Oe Kabinetscrisis. zuidwaarts nog bijna geheel aan den weste lijken kant van die onbegaanbare streek, die nu eenmaal de terugtoccht der Duitschers toch vrij langzaam, en met ver schillende étappes in zijn werk gaat alleen indirect, door flankbewegingen, is te vermeesteren. Uit dit alles blijkt wel dat het in het westen langzamerhand zal komen tot een taaie verdediging in den stellingsoorlog. De aanvallende bewegingsoorlog waar de Duit- sche legerleiding zooveel van verwacht had heeft niet tot resultaat kunnen voeren De twee strijdende groepen kunnen zoo weer een onafzienbaren tijd tegenover elk ander staan, elkander uitputtende de zwak ste zal wel langzaam wijken, maar een beslissing zal vooreerst niet worden ver kregen, Als er nu maar bemiddeling mogelyk was. Maar daar ziet het nog niet naar uit. In ons laatste overzicht wezen wij op de zeer belangrijke rede die Dr. Solff, de Duitsche staatssecretaris voor koloniën, voor de Duitsche vereeniging gehouden heeft. Deze rede klonk zeer vezoeningsgezind en deed deswege aangenaam aan, een in druk, die ook onderscheidene Duitsche bladen, blijkens een telegram uit Berlijn, hebben ontvangen. Hoezeer velen in Duitsch- land verheugd zijn over dit verzoeningsge zinde woord, blijkt thans uit het telegram, dat de Fortschrittliche Volksparteri te Hamburg tot dr. Solff gericht heeft, welk telegram als volgt luidt«Hooggeëerde ExcellentieVeroorloof mij, persoonlijk en als voorzitter der Vereeniging, u onzen diepgevoelden dank uit te spréken voor datgene wat gij gisteren in de Deutsche Geselschaft gezegd hebt. Dat gij spraakt, en wat gij zeidet, is voor millioenen in Duitschland een verlossend en verheffend woord geweest.* Een verlossend en verheffend woord Dat is inderdaad wel een zeer krachtige uiting van waardeering en tevens een be wijs, hoezeer in Duitschland de pocherige woorden moede zijn, waarop de Al-Duitsche scribenten het volk zoo lang hebben ont haald. Men wil toenadering, verzoening in Duitschland en men krijgt genoeg van het overwinningsgeschetter der annexionis- teri, welk geschetter trouwens de laatste maanden of heel wat verminderd is en dat om begrijpelijke reden. Solff's rede heeft dus op de gematigde elementen in zijn land een goeden indruk gemaakt. En welke was de indruk in het vijandelijke buitenland, en voornamelijk in Engeland De meeste bladen lieten zich zeer gematigd uit, het beste bewijs, dat Solff's rede zelf dit ook is geweest, en al is men het natuurlijk weer niet met hem eens Ms dit ook zoo was, dan zou de vrede wel spoedig gesloten kunnen worden het kost blijkbaar den schrij vers der door ons bedoelde dagbladartike len moeite den bekenden toon van wan trouwen en misprijzen tegenovei dr. Solff te kunnen vinden. Intusschen heeft ook lord Robert Cecil over den vrede gesproken, en dat wel in een interview met een vertegenwoordiger van Reuter. Cecihmoest erkennen, dat de rede op één punt een groote verbetering was in toon verschilt zij, aldus zijn oor deel, met alles wat tot dusver uit Duitsch land gekomen is. Voorts zeide Cecil o. a. De zinsnede, die Solff ten opzichte van België heeft gebruikt, is een groote voor uitgang op alles wat vroeger over dit land is gezegd. De woorden wij zijn niet voornemens België in welken vorm óok te behouden, zijn bevredigender dan alles wat er aan vooraf is gegaan. Behalve wat betreft het feit, dat Solff in verband met zichzelf zeide«de rijkskanselier heeft verleden maand verklaard* De kanselier heeft een verklaring van algemeene strekking afgelegd, welke hij gedwongen was om achteraf te veranderen. Indien Solff's verklaring slechts een para- phase is van de vroegere opmerking van den kanselier, beteekent zij weinig, daar zij geen herstel belooft voor de toekomst. Indien echter Soil's verklaring apart van die van den kanselier moet worden beschouwd schijnt ze mij een vooruitgang toe. Verder sprak Cecil over Duitschland als koloniale mogendheid. Of het Duitsche rijk zijn koloniën terug zou krijgen, lag niet alleen bij Engeland te beslissen doch zou in samenwerking met de andere bond- genooten worden beslist. Wat betreft het vredesverlangen dat in Duitschland leeft, daar wil Cecil niet naar luisteren. Ik ben een vurig pleiter voor den vrede, doch ik ben diep overtuigd, dat hij niet te verkrijgen is zonder een overwinning en de erkenning van Duitschland, dat het de ne derlaag geleden heeft. Tot zoover Cecil's uitlatingen, die ook duidelijk eenige waardeering laten door schemeren voor Solf's standpunt, doch te vens o. i. nog allerminst in staat zijn bij/ ons de overtuiging te wekken, dat er met Engeland te praten valt. Op sommige pun ten van Cecil's verklaring zou men het zeggen, maar het slot bederft weer alles want van Duitschland de erkenning te eischen, dat het de nederlaag geleden heeft staat feitelijk gelijk met te zeggenwi vechten Duitschland dood. Van Duitschland dat nog allerminst aan de nederlaag toe is mag men toch niet verwachten, dat het na de geweldige prestaties van kracht, die het geleverd heeft, zich overwonnen zal ver klaren Neen, daar zijn wij nog niet aan toe al schrijft Hervé in de Victoire «Als dank zij het toestroomen van Amerikaansche reserves, generaal Foch zijn groote operatie onverzwakt kan blijven voortzetten, dan zullen wij niet op het voorjaar behoeven te wachten om de ineenstorting van het Duitsche leper te zien.* Laat men niet te vroeg victorie roepen Wie zich voor ontgoochelingen wil behoeden, houdt zijne verwachtingen binnen de perken en daartoe is ten opzichte van de debacle van het Duitsche leger nog van dit najaar wel eenige aanleiding. BUITENLAND. Voedselgebrek in Rusland. In zijn laatsten brief uit Moskou heeft Hans Vorst het in 't Berl. Tagebl. nog maals over het voedselgebrek in de steden van de sowjet-republiek en over de tegen stand, dien de boeren den requisitie-afdee- lingen, welke de regeering op hen afstuurt, bieden. De bolsjewiki, dis de soldaten hun wapenen hebben laten houden, plukken daarvan nu de wrange vruchten, want de boeren beschikken niet alleen over geweren, maar zelfs over machinegeweren, en aan gezien de dorpen gemeene zaak met elkaar maken en bondgenootschappelijk de requi sitieafdeelingen te lijf gaan, vloeit er maar uiterst weinig graan binnen. Het is dan ook een feit, dat in alle steden, groot en klein, gebrek heerscht. De bolsjewiki hebben al voortdurend de graanprjjzen verhoogd, maar de boeren zijn voor papieren geld, dat trouwens zoo goed als geen waarde heeft, vrij ongevoelig ge worden. Daarbij komt, dat de ketting- bandelaars en smokkelaars hun nog veel hoogere prijzen bieden dan de autoriteiten en zoo komt nagenoeg alles, wat de boeren afstaan, in den kettinghandel terecht. Van daar de duizelingwekkende hoogte waartoe de graanprijs is opgedreven. Reuter's bijzondere' correspondent bij het Britsche leger seinde Maandag: Sedert 24 Augustus vormt het Duitsche leger geen aaneengesloten geheel meer over een vrij groot frontgedeelte. Hoe verbazingwekkend ook, het is niettemin een feit. Op som mige plaatsen loopen kleine groepen Duit schers rond, een gelegenheid zoekend om zich over te geven. Zij hebben groote pakken bij zich en verklaren, dat zij den oorlog moe zijn. Dit is teekenend voor de stemming in het Duitsche leger, die ontmoediging is verreweg de voornaamste factor in den huidigen toestand. Intusschen twijfelt niemand er aan, dat de Duitschers zich op een sterke weerstands-positie zullen opstellen. Reuter verneemtwij hebben de weste lijke buitenwijk van Thilloy bereikt, maar hebben de plaats niet in onze macht. Van Avesnes-les-Bapaume, dat we hebben, loopt de linie noordwaarts naar een punt wes telijk van Croisiiles, Wancourt, dat we hebben, en Monchy-le-Preux, dat wij even eens vermeesterden. Op het Fransche front is Fremoy bij Roye nog niet door de Franschen genomen, zooals bii vergissing werd bericht, dat wel was geschied. (sintsdien is dit eerste bericht toch juist gebleken, Red.) In den eersten slag aan de Somme van 1 Juli tot 31 October 4916 werden 44 vierkante mijl gronds veroverd, terwijl van 21 tot 25 Augustus, 1918 dus in vier dagen tijds, 116 vierkante mijl lerwonnen werden, hetgeen tusschen de twee en drie maal zoo veel is in vier da- £en als in 1916 in vier maanden. In de afgeloopen vier dagen is aanzien- ijk meer terrein gewonnen dan de Britsche en Fransche legers bij elkaar in den heelen eersten slag aan de Somme bemachtigden. De Duitsche tegenstand lijkt niet naar dien, bij vroegere gelegenheden geboden, en de Duitschers geven zich ook veel gau wer over, terwijl de vooruitgang aanhoudt. Bezuiden Bapaume staat de positie veel minder vast dan ten N. daarvan waar 's vijands tegenstand toeneemt. Foch over deu toestand. Parijs, 24 Aug. Maarschalk Foch heeft naar aanleiding van de uitreiking van den maarschalkstaf door den president van de republiek de vertegenwoordigers van de Fransche pers ontvangen en hun de vol gende woorden toegevoegd »U hebt u kunnen overtuigen, dat de krijgsverrichtingen, waarmee we 18 Juli een begin hebben gemaakt, uitstekend loo pen. We gaan ermee door. Ik wensch me niet aan voorspellingen te wagen de feiten zijn meer waard dan alle fraaie beloften. Het dient nergens toe om over dreven verwachtingen te wekken. Op daden aheen komt het aan. Al mijn in spanning geldt de verwezenlijking. Wat onze troepen aangaat, u kunt er alles van zeggen, wat u wilt, u zult ze toch nooit genoeg prijzen en u zult hun onversaagd heid nooit te erg in de hoogte steken. Ondanks de zengende hitte, ondanks ver moeienis, ondanks alie bezwaren marcheeren ze altijd. Dat ze onverpoosd vechten, in dien de aanvoering hun geen rust gunt, dat deze hen niet laat aflossen, doet er weinig toe nochtans kan men alles van hen vragen, wat men wil, ze brengen het er schitterend af. Vroeger heb ik u eens gezegd, dat de Duitschers, als een golf aanstuwend, op het strand ineenzonken Deze golf rolt thans terug naar gelang van de kartelingen der zee, die terugvloeit van een strand vol klippen. Het Bijgeloof in Frankrijk. Het Parijsche dagblad l'Oeuvre heeft er het volgende artikeltje over van G. de la Fouchardière «Al naarmate wij naar de middeleeuwsche barbaarschheid terugkeeren, gaan wij vooruit op den weg van een mysticisme, waarvan het talisman-geloof op het oogenblik de meest populaire vorm is. Zoo hebben wij te Parijs het algemeen Rintintingetöof gehad. (Rintintin en Néu- nette waren de wollen poppetjes, die men dragen moest om gevrijwaard te zijn tegen bommen en granaten.) In de provincie vinden de waarzegsters al net. zooveel ge loof, als de orakelsprekende militaire kritici der Parijsche bladen. En de veehoeders in de Landes-streek hebben in een weide boven de pijnboomen aan den horizon uit, de geheel herstelde kathedraal van Reims zien verschijnen. o Be slag in Frankrijk. Londen, 26 Aug. Vanochtend drie uur vielen Canadeesche, Schotsche en Lon- densche troepen aan ter weerszijden van de Scarpe van Croisiiles tot nabij Cravelles. Op den Z. oever vielen de Canadeezen aan trokken door de eerste vijandelijke verde digingslinie en veroverden bij den eersten stormloop den Oranje-heuvel. Ondanks den regen bereikten zij weldra Wancourt en Monchy-le-Mreux, welke plaatsen veroverd werden en voorbijge- tiokken Op den N. oever namen de Schotten de voorste versterkingen bezuiden Gravelles, bereikten den zoom van Roeux en veroverden de chemische fabriek N. van die plaats. Het hoogere terrein tusschen Croiselles en Heninel werd door Schotten en Londe- naars veroverd, die vele gevangenen maak ten. Meer Zuidwaarts zetten wij onzen opmarsch aan beide zijden van de Somme voort. Australiërs namen Cappy en vor derden Oostwaarts daarvan. Ten N. der Somme veroverden wij Suzanne. Verder N. rukten de Engelschen op in de richtipg van Montauban. Troepen uit Wales ver overden Bazentin-le-Grand. Onze druk houdt overal aan en in verschillende sec toren legden wij onze linie vooruit. Parijs, 26 Aug. (R. O.) Avond-bericht Aan weerszijden van de Avre hebben de Franschen plaatselijke operaties uitgevoerd, die hen in staat stelden Fresnoy-les Roye en St. Mard te nemen. Niettegenstaande den levendigen tegenstand der Duitschers. Het aantal Duitsche gevangenen tot dusver gemaakt bedraagt meer dan 600. In de Vogezen hebben de Franschen verscheidene overvalspogingen afgeslagen. o De toestand der Frausclik industrie. E. Thérij schrijft in de «Economiste Européon* Door de in alle deelen van het land werkzame «comités d'action économique* is vastgesteld, dat van dé in het niet-bezette gebied gevestigde, ongeschonden gebleven ndustrieën tenminste 40% het bedrijf heb- ien stopgezet, voornamelijk wegens gebrek aan leidend personeel, arbeiders en grond stoffen en voorts omdat bijna allen uitvoer is verboden. Van de 60 pCt., die nog in werking zijn, werkt ongeveer de helft voor egerdoeleinden. Frankrijk schijnt dus de kracht te mis sen om zijn resteerende industrieën ten volle te exploiteeren, nadat het reeds de belangrijke kolenmijnen, het ertsbekken van Briay en Longwy, de laken- en suiker industrie en de weverijen in het Noord- Oosten tengevolge van de bezetting door de Duitsche troepen heeft verloren lit de Kroniek ran de Bescherming der kleiue Naties. Naar wij in «Svenska Dagbladet* van den 23 Augustus lezen, meldt een telegram uit Stockholm aan «Morges Handels- o SjöiartsstideHde*, dat Engeland allen uit voer van steenkoleu uit Spitsbergen naar Zweden verboden heeft, ondanks het feit dat de kolen uit de Zweedsche mijnen ge dolven zijn. Het telegram bericht verder dat er op het oogenblik ongeveer 35.000 ton kolen klaar zouden liggen voor ver scheping voor de Zweedsche staatsspoor wegen, maar dat den Noorschen booten die de kolen zullen overbrengen, verboden is, uit te varen. o Een neutraal oordeel over de propaganda der Entente. Het ZwitSérsche blad «Basler Nationa Zeitung« schrijft «De Engelschen ondersteunen hun mi litaire operaties rusteloos door het gespro ken woord. Onder alle ons in de laatste dagen bekend geworden uitlatingen is we de slechtste de rede, waarmede Lore Northcliffe de vertegenwoordigers der over- zeesche pers aanspoorde, eene aansporing, welke dezen waarschijnlijk niet. noodig hadden. Het is le begrijpen, dat de v|j anden weinig geneigd zijn elkaar gerech tigheid te laten wedervaren en de Entente overtrof Duitschland steeds in hartstocji télijkheid. Maar dezelfde Entente, die voortdurend over Duitsche gruwelen, bar baarschheden en schendingen van liet vol kenrecht jammert, ontziet in haar redevoe ringen niets. Zoo vaak men dergelijke redevoeringen leest, staat men verwonderd over de natuurlijkheid, waarmede den te genstanders misdaden worden aangerekend, welke men aan de eigen oorlogspartij gaarne toeslaat, ja als dapperheid en flinkheid prijst. De Entente-bommen hebben blijkbaar slechts de eigenaardigheid alleen personen die tot de Duitsche krijgsmacht behooren, te treffen en wanneer in Griekenland de officieren, die tegen den oorlog zijn, ge ïnterneerd en doodgeschoten worden, de tegenstanders der Entente van huis en hof verdreven, dan heet dat een noodzakelijke oorlogsmaatregel. Maar waarom is dat zelfde bij den vijand dau een misdaad Het is steeds dezelfde schandelijke truc de gruwelen, welke de oorlog met zich brengt alleen den vijand als misdaden aan te re kenen en zichzelf van dezelfde schuld schoon te wassehen.* Duitsche boeken in Japan. De Japan-Times meldt, dat ongeveer 20.000 Duitsche boeken over natur.uweten schappen, scheikunde, geneeskunde, indus trie en literatuur onlangs in het bezit kwamen van een boekhandel in Tokio. De hoeken over scheikunde en industrie waren binnen weinige dagen uitverkocht en de voorraad over de andere onderwerpen zul len het spoedig zijn. Het zijn alle uit gaven van 1915. De betreffende boek handel had de boeken gekocht door he- middelling van het ministerie van buiten- landsche zaken en den Britschen gezant van boekhandelaars in neutrale landen, in het bijzonder in Zwitserland en Nederland. De prijs was ongeveer het dubbele van vroegere leveringen. Een volgende.zending Duitsche boeken wordt nog verwacht. Rusland. De czarcwitstj ook vermoord De Daily Mail meldtEen Russische prins, kort geleden in Engeland aangeko men, meldt dat de Bolsjewiki, kort nadat zij den czaar gedood hadden, ook deczare- witsj vermoord hebben. De moordenaars gingen naar den jongen toe en zeiden «Wij hebben je vader gedood. Een hon dendood voor een hond.* De czarewitsj brak in tranen uit, waarop iemand uit de bende hem met een revolver dood schoot o Londen, 25 Aug. Reuters correspondent meldt, dat Britsche patrouilles zijn binnen gedrongen in Bapaume, Thilloy en Croisiiles. o Brood zonder meel. Brood te vervaardigen zonder meel klinkt wat avontuurlijk. Inderdaad bestaat er ech ter een nieuw prosédé, waardoor de arbeid der broodbereiding verbazend vereenvoudigd wordt. Naar het «Berliner Tageblatt* meldt, werd de vervaardiging dezer dagen in bijzonderheden voor vertegenwoordigers der pers gedemonstreerd. Het allereerste geheim ligt in het vol- edig ten nutte maken van koren, wat niet geschiedt bij de vermaling van graan. De uitvinders van het nieuwe brood laten het coren niet naar den molen gaan. Het wordt gewalst, nadat het tevoren van de onver teerbare buitenste omhulling ontdaan is. )e na het walsen verkregen massa wordt gekneed, het brooddeeg is met of zonder toevoeging gereed en kan in den oven ge bracht worden. Zoo zijn van alle traditio- neele hulpmiddelen der brood bereiding niets meer overgebleven dan hel begin en het eindehet koren en de bakoven. Al het overige is overbodig. De deskundigen roemen onder de voor deden van het zoo bereide volkoren-brood de ongeveer 10 percent hoogere voedings waarde, de meer hygiënische bereiding de deegmassa wordt niet door handen aan geraakt, alies gaat machinaal en verder de vergeleken bij de tegenwoordige onge veer 25 percent goedkoopere bereidings wijze. Alle eiwitbestanddeelen van het graan worden volkomen medegenomen daardoor wordt de voedingswaarde van dit brood aanmerkelijk grooter. BINNENLAND. Naar de «Tel.* van betrouwbare zijde zegt te vernemen, worden pogingenaan gewend tot het vormen van een kabinet, waarin ook niet-rechtsche personen zullen worden opgenomen. De portefeuille vaii Buitenlandsche Zaken zou zijn aangeboden aan jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, burgemeester van 's-Gra- venhage, die haar zou hebben aanvaard. Het blad maakt van een en ander onder eenig voorbehoud melding. Kippendieven. Woensdagnacht halfeen werd een familie aan den Laanhoek te Wassenaar gewekt door het blaffen van den hond. Men zag drie mannen, die zich plotseling liet vallen. In een oogwenk werden de buren gewekt en ging men op zoek naar het drietal. Spoedig ontdekte men, dat zij zich in een schuurtje verborgen hadden. Plotseling kwam er een te voorschijn, die met een schot hagel in het been werd getroffen en neerviel. Ook de beide ande ren verlieten de schuur. Bij de worste ling, welke daarop volgde, werd een land bouwer met een breekijzer op het hoofd geslagen, waardoor een breede snede ont stond. Het gelukte echter met vereende krachten het drietal te overmannen en te binden, waarna zij per wagen naar het dorp getransporteerd en aan de politie overgeleverd. Alras bleek het, dat men met kippendieven te doen had gehad. Bij de familie aan den Laanhoek waren alle kippen gestolen, zij lagen in zakken op het erf. De in 't been geschotene is naar het ziekenhuis in Den Haag getransporteerd. De daders zijn Hagenaars en goede be kenden van de politie. Thee. Vermoedelijk met de eerstvolgende ge- egenheid zal .thee uit de lading van het gerequireerde s.s. »Lombok« uit Engeland naar ons land verscheept worden. De partij is 10.000 kisten groot. Koffie. Van de verwachte ruim 42.000 balen koffie, afkomstig uit in beslag genomen Nederlandsche schepen, zijn reeds 32.000 ba'en hier te lande aangevoerd. Het res tant wordt binnenkort verwacht. Bij de tegenwoordige rantsoeneering zal de voor raad koffie vermoedelijk tot einde Maart reiken. Aangaande de 104.000 balen kof de, die in Amerika liggen, eveneens uit gerequi reerde Nederlandsche schepen, worden on derhandelingen gevoerd. Graan uit Amerika. Het s.s. «Hector« is met graan uit Amerika te Amsterdam aangekomen. De ading bestaat uit 2065 ton maismeel en 1720 ton roggemeel. Vier vissclierszchepeu in deu grond geboord. Naar wij vernemen is van de hospitaal schepen »Sindoro« en «Zeeland* welke Zater dag naar Engeland vertrokken zijn, een draadlo is bericht ontvangen, dat zij hun reis hebben moeten onderbreken om de bemanningen te redden van 4 in den grond geboorde visschersschepen, te weten, de «Katwijk 125*, «Katwijk 26«, «Katwijk 169« en de «Katwijk 175«. De beman ningen zijn allen gered en ongewond. Van de zangwedstryd te 's Hertogenbosch is de uitslag Solo mannenkwartetteneerste prijs Ireda's Solo Mannenkwartettweede prijs Con Amore te Nijmegen derde prijs Fi- delio te Haarlem vierde prys Crescendo in Den Haag vijfde prijs Kunst en Vriend schap te Haarlem. Dubbele gemengde kwartetteneerste irijs Haarlemsch Gemengd Dubbelkwartet weede prijs J. S. Bach te Watergraafs meer T. A. V. E N. U. te Eindhoven; vierde irijs Philip Loots te Haarlem vijfde prijs D. B. K. te Dordrecht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2