Eendracht maakt macht. Und van altena Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden, No. 3788. Woensdag 3 Juli 1918. Rectificatie» eijilllton. KRAT-ES, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A b o n n e m e n t s p r ij sper 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 1—6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. In het artikel 3 Juli, voorkomen de in ons blad van Zaterdag 1.1„ is eene groote fout ingeslopen, die bij de correctie over" het hoofd is gezien. Er staat nl. dat een Roomseh- Katholiek onder No. 4, zijn plaats kan vinden, dat moet zijn No. 3. Trouwens, er zal wel geen ver gissing door ontstaan zijn; want elke kiezer is toch nog afzonder lijk uitgenoodigd. Aan strooibil jetten en persoonlijke propaganda heeft het niet ontbroken; hoewel wij toch onzen spijt betuigen over deze onattentie. Red. Het Land van Altena is nog steeds geïsoleerd en wacht op zijn stoomtram weg. Wel wordt het omgeven door de voortreffelijke waterwegen van Maas en Merwede, doch goede ver bindingen met Dordrecht, Gorinchem, den Bosch en Breda kunnen daarmede niet verkregen worden. Spoorwegen zijn noodig. Wegens de hooge kosten zal geen sprake kunnen zijn van bruggen over de Merwede naar Go rinchem en over de Nieuwe Merwede naar Dordrecht Doch rechtstreek- sche verbindingen met Breda, Reus den en Zalt-Bommel zijn mogelijk en noodig, alsmede met het Sleeu- wijksche veer. Een brug over het Keizersveer kan niet worden gemist Goede aansluitingen met de hoofstad der provincie zijn tevens wenschelijk. Sedert'" jaren trachtte verschillende aanvragen om concessie van tram wegen in de leemte te voorzien. J. W. van Marle vroeg o.a. eene lijn van Werkendam naar Heusden, met zijlijn van Dussen naar Geertruiden- berg. De Zuider Stoomtram Maat schappij vroeg ongeveer dezelfde lijn. Ten slotte vroegen J. J. H. Snijders te Dussen, A den Dekker en J. J. van der Kaaden te Almkerk en E. G. C. de Groot Van Emdem te Zalt- Bommel, met S. W. Middelkoop te Arnhem, een stoomtramweg van Heusden naar Sleeuwijk en van Heusden naar Zalt-Bommel. Belang- EEN LEVENSBEELD. 9 Enkele malen slechts vlamde het oude toornige vuur in zijn oogen op, maar ver doofde meestal oogenblikkelijk door een vriendelijken blik of een kalm woord van juffrouw Keetje. Geruimen tijd was het honden- en apen- theater, zooals men het noemt, den boer op geweestin alle mogelijke plaatsen in ons vaderland waren voorstellingen gege ven, en nu en dan was Dorus met zijn hondje Bop, en een paar andere honden, die hij in eenige maanden tijds gedresseerd had, bij wijze van proef, met goed gevolg opgetreden, zoodat signor Carlo er schik in kreeg, en op zekeren dag na overleg met de overige familieleden zei»Je bent nu ruim zes maanden bij ons, Dorus, en we mogen je allemaal goed lijden. Wil je graag voor goed bij ons blijven ?<r Dorus knikte van ja, terwijl zijn groote bruine oogen van blijdschap straalden. «Goed maar dan moet je meè den kost verdienen wij zullen je een pakje maken ik zal je een paar loopjes van het vak leeren, en dan ben jij de hansworst van het gezelschap. Ik heb idéé om een nieuwe productie met de honden en apen te ver stelling was en is er wel, doch zij is niet krachtig en is bovendien verdeeld, zoodat het voorloopig pover is. Thans wordt een nieuwe poging gedaan te Tilburg is opgericht de Locaalspoorweg Maatschappij „Mid den-Brabant", wier einddoel is om te doen tot stand komen o.a. de lijnen BredaGeertr uidenberg— Land van Altena's-Hertogenbosch. Vooralsnog zijn aandeelhouders in deze maat schappij de gemeenten Tilburg, Don gen, en Oosterhout, Binnen enkele weken zullen echter ook de gemeen ten in het Land van Altena in de gele genheid worden gesteld aandeelen te nemen. Volgens courantenberichten is niet alleen gebleken van algemee- nen en levendigen bijval voor deze plannen, maar ook zijn van officieele en particuliere zijde bereids zooda nige financieele bijdragen in uitzicht gesteld, dat voor zoover van de bevolking afhangt de totstandko ming van het plan hiervan afzien- baren tijd verzekerd schijnt. Heugelijke berichten In de laatste twintig jaren is Neder land bedekt met een net van tram wegen, die allerwege onmisbaar ble ken vanaf het oogenblik waarop zij in exploitatie kwamen. Rijk en Pro vincie ontleenen overal den meest mogelijken steun, en het overgroote deel van de aanlegkosten. Zoodoende hebben de inwoners van het Land van Altei-a sedert jaren medebetaald aan de talrijke tramwegen, in andere deelen van de provincie en van het Rijk tot stand gebracht. Laten thans allen samenwerken om deze keer zich zelf te helpen Het volgend algemeen plan voor ziet in alle behoeften 1. WerkendamAlmkerk—Neder- hemertZaltbommel, met aansluiting via Heusden naar DrunenHeusden. 2. Geertruidenbergbrug Keizers veerSleeuwijksche veer. Bij het kruispunt der beide wegen* wordt eene aansluiting gemaakt, zoo- dat de vier deelen onderling verbon den worden. Op den grooten spoorweg wordt aansluiting verkregen te Geertruiden berg, DrunenHeusden en Zalt-Bom mel. Voor verbindingen met Breda toonen, wij zullen ze samen aan het ge distingeerd publiek presenteeren. »'k Zal je een mooi costuum maken,a zei juffrouw Keetje, en terwijl zij hem goedig aankeek «jongens, Dorus, je zult er zelf schik in hebben, dat js mee helpt verdienen. Verheugd greep de knaap haar hand, terwijl hij uitriep: «Voor u ook,juffrouw. Ik zal mijn best doen, dat beloof ik je,« hij dacht een oogenblik na, en zei«juf frouw «Dorus «Kan u er niet vanachteren iets in ma ken dat mijn bochel eens zoo groot lijkt «Waarom «Omdat de menschen dan nog meer zullen lachen,antwoordde de jongen losjes weg, maar met een zwaarmoedige uitdruk king op zijn gelaat. Een week of wat later debuteerde Dorus als hansworst bij signor Carlo's troep. Overal waar het honden- en apentheater speelde, oogstte de hansworst den meesten bijval zoo'n grappigen bochel had men ook nog nimmer gezien. IV. Paijas Ruim anderhalf jaar later bevond het gezelschap van signor Carlo zich in een klein geldersch stadje op de kermis. De directeur had zich sedert eenigen tijd ge associeerd met een zekeren Hermans, den bezitter van een houten kermistent, waarin, behalve een cyclorama, koorddanserskunsten, en 's-Hertogenbosch kan en moet ge zorgd worden. De economische toestanden ten platte lande zijn tegenwoordig betrek kelijk gunstig. Men vinde daarin eene aanleiding te meer tot krachtige steun. En men smede nu het ijzer terwijl heLheet is. Eendracht maakt macht. H. E. Verschoor van Sleeuwijk. Arasterdam, 28 Juni 1918. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Al weer weinig van belang. Men zou wenschen dat er eens wat gebeurde. Ieder voelt dat de atmosfeer met electriciteit ge laden is dat er een schrikkelijke uitbar sting te wachten staat. Het is niet te zeggen wat de tweede jaarhelft die wij zijn ingetreden brengen zal, ons en de andere volkeren van Europa. Maar dit is wel te verwachten, dat de komende maanden be slissen zullen over den loop der wereldge schiedenis gedurende tal van jaren, wie weet van eeuwen, De wereld heeft nog nooit een tijd gekend zóó vol spanning, zóó vol van de meest verrassende mogelijkheden. Er kan van alles gebeuren. Met de anderen met ons ook. En nu moeten wij er ons voor hoeden, in dofte gelatenheid de dingen maar over ons te laten komen. Het gevaar daarom is groot De ellende duurt al zoo lang. En de nood neemt hand over hand toe. Degenen die liet voorrecht heb ben op het platteland te wonen, merken dat nog niet zóó erg. Maar het gaat nij pen, Het gebrek aan het allernoodzake lijkste laat zich steeds pijnlijker gevoelen. Hoe zal ons volk zich gedragen als straks de bange wintertijd komt. Dan de eindbeslissing staat wel voor de deur, Laat nog een half jaar zeg een jaar verstrijken, maar de laatste wor steling za! eerlang losbarsten. Zullen wij ongeschonden uit den wirwar voortkomen Hoe zullen wij 'ons houden als wij mee be trokken worden in den razenden wervel storm die om ons woedt? Slechts als wij innerlijke veerkracht be zitten, een onwankelbaar vertrouwen op een hoogere leiding, een onverwoestbare zielekracht en zielerust zullen wij uit dezen beproevingstijd winst bekomen. Alles wijst er op dat het einde er nog niet is. De toebereidselen die in Frank rijk van weerszijden door de legers ge wilde menschen, en meer dergelijke won deren werden vertoond. Carlo's troep had nooit eigen muzikanten gehad, maar de kunstverrichtingen steeds met een groot draaiorgel begeleid daarom voelden de leden er van, sedert de vereeuiging met het cyclorama, dat behalve een trombone, twee trompetten, een keteltrom en een klarinet bezat, zich als 't ware in een hoogere arlistenklasse verplaatst, en hieven zij fier het hoofd op. Hermans had na de asso ciatie zijn koorddansers ontslagen, omdat de familie Carlo door hunne veelzijdige ta lenten in alle behoeften van het theater voorzag. Hij wreef zich in de handen over den goeden ruil dien hij gedaan had, en kon het met allen goed vinden. De twee compagnons waren derhalve beiden tevre den, en maakten doorééngenomen vrij goede zaken. De kermis was in vollen gang overal in het plaatsje stonden kramen met allerlei koopwaar tentjes met zeemeerminnen, en kalveren met twee koppen, dikke dames en kijkspellen, wafel- en broedertjeskramen waren overal, waar slechts een plaatsje was, opgezet. En midden tusschen al die kleinere heerlijkheden, verhief zich de vrij groote tent, waarin het Théatre des Nou veautés onder directie van Carlo «Sc Her mans speelde, alleen geëvenaard door een «Groot Amerikaansch Circus*, waarin op acht magere knollen drie schoone écuyères, en drie heeren met spitse snorren en ge- blankette wangen, hunne kunstverrichtin- troffen worden duiden op de ontzachelijke laatste krachtsinspanning. De Franschen en Engelschen hebben in de laatste dagen aanvallen gedaan, Zij schijnen besloten te zijn tijdens de tegenwoordige gevechtspauze niet zoo werkeloos den nieuwen slag der Duitschers af te wachten als de vorige keer. Beiden hebben eenig terrein gewon nen. Natuurlijk veranderen deze plaatse lijke krijgsbedrijven niets aan den alge- meenen toestand. Alleen zouden zij, vooral als ze telkens herhaald worden, de voor bereiding der Duitschers kunnen storen. Wanneer het Duitsche offensief zal los breken en waar is niet te zeggen. Als wij even de laatste offensieven in herinne ring riepen dan zien we dat den 16den April met de verovering van Bailleul hun aanval eindigde. Op de 27sten Mei bij de aanval tegen den Chemin des Dames kwam zij tot de Marne. Dit offensief duurde tot 11 Juni. Toen brak er weer een pauze aan, die nog altijd voortduurt. Het is te begrijpen dat men zich bezig houdt met de vraag hoe het nu zal gaan. Waar, wanneer zal men beginnen en wie Want de mogelijkheid is niet zoo gering dat de geallieerden r.u het initiatief zullen nemen. Immers de Amerikanen zullen spoedig een miilioen manschappen naar Frankrijk hebben overgebracht. Wie weet of de geaillieerden met deze hulp kans zien om een energieke poging te doen zelf de lei ding te nemen. Misschien willen zij eerst nog den volgenden stoot van de Duischers afwachten, maar als zij die waarschijn lijk weer met eenig verlies van terrein doorstaan hebben kunnen zij den tijd ge komen achten om van hun kant ook eens van leer te trekken. Het is eenvoudig ongelooflijk wat de Amerikanen in de laatste maanden in Frankrijk hebben uitgericht. Een corr. van de N. R. C. die hun kamp bezocht, schrijft over de schier onafzienbare vlakte waarop zij hun loodsen en fabrieksplaatsen doen verrijzen. Hij beeft een vliegkamp bezocht. Het is een indrukwekkende inrichting. Er zijn meer dan 200 loodsen gebouwd (al het hout en de andere bouwmaterialen zijn uit Amerika gekomen), die dienen als barakken voor 4000 man (in de eerste plaats bankwerkers, terwijl het mindere werk meerendeels door Chineezen en Duit sche krijgsgevangenen wordt verricht) en 700 officieren, bureau's, opslagplaatsen. gen voor enkele stuivers lieten bewonderen. Tusschen al die kramen en tenten met bontgekleurde zeilen en tableaux bewoog zich de vroolijke menigte, lachend en stoeiend, notenkrakend, koekhakkend en etend, heen en weêr. In de herbergen klonk vedel en bas, en zongen de meisjes bij den vroo- lijken dans, terwijl de boerenjongens de biervaten ledigden, en het «slukske* ook niet onaangeroerd lieten. Buiten op het kermisterrein schetterde de trompet van 't paardenspel, en trom melde de witgeblankette clown met groote vaardigheid op een ouden soldatentrommel, terwijl hij onophoudelijk «Er in er in alloh I alloh 1 aan 't bureau!* schreeuwde. De directie van het «Thértre des Nou veautés* zette haar beste beentje vooruit. De «spelrécommandeerder* deed zijn wel sprekende taal steeds luider hooren. «Boeren en burgers 1 schreeuwde hij, «omstanders en liefhebbers van iets schoons en remarkabels, van iets wat ge nog nim mer hebt gezien op eenige kermis in ons dierbaar vaderland, staat niet te twijfelen voor de deur, maar voorziet u vau kaartjes. Ik zijn overtuigd, dat een elk en een ieder een die onzen kunstacademie heeft bezocht, ten volle content zal zijn over datgenige wat hij heeft aanschouwd. Vraagt 't aan de menschen die er uitkomen, of ze con tent zijn .of niet. Ge ziet hier primus, nommero één, miss Betty, bijgenaamd het wonderkind, in haar onvergelijkelijke equi- librietische toeren en het jongleeren met Ook is er een groot hospitaal. Het aantal vliegtuigloodsen bedraagt 67. Toen de oorlog uitbrak, nam het congres een crediet van 640 miilioen dollars voor het vliegwezen aan, dat in de Vereenigde Staten altijd verwaarloosd was geworden en werden daar vijftien groote vliegkampen ingericht. De leerlingen vliegen dan nog zeven of acht uur met geleidelijk sterkere en snellere vliegtuigen. Ongeveer (het getal is door den censor geschrapt. Red. N. R. Ct.) vliegers worden hier elke maand afgeleverd, die gereed zijn gemaakt voor de een of andere meer speciale opleiding op andere plaatsen (het schieten uit vlieg tuigen b.v.), voor zij naar het front ver trekken. Hun aantal neemt nog toe, en er zijn in Amerika 26,000 jongelieden, die gaandeweg worden uitgezonden. En zoo is het op allerlei gebied. De Duitschers kunnen het nog aardig te kwaad krijgen met dezen tegenstander. Dan schijnt ook Rusland weer te willen herleven. Tenminste Kerenski, die gelijk wij weten indertijd door de Bolsjewiki een beentje is gelicht, zoodat hij zijn bestuurs zetel moest ontruimen bereist Engeland en Frankrijk en hoopt ook naar de Ver. St. te gaan om daar hulp te zoeken voor de «echte* democraten in Rusland. Volgens hem is het voor Rusland gunstige uur aangebroken. Het volk heeft thans de fouten begrepen, die begaan zijn, en de rampen, die door het bewind der Bolsjewiki zijn teweeggebracht. Het Russische volk vraagt slechts, te worden geholpen om verlost te worden van deze caricatuur van een repu bliek, die erger is dat het Tsarisme, en waartoe het is vervallen door zijn dorst naar het ideaal en ook door teleurstelling, die het gevolg was van de militaire tegen slagen. Het uur is alzoo gunstig om hulp te verleenen tot wederoprichting van het Russische volk. Het is aan die wederoprich ting dat Kerenski is komen werken door het bezoeken van de landen der geallieerden. Het te verrichten werk is ontzaglijk, maar Kerenski zal slagen, naar hij hoopt. In Hongarije is de rust weer wat her steld. De Donou-monarchie maakt een moeilijken tijd 'door. Het gevolg van de binnerilandsche onlusten zai wel zijn dat de regeering nog meer afhankelijk- zal worden van Duitschland. De verliezen aan de Italiaansche grens zijn verschrikkelijk geweest volgens het agentschap Stefani zijn er niet minder dan 200J)00 man buiten gevecht gesteld. diverse artikelentweedens, de Icarische spelen, voorgesteld door den directeur Carlo en deszelfs zonen. Een cyclorama van de schoonste beelden uit alle windstrekende St. Pieterskerk te Rome bij nacht en de slag bij de Balaklawahet vergaan van een storm op zee en een schip in nood. Men ziet geheel naturel de sloeproeiers van de reddingsboot bewegelijk voorgesteld, De heilige familie naar den beroemden franschen schilder Corregio een jacht op nijlpaarden in den stillen Oceaan en Simeon in den tempelde keizer van Solo en de huwe lijksplechtigheid van Napoleon III met kei zei zin Eugénie de Vesuvius bij maanlicht en het opkomen der sterren. Voorziet u van plaatsen De groote geregeleerde avondvoorstelling zal een aanvang nemen. Plaatsen van twaalf, acht, zes en vier stui vers en nog beste staanplaatsen van een dubbeltje Allo Allo Allo Allo Aan 't buro Ge ziet hier verder de hoogere dressuur van honden en apen in vrijheid gedresseerd door den directeur Carlo en de weergalooze engelsche clown, de jongeheer Theodorus, Deze productiien alleen zijn ruimschoots de entrée waard, maar boven dien wordt de representatie besloten door een stille pantomime, waarin al de leden van het gezelschap znllen optreden, terwijl de jeugdige clown Theodorus in dezelve nogmaals zich produceert met zijn geleerde honden. Wordt vervolgd,) NIEUWSBLAD toil MLui in Heisdea u Alten Luutriit ta Boni ui en aait

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1