De Kabinetscrisis, Abdijsiroop vervangen door een ententegezind bewind. Maar zelfs, als haar dat gelukte zou ze nog niet zijn, waar ze wil wezen, want zulk een bewind, steunend op vreemde bajonetten zou uiterst impopulair bij de Russen zijn, niet alleen by de bolsjeviki, maar ook bij een groot deel van hun tegen standers, die nu wel min of meer samen gaan uit gemeenschappenlijke haat tegen de bolsjeviki, maar daarom nog volstrekt geen voorstanders zijn van een nieuwen oorlog. De schrijver gelooft daarom dat Duitseh- land de Entente gerust haar gang kan laten gaan, temeer omdat zoowel te bolsje viki als het meerendeel hunner tegenstan ders, allerminst op Duitsche hulp tegen de Entente gesteld zijn. Ze zouden nog liever naar twee kanten front maken dan die hulp aanvaarden. Nu zijn bovendien de Tsjecho-Slawaken door de Entente ais onafhankelijken staat erkend, wat bij vele Russen hevige ont stemming heeft gewekt, Van staatsrech terlijk standpunt bezien is trouwens die verklaring zoo dwaas mogelijk een troepje bijeengeraapte avonturiers wordt daar tot een onafhankelijken staat verklaard, terwijl hun leiders alvast worden aangewezen de voorloopige regeering te vormen van de natie, wier vrijheid op de centraler) ver overd zal moeten worden Tegenover de verklaring der entente heeft de regeering van Oostenrijk-Hongarije, tot wier gebied de Tsjecho Slowaken be- hooren, haar verklaring gegeven, n.l. dat zij de Tsjecho Slowaken, in Rusland strij dende, als landverraders beschouwt en als zoodanig zal behandelen. Intusschen is er de hulp van Japan nog, al is het waar, dat aan de Japansche hulp voor de toekomst een gevaarlijke kant zit. Van dag tot dag groeit Japans invloed in het Oosten, wat Amerika met leede oogen aanziet en ook niet naar den zin van En geland kan zijn. Ook voor ons Hollanders blijft er altijd een dreigend gevaar in de machtstoename van het gele ras. Onze koloniën zijn steeds een bezit geweest, waarnaar Japan met hunkerende oogen ziet. Nu houdt het Berner Tageblatt zich onder het opschrift «Holland in nood* bezig met het plan, de Japansche wapenhulp met Hollandsche ko loniën te vergoeden. Het blad verklaart, dat de waarborg voor het behoud der Hollandsche koloniën na Japans intrede in den oorlog, slechts te danken is aan En geland, en ziet daarin ook de reden voor Hollands vriendelijke gezindheid jegens Engeland, ondanks de onverbiddelijke kne veling door Engeland. Uit het huidige ingrijpen van Japan is af te leiden, dat een door de Moskousche I s w s t i a gemeld vroeger aanbod der Hollandsche koloniën aan Japan bij verdrag is vastgesteld. Uitgesloten is, dat Japan zich thans niet minstens aan het vroegere aanbod gehouden heeft, waarbij wel zeker nog nieuwe concessiën der Entente ten koste van derden gekomen zijn. Van het oogenblik af, dat Japan, zooals thans inder daad al hét geval is, aan de langdurige door de Entente gedane verzoeken tot in grijpen gevolg geeft, kan er wel geen twijfel meer bestaan, dat Holland's koloniën opge offerd zijn. Impartial Vaudois noemt het formeele verdrag over het aanbod der Hol landsche koloniën aan Japan gewoon over bodig, elke mogelijkheid toch van een Ja- pansch ingrijpen in Europeesche aangele genheden is tegelijkertijd een bedreiging der door Japan sedert lang begeerde Hol landsche koloniën. Het blad stelt vast, dat noch Duitschland, noch Rusland aan Japan het bereiken zijner plannen kunnen beletten, terwijl de Entente zich er wel voor hoeden zal met Japan te beginnen. De neutralen moeten eenvoudig overal het gelag betalen. Of het waar is Wie zal zeggen, wat er achter de schermen wordt bedisseld. De vrede zal zeker verrassingen brengen en ook Nederland zal er wel niet zonder kleerscheuren afkomen. Voor heden kunnen wij met het boven vermelde volstaan. Alleen valt nog op te merken, ofschoon wy er niet al te veel waarde aan hechten, dat er weer gespro ken wordt van neutrale vredesbemiddeling. Nu heet het weer dat op de Zweedsche regeering een zachten drang is uitgeoefend, en wel van verschillende kanten, om haar tot bemiddelinh uit te lokken. De Zweed sche "Tegeerifig b?eft_ volgerreen bericht uit Berlijn een afwijzend antwoord gegeven. Om {bemiddelend voor den vrede op te treden, moet h. i. tenminste eenige kans bestaan, dat de oorlogvoerenden geneigd zijn zich daarmee te vereenigen. Anders snijdt de bemiddelende mogendheid slechts zichzelf in de vingers. Tot dusver bestaan deze voorwaarden bij de oorlogvoerenden niet. De Frankfurter Zeitung verneemt nog uit Stockholm, dat het een delegatie van de Groot-loge der Goede Tempelieren was, die zich onder leiding van het Rijksdaglid Wavrinsky naar den minister van buiten- landsche zaken begeven had om hem tot het nemen van het initiatief tot die be middeling te bewegen. De Frankfurter weet nog te vertellen, dat de stemmen uit Engeland en Amerika het der Zweedsche regeering onraadzaam doen achten hare goede diensten te gaan aanbieden. BÜITENLA¥D7 Muiterij onder deBeiersche troepen te Brussel. Londen, 19 Aug. De bladen vernemen via Nederland uit Brussel, dat muiterijen hebben plaats gehad onder het garnizoen aldaar, voornamelijk onder de Beiersche troepen, die, bij de ontvangst van bevelen om naar het front te gaan, weigerden te vertrekken. De officieren steunden de manschappen in hun verzet tot Pruisische soldaten in de Beiersche kazernes werden geroepen. Zeven Beiersche soldaten werden doodge schoten en 15 gowond. De Beieren ver trokken toen naar het front, waar zij de verliezen wel hooger zullen vinden. o De Ex-Czarina. Berlijn. 18 Aug. Bij de onlangs in het Kremlin te Moskou gehouden beraadslagingen werd het door den Metropoliet Vrijheer Dr. Repp overgebrachte verzoek van Z. H. den Paus tot vrijlating van de Czarina en hare vier dochters overwogen. Naar verder uit Stockholm gemeld wordt, zouden daarbij de volkscommissarissen zich op grondwettelijke gronden ervoor hebben uitgesproken aan de wenschen van den Paus onder zekere voorwaarden te voldoen. De tegenstand tegen de vrijlating van de Czarina is bijna geheel gebroken. Hongcropstootjes in Japan. Tokio, 18 Augustus. (Reuter.) De op positie beschuldigt de regeering de schuld te zijn van den tegenwoordigen toestand en bereidt een veldtocht tegen de regee ring voor. o Osaka, 13 Augnstus. (Reuter.) Alle rijst winkels zijn gesloten. Een gewapende menigte, 2000 man sterk, heeft het poli tiebureau overvallen. Deze menschen eisch- ten de vrijlating van degenen, die een rystmolen hadden geplunderd. Gisteravond heeft de politie met de blanke wapenen de menigte verstrooid. Er zijn honderd menschen opgepakt. Uit Kobe zijn troepen gezonden. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft de Keizer drie millioen yen geschon ken ten bate van de slachtoffers van de hooge rijstprijzen en heeft het kabinet tien millioen voor hetzelfde doel beschikbaar gesteld, Dc groote slag in Frankrijk. Parijs, 19 Aug. Officieel middagbericht Vannacht verwoede artillerie-acties ten N. en ten Z. van de Avre. Het aantal gevangenen, gisteren in de streek bewesten Roye den Franschen in handen gekomen, gaat den 400 te boven. Gisteravond tegen zes uur hebben de Fransche troepen tusschen Oise en Aisne over een uitgestrektheid van ongeveer 15 K.M. tusschen een punt bezuiden Carlepont en Fortenoy hun front verbeterd, waarbij ze langs de heele linie gemiddeld zoo wat twee K.M. vooruitkwamen. De Franschen hebben het plateau wes telijk van Mampcel bezet, den zuidelijken rand van het ravijn van Andignicourt be reikt en Nouvron-Vingré veroverd. 1700 gevangenen, onder wie twee bataljonskom- mandanten, zijn in handen der Franschen. Berlijn, 19 Aug. Officieel avondbericht Bewesten Chaulnes en benoorden Royes zijn vijandelijke aanvallen mislukt. Tusschen Avre en Oise heel den dag heftige strijd. Fransche aanvallen, op een breed front uitgevoerd, zonken onder zware verliezen* ineen. Nu en dan geschutbedrijvigheid op het gevechtsfront van gisteren tusschen de Oise en de Aisne. Gebrek aan werkkrachten in Amerika. Een telegram uit New-York van 13 Augustus aan de «Chicago Tribune* meldt, dat in den staat New-York de oogst dreigt verloren te gaan, wanneer de boeren niet vrouwen kunnen krijgen voor den land arbeid. o Een prestatie van de Duitsche industrie. De «Germania* meldt: «Het productievermogen der Duitsche industrie wordt drastisch geillustreerd door het feit, dat aan haar de levering van materiaal voor bruggenbouw aan de Zweed sche staatsspoorwegen is toegewezen. De laagste Zweedsche inschrijving was nog 50°/0 hooger dan de laagste Duitsche offerte, en al moge hierbij ook de stand der Duitsche valuta van invloed zijn ge weest, toch bewijst dit feit, dat de Duitsche industrie bij haar geweldige oorlogsopdrach ten haar oorspronkelijke vredestaak niet uit het oog verliest.* Dc toekomst der Engelsche kolenindustrie. De Engelsche «Economist* van 3 Au gustus schrijft: «Terwijl op het oogenblik feitelijk iedere Britsche industrie alle krachten inspant en de noodzakelijkheid van een voortdurende verhooging der productie beseft, voeren de mijnwerkers een tegenovergestelde-politiek. Zij werken nog minder dan in vredestyd. Er is thanseen acute kolenschaarschte; In den komenden winter zal er koiennood heerschen, indien men er de mijnwerkers stand niet toe kan bewegen, zich reken schap van den toestand te geven. Boven en behalve al hun eischen voor den oor logstijd hebben zij besloten, onmiddellijk na den oorlog een actie te beginnen voor een vijfdaagsche werkweek en een zesuri- gen werkdag, met behoud van het volle weekloon. Welke zullen de gevolgen hier van voor den Britschen handel zijn Het aantal bevrijde steden en dorpen. Parijs, 18 Aug. De »Exce!sior« publi ceert een lijst met het aantal heroverde stedén en dorpen sedert het begin van het offensief van 18 Juli. Daaronder zijn 3 onder-prefecturen, n.l. Chateau-Thierry, Soissons en Montdidier, 12 kanton-hoofd plaatsen en 312 gemeenten, waarvan er 206 in den loop van het offensief van 18 Juli en 106 gedurende het offensief van 8 Augustus werden heroverd, o De duikboot- en mynoorlog. Berlijn, 18 Aug. Onze duikbooten heb ben in het Kanaal en ten Westen daarvan 13,000 ton aan vyandelijke scheepsruimte in den grond geboord. BINNENLAND. Het Haagsche Correspondentiebureau bericht Mgr. dr. Nolens heeft aan H. M. de Koningin verzocht, ontheven te worden van de vorming van een ministerie. De Koningin heeft op het paleis Het Loo ontvangen den Minister van Staat Jhr. Mr. De Savornin Lohman, die op het oogenblik in Gelderland vertoeft. Den Haag, 20 Aug. Aan den heer De Savornin Lohman, Minister van Staat, is door II. M, de uitnoodiging gericht om zich met de samenstelling van een kabinet te willen belasten. Deze heeft echter, na door H. M. in audiëntie te zijn ontvangen, gemeend, wegens hoogen leeftijd in het te vormen kabinet geen zitting te mogen nemen, en dientengevolge de hem gedane opdracht niet te mogen aanvaarden. De eenheitlssigaar. Het Algemeen Sigaren Syndicaat te Amsterdam deelt mee, dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met de be schikbaarstelling van de z.g. A. S. S. sigaren. Deze sigaren mogen door de winkeliers niet worden verkocht dan per drie stuks of minder tegelijk per dag aan één per soon. Ze mogen niet worden verkocht dan aan mannelijke personen boven den 16-jarigen leeftijd. Ze mogen niet worden verkocht dan aan vaste afnemers voor persoonlijk gebruik. De prijs der A. S. S. sigaren bedraagt 5 cent per stuk. De winkelier mag geen anderen prijs daarvoor vragen of den koopers verplichtingen van welken vorm of onder welk voorwendsel ook opleggen. o Naar de Tel. verneemt zijn de heeren J. van HaSkelt, van de Kon. Ned. Stoom vaartmaatschappij, en Ruys, van den Rotter- damschen Lloyd, naar Engeland vertrokken voor het voeren van nadere besprekingen over het jongste aanbod der geassocieer den ten aanzien van de opgevorderde schepen. o Wacht u voor de heeren 't Is te Breda gebeurd. Bij een bekend «verzamelaar* van gouden muntstukken vervoegen zich twee Amsterdamsche heeren. Op hun vraag of er gouden tientjes te koop zijn, wordt bevestigend geantwoord. Vierhonderd konden de heeren er krijgen en wel voor f 18 het stuk. Als de koop gesloten is en de vierhonderd geeltjes in aardige rijtjes op tafel liggen,.maken de heeren zich bekend als Amsterdamsche rechercheurs, leggen beslag op de tientjes en keeren den eigenaar er voor uit vier honderd briefjes van f10, wat voor hem een schadepost beteekent van ongeveer f3000. Bij nader onderzoek bleek bovendien, dat de Amsterdamsche «heeren* beelemaal geen rechercheurs waren. Opvordering gepachte granen. Naar wij vernemen zijn door den Re- geerings-Commissaris voor de Graaninza- meling in Noord-Brabant maatregelen ge troffen om al de gepachte granen onmid dellijk door de pachters te doen dorschen en inleveren. Wordt aan de eerste opvordering niet of niet ten volle voldaan, dan zal bij de pachters de geheele voorraad granen in ongedorschten toestand met inbegrip dus van het stroo worden inbezit genomen, en hun de bij de jongste beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del vastgestelde belangrijke lagere prijs worden uitbetaald, terwijl zij het stroo alleen tegen den door den Minister vast- gestelden prijs kunnen terug koopen. Bij de beoordeeling van de vraag of door de pachters voldoende geleverd is, zal re kening gehouden worden met de door hem besteedde pachtprijzen. o Moord te Tilburg. Zondagnamiddag om half acht is aan den Spoorwegoverweg bij de Boomstraat de korporaal Wassilie, gelegerd te Loon- op-Zand vermoord. De dader is onbekend. Het lijk werd gevonden met afgesneden hals. Een bebloed scheermes werd ge vonden. Men heeft iemand zien vluchten. Itegeëringsjani. Naar «De Tijdverneemt, bestaat het plan van regeeringswëge in den komenden winter regeeringsjam op bons te doeri dis- tribueereri teneinde als ersatz te dienen voor boter als strijkvet. Outaarde zoon. Te Numansdorp bestal een gehuwde zoon J. de V. zijn ouders voor f 1600 door in te breken. De schuldige is gevat, maar de som is nog niet terecht, Zyn eigen arrestatie gevraagd Té Eindhoven werden door een bezoeker van café Van Driessen, op de markt alhier, eenige verteringen gemaakt en spiegeleieren naar binnen geslagen, waarna hij vroeg of er gelegenheid was te telefoneeren. Hij telefoneerde daarna met den inspec teur van politie, wien hij vroeg om een agent naar café Van D. te sturen om iemand te arresteeren. Daarop belde hij af. De inspecteur, die op zulke vage aan vrage niet kon ingaan, belde den café houder op en vroeg bedoelden persoon aan de telefoon terug te roepen. Senjeur kwam en lichtte nader toe, dat men hem zelf moest komen inrekenen, aangezien hij verteringen had gemaakt, maar niet betalen kon. Sinjeur werd daarop gearresteerd. Aan vankelijk gaf hij op te heeten Sm,, doch later bleek, dat hij een zekere So. was uit Haarlem, die er met f 60 vandoor was gegaan, waarvoor hij zijn patroon had opgelicht. Reeds vroeger werd hij voor verduiste ring veroordeeld. Uij is op transport ge steld naar Haarlem. o Philip's voetbalbeker. Wij ontvingen een afbeelding van den zilveren beker, welke door de N. V. Philip's Gloeilampenfabrieken ter beschik- kinh werd gesteld. De voetbalfiguren, welke hierop voor komen, zijn met de hand hierop gedreven. De beker lijkt ons, naar de afbeelding te oordeelen, zeer fraai toe en heeft onge twijfeld een grqote kunstwaarde. Van verschillende groote vereenigingen o. a. N. A. C. Breda, N. O. A. D. Til burg, E. V. V. Eindhoven, H. V. V. Hel mond, M. S. V. Maastricht, Philips Eind hoven, mocht de B. V, B. reeds inschrij vingen ontvangen. SPAANSCHË GRIEP. 1 Evenals bij influenza bieden de ontstoken slijmvliezen een vrucht bare voedingsbodem voor de voort woekerende bacillen der Spaansche Griep. Als U keelpijn heeft, als U hoest, als U /verkouden is, ont trekt U dan aah het gevaar door bijtijds Abdijsiroop te nemen, die ook bij influenza en Griep met zooveel succes wordt gebruikt. Koopt dus onmiddellijk een flesch BEKENDMAKING. Eet Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 19 tot 25 Aug. 4918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 123 i/8 ons Gort. 122 2V2 Suiker. 4 (Kinderkaart) 21/3 ons Suiker. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De rijwielhandelaar M. van Steenbergen alhier heeft thans een fiets vervaardigd waarom houten handen zijn gelegd, die volgens eigen uitvinding van ebbenhout zijn vervaardigd. De proeven door een postbode met zware vrachten ge nomen, voldoen op landwegen uitstekend. Een ware uitkomst Zwervende Musici. Maandagmorgen werden we verrast door een gezelschap muzikanten, gedeeltelijk in gekieede jas en allen versierd met een armband, waarop N. A. L., zijnde eene verkorting van Ne derland Amerika Lijn. Een der Musici deelde den volke mede, dat door mijnen en op andere wijze de vaart naar Amerika stil ligt en een groot aantal personen, die op de lijn dienst deden, thans tot werkeloosheid zijn gedoemd. In hun onderhoud en dat van hun gezin tegemoet te komen, wordt eene rondreis door Nederland gemaakt, waarbij overal van de zijde der bevoegde macht verlof wordt gegeven tot musiceeren. Enkele nummers werden door een zestal leden, met koperen blaasinstrumenten, ten beste gegeven, die goed klonken. We wenschen de reizende muzikanten succès op hun arbeid. De totale opbrengst der op 20 dezer gehouden verpachting van nagras, toebe- hoorende aan de. Godshuizen alhier, was f 4678.tegen f4989 in het vorig jaar dus eene vermindering in totaal van f311. Niettemin blijft het toch nog een hooge prijs. Ammerzodea. In de j.l. gehouden raadsvergadering werd besloten aan de beide gemeenteveldwachters Bokhoven en Copier eene jaarlijksche tegemoetkoming te verstrekken van f 52 voor het houden van een politiehond. Benedea Langstraat. Onder zeer gunstige omstandigheden is de roggeoogst geëindigd en is ook de haver grootendeels binnen. Deze laatste was nog mooi bij gekomen en geeft dan ook nog een mid delmatig beschot. Over het geheel valt over de opbrengst van den akker niet te klagen, wat een uitkomst mag heeten in dezen schralen tijd. De pluk der boonen is in vollen gang en de afkomst kan redelijk heeten. Voor Pricesseboonen besteedt men 25 a 30 cent per K.G. en voor snijboonen f4.50 a f5.de 4000 stuks. Herpt. Bij den landbouwer J. B. zijn Zaterdag een tweetal kippen ontvreemd, zonder dat men de dader(s) nog heeft kun nen opsporen. Meeuwen. Vorige week Donderdag hield de afd. Land van Altena van den «Bond van Rijwielherstellers en Handelaars in Nederland« hare jaarvergadering in café Smits alhier en werd over het banden- vraagstuk een punt van ernstige overwe ging uitgemaakt, om de distributie van rijwielbanden onder een beter beheer te krijgen, daar niettegenstaande de distri butie 22 Jan. j.l. in werking trad er thans nog een groot gedeelte der handelaren zijn aan wien nog geen enkelen band werd toegewezen. Eenstemmig was men van oordeel dat de samenstelling van het rijks kantoor hiervan de oorzaak is, omdat zijn directeur en secretaris geen vak- of han- delskundigen zijn en dus geen kennis heb ben, welk systeem of verdeelfrasis aange nomen moet worden. Vele handelaren zien hun bestaan hierdoor ernstig bedreigd aan gezien banden de hartader van den rijwiel handel is. Met algemeens stemmen werd dan ook besloten om zoodra het nieuwe ministerie is samengesteld, den Minister van L., N. en H. met dezen onhoudbaren toestand telegrafisch in kennis te stellen. Wegens aftreding van een bestuurslid der afd. werd bij acclamatie weder herkozen A. de Graaff te B.-Broek, terwijl tot af gevaardigde voor het Provinciaal Bestuur werd gekozen C. G. Nieuwkoop te Dron- gelen en als plaatsvervanger A. de Graaff te B.-Broek. Tot candidaat voor het Hoofd bestuur C. G. Nieuwkoop te Drongelen. En tot afgevaardigde naar de Bondsver gadering te Amsterdam A. de Graaff te B.-Broek en als plaatsvervanger A. Pi Michaël te Aalburg.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2