MAGAZIJN Hinthamerstraat 24, BOSCH mm in Sigaren, Sigaretten, Tidal, Sigarenzakjes Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3799. Zaterdag 10 Augustus. 1918. KRAT 158, DRAAGT lïAHLMANN's Heeren- en liinderkleeding. Gorinclieiu, vmïaMMr Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. Int. 492 (bedrukt) Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. BUITENLANDS CH OVERZICHT. •De overwinnig is zeker®. Zoo verklaarde Hindenburg kort en bondig toen het groote offensief in Frank rijk aan den gang was. Doch hij zingt nu een toontje lager. Ludendorff en Hin denburg, die zich tegenover corresponden ten van Duitsche bladen over den militai ren toestand hebben uitgelaten, sloegen daarbij nu een somberen toon aan. Lu dendorff erkende onbewimpeld, dat hun strategische aanvalsplan mislukt was, en Hindenburg sprak van het algemeene ver langen naar vrede, die echter een eervolle vrede zijn moest en zou zijn. Voor de Duitschers blijft het nochtans een reden tot voldoening, dat de over winning van de ^geallieerden zich tot dus verre slechts tot terreinwinst bepaalt en groote ongelukken nog steeds zijn afge wend. De artillerie weet zich nog altijd aan de begeerige handen der vervolgers te onttrekken en telkens weer bieden zij op verschillende paatsen hardnekkigen te genstand. Maar de bewegingsoorlog is nog aan den gang en de definitieve uitkomsten er van staan nog geenszins vast. Waar nu de Duitschers zullen stand houden is nog niet met zekerheid te zeggen. Of zij reeds aan de Aisne hun terugtocht zullen staken, dan wel nog op een meer naar achter gelegen linie den nieuwen stoot der geallieerden zullen afwachten, zullen de komende dagen moeten leeren. De geallieerden hebben Archangel bezet. De bolzjewiki daar zijn er snel van door gegaan, en de bevolking heeft de gealli- EEN LEVENSBEELD. 20 Zij ziet hem nog even aan, als hij zich angstig over haar heen buigt en sidderend vraagt»Ben je zoo benauwd Even beweegt zij ontkennend het hoofd, bijna onmerkbaar dan komt de adem nog hoo- gerhet gorgelt en borrelt in haar keel, en een klein, heel klein luchtblaasje hecht zich aan een der mondhoeken. Onzichtbaar nadert de engel des doods, en neemt den laatsten adem van haar trillende lippen, die hij tot een vriendelijken, gelukkigan glimlach plooit. En als hij haar zijn kus op 't voorhoofd drukt, glijdt over het ge- heele gelaat der vrouw een uitdrukking van oneindig kalmen vrede, die er op blijft rusten, zelfs als het marmerkoud zal ge worden zijn. Vrouw Keetje is dood Arme Dorus ge weet het nog niet, ge begrijpt nog niet dat zij, die u liefhad, is heengegaan ge kust haar beide wangen, maar zij voelt het niet meer ge legt uw hand op haar voorhoofd, en 't is nog warm. Schijnt het niet alsof zij u nog aanziet met de half gesloten oogen Maar 't is geen licht meer dat er uit straalt Druk haar de oogen toe, Dorus 1 't Is de eerden als bevrijders ingehaald, vermoede lijk niet het minst, ojmdat zij van hen een betere levensmiddelenvoorziening verwacht. Voor de operatie aan de Moermanskust hebben de contrarevolutionairen nu een sterk steunpunt in handen gekregen. Archangel is het eindstation van den spoorweg van Moskou over Jaroslaf en Wologda en de belangrijkste haven- en handelsstad aan de noordkust van Rusland. Door middel van de Dwina en talrijke kanalen staat zij in directe verbinding met een groot gedeelte van noordelijk Rusland. Trotzky heeft een zeer verontwaardigd stuk de wereld ingezonden, om de lafhartige houding van de bolzjewiki, die dadelijk hun heil in de vlucht hebben gezocht, te brand merken. Het gebeurde te Archangel geeft geen hoogen dunk van de stevigheid van het sowiët-gezag en de kracht van de middelen, waarmee het zich móet verde digen. Het treedt steeds helderder aan 't licht dat de bolzjewiki een harde dobber zullen hebben om de macht in handen te houden. In binnen- en buitenland wordt het verzet tegen hun regeering en tegen de wijze, waarop ze het gezag uitoefenen, veelvuldiger. In den binnenlandschen toe stand heeft zich nu weer een nieuw ele ment voorgedaan, door het optreden van ltadzianko, die pogingen wil aanwenden om een nieuwe tsaristische regeering in Rusland terug te krijgen. Nu kan men wel gelooven, dat die beweging weinig om het lijf zal blijken te hebben, maar ver snippering is er toch ongetwijfeld het ge volg van. En nu weer de Japanners en Engelschen laatste dienst dien ge haar bewijzen kunt. Bevend staat hij bij de doode de herin nering aan het sterven van zijn vader, komt een «ogenblik in zijn geest op hij huivert als hij er aan terug denkt en werktuigelijk ziet hij naar den grond, als zag hij daar nog de akelig verwrongen trekken. En als hij dan de kalme uitdrukking op 't vrien delijk gelaat der vrouw ziet, borst hij plot seling de tranen uit. 't Wordt lichter buiten. Zilveren strepen vervangen het karmozijn aan den herizont. Violette wolkjes drijven voort of smelten samen met het azuur, en tintelend trilt het licht door hun floers, totdat het plot seling scheurt. Schitterend breken de zonnestralen zich baan en spiegelen zich triomfeerend in den dauwdroppel, die op de grasscheuten en bladeren beeft. Eindelijk is het dag. De morgenwind wuift de kruinen der boomen zachtens heen en weer, uit het gras stijgt de leeuwerik omhoog, en zijn lied juicht door de lucht als een groet aan .de ontwakende natuur, als een hulde aan het licht, dat alles be zielt en verwarmt. Maar daarbinnen in de kamer luistert niemand er naar. De gestorvene hoort het niet. De knaap ligt met de handen voor het gelaat op de knieën voor het bed hij schreit en snikt hartverscheurend. Nog nooit heeft hij zóó geschreid maar hij heeft ook nog nooit iemand verloren die hem die hij liefhad zij was de die in het Noorden des lands van uit Ar changel gaan opereeren tegen de bolsjewiki. Het zal de groote vraag zijn, waarop die hulp van Japan eigenlijk wel zal uitdraaien. Want Japan heeft te kennen gegeven, de integuiteit van Rusland te zuilen handhaven, zich niet met Ruslands binnenlandsche po litiek te willen bemoeien en ten slotte inet Rusland goede betrekking te willen onder houden. Als goed vriend wil Japan dus tegenover Rusland optreden. Staan deze nobele voornemens van Japan soms ook in verband met een geheim Russisch-Japansch verdrag, dat volgens het Russische blad •Uir« in 1945 gesloten is en dat gericht was tegen Engeland en Amerika Het doel van dit verdrag zou wezen China te be schermen tegen welke buitenlandsche mo gendheid ook en het zou verder de bepa ling bevatten, dat ingeval Rusland en Japan te zamen voor dat doel oorlog zouden voeren zij geen van beide een afzonderlijken vrede zouden sluiten. Het spreekt wel van zelf, dat de Duitsche en Oostenrijksche pers een tikje pleizier heeft in de publicatie van dit verdrag. Want niet alleen wordt de houding van Japan, de lang aarzelende houding voor het tot interventie besloot daardoor min of meer eigenaardig, maar voor Ëngeland en Amerika is het, met het bestaan van deze overeenkomst, een ietwat bittere pil nu toch de hulp van Japan te moeten aan vaarden. Men kan voor het oogenblik veilig de vraag in het midden laten of alles wat het Russische blad omtrent dit verdrag üeliea te vertellen, zonder meer waar is. Maar wat er ook waar van moge wezen de bolzjewiki worden er niet mee geholpen. Eti waar het voor de Entente toch blijk baar alleen het doel is in het Oosten een toestand in het leven te roepen, die de Duitschers zal noodzaken daarheen opnieuw troepen te zenden, zal de Entente dat ver drag voorloopig wel negeeren. En daarom zal het den bolzjewiki niets helpenzij komen hoe langer hoe meer in het gedrang, zijn afgesloten van hun graan voorraden en graanschuren, hébben in de streken waar zij nog wat te vertellen heb ben, te vechten tegen hongersnood, cholera en andere ziekten, zij zijn omringd door een cordon van vijanden, met alleen als hulp Duitschlarid, dat inderdaad niet veel doen kan in Rusland en zijn beschikbare krachten elders wel- ten volle noodig heeft. Barnes, de Engelsche arbeidersvertegen- eenigste en nu hij wou dat hij ook dood was. Bim Bam 1 Bim, Bam galmen plech tig de klokken, want 't is Zondag. •Bim Bam Bim Bam zij lui den voor de vroegmis. De vrouw in de herberg is reeds op, zij zal naar de kerk gaan Wacht, eerst nog even naar de zieke kijken. Met 't kerkboek in de hand gaat zij naar boven. •Bim Bam Bim Bam •Zou ze nog sloapen 't is zoo arg stille doar binnen, die'n bult is zéker ók in sloap gevallen. Loat ik gauw êns kiêken •Bim Bam Bim Bam Zij de al wakker, juffer? Za'k moar ens bie oe kommen 'k hê moar èn hort jen tied »Bim Bam Bim Bam Vrouw Carels opent eindelijk de deur, zij heeft haar tijd noodig, als zij de mis niet verzuimen wil. Ontzet treedt zij terug, wanneer zij binnenkomend de treurrige troep ontwaart, en met medelijdende stem, zegt ze Och erm 1 is ze uut den tied Och ermdoar zul-de ók weet af hebben, jeungske. 't Was krek èn moeder veur oe niewoar •Bim Bam Vrouw Carels verzuimt de mis. VII. Het procureurskantoor. •Sakkerlootwat is het koud vandaag, woordiger in het oorlogskabinet, heeft zijn meening te kennen gegeven omtrent den volkerenbond. Hij zeide, dat hij Duitsch- land in den volkerenbond® wilde opnemen, •evengoed als wij een dief en een bedelaar naast een rustig burger in ons nationaal bestaan opnemenDe wetten van een land beschermen zoowel de goede als de kwadenallen zijn gebonden de wet te gehoorzamen of de gevolgen van han over treden te dragen. Dit beginsel moest ook in het internationale leven worden toege past. Afgezien van de hoflelijke wijze waarop hier zekere landen worden toegelaten tot dien volkerenbond ze zullen er dadelijk op ingaan en dringend vragen in dien bond opgenomen te mogen worden afgeschei den daarvan, is de wijze waarop Barnes de zaak in elkaar wil zetten, niet buiten gewoon pnactisch om haar welslagen te verzekeren. Hij wil in den Haag een inter nationale conferentie bijeen roepen, belegd door de Entente-mogendheden, waarop de regeeringen en vertegenwoordigers van ar beid, handel en godsdienst vertegenwoor digd zijn, op die conferentie moet dan aller eerst het vredesdoel herzien worden, zij kan een gerechtshof vormen voor de be slissing van rechtsgeschillen, een commissie instellen, die van een practisch standpunt uit, het vraagstuk van de bewapening regelt. Met andere woorden Barnes wil een conferentie van de geallieerden om de grond slagen voor den volkerenbond te leggen. Zijn die eenmaal gelegd en aanvaard, dan schijnen ook de tegenwoordige vijanden te mogen toetreden. Dit plan is wel een typische illustratie van de onlangs ook door Lloyd George geuite meeningx»De vol kerenbond zijn wij geallieerden en Amerika. Nu zal er natuurlijk uiemnnd zijn, die ook maar een oogenblik gelooft, dat op een dergelijke wijze een volkerenbond in elkaar gezet kan worden. Het principe daarvan mo8t voor alles wezen gemeenschappelijk overleg van allo betrokkenen van meet af aan. En wat ook zonderling aandoet is dit Barnes wil zijn conferentie houden in een neutraal land. Zonder de neutralen er bij te noodigen. Bij u zonder u en ook over u Een medewerker van de Times vertelt' nadere bijzonderheden over de vermomde schepen van de Engelschen en hun metho des om met duik booten af te rekenen. ik kan mijn vingers maar niet warm krij gen, en die miserabelfe kachel wil niet trekken 'k geloof, dat de wind op den schoorsteen staat.® Met die woorden nam de eerste klerk op het procureurskantoor van den' heer Verhagen de pook uit het haardstel, begon met een ontzettend ge weld de ouderwetsche kolomkachel op te poken, en veroorzaakte daardoor een geraas zoo sterk, dat de jongste bediende, die met opgetrokken knieën en de handen in de zakken op een hoogen kantoorkruk zat, ongestraft het miauwen van een kat na deed, tot groot vermaak van den tweeden klerk, die, tegenover hem zittend, op zijn vingers blies en met de voeten op zijn bankje trappelde, om ze eenigermate warm te krijgen. Mijnheer Krasser bukte zich met de pook in de hand voorover, zoodat de panden van zijn belijdenisrok, dien hij sedert onheugelijken tijd van staatsiekleed tot kantoorjas had gedegradeerd, als een zwaluwstaart achteruitstonden, waardoor zijn korte pantalon nog korter scheen, en het bewijs leverde dat het lappertje, 't welk voor hem werkte, bij het verstellen met de harmonie der kleuren geen rekening hield. De kachel begon te snorren. Nog een paar geweldige aanvallen met de pook, en mijnheer Krasser richtte zich in zijn volle lengte op, plaatste zich met de handen op den rug voor de kachel, en vestigde zijn groenachtige oogjes, die onder een paar reeds naar het grijze zweemende wenk- In een geval was een gepensionneerd admiraal als kapitein geplaats aan boord van een schip, op dek liet hij een hooiberg opstapelen, zoodat het schip er doodon schuldig uitzag, Toen de duikboot het schip beval, om zich over te geven kreeg zij de volle laag uit den hooiberg. Bij een andere gelegenheid kruiste een verweerde vracht zoeker in de Noordzee, toen een duikboot de bemanning last gaf, om het schip te verlaten. De Duitscher was zoo zeker van zijn prooi, dat de bommen, waarmee hij het schip vernielen wilde, aan dek gebracht en bij den commandotoren neergelegd wer den. De commandant van den vrachtzoeker bracht de duikboot door handige manouVres binnen het bereik van zijn verborgen kan- nonnen, zoodat er maar een paar projec tielen noodig waren om de bommen op de duikboot tot ontploffing te brengen en haar in den grond te boren. De medewerker van de Times verteld nog een »anecdote". Een duikboot had een schip last gegeven zich over te geven en vuurde een paar bommen op haar af. De booten voeren van het schip weg maar aan dek bleef een vrouw achter die als verdwaasd met een kind in haar armen heen en weer liep. Toen de duikboot langs zij kwam, wierp zij het kind in een open staand luik in de duikboot en »de baby deed den bodem irtt den duikboot vliegen.® Die »vrouw« kreeg het Victoria-kruis als onderscheiding. Alles goed en wel, maar als de Engel schen zulke krijgslisten gebruiken, moeten zij zich ook niet beklagen, dat de Duitsche brauvven uitkeken, op Keesje, den jongsten bediende, terwijl hij hem met een verkou den neusklank in zijn stem toevoegde •Jij schijnt te rentenieren vandaag 1® Mijn vingers zijn zoo koud, mijnheer Krasser.® •Ga er op zitten, dan worden ze warm,« antwoordde de eerste klerk, terwyl hij met zijn magere, stokkerige vingers de dunne, bruingrijze haarlokken, die spaarzaam op zijn hoekigen schedel verspreid lagen, bij elkaar zochtom zich daarna te overtui gen, dat het half dozijn haartjes, 't welk onder zijn kin uitbotte, nog niet afgevroren was. Heeft u die scheiding van tafel en bed van De Witt onderhanden vroeg Krasser aan Van Blaak, zijn collega, die juist be gonnen was om met een houtje de inkt in den koker tot den gewenschten staat van vloeibaarheid te brengen. •Ik dacht er juist aan te beginnen.® En jij, Cornelis, als nu je handen ein delijk warm zijn, kunt de wisselprotesten overschrijven.® •Accoord van Putten,® bromde binnens monds Keesje, die intusschen bezig was met een radeermesje een inktvlak van een potlood, dat voor hem lag, af te schoven. Het kantoor van den procureur Verha gen was in de zijkamer van zijn huis op de Heerengracht gevestigd. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD imr hst Laai fin Hsssien en Altm is Laaestraat t§ ie liiielirvurL CUBA

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1