li n n n MAGAZIJN Kinthamrsiraat 24, 's-BOSCH Grossier in Sigaren, Sigaretten, ïtfê, Siyarenzaiües yHul L Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3807. Zaterdag 7 September. 1918. FEUILLETON. K RATES, RAIILMANN's Heeren- en Kinderkleeding. m DRAAGT Gorinchem. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letter» naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. Int. 492 (bedrukt) Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het gaat er nu heusch naar uitzien dat Duitschland er onder door moet. Er is geen tegenhouden meer aan. Eiken dag komt hetzelfde bericht van het gevechts terrein de Duitschers zijn weer terugge trokken. Nu behoeft een terugtocht niet altijd noodlottig te zijn, denk slechts aan den Iiindenburgterugtocht van 1917. Maar zooals het nu gaat, is het een ander geval. De Duitschers schijnen hun uithoudingsvermogen verloren te hebben. Zij geven stellingen prijs die nog best te houden waren geweest, en ook wanneer de toestand nog lang niet hachelijk voor hen is, kiezen zij al het hazenpad. Wat mag de oorzaak van dit verschijn sel wezen Er wordt gewezen op drieërlei. Allereerst op een gelijk verschijnsel en eenzelfde taktiek in vroeger dagen tegen over de Russen. Toen hadden de Duit schers gebrek aan munitie en moesten dus tegen wil en dank voor de aanvallen der Russen al maar wijken, totdat er weer voldoende projectielen en kanonnen waren aangevoerd. Welnu, ook in Frankrijk schijnt 't er op het oogenblik voor de Duitschers krap bij te zitten wat munitie en materieel betreft. Wij lezen dan ook uit alle Duitsche steden, waar bronzen standbeelden en gedenkteekenen worden gevonden, dat men deze voorwerpen af breekt en naar de smeltovens vervoert om ze te laten omzetten in kogels en kanon nen. De kerkklokken zijn zeker alle reeds opgebruikt. Doch dat gebrek zegt niet alles. Men moet toch niet vergeten, dat deze slag is begonnen, terwyl de Duit schers nog vér strekkende offensieve plan nen hadden. Toen zullen de munitievoor- raden toch waarlijk nog niet zijn uitgeput. Men wijst vervolgens op het moreel der manschappen. De moed en de durf dei- soldaten is natuurlijk danig geschokt in de laatste dagen. De Duitscher was gewoon geworden aan een verslaan van den vij and, aan een voortrukken met zegevierende vaandels, 't Ging alles zoo kostelijk vooruit. De hoop zat voor bij iederen nieuwen aan val, dat nu wel spoedig het einde van den strijd zou aanbreken en dan konden de afgebeulde mannen terug naar huis en hof. Maar eilacy het blaadje is omgekeerd. Van overwinnaars zyn zij overwonnenen geworden. Dag in dag uit terugslag. Er is geen kans meer op een definitieve zege praal. Maanden en maandenlange worste ling staat voor de boeg en het resultaat van al die inspanning zal toch ondergang zijn. Dat houdt een leger niet uit. Zelfs het goed gediciplineerde Duitsche leger niet. Zoo is het te begrijpen dat de manschap pen er ten slotte de brui aan geven om nog langer door te vechten. Er moet een geest van verzet, van lusteloosheid zeker, zich hebben geopenbaard in het Duitsche leger. Vandaar ook die ononderbroken terugtocht, zonder stand te houden, waar gemakkelijk de vijand het hoofd ware te bieden geweest. En dan nog een derde verschijnsel, wel niet aangevende de oorzaak van dezen terug- EEN LEVENSBEELD. 28 »En zeker alles en nog watWou jij mijn arme wurm gebruiken om jOu rijk te maken, en hem dan misschien later met een kluitje in 't riet sturen, ik dank jeik moet er niets van hebben.® »Wees niet gek, mensch we zijn alle drie uit den brand, als jij gochem bent en meedoet »Nou, spreek dan ronduit, wat wil je Nog een oogenblik aarzelde de oude man, voor hij er toe overging zijn plannen aan de weduwe te vertellen, maar toch behaal de zijn begeerigheid de overwinning, en vertelde hij haar de geschiedenis van Dorus Makko en de Amerikaansche erfenis, even wel voorzichtigheidshalve verzwijgend welke papieren hij in de handen had Vrouw Juttner's oogen schitterden, ter wijl Strijkman vertelde, en toen hij geëin digd had stak zij hem over de tafel de hand toe en zei »Sla toe, ouwe slimmerd, ik doe meè, maar als er wat van komt zorg je dat ik vrij loop, en Kobus ook.« »Wat zou er van komen »Je kunt niet weten, als 't gesnapt wordt dat wij jij,« verbeterde zij snel, »den jongen mijn Kobus ondergeschoven hebt, zit er misschien wat op, en daar zou ik voor passen Als jij zorgt dat hij gelooft dat hij Dorus heet, en als hij zelf zijn mond maar dicht houd, is er geen kwaad bij.® aDat's gemakkelijk genoeg, de stumperd zeit bijna nooit wat.® DÜes te beter hm 't zou ook niet kwaad zijn als je verhuisde, om de buren, weetje »Misschien.« Ergens naar toe waar niemand je kent,« »Dat kost geld.® ïDan moet je hem wennen aan den naam Dorus. Kan hij lezen of schrijven »Wel neen, hij is nooit op school ge weest.® »Zoo I dat is goed hè hè hè, heel goed.« Srrijkman wreef zich in de han den. »Dan moet hij er verder wat knapper uitzien »Mooie dingen, waar haal ik 't geld er voor van daan.® »Ja, hm, dat's lastig Niets lastig, jij hebt geld genoeg, geef me een gulden of twintig op de hand, dan steek ik hem wat beter in zyn plunje, en« »Ho ho 't geld groeit me niet op den rug.® »En ik heb het niet. Zeg er is nog een druppeltje in de flesch, 't is lavas wil je gang maar toch in nauw verband staande met den oorlog. De rijkskanselier heeft in een rede tot het Heerenhuis gezegd, dat het algemeen kiesrecht in Pruisen er ko men moet (al is hij er persoonlijk evenmin voor als het Huis zelf) omdat het behoud van de kroon en de dynastie er van af hangt. Dat wijst op de eigenaardige stem ming in het binnenland. Wie tusschen de regels doorleest kan er dit uit vernemen, dat een opstand waarlijk niet denkbeeldig is, wanneer de eisch van het volk om al gemeen stemrecht in te voeren, niet wordt ingewilligd. Zoo maakt Duitschland 'moeilijke dagen door wie weet wat het einde zal wezen. Begrijpelijk is dat er stemmen opgaan om spoedig tot vrede te komen. Zoo schrijft de Augsburger Post Ztg. o. a. Men moge ten onzent toch eindelijk be denken, dat de centrale rijken zich in de ongunstige positie van een belegerde ves ting bevinden, ondanks al hun schitterende uitvallen omsingeld zijn en daaruit niet meer kunnen loskomen. Daarom ook kan deze oorlog voor ons niet met militaire middelen alleen gewonnen worden. De duikboot is destijds als het redmiddel aangeprezen. De uitkomst heeft deze voor stelling gelogenstraft. Men heeft gehoopt op een ommekeer der stemming in de gematigde kringen bij de vijanden. Er is niets gebeurd. De Amerikaansche drommen zijn ontvangen met bespottingSoldaten, maar geen strijdvaardig leger Onze vijanden hebben echter om ons in te sluiten aan deze Amerikaansche krachten meer dan genoeg en desnoods leveren de Fransche legers de ontbrekende strategische leiders ruimschoots. Daarom moeten wij ons heil in een ver gelijk zoeken. Het is te hopen, dat de Duitsche regeering zal willen besluiten, daartoe onverwijld het initiatief te nemen. Naar aanleiding van den moordaanslag op Lenin hebben de Boisjewiki uitgebreide onderzoekingen gedaan, die aan het licht hebben gebracht dat de vertegenwoordigers der ententelanden in Rusland al hun best gedaan hebben om de huidige regeering een beentje te lichten. De officieeie Isvestia schrijft Den 2en Sept. is de samenzwering ge liquideerd, waarmee de Engelsche en Fran sche diplomaten, met den chef der Engel sche missie Lockhardt, den Franschen con sul-generaal Grenard en den Franschen generaal Lavergne aan het hoofd, beoogden »'k Dankje, hrn dus 'k zou moe ten beginnen met een twintig guldens te wagen. »Die niet waagt, die niet wint.« »Je hebt gelyk, het kan niet anders, maar het is vqpl geld. Och 1 God zoo veel geld.® Zuchtend besloot de pandjesbaas zich deze opoffering te getroosten, en haalde uit zijn vest een zeemlederen zakje te voor schijn, waaruit hij zes rijksdaalders en vijf guldens nam, en die aan de weduwe over reikte met de woorden ïDaar dan, maar wees er in Godsnaam zuinig mee.® Tot laat in den nacht zat het tweetal bijeen en besprak de wijze waarop zij zouden samenwerken om Kobus Juttner voor Dorus Makko te doen doorgaan. Zelden was een paar meer aan elkander gewaagd, dan dit.Vrouw Juttner dacht kalmer na dan Strijkman en menigmaal gedurende hun gesprek toonde zij, dat ze voor hem niet onderdeed in sluwheid. Ze werden 't spoedig eens, hoe zij het zouden aanleggen om aan de fabel die zij samen bedachten, allen schijn van waar heid te geven. De slotsom hunner over leggingen kwam hierop neer, dat Stryk- man eerst alleen en dan met de weduwe en den knaap den procereur Verhagen zou gaan opzoeken en hem zou trachten wys te maken, dat Dorus Makko na den dood zijns vaders geruimen tijd door de stad had gezworven en eindelijk door vrouw door omkooping van een deel der sowjet- troepen zich van den raad van volkscom missarissen meester te maken en de mili taire dictatuur in Moskou af te kondigen. Een heele organisatie, die werkte met vervalschte documenten en met omkooping is aan liet licht gebracht. Daarbij zijn aanwijzingen gevonden, dat voor het geval de omwenteling zou zijn gelukt een ver valschte correspondentie tusschen de Duit sche en de Russische regeering zou zijn gepubliceerd en dat er vervalschte verdra gen zouden worden gefabriekt, die dan ten doel zouden hebben een geschikte atmos feer voor de hervatting van den oorlog met Duitschland te scheppen. De samen zweerders werkten onder den dekmantel van de diplomatieke onschendbaarheid, en krachtens een machtiging, die voorzien was van de eigen handteekening van den chef der Britsche missie. Vele exemplaren daar van zijn der buitengewone commissie in handen gekomen. Door de handen van één enkelen van Lockharts agenten, Rayley, zijn de laatste weken 1,200,000 R. gegaan, die voor om kooping zijn besteed. De samenzwering is aan den dag gekomen door de standvastig heid van den troepen-aanvoerder, tot wien de samenzweerders een omkoopingsvoorstel hadden gericht. In de woning van een der samenzweerders werd een Engelschman gevangen genomen, die zich later ontpopte als de Engelsche diplomatieke vertegen woordiger Lockhardt. Uit alles wat van deze samenzwering aan den dag komt, blijkt wel, dat het hoofd kwartier van de contra-revolutie in het Engelsche gezantschap was te vinden. Daar kwamen de samenzweerders bijeen en werd ook bepaald, dat op 10 September de re geering te Moskou omvergeworpen zou worden, met de bedoeling zulke mannen aan het hoofd van het Russische rijk te stellen, die een nieuwen oorlog met de centralen wilden beginnen. Geen wonder dat na deze onthullingen bolsjewistische troepen het Britsche gezantschapsgebouw te Petersburg hebben verwoest. Verschrikkelijk moet de toestand in Rus- land's hoofdstad zijn. Er heerscht een ware hongersnood. In geen twaalf dagen is brood verstrekt. Menschen van alle standen zijgen uitgeput neer. Men heeft twee Fransche vrouwen in hun huis van honger gestorven, gevonden. De straten zijn vol arme drommels die eten vragen en de boisjewiki zijn niet in staat om den bitteren Juttner uit medelijden was opgenomen. De papieren zouden volgens de meening van den ouden man het verdere wel doen. Allerlei zwarigheden kwamen hun echter, toen zij het plan bespraken, voor den geest. Wat zouden zij zeggen indien een der vroegere huren van Dorus Makko toevallig den pseudo-Dorus zag en zich herinnerde dat aKrates® volstrekt geen idioot was ge weest »Hij is gevallen en suf geworden,® zei Strijkman. »Dat is te casuweel,® antwoordde vrouw Juttner, »ik weet beter, hersenziekte ge had, zenuwzinkenkoorts of zoo iets, laat dat maar aan mij over 't treft goed, dat ik pas een maand of dria hier in stad woon afijn, ik zal wel zorgen dat ik er een mouw aan pas. En nou, wat anders, baas Strijkman. Wat geef je wel aan mij en Kobus als alles goed aflooptik hou van spijkers met koppen,® zeide de weduwe ten slotte, terwijl zij met de el lebogen op tafel steunde en met de han den onder de kin, haar overbuur strak aanzag. x>Dat zullen we later zien, juffrouw 1 ïNeen, neen vaderlief, zoo zijn we niet geschapen, eerst zeggen hoeveel.® »Hm, hm 1 hoeveel dacht je »Wat dacht jij ?c ïNou, ik wil 't roijaal behandelen, je zult van elke honderd gulden er twintig hebben.® »Och, kom! dacht jy dat? Jongens, nood te lenigen, die nog aldoor ernstiger zal worden, daar de boisjewiki niet in staat zijn iets aan te voeren uit de rijke graangou- vernementen in Siberië, den Oeral en aan de Wolga, daar de Tsjechoslowahen en anderen hun den toegang tot die streken beletten. Bovendien lukt het hun niet meer graan te verzamelen in die gedeelten van de soviët-republiek, die niet door hun tegen standers bezet zijn en waar zij nog bij zondere, uit hun aanhangers gevormde af- deelingen heen kunnen zenden. Overal is de houding van de hoeren tegenover de boisjewiki agressief en verdedigen zij zich tegen de afgezanten van Lenin, die requi sites trachten te doen met geweren, ma chinegeweren en soms zelfs met geschut. Alle verordeningen van Lenin blijven een doode letter. BUITENLAND. In de lueht. Londen. De admiriliteit maakt bekend van 26 Aug. tot 1 Sept. hebben de lucht- afdeelingen in samenwerking met de vloot geslaagde bomovervallen boven Oostende en Zeebrugge gedaan en bijkans 13 ton bommen met best gevolg geworpen. Er braken uitgebreide branden uit. In de wateren om het Vereenigd Koninkrijk ble ven verkennings- en aanvals-patroeljes tegen duikbooten aan den gang. In gevechten met vijandelijke vliegtuigen zijn er twee vernield en is een ander stuurloos neer- gejaagd. Al onze toestellen keerden on verlet terug. jongens dat's te scheutig, Strijkman, dat neem ik niet aan.« »Niet vroeg de pandjesbaas verwon derd. Waarachtig niet, dat doe ik niet.« ïWat dacht jij dan, juffrouw iWe zullen eerlijk deelen, jij de helft en ik de helft, annemekannememeê, hoor.« »Hè je dolt me met me.® »Waarempel niet, en als je niet gauw toehapt, dan zeg ik jij één derde part en ik twee derde parten, want wij zijn met ons beiden.® »Dat kun je begrijpende helft, ik denk er niet aan Hè, hè, hè, jij kunt zonder mijn jongen niets krijgen, sliep uit Vervloekte feeks,® bromde Strijkman tusschen de tanden »als ik niet mee doe krijg je niemendal. Nou, hoe denk je er over, ouwe heer, de helft of een derde gauw, antwoord »En als ik niet wil, blijf jij er nuchter van.® »Och kom, denk je Dan zal de pro cureur Verhagen er nog wel een aardig heidje voor over hebben om »Hou je mond, vrouw Juttner,® riep Strijkman verschrikt' »t is goed, om de helft dan »'k Dacht wel dat je toe zou happen ouwe zondaar.® NIEUWSBLAD n lltiis, n ee ie Bammelerwaar CUBA •i*l Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1