BUITENLAND, Een hospitaalschip getorpedeerd. Londen, 1 Juli. Het Engelsche hospi taalschip »Llanovery Castle® is den 27en Juni om 10.30 's avonds door een vijan delijke duikboot zuidwestelijk van Fastnet getorpedeerd. Het schip is gezonken. Er worden 244 personen vermist. De »Llanovery Castle® had alle hospi- taallichten aan. De Daily Tel.« betoogt, dat ieder oogen- blik een nieuw Duitsch offensief kan wor den verwacht. De schrijver is echter vol vertrouwen, dat zoowel Parijs als de Ka naalhavens behoorlijk gedekt zullen worden. Wolff zegt in een tëlgram uit Berlijn ïDe nervositeit van het Fransche leger bestuur houdt aan. Op het geheele front van Nieuwpoort-kanaal tot Mühlhausen poogden de Franschen door patrouille-aan vallen en verkenningen de Duitsche plannen te ontdekken. Met Engelsche stoomschepen zijn uit Londen hier te lande aangekomen kapiteins en schepelingen van onderscheidene door de geallieerden in beslag genomen Neder- landsche schepen. o Hongersnood. Een draadloos bericht uit Zwitserland meldt dat de hongersnood in Montenegro ontzettende afmetingen aanneemt. Van de bevolking, die vóór den oorlog nauwelijks een half miilioen zielen bedroeg, sterven per maand meer dan 5000 personen, Door de opvorderingen is er zoo goed als geen graan en zijn er bijna geen aardappelen meer. De ziekten nemen hand over hand toe, vooral typhushet meest in de dorpen, waar de hygiëne trouwens alles te wen- schen overlaat. De gewezen tsaar ran Rusland. Moskou. Een door den voorzitter van het uitvoerend comité onderteekend telegram uit Jekaterinburg van 24 Juni verklaart dat de geruchten over den moord op den gewezen tsaar leugens zijn, die met pro- voceerende bedoeling de wereld worden ingestuurd. Kopenhagen. In antwoord op een vraag van de Nationaltidende naar aanleiding van een gerucht, dat de Duitsche militaire overheid de Keizerin-weduwe, die in de Krim vertoeft, niet toe wilde staan naar Denemarken te gaan - heeft von Kuhl- mann geseind, dat noch de Iieizerin-weduwe, noch andere familieleden van den tsaar, die zich in de Krirn bevinden, den wensch hadden te kennen gegeven zich te ver-, plaatsen. Daar er niets gevraagd was, kon de Duitsche militaire overheid dus ook niets weigeren. o Wegens den kolennood zullen in Zwit serland bijna alle sneltreinen worden opge heven. De nieuwe dienstregeling, die nog slechts op de goedkeuring van de regeering wacht en daarna zoo spoedig mogeiijk zal worden ingevoerd, maakt' het reizen per spoor wel bezwaarlijk. Over het algemeen zal er slechts één ochtend- en één avondtrein in iedere rich ting loopen alleen op de meest belang rijke trajecten bovendien nog een of twee personentreinenen in de middaguren. Postpakketten en brievenmalen zullen voor een deel met goederentreinen ver zonden worden. Bovendien zuilen de ta rieven wederom met 30 k 40 pet. ver hoogd worden. De Spaanache ziekte. Weenen, 30 Juni. Naar men verneemt breidt de zSpaansche influenza zich thans uit over verscheidene Duitsche steden. Vele gevallen deden zich voor in Neurenberg en in Hessen, alsook te Berlijn. Tot nog toe nergens met doodelijken afloop. Keizer Karl roept DuitschlaiuFz hulp in. Weenen, 29 Juni. Daar de huidige levensmiddelenvoorziening tot bijna onover komelijke moeielijkheden heeft gevoerd, heeft keizer Karl aan keizer Wilhelm een schrijven gericht, dat den 24en Juni door generaal-majoor Max Egon en vorst Fürsten- berg overhandigd is. Op grond van de door den keizer na ontvangst van den brief ge geven bevelen, hebben in het Groote Hoofd kwartier en ter bevoegder plaatse te Berlijn besprekingen plaats gevonden, waaraan de Hongaarsche minister van het Voedings wezen, prins Windisehgraetz, en een ver tegenwoordiger van het Oostenr.-Hongaar sche oppercommando hebben deelgenomen. Dank zij het initiatief van beide monar chen aangeknoopte onderhandelingen, hebben tot een volledige overeenstemming in zake een gemeenschappelijke methodische aan wending van alle graanvoorraden tot aan den nieuwen oogst gevoerd, D« reedseluood ln Duttzchlaud. Bazel, 30 Juni. Uit Berlijn wordt ge meld De burgemeester van Berlijn, de heer Werrnuth, heeft medegedeeld, dat de gemeenteraad verplicht zou zijn zeer spoe dig het aardappelen-rantsoen van 7 tot 3 pond per week te verminderen wegens het gebrek -aan ^voorraad. - De socialistische raadsleden protesteerden krachtig tegen dezen maatregel, die zoo kort na de ver mindering van het broodrantsoen volgt. De heer Wurm, die zich tot tolk maakte van de opwinding onder de bevolking dei- hoofdstad, verklaarde o.a dat het reeds onmogelijk is om vruchten te krijgen. Men verzoekt ons, zei hij, om kersen pitten te verzamelen, maar men ziet geen enkele kers. Visch is uiterst schaarsch. Het is bijna onmogelijk eens wat te vin den. Er heerscht een bedroevende onder voeding en de Berlijhers ontvangen nauwe lijks het derde van het normale rantsoen voor een mensch. Men moet de bevolking tot iederen prijs nieuwe ellende besparen. De debatten eindigden met de aanne ming van een motie der minderheidssocia listen, waarin aan het gemeentebestuur ver zocht wordt de voeding der bevolking te verzekeren. Uitwisseling van krijgsgevangenen. Sir George Cave, die een kort bezoek iieeft gebracht aan Amsterdam hij be zichtigde er het Rijksmuseum heeft daar aan een redacteur van The British News meegedeeld, te verwachten, dat de Duitsch-, Engelsche besprekingen vandaag zouden worden hervat en in enkele dagen zouden afloopen. Hij verwachtte niet veel moei lijkheden om tot overeenstemming te ge raken betreffende de behandeling van krijgs gevangenen. De quaestie van uitwisseling was uiteraard moeilijker te regelen, maar hij had nog hoop, dat men ook daarom trent tot een behoorlijke regeling zou ko men. Stefani over Wekerle. ROME, 30 Juni. (Stefani.) Het agent schap Stefani is door regeering en opper bevel gemachtigd tot het publiceeren van de volgende opmerkingen naar aanleiding van hetgeen Wekerle, de Hongaarsche afge minister-president, in het Huis van vaardigden heeft gezegd. Deze verklaringen zijn een openlijke er kenning van de ramp, die het Oosterijksch Hongaarsche leger heeft getroffen en zou den als zoodanig geenerlei commentaar noodig hebben, indien zich Wekerle niet in de noodzakelijkheid had bevonden, den ernst van de catastrophe wat te verzachten Eenige kunstgrepen zijn dadelijk te onder kennen. Zoo spreekt Wekerle van terrein winst aan de Brenta, terwijl daar de Oos tenrijkers geen terreinwinst hebben ge maakt, afgezien dan van eenig heen en weer golven van de eerste linie. Voorts schrijft Wekerle de heele ramp toe aan den was van den Piave. Deze was evenwel is altijd slechts van korten duur. Toen de Oostenrijkers terug moes ten trekken, was de Piave alweer gevallen. Ten slotte heeft Wekerle onze verliezen verdubbeld en die van de Oostenrijkers en Hongaren door de helft gedeeld. Overigens hebben niet 70 regimenten (18 divisies) maar 40 divisies aan Oostenrijksche zijde aan het offensief deelgenomen. De verliezen des vijands kunnen niet minder dan 200,000 man bedragen. Ons opperbevel met zijn schatting van 180,000 is onder de waarheid gebleven. Bovendien hebben wij niet 12,000, maar 19,000 gevangen gemaakt. o ROME 30 Juni (Stefani). Italiaansch straf berichtBy het aanbreken van den dag hebben wij gisteren ondersteund door krachtig artillerievuur en door troepen der bondgenooten, een aanval gedaan op den Monte di Val Bella, die na een hevigen strijd aan den vijand ontrukt werd. In den loop van den dag en 's nachts tracht ten sterke vijandelijke troepen tegenaan vallen te doen, die door onze infanterie werden afgeslagen. De rijen des vijands werden gedund door het geconcentreerde vuur der artillerie en de mitrailleuses dei- vliegers. Wij hebben 21 officieren en 788 man gevangen genomen. Meer naar het oosten tusschen het Fren- zeladal en de Brenta, waar onze troepen een sterk steun- en observatiepunt ver overden op de zuidelijke hellingen van de Sasso Rosso, hebben wij 2 officieren en 31 soldaten gevangen genomen. mag dienen of worden afgeleverd voori scheepsbouw. 1 o De opperbevelhebber heeft bepaald, dat de commandanten var. de onderdeelen, waar van kiesgerechtigde militairen verhinderd zullen worden aan de stemming op 3 Juli deel te nemen, de burgemeesters van de gemeenten, waar die militairen op de kiezers- ijsten voorkomen, zoo spoedig mogelijk na 3 Juli met de reden dier afwezigheid in iennis moeten stellen. Dit wordt wensche- tjk geacht om te voorkomen, dat deze militairen door de burgemeesters krachtens art: 148 van de Kieswet zullen worden ontboden om zich ter zake van hun ver zuim te verantwoorden. Ook de zieke militairen zullen in de gelegenheid worden gesteld hun stemplicht uit te oefenen, tenzij bezwaren van me- dischen aard zich er bepaaldelijk tegen ver zetten. o Bij Kon, Besluit zijn benoemd tot heem raad van het waterschap de Emiliapolder, C. Dirven, te Geertruiden berg, en C. van der Made, te Made iri het dageljjksch be stuur van het waterschap het Laag He- maal, tot voorzitter C. J. M. H. Tiiman, te 's Hertogen bosch, en tot gecomitteerde P. van Thiel, te Alom ('s Wild) 4ot ge zworene van het Waterschap de Ruigenhii, J H. Dane Kz., te Willemstad in het dagelijksch bestuur van het waterschap 't Oudland van Aitena, tot dijkgraaf B. Dekker, te Sleeuwijk, en tot heemraad J. de Fijter, te Andel, en A. den Dekker, te Gorinchern tot heemraad van hot water schap de Zuid-Hollandsche Polder onder Dussen, W. Snoek, te Almkerk, en J. van Honsewijk, te Dussen tot heemraad van het Waterschap de Vervoornepolder, J. Doe. dijns, te Werkendam. Die ilck niet in gcraar begeeft komt er ook niet in om Een Belgisch koopman, door een vrouw medegelokt naar een onbewoond huis op de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam, is daar door twee mannen overvallen en bewusteloos geslagen. In dien toestand vond men hem daar in het portaal liggen. Zijn aanranders hebben hem beroofd van een portefeuille met f 7000 aan Nederlar.dsch en ander bankpapier, alsmede van een gou den horloge met ketting. o De Noordam zal heden Woensdag 9 uur van hier vertrekken. De Koningin Regentes. De sleepboot Zeeland, die Zaterdagmiddag opnieuw was uitgevaren voor het onder zoeken van het wrak van de Koningin Regentes, is voorloopig te Nieuwediep te ruggekeerd, omdat men van het wrak niets meer heeft kunnen ontdekken. De Hollandia. Het graanschip Hollandia, op reis van Buenos Aires en New York naar Amster dam, wordt den lOden dezer te IJmuiden verwacht. BINNENLAND. IJzer uit Duitschland. Naar \yij uit goede bron vernemen, heeft de Dyitsche regeering alle afleveringen van ijzer aan scheepswerven tot nader order verboden en is aan andere afnemers, als fabrieken, enz. de conditie gesteld, dat het door hen te betrekken ijzer in geen geval -—o üondendiefstai en slachterij. Door H. J. O.\vonende Oei iesche straat, te Tilburg, werd aangifte gedaan dat hij zijn hond (fox terrier) vermiste, vermoedelijk was het dier ontvreemd. Bij het ingesteld onderzoek is heden morgen in een schopping van A. R. aan de Oerleschestraat een hondenslagerij ont dekt. In die schopping hingen 6 hondenvellen waarvan 1 afkomstig van een fox terrier, welk vel door O. werd herkend als zijnde van zijn hond. R. verklaarde dat hij die hond had gekocht, daarna geslacht en op gegeten. —o De prijs van jonge aardappelen. De Nederlandsche Bond van aardappe len-, groenten- en fruithandelaren heeft ter kennis van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gebracht, dat in zijn gehouden vergadering een motie is aange nomen, waarin de bond van oordeel is, dat de voor jonge aardappelen gestelde prijs te hoog is voorstelt dien prijs te bepalen op 1 Juli op f0.10 op 8 Juli op f0.08 en op 15 Juli op f0 07 per kilo, en pro testeert tegen het buitensluiten van verte genwoordigers van den kleinhandel nit com missies van advies inzake de voorziening van aardappelen, fruit en groenten, waar door de prijzen voor het koopkrachtig pu bliek te hoog worden gesteld.® Een ongewoon hotel. Men schrijft uit Winterswijk aan de »A. Crt.® Maandag zijn de eind-examens der H. B. S. met 5-jarigen cursus begonnen, voor zooverre dit het schriftelijk deel betreft. Een der hier wonende examinandi had de zer dagen zijn been gebroken. Daar hij echter toch aan de examens wilde deelne-1 men en het schriftelijk werk in het ge bouw eener H. B. S. moet gemaakt wor den, stond er geen andere uitweg open, dan dezen leerling naar de II. B. S. te vervoeren, hetgeen per brancard geschied de. En nu heeft de jonge man gedurende den tijd, dien het schriftelijk examen duurt, zijne tenten in het gymnastieklokaal der H. B. S. opgeslagen, waar hij als in een hotel verzorgd wordt en 's nachts den con cierge tot gezelschap heeft. o Vliegtuigen en bommen. Men meldt van de Zeeuwsch-Bel- gische grens Dezer dagen 's middags ten 12 uur vlogen langs de grens boven Bel gisch gebied, eenige vliegtuigen, 7 of 8 werden duidelijk waargenomen. Plotseling wierpen zij bommen uit, welke in den grond sloegen bij Stroobrugge aan het Leopoldskanaal. De geheele bevolking van het grensplaatsje Eede kwam angstig buiten geloopen. Volgens berichten zijn er ook bommen terecht gekomen op het station te Mal- deghem, tusschen Brugge en Gent. o Hooidistributie. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend aan belangheb benden, dat het noodzakelijk is, dat het leger en de steden van hooi worden voor zien. De behoefte van het leger moet on voorwaardelijk worden gedekt. Bij de toe wijzing op de bestellingen in de steden zal worden rekening gehouden met de beschik bare hoeveelheden en deri voorraad van andere voedermiddelen. Bij een tekort aan voedsel, inbegrepen hooi, zullen allen, uit gesloten het leger, dezen last gelijkelijk moeten dragen. Teneinde de hoeveelheden hooi, die aan leger en steden moeten worden afgestaan, zoo biiiijk mogelijk over da land bouwbedrijven te verdeelen, zullen de hooi- bureau's een systeem uitwerken, dat dit zoo goed mogelijk ten uitvoer brengt. Dit geschiedt in overleg met de plaatselijke hooicommissie. Het is mijn bedoeling, dat de landbouwers de hun door bet hooibureau aangegeven hoeveelheid vnjwiliig tegen ta xatieprijs leveren. Eerst wanneer hieraan niet wordt voldaan, zal dit geweigerde hooi ingevolge de Distributiewet door den burgemeester in bezit worden genomen. Het is dus gewenscht, dat ieder die daar toe door het hooibureau wordt aangewezen vrijwillig zijne verplichting nakomt. o Laaghartige roofmoord. Naar het Maandagochtendblad® meldi heeft, Zondagmiddag ongeveer haif vier in de Crailosche bosschen, bij Bussum, een afgrijselijke moord plaats gevonden. In een der kronkellaantjes tusschen het eiken hakhout is een bejaard paar, een heer en dame van ongeveer 60-jarigen leeftijd overvallen en laaghartig mishandeld. De lieer B., hoofdcommies der posterijen te Amsterdam, is spoedig overleden de dame, zijn hospita, te Amsterdam, is zwaar gewond naar de St. Gerard us Majella- stichting te Bussum vervoerd. Het was ongeveer kwart voor vier, toen een Huizer jongen, een heer en darne wan kelend een laantje zag uitkomen en een der lanen achter het huis van wijlen den den he8r Langerhuizen oversteken. De jongen merkte tot zijn ontzetting op, dat beiden uit vreeselijke wonden bloedden. Met zakdoeken trachtten zij het bloed te stelpen. Bij een boom aan de overzijde van den weg zeeg de heer neer hief zich vervol gens nog, geholpen door de dame, op maar viel opnieuw ter aarde, om niet meer óp te staan. De dame stortte eveneens op den grond. De jongen begreep, dat er Iets ontzet tends gebeurd was. Hij riep eenige per sonen toe wat hij gezien had en vroeg hun hulp te halen. Verschillende personen waren spoedig ter plaatse en trachtten het bloed te stelpen. Voor den hoofdcommies was alle hulp te vergeefs. Hij was reeds overleden. Een ontzettende wond gaapte aan de lin kerzijde van zijn hals een snijwond van meer dan 15 c.tM. breedte. Door haar kalm toe te spreken en het toedienen van frisch water raakte de dame uit haar verdooving. Het antwoord, dat zij op eenige vragen van Eerenberg gaf, zal voor het justitieel onderzoek van veel gewicht blijken te zijn. De heer Meeuwis noteerde intusschen de namen der getroffenen, hun woonplaats en hun familiebetrekkingen. De dame, die een groote schedelwond had, vertelde, dat zij en het reeds over leden slachtoffer na een wandeling door het eenzame bosch op een open plek aan het laantje op den verhoogden berm waren gaan zitten. Plotseling hoorde zij gerucht achter zich en tegelijkertijd dat zij om wilde zien kreeg zij een ontzettenden slag op het hoofd, die haar deed ineenstorten. Zij meende door den bloedfloers, die haar oogen verduisterde, minder scherp ziend, twee, misschien ook meer kerels te zien wegloopen. Zij ging braken en toen waar schijnlijk even buiten kennis geweest, maar spoedig was zij zich het vreeselijke bewust en onder het roepen van dmoord moord® zag zij den hoofdcommies naast zich liggen in een plas bloed. Door het bloed, dat uit de hoofdwonde over het gelaat stroomde, zag zij in een nevel, dat eenige mannen snel wegliepen. Hierna geraakte zij in een korte bewuste loosheid. Na weer bij kennis gekomen te zijn, zag zij de verschrikkelijke misdaad, die op den haar begeleidenden héér was gepleegd. Onder het roepen van moord, moord, hielp zij den zwaar verwonden hoofdcom mies. Samen stroomden zij beiden 't nood lottige laantje uit in de hoop op den weg hulp te zullen vinden. Spoedig kwam zij tot de ontdekking, dat het gouden horloge en de gouden ketting van den hoofdcom mies verdwenen waren, zoodat waarschijn lijk, roofzucht de oorzaak van den moord was. Intusschen was ook politie uit Huizen en Bussum ter plaatse verschenen. De dame werd naar de St. Gerardus Majclla-stichiing te Bussum vervoerd. Hoe wel haar toestand uiterst zorgwekkend is, heeft men hoop op herstel. Op de plaats waar de moord geschied was, werd een stuk hout gevonden. Ver moed wordt, dat hiermede de dame neer geslagen is. De moord op den hoofdcommies schijnt met een mes of ander scherp voorwerp gepleegd te zijn. Het is niet onmogelijk, dat beide slachtoffers door twee verschil- lènde personen zijn aangerand. Over de daders loopen verschillende ge ruchten. Men heeft vier jonge kerels zich snel uit het bosch zien verwijderen an deren vinden het een verdacht teeken, dat een paar personen, die zeiden hulp te gaan halen, later niet meer teruggezien zijn. Dit eene schijnt vast te staan, dat het hier een roofmoord geldt. BEKENDMAKING. Hel Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 1 tot 7 Juli 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 75 1 ons Rijst. s> 76 IV 77 I 78 1 79 1 80 1 PLAATSELIJK NIEUWS, Gort, of havermout. d Bruine boonen, Groene erwten. Kaas. 20 KG. Aardappelen. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde én goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Heusden. Naar wij vernemen heeft de le Luitenant der Veld-Artillerie, de Heer de Koff, op het Concours te St. Oedenrode, den éérsten prijs behaald. Hoewel de gasrantsoeneering voor de huismoeders in hooge mate hinderlijk is, begint een ieder zich toch in het on vermijdelijke te schikken. We hebben een bezoek gebracht aan de gasfabriek en gezien de bruinkool waaruit gas gestookt moet worden en dan is men tevreden dat nog verkregen wordt, wat men ons thans biedt. Cokes komen er niet meer. De afval zijn sintels, zooals ze uit de kachel komen. Ieder moet zich tegenwoordig bij alles leeren aanpassen. Naar wij vernemen is een diefstal aan het licht gekomen in de rustkamer van de militairen, gevestigd in de Breestraat. Er is vanalles ontvreemd waaronder de kens, sokken en schoenen. Een streng onkerzoek wordt ingesteld. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1918, ingelegd f 15979,06. Terugbetaald f 19449,93. Beneden-Langstraat. De hooibouw is in vollen gang en alhoewel het weder hiertoe niet altijd even gunstig was, schiet het toch al op. De snede is over het ge heel niet zoo zwaar als het vorig jaar, terwjjl de pachten aanzienlijk iiooger zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2