belust zijn op een tegenrevolutie. Zoo zou het niet zoo heel vreerad zijn als binnen korten tijd de regeering van Lenin vervangen zal worden door een be stuur dat meer Entente-gezind is. De bols- jewiki van de tioon en wie er dan weer op Een familielid van den ver moorden Czaar zal voorloopig toch geen kans hebben. Wie zal er dan wel de lakens uitdeelen 1 Niemand die het weet. We behoeven ons er ook nog niet druk over ts maken. Maar dit is toch wel heel belangrijkJapan is erkend als wereld macht met rechtmatigen invloed op de aangelegenheden. Die erkenning opent een gansch nieuwe periode in de wereldhistorie. Zoo vangt dus het vijfde oorlogsjaar aan met weinig kans op vrede. De oor logs wolken worden nog dikker en dreigender. Nieuwe offers en namelooze ellende, dat is het schrikkelijk verschiet. De Weensche bladen wijze artikelen van het begin van dit vijfde oorlogsjaar. De meeste schrijven de schuld van het voortduren van den oorlog voornamelijk toe dat de Vereenigde Staten die zich buiten gewoon oorlogszuchtig toonen.. De Wiener Allg. Ztg. zegt o.m.De leiders van de Entente hebben huu vol ken zoo zeer misleid, dat zij niet meer terug kunnen. Daarom blijven zij ophitsen, Als wij dus een verlenging van den ooi log tegemoet moeten zien, mogen wij dit toch met een gerustellende verzekerdheid doen. De vrede met Rusland, Oekraïne en Roe menië heeft ons ontzaglijke militaire, economische en zedelijke winsten gebracht. Sterker dan ooit staan de Centralen en de steviging van 'net bondgenootschap, dat de twee Keizers gesloten hebben, maakt het hun mogelijk, den verdedigingsstrijd met de grootste kans op succes voort te zetten. Onze wapens banen met onweerstaanbare kracht den weg voor de wereldgedachte. De volken hebben vier jaar volgehouden en zij zullen, als men hen daartoe dwingt, ook het vijfde oorlogsjaar over hetgeen be reikt is en vol vertrouwen op verder succes tegemoet zien. Het (officieel) Fremdenblatt. zegtOos- tenrijk-Hongarije is zonder veroveringsplan nen in den oorlog gegaan, dien het alleen voert tot verdediging van zijn bestaan, en heeft er nu ook heen. De vrede van Brest-Litofks en Cotriceni heeft dit duidelijk bewezen. Herhaaldelijk heeft de monarchie hare bereidwilligheid tot den vrede aan dag gelegd, maar onze vijanden bleven erop staan, dat het samenstel n Oosten- rijk-Hongarije ontwricht moet orden. Zoodoende zijn wij genootzaakt on< huid te blijven verdedigen, ee de poging van onze vijanden, om de monarchie door oen politiek offensief uiteen te scheuren, zal evenzeer schipbreuk lijden als haar aanval met de wapens. Gelijk de terugblik op het verleden, wekt het vooruitzicht op de toekomst vertrouwen. Zoo zullen de Fransche Engelsche Ame- rikaansche Itiliaansche enz. enz. biaden ook wel redeneeren, Niemand wil de verantwoordelijkheid dragen. Een ieder schuift de schuld op nen ander en ondertusschen bloedt de wereld dood. BUITENLAND De duikbootoorlog. Londen, 28 Juli. Overlevenden vaneen Britschen en een Belgischen trawler, die in een Engelsche haven geland zijn, deelen mede, dat een Duitsche onderzeeër hen Vrijdagmorgen tot zinken bracht door mid del van bommen. De bemanningen werden op het dek der duikboot gebrachttoen een Britsche patrouilleboot in zicht kwam, dook de onderzeeër zonder eenige waar schuwing, de zeelieden aldus aan een wissen dood in de golven prijs gevend. Drie En - gelschen an een Belg verdronken, de an deren werden gered na drie uren in het water gelegen te hebben. De Duitschers namen alles van eenige waaide van de trawlers mee en verslonden het gevonden voedsel alsof ze den honger dood nabij waren. De Anierikaansche vloot. Te Londen het woord voerend, heeft Franklin Roosevelt, assistent van het mini sterie van koloniën der Vereenigde Staten gezegd er zijn nu meer dan 250 Amëri- kaansehe marinevaartuigen voor vast aan dezen kant van den oceaan gestationeerd. Het aantal zal vermoedelijk het volgende jaar sneller dan tot nu toe stijgen. De Amerikanen staan nu een jaar in den oor log. Thans zullen ze de kracht hunner mannelijke landgenooten tot het uiterste veil hebben tot de geaillieerden hebben gewonnen. Verliezen der stoomvaart-maatschappijen. Berlijn, 29 Juli. De Fransche stoom- aartmaatschappij »Messagerie Maritime heeft volgens verklaring van den voorzitter in het afgeloopen boekjaar schepen ter waarde van meer dan 50 miilioen francs verloren. Volgens de »Times« verklaarde de voor zitter van de Cunard-lijn in de jaarverga dering, dat de maatschappij door den U- boot-oorlog in het laatste jaar schepen ter waarde van 70 miilioen Mark verloren heeft. De Canadian Pacific verloor volgens het zelfde blad schepen ter waarde van 60 miilioen Mark. o Vredespogingen Bern, 27 Juli. Henderson kwam in een rede te Old ham op voor het scheppen van een internationale atmosfeer, waarin de volkerenstrijd beslecht zou worden. Men kan niet van een familie spreken wanneer men niet tegelijkertijd van wraak afziet. Henderson wenscht door neutrale bemid deling onderhandelingen met Duitschland te openen. Deze voorbesprekingen zijn voor de Engelsche regeering niet bindend, maar zouden toch wel tot overeenstemming kun nen leiden. Een Indianen-overval. De "trein van Duisburg naar Ouberhausen werd in den nacht van 22 op 23 Juli door een gewapende rooverbende overvallen, die met revolvers het spoorwegpersoneel dwong den trein te doen stilstaan, en de wagens te laten plunderen. Een met ambtenaren uit Oberhausen komende hulptrein kwam op de plaats der-overvalling, toen de roovers nög met het wegvoeren der zakken bezig waren. De bende kon niet worden ge arresteerd. Zoo iets lazen wij vroeger wel eens in verhalen uit de Far West, maar nu ge beurt het k» den staat Pruisen, in het Rijn gebied, als gevolg van de verwildering door den oorlog. De spoorwegdirectie te Essen looft dui zend mark uit voor. het verstrekken van inlichtingen, welke kunnen leiden tot ar restatie van de roovers, die bij Oberhausen een trein hebben overvallen en beroofd. De spoorwegdirectie te Maagdenburg, die in het afgeloopen jaar meer dan 100,000 Mark schadevergoeding voor gestolen goe deren moest betalen, heeft een specialen bewakingsdienst ter bestrijding der spoor wegdiefstallen ingericht. Amerikaanschc stemmen tegen den econo- mischen boycot van Duitschland. De correspondent van de »Times« meldt uit Washington, dat de uitlating van lord Robert Cecil ovor den economische politiek der Entente na den oorlog en de voorge nomen uitsluiting van Duitschland van de wereldmarkt der grondstoffen in Amerika zeer ongunstig is opgenomen, Bladen als de »New York Review«, de.Newyork Ti mes», de »Worid« en de »Evening Post» ontwikkeled groote bezwaren ertegen, ln de lucht. De Engélschen hebben Vrijdag 3 Duitsche vliegers neergeschoten. Twee Engelsche machines worden vermjst. Een Amerikaansch vlieger-luitenant heeft kapitein Mainkopf, den befaamden Duit- schen vlieger neergeschoten. Mainkopf had 18 overwinningen in de lucht behaald. Op zee. Volgens Reuter's bijz. dienst bevat de »Tirnes« een telegram uit Santander over de torpedeering van de Fransche stoom boot »Lydien«, Van de bemanning van 46 koppen werden slechts 6 man gered. De geredden verklaren dat de torpedeering plaats had in de Spaansche territoriale watéren. De »Times« vertelt nog, dat de overige leden der bemanning omkwamen daar de Duitsche duikboot de reddingboo ten ramde. Aan het blad »Allehanda« werd door uit Amerika teruggekeerde Zweedsche Ame rikanen medegedeeld, dat de vroegere secre taris van Ford's vredesmissie, Lochner, tot 20 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, daar hij zijn vredespropaganda ook in Amerika bleef voortzetten. Uit Wladiwostock wordt volgens een draadloos bericht uit Parijs gemeld De op -raties der geallieerden iri Siberië worden met succes voortgezet ten Noorden van Nikolsk-Ossourisk. De vijandelijke fron ten, waar ongeveer 9000 Oostenrijkers en Duitschers, 1000 man Roode Garde en 1000 arbeiders en boeren stonden, zijn verstrooid na een gevecht van twee uur. Spa3ko Evguenievka is genomen. Onze verliezen zijn gering, die van den vijand aanzienlijk. De geallieerden maakten 2000 gevangenen, Duitschers, Hongaren en Tur ken o. w. 26 Oostenrijksche en Duitsche officieren. De vervolging duurt voort. Uit Parijs wordt d.d. 26 Juli aan de sDaily Expresse geseind Heden heeft een zekere vrouw Lebrun een opzienbarende getuigenis in het proces- Malvy afgelegd. Zij deelde mede, dat zij verteerd werd door den wensch, haar land te dienen en den dood van haar zoons in den oorlog te wreken. Zij deed dertien reizen naar Duitschland en bracht telken male nuttige inlichtingen voor het Fransche hoofdkwartier. Zij sprak ook met Duitsche officieren en verlangde er naar haar 14e reis te maken, maar de Fransche militaire autoriteiten willen haar dit niet toestaan, daar zij maar al te groot gevaar liep, te worden doodgeschoten, telkens als zij zich op vijandelijk gebied begaf. Eeu rede ran iord Ciirzon. Londen, 30 Juli. Op een maaltijd ver klaarde lord Curzon, dat de gebeurténissen der beide laatste weken meer invloed op den oorlog zullen hebben dan de eerste Marneslag. Duitschland's genadeslag is verijdeld. Wel is de overwinning nog niet behaald, maar luisterlijk glanst thans de zon, waar eerst donkere wolken waren. Curzon bracht hulde aan generaal Foch's strategie en aan het werk der Amerikanen. De Duikboot en mynoorlog. Berlijn, 23 Juli. (Wolff.) Officieel In het Kanaal is 21.000 ton bruto in den grond geboord. Londen, 29 Juli. (Reuter.) Als een bewijs voor bet uitstekende nut van het konvooieeringsstelsel sinds de admiraliteit ougeveer vóór een jaar daarmee regelmatig begon, kan het feit worden vermeld, dat de verhouding der in dat tijdvak verloren- gegane schepen 0.59 procent bedraagt. M. a. w. slechts één schip op de bijna 200 is verloren gegaan. o- Londen, 29 Juli. (Reuter). Reuter verneemtEr bestaat geen twijfel of de vijand zal achter de Vesle terugtrekken. De Franschen houden nu den geelen noor delijken oever, der Ourcq bezet en hebben eveneens een vasten greep op het bosch van Reims en Dormans. Zondagmiddag gingen de geaillieerden gemiddeld twee tot drie mijlen vooruit over een frontbreedte van 20 mijlen. Bij Bresancy wordt hevig gevochten. De dorpen tusschen Soissons en Bazochen staan in brand, waaruit men opmaakt, dat de Duitschers zich gereed maken om nog verder terug te trekken. o Londen, 29 Juli. Churchill heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag be treffende de staking in de munitiefabrieken gezegd, dat de meerderheid van de arbeiders te Birmingham bet werk hervat heeft. Ook te Coventry was een groot deel weer aan den arbeid gegaan, en .er was hoop, dat ook te Woolwich het werk hervat zou worden en dat mor-gen de hervatting van het werk algemeen zou zijn. o Exploitatie rail koperlageit iu Duitschland. Men schrijft ons In den oorlog is het noodzakelijk gewor den van alle voortbrengselen van den Duit- schen bodem een zoo volkomen gebruik te maken. Ten einde zich te verzekeren van verdere resaves aan" edele metalen, gaat de Duitsche industrie er in den laatsten tijd toe over, ook die ertslagen te exploiteeren, welker exploitatie in vredestijd, to<en de Amerikaansche concurrentie de prijzen op de wereldmarkt laag hield, niet rendabel was. Zoo is de Dillinger smelterij thans begonnen, de koperlagen, die zich in het Westfaalsche Sauerland bevinden, te gaan ontginnen. Naar bij onderzoekingen vast gesteld is, bevat de ader per kubieke meter ministens 30 K.G. koper. De lengte van den ader wordt op 1000 H. geschat. Vol gens gemaakte berekeningen neemt men aan, in het geheel 2.400.000 K.G. koper te kunnen verkrijgen. Wanneer deze ver wachtingen juist mochten blijken, zou de nieuwe koperader van niet gering gewicht voor Duitschland's kopervoorziening zijn. Eeu eerltyk oordeel. De ïDaily News« van 6 Juli geeft ver slag van de rede, die Sir Walter Raleigh op de »Mill Hill Fo-undation Day« heeft gehouden. Daarin heet het onder meer »Sir Walter betrenrde het, dat onze nieuwsbladen schrijven alsof Duitsche gru welen regel zijn inplaats van uitzondering. »Ik zou», voegde hij er aan toe, »de re dacties onzer dagbladen wel eens uit ge- woude soldaten willen samenstellen en de tegenwoordige redacteuren vacantie willen geven om dienst te doen als hospitaalsolda ten. Is het aan te nemen, dat ons volk zich alleen standvastig kan betoonen. op voorwaarde,dat het wijs wordt gemaakt, dat wij tegen Orang-oetangs vochten «Het was zeer jammer, dat men ons de waarheid omtrent onze eigen tekortkomin gen en de volle waarheid omtrent het ge drag van onze vijanden niet heeft verteld. In dit opzicht zouden wij alleen van onze soldaten betrouwbare informaties kunnen krijgen. Niemand kan den gewonen Duitschen soldaat, die voor zijn land vecht, edelmoedigheid ontzeggen. Wij hebben verschrikkelijke verhalen gehoord over de behandeling van krijgsgevangenen in Duitschand, maar in verreweg de meeste gevallen zijn de ge vangenen er behoorlijk behandeld.» BINNENLAND. De Koningin zal zich door Haren groot meester, luitenant-generaal baron Sirtema van Grovestins, doen vertegenwoordigen bij den rouwdienst op a s. Woensdag in de Grieksche kapel, gewijd aan de nagedach tenis van den gewezen tsaar van Rusland. De Koningin-Moeder zal zich daarbij doen vertegenwoordigen door Haren kamerheer mr. S. B. W. graaf van Limburg Stirum. Ernstige verwonding. Men meldt uit Oss, d.d. 29 Juli: Gis teravond omstreeks half zeven werd zekere S. in de Molenstraat door een soldaat-com mies in den buik geschoten, zoodat S. in hoogst bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd, waar zoo spoe dig mogelijk Dr. Freeriks uit 's-Bosch per auto arriveerde. De aanleiding tot dit ernstig feit moet gezocht worden in eeoe woordenwisseling tusschen den getroffene en den dader over een meisje de getroffene moet den sol daat-commies gesard hebben. Niet steeds is de liefde. Bij de rechtbank te Haarlem is een echtscheidingsproces aanhangig gemaakt door een echtpaar, waarvan de man 78, de vrouw 83 jaren telt. De Brabantsche voetbalbond deelt ons mede, dat haar door de N. V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven een uit Zilver gedreven Beker ter beschikking wordt gesteld om te dienen als wisselprijs. Deze beker werd ontworpen en zal gemaakt worden door den Heer F. Zwollo, edelsmid, Den Haag en zal een waar kunstvoorwerp worden, waarvan de hoogte 35 c.M. bij een doorsnede van 15 c.M. zal zijn. Diefstallen iu Raadhuizen. Donderdagnacht is te Esch diefstal met braak en inklimming gepleegd in het Raad huis. Alle kasten waren open gebroken ruim f 40 wordt vermist benevens de brood-, koffie- en boterkaarten. En denzelfden nacht werden te Berlicum onder het raadhuis gestolen een twintigtal kazen en een zak aardappelen, welke voor de distributie waren bestemd. Een sterk staaltje, als men in aanmerking neemt, dat ook onder het raadhuis een veldwachter met zijn gezin is gehuisvest. Brutaal. Te Vlissingen is een zeldzaam brutale diefstal gepleegd. De dief is door braak of insluiping binnengekomen, is naar de slaapkamer gegaan, heeft de sleutels van de brandkast uit de op een stoel liggende broek genomen en vervolgens op het kan toor de brandkast geopend en daaruit een belangrijk bedrag gestolen. Electriciteit tc fiorinchein De gemeente Gorinchem zal nu vermoe delijk nog a.s. winter electrischen stroom kunnen betrekken van de Centrale te Dor drecht, zoowel voor licht als voor kracht. Nadat reeds in vorige gemeenteraadsver gaderingen in beginsel was besloten met de gemeente Dordrecht een contract te sluiten, is thans door den raad besloten om B. en W. een krediet te verleenen van f175,000 voor het aanleggen van den kabel, enz., waardoor de kans vermindert dat Gorinchem a.s. winter in duisternis zal zitten, waarvoor men vreesde. Slachtoffers der naastenliefde. In het klooster Mariënthal te Groesbeek zijn in de laatste maanden niet minder dan zeven zusters, die in de Duitsche hospitalen haar liefderijke zorgen aan de gewonden wijdden, tengevolge van het afmattend en uitputtend hospitaalwerk overleden, Tever geefs hadden die heldinnen van naasten liefde in het gastvrije Nederland herstel gezocht voor haar geschokte gezondheid. Dauw geknipt. Drie Amsterdamsche jongens, een van 20 en twee van 17 jaar waren Zaterdag nacht met de Holland-Friesiand-lijn naar Friesland getrokken, om daar fietsen te stelen. Ze zetten koers naar Heerenveen en verder naar Oranjewoud. Het viel hun niet mee om karretjes weg te nemen. Toen ze bij een huis een zak met aardappelen zagen, namen ze die mee, maar kort daarna waren ze al geknipt en werden ze te Heerenveen in hechtenis gesteld. Het bleek dat ïde oudste voorwaardelijk tot een half jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens diefstal van een fiets te Arnhem. o Verroer ran eieren. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot do burgemeesters het na volgende rondschrijven gericht Ik heb de eer u te doen toekomen af druk van mijne beschikking van 8 dezer, betreffende liet verleenen van ontheffing van het verbod tot vervoer "an kippen- en en eendeneieren. Ik voeg hieraan het volgende toe Door de belangrijke vermindering, welke de hoenderstapel heeft ondergaan, is ook de productie van eieren in belangrijke mate afgenomen, zoodat voorloopig alleen in de behoefte aan eieren voor zieken en zwak ken kan worden voorzien, nu van die pro ductie een belangrijk deel moet worden bestemd voor het inkalken, opdat ook in dien aanstaanden winter de zieken en zwak ken eieren kunnen ontvangen. Het is mitsdien noodzakelijk, dat zooveel mogelijk de beschikking over de productie wordt verkregen. Om daartoe te komen, is de regeling getroffen als in voormelde beschikking bedoeld, doch de goede wer king dezer regeling is in hooge mate af hankelijk van de nakoming van het ver bod tot vervoer van eieren. Een zoo ge streng mogelijk toezicht op de nakoming is daarom zeer gewenscht. De Amsterdamsche recherche heeft te 's-Gravenhage de hand gelegd op een in breker van den eersten rang, Ohlms ge naamd, en op diens handlangster, Martha Schops. Ohlms is een Duitsche deserteur en werd in zyr» vaderland waar een premie van 5000 mark voor zijn aanhou ding was uitgeloofd reeds lang voor een aantal misdrijven gezocht. Hij heeft in verschillende steden inge broken, tweemaal te Scheveningen en vier of vijfmaal te Amsterdam. Zijn laatste werk dateert van den nacht van Zaterdag op Zondag, toen hij te Amsterdam heeft ingebroken in het magazijn Au bon Marché, in de Kal verstraat. De Amsterdamsche recherche heeft hem, in samenwerking met de Haagsche recherche, in een restaurant in de Wagenstraat aangehouden. O-r- Spaansche griep. Zaterdag heeft de Spaansche griep haar intrede gedaan in de Centrale Keuken te Amsterdam. Onder het personeel waren 6 gevallen. Gisteren kon men een onrust barende stijging waarnemen. Niet minder dan zestig personen ontbraken wegens ziekte. (Tel.) Ëeuheiilssigurcii. Men schrijft aan. de Maasb. uitvakkrin gen De. veel-besproken eenheidssigaar zal, wanneer daartegen geen afdoende maat regelen genomen worden, den kettinghan- del in sigaren geducht doen toenemen met het noodzakelijk gevolg, dat voor de win kelruit van den sigaren-winkelier spoedig een biljet zal prijken, waarop met vette letters staat vermeldEenheidssigaren uitverkocht. De eenheidssigaar moet door fabrikanten, niet- exporteurs, aan fabrikanten-exporteurs afgeleverd worden voor circa f 90 per mille. Door deze exporteurs wordt ze aan de winkeliers van de hand gedaan tegen f 38 a f 40 per mille, terwijl de winkelier ze aan zijn klanten voor 5 cent per stuk moet verkoopen, echter niet meer dan vijf si garen tegelijk. De marechaussees te Valkenswaard heb ben op heeterdaad betrapt bij een inbraak in de sigarenfabriek dèr firma Kerstens en Co. te Eindhoven een zekere Broeren en Raymakers. Zij waren met revolvers ge wapend en hadden met valsche sleutels zich toegang verschaft. Op het oogenblik, dat zij op de politie wilde schieten, loste de politie eenige schoten, waarbij beide inbrekers er van door gingen. De politie wist kort daarop hen te arresteeren. De inbreker Broeren bleek toen een kogel door het lichaam nabij de longen te hebben ge had. Dr. Dagevos acht zijn toestand levensgevaarlijk. Broeren is in het gast huis te Stratum opgenomen. Het Dculdal. Men schrijft ons uit Valken In het Geuldal behoort de Spaansche ziekte thans goeddeels tot het verleden. Welhaast de helft der bevolking is min of meer ongesteld geweest, maar de meeste patiënten konden hun werkzaamheden bly-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2