óf een luchthartig Wie kan dat weten of een beslistwel natuurlijk de entente of de centralen, of een onverschillig wat kan het mij schelen Als het maar gauw gedaan is, dan is het mij allang goed. Er is in deze geen oplossing te geven doch meer en meer rijzen schijnbaar de kansen van de geassocieerden, de entente- landen door Amerika geholpen. De macht der laatsten wordt steeds duidelijker merkbaar, terwijl de Duitschers niet sterker kunnen worden. Nu zien wij in de laatste maanden het succes der duik- bootenactie steeds minder worden. De vernietigde tonnenmaat neemt af, terwijl er heel wat duik booten voor goed naar beneden duiken Zoo heeft de Fransche onderminister van marine verklaard, dat er tweemaal zooveel duikbooten in den grond worden geboord, dan er konden aan gebouwd worden. Naar aanleiding van deze verklaring heeft men Von Capelle, den Duitschen Staatssecretaris om inlichtingen gevraagd. Deze zeide Alle berichten over verliezen van duikbooten, die van vijande lijke zijde worden verspreid, zijn overdre ven. Ons duikbootwapen is, zoowel wat getal als hoedanigheid van de booten be treft, aan het verbeteren. Een groot aantal leden van den Rijks dag heeft verleden een lezing bijgewoond van een duikbootencommandant, die pas uit het afgesloten gebied teruggekeerd was. Hij sprak uitvoerig over alle verdedigings middelen van den vijand. Uit zijn uiteen zetting bleek, dat onze duikbootbemannin gen zich tot dusver tegen al die middelen hebben gehandhaafd, gelijk zij, naar ik op goede gronden hoop, ook verder zullen doen. Maar ondertusschen zijn er toch maar een millioen Amer. soldaten in Frankrijk aan wal gezet. De duikbooten hebben dus den overtocht van deze mannen niet kunnen verhinderen Zij zullen van Amerika uit met het noo- dige worden voorzien. Amerika rekent dus vast, dat op den duur een voor dien dienst voldoende scheepsruimte ter beschik king zal blijven. Dit klemt te meer, als men aanneemt, dat het Amerikaansche le ger in Frankrijk nog aanzienlijk zal wor den uitgebreid. Geen wonder dus, dat men in den Rijksdag aan Capelle wat te vragen had, en deze heeft zijn best gedaan, de mededeeling van Lloyd George, dat de duikbootoorlog voortaan niet meer als een gevaar, doch slechts als een last was te beschouwen, te ontzenuwen. Nopens aanvoer van Amerikaansche sol daten merkte hij op, dat het onderhoud van één soldaat drie ton scheepsruimte vergde. Amerika moet dus goede gronden hebben om aan te nemen, dat op zijn minst drie millioen ton scheepsruimte voor dat doel alleen beschikbaar zou blijven. Maar Capelle bekijkt dit van een anderen kant. Hoe meer scheepsruimte voor troepen trans port enz. duurzaam wordt afgezonderd, hoe minder er voor andere doeleinden overblijft en hoe meer effekt iedere torpedeering heeft. Zoo geredeneerd, zou dus het vervoer van liet Amerikaansche leger naar Frank rijk geen bewys van de betrekkelijke on macht der duikbooten zijn, maar een hulp voor deze. Maar dat de torpedeeringen verminderen, doordat er geen schepen meer te torpedeeren overblijven, gaat toch niet op, want er waren op de lijnen tusschen Amerika en Frankryk toch schepen genoeg en zij zullen er moeten blijven, zoolang er Amerikaansche troepen in Frankrijk blijven. In Rusland blijft het nog immer brod delen. De bolsjewiki die nog altijd het bewind in handen hebben worden door een tegenomwenteling, die van uit Engeland aangestookt wordt, bedreigd. Zoo is als. gevolg van die tegenomwenteling graaf Mirbach, de Duitsche gezant te Moskou vermoord. Twee personen hadden zich n.l. bij den gezant laten aandienen als gemach tigden van de commissie tot bestrijding van de tegenomwenteling. Eerst na eenigen tijd over en weer praten, trokken beiden hun revolvers en schoten op den gezant en op den legatie- raad Kiezler en luitenant Muller. Onmidde- lijk nadien sprongen zij uit het venster van het gelijkvloers gelegen vertrek en wierpen toen nog handgranaten naar den reeds ge wonden gezant. De andere leden van het gezantschap werden niet gekwetst. De misdadigers ontsnapten in een ge- reedstaanden auto, waarop de verraste wacht vergeefs schoot. Tsjitsjerin en Larachan betuigden dade lijk na ontvangst van het bericht van den moord aan het gezantschap hun diepst leedwezen over de misdaad, die niet zoozeer tegen Duitschland als tegen de bolsjewiki gericht was, en twee uur later legden Lenin en Swerdlof, de president van het centrale uitvoerende comité eenzelfde verklaring af en verzekerden dat al het mogelijke zou gedaan worden, om de misdadigers te straffen. Sindsdien is uitgemaakt, dat de moorde naars de wijk hebben genomen in het kwartier van een groep links-sociaal-revolu- tionnairen. Het huis is door troepen om singeld. Het staat zoo goed als vast dat de moord het sein moest zijn tot een opstand tegen de heerschappij der bolsjewiki. Een moord op een gezant brengt nog al eens een internationale verwikkeling teweeg. Nu is de Duitsche gezant bij de Soviet-regeering vermoord, en lettende op hetgeen vroeger tusschen deze regeering en de Duitsche regeering is voorgevallen zou men oppervlakkig verwachten, dat Duitschland dezen moord zou beantwoorden met een of anderen barschen eisch. Maar de Duitsche berichtgever, schrijft naar aanleiding van dit geval over de bolzjewiki-regeering zoo vriendelijk, als zij nog haast nooit heeft gedaan. De bolzjewiki zijn de vrienden van Duitschland geworden, Duitschland slaat met sympathie hun strijd tegen de contra-revolutie gade, al betreurt het dan ook, dat juist de Duitsche gezant als eerste slachtoffer in dien strijd moest vallen. Deze houding bevestigt, wat zich in den laatsten tijd al vermoeden liet, dat er inderdaad tusschen Duitschland en de Soviet- regeering eenige toenadering heeft plaats gevonden. Een toenadering, die door de royale wijze, waarop men in Duitschland het incident te Moskou opvat, niet zal worden geschaad en die wel in verband zal staan met de wrijving, die er tusschen de bolzjewiki en de ententeregeeringen over hare maatregelen aan de Moerman- kust en de dreigende interventie via Sibeiië is ontstaan. De Fransche pers ziet in dezen moord het begin van nieuwe verwikkelingen van Duitschland. Het Journal zegtHet is de eerste uiting van Ruslands wraak op de Duitsche ty- rannie. Het Petit Journal vraagt, of liet geen nieuwe phase zal zijn in Duitschlands moei lijkheden in het Oosten. Bij de spanning, die tusschen Rusland en Duitschland bestaat, zegt de Figaro, kan deze moord de meest interessante ver wikkelingen met zich brengen. De Humanité is van oordeel, dat het geen gewone moord is, maar een openlijke daad van opstandigheid van het tot wan hoop gebracht patriottisme. De Matin schrijftDe moord toont aan, dat er in Rusland nog mannen bestaan, wien de waardigheid van hun land ter harte gaat. De Echo de Paris beschouwt het uit den weg ruimen van graaf Mirbach als een wreeden slag voor de plannen der Duit schers. Volgens de Petit Parisien is vermoede lijk verontwaardiging over den inval der Duitschers de oorzaak geweest van den moord op Mirbach. Van de gevechtsterreinen hebben wy niets te melden. Alleen de Italianen maakten een kleinen vooruitgang bij de Piave. Aan het Westelijk front betrekkelijke kalmte. BUITENLAND. Een aanslag op den Duitschen gezant te Moskou. BERLIJN, 6 Juli. Officieel. Heden voormiddag brachten twee heeren den kei zerlijken gezant te Moskou een bezoek en verzochten een onderhoud, dat hun door graaf Mirbach in bijzijn van den gezant- schapsraad Riezles en een Duitsch officier toegestaan werd. Beiden onbekenden trokken hun revolver en schoten op den gezant, die licht aan het hoofd gewond werd. Voor men hen grijpen kon, wierpen zij een paar handgranaten en wisten zich ver volgens door een sprong uit het venster te redden. Graaf Mirbach, die zwaar gewond werd is kort daarop, zonder dat hij zijn bewust zijn terug gekregen had, overleden. De beide andere heeren bekwamen geen letsel. Onmiddeiijk nadat de misdaad bekend was geworden, begaven de commissarissen voor Buitenlandsche aangelegenheden Tsjits jerin en Karrachan zich naar het legatiege bouw en betuigden den gezantsschapsraad Riezler de verontwaardiging- en het leed wezen der sovjetregeering over dit ont zettend voorval. Men heeft tot nu toe de misdadigers nog niet kunnen opsporen. Een onmiddeiijk ingesteld onderzoek wettigt het vermoeden, dat het agenten in dienst der Entente zijn geweest. o Wat is nu waarheid De ex-Tsaar. STOCKHOLM, 6 Juli. (W. B.) Naar Allehanda telegrafisch uit Petrograd ver neemt, deelt het Russisch blad ïNowaja Shizn« mede, dat de ex-Tsaar, Tsarin en Grootvorstin Tatjana vermoord zijn. In] Zarskoje Selo heeft men een mis voor de overledenen gelezen. o Het vroegere Duitsche passagiersschip de aVaterlandc, van 50,000 ton, hetgrootste schip ter wereld, waarop de Duitsche scheepsbouw zoo trotsch was, is volgens de Parijsche bladen als troepen-transport- schip met Amerikaansche troepen aan boord Ie Bordeaux aangekomen. Het schip dat aan de HamburgAmerika-lijn behoorde en tijdens het uitbreken van den oorlog in de haven van New York lag, was latei- door de Amerikaansche regeering in be slag genomen, toen zij Duitschland den oorlog verklaarde. Volgens een officieele Italiaansche opga ve werden van 15 Juni af 523 officieren en 23,911 man gevangen genomen 63 kanonnen, 65 bommenwerpers, 1234 mi trailleuses, 37,105 geweren, 49 vlammen werpers, 2 ongeschonden vliegmachines, 5 millioen cartouches, vele duizenden pro- jectielien, een hoeveelheid sappeurs-, tele foon- en brugmateriaal en uitrustingstukken zijn buitgemaakt. Bovendien zijn de Italianen weer in het volledig bezit geraakt van de artillerie, het materiaal en de wapenen in de vooruitge schoven zone, welke zij in de eerste phase van den strijd hadden moeten achterlaten. De graanoogst. New York, 6 Juli. Een particulier te legram uit Toronto aan de »Tribunie» meldt, dat in Canada 16 millioen acres met tarwe zijn bezaaid die circa 345 mil lioen bushels zullen opleveren tegen 251 millioen in het vorige jaar. De beplante oppervlakte is 100.000 acres grooter dan in 1915. Voor uitvoer naar de Vereenigde Staten zal naar men verwacht, een hoe veelheid van 108 millioen bushels beschik baar blijven. -> Een tunnel onder de Straat van Gibraltar. FRANKFORT ad, M. 6 Juli. (Part.) Uit Madrid wordt gemeld Een Konink lijk besluit bepaalt dat er een tunnel onder de straat van Gibraltar naar Afrika zal worden aangelegd. Ingenieur Rubis is met den bouw belast. De tunnel begint bij Tarifa. 24 K.M. Zuid-Westelijk van Gibraltar. Luchtaauval op Zeebrugge. In den nacht van 5 op 6 dezer is we derom vanaf half twaalf tot in den morgen herhaaldelijk de haven van Zeebrugge en kanaal door de vliegeniers met -een groot aantal bommen bestookt. Bijna den ge- heelen nacht rinkelden overal de ramen van de zware slagen, alsmede van het afweergeschut. o De rleescbnood in Duitschland. In den Rijksdag heeft minister van Waldow mededeeling gedaan omtrent den levensmiddelentoestand in Duitschland. Van Augustus af zal het vleeschrantsoen ingekort worden, terwijl buitendien een vleeschlooze week per maand zal worden ingevoerd. Van het Westelykc gevechtsterrein Londen, 8 Juli. (Reuter.) Officieel ochtend- bericht. Aan beide zijden van de Somme hebben de Australiërs over een breedte van 3000 meter hun linie lichtelijk vooruitge- bracht. Ten Zuiden van het^ la-Bassée- kanaal maakten Schotsche troepen in ge slaagde aanvallen eenige gevangenen. Ten Oosten van Hardenbroek drongen Australiërs in de vijandelijke loopgraven. Zij brachten gevangenen mee terug. De vijandelijke artillerie was, na onze operaties, in het gebied van de Somme levendig aan het woord. Ook ten Westen van Beau- mont-IIamel en bij Béthune was zij roerig. BINNENLAND. De „Nieuw-Amsterdam". De Nieuw-Amsterdam, die een 3en Juli uit New-York naar ons land is vertrokken, heeft 9954 ton meel aan boord. o— De „Hollandia". Het stoomschip Hollandia, van den Kon. Hollandschen Lloyd, dat bijna een jaar ge leden van IJmuiden naar Buenos-Aires ver trok, is Maandagmiddag te IJmuiden aan gekomen met ongeveer 4500 ton meel. o Politieagent-üuderw ijzer. Een der agenten van het bureau Leid- ssheplein te Amsterdam, de heer A. H. Smidt, heeft zijn acte als onderwijzer ge haald. Alleen door eigen studie in vrijen tijd heeft hij het zoo ver weten te brengen. Dat getuigt zeker van wilkskracht en door zettingsvermogen. En niet minder strekt 't den flinken werker tot eer dat hij ook als agent bij zijn chef, in hoog aanzien stond. o Maandagochtend reden in het Haagsche Bosch twee wielrijdende dames elkaar aan. Een der dames viel met het hoofd op de steenen en was onmiddellijk dood. De tweede reed dadelijk weg en bleef onbe kend. Beursoveriicht. De beurs had Maandag in de meeste af- deelingen een vast voorkomen, welke vaste stemming haar oorsprong scheen te vinden in de »Nieuw 'Amsterdam#, die gedeelte lijk met granen beladen, dezer dagen New- York verlaten heeft en door nog twee an dere schepen zal gevolgd worden en de Hollandia# die veilig hier te lande is ge arriveerd. Wil men uit het beursoverzicht conclusies trekken, dan in deze optimische stemming een goed verschijnsel. o Hammen met consent De politie te Heereveen hield bij nacht een wagen aan en vroeg wat daarin ver voerd werd. Het antwoord luidde »ham- men# en dat bleek zoo te zijn. Maar men bad consent. Het bleek, dat men tot einde Juli consent had, om de hammen te ver voeren van iemand te Wolvega naar een ander ingezetene aldaar. Nergens stond, dat men bij dat vervoer den kortsten weg moest nemen en daarom ging men nu maar eens via Heerenveen. Waarom?... is te begrijpen. Geen wonder, dat er in Fries land druk in hammen gehandeld wordt. Hbld. Elkeboomen. Te Twickel zijn twee eikeboomen ver kocht voor f 1600. Vrijdagnacht hebben eenige onverlaten nabij 's Bosch op afschuwelijke manier in een weide nabij de Pettelaar een koe afgemaakt. Na het arme beest op wreedaardige wijze den strot te hebben afgesneden heb ben zij het de pooten afgekapt en er on oordeelkundig van voren en van achteren stukken vleesch afgesneden. De rest heb ben zij laten liggen. Het is een groote schade voor den eige naar. VerkieziHgsvaria. Op een der stembiljetten te Oveivchie stond, in plaats van dat daarop gestemd was, de navolgende aanwijzingPsalm 84 11. Ik koos liever te wezen aan den drempel in het huis mijns Gods, dan lang te wonen in de tenten der goddeloosheid. Thee eu Koffie. De minister van landbouw heeft in af wijking van zijne beschikkingen 21 Maart en van 25 Mei j.l. bepaald: Zij, die niet tijdig bon 19 van hun thee en koffiekaart bij een detaillist inleverden en behalve thans nog in het bezit zijn van een thee- en koffiekaart, waaraan zoowel bon 19 als bon 21 nog gehecht zijn, zullen het thans vastgestelde theerantsoen kunnen bekomen, indien zij hunne thee en koffie kaart aan het Rijkskantoor voor Thee en Koffie, Visscliersdam 5 Amsterdam, vóór 20 Juli e.k. inzenden, met nauwkeurige vermelding van adres en woonplaats van den afzender. Door ^.dit kantoor zal, na inneming van bon 19, de kaart aan de belanghebbenden zoo spoedig mogeiijk worden teruggezon den met vermelding bij welken winkelier in de woonplaats van den aanvrager tusschen 1 en 15 Augustus op vertoon van de thee- en koffiekaarten, tegen inwisseling van bon 21 anderhalf ons thee zal zijn te bekomen. Dure paarden. Een tweejarig paard van den landbouwer W. Biesheuvel, te Haarlemmermeer is ver kocht voor f 2075 voor een vijfjarig paard werd vergeefs f 3400 geboden, terwijl een veulen van 10 weken voor f 600 in andere handen overging. Droogte. Door de langdurige droogte en de steeds koude noordelijke winden is de toestand voor het boerenbedrijf op de hooge Friesche zandgronden kritiek geworden. De gehooide landen zijn nog even kaal als vóór 3 a 4 weken toen ze gemaaid werden. Van eigroen is geen sprake en menig veehouder heeft geen weide voor zyn vee meer. Hij moet nu al hooi voederen van de eerste snede, waarvan de oogst ook al niet ruim was, Door de droogte zijn de wijken tus schen de landen zelfs niet meer bevaar baar door leege vaartuigen, en gaat het vee er doorwaden, om land te zoeken, waar nog wat gras te vinden is. Voor de boeren een groote last. Op de bouwakkers is het al even droog. De veldvruchten zijn in de laatste 2 weken niet gegroeid. Er zal spoedig regen, ge volgd door warm weder moeten komen om nog een matigen oogst te krijgen. Ruim zal hij niet meer worden. o Nieuwe Zilverbons van f2.50 Binnen weinige dagen zullen Rijksdaalders bons van een nieuw type in het verkeer worden gebracht. Het uiterlijk van de nieuwe bons is vastgesteld bij Koninkl. Besl. van 14 Juni 1918 (St. bl. no. 357.) De reden voor dezen maatregel is gelegen in de wenschelijkheid om meer waarborgen tegen pogingen tot namaak te verkrijgen dan de tot dusver uitgegeven bons opleveren. Het zou uit den aard der zaak wensche- lijk zijn de thans in omloop zijnde bons van f 2,50 op korten termijn in te trekken. Dit is echter buitengesloten als gevolg van de zeer groote behoefte van het verkeer aan Zilverbons door het dwaze en onbe hoorlijke vasthouden van guldens en rijks daalders. Voorloopig moeten derhalve beide soorten bons van f2.50 naast elkaar in het verkeer blijven totdat een ruim voldoende hoeveel heid van de nieuwe bons gereed is. Het bovenstaande heeft geen betrekking op bons van fl. Tenslotte zij, ter voorkoming van mis verstand met nadruk er op gewezen, dat alle thans in omloop zijnde bons, evenals de eerlang uit te geven nieuwe bons van f2.50, wettig betaalmiddel zijn en blijven, zoodat zij op gelijken voet als tot dusver, in betaling moeten aangenomen worden. o Vrecselijk ongeluk. Men meldt dato 5 dezer uit Oostvoorne aan de N. R. Ct. Heden heeft hier in het schietkamp der artillerie een zeer - droevig ongeluk plaats gehad. Als gewoonlijk des Vrijdags plaats heeft was er ook hedenmorgen een schietoefening onder leiding van den reservemajoor van het Indische leger De Boer. Nadat de eerste twee lagen waren afge geven, sprong een granaat bij het aanzetten in den vuurmond. Drie kanonniers, Van Polanen, Van der Ree en Noordam, werden ernstig gewond. Van der Ree overleed een uur na het on geval. Gelukkig waren de kampdokters en het hospitaalpersoneel dadelijk ter plaatse en deden het mogelijke om de gevolgen zoo min mogelijk te doen zijn. De slachtoffers werden per auto en raderbrancard naar het Marinehospitaal te Hellevoetsluis ver voerd. Als vermoedelijke oorzaak kan worden aangenomen, dat het tinnen draadje, dat zich in elke schokbuis bevindt, zal .zijn ge broken. De indruk van het droevig ongeval in het kamp was natuurlijk zeer diep. Bij het afzenden van dit bericht waren beide andere slachtoffers, die beide armen en het gezicht waarschijnlijk voorgoed kwijt zijn, redelijk. Neerlands oudste kiezer. Men meldt uit Barneveld Als een buitengewoon groote bijzonder heid kan worden gemeld, dat de bijna 101-jarige oud-Indische militair J. v. d. Boom, te Voorthuizen, Woensdag nog zijn stemplicht heeft vervuld. De afstand tus schen zijn kosthuis en het stembureau, ongeveer 15 minuten gaans, heeft hij heen en terug te voet afgelegd, o Eeu woesteling. Door den rijksveldwachter en een ge meenteveldwachter is te Hiilegom een zekere B. gearresteerd, die nog 7 maanden ge vangenisstraf te goed had. Deze arrestatie, welke in zijn woning plaats vond, ging met hevig verzet gepaard, aangezien B. naar boven vluchtte en daarop van boven af beddenplanken en zelfs een kast wierp. De politiemannen moesten van de revolvers gebruik maken. Ten slotte echter werd B. overmand en qaar Haarlem overge bracht. De aardappelen. Uit het Westland wordt gemeld»Dank zij het droge weder is het »kwaad«, dat zich in de aardappelen vertoonde, tot staan gekomen. Wanneer echter het weder voch tig wordt (hetgeen uitermate noodig is), bestaat ernstig gevaar, dat reeds ook enkele knoilen zijn aangetast. Het retrantsoen verminderd. De minister van Landbouw hoeft aan de gemeentebesturen bericht, dat met in gang van 15 dezer de geldigheidsduurder margarinekaarten, mélange-kaarten en boter- kaarten wordt verlengd tot tien dagen en dienovereenkomstig het vetrantsoen wordt teruggebracht tot 25 gram per dag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2