elk geval een grooten voorsprong. Men geniet van hetgeen men nog heeft. De sigaren die in den trein worden ge rookt, tooveren onze reukorganen een prai- riebrand voor. Maar met de gelijkmoedig heid van den wijsgeerigen rooker, zuigen de goede lieden aan het product hunner vaderlandsche botanie. Bizonder sterk sprekend was het verschil in de stemming in de neutrale landen en in Duitschland. Bij de naburen een gedrukte levensatmosfeer. Er heerscht een algemeene loome stemming. Zeer begrijpelijk bij een volk dat zooveel te lijden heeft en schier in iedere familie geliefde dooden heeft te betreuren. Wy hebben iets uit bovengaand artikel aangehaald, om te doen zien, dat wij in plaats van te klagen nog o zooveel reden hebben om dankbaar te zijn. Laat ons maar meer letten op wat wij nog be zitten, allicht worden wy dan wattevrede- ner in ons lot. büÏtenland7~ In de lucht. Engelsche vliegtuigen hebben 23 ton bommen geworpen op de stations van Ka- merijk, Bray en Rijsel, alsmede munitie stapels bij Armentières en Bapaume. Zij velden 23 vijandelijke toestellen en dreven drie andere stuurloos omlaag. Tien Britsche worden vermist. Duitsche vliegers hebben op 17, 18 en 19 Juli alleen tusschen Aisne en Marne 67 vijandelyke vliegtuigen, aan het heele westelijke front 91 verloren doen gaan. De gezamenlijke verliezen der Duitschers bleven daarentegen in dezelfde dagen met slechts 18 vliegtuigen binnen matige gren zen. o Smuts over deu militairen toestand. Londen, 24 Juli. In een redevoering te Londen heeft generaal Smuts den te- genwoordigen militairen toestand den meest hoopvolle genoemd. Wy mogen geen overdreven verwachtingen over de onmid dellijke toekomst koesteren, maar de ge beurtenissen van de laatste maand geven alle reden tot vreugde en dankbaarheid. Wederom is het getij aan de Marne ver anderd en naar wij hopen, voor goed. Het zal niet lang duren, of Amerika heeft in Frankrijk een leger even groot als het Engelsche en Fransche tezamen. Indien Duitschland voor dien tijd geen vernieti genden stoot kan toebrengen, wat zal er dan van worden wanneer de Amerikanen op volle sterkte zijn. Wij kunnen het einde vol vertrouwen tegemoet zien. Op Zee. Reuter seint uit New-YorkZondag bracht een duikboot bij Kaap Cod een sleepboot en drie kolenschuiten na een bombardement tot zinken. Een hydroplaan verdreef de duikboot. Er vallen geen slachtoffers te betreuren. Reuter seint uit Oirenans (Massachusetts) De commandant van het marinestation meldtWatervliegtuigen hebben een Duit sche duikboot met bommen aangevallen. De duikboot antwoordde met kanonvuur, dook ten slotte onder en stevende zuid waarts. Van de vier barges, die zij in den grond boorde, waren er drie leeg, de andere was met steenen geladen. De sleep boot werd in brand gestoken, maar dryft nog. De duikboot schoot drie torpedo's af die alle hun doel misten. Van de 11 passagiers, die aan boord van de barges waren, werden slechts drie mannen door een granaatkartets gewond. Onder het vuren greep een jongen van elf jaar een Amerikaansche vlag en wuifde er uitdagend mee in de richting van de duikboot, die de kleine booten niet beschoot. Een van de gewonden werd een hand afgeschoten. De toeschouwers aan den wal verklaren, dat de torpedo's en het kanonvuur van de duikboot zeer slecht gericht waren, De aanval werd zonder waarschuwing gedaan. o De vermindering van het Engelsche scheepvaartverkeer. Uit het jaarverslag der Suez-Kanaal- Maatschappij is gebleken, hoezeer het scheepvaartverkeer door het Suezkanaal in den loop van den oorlog is verminderd. Egyptische bladen publiceeren thans de cijfers betreffende het verkeer van Engel sche koopvaardijschepen door dit kanaal. Uit deze cijfers blijkt, dat het vooral de Engelsche scheepvaart is, die het meeste van den duikbootoorlog heeft geleden. De vermindering van het Engelsche scheepvaart verkeer door het Suezkanaal is zonder meer catestrofaal. Men oordeele Engelsche handelsschepen. Tonnenmaat 1914 3078 12.910.278 ton netto 1915 2736 11.656.038 1916 1661 .6.606.893 1917 668 2.500.000 o binnenland. been intrekking milita re verloren. Op het verzoek van een Vereeniging voor Volksgezondheid, om wegens de Spaan- sche ziekte de militaire verloven voorloopig in te trekken, heeft de opperbevelhebber het volgende geantwoord »In antwoord op uw schrijven en onder waardeering van uw zorg voor de volks gezondheid, voor wat betreft voorkoming van uitbreiding der Spaansche ziekte door intrekking van militaire verloven, heb ik de eer u, na gehouden overleg met den inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht mede te deelen, dat het door u aangeduide middel niet zal worden toegepast. Omtrent de uitbreiding der bedoelde ziekte is nog zoo goed als niets bekend, doch op dit oogenblik komt het niet onwaarschijnlijk voor, dat de uitbrei ding plaats heeft door een zich in de lucht bevindende zich snel verspreidende smet stof, meer dan door infectie van persoon op persoon. Het intrekken van alle militaire ver loven acht ik derhalve een maatregel, die vooralsnog niet is gerechtvaardigd. o Spaansche griep Bij 83 werklieden der Philips fabrieken te Eindhoven is Spaansche griep geconsta teerd. o Te Leeuwarden zijn 80 militairen door de Spaansche griep aangetast. Bij het 21ste regiment infanterie zijn thans '138 gevallen van Spaansche griep voorgekomen. Aan de wasscherijen wordt op het oogen blik niet anders verstrekt dan bruinkool en cokesbruch. Met deze samenstelling van brandstof is een proef genomen aan de Coöp. Volkswasscherij te Loosduinen, doch men was niet bij machte om het bedrijf gaande te houden, zoodat heden de was- scherij dezer coöperatie stop gezet moest worden. De brandstoffencommissie in Den Haag was niet bij machte te helpen. Een origineele zllrerbon. Ten postkantore te Delft i3 een valsche zilverbon van f2.50 in beslag genomen, welke met de pen geteekend is. De vervaardiger is humoristisch aange legd, hij heeft n.l. het opschrift aldus aan gebracht Serie W. C. No. 100. Wordt ter betaling geweigerd door de Nederland- sche Bank en door een ieder. Inwisselbaar in gevangenisstraf bij het uitgeven. 1 Au gustus 100 j. v. C. Werkelijk bedrieg- middel. Het uitgeven van dezen nagemaakten zilverbon geeft recht op negen jaar levens middelen zonder bon in een of andere strafgevangenis. Op 19 Mei j 1. kwam een juffrouw uit Rotterdam met haar verloofde naar Roosen daal om, naar later bleek, 500 gram platina over de grens te brengen. Het was ter oore van de kommiezen gekomen, dat zij dit metaal ter waarde van ruim 1 7000 tusschen haar kleeren had verborgen. Aan de visiteuse te Roosendaal was opgedragen, haar aan een grondig onderzoek aan den lijve te onderwerpen, en daar de platina, ook in dradenvorm gesmokkeld wordt, even eens de naden van haar kleeren te inspec- teeren. De visitatie duurde opmerkelijk lang. Toen ze afgeloopen was, gaf de visiteuse circa 120 gram platina over aan haar chef en mocht de Rotterdamsche juffrouw vrij uitgaan. Het kwam echer uit, dat nog ongeveer 400 gram platina door de dame over de grens was gebracht. De visiteuse werd aan een scherp verhoor onderworpen en viel door de mand. De Rotterdamsche juffrouw had haar duizend gulden geboden en zelfs nog veel meer, als ze haar alles liet behouden, en f400 tot f500 als de visiteuse er genoegen mee nam er een kleine hoeveelheid af te nemen. De ambtenares bezweek voor de ver leiding. Ter zitting van de rechtbank te Breda bekende de visiteuse dat zij, gebukt onder den last voor het onderhoud van haar man, die, uit het gebied gezet, te Rotterdam op haar kosten leefde, terwijl ze ook nog stond voor de geldelijke zorg voor haar 3 kin deren, gehoor had gegeven aan hetf^ver- leidelijke aanbod. Volgens haar had de juffrouw haar geen cent uitbetaald. De smokkelaarster gaf brutaal toe het bravour- stukje uitgehaald te hebben. Het O. M. deed in zijn requisitoir uit komen, dat met alle macht gestreden moet worden tegen den corruptie-geest, die zelfs het korps aantast, aangesteld ter bestrij ding der smokkelarij. Eisch gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De verdediger laakte de handelwijze van de smokkelaarster-omkoopster en drong op clementie aan voor zijn cliënte, die voor een loon van thans f 150 per jaar weer stand moet bieden aan belooningen van duizenden guldens. „De" inbrekers aangehouden. De politie van het Leidscheplein te Amster dam heeft een bijzonder fortuintje. Haar personeel heeft de inbrekers gearresteerd, die zoo ongeveer alle inbraken op hun ge weten hebben, die in dit zomerseizoen in het Museum-, Willemspark- en Sarphati- kwartier gepleegd zijn. 't Is reeds gebleken dat de heeren, drie in getal, schuldig staan aan de 1.5 inbra ken bij de volgende families: prof. Swaen. Vossiusstraat 16, Pappenheim, id. 10, van Straaten Pop, id. 44, Wasmann, Hont- horsstraat 3, Levie, Jan Luykenstraat 90, Van Lennep, Joh. Vermeerstraat 22, Polak, Joh. Vermeerplein, Tegelberg, Sarphatistraat 12, Gorter, id. 14, Wellinghuysen, Sarpha- tikade 14, Zimmer, van Baerlestraat 77, Kreymborg, J. W. Brouwersplein 5, Saal- born, Alex. Boerstraat 23, Wolf. Honde- coeterstraat 22 en De Beer, Joh. Vermeer straat 35. De daders zijn drie broeders, wonende in de N. Tolstraat, wier familienaam in het belang der zaak nog niet genoemd kan worden. Zij stonden bekend als Herman, 26 jaar, Frans 23 jaar en Charles, 21 jaar oud. De aandacht viel 't eerst op hen, omdat er zooveel goederen in hun woning gebracht werden, hetgeen door de buren in verband met smokkel- en kettinghandel gebracht werd. Een der gebroeders (zij wonen samen met hun moeder en een jongere zuster, die echter beweren van het »bedrijf« der »jongens« niet op de hoogte te zijn geweest) werd dan ook naar aan leiding van een distributie-overtreding aangehouden. Toen de politie in verband daarmede huiszoeking bij de familie deed, bleek al dadelijk dat men met veel gevaar lijker heerschappen dan smokkelaars te doen had. Het huis wa3 n.l. opgepropt met goe deren, waaronder er herkend werden als van diefstal afkomstig te zijn. Er waren huishoudelijke artikelen, kleedingstukken, sieraden, kortom alles wat een familie die uit de stad gaat achterlaat en dan een geliefde buit voor inbrekers wordt. De geheele boel werd in beslag genomen en met karren overgebracht naar het po litiebureau op het Leidsche plein, waar alles in een leegstaand vertrek werd opge slagen om den vermoedelijk bestolenen gelegenheid te geven het hunne er uit te herkennen. Zooals gezegd, hebben 45 families in dezen bazaar van gestolen voorwerpen reeds het een en ander als haar eigendom her kend. Lang niet alles, want veel was reeds in de smeltkroes gegaan of te gelde ge maakt. In het bezit van de inbrekers werd ruim f 3000 aan geld gevonden. Twee der arrestanten hebben bekend de derde tracht nog aan een bekentenis te ontkomen. De diefstallen zijn alle gepleegd tusschen 23 Maart en 46 Juli en bijna altijd tus schen 6 en 8 uur des morgens. Alle bestolenen waren uitstedig. De inbrekers klommen het perceel waar op zij het oog gevestigd hadden, van ach teren binnen, door het verbreken van een tuin- of kelderdeur, of het uitzagen van een paneel en verlieten dan met den buit de voordeur. Zij pakten mede al wat van hun gading was, maar richtten geen noo- delooze vernieling aan. 't Waren dus wat dat betreft, nogal nette inbrekers. o Turf. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis de navolgende opgaven, voorkomende in de prijslijst, welke gepubliceerd is in de Ned. St.ct. van 6 dezer, moeten gelezen worden als volgt I. Groninger turf B. haardbrandturf blauwe turf, extra (overig Groningen) f 4.25 per M3. blauwe turf 4ste soort (overig Groningen) f3.75 per M8.blauwe turf 2de soort (overig Groningen) f3.40 per M3.zwarte turf 4ste soort (overig Gro ningen) f 3.35 per M3. zwarte turf 2de soort (overig Groningen) f3.40 per M8. zwarte turf 3de soort (overig Groningen) f 2.95 per M8.mach. baggerturf 4stesoort (overig Groningen) f 8,75 per M8.mach baggerturf 2de soort (overig Groningen) f 8.25 per M8. mach. baggerturf 3de soort (overig Groningen) f 7,75 per M.8 III. Overijselsche turfB. haardbrandt turfbaggerturf, overig Overijsel, 4ste soor- machinale f 8.50 p. M8. baggerturf, ove rig Overijsel 2de soort machinale f 8 p. M3.baggerturf, overig Overijsel (bak en bok) f 8 p. M8; geperste turf, 4 ste soort, f 6.70 p. M3. geperste turf, 2de soort, f6.20 p. M3. V. Friesche turfA. sponturf karturf, 2de soort, f6.75 per 4000 st.A. bag- gelaar, 3de soort boschturf, f 6.50 per 1000 st. Garnalen De Vereeniging van belanghebbenden bij de Zuiöerzee-visscnerij heeft den gemeente besturen medegedeeld, dat, na het Rtjks- vischkantoor de distributie van garnalen waarschijnlijk niet ter hand zal nemen, het in de bedoeling van genoemde vereeniging ligt, nader met de gemeentelijke distributie bedrijven in relatie te treden, ten einde de garnalen onder 't bereik te brengen van het geheele Nedérlandsche volk. De bedoeling is, de levensmiddelen-be drijven direct in contact te brengen met den producent, opdat tusschenpersonen, die speculatieve bedoelingen mochten hebben, uitgeschakeld worden. De door genoemde organisatie geleverde garnalen worden be reid onder controle der Zuiderzeevisch- Controle-Vereeniging onder rijkstoezicht. Het ligt in het voornemen, de garnalen aan de gemeenten te leveren gepeld en licht gezouten in vaatjes van b.v. 25 K.G. netto. (Tel.) o Steenkolen uit Duitschland. Terwijl aanvankelijk was bepaald, dat de aanvoer van steenkolen slechts tijdelijk zou plaats hebben, vernemen wij thans, dat de binnenkomst hlgr van één trein per dag voor onbepaalden tijd bestendigd blijft. Van eenige uitbreiding der treinen is nog niets bekend, zoodat in de naaste toekomst de invoer van steenkolen en cokes beperkt blijft tot dezen enkelen trein per etmaal. (Hbld.) Dc ladingen der gerequireerde schepen. Uit goede bron vernemen we dat de in Britsche havens opgeslagen ladingen der gerequireerde schepen van de Nederland- sche handelsvloot, successievelijk naar ons land zullen worden overgebracht. Voor dit doel zijn reeds eenige schepen uit onze havens vertrokken, andere zullen volgen en binnen enkele maanden hoopt men een belangrijk deel van deze voorraden hier te hebben gelost. Een arrestantenschip. Het tekort aan plaatsruimten voor arres tanten op de politiebureaux te Rotterdam, dat ontstaan is door de toenemende cri minaliteit en door het plaatsgebrek in het Huis van Bewaring, geeft B. en W. aan leiding aan den Raad voor te stellen hen te machtigen, de noodige maatregelen te nemen ter voorziening in dit tekort. Zij geven op advies van den hoofdcommissaris in overweging, een vaartuig te huren, dit op eenvoudige wijze in te richten, ruimen en dek van electrisch licht te voorzien, een regeling voor de voeding der op dit schip onder te brengen arrestanten te treffen en dit schip te leggen in de Parkhaven, midden in het water, in de onmiddellijke nabijheid van het bureau der rivierpolitie. De kosten voor een dergelijk arrestantenschip, ruimte biedend voor 400 man, worden berekend op f 430 huur per week, f 6000 aan in richting, bewakingskosten f 100 per week. Chocoladeproducten. In een circulaire aan de gemeentebe sturen stelt de minister vast Voor chocoladereepen, zoowel de onge vulde die van gemeentewege gedistribueerd worden, als de gevulde in den vrijen han del, is de maximum prijs in den groothandel, per 400 stuks, ver pakt f44, onverpakt f40.50; in den tusschenhandel, per 400 stuks verpakt f44.50, onverpakt f 11 in den kleinhandel, per 400 stuks ver pakt 42^ cent, onverpakt 42 cent. De gewijzigde gang van zaken zal, waarschijnlijk op 3 Augustus a.s. kunnen ingaan. Spaarfonds van huisbrand. De Brandstoffencommissie te Deventer heeft besloten tot oprichting van een spaar fonds voor huisbrand, met het doel om iederen ingezetene in de gelegenheid te stellen, zich voor den winter op de voor hem minst drukkende wijze van huisbrand te voorzien. Wekelijks wordt een bij den aanvang van ieder contractjaar vooraf te bepalen bedrag gestort bij de brandstoffencommissie, bij wie het beheer der gelden berust. Dit bedrag is met het oog op het ver gevorderde seizoen bepaald op f 0.75 en hoo- ger,zoowel voor de lage als hooge rantsoenen. Om de deelneming zooveel mogelijk aan te moedigen, wordt aan ieder inlegger een bijslag gegeven van 5 cent op iederen gespaarden gulden. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De Spaansche griep open baarde zich alhier onder de militairen. Tot infermerie is de Buitensocieteit ingericht, alwaar reeds een 49-tal patiënten zijn op genomen. Ook onder de burgerij komen eenige gevallen voor. Gelukkig, naar wij vernemen, allen in lichten graad. Geheel onverwacht kwarn tot ons de tijding van het overlijden van den Heer H. Prins, na eene ongesteldheid van slechts twee dagen. De overledene was gedurende eene reeks van jaren een verdienstelijk lid van onzen Gemeenteraad. Ook als Ouderling der Herv. Gemeente en "als Penningmeester van het Protestantsch Dia^r.essenhuis gaf hij gaarne zijn tijd voor het algemeen belang. Hij be hoorde tot de weinigen die geen enkele vijand had. Hij ruste in vrede 1 Almkerk. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de overdracht van een gebouwtje c.a. onder Almkerk, in eigendom aan A. v. d. Stelt Czn., landbouwer te Nieuwendijk, eigenaar van den polder genaamd »De Noorderlijke Waarder« gelegen onder de gemeente Almkerk. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat het buitenpoldertje De Noordelijke Waarder gelegen onder de gemeente Alm kerk, behoort tot de polders, waarvan de bemaling tot wegneming van de bezwaren, voortvloeiende uit de verlegging van de uitmonding der Maas, van Rijkswege ge schiedt door eene in het gebouwtje ge plaatste electrische pompinrichting, behoo- rende tot de bemaligswerken van de Bleek en Oostkil. De eigenaar van den polder A. v. d. Stelt wenscht zelf in de drooghouding te voorzien en de bemaling zoodanig in te richten, dat zij voldoet aan hoogere eichen dan tot wegneming van de nadeelen wegens de verlegging van den Maasmond noodig is. Tot dat doel wenscht hij in het ge bouwtje een voldoende wind- of motorbe maling in te richten nadat de electrische pompinrichting daaruit zal zijn verwijderd en heeft daarom verzocht het gebouwtje met omliggend rijksterrein, zonder pomp inrichting, in eigendom te mogen over nemen. Baardwijk. Dinsdagavond omstreeks half twaalf heeft zich in onze gemeente een droevig drama afgespeeld. Zekere B. de Kloe is nl. door een messteek vermoord. De juiste dader is op 't oogenblik nog niet bekend, maar zal gevonden moeten worden tusschen de drie personen, met wie de ongelukkige is uitgeweest. Er was nl. een verkooping van huizen waarbij zij allen betrokken waren en daar toe waren de KI. met zijn schoonzoon H. SI. en de gebroeders T. v. G. en M. v. G. derwaarts gegaan. Men heeft tot omstreeks 44 uur goed zitten drinken en is toen huiswaarts getogen en heeft onderweg ruzie gekregen, die in hoofdzaak ging tusschen T. v. G. en SI. In den dam bij hun huis gekomen werd T. v. G. met een mes aan 't hoofd en arm gewond. Plotseling riep de KI. om hulp en bleek dat hij ernstig in den hals was gewond. Toen hij de vechtenden wilde scheiden, heeft men hem in de duisternis een steek toegebracht, die den slagader raakte en hem in korten tijd dood deed bloeden. De buren die op 't gekerm kwamen toesnellen, vonden den bejaarden man badende in zijn bloed. Ruim een kwartier later gaf hij den geest. De politie was spoedig ter plaatse en H. SI., T. v. G. en M. v. G. zijn door de maréchaussée gearresteerd. Later zijn de twee laatsten weer los gelaten. Besoijen. Woensdagmiddag, op klaar lichten dag, werd bij den sigarenmaker L. Franken alhier, weder een gedeelte van het waschgoed, dat op den dijk te bleeken lag, ontvreemd. De daderes, een meisje uit Waalwijk, schijnt bekend te zijn. deWerken. Op 29 Juli a.s. zal de heer P. H. Oldemans 25 jaar ontvanger dezer gemeente zijn. Drunen. Bij de Maandag gehouden aanbesteding van het bouwen van twee noodwoningen werd door 4 personen inge schreven. Aan den laagsten inschrijver, den heer Blankers uit Nieuwkuik, is het werk gegund voor f2790. Herpt. Heden moest hier weer eene noodslachting van een best rund worden uitgevoerd. Voor den betrokken eigenaar wel geen schadepost, en voor'vele huismoe ders eene aangename verrassing. Van den groenteboer F. zijn op het land eene groote hoeveelheid savoyeplanten ontvreemd van de daders natuurlijk geen spoor.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2