duikbootcommandanten de schepen op het eerste gezicht pardoes in den grond boren, zegt de N. R. C. waaraan wij dat bericht ontleenen. En in deze handelwijze ligt misschien ook wel de verklaring van het feit, dat de Duitschers er toe komen, hos pitaalschepen te torpedeeren. Volgens de laatste berichten vallen de Engelschen in ereeniging met de Franschen het Duitsche front in de buurt van Amiens aan. Het Duitsche avondbericht van 8 Au gustus luidt Aanval der Engelschen tussshen de Ancre en de Avre. De vijand is in onze stellingen gedrongen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Bonar Law meegedeeld, dat de Britten op een front van 20 K.M. tusschen Morlancourt en Montdidier des middags Qm 3 uur reeds alle oogmerken hadden bereikt. Ze vermeesterden 100 kanonnen en maakten 7000 gevangen. De vooruitgang jbesloeg een diepte van vier tot vijf, op één punt zelfs zeven mijl. BUITENLAND?" De verliezen van de Entente in den oorlog. Uit Berlijn wordt gemeld De verliezen van de Entente sedert het begin van den oorlog, die op 2 Augustus 1917 naar eene voorzichtige schatting meer dan 18 millioen man bedroegen, sedert het verloopen oorlogsjaar tot 25 millioen ge stegen. Rusland heeft zijne hulp aan de wester- sche mogendheden betaald met 47s mil lioen dooden, 5 millioen gewonden en verminkten en 3 millioen gevangenen, Frankrijk heeft ruim 5 millioen, Engeland meer dan 2.800.000 dooden, gewonden en gevangenen. Italië had op 2 Augustus 1917 1.9000.000 man verloren, in het sedert verloopen jaar heeft het er nog 800.000 man bij verloren. Servië heeft zijne deelneming aan den oorlog met bijna de geheele volwassen mannelijke bevolking betaald. Rumenië heeft de helft van zijn leger verloren. Wanneer men hierbij nog de Belgen, Montenegrijnen en Amerikanen telt, dan krijgt men als totaalcijfer 25 millioen menschen. Duikbootactie op de Amerikaausche kust. Washington, 9 Aug. Een Duitsche on derzeer bracht een Amerikaanschen tanks- stoomer. 100 mijl onder de kust van Vir- ginie, tot zinken. 30 Overlevenden zijn aan land gebracht. Vredesvoorstellen verworpen Volgens een telegram uit Londen aan de »N. R. Crt.c verneemt de »Daily Tel.« uit Milaan De verklaring van Lloyd George, dat Duitschland zes maanden geleden een door de geallieerden voorgestelde rechtvaardige en redelijke oplossing heeft verworpen, be vestigd, hetgeen destijds reeds in politieke kringen te Rome werd beweerd en waarop de Italiaansche pers den 29en Maart zin speelde. Dat was dadelijk bij het begin van het groote Duitsche offensief in Frankrijk en de resultaten van de ententeconferentie te Londen waren een week tevoren openbaar gemaakt. De *Corriere della Sera* ves tigde er toen de aandacht op, dat ofschoon de conferentie den 17en Maart was ge sloten en verscheidene ministers den vol genden dag Londen hadden verlaten, de nota, waarin de besluiten werden meege deeld, eerst den 20en Maart werd gepu bliceerd en Duitschland's hardnekkigheid om den strijd voort te zetten ten sterkste laakte. Tusschen den 17en en den 20en had den, naar 't schijnt, de ententeregeeringen de zekerheid gekregen, dat Duitschland elk redelijk voorstel verwierp. Dat drong alle geallieerden tot nauwer aaneensluiting en heeft de benoeming van Foch tot opper bevelhebber in Frankrijk verhaast. Het voorstel der geallieerden schijnt niet door de Duitsche diplomaten, maar recht streeks door het groote hoofdkwartier te zijn verworpen. Die verwerping was de oorsprong van het confliet met von Kühl- mann, die geneigd geweest schijnt te zijn om op redelijken grondslag met de geal lieerden in onderhandeling te treden. Van dien tijd af werd von Kuhlmann's weerzin tegen de voorschriften van het groote hoofdkwartier sterker en sterker. De strijd tegen de duikbooteu. Op een feest van de Amerikaansche troepen te Londen heeft Sir Eric Geddes verteld, hoe een Engelsch lokschip, bekend als de »Q. 50*een Duitsche duikboot verschalkte en in den grond boorde. Aan de »Q. 50c was het uiterlijk gegeven van een vuile kolenbootde bemanning zag er uit als die van een koopvaarder, evenals de kapitein er uitzag als een gezagvoerder van een koopvaarder, maar hun uniform en de oorldgsvlag waren aan boord. De ïQ 50c stoomde den Atlantischen Oceaan op met verzegelde orders, welke den kapi tein mededeelden, dat Duitsche duikbooteu BriWche en Amerikaansehe schepen in den grond boorden op een bepaald punt. Twee uur later kreeg de »Q. 50c een duikboot in zichtdadelijk wendde, het schip den steven en maakte zich uit de voeten. De duikboot maakte jacht erop en begon het kolenschip te beschieten. Enkele granaten vielen op het dek en doodden en verwon den manschappen. Maar steeds stoomde het »lok-schip verder. Het gaf het Engel sche noodsein »een duikboot vervolgt en beschiet mij ik ben op het punt het schip te verlaten. Help mij.c Daardoor begon de duikbootcommandant te gelooven, dat hij een gemakkelijke buit zou bemachtigen. Intusschen begon het achterschip te branden en de commandant begreep, dat spoedig de ontploffing van het kruitmagazijn moest volgen dit ge beurde ook, waarbij een der beide kanon nen op het achterdek de lucht in werd ge slingerd. De kapitein gaf een afgesproken signaal aan eenige oorlogsschepen, die zich op een afstand hadden gehouden. De duikboot naderde en toen het vaartuig vlak voor de ïQ. 5« was, werd de kap van het kanon genomen en granaat na granaat werd afgevuurd, waardoor de duikboot in den grond werd geboord. De te hulp snellende oorlogsbodems namen de beman ning van de »Q. 50« op. Sir Eric Geddes verzekerde, dat hij en admiraal Sims intusschen nog over meer middelen beschikten om duikbooten in den val te lokken. Duitschland en de Hollandsche scheepsbouw. Berlijn, 6 Aug. De Vossische Zeitung meldt Ten einde den bouw van Duitsche han delschepen na den oorlog te bevorderen is in Hamburg en Bremen het denkbeeld ge rezen na den oorlog de Hollandsche scheeps werven voldoende middelen voor den bouw van Duitsche handelsschepen te doen ge worden en tot dit doel den werven de noodige bouwmaterialen te leveren. Dc vermoorde Czaar. Kopenhagen, 7 Aug, Naar uit ingekomen berichten blijkt zijn in verschillende dis tricten, waar de bolsjewiki oppermachtig zijn, priesters zwaar gestraft, omdat zij de Mis gelezen hadden voor den vermoorden Czaar. Bovendien ook straf npgolagd aan de bevolking, die bij deze diensten tegenwoordig is geweest. De familie van tsaar Mcolaas. Londen, 8 Aug. De Times verneemt uit Santander dd. 6 dezerKoning Alfonso zet zijn pogingen ten behoeve van de familie van wijlen den Tsaar voort. In dringende telegrammen is hij op de hoogte gebracht van den wanhopigen toestand van Grootvorst George, die, naar men zegt, in de gevangenis te St. Petersburg ziek ligt, zonder behoorlijk voedsel of genees kundige hulp. Niet onwaarschijnlijk zal de Russische regeering van Spanje officieele erkenning verlangen als prijs voor hare inwilliging voor zulk een schikking. o Foch maarschalk van Frankryk. Naar aanleiding van de benoeming van generaal Foch tot maarschalk van Frank rijk meldt een telegram van Reuters bijz. Dienst nog, da| het betreffende decreet wordt voorafgegaan door een rapport van Clemenceau aan Poincaré, waarin er aan herinnerd wordt, dat het decreet van 24 December 1915 de waardigheid van maar schalk deed herleven. Clemenceau ver klaart overtuigd te zijn in naam van ge heel Frankrijk te handelen door den pre sident het besluit ter teekening voor te leggen, waarbij generaal Foch deze hooge nationale belooning wordt toegekend op het oogenblik zegt hij, dat de vijand door een geweldig offensief over een front.van 100 kilometer een beslissing wilde afdwingen en een Duitschen vrede opleggen, waar door de wereld in slavernij zou worden gebracht, overwonnen Foch en zijn be wonderenswaardige troepen hem. Parijs buiten gevaar Soissons en Chateau Thierry heroverd ruim 200 dorpen bevrijd35.000 gevangenen 700 kanonnen veroverd de door den vijand uitgebazuinde verwachtin gen verijdeldde roemrijke geallieerde legers in één sprong van de oevers van de Marne naar die van de Aisne voor waarts gebracht ziedaar de resultaten van een operatie, die even bewonderens waardig door het opperbevel is opgezet als schitterend is uitgevoerd door de onverge lijkelijke aanvoerders. o Spaansche spioiinagedieusten De Nacion van Madrid, zoo meldt de correspondent der Kölnische Zeitung aldaar, brengt opzienbare onthullingen over Fran- sclie omkooperijen van Spaansche marco nisten op Spaansche schepen, teneinde spionnendiensten te verleenen over Duitsche duikbooten. Hooge sommen zouden worden betaald. Bepaalde namen van schepen wor den genoemd. De Nacion eischt van de regeering, dat zij ingrijpe. Anders wordt de Spaansche handelsvloot tot een hulp- kruiservloot der Entente. Ook het blad ABC verlangt streng onderzoek, en wijst op het gevaar van tegen-maatregelen van de zijde der Cen- tralen. BINNENLAND. Een vreemde tyd. Bij gebrek aan brandstoffen zijn te Vlaardingen de vuren van de gasfabriek gedoofd, meldt het Vad. Een gedeelte der werklieden, die een muziekgezelschap vormen, heeft nu aan den burgemeester verzocht, tweemaal per week muziek in de stad te mogen maken, welk verzoek is toegestaan. Op deze manier worden zij in staat gesteld, zelfstandig in hun levens onderhoud te voorzien, althans als de bur gerij blijk geeft deze »Beiersche kapek te waardeeren. Ernstige brand. Woensdagavond omstreeks elf uur, nadat de bezoekers reeds lang vertrokken waren, ontstond in de Cinéma-Royal, Hinthamer straat te 's Bosch, plotseling brand op de bovenverdieping. De brand nam zoo snel toe, dat binnen een half uur de geheele bovenverdieping in lichtelaaie stond. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. Van hetgeen daar aanwezig was is zoo goed als niets gered kunnen worden, daar de brand plotseling te snel om zich heen greep. Hoe groot de schade was, kon men als nog niet meedeelen. De Cinema Royal is tegen brand verzekerd en ook tegen be drijfsschade. Het bedrijf zal twee a drie maanden moeten worden stopgezet, daar de weder opbouw van het verbrande gedeelte ver moedelijk zoo lang zal duren. De voorzaal biedt een troosteloozen aan blik. Men ziet niets dan een opeenstape ling van verbrande balken, waartusschen hier en daar zwartgeblakerde fauteuils uit steken. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De kabinetscrisis. De Nieuwe Ct. sdhrijft De besprekingen van mgr. Nolens voor de vorming van een kabinet zijn thans zoover gevorderd, dat voor alle portefeuilles op twee na mannen zijn gevonden. Alleen een minister van financiën is was al thans 11. Maandag nog niet gevonden en het is nog onzeker, of onze gezant bij het Vaticaan, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenear, die, naar wij verna men, thans op reis is naar Nederland, de portefeuille van buitenlandsche zaken en het tijdelijk voorzitterschap van den mi nisterraad op zich zal nemen. Het antwoord op die vraag hangt nog of van de conferenties tusschen mgr. No- lens, den heer Van Nispen, de leden van he) nieuwe kabinet en enkele politici over de buitenlandsche politiek. Het zou nl. in de bedoeling liggen van den formateur, een kabinet van vredes- voorbereiding te vormen. Men wist ons te verhalen, dat men daarom in 't bijzonder prijs zou stellen op het premierschap van mr. v. Nispen, om dat hij gelegenheid had de actie van het Vaticaan in dat opzicht van nabij waar te nemen. Geen vreemde kinderen in ons land. In verband met den hier te lande heer- schenden noodtoestand hebben de betrok ken Nederlandsche consulaire ambtenaren instructies ontvangen om zich te onthou den van alle aanmoediging van uitzending van vacantiekinderen naar Nederland. Tevens zijn de comité's hier te lande, die zich tot dusver belastten met de huis vesting en voeding van die kinderen, in gelicht, dat om bovenbedoelde reden voor taan geen vreemde kinderen hier meer mogen worden opgenomen. o Schieten rau inusschen. Naar aanleiding van bij den minister van landbouw ingekomen herhaalde en dringende klachten over de schade, die musschen aan de veldvruchten toebrengen, heeft de minister den burgemeesters, door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin, doen verzoeken zeer vrijgevig te zijn met vergunningen om deze dieren te schieten en aanvragen daartoe met spoed te behandelen. o In een pakhuis aan den Goudschen Sin gel te Rotterdam.is een partij toiletzeep ter waarde van f 14.000 voor de regeering in bezit genomen. Andere groote partijen zijn in bezit genomen in pakhuizen aan de Wijnhaven en Scheepmakershaven alhier. o Ten nadeele van de firma B. v. H. aan de Nieuwe Haven is uit een pakhuis aan den Groenendaal een handwagen, waarop een vat met 200 kilogram lijnolie gestolen. Het gestolene vertegenwoordigt een waarde van f2000. Yerbaudstoffennood. Ondanks de herhaalde aanschrijvingen van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht betrachten de offi cieren van gezondheid nog altijd niet die zuinigheid bij het gebruik vak verbandmid delen, welke noodig is. Een ware noodtoestand ten opzichte van den voorraad gazen zwachtels en ver bandgaas is daarvan het gevolg. De fabrieken van verbandstoffen kunnen tengevolge van gebrek aan voldoende grondstoffen bijna niets meer afleveren, en wat nog afgeleverd wordt is buitensporig duur (ongeveer f 6 per K.G. verbandwat ten, ongeveer f5 per 10 meter hydrophi- legaas, ongeveer fl.50 meter 50 meter hydrophilewindsel van 4 c.M. breedte). Bovendien moeten natuurlijk da in 'srijks magazijn van geneesmiddelen nog aanwe zige voorraden voor tijd van nood bewaard worden. In verband daarmede heeft de inspecteur van den geneeskundigen dienst voorloopig de aflevering uit s rijks magazijn van ver bandstoffen voor militair geneeskundig ge bruik zoo goed als stop gezet. o Steeukoleuaanvoer. Naar wij vernemen zal met ingang van 8 dezer het kolenvervoer via WeselBoxel wederom beginnen. Dagelijks zal een trein loopen. o De Broodkaart. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Voor het 62e tjjdvak is de geldigheids duur der broodkaarten bepaald op 6 dagen. Dit beteekent niet, dat voor 't vervolg het broodrantsoen zal worden verhoogd, de be schikbare hoeveelheden broódmateriaal laten dit niet toe. De bedoeling van dezen maatregel is alleen, het begin der brood- kaartenperiode te stellen op Vrijdag in plaats van, zooals tot nu toe, op Zaterdag. Dit is gewenscht gebleken met het oog op de Israëlieten, die hinder ondervonden, doordat telkens de nieuwe broodkaart eerst op Zaterdag geldig werd. De zaak komt dus hierop neer, dat de broodkaart van het 62ste tijdvak loopt van Zaterdagmorgen 10 Augustus tot en met Donderdagavond 15 Augustus en vervolgens de broodkaarten steeds geldig zullen zijn van Vrijdagmorgen tot en met Donderdag avond. Overigens blijft de toestand zooals die was. Spaansche griep. Thans zijn 131 personen van het per soneel van de Haagsche Tramweg Maat schappij door ongesteldheid buiten dienst 120 van dezen zijn door de Spaansche griep aangetast. Buitengewone maatregelen zijn getroffen waardoor de dienst als ge woon kan worden uitgevoerd. Ten gevolge van het toenemend aantal zieken aan het telegraafkantoor te Amster dam (in het geheel ontbreken ruim 300 personen) zai van heden af de geheele te- tegraafbestelling van het hoofdkantoor uit geschieden en zal de bestelling van de bij kantoren gestaakt worden. In 't Westland worden enorme sommen voor het fruit betaald. Een mandje heel gewone pruimen werd verkocht voor 1\ ct. per pruim. Peren gingen voor 73 cent per stuk. Het spoorwegongeluk te De York. Een correspondent schrijft Wij hebben de wagens geteld, die bij het spoorwegongeluk te Vork vernield zijn en telden er 12 van den Rotterdamschen trein en 10 van den Nijmeegschen. De ge wonden makep het allen goed, behalve de 65-jarige remmer Willemse uit Nijmegen, ofschoon zijn toestand toch verbeterd. Het zal dus wel tot 3 slachtoffers beperkt blij ven. o Kolen uit Duitschland. Van heden rijden dagelijks twee kolen- treinen van Duitschland naar Nederland, de eene over Goch, de tweede over Em merik. Een ander gedeelte der kolen zal per boot vervoerd worden. o Een der booten uit Katwijk, waarmee de kustvisscherij wordt uitgeoefend, is Woensdag uitgevaren en niet teruggekeerd. Het vaartuig is door een storm overvallen en gezonken. De bemanning bestond uit de schippers G. K., oud 40 jaar, en W. v. B., oud 60 jaar. Ook bevond zich nog aan boord de 11-jarige J. v. B. Deze jongen deed voor plezier een reisje mee. o Op verzoek der Nederlandsche regeering is uit Duitsche gevangenschap ontslagen de Nederlandsche militair Hendrik Leemans, geboren te Hilvarenbeek, behoorende tot het 3e reg. inf., 3e batt., 3e comp., 2e sectie te Bergen op Zoom. Op 10 Augustus 1917 was hij met een kameraad, toen hij zich onder Esschen, zonder het te weten, op Belgisch grondgebied bevond, door de Duitsche grenswacht gearresteerd. Na elf dagen in de gevangenis te Antwerpen en vervolgens drie weken in het kamp bij Paderborn te hebben doorgebracht, werd hij vervoerd naar Lichtenhorst, eenige uren van Harburg gelegen. Na aldaar onder de grootste ontberingen ongeveer drie en een halve maand te hebben vertoefd, werd hij gedwongen te werken in een fabriek te Harburg. Dezer dagen is hij te Oldenzaal aangekomen. o Het Nederlandsche visschersvaartuig IJm. 274, schipper Toon Bakker van Urk, is, terwijl het visschende was 4 mijl noordwest van het Haakvuurschip, door een Duitsche duikboot ernstig beschoten, waardoor de schipper gedood werd. Den volgenden dag kwam het vaartuig te Nieuwendiep binnen met het lijk van den schipper aan boord. Door rijksambtenaren te Echt werd proces-verbaal opgemaakt tegen een voer man te Echt, die op een wagen een fiets en een eg vervoerde. Bij onderzoek was gebleken, dat de wagen een dubbelen bo dem bevatte en gevuld was met chocolade ter waarde van 1000 gulden. Paard, wagen en kwatta werd in beslag genomen. Aan de veevoederfabriek van prof. Van Calcar te Zoeterwoude nabij Leiden werd dezer dagen een zolderschuit met bedorven eenheidsworst aangevoerd, die tot veevoeder moest worden verwelkt. De partij was afkomstig uit Haarlem. Uit Eindhoven meldt men, dat zich in de laatste dagen verschillende sterfgevallen van Spaansche ziekte hebben voorgedaan, welke een meer kwaadaardig karakter krijgt. Graanschepen, Naar de Maasb. uit zeer goede bron verneemt, bestaat de lading van het s.s. Zijldijk uit 2476 ton gerstebloem, 392 ton maisbloem, en 2055 ton roggebloem, te samen 4923 ton. De lading van het s.s. Hector bestaat uit 1720 ton roggebloem en 2065 ton maismeel, te samen 3585 ton. De Zijldijk was bij het afzenden van dit bericht Terschellingerbank gepasseerd. Wat duiven eten. In Smallingerland zijn twee woudduiven geopend. De eene had in den krop ruim 160 erwten, de andere in krop en maag ruim 200 haverkorrels. Na zoo'n maaltijd is het te begrijpen, dat de diertjes In de boomen tevreden zitten te koeren. Door een Duitschen duikboot in den grond geboerd. De zeilschepen Flevo X van de Maat schappij Flandria en de Remke van den reeder Kramer te Terneuzen, zijn op 2 Augustus j.l. blykens te 's-Gravenhage ont vangen bericht door geschutvuur in den grond geboord. De bemanning van de Flevo X heeft tien uren op een boot rondgezwalkt en de bemanning van de Remke acht uren. Tenslotte zijn zij geland te Southwold. Op het oogenblik zijn zij te Londen, waar zij verder op gelegenheid wachten, om naar Nederland terug te keeren. Alle opvarenden zijn gered. Droevig ongeluk. Te 03sendrecht is de 10-jarige Pieter van Rhee bij een aardafschuving van een heuvel onder het zand bedolven geraakt en door verstikking om het leven gekomen. Zijn broertje en een vriendje konden ter nauwernood worden gered. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Op Donderdag voormiddag 5 ure zou de reis van de stoomboot »Mettac aanvangen. Op het uur van vertrek ver schenen echter alleen de kapitein en de conducteur, het geheele overige personeel bleek door Spaansche griep aangetast. Na dat eerst hulppersoneel geëngageerd was, vertrok de boot ten circa 10 ure. -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2