BUITENLAND, Parijs 22 Augustus. Officieel avondbe- richtVandaag zijn de Fransche troepen op het heele slagfront blijven voorwaarts gaan. Tusschen Matz en Oisne staan ze langs de Divette van de uitmonding af tot aan Evricourt. Beoosten de Oisne hebben ze hun linies tot vlak bij Quierzy geschoven. Tusschen Ailette en Aisne bemachtigden de Franschen St. Aubin, Selens, Bagneux, Epagny, Rieuxy Vanrezis en Pommiers. Het materiaal door de Duitschers tusschen Aisne en Oisne in den steek gelaten, is aanzienlijk. Sedert 20 Augustus zijn meer dan 200 kanonnen geteld. De «Liberal* te Madrid meldt, dat de koning van Bulgarije, die te Frankfurt verblijft, stervende is. De keizerin ran Duitschland is ziek. Berlijn, 22 Aug. (Wolff.) De Lokal An- zeiger deelt mee de keizerin is op kasteel Wilhelmehöhe ziek geworden, daar ze zich in de liefdedienst harer onuitputtelijke zorgen in verband met den oorlog heeft oververmoeid. De geneesheeren maken zich sterk, dat zij in enkele weken weder de oude zal zijn. Poincareé en de tsaar. Berlijn, 22 Augustus. (Wolff), De Frank furter Zeitung meldthet in Zurich ver schijnend tijdschrift Das Buch heeft onlangs een interview met den tsaar van Rusland openbaar gemaakt, dat voor het uitbreken van den oorlog heeft plaats gehad en waarin opnieuw de schuld van president Poincaré aan den oorlog wordt bevestigd. De dezer dagen verschijnende vierde aflevering van het tijdschrift zal een open brief aan Poincaré* publiceeren, welke nieuwe, voor den president bezwarende authentieke uitlatingen van den tsaar bevat. De Ëngelsehen iji Moerman verslagen. Kopenhagen. Volgens een telegram uit Moskou versloegen de sovjettroepen bij Archangelsk en aan de Onega het Engel- sche invasieleger en de Russische Witte Garde volkomen. De sovjettroepen versloegen ook den vij and aan de Eon en rukken zegevierend op. Reuterberichten geven den terugtocht der Tejecho-Slowaken toe. Spanje en Dnitschland, Madrid. (Officieel.) De ministerraad heeft op 20 Aug. zijn goedkeuring gehecht aan de nota, waarin een opsomming wordt ge- gegeven van Duitschland's wandaden, waar door 20% der Spaansche koopvaardijvloot werd vernietigd en 400 Spanjaarden het leven verloren. Verder verklaart de nota, dat telkens als wederom een Spaansch schip getorpe deerd mocht worden bij wijze van tijde- lijken maatregel een der in Spaansche havens liggende Duitsche schepen voor den verderen duur van den oorlog in beslag genomen zal worden en wel in dier voege dat de tonnenmaat dezer schepen gelijken tred houdt met de vernietigde Spaansche schepen. Een overeenkomstige lastgeving is aan den Spaansche gezant te Berlijn gezonden. De nota besluit met het uiting geven aan de hoop, dat de Duitsche regeering zal erkennen, dat dit besluit niet in strijd is met de strikte neutraliteit, die de Spaan sche regeering steeds in acht zal blijven nemen. o Aartshertog Jozef van Oostenrijk, wien de hooge school van Boedapest het eere- doctaraat heeft verleend, heeft den rector verzocht de plechtigheid uit te stellen, aan gezien men wellicht dichter bij den vrede is dan men denkt. Men weet, dat de Spaansche regeering op aandrang van den koning heeft aange boden, de nabestaanden van den tsaar naar dat land te laten overbrengen. Ook de paus heeft stappen in die richting gedaan. De sowietregeering heeft nu laten weten, voors hands den ook door haar gebillykten wensch des pauzen niet te kunnen nakomen, daar er op 't oogenblik tusschen Moskou en de plaats waar de tsarita met haar kinderen is, geen verbinding bestaat. In Duitschland wordt uit naam van het oorlogs-grondstoffenbureau verklaard, dat het gebrek aan stoffen voor kleeren al veel verminderd is en het rijks kleerenbureau de beschikking heeft over verscheiden mil- lioenen meter deugdelijke stoffen voor bo- venkleeding en binnenkort ook verscheiden millioenen meter stof voor ondergoed zal ontvangen, terwijl uit één millioen meter 330,000 kostuums kunnen vervaardigd worden. De overheid heeft dan ook bekend ge maakt, dat een tweede inzameling van ge dragen kleeding voor de arbeiders, waar voor men vreesde, niet noodig zal zijn. o Een luchtaanval op Keulen Keulen, 22 Augustus. De Rheinische Zeitung schrijft over den luchtaanval op Keulen alle inrichtingen, welke geroepen waren om de bevolking te waarschuwen, hebben vannacht hun plicht gedaan, zoodat elkeen zich in veiligheid kon brengen. Helaas is de waarschuwing wederom in den wind geslagen, anders zouden er geen menschenlevens te betreuren zijn. Afge zien van één uitzondering wellicht was op de punten, waar de granaten ingeslagen zijn, onmiddellijk te erkennen dat de aan val van militair standpunt een mislukking is geweest. Geen militair doelpunt is ge troffen. Onder de weinige dooden, die het officieele vijandelijke bericht volgens de waarheid meldt, is een in bed doodgesla gen man. Zijn vrouw naast hem werd licht gewond. Het echtpaar wilde zich juist naar den kelder begeven. "ÜlNNENLAND. Wat ile landbouwers voor de voeding van eigen vee mogen houden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat den land bouwers die de zoogenaamde invorderings biljetten hebben ingevuld en ingeleverd, per stuk vee voor het tijdvak van 45 dezei tot en met 30 April 1919 ten hoogstede volgende hoeveelheden, welke zijn vastge steld in overleg met het Nederlandsch- Landbeuw-Comité, zullen worden gelaten vari de door hen verbouwde granen en peulvruchten, welke hoeveelheden uitslui tend mogen worden gebruikt voor de voe ding van eigen vee lo. voor officieel erkende en bij de provinciale kantoren voor veevoeder bekende dekhengsten 900 K.G. 2o. voor landbouwpaarden boven de drie jaar $00 K.G. 3o. voor paarden beneden de driejaar 400 K.G. 4o. voor officieel erkende en bij de provinciale kantoren voor veevoeder b< ken de dekstieren 400 K.G. 5o. voor koeien 400 K.G. 6o. voor jong hoornvee 400 K.G. 7o. voor varkens boven 50 K.G. 300 K.G. 8o. voor varkens beneden de 50 K.G. 150 K.G. 9o. voor biggen beneden de twee maan den niets lOo. voor geiten niets Ho. voor pluimvee niets 12o. voor schapen, behalve de wad- kwelderschapen en de Texelsche schapen, niets 43o voor de wadkweldersclïapen en de Texelsche schapen 50 K G. Voor de nummers 1, 2, 3 en 4 3 zullen haver en veldboonen worden gelaten en, zoo deze niet in voldoende hoeveelheid door de landbouwers zijn verbouwd, zal het ontbrekende kunnen worden aangevuld met door die landbouwers verbouwde gerst. Voor de nummers 4, 5 en 0 zal gerst worden gelaten en, zoo deze niet in vol doende hoeveelheid door de landbouwers is verbouwd, zal het ontbrekende kunnen worden aangevuld met veldboonen en ha ver, door deze landbouwers verbouwd. Voor de nummers 7 en 8 wordt geen haver, doch worden uitsluitend veldboonen en gerst gelaten. Het voeren van haver aan varkens is verboden. o Dc Noordam. Uit Batavia wordt ons geseind De Noordam brengt op haar terugreis naar Nederland een groote hoeveelheid cacaoboonen en olie ten behoeve van de Nederlandsche regeering mee. firaan uit Amerika. Reuter seint uit New-York Op verzoek der Nederlandsche i egeering heeft de War Trade Board toegestaan, dat de Nieuw-Amsterdam 10,000 ton graan naar Nederland zal meenemen, op voor waarde, dat het stoomschip bij zijn volgende reis een lading voor de Belgische Relief- commissie val vervoeren. Inkwartiering. Naar aanleiding van de daarover ook van officieele zijde ingekomen bezwaren, vooral met het oog op de voeding, zal, zoo wordt aan het N. v. d. D. gemeld, de inkwartiering van militairen bij burgers, waar zulks mogelijk is, worden opgeheven en zullen de militairen gehuisvest worden in loodsen of andere gebouwen. o Koffie. De partij koffie uit de opgevorderde sche pen Lombok en Thalia die per Rijnstroom van Londen te Amsterdam is aangekomen) bestaat uit ongeveer 8000 balen. o B. en W. van Schiedam vragen f 50.000 crediet voor gasaansluiting van iichtlooze gezinnen. o Er is overal gebrek aan ruimte in de gevangenissen en huizen van bewaring. Ta! van gevaarlijke personen moeten weer wor den losgelaten. In Amsterdam wordt nu op de niet meer gebruikte Nieuwe Wes terbegraafplaats een tijdelijke gelegenheid ingericht om een duizendtal boeven en boefjes op te sluiten. Stoomtram 'sBosch-Helmoiid zal gestaakt worden. In eene gehouden vergadering van aan deelhouders is met algemeene stemmen be sloten tot de likwidatie over te gaan en de geheele exploitatie dus ook de paarden tram in de gemeente den Bosch en de lijn op VughtVoorburg op te heffen, en zoo mogelijk reeds met 15 September a.s. De wijze waarop in de laatste jaren steeds met nadeel is gewerkt, heeft aandeel houders tot deze maatregel doen besluiten. De ioop der bevolking. De Staats-courant, geeft een uitvoerig overzicht van de loop der bevolking over de laatste 5 jaren waaruit blijkt dat het geboortecijfer, vooral in de groote gemeen ten langzaam teruggaat. Toch is dat nog niet verontrustend,zooals de volgende tabel aangeeft. In de oorlogvoerende landen zal men tot treuriger resultaten komen. Meer geboren dan gestorven per 1000 zielen der bevolking groote J gemeenten 15.87 14.89 15.83 14.72 13.75 12.46 13.61 12.24 12.92 11.18 9.56 9.52 10.51 8.02 8.39 7.76 12.25 9.61 11.94' 9.74 11.70 8.72 10.98 7.30 1110 9.15 43.09 40.73 12.35 10.49 13.68 11.92 13.50 41.53 Tegen het smokkelen. Dinsdag zijn in de Haarlemmermeer aan gekomen een luitenant-commandant, 4 onder officieren en 70 korporaals en manschap pen van de len en 5de compagnie wiel rijders. Al deze militairen zijn beëedigd eu dus bevoegd procies-verbaal op te ma ken volgens artikel '19 der Distributiewet. Zij zijn in het fort te Hoofddorp onderge bracht en hebben de bruggen en toegan gen van de Haarlemmermeer bezet om te voorkomen, dat er graan zou worden ver voerd. (Hdbl.) - o Meisjes iu de loopgraven. Uit Katwijk wordt aan het Leidsch Dgbl gemeld De politie alhier heeft twee meisjes van 18 en 19 jaar aangehouden, die sedert eenige dagen verbleven in dc loopgraven bij de militairen. Het was bij de militairen een publiek geheim, dat deze meisjes zich in de loopgraven ophielden behalve natuur lijk bij de hoogere autoriteiten. Deze wis ten er niets van af. De meisjes werden door de militairen van het noodige voedsel voorzien. Gedurende den tijd, dat"zij daar verbleven, hebben zij zich niet aldoor netjes gedragen. Ergelijke dingen hebben zich daar zelf afgespeeld. Vreemd sterfgeval. Te Rotterdam heeft zich, naar de N. R. Crt. meldt een soortgelijk ziektegeval voor gedaan als onlangs uit Zaandam is ge meld. Het betreft een agent van politie, die, aangetast door de Spaansche griep, na vier dagen is overleden. Enkele uren na het intreden van den dood was het lichaam geheel zwart. Op alle veilingen in de Betuwe zijn de prijzen van pruimen, appelen en peren deze week sterk teruggeloopen voor sommige soorten met meer dan 100 pet. Er zijn dan ook gevoelige verliezen geleden. Nederlanders in Duitschland. Er hebben tot voor korten tijd nog va cantiereizen van Duitsche kinderen naar Nederland plaats gevonden. Op het oogenblik bevinden zich ook een aantal Duitsche gezinnen in ons land, wien men voor hun vertrek uit Duitschland geen moeilijkheden in den weg heeft gelegd. Onder die omstandigheden hebben wij met verwondering kennis genomen van een klacht van een Hollandsch gezin in Duitsch land, waarin aan de vrouw en kinderen reeds gedurende maanden een pas voor reis naar Holland door de Duitsche auto riteiten zonder opgaaf van redenen gewei gerd wordt, hoewel een verblijf hier te lande voor de aanslerking van hun gezond heid niet minder noodig is dan voor de vele Duitsche vrouwen en kinderen, die wel zoo gelukkig waren een pas machtig te worden. Te Tiel, op de Waal onder Varik gesta tioneerd, heeft de rijksrivierpolitie vijf schip pers aangehouden, die aan boord hadden eetwaren als eieren, boter, spek, vermoe delijk door ruiling tegen door hen vervoerde steenkool verkregen. Bovendien werden aan boord gevonden planken, van diefstal herkomstig. Aan het station te Roermond is een dame, M. v. D. geboortig van Helmond, gekomen uit Amsterdam, aangehouden. Zij vervoerde, verborgen onder haar kleeren, een hoeveelheid goud, ter waarde van ruim 4000 gulden. De politié te Roermond heeft aangehou den den 14 jarigen V. wegens diefstal van koperen kranen, buizen, enz. uit de bou werij van den heer H., een en ander ter waarde van f 2000. V. had het gestolene voor f 110 verkocht aan den lompenhan- delaar J. De bij dezen gedane huiszoeking leidde tot de arrestatie van diens zoon en dochterJ. zeif, die in Amsterdam ver toefde is door de recherche aldaar op te legrafisch verzoek aangehouden en naar Roermond overgebracht. V. had reeds een groot gedeelte van het ontvangen geld be steed aan sigaretten ook had hij het geld verloren met kaartspelen. o De soldaat der infanterie Suuers uit Groningen, is op de spoorbrug te Nijmegen door een passeerenden trein gegrepen. Een beer, werd hem geheel afgereden. In be- denkelijken toestand is hij naar het mili tair hospitaal overgebracht. Aan ieder huisvader te Haarlemmermeer,- die ten Raadhuize de geboorte van een jongen wereldburger of' -burgeres homt aangeven, wordt voor een klein prijsje een stuk heerlijke karnemelkzeep meegegeven, in dezen tijd een welkom artikel. Te Landsraad (Gulpen) is de 18-jarige landbouwerszoon Jos Bours onder een ge laden wagen met tarwe geraakt. De wagen reed hem dwars over het lijf. De vader, die hem op een afstand volgde en getuige was van liet ongeluk, vond zijn kind reeds overleden. Dij het zwemmen verdronken. Te Ameland, had een droevig ongeluk plaats. Bij het zwemmen werden twee dames door den vloed meegespleept. On middellijk begaven zich eenige aan het strand aanwezige heeren te water. Een der dames, Mej, C. V. uit Groningen werd bewusteloos aan wal gebracht, bij de andere dame Mej. S. S. uit Groningen waren de levensgeesten reeds geweken. In het Land van Heusden en Altena zijn dit jaar nog al veel uien geteeld, even zoo in sommige streken van de Bomme lerwaard. Deze teelt is bijzonder gelukt en de prijzen, die hoog zijn, zullen nog zeer stijgen dat is zeker, want Egyptische uien kwamen er voorheen op al onze Hol- laridsche markten en tot nog toe heeft de Egyptische regeering nog geen toestemming tot uitvoer verleend. o Ten nadeele van den veehandelaar Th. J. werd te Zevenbergen in de weide aan den dikken dijk eene koe afgemaakt en ontvreemd. De huid en circa tien pond vleesch werd door de dieven achtergelaten. De politie doet ijverig onderzoek. o— Een nieuwe smokkeltruc. Men schrijft van de Belgische grens Dezer dagen kwam alhier een heerschap op zijn dooie gemak naar den draad ge kuierd. Ook es kijken hoe die er uitzag. Toen hij de versperring goed bekeken had, trok hij z'n schoenen uitwipte die over den draad raapte 50 mark belooning op, en wandelde zeer pacifiek als een bar- revoeter zijn weggetje terug. De kommie ?en hadden het tooneeltje echter gadegeslagen en. rekenden onzen barrevoeter in. o Naar aanleiding van een in de dagbladen voorkomend bericht betreffende bet eindigen der campagne op de steenbakkerijen langs de Waal, deelt men van bevoegde zijde mede, dat wegens het gunstige weèr vele steenen zijn gemaakt, waarvan echter het grootste gedeelte wegens gebrek aan brand stoffen niet zal kunnen worden gebakken. Er is dus geen groote voorraad gebakken steerien, doch wel zijn op de fabrieken enorme voorraden ongebakken steenen. o Ëeu benauwd oogenblik. Bij de voorstelling in het circus Hagen beek te Schaveningen is een betrekkelijk ernstig ongeluk gebeurd. Bijhet dressuur- nummer van den heer Richard Sawade, met negen tijgers, moest een der tijgers een sprong maken over het hoofd van den dresseur van een piëdestal op een ander. Deze tijger, die ook in Amsterdam den heer Sawade reeds verwond heeft, sprong den dresseur eensklaps op het hoofd, waar door de nagels in het vleesch drongen en drie hevig bloedende wonden veroorzaakten. De heer Sawade behield zijn ongeëvenaarde kalmte en wist de onrustig geworden die ren op een afstand te houden hoewel hij door het bloeden haast niets kon zien, slaagde hij er in onder daverende toejui chingen van het publiek de kooi te ver laten. o kalfsvlcescb De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft: 1. vastgesteld de volgende maximum prijzen a. voor vette kalveren, levend gewicht Verhouding van levend Klasse. Prijs per K.G. tot geslacht gewicht. A f 1.40 plm. 70 pet. B1 1.25 66 B2 1.45 62 C1 1.05 58 C2 0.95 56 D1 0.85 54 D2 0.75 52 E 0.65 50 onder bepaling, dat onder vorenbedoelde maximumprijzen zijn te verstaan franco gemeente b. een maxiuiumkleinhandelprijs voor alle soorten kalfsvleesch geslacht gewicht van f 2 per K.G. uitgebeend c. een maximumkleinhandelprijs voor kalfsbeenderen van fO.10 per K.G. 2. bepaald, dat voor administratiekosten enz. door het Rijkskantoor voor Vee en Paarden, een bedrag van f2.50 per kalf in rekening kan worden gebracht 3, verboden den verkoop van kalfs vleesch in de beenen. (Stct.) o Moord te Tilburg. J., die verdacht wordt van (Jen moord te Tilburg op korporaal W., heeft bekend Zondag te Tilburg in gezelschap van W. geweest te zijn. Hij beweert.nu, dat W. zelfmoord had gepleegd. Aangenaam bezoek. Een militair te Muider berg kreeg plot seling bezoek van twee kennissen uit Rot terdam. De heeren maakten het zoo bont, dat men de politie te hulp riep. Zij dreig den rustige voorbijgangers met revolvers. Dit ontkenden zij echter. Ondertusschen kwam een rechercheur en bleek, dat de heeren niet zoo heel onschuldig waren. Een had n 1. f 3000 bij een familielid gestolen en had er met zijn kameraad in verschil lende steden van geleefd. Zij bekenden ten slotte de revolvers in het Kockebosch *te hebben verborgen. Op hun aanwijzing werden ze door de politie gevonden en in beslag genomen. De gasten zijn door de politie naar Rot terdam gebracht. Drama te Leiderdorp De heer J. de Graaf, eigenaar van de veevoederfabriek De Zijlstroom aan den Zijlweg te Leiderdorp was er van ingelicht, dat er bij hem veevoeder zou worden ge stolen. Hij stelde zich met eenige mannen van zijn personeel, allen met een geweer gewapend, verdekt op. Tegen half twaalf verschenen er vijf personen, die de fabriek binnen gingen en spoedig daarna daaruit kwamen, elk met een zak veevoeder op den rug, die zij in een gereed liggende groote schuit laadden, toen de heer De Graaf en zijn helpers te voorschijn traden en de dieven sommeerden zich over te geven. Toen deze daaraan geen gehoor wilde geven, losten de heer De Graaf en zijn helpers eerst eenige schoten, om schrik aan te jagen, en daarna, toen de inbrekers een dreigende houding begonnen aan te nemen, eenige schoten ter zelfverdediging. Hierbij werd de inbreker J. v. D., gehuwd en vader van zes kinderen, in de buik getroffen. Yan de andere inbrekers, allen Leidenaars, Jaar 1913 1914 1915 1916 1917 Januari 194 7 1918 Februari 1917 1948 Maart 1917 1918 April 1917 4918 Mei 4 917 1918 Juni 1917 1918

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2