleef, een gesprek aan te knoopen en deed, alsof hij een deel van den buit wilde zien te verdienen. Gedu rende eenigen tijd bleef hij deze rol spelen, totdat hij den tijd gekomen achtte de politie in de zaak te kennen. Ook de sergeant uit Vlissingen deed zijnerzijds po gingen om de betrokkenen er in te laten loopen. Beiden wisten var» elkaar niet af. Vrijdagavond kwam de ontknooping, toen de rechercheur uit Rotterdam den koop gesloten had, en de arrestatie volgde van de zes personen, van wie natuurlijk be doelde burger, de sergeant en de recher cheur dadelijk weer in vrijheid werden gesteld. Zondagmorgen is de bliksem geslagen in de Ned. Herv. kerk op het eiland Mar ken, terwijl ds. N. van Schouwenburg uit Amsterdam, daar preekte. De bliksem afleider werd beschadigd en er werden 17 gaten in het dak der kerk geslagen. Nie mand werd getroffen. Allen vluchtten naar buiten. Later werd de godsdienstoefening voortgezet. De moord te Douw. Het Gerechtshof deed uitspraak in zake den moord te Wouw. Zij passeerde het verzoek van den raads man van de vrouw D. C. B om een onderzoek te gelasten naar de geestver mogens van deze beklaagde en veroor deelde haar tot eene gevangenisstraf van 9 jaren, terwijl de knecht P. T., met bevestiging van het vonnis der Rechtbank te Breda, werd veroordeeld tot eene gevangenisstraf var» 12 jaren. Vier menachen verdronken. Het Eindh. Dagbl. deelt uit Gheel (over de Belgische grens) mede, dat aldaar een vreeselijk ongeluk is voorgevallen. Een zoon, twee dochters en een logé var» den heer F. Verheyen waren aan 't roeien op Manfeld's kuil. Midden op het water sloeg de boot om en de vier inzittenden, die geen van allen konden zwemmen, ver dronken. Voor de fooi bedankt. In de gemeente Deil is aan een onder wijzeres, die ruim 8 maanden waarnemend hoofd der school te Rumpt is geweest, een gratificatie toegekend van f 10,welke geweigerd is. Een oplichter. De politie te Groenlo heeft de hand ge legd op een gevaarlijk sujet. Die, zich uitgevende voor een Belgisch uitgewekene, was het op meerdere plaatsen gelukt een voudige lieden voor aanzienlijke bedragen op te lichten. Een landbouwer onder de gemeente Lichtenvoorde, werd zelfs voor f2500 de dupe van zijn bedriegerijen. Een portret aan den wand was het middel, waardoor hij zich de gunst van dien man en zijn gezin wist te verwerven. Het stelde de zuster van den boer voor, die in België in een klooster vertoefde en daar eenige jaren geleden door ooilogs- geweld om het leven moest zijr» gekomen. De oplichter had zich vermoedelijk laten inlichten omtrent de familie-omstandigheden van het gezin. Bij zijn bezoek verklaarde hij, de zuster in zijn armen uit het in brand geschoten klooster te hebben gered. De goede lieden eindigden met den man f 2500 te geven, waarmede hij in den omtrek een kleine boerderij zou beginnen. Dit bedrag zou hij later aflossen. Sedert de inan zich niet meer liet zien, begon men argwaan te krijgen en waar schuwde de politie. De oplichter hield zich schuil in een verdacht huis in de onmiddellijke omgeving van Groenlo. Bij zijn aanhouding die met krachtig veizet van de zijde der bewoners van dit huis gepaard ging, had hij nog slechts f 40 in .zijn bezit. Ter confrontatie naar de Lutte bij Enschedé overgebracht, werd de aan gehoudene herkend als de persoon, die aldaar soortgelijke schelmstukken had uit gehaald. Eieren. Men meldt, dat binnen enkele dagen het verbod van vervoer van eieren zal worden uitgevaai digd, er» dat de bestaande maxi mumprijzen streng gehandhaafd zullen wor den. Bange «ogenblikken. Twee Veluwsche boertjes togen er in den vroegen morgen op uit om hout te gaan hakken. Ze hadden geen militaire waarschuwing, gezien en waren flink aan den arbeid, toen een snorrend geluid boven hunne hoofden gleed en p korten afstand ais een granaat uit elkander spatte. Dit werd geregeld herhaald, en beiden dachten dat hun laatste oogenblik geslagen was. Wat te doen Ze hadden* wel eens ge lezen dat de vijand zich in den grond ingroef. Nu met hunne geringe hulpmid delen, voornamelijk met de handen, aan het uitgraven van den grond. Weldra hebben ze een diepte van 1.20 M. bereikt en kruipen in den grond, afwachtende de din gen die gebeuren zullen. De granaten springen rond hunne schuil plaats en eindelijk houdt dit vuren op. Nog een weinig gewacht en nu op een draf naar huis, welk te huis ze gevreesd hadden niet meer te zullen bereiken. o De steenkolennooil. Naar de Tel. verneemt bestaan er bij de spoorwegmaatschappijen [plannen het spoorwegverkeer met ingang van Juli, in verband met den kolennood, wederom aan zienlijk in te krimpen. De reeds beperkte treindienst zal dan nog veel meer beperking ondergaan. Door de traagheid in de onderhandelin gen met Duitscliland en de steeds brutaiere eischen, die in ruil van de kolen gesteld wordon, eischen, die onaannemelijk zijn, bereidt de regeering er zich op voor ge heel op zichzelve te worden aangewezen. De industrie zal binnenkort ook nog sterker gerantsoeneerd worden en 't stopzetten van vele bedrijven zal ér het gevolg van zijn. o Zien zakkies terugge. In de buurt van Zwolle komt de graan- controleur met eenige militaire wielrijders oprijden. »Ook nog graan te veel vraagt de controleur den boer, die flegmatisch zijn pijpje rookend afwacht de dingen die ko men zullen. «Geer» korrel# is liet antwoord. »We mogen zeker wel eens even gaan kijken »Ga je gang maar.# Alles wordt afgezocht maar niets gevon den. Het gezicht van den boer glundert. Op het laatste oogenblik wordt echter eer» eindje van de woning een in den grond gegraven ton ontdekt netjes met graszoden bedekt. De ton bleek vol graan in zakjes. »Dit is zeker niet van jou vraagt de controleur ironisch. »Neen«, zegt de boer. »Je weet natuurlijk ook niet hoe het er gekomen is «Ook niet#, was het korte antwoord van den boer. «Help ons dan een handje met het koren te vervoeren. Heb je niet even paard en wagentje of andere rijgelegenheid »Niet bij de hand, en al had ik het, zou ik dergelijke handlangersdiensten toch niet verrichten,is het antwoord. »Dan zullen we ons zelf moeten redden,# zegt de controleur. «Vooruit jongens, elk een paar zakjes op de fiets. Zoo gezegd, zoo gedaan. Het gezicht van den boer glundert niet meer. Toen opgestapt werd en het erf afgereden zou worden, komt de boer ineens los »Moar zeg es, krieg ik mier» zakkies wel weer terugge Het gezelschap schatert het uit. De boer is verbouwereerd als hij merkt, dat hij zoo leelijk uit zijn rol gevallen is. «Zeker#, zegt de controleur, «straks voor de rechtbank hoor, krijg jij je zakkies terugge.(Zw. Ct.) Stroo. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter algemeene kennis, dat een regeling wordt voorbereid omtrent de distributie van stroo van den oogst 1918. Het ligt in de bedoeling, het vervoer van alle stroo slechts te doen geschieden op vervoerbewijs, terwijl tevens maximumprij zen voor de verschillende stroosoorten zul len worden vastgesteld en een zoo billijk mogelijke verdeeling over veehouders, als ook verschillende industrieën, zal worden ingesteld. De voorbereiding en uitvoeriifg van deze maatregelen zal worden opgedragen aan de lichamen, welke thans zijn belast met de distributie van hooi; d.z. het Centraal Hooibureau en de Provinciale Hooibureau's. (Stct.) BEKENDMAKING™ Het Gemeentebestuur van Hensden, MAAKT BEKEND dat in de week van 17 tot 23 Juni 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 64 1 ons Rijst. 65 2 Bruine boonen. 66 1 Groene erwten. i 67 i/2 Bak- of Braadvet. 68 2!/3 K G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. De Collecte langs de hui zen, voor den gewapeuden dienst, bekomt met het jaar een kleiner bedrag. Nu bracht ze slechts op f 11,99. Bij Kon. besluit is met 10 Juni aan mr. dr. A. B. G. M. van Ryckevorsel te 's-Hertogenbosch, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter der Rente commissie in het district 's-Hertogenbosch en is als zoodanig benoemd mr. J. H. M. van der Grinten, plaatsverv. voorzitter van den Raad van Beroep voor de Ongevallen verzekering te VHertogenbosch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2