hun voorgangers en kunnen blijkbaar veel harder rijden dan een infanterist loopt. Maurice zegt, dat de tanks nu voorgoed hun reputatie gevestigd hebben, wat een feit van groote beteekenis is. De deskundige van de Times zegtAls het terrein voldoende droog is, is de tank een vol maakt antwoord op de taktiek van de ver dedigde zóne, die de Duitsehers het eerst hebben toegepast, nadat zij het loopgraaf- stelsel met de stijve linie hadden laten varen. De grootere snelheid van de lichte tank weegt op tegen de minder zware panstering. De bescherming van de tank moet ondoordringbaar zijn voor kogels van geweren en machinegeweren, maar zijn eenige beschutting tegen directe schoten van de veldartillerie is zijn snelheid. De tanks ontwikkelen zich nu in de richting van grootere lichtheid en grootere snelheid. Sommige kranten spreken van »tank- cavalerie® [Jen blijkbaar hebben de nieuwe tanks in sommige gevallen met de ruiterij meegewerkt, De buit door de Engelschen en Fran- schen verworven, is groot. Zij hebben de hand gelegd op 700 kanonnen, 1400 ma chinegeweren, granaten bij honderdduizen den, miljoenen patronen, wapens, auto's enz. bij honderdtallen, ongerekend nog het kleine goed onder het materiaal, en voor raden levensbehoeften. Wanneer men dan nog bedenkt dat er 24.000 Duitsehers gevangen genomen werden, kan men be grijpen, dat deze terugtocht alles behalve vrijwillig is geweest. Dat echter de geallieerden er niet zonder kleerscheuren afkomen, wordt duidelijk uit de opgave der Britsche verliezen, zoover die in de ambtelijke lijsten is gepubliceerd. De verliezen van het Britsche leger waren, medegedeeld in Maart 4043 officieren, 11.074 minderen. April 8996 47.250 Mei 7695 154.939 Juni 4406 135,729 Juli 1976 62.861 Dat is voor het leger in vijf maanden tijds 24.116 officieren en 411.853 min deren. De Italianen doen hun best om de Oostenrijkers afvallig te maken van de centralen. Acht vliegtuigen hebben zenaar Weenen doen vliegen, welke het volgende manifest bij duizendtallen over de hoofd stad van het Donaurijk uitstrooiden Burgers van Weenen Leert de Italia nen kennen. Wij vliegen boven Weenen en zouden er tonnen bommen op kunnen gooien, maar wij werpen u slechts een heilgroet toe met de drie kleuren van de vrijheid. Wij Italianen voeren geen strijd tegen vrouwen, kinderen en grijsaards, wij voeren strijd tegen uw regeering, die u de nationale vrijheden onthoudt, tegen een blinde, wreede, koppige regeering, die u noch vrede, noch brood weet te geven en voedt met haat en illusies. Burgers van Weenen 1 Gij hebt den naam verstandig te zijn, maar waarom hebt gij u dan aan de Pruisische uniform onderworpen Ziet, de geheele wereld heeft zich tegen u gekeerd. Wilt gij den oorlog voortzetten Als gij hem voortzet is het een zelfmoord. Hoopt gij op de beslissende overwinning die de Pruisen u hebben voorspeld Hun overwinning is als het brood uit de Oekraine. Men sterft, terwijl men er op wacht. Volk van Weenen 1 Bezin u, verhef u. Leve de vrijheid, leve Italië, leve de entente In een tweeden brief wijst Lord Lans- downe op de noodzakelijkheid tot een spoe dige vrede te komen. »Met iedere maand, die voorbijgaat, wordt de schatting, die de oorlog eischt, zwaarder en zwaarder. De hulpbronnen der beschaafde wereld worden er door drooggepompten' deze beschaafde wereld verspilt zijn krachten aan werken van zuivere vernietiging, die elk weer een ver deren achteruitgang beteekenen van haar reserve krachten en verdere beschadiging van haar machinerie van voortbrenging. Ik heb schattingen onder de oogen gehad, die de verliezen, door de oorlogvoerende naties ondergaan, op 30,000.000 stellen, van wie er niet minder dan 7.000.000 zijn gedood, terwijl er 6.000.000 gevangen zijn of vermist worden. Ik wil hier niet uitweiden over de offers die ons eigen land brengt, of op de uitputting van ons nati onaal vermogen, op ons verlies aan ton- nenmaat en onze oneindig bedroevender verliezen aan menschenlevens. Een week of wat geleden heeft de Re gistrar-General in een treffende voordracht, gehouden in de Royal Instituti of Public Health, uitgeweid over de enorme daling der geboorten. Hij gelooft, dat de huidige oorlog den oorlogvoerenden volken niet minder dan 12.500.000 levens kost aan geboorten, die achterwege blijven. Tot dusver is voor Engeland in Wales het verlies onder dat hoofd 650,000. Iedere oorlogsdag kost 7000 «mogelijke levens aan het Vereenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en de centrale mogendheden. Heeft de oorlog de graven volgemaakt, hij heeft de wiegen leeg gehouden. Toen deze brief was voorgelezen in een kring van vrienden, zeide Carl Beauchamp dat sedert Landowne zijn eersten brief had geschreven niet minder dan 2.000.000 menschen waren gedood, verminkt of aan ziekte gestorven, voor een zesde uit het Britsche Rijk, en dat in dienzelfden tijd de schulden der oorlogvoerende naties met f 72.000.000.000 waren toegenomen, van welk bedrag een zesde kwam voor reke ning van Engeland. Ook lord Parmoor en lord Buck master kwamen aan het woord. Eerstgenoemde zeide, te gelooven, dat bij meer dan één gelegenheid de tegenpartij te goeder trouw was geweest met zijn aanbiedingen om te onderhandelen. Buck- master uitte dezelfde klacht. Hij zeide ook nog «Men beweert, dat er maar een manier is om den oorlog tot een eind te brengen nl. door éen eind te maken aan Duitschland. Maar onze er varing in Ierland heeft aangetoond, hoe volkomen onmogelijk het is een eind te maken zelfs aan een kleine natie vlak naast onze deur.® Of deze stem gehoor zal vinden in En geland Wij gelooven het niet. BUITENLAND. De moordenaar van Eichhorn. Kief, 10 Aug. De moordenaar van veld maarschalk von Eichhorn is heden in het openbaar opgehangen, nadat het vonnis van het Duitsche veldkrijgshof door de Oekrain- sche rechtbank bevestigd was. Luchtaanval op Karlsruhe. Londen. Onze vliegers hebben heden het station van Karlsruhe en liet vliegkamp aldaar aangevallen één groote bom trof het station, waar een ontploffing plaats had. Drie vijandelijke vliegers werden in on- bestuurbaren toestand neergeschoten een onzer vliegmachines werd tot dalen ge dwongen, Duitsche bladen erkennen, dat de toe stand in Rusland zoó onzeker is, dat een regeeringswisseling iederen dag kan plaats hebben. Gemeld wordt dat de Tsjecho-Slowaken op zeer korten afstand van Moskou staan en den voedseltoevoer naar de stad hebben afgesneden. Lloyd George heeft te Newport een rede gehouden waar hij sprak over de successen aan het W.-front en een groot deel van den triomf toeschreef aan de .eenheid van commando. Tusschen de over winningen aan Marne en Somme namen de geallieerden reeds 50.000 gevangenen en 8 a 900 kanonnen. De strijd was evenwel nog lang over. o Wegens het gevaar dat de gezantschap pen te Moskou loopen is het Duitsche ge zantschap van Moskou naar Pskof verplaatst. Daardoor hoopt men incidenten met de sovjet-republiek te vermijden. o De Engelsche pers over het succes in het westen. Hoewel er geen zenuwachtig gejubel in de perscommentaren is, heerscht er toch groote voldoening over de geallieerde 'suc cessen en wordt erkend, dat misschien komende maand zich dingen zullen voor doen, waardoor het geheele uiterlijk van den oorlog veranderd wordt. Men veron derstelt zelfs dat de Duitsehers de hoop zullen opgeven een beslissing in het Westen te verkrijgen en een ander oorlogstooneel zullen zoeken. Een voornaam feit is, dat waar Duitschland's geheel frissche reserves nu verbruikt worden de geallieerden bijna 1 divisie per dag uit Amerika aankrijgen. Londen, Haig meldt aangaande de vlie geractie, dat deze op 10 Aug. zeer hevig was. 41 vijandelijke machines werden ver nield, 20 werden tot dalen gedwongen. 12 Engelsche machines worden vermist. 23V2 Ton bommen werden overdag ge worpen en 31 ton bij nacht, grootendeels op bruggen en stations in het Somme-dal. De hoeveelheid schoten, uit de lucht op den terugtrekkenden vijand afgevuurd, sloeg alle records. Twee nachtbombardeer- vliegtuigen, waarvan een 'n zeer groote Duitsche machine met 5 inzittenden en een groote lading bommen, werden tot dalen gedwongen. 0 Onlusten iu Zuid-Afrika. (Part. Tel.) Naar de «Daily Maik (continental edition) meldt heeft generaal Botha zich in een rede uitgesproken over de dreigende onlusten in Zuid-Afrika. Botha verklaarde, dat vele personen thans het volk willen opzetten tot het vormen eener republiek. Generaal Hertzog heeft in het parlement toegegeven, dat een zekere ge heime organisatie bestaat en vrijwillige commando's gevormd worden. De toestand is zóó dreigend, dat hij, Botha, bij zijn aankomst in Pretoria den 28sten Juni 500 ruiters naar Germiston moest zenden, wijl daar een opstand dreigde los te breken. Het Australische leger. (Part. Tel.) De Australische regeering stelt op het oogenblik, naar de «Britisch Australasian® mededeelt, een onderzoek in naar de terugzending van 10.000 man Australische troepen, die als geschikt naar Engeland gezonden waren en na keuring der doktoren aldaar ongeschikt werden verklaard. Tengevolge daarvan is het land geheel nutteloos op 20 millioen mark on kosten gejaagd. Nieuwe Amerikaansche willekeur tegen Noorwegen. Naar de «Voss. Ztg,® uit Christiania verneemt, heeft de Noorsche bond van groothandelaren in koloniale waren uit New- York een telegram ontvangen, dat de uit voer van alle daar gekochte en sedert lang betaalde hoeveelheden koloniale waren ge weigerd is. De onderhandelingen waren drie maanden sleepende gehouden. Een Fransch draadloos bericht vestigt er tegenover een Duitsch telegram, dat tusschen de officiëele Fransche inlichtingen over gevangenen en buit tegenspraak meen de te bespeuren, de aandacht op, dat sinds 15 Juli tot nu toe in het geheel ongeveer 70.000 Duitsehers aan het westelijk front gevangengenomen en 1200 kanonnen vermeesterd zijn. Het gezin ran wijlen den Tzaar. Naar de Observatore Romano meldt, heeft de Paus voorloopige stappen gedaan om de tsaritsa en haar dochters buiten Rusland te laten brengen. Da Paus ver klaarde zich bereid, voor het onderhoud der familie van den tsaar te zorgen. De groote slag in Frankrijk. Berlijn, (Wolfï.) Officieel Duitsch leger- bericht van heden Tusschen den Yzer en de Ancre mislukten herhaaldelijk partieele aanvallen des vijands- Ten noorden van de Leie sloegen wij een sterken Engelschen aanval af. Op het slagfront voerde de vijand in den vroegen morgen hevige aanvallen uit ten noorden van de Somme en tusschen de Somme en Lihons. Zij werden het meest in ons vuur en gedeeltelijk in tegenaanvallen afgeslagen. Bij gevechten om Lihons viel de vijand over deze plaats heen naar het oosten aan, onze tegenaanval wierp hem weer terug. Hevige partieele gevechten tusschen Li hons en de Avre. Teij zuidwesten van Chaulnes vielen wij den vijand aan en namen Hallu. Wij sloegen vijandelijke aanvallen af op den straatweg van Amiens, Tusschen Avre en Oise duurden de sterke aanvallen des vijands tot het invallen der duisternis voort. Zij zijn geheel mislukt. Bijzonder zware verliezen leden de Fransehen bij Tbilioloy. Zij trachten hier een doorbraak te forceeren. Gisteren werden 17 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In Juli werden aan de Duitsche fronten 518 vliegtuigen neergehaald. Wij verloren 129 vliegtuigen. De vredespogingen l Het «Berliner Tageblatt« verneemt uit MünchenDe bekende professor Quidde heeft met den Weenschen hofraad Somrner en den Beedapester bisschop Praknoit aan den secretaris-generaal Lang van de inter parlementaire unie te Christiania het ver zoek gericht, de volksvertegenwoordiging van de oorlogvoerende machten uit te noo- digen, opdat ieder hunner in een geheime stemming 3 vertegenwoordigers aanwijst, die van gedachten kunnen wisselen over vredesmogelijkheden. Men verwacht, dat de secretaris-generaal aan dit verzoek gevolg zal geven. 0 Goede oegstvooruitiichten in Oekrajiena. Uit Kief wordt aan de «Rhein. Westf. Ztg.cc gemeld, dat er uit Charkow gunstige oogstberichten komen. De vooruitzichten van den aardappeloogst zijn goed. Uit de andere provincies wordt gemeld, dat de aflevering van graan aan het Rijksgraan- bureau een zeer goed verloop heeft. Engeland^ Koleuproductie. Volgens de «Times® deelde de Engelsche minister van handel in de lagerhuiszitting van 31 Juli mede, dat de Engelsche kolen- productie in 1914 bedroeg: 265.600.000 ton, in 1915253.200.000, in 1916 276.200.000, in 1917: 243.500.000, terwijl voor dit jaar de opbrengst op 236.000.000 ton geschat wordt. BINNENLAND. Inkrimping van den spoorwegdienst. Ingaande 1 November zal de dienst regeling op de spoorwegen wederom worden ingekrompen. lit het mijndistrict. Tot voor kort heeft de totale productie der steenkolenmijnen in Limburg steeds een stijgende lijn vertoond. Bij een aantal arbeiders van 18461 bedroeg b.v. de pro ductie over de maand Mei 11. 285.422 ton kolen, tegen 244.640 ton in de gelijk namige maand van het vorige jaar, toen het getal werklieden 14670 beliep. Sinds het voorjaar evenwel blijkt het met de stijgende kolenopbrengsten gedaan te zijn. De oorzaak van dit, voor de nationale in dustrie en de inlandsche brandstof voorziening, zeer bedenkelijk verschijnsel kan gerust worden toegeschreven aan de meer en meer onvoldoende levensmiddelenvoorziening in het mijndistrict. De mijnwerkers ge raken ondervoed en ten gevolge hiervan gaat hun arbeidsvermogen sterk achteruit. Naar zeer deskundige schatting bedraagt de achteruitgang in de kolenproductle thans dan ook reeds 1500 ton per werkdag. De ondervoeding heeft de mijnarbeiders ook sterk vatbaar gemaakt voor de z.g. Spaansche ziekte, welke in het mijndistrict momenteel wel afneemt, doch mede oor zaak is geweest van de zeer verminderde kolenopbrengst gedurende de vorige maand. Zilverbons. He( Slbl. 110. 510 bevat een Kon. Besl. van den 5en dezer, tot nadere bepaling van de hoeveelheden der uit te geven zil verbons van twee en een halven gulden en van een gulden. Naar gelang daaraan de behoefte blijkt te bestaan, zullen worden uitgegeven 12 millioen achthonderd duizend zilverbons van twee en een halven gulden en 28000000 zilverbons van een gulden. De gezamenlijke gezellenorganisaties, t. w. de Algemeene Bond, de Roomsch Katholieke en de Christelijke Bond hebben Maandagmorgen aan de broodfabriek Ceres, te Amsterdam, de werkstaking geprocla meerd. De eischen zijnintrekking van het ontslag van 12 man van het personeel, een arbeidsweek van 60 uren, een maximum loon voor gewone gezellen van f 22,50 per week en vervolgens invoering van de overige bepaling der Amsterdamsche loonregeling. Van het personeel, groot 77 personen, hebben zich Maandagmorgen 70 bij de stakingsleiding gemeld. De doodelijke draad. Over het dooden van een Nederlandschen militair door den electrischen draad wordt nog uit Retranchement aan de »Tel.« ge schreven In het lijkenhuisje op het kerkhof ligt een Nederlandsch soldaat, een Geldersch- man. Zijn nek is blauw uitgeslagen en aan het midden zijn wonden. Hij ging naar den wachtpost op den Zwindijk, tegenover Knokke. De afgeloste soldaat vertrok, hoorde eenig oogeublikken later geroep en zag hoe Duitsehers hem wenkten terug te keeren. De nieuwe schildwacht hing aan den electrischen draad. Duitsehers, die weinig vertrouwen hebben in hun eigen bladen, hadden om een Hollandsche krant ge vraagd. De Nederlandsche militair wilde ze overreiken, het blad woei terug. De schild wacht kroop tusschen de versperring om het op te rapen, kwam in aanraking met een der doodende draden en plotseling werd zijn leven afgesneden. Hij lag even op Belgisch gebied. Het Duitsche Roode Kruis bood eerste hulp. Ook het Nederlandsche heeft uren gewerkt, om te trachten de levensgeesten nog op te wekken, maar alles was tevergeefs. En men droeg het lijk naar Retranchement. Uitwisseling van krijgsgevangenen. Naar de Neder!, verneemt, hebben de hospitaalschepen Sindoro en Zeeland de benoodigde geleidebrieven ontvangen en kunnen deze schepen dus weer gaan varen voor het vervoer van krijgsgevangenen naar en van Engeland. —0 Maandag zijn op de sigarenfabriek Ru- iofs, in de Konijnenstraat te Amsterdam, van de 270 man, die daar werkzaam zijn, 120 ontslagen wegens gebrek aan grond stoffen. Een Zeppelin ueergeschoten. Uit Nes op Ameland wordt gemeld, dat in een luchtgevecht, waaraan Engelsche duikbootjagers deelnamen, 7 mijlen van de kust een Zeppelin is neergeschoten. Een correspondent van de Tel. berichtte nog van Nes op Ameland Het was den geheelen morgen zeer druk in de lucht; vóór 8 uur zag men reeds een 20tal vliegtuigen met een Zeppelin, die jacht maakten op een Engelsch flo- tielje motor-duikbootjagers. Naar verluidt zouden een zestal dezer motor-duikboot jagers zijn getroffen en in den grond ge boord. De Zeppelin werd door het geschut der torpedobooten naar omlaag geschoten brandend viel hij in zee, ongeveer 7 mijl uit de kust, vlak voor den Amelander wal. De reddingboot van Hollum werd uitge bracht. Later kwam, opgehaald door een Duitsche machine, een tiental Duitsche vliegtuigen met een aantal Duitsche tor pedobooten op de plaats waar de Zeppelin werd neergeschoten de Duitsehers bleven ter plaatse kruisen. 0 Droogmaking der Zuiderzee. Hoezeer het besluit tot droogmaking der Zuiderzee tot ver buiten onze grenzen de aandacht heeft getrokken, blijkt uit een artikel over dat onderwerp in het Juni- nummer van het te Tokio verschijnend tijdschrift «The New East«. De schrijver, iemand die onlangs Ne derland bezocht, besloot zijn artikel met de woorden »In een tijd dat Hollands nabuur zijn gebied door verovering tracht uit te brei den, is het goed door een klein land een voorbeeld te zien gesteld hoe een natie zonder roof haar gebied kan vergrooten.« Zwijggeld. Een dienstboda te Haarlem, die zich kwam verhnren, vorderde «zwijggeld®. Mevrouw vroeg wat dit was. »U heeft toch zeker gehamsterd 't Zal een klei nigheid zijn voor mij, wanneer ik bij u in dienst ben, alles aan de politie te ver teilen. Maar tegen een behoorlijke ver goeding zwijgen wij meisjes. Dat is zoo de overeenkomst van den laatsten tijd.® Toen nu mevrouw zeide, dat zij zoo goed als niets had gehamsterd en zij de distributiepolitie gerust op de hoogte mocht stellen, draaide het meisje verachtelijk het hoofd om. Van zoo'n kale boel zei ze moest ze niets hebben. 0 Eenige Achterhoeksche personen, die met hun slagers- en veehandelaarsbedrijf niets konden verdienen, dachten eens een goeden slag te slaan met den eierhandel. Netjes als reizigers gekleed, trokken ze naar Arasterdam, hun handkoffertjes ge vuld met eieren, ingekocht voor 14 a 16 cent per stuk, was het niet moeilijk daar voor in de hoofdstad minstens 25 cent te maken. Bij aankomst aan het Centraal Station ^kwamen ze echter bedrogen uit. De rechercheurs en controleurs hadden hen spoedig in de gaten en gedaan was het met hun zoete winst. Nog meer pech evenwel had een kame raad, die er met 400 500 eieren netjes doorheen geglipt was. Buiten het Centraal Station zag hij zijn drie kameraden aan komen, in gezelschap van twee heeren, die hij voor kooplieden in eieren aanzag. Heel gemoedelijk voegde hij zich bij het gezelschap, en toen de heeren vroegen wat hij in zijn koffertje had, gaf -hij onbewim peld ten antwoord: natuurlijk eieren. Men kan zich zijn lang gezicht voor stellen, toen hij vernam, dat hij recher cheurs voor zich had, die ook zijn eieren in beslag namen. 0 Onder het vee van A. Zondag en Jac. Vermeulen, weidende onder Wadenoyen, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. De aangetaste en vermoedelijk besmette dieren zijn afgemaakt. Ook te Zoelen is het mond- en klauw zeer uitgebroken. Een Belgisch geïnterneerde te Hilvaren beek had het ongeluk, terwijl hij bloots voets over een roggeveld van het land goed »de Utrecht« wandelde, met zijn voet in een sikkel te trappen, waardoor hem vier teenen werden afgesneden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een loods van de Erdallfabriek te Hil versum afgebrand. De inhoud vet en an dere grondstoffen, vertegenwoordigend een waarde van f 70,000, is vernield. Een begin van brand was 's middags gebluscht. Alles was verzekerd. Op het bureau van het Levensmidde- bedrijf te Maastricht zijn niet minder dan elf personen ontslagen als verdacht van fraude of wegens gebleken ongeschiktheid. 0— Tabak. Het bericht in verschilllende bladen, dat in Friesland voor de te veld staande tabak -7

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2