de halve wereld te verwoesten zonder zelfs te onderzoeken of niet een schikking kon getroffen. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat wanneer de geallieerden slechts de gelegenheid wilden openen om te over wegen wat de oorlogvoerenden van elkan der scheidt, er geen verderen strijd meer noodig zou zijn om hen tot elkaar te brengen. Wel een zeer bijzondere uitla ting. Het is als een noodkreetLeg toch de wapenen neer en laat ons over de geschillen heenstappen want gaan wij in onze vernietigingsrazernij voort, zoo storten wij allen in het verderf. Of men er naar zal luisteren In Rusland gaat het steeds schrikkelij- ker toe. Er wordt gemoord van den mor gen tot den avond. Zelfs gaat het gerucht dat St. Petersburg op twaalf plaatsen in brand staat en er een nieuwe revolutie is uitgebroken. Hoe bang is het heden voor dit ge plaagde volk, en hoe duister de toekomst BUITENLAND. Het einde ran den slag Berlijn. De Fransche bladen wijzen-een- stemmig op de vermeerdering der Duitsche hindernissen in de - nabijheid der Siegfried- stelling. Groote gebieden zijn vooral W. van Kamerijk, onder water gezet. Volgens de «Temps* werden de sluizen van het Noorderkanaal versperd, de Sensee en de Scarpe afgedamd, zoodat N. van het bosch van Havrincourt een ontoegankelijke zóne is geschapen. De frontberichtgever van de «Petit Pa- risien* wijst er op, dat de overstroomingen het gebruik van tanks uitsluiten. Alle frontcorrespondenten verklaren, dat de nieuwe Duitsche stellingen buitengewoon versterkt zijn en een hindernis vormen, welks overwinning de zwaarste gevechten zal kosten. Daarom is in de gevechtshan delingen stilstand te verwachten. Het «Journal des Dèbats,« zegtDe Duitsche terugtocht|is geëindigd. Op zee. Duitsche duikbooten brachten in de Mid- dellandsche Zee 17000 ton tot zinken, o.a. het beladen Engelsche .munitietransportschip «Pampa* en het Fransche mailstoomechip «Balkan*. Volgens de Ententebladen zouden bij deze torpedeeringen 500 soldaten zijn omgekomen. Een Duitsche duikboot drong de versperde haven Stravos (Aegeïsche Zee) binnen en schoot een torpedo af op een Engelscheh kruiser van de Juno-klassa (5700), welke doel trof. Niettegenstaande het hevige vuur wist de duikboot veilig te ontkomen. o Rusland en Duitschland. Berlijn. De eerste levering goud- en geldswaarden uit Rusland, volgens het dezer dagen geretificeerde aanvullingsverdrag is sedert 7 September naar Duitschland onder weg. Ze bestaat uit 42.860 k.g. fijn goud en 90.900 roebel aan bankpapier. In het Moermangebied heeft een bom aanslag plaats gehad op den Engelschen generaal Pool in diens woning. De gene raal werd niet getroffen. In de laatste gevechten op het West front is prins Albert van Saksen Weimar, ritmeester in het kurassiersregiment No 2, gesneuveld. Prins Albert is de zoon van prins Wil helm van Saksen-Weimar, die in Heidel- berg woont. o De Aardappelproductie der wereld. De Matin schrijft«Negen-tiende van den wereldaardappeloogst, dat is 6 milliard schepels, worden in zes landen verbouwd, n.l. Duitschland, Rusland, Oostenrijk-Hon- garij. Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten. Duitschland produceert verreweg het meest n.l. 2 milliard schepel, Rusland 1 milliard, Oostenrijk 600 millioen, Frank rijk 500 millioen, de Vereenigde Staten 450 en Engeland 300 millioen schepel per jaar. Duitschland bezit 840 fabrieken waar de aardappels gedroogd, in aardappelmeel veranderd of op andere wijze verwerkt worden. In Duitschland alleen worden al dus jaarlijks 1 milliard schepels verwerkt. o De kolennoed in Italië. In geen enkel land ter wereld is de kolenkwestie zoo acuut als in Italië. De berichten, die uit dat land tot ons komen, leveren een duidelijk bewijs, dat de zware zorgen der Italiaansche staatslieden meer dan gerechtvaardigd zijn. Calli, de Itaüaan- sche kolencommissaris te Londen, heeft aan een interviewer van de «Times* een en ander verteld over de verschrikkelijke toe standen in zijn vaderland hoe het treinen- verkeer meer en meer stokt, hoe men ge dwongen is gansche bosschen met olijf- boomen (en men bedenke eens, wat dit voor Italië beteekent) uit te rooien om maar aan brandstoffen te komen en hoe al het hout, dat op die treurige wijze ge wonnen wordt, nog niet voldoende is. De acht grootste steden van Italië beschikken slechts over gas en dan nog slechts ge durende 2 a 3 uren per dag. Petroleum en kaarsen zijn slechts tegen fancyprijzen te koop. o Volgens berichten uit Teheran, te Parijs ontvangen, hebben bij Oermia groote Chris- tenmoorden door de Koerden plaatsgehad. Onder de slachtoffers zijn hooge Fransche estelijken. De keizerin ran Rusland en haar dochters vermoord 1 De «Daily Express* verneemt, dat de Keizerin van Ruslaud en vier harer doch ters door de Boüsjewiki zijn vermoord. De keizerin-weduwe werd onlangs door de roode garden bij Yalta aangevallen, maar werd beschermd door zeelieden van de Zwarte Zeevloot, die de roöde garde versloegen na een gevecht van veertien dagen. De keizerin-weduwe bevindt zich nu in veiligheid. Men meldt aan de «N. R. Ct. De drie presidenten van het Hof van Beroep te Brussel, Levy-Morel, Ernst en Carez, die om hun optreden tegen den raad van Vlaanderen naar Duitschland ge deporteerd waren, hebben vergunning ge kregen naar Brussel terug te keeren. Aan hun minder voorspoedigen gezondheidtoe stand hebben zij die gunst te danken. Naar uit Berlijn aan de «Rhein. Weslf. Ztg,« wordt gemeld, zijn er sinds het be gin van het goederenverkeer tusschen de Oekraine en Duitschland tot 17 Augustus uitsluitend uit de Oekraine naar Duitsch land 2181 waggons graan, 4429 waggons andere levensmiddelen en 905 waggons grondstoffen vertrokken. Ernstig treinongeluk. Een extra-trein met kinderen naar Mün- chen-Gladbach is door het doorrijden door een sein in aanraking gekomen met den sleep van een goederentrein. De eerste waggon werd geheel versplinterd. Twee beambten en 33 kinderen zijn gedood, 1 vrouw en '15 kinderen licht gewond en 2 kinderen zwaar gewond. o Muiterij onder de Duitsche troepen. De »Tel.« verneemt van een ooggetuige, dat op Zaterdag 31 Augustus j 1. te Keulen alarm werd geblazen voor het 25ste regi ment infanterie, hetwelk daar in garnizoen lag. Dit regiment moest onmiddellijk met den gereedstaanden trein overgebracht wor den naar het Westfront. Het regiment weigerde echter in te stappen, waarop een ander regiment werd gelast, de manschap pen van het weigerende regiment te dwin gen tot instappen. Deze troepen weigerden echter de geweren op hunne kameraden te richten, waarna een afdeeling «Jugendwehr* werd gelast, die taak op zich te nemen, waaraan zij gevolg gaf. Er ontstond een formeel gevecht, waarbij 11 jongens der «Jugendwehr* werden gedood en velen gewond. In beslag genomen neutrale schcepruimte. Wolff seint uit Berlijn Tot dusver heeft Amerika onder bedreiging met dwangmaat regelen in 't geheel 1.800.000 ton neutrale scheepruimte in beslag genomen, en wel van Nederland 526.532 ton, van Noorwe gen 225.766 ton van Denemarken 230,114 ton en van Zweden 462.281 ton. o Aan de Pruisisch-Geldersche grens be waken thans mannen tusschen 47 en 50 jaar de grens. In het Pruisische grensplaatsje Isselburg hebbende de munitiearbeiders, welke gra naten moeten maken voor het leger, het werk neergelegd. Ze vragen hooger loon. o Het socialistische lid van den Duitschen Rijksdag Meerfeld heeft, naar aanleiding van het feit, dat in den laatsten tijd te Keulen in drukke straten herhaaldelijk op vluchtende deserteurs geschoten is, ofschoon een verbod, om in die gevallen te schieten, was toegezegd, den rijkskanselier gevraagd, of hij bereid is, te zorgen, dat deze be dreiging van burgers eens voor goed op houdt. Meerfeld haalt de gevallen, waarin op 23 Augustus op een plek, waar tal van kinderen speelden, een geboeid vluchtend soldaat door zijn begeleider werd doodge schoten, daags daarop, toen een eveneens vluchtend soldaat een kogel werd nage zonden en op 4 September, toen zoo'n voorval bij het uitgaan van fabrieken zich herhaalde. Parijs. Officieel Amerikaansch bericht: Vanochtend hebben onze troepen in het vak van St. Mihiel aanzienlijke winsten ge maakt met steun van Fransche eenheden. Ze fnuikten den vijandelijken tegenstand en vorderden op bepaalde punten ter diepte van vijf mijl. We hebben tot dusver 8000 gevangenen geteld. St. Mihiel zelf is^voor een deel in onze handen.. Recrutcn-jacht in Amerika. Berlijn, 10 Sept. De «Deutsche Tages- zeitung* meldt uit New-YorkVerleden Woensdag had een groote razzia plaats op dienstplicht-ontduikers, nadat tevoren door een officieele bekendmaking alle- militie- plichtigen waren opgeroepen hun registree- ringskaart bij zich te dragen. Tot midder nacht weiden 30.000 personen op straat gearresteerd, 's Morgens vroeg bezetten 300 soldaten de ondergrondsche stations, waarbij duizenden zonder registreeringskaart werden vastgesteld, 's Namiddags werd op de uitpsanningsplaatsen de razzia voortgezet, o Petrograd, 10 Sept. Volgens een bericht der »Nord Kommune werd bij Togry een 500 Engelschen en Franschen sterke af deeling door de Russen vernietigend ver slagen. De Engelschen voeren in het Moer mangebied de gedwongen mobilisatie van alle mannen van 18 tot 50 jaar door. o Volgens de »Times« is de stand der ge wassen ir» Engeland behalve van witte en andere rapen, aanzienlijk beter dan vorig jaar. Haver gedurende Augustus verbeterd. Tarwe is eveneens vooruitgegaan en de uitstekende aardappeloogst overtreft nu de flinke opbrengst van verleden jaar. Men kan er thans nauwelijks aan twijfelen of de oogst een stuk boven het gemiddelde zal zijn. o Vrees roor eeu offensief tegen Italië Uit Londen wordt aan het Hbl. geseind Meer en meer gelooft men hier daf Duitsch land voornemens is Italië een klap toe te brengen. De «Times« wijst er op, dat het «binnenlandsch front" in Duitschland ernstig geschokt is en hersteld moet worden. Men zal nu Italië een klap willen toebren gen of misschien overgaan tot verscherping van de duikbootactie. Volgens de »Times« vestigt het «Gior- nale Italia* de aandacht van het Italiaansche opperbevel op het gevaar, dat de centrale mogendheden een groot offensief beginnen aan het Italiaansche front, voordat de Amerikaansche troepen in voldoend aantal in Italië kunnen aankomen om zulk een onderneming hopeloos te maken. De schrijver meent dat de Duitschers met 150 divisies het westelijk front kunnen verdedigen en dan 50 divisies kunnen vrijmaken om de Oostenrijkers tè helpen om voor den winter het Italiaansche front te doorbreken. De Kölnische Zeitung deelt mede, dat de toenemende onveiligheid in München, waar, mede tengevolge van het gebrek aan voldoende personeel bij de politie, het aantal inbraken en' andere misdrijven schrikbarend toeneemt, den plaatsvervan- genden bevelhebber van het eerste Beier- sche legerkorps genoopt heeft tot het ne men van krachtige maatregelen. Te München zullen om te beginnen alle mannelijke arbeiders die niet willen werken uit de stad worden verwijderd en bij lichamelijke geschiktheid worden gedwon gen" landbouwwerk te verrichten. De eer ste ploeg onwillige arbeiders is reeds naar het platteland vervoerd. Ze krijgen daar hetzelfde loon en denzelfden kost als an dere arbeiders. Vrouwen, die niet willen werken, zullen op dezelfde wijze worden behandeld. BINNENLAND. Ecu Nederlandsche tjalk ep een myn geloopcn. De Nederlandsche tjalk «Ebenhaezer Il« 6 Sept. van Rotterdam naar Londen ver trokken met 'n lading hoepels, is in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De vijf opvarenden zijn in de scheeps- boot te Scheveningen aangekomen. o De Zomertijd. De zomertijd eindigt in den nacht van Zondag 29 op Maandag 30 September des nachts om drie uur. o Nog minder treinen. In verband met de kolenschaarschte zal de treinenloop nog meer beperkt worden. Het ligt in de bedoeling van de directie, treinen, die zonder veel nadeel gemist kun nen worden, voorloopig uit te schakelen. Deze beperkte dienstregeling zal half No vember aanvangen. Een 18-jarig meisje, zekere E. Moonen te Weert, die om smokkelwaar te ver handelen aan de grens was, is door het in aanraking komen van haar voorschoot met den electrischen draad gedood. Ernstig spoorwegongeluk 30 dooden. Men seint uit Weesp Gistermorgen halfacht is de sneltrein uit Apeldoorn naar Weesp ontspoord. De lo comotief en eenige wagens zijn van den dijk gevallen. Volgens voorloopige inlich tingen zijn er DERTIG DOODEN en ver schillende gewonden. Een extra trein met personeel en mate rieel is ter assistentie naar de plaats des onheils vertrokken. o Crisismaatregelen. Aan den minister van Landbouw is door den- secretaris der permanente commissie uit de katholieke en Christelijke Werkiieden- bonden het navolgend telegram verzonden «Uwe bekendmaking in de «Staatscou rant* inzake uitstel distributie goedkoop rundvleesch heeft ons pijnlijk getroften. Daarop werd reeds maanden gewacht en de arbeiders hebben al dien tijd onvol doende voeding gehad. Dit uitstel heeft niemand verwacht en schijnt ons juist nu hoogst bedenkelijk. Wij dringen krachtig aan ten spoedigste rundvleesch tegen goedkooperen prijs be schikbaar te steHen en waarschuwen tegen de gevolgen van stagnatie. Dierenmishandeling. In den omtrek van Lfsselstein heerschte tongblaar, waarvoor de besmette dieren moesten worden afgemaakt. Een 30-tal koeien en kalveren waren toegewezen aan de gemeente Utrecht en zouden Maandag j.l. onder toezicht- van een opzichter voor het Utrechtsch abbattoir van IJselstein naar Utrecht worden vervoerd. Het vervoer heeft echter plaats gehad in gesloten tapis sières met het treurig gevolg dat alle dieren gestikt aankwamen. Er zijn er slechts drie voor de consumptie geschikt bevonden. o Vermindering retraufsoen. Naar de »Msb.« verneemt, zal tegen het einde dezer maand, waarschijnlijk te beginnen met het geldig worden van de nieuwe vetkaart, het vetrantsoen worden ver minderd door den duur van de vetkaarten met eenigé dagen te verlengen. o Smokkelaars doodgeschoten. Men seint uit Roermond Te Reuver zijn twee smokkelaars door soldaat-kommiezen doodgeschoten. Bij Denekamp heeft een smokkelaar ge tracht den kommies-soldaat die hem wilde arresteeren, den hals af te snijden. Het booze opzet werd echter ten deele verijdeld. De betrokkene kreeg nu slechts een niet gevaarlijke snede aan de keel. De dader is in arrest gesteld. o Het gebeurde aan het station Den Haag. Een heer komt met 'n zwaren koffer aan sjouwen. Ilij wordt aangehouden om den koffer te controleeren. Er bevinden zich zeven gekeurde koekoppen in, die vervoerd mogen worden. Doch de rechercheur opent den bek van een kop en nu komen er twintig eieren uit. Hetzelfde was 't geval met alle andere koppen Meneer zat er tusschen. Vleeschuitvoer 1 In de vergadering te Rotterdam, waar van wij een bericht opnamen, hebben de heeren Zeegers en Crefeld verzekerd, dat zoowel te Boxmeer als te Hoek-van Hol land ingevroren schapenvleesch en rund vleesch werd uitgevoerd. Alles is mogelijk tegenwoordig. Ophel dering is echter in dezen niet overbodig. Theeroorraad, Met de deze week van Londen per stoomschip «Rijnstroomaangebrachte 1282 kisten thee, Is thans het geheele kwantum van circa 9900 kisten, af komstig uit het door Engeland gerequireerde Ne derlandsche stoomschip «Lombok* te Am sterdam binnen. Het theedrinkend publiek kunnen wij mededeelen, dat genoemde hoeveelheid bij eventueele rantsoeneering, niet veel te be- teekenen heeft voor de consumptie. Tij dens de vroegere distributie van een half ons per persoon, werd reeds de inhoud gevorderd van ongeveer 4000 kisten. In het geheel zal dus slechts circa een ons thee per persoon kunnen worden verstrekt. Een kunstwolfabriek. Te Enschede bestaan plannen voor de oprichting van een kunst-wolfabriek. Naar verluidt, zal wol gefabriceerd worden uit brandnetels en boomschors. Jam. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: In verband met de vetschaarschte, is het van belang, dat een behoorlijke hoeveel heid jam tegen redelijke prijzen ter be schikking van de bevolking komt. Daarom heeft de Minister van Landbouw bespre kingen doen houden met de Nederlandsche Vereeniging van Fruitverwerkers, met het resultaat, dat de fabrikanten ettelijke mil- lioenen K.G. jam (aardbeien, frambozen, bessen, frambozen en bessen, en kersen) aan de regeering zullen leveren in kistjes van 10 K.G. Daardoor zal een distributie van jam kunnen plaats vinden deze distributie zal geschieden op bons. De prijs, waarvoor deze jam verkrijgbaar zal worden gesteld, is f 1.15 per K.G. of 11 ct. per ons, De fabrikanten zuilen het recht hebben 1/10 van hun voorraad pulp te verwerken tot huishoudjam, die zij in kleine verpakking in den handel mogen brengen. Hierbij zullen echter maximumprijzen in acht moeten worden genomen. Een gefingeerde aanranding. Op 17 Mei 1.1. had men aan de Haar- lemsche Scheepsbouw-My. aan het Noorder- Spaarne te Haailem gezien, dat haar be diende aan de overzijde door iemand werd neergeslagen. Men schoot te hulp, vond den bediende bewusteloos, doch bovendien bleek dat een zak met f 3500 en een por tefeuille met f 2400 verdwenen waren. De feiten werden nauwkeurig onderzocht en toen bleek, dat de bediende gemeene zaak had gemaakt met twee personen, M. D. en C. I). uit Amsterdam, die hem het aanrandingsplan ter goedkeuring hadden voorgelegd. De bediende schrok er later wel van terug, doch het plan werd uitge voerd. M. D. roofde de f 2400, de ander sloeg den medeplichtige neer, wel wat harder dan ook was afgesproken. De twee Amsterdammers hadden zich Maandag deswege voor de Rechtbank te Haarlem te verantwoorden. Geëischt werd 3 jaar en 6 jaar en 6 maanden. De eerste was reeds wegens diefstal tot 3 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. («een goedkoop rundvleesch. De Minister van landbouw heeft tot de gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat de aanvang der goedkoope rundvleesch- distributie, waarvan de datum in de cir culaire dd.. 5 dezer no. 45790 door mijn ambtsvoorganger op 1 October e.k. was bepaald, voorloopig wordt uitgesteld. De Nicuw-Anistcrdaiu. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam, ver leden week van New-York naar hier ver trokken en dat a.s. Woensdag alhier wordt verwacht, heeft ongeveer '11,000 ton tarwe en meel aan boord. Onlusten tc Rotterdam. Rotterdam heeft Woensdag weer eens honger-onlusten gehad. Groepen vrouwen en mannen trokken door de stad en plun derden bakkerswagens en winkels. Zoo werden op den Goudschen Singel en de Goudsche Wagenstraat tusschen half twaalf en twee uur vier wagens geplunderd. In de Hoofdsteeg verzamelden zich een honderdtal vrouwen voor de zaak van Paul Kaizer en dwongen de winkeljuffrouwen het aanwezige brood te verkoopen zonder afgifte van bons. Ongeveer half vier verzamelden zich een tweehonderdtal vrouwen in het Hang, waar ze verschillende winkels binnendrongen. Ze eischten brood, boter en aardappelen. Spoedig kwam poiitie opdagen, die de me nigte sommeerde uit elkaar te gaan. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, werd de straat schoongeveegd, waarbij harde klappen vielen. Ongeveer vier uur was daar de rust hersteld. Des avonds was het vooral in de om geving van den Goudschen Singel zeer rumoerig. Twee groote wagens met aard appelen werden geplunderd. De politie trad over het algemeen zeer gematigd op. Tegen acht uur begonnen eenige opge schoten jongens door de straten te rennen onder" het geroep hongerDe troep groeide steeds aan en weldra moesten de winkelruiten het ontgelden. Op den Goud schen Weg. Goudschen Rijweg, Wete ringsstraat en Lusthofstraat zijn talrijke ruiten vernield. Steeds meer winkeliers lieten de ruiten blindeeren. Tegen 11 uur namen de onlusten een einde door een hevige onweersbui, gepaard gaande met slagregens. Opslag ran winteraardappelen. Het Hbld. zegt, dat het voornemen be staat, den opslag van aardappelen aan particulieren toe te staan.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2