Over- spanning De osrlog in de lacht. BERLIJN, (Wolff.) Wolff's berichtgever meldt, dat onze vliegers in den nacht van 80 Juni met succes aanvallen deden. Honderduizend K.G. bommen werd ge worpen. Talrijke branden werden waarge nomen. In de laatste 3 dagen van Juni werden 37 vijandelijke vliegtuigen geveld in lucht gevechten en acht door afweergeschut. Onze eigen verliezen bedragen 145 vliegtuigen worden nog vermist. De Noorddam. Men seint uit Rotterdam Ne Noorddam ligt voor den Waterweg geankerd in afwachting van nieuwe orders van den marinestaf. Men seint nader uit Hoek-van-Holland Het stoomschip Noorddam is van uit zee naar Rotterdam teruggekeerd. o Verspreide berichten. Berlijn, 3 Juli. Uit een aantal korten tijd geleden door de Duitschers buitgemaakte bevelen blijkt, dat de Franschen nog steeds de reeds zoo vaak gebrandmerkte methode volgen, premies uit te loven voor de ge vangenneming van Duitschers. Zoo staat in den door generaal Hum- bert geteekende legerorders No. 33/2 van 15 April 1918 een volledig tarief van deze belooningen, die 75100 francs bedragen voor een onder-officier en gewone soldaten en 150200 frcs. voor een officier. Ook worden naar een vast plan hoogere be dragen toegekend voor het binnenbrengen van meerdere gevangenen. o De Fransche arbeiden worden ongeduldig. De Deutscher Nachrichten dienst deelt mede Volgens het Fransche blad »Progres de Lyon, publiceert de sConféderation Géne rale du Travaik in Frankryk een verkla ring, waarin nadrukkelijk verlangd wordt dat aan de arbeiders een zekere moreele genoegdoening verschaft wordt, misverstan den uit den weg gernimd worden en het land over de oorlogsdoeleinden, de oorlog voering en de algemeene voorwaarden, waaronder vrede zou kunnen worden ge sloten, ingelicht wordt. Vóór alles moet de weder naar voren tredende formule voor een rechtvaardigen, duurzamen vrede nader omschreven worden zooveel te eerder, waar thans een zekere annexionistische compagne in Frankryk plaats vindt. Spijt wordt uitgedrukt, dat de regeerin gen der Entente de vredesvoorwaarden altijd nog niet bekend gemaakt hadden. o Koletigebrek in Kugelaud. De »Voss. Ztg.<r verneemt Bazel, dat op het oogenblik Engeland voor eigen ge bruik de beschikkiug over 20 millioen ton kolen minder heeft dan in normale tijden. De Engelsche commissaris voor de kolen- verzorging beklaagt zich daarover ten zeer ste. Intusschen is een nog sterkere toename van het steenkolengebrek onvermijdelijk. at kost een Amcrikaausch soldaat Amerika heeft gedurende de eerste drie oorlogsjaren veel geld verdiend door de levering van allerlei oorlogsmateriaal aan de Entente. Maar de rijkdommen van Amerika zijn niet onuitputtelijk, te meer waar 't Engeland, Frankrijk en Italië van de noodig voorschotten moet voorzien. Het is een financieele, en dus voor Amerika een politieke fout geweest, dat het den oorlog aan Duitschland verklaarde, tenzij 't militairisme verdere strekkingen heeft dan het winnen van dezen oorlog. De New-York Times van Mei heeft uitgerekend, dat een Amerikaansch soldaat, vóór hij naar Europa kan worden gezonden, aan de regeering reeds 15.000 dollars heeft gekost. Het leger van 1 Va millioen (waar mee Wilson nog niet tevreden is) zou aan Amerika alleen aan uitrusting kosten bijna 60 milliard gulden. o— Een millioen Amerikaansche soldaten. Washington. (Reuter.) President Wilson heeft een brief van den Minister van Oorlog openbaar gemaakt, die begint met de mede- deeling, dat 1 Juli ruim een millioen Ame rikaansche soldaten de havens hebben ver laten, om deel te nemen aan den oorlog in Frankrijk. Volgt een overzicht van de aangroeiing van de militaire werkzaamheid van Amerika. Den 8sten Mei 1917 vertrok het eerste schip met militair personeel. Het had het materiaal voor een hospitaal aan boord, verpleegsters en manschappen van de reserve. Generaal Persching stak met zijn staf den 20sten Mei 1917 over. Vervolgens werden ingescheeptMei 1718, Juni: 12.261, Juli: 12,988, Au gustus: 18,323, September: 32,259, Oc tober 38,259, November 23,016, De cember 48,840, Januari (1918) 46,776, Februari: 41,027, Maart: 83,811, April 117,212, Mei: 244,345, Juni: 276,372 manschappen. Daarbij aan matrozen 14,644. Totaal1, 0 1 9,1 1 5 man. Het totaal manschappen, dat terugkeerde of verloren ging op zee of elders is 8175. Daarvan gingen op zee slechts 291 ver loren. Een schitterend getuigenis voor de bescherming, door onze vloot verleend. De voorraden en uitrusting, naar Frank rijk gezonden, zijn, volgens de laatste be richten, voldoende. De productie van de oorlogsindustrie gaat op alle punten van uitrusting en bevoorrading vooruit. De president heeft geantwoord, dat dit nieuws overal met de grootste bevrediging zou worden begroet. Amerika. Een Zweedsch blad meldt, dat een Zweed Karlsson geheeten, die tien jaar geleden naar Amerika emigreerde, tot vijf en twin- twintig jaar dwangarbeid is veroordeeld, wijl deze Zweed weigerde, zich bij het Amerikaansche leger te laten inlijven. Dit voorbeeld staat trouwens niet op zich zelf. Zoo wordt in het democratische Ame rika omgesprongen met de vrijheid van vreemde burgers. De Engelschen aan het Italiaansche front. De oorlogscorrespondent van het »Ber- liner TageblatU aan het Italiaansche front, deelt mede, dat gevangen Italiaansche sol daten, die hij sprak, zich beklaagden, dat hunne Engelsche kameraden veel beter voedsel ontvingen dan zij. Terwijl hun vleeschrantsoen steeds geringer werd, had men dar der Engelschen op twaalf ons in de vijf dagen gebiacht. onrust, gejaagdheid, slapeloosheid worden spoedig overwonnen door 't gebruik van Mijnhardt's Zenuw-tabletten. Verdrijven zenuwachtigheid by examens, openbaar optreden en gewichtige besprekingen. Genezen U van zenuwachtigheid. Per koker 60 ct. 3 kokers f170. Let bij koop op den naam van den Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist, Onschadelijk zuiver samengesteld I Verkr. bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Verkiezing van Leden der Tweede Hamer. De Kamer is als nog samengesteld als volgt Roomsch-katholieken25 Unie-liberalen21 Soc.-Dem. Arb. Partij15 Anti-revolutionairen11 Vrije-liberalen10 Christelijk-historischen9 Vrijzinnig-democraten8 Onafhankelijk christ.-hist 1 46 rechts 54 links. Door de verkiezing op 3 Juli zal die worden, zooals de jongste berekening aan wijst Roomsch-katholieken 30 zetels Soc.-Dem. Arb.-Partij 22 Anti-revolutionairen 13 j> Christelijk-historischen 7 Unie-liberalen6 Vrijzinnig-democraten 5 Vrije liberalen4 Economische Bond 3 Soc.-Dem. Partij2 Soc. Partij1 zetel Christen-demoraten 1 j> Christelijk-socialen 1 Christen-socialisten 1 Middenstandspartij 1 Plattelandersbond (links) 1 Neutrale Partij1 Verbond Democratiseering Weermacht 1 Zoodat rechts vooruitgegaan en links over verschillende partijen verdeeld is. o Harergort. De minster van landbouw heeft tot de burgemeesters de navolgende circulaire ge richt Ik heb de eer u mede te deelen, dat omstreeks het midden van de maand Juli a.s. eene hoeveelheid havergort beschik baar zal zijn voldoende om aan de bevolking voor ééns een rantsoen van 0.1 K.G. te kunnen verstrekken. Dit rantsoen zal als dan worden beschikbaar gesteld boven het gewone rantsoen. De gemeenten kunnen de aanvragen voor deze havergort van den 5den Juli e.k. af, aan het Rijks-Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen indienen. (St.Ct.) Ve moord in de Crailesche bosschen. Een tweetal personen, als verdacht met betrekking tot den moord, zijn te Amster dam gearresteerd. Een derde verdachte, die vermoedelijk de doodelijke messteeken heeft, toegebracht, wordt gezocht. o Het conrooi zal toch vertrekken. De moeilijkheden, die het vertrek van het konvooi naar Ned.-Indië op het laatste oogenblik hebben doen opschorten, zijn thans uit den weg geruimd. De vaststelling op het juiste tijdstip, waarop de reis zal worden ondernomen, kan elk oogenblik worden tegemoet gezien. Thans is, naar wij vernemen, van re- geeringswege vergunning verleend tot het uitvaren van het convooi. De stoomschepen Noordam en Bengkalis vertrekken zoo spoedig mogelijk naar het Schulpegat, waar het convooi zal worden geformeerd, waarna dit zoo spoedig moge lijk zal uitvaren. o Het ministerie neemt ontslag. Meu seint uit Den Haag Een bericht in het ochtendblad van de »Nieuwe Rott. Couranta dat het kabinet morgen zijn ontslag aan H. M. de Konin gin zal aanbieden, kan uiteraard volkomen bevestigd worden. Het kabinet is naar op goede gronden mag worden aangenomen van oordeel, dat dn uitslag der verkiezingen niet behoeft te worden afgewacht en dus de portefeuilles ter beschikking van II. M. de Koningin te stellen, daar door de algemeene verkiezin gen die heden plaats hebben" het tijdvak voor het optreden van een extraparlemen tair kabinet is afgesloten. Te Harderwijk is vermoord den soldaat die bleek te zijn de heer Kruidenier, uit Charlois. Het geld, dat hij bij zich moest hebben, wordt vermist. Een andere sol daat, met wien hij het laatst is gezien, is in arrest gesteld, maar ontkent iets van den moord af te weten. o Smokkelen. De ambtenaar S. uit Millingen heeft Dinsdagmorgen op de grens van Leuth en Millingen in een weide een bende smok kelaars, zittende bij de pakken, overvallen. Hij loste een revolverschot, waarop de smok kelaars alles in den steek lieten. Aan smokdel- waarzijnin beslaggenomen 27 pakken bevat tende 12.000 stukjes chocolade en kwatta, groote bussen met olie, flesschen met oude klare, cognac en advocaat, peekoffie, boter, vet, stijfsel, een groote hoeveelheid harde toiletzeep, vloerzeilen, schoenen, manufac turen, 3000 sigaren, tabak en lucifers. De smokkelbenede telde 50 60 man. o Een romantisch avontuur. Op aanwijzing van een winkelier te IJmuiden arresteerde de politie aldaar ie mand, die broodkaarten ten verkoop aan bood. Bij het verhoor bleek, vervolgens het »Hbl.«, dat de gearresteerde in Am sterdam woonde en gehuwd was, doch met een jonge dame snoepreisjes door Neder land maakte. In verschillende plaatsen was het hem gelukt op valsch ingevulde briefjes met nagemaakte handteekening bons voor levensmiddelen te verkrijgen, welke hij dan weer in contanten omzette, ten einde de kosten zijner reisjes te kunnen voldoen. De jonge dame kreeg bij haar verhoor eene flauwte, welke eenige uren aanhield. Aangezien zij nog minderjarig is, werd zij door de politie naar hare ouders terugge bracht. De gearresteerde, werd gevanke lijk naar Amsterdam overgebracht, omdat zijne aanhouding door den hoofdcommis saris in het politieblad was verzocht. Verkieiingsreclame. In Den Haag spoorden ezels aan tot stemmen op de candidaten van den Econo- mischen Bond, met behulp van het opschrift >Weest niet zoo'n ezel als ik, weest niet zoo koppig als ik, maar stemt op de can didaten van dep Economischen Bond.« o Koodslachting. De slager te Heerenveen die terecht stond en tegen wien 100 gulden boete of 100 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslag genomen varken was geëischt, is nu veroordeeld tot 25 gulden boete of 25 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het varken. Dat laatste is hier de grootste sstropc. Staking ran geïnterneerden. Te Maastricht deed het gerucht de ronde dat de Belgische geïnterneerden, die daar werkzaam waren, telegrafisch waren op geroepen, zich naar hun kampen te be geven. Men bracht dit in verband met dea internationalen toestand en maakte zich reeds ongerust. Er werd druk ge fantaseerd. Bij onderzoek bleek, dat onder de Bel gische geïnterneerden, die werkten aan den bouw der houten noodwoningen, een staking was uitgebroken. Ze eischten meer loon. Op telegrafisch bevel der regeering is hun daarop dat werk ontnomen. Gisteren zijn ze naar het interneeringskarnp vertrokken. o Een paard te Utrecht gestolen en te Amsterdam gevonden. Dinsdagmorgen werd te Utrecht zoo meldt het »U. D.« uit een weide aan de Pains Hendriklaan een paard vermist. Het bleek dat het vermoedelijk naar de hoofdstad was vervoerd. Een Utrechtsche rechercheur ging naar Amsterdam en ont moette daar Dinsdagavond op den Over toom een Utrechtschen jongen, die boven op het gestolen paard zat. De knaap werd aangehouden. Hij zeide dat hij door een hem onbekend persoon te Utrecht belast was geworden het paard naar Amsterdam te brengen en daar te bezorgen aan een adres in de Jacob van Lennepbuurt, hij zou f 10 voor z'n moeite krijgen en vrije reis naar Utrecht terug. Dien last had hij uitgevoerd, hij had het paard aan de Prins Hendriklaan uit de weide gehaald en was er op naar Amster dam gereden. De jongen is door de re cherche naar Utrecht teruggebracht en naar den ^onbekenden persoon#: wordt nog gezocht. Volksbiscuit. De Minister van Landbouw heeft vast gesteld een distributieregeling van volks biscuit, luidende Art. 1. Onder volksbiscuit# wordt ver staan de biscuit, bekend onder den verza melnaam »social«. Art. 2. Volksbiscuits mogen slechts wor den afgeleverd in of uit blikken, welke aan de vier zijden beplakt zijn met strooken, waarop vermeld staat het woord »volks- biscuit«, het Nederlandsche wapen, een afbeelding van de volksbiscuit en de maxi mum kleinhandelsprijs. Art. 3. Volksbiscuits mogen niet worden afgeleverd vermengd met andere soorten biscuits, met koekjes of andere soorten banketwaren. (Stct.) De Minister van Landbouw heeft voor volksbiscuitvastgesteld een maximum groothandelsprijs van fl.l273 per K.G., een maximum tusschenhandelsprijs van f'1.20 per K.G. en een maximum klein handelsprijs van fl.50 per K.G. (Stct.) Eenheidsworst. Zou het waar zijn, wat de heer Ter Horst in de slagerspatroons-vereeniging te Amster dam mededeelde Dat de vorige week door de stadsreini ging aldaar op de stadsbelt 15000 K.G. eenheidsworst, welke totaal bedorven was, verbrand moest worden. Speenhoff benoemd als Lfd der Maatschappij voor Letterkunde. We hebben de titel van Liedjeszanger# door Speenhoff zien verheffen èn door hem èn door de maatschappij voor Letterkunde is nu ook een eenvoudige maar daarom niet minder »ware« liedjeszanger tot »aca- démicien# verheven I Het doet dat college eer aan 1 Het Haagsche blad, de Avond post, had een leuk gedichtje Speenhoff opgedragen, n.l. Speenhoff „académicien". Koos, zeg, had je 't durven droomen Ben je nu niet effen blij Zoo maar fijn er in gekomen Lid der Leidsche Maatschappij Laat je baard en haren knippen Naar professoralen snit Kijks eens goed, of elk der slippen Van je das wel rhythmisch zit. Koos, wij noemen je niet langer »Overste«, of weet ik veel Onze simple dichter-zanger Werd nu dichter officieel Zouden ze 't nu gaan gelooven In den klaagsonnetten-hoek, Dat soms 't levend lied gaat boven 't Ongelezen verzenboek Speenhoff is 't je niet te machtig? Krijgt geen akademisch air 1 Speenhoff, kerel, toon je krachtig. Word van schrik niet ïliterair#, Want lang voor je letterkundig Werd gedoopt, naar Leidschen trant, Juichte heel een volk uitbundig Voor den »bard van Nederland*. Speenhoff heeft geen oogenblik gewacht om te antwoorden en schreef Holland, houzee Goedgezinde xNootjesc schrijver, Dichter van de xAvondposta, Wees gerust, ik blijf dezelfde, Zonder dat het moeite kost. Van die groote onderscheiding Heb ik heelemaal geen spijt. Ernstig vind ik die benoeming Juist in dezen oorlogstijd. Nu in dreigende gevaren Holland Holland blijven moet Is mij die als Nederlander Veei meer waard dan geld en goed. Nu vooral vind ik 't eervol Dat ik, met mijn lied en pen, Voor mijn deel en op mijn wijze Voor ons volk van waarde ben. En de hoogste onderscheiding, Zet dat in uw kalme krant, Is de taal te mogen schrijven Van myn prachtig vaderland. J. H. SPEENHOFF. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Een droevig ongeval heeft Donderdagavond een gezin in diepen rouw gehuld. Een zoon van den barbier Laros, een oppassende smid van circa 18 jaar, ging 's avonds met nog een paar andere jongens zwemmen in een Wiel, onder de gemeente Heesbeen. Op een gègeven oogen blik zagen zijne metgezellen, die niet konden zwemmen, hem in de diepte ver dwijnen waaruit hij later door bygekomen militairen werd opgehaald, toen reeds de levensgeesten reeds waren geweken. Met een militaire brancard werd hij vervolgens naar zijne diep bedroefde ouders gebracht. Donderdagmiddag kwamen twee paarden, gespannen voor een fouragewagen, al hollend van af de Prins Hendr. Kade over het Wilhelminaplein en Vischmarkt, eene algemeene ontsteltenis aanbrengen. Ze renden voort tot ze de scheiding EngstraatRidderstraat bereikten. Nu was eensklaps alle samenwerking verbroken. Het eene paard wilde de eerste, het tweede de andere straat in, struikelde en viel. Door de val werd ook het andere tot stil- stand gedwongen en nu kwamen ze tot bezinning en lieten zich kalm terug leiden. Het inciteit liep gelukkig af zonder onheil te veroorzaken. Uitslag verkiezing Hcusden. Uitgebracht 437 stemmen. Van on waarde 11. Geldig 426. Lijst I II III (Neutraal) (Chr. Soc.) (Katholiek) ter Hal Keuchenius Loeff Fleskens Wintermans 1 1 211 1 3 IV (Middenst). V VI VII VIII IX X XI XII XIII XIV XV XVI v. Sasse v, Ysselt '2 4 5 1 1 1 '1 Swane Vergroesen van Hout Bokhorst Stroosnijder (Staatspartij) Kamerling (Dem. Weerm.) Wijk (Ec. Bond) Treub Hoogenstraaten (Politie) van Beusekom Thomsom (Anti-Rev.) Idenburg (Vrye Liber.) Dresseihuis (Soc. Dem.) Wijnkoop (Social.) Lansink Kelder (Soc.-Dem. Arbeidsp.) Oudegeest Jansen (Chr. Hist.) Knoppers (Lib. Unie) De Muralt Kielstra (Chr. Hist. Unie) de Savornin Lohman XVIII (Chr. Dem Kruijt XIX (Vrijz. Dem.) Merchant Snellen 1 5 3 2 5 29 9 1 1 1 56 1 1 47 1 25 2 2 2 426 (Van omliggende plaatsen gewerden ons ook geditailleerde opgaveudoch de ruimte van ons blad Iaat niet toe die op te nemen. Red.) Almkerk. Bij den sigarenfabrikant Van Iperen alhier is deze week, evenals op zooveel andere plaatsen, de zaak stop gezet wegens gebrek aan grondstoffen. Baardwijk. Onlangs werden verschei dene fuiken gelicht en vernield van den visscher Kivits van Dussen in het kanaal. Den wachtmeester van Besoijen en den gemeente-veldwachter Jansen is het gelukt de verdachten C. v. J., J. L. en A. L. aan te houden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2