Het Oostenrijksche vredesaanbod. Opening der Staten-Generaal. TROONREDE Het Spoorwegongeluk. liet belang van den vrede werkzaam te zijn, treedt thans de Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchie opnieuw met een op wekking naar voren om een rechtstreek- sche bespreking tusschen de vijandig tegen over elkander staande mogendheden te be werkstelligen. De ernstige wil tot vrede in de breede lagen der bevolking van alle door den oorlog tot gemeenschappelijk jjden gedoemde staten de onloochenbare toenadering ten opzichte van enkele strijd vragen, alsmede de algemeen verzoeniijke atmosfeer, schijnen de ö.-H. regeering er een stelligen waarborg voor te bieden dat een in het belang van den vrede onder nomen nieuwen stap, welke ook met de op dit gebied tot dusver gemaakte erva ringen rekening houdt, op het huidige ©ogenblik de mogelijkheid van welslagen zou kunnen bieden. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering lieeft daarom besloten allen oorlogvoerenden, vriend en vijand, te wyzen op den door haar begaanbaar geachten weg en hun voor te stellen in een vrije gedachtewis seling gezamenlijk te onderzoeken of er voorwaarden bestaan, die kans bieden op een spoedig inleiden van vredesonderhan delingen. Met dit doel heeft de O.-H. regeering alle oorlogvoerende staten tot een vertrouwelijke en niet-bindende bespre king in een plaats in het neutrale buiten land uitgenoodigd en een in dezen zin vervatte nota tot hen gericht. In een bizondere nota werd deze stap ter kennis van den Heiligen Stoel gebracht. Voorts werden ook de regeeringen der neutrale staten van den stap in kennis gesteld. Het voortdurende nauwe overleg, dat tusschen de vier bondgenooten bestaat, heeft aan getoond, dat zij de in de nota ontwikkelde opvattingen deelen. De Donaumonarchie uit dan nog de hoop, dat bij geen der oorlogvoerenden tegen zoo'n gedachtenwisseling bezwaar zal bestaan. De krijgsverrichtingen zouden niet worden opgeschort, de besprekingen zouden ook maar zoover gaan als de deel nemers ze voor succes vatbaar achten. Wij vreezen, dat Oostenrijk-IIongarije in haar verwachtingen danig teleurgesteld zal worden, Wanneer de persuitingen beschouwd mogen worden als de meening van het volk weer te geven, dan wordt deze nota met smaad ter zijde gelegd. Er wordt uit Washington geseind In officieele kringen hier vat men het Oostenrijksche voorstel aldus op Oostenrijk staat te kraken, en, in plaats van tijd te verkwisten met vi'edesgepraat. dat erger dan nutteloos is, is nu het oogen- blik daar, om Oostenrijk zoo hard mogelijke slagen toe te brengen. Een formeel commentaar laat nog op zich wachten, men moet natuurlijk eerst den officieelen tekst van het voorstel hebben. Uit gezaghebbende bron kan worden ge constateerd, dat iedere stap, die de Ver- eenigde Staten zullen ondernemen, in over eenstemming zal zijn met de bondgenooten. Ambtenaren van het ministerie geven te kennen, dat, voor zoover het Oostenrijk sche voorstel overeenkomt met den tekst in de dagbladtelegrammen, er maar één antwoord kan zijn, namelijk de zin, waarmee Wilson zijn redevoering te Baltimore heeft besloten »Er is dus voor ons maar één mogelijk antwoord Geweld tot het uiterste, zonder zuinigheid of beperking. In dezen geest schrijven ongeveer alle Engelsche en Amerikaansche bladen. Maar ook de Duitschers willen niets weten van dit diplomatische stuk, in ieder geval ver wachten zij er weinig heil van. Het zal dan ook wel weinig uithalen. Toch moet het vredesverlangen ook in Duitschland steeds krachtiger worden. Een beslissing met de wapenen tep voordeele van de centralen acht men daar niet meer mogelijk, gelijk verscheidene vooraanstaande mannen hebben uitgesproken. Doch ook de geallieerden zullen het nimmer zoover brengen, dat zij met ijzeren vuist de cen tralen hun wil zullen kunnen voorschrijven, zoo zegt h.v. de Vorwarts Engeland heeft zijn troepengetal al tot het uiterste opgeschroefd. Er zullen nog wel meer Amerikanen komen, maar hun onderhoud zal zooveel scheepsruimte ver- eischen, dat de rest van de tonnage in beslag zal worden genomen voor het trans port van hetgeen ter aanvulling van de verliezen noodig is, die zullen intreden, indien eenmaal de Amerikanen aan den strijd meer zullen deelnemen. Daarom is het waarschijnlijk, dat verdere gevechten wel noh veel bloed 2ullen kosten, maar den oestand over het geheel niet zullen wijzigen, Er is op het oogenblik evenwicht. Daarom is de tyd rijp voor vrede. Aldus Gaedke in de Vorwarts. Ieder begrijpt dat de geallieerden uit een ander vaatje tappen. Wacht maar,« zoo zeggen ze, in het voorjaar 1919 zijn wij de baas en dan zullen wij de centralen nog wel een toontje lager doen zingen. Wij Nederlanders klagen in dezen tijd nog over de duurte van het leven. Maar in andere landen is het nog minder roos kleurig. Zoo schrijft de Bruss. corr. van de N. R. C. Ik kan u eenige prijzen geven van vóór een goede maand (zij zijn, tengevolge van wat weet ik niet,' eenigazins gedaald) eene goede koe ging van acht tot negen duizend francs een volwassen zwijn go! zes a zeven duizend idem een schaap, dat pas gelammerd had, werd voor duizenc francs verkocht en het lam-zelf, een paar maand oud, drie vier honderd geiten waren nauwelijks goedkooperterwijl ik een kalf, dat juist twee uur oud- was, vijfhonderd francs heb zien afslaan. Wat landbouwgewassen betrefttot voor een paar weken gingen de aardappelen drie frank vijf en zeventig, en een kilo tarwe kost nog altijd vijf frank. Vruchten zijn er dit jaar riietalleen wat appelen maar ik weet een boomgaard van matige grootte die voor het oogenblik vijf en-twintig duizend francs waard is (een kilo peren kost in stad tot twaalf francs, een kilo appelen een frank of vijfde goedkoopste vruchten zijn voor het oogenblik druiven en tomaten). Geen wonder zegt hij dat de boeren rijk worden. En wat doen velen rnet dat geld Ik weet het welzijne dochters koopen ldeêren van duizend francs, en hij zelf schoenen van twee honderd vijf en zeven tig. Hij koopt juweelen onlangs ik weet het uit rechtstreeksche bron kwam een boerin in een zilverwinkel, wees een haar-onbekend voorwerp aan. «Wat is dat vroeg ze. «Een suikertang, werd geantwoord. »Wel,c bestelde zij met zelfvoldaanheid, «geef er mij een do zijn van Modistes die in stad van honger stierven winnen thans op het land geld als slijk. Ook hier is hetZoo gewonnen, zoo ge ronnen. BUITENLAND. NEW-YORK. De correspondent van de «Associated Pressecc te Washington meldt, dat het standpunt der officieele kringen te Washington ten opzichte van de Oosten rijk-Hongaarsche voorstellen is Oostenrijk, dat bezig is ineen te storten, zal thans wel gaarne den tijd vermorsen rnet over vrede te praten. LONDEN. De New-Yorksche corres pondent van de Assoc. Pressecc meldt nog, dat, hoewel het ontvangen van het Oosten rijksche voorstel niet officieel is bekend gemaakt, vastgesteld mag worden, dat door de Vereenigde Staten geen enkele stap zal worden gedaanzonder met de bondge nooten overleg te plegen. Een fortuintje. Het is in Zuid-Afrika nog niet onmoge lijk zich een fortuintje te verschaffen door het oprapen van een ruwen diamant op de straat. Een drietal kinderen, die in de nabijheid van de oude gevangenis te Kim beriey speelden, vonden daar '11 diamant van 90 karaat en van gele kleur, waar van de waarde geschat werd op fl0.800. De helft van deze som is door de De Beers-maatschappij aan de kinderen als belooning toegekend. Londen. Reuter verneemt dat de Ame rikanen van twee tot drie "mijlen overeen front van *23 mijlen voortgerukt zijn, maar dat de patrouilles op verschillende punten van het front nog 2 mijlen verder zijn voortgedrongen. Blijkbaar trekt de vijand terug op een verder gelegen linie, welke de spoorwegver bindingen in de buurt van Metz beschermt. Metz is nauw onder het bereik van ons verdragend geschut. De- linie in den sector van St. Mihiel loopt thans van Nornoy ten N. van Pont- a-Mousson naar Rernbercourt Houmont, Doncourt, Pintheville en Abancourt, ten O. van Verdun. Het Duitsche leger wordt langzaam in de richting van de grens gedrongen en de zware kanonnen van de vesting Metz zijn in actie gekomen, hetgeen een niébwe phase in den oorlog beteekent. Londen. Er waren zes Duitsche divisies in den hoek bij St. Mihiel, met een totale sterkte van 60.000 man of 36.000 ge weren. Een vierde is gevangen genomen, waar door de bewering van den vijand vervalt, dat bij den terugtocht alles zoo goed moge lijk ging. De Duitschers hebben nog twee divisies moeten verliezen, waardoor de sterkte in het Westen verminderd is tot 191 divisies plus vier Oostenrijksche divisies en wat afgestegen cavalerie. T Vrouweu en jougena bij het Duitsche leger. Voortdurend krijgt rnen treffende be wijzen van het gebrek aan manschappen by de Duitschers. Mannen, vrouwen en jongens, die ingeschreven zijn voor den nationalen dienst in het binnenland, wor den naar de streek achter het front ge bracht om aan de vorming van verbin dingslijnen mee te werken. De gevangenen zeggen, dat er nu ongeveer 15000 '.rou wen in de zone van het vierde Duitsche leger zijn. In de streek van Sedan zij jongens van vijftien jaar verzameld voor hulpdiensten. o Een passagiersschip getorpedeerd. Een Reuter telegram uit Londen meldt dat de »GaIway Castlee, van de Union Castle lijn, die Dinsdag uit Engeland naar Zuid-Afrika vertrok, Donderdagmorgen om zeven uur is getorpedeerd. Er worden 34 leden van de bemanning en 120 passagiers vermist. Do Zuid-Afrikaansche minister van spoor wegen, Burton, is gered. Honderden zijn bij stormachtige zee gered en door reddingvaartuigen aan land gebracht. De Grlway Castiea, een schip van 7988 ton, vervoerde 749 passagiers, meest vrouwen en kinderen. o Luchtaanval op Parijs. In den nacht van Zondag op Maandag zijn 22.000 K.G. hommen geworpen op Parijs, en zijn weder eenige slachtoffers gemaakt. BINNENLAND. Gistermiddag heeft H, M. Koningin in persoon de nieuwe zitting der Staten- Generaal geopend, Met (ien gebruikelijken schitterenden en luisterrijken hofstaat begaf de koningin zich van het koninklijk paleis naar de Ridderzaal, waar de opening plaats had en waar H. M. bij aankomst door een com missie uit de beide Kamers werd ontvan gen en naar den troon geleid. Hier las de koningin de volgende Mijne Heeren Te midden van U, leden der Staten- Generaal, is het Mij eene behoefte openlijk uiting te geven aan de zorg en de snaart, die de buitengewone nooden van mijn volk, waltrmede Ik zonder ophouden medeleef en medegevoel, in Mij opwekken, Te grooter is de dankbaarheid, waar mede Ik jegens God vervuld ben, nu voor ons land de vrede bewaard bleef. De nog steeds woedende wereldoorlog blijft van ons geheele volk zware offers eischen, die, naar Ik vast vertrouw, ook verder bereidwillig zullen worden gebracht. Niettegenstaande gerezen moeilijkheden, tengevolge waarvan do economische toe stand een voortdurend ernstiger karakter aanneemt, bleven onze betrekkingen met alle mogendheden van vriendschappelijken aard. De verplichtingen, die op een neutralen staat rusten, zal Ik met onveranderlijke nauwgezetheid en vastberadenheid blijven nakomen. De beproefde eensgezindheid der natie geeft Mij steun bij mijn onwrikbaar voor nemen, onze onafhankelijkheid tegen iedere aanranding tot het uiterste te verdedigen. Dit belet niet, dat getracht zal worden, de lasten der mobilisatie, zonder vermin dering der weermacht te verlichten. De voorziening in het uit de tijdsom standigheden voortvloeiend gebrek aan nood zakelijke levensbehoeften blijft het onder werp van mijn voortdurende zorg. Ik ben er op bedacht, de daartoe strek kende maatregelen zoo weinig drukkend mogelijk te doen zijn en te streven'naar zekerheid van de rechten naast de plichten der ingezetenen. Reeds thans zal volle aandacht worden geschonken aan de maatregelen, die na den oorlog zoowel hier te lande als in de kolo niën zullen moeten worden getroffen, om de zoozeer ontwrichte handel en nijverheid de voorlichting en steun te geven, die als dan zij behoeven. De toestand van 's lands schatkist wordt steeds meer zorgwekkend en vordert drin gend zooveel mogelijk beperking van uit gaven. Daarnevens zullen ingrijpende maat regelen tot versterking van middelen niet runnen uitblijven. Instelling van een departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en een ander voor arbeiösaangelegenheden ligt in Mijn voornemen. De uitvoering van het gewijzigde artikel 192 der Grondwet zal in den geest van onderling vertrouwen en toenadering, die de herziening heeft gekenmerkt, ten spoe digste en met kracht worden ter hand genomen. Zonder dat deze uitvoering wordt ver traagd, zullen ter wille van de billijkheid onverwijld de noodige voorstellen worden ingediend tot wegneming van de steeds toenemende ongelijkheid in bezoldiging van openbare en bijzondere onderwijzers. Aan de in 1913 tot stand gekomen verzekeringswetten zal zonder vertraging uitvoering worden gegeven. Voorstellen tot aanvulling van die wetten zullen U vervolgens worden gedaan. De opbouw der sociale wetgeving za worden voortgezet. Regeling der collectieve arbeidsovereen komst zoo wat de publiekrechtelijke als de privaatrechtelijke zijde betreft, zal worden ter hand genomen. De uitvoering van waterstaatswerken, daaronder begrepen de drooglegging der Zuiderzee, zal met kracht worden voortgezet en ondernomen. Het ontwerp der Indische begrooting, dat U zal worden aangeboden, is dit jaar voor het eerst in Indië in openbare behandeling voorbereid. De goede verzorging van de geestelijke en stoffelijke belangen tier inlandscbe bevol king heeft mijne voortdurende aandacht. Met stipte eerbiediging van de godsdien stige overtuiging der ingezetenen, wordt dankbaar de steun aanvaard, dien het Wes tersch particulier initiatief biedt en met name de hooge beteekenis erkend van den arbeid der christelijke zending. Tegen drank- en opiummisbruik zal de strijd krachtig worden voortgezet. Ruimer deelneming van de ingezetenen aan de behartiging van de locale belangen en uitbreiding van autonomie en zelfbestuur zullen zoowel de eigen-geaardheid der be volking tot haar recht doen komen als de vrijwillige saamhoorigheid rnet het moeder land sterken. Deze strekke tot hechten grondslag voor de krachtige economische en militaire weer macht, waarvan de vorming zooveel moge lijk zal worden voortgezet. In de West-Indische koloniën wordt mede de druk der tijdsomstandigheden gevoeld. Naar sterking van haar draagvermogen zal worden gestreefd. Bij het toenemen der binnen- en buifen- landsche moeilijkheden vertrouw ik des te vaster op Uwe medewerking. Met de bede, dat God ons volk in een dracht moge sterken en door de zware tijden tot betere dagen moge voeren, ver klaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Het vreeseiijk ongeluk bij Weesp, waar van wij in ons vorig nummer met een kort woord melding maakten, is de meeste erns tige spoorramp die ooit in Nederland heeft plaats gehad. Een verslaggever me'dt van de plaats der ramp Toen we op het terrein van de ramp aankwamen vonden we ongeveer den vol genden toestand De locomotief gekanteld tegen de recht- sche spanning der spoorbrug welke geheel van zijn dampeilier ontwricht was. Op de locomotief volgde schuin omlaag hangend tegen den spoordijk de tender en een goederenwagen, waarachter geheel ver brijzeld een derde-klas-rijtuig. Nu volgde onder aan den dijk een tweetal eerste en tweede-klas wagons, die er vrij goed waren afgekomen. Doch nu kwam een terrein van de grootste ellende en verschrikking. Van een eerste- en tweede-klas-wagon was het achterste gedeelte verbrijzeld totaal af geknepen en tot stukken vermorzeld. Toen we een hiernaast liggend postrijtuig hadden beklommen,- zagen we beneden ons een chaos van versplinterde paneelen en banken, dooreengewerkte ijzeren stangen verwron gen bagage-netten, waartusschen hier en daar de vreeseiijk verminkte lijken van mannelijke en vrouwelijke passagiers be kneld zaten. Volgens de laatste inlichtingen bedraagt het aantal dooden over de 42 en dat der gewonden 70. o Maandagmogen hebben de Koningin en Prins Hendrik een kort bezoek aan Am sterdam gebracht, ten einde ook persoon- ijk van hun belangstelling in het lot van de slachtoffers van de spoorwegramp bij Weesp blyk te geven. Het koninklijk echtpaar kwam te 41 u. 16 met den ge wonen trein, waarin een hofrijtuig was opgenomen, aan het Centraal Station aan. Voor het koninklijk paviljoen waren ter ontvangst aanwezig Burgemeester Tellegenen de heeren Kaifl en Maas Geesteranus, resp. id van de directie der H. IJ. S. M. en Chef van den dienst van weg en werken der maatschappij- Eeri groote mand bloemen werd achter H. M. aangedragen. o Bet torpedeeren ran dc Koningin-Regentes. Woiff seint uit Berlijn Naar Havas uit Kopenhagen verneemt, heeft een gedeser teerde Duitsche matroos, die behoord had tot de duik boot-fiotielje onder bevel van korvet-kapitein Krause, verklaard, dat het Nederlandsche hospitaalschip Koningin- Regentes, op 6 Juni '18 was getorpedeerd door een duikboot, die te Emden haar basis had. De duikboot was de l 86, gecommandeerd door luit. ter zee tweede klasse Patzig. Hoe driest onze vijanden dergelijke be richten verzinnen, blijkt uit dit geval heel duidelijk. Want de U 86 en genoemde officier zijn van einde Mei tot na midden Juni in de haven geweest. o Een logger verongelukt. De IJmuider logger Jean Paul is zeer waarschijnlijk, in den nacht van Woensdag op Donderdag, met eene bemanning van 12 koppen, op een rhiju geloöpen en met man en rnois vergaan. o Brievenbestellers op klompen. Naar de Prov. Gron. Ct. meldt, is thans aan de brievenbestellers toegestaan in dienst in plaats van schoenen zwarte klompen te dragen. o Vreemde vliegtuigen. Zaterdagavond is een Engelsch vliegtuig in de Deurloo gevallen en hebben de vlie gers zich zwemmende gered, en is een tweedekker onder Souburg neergekomen, terwijl Zondagmiddag onder Cadzand een Engelsch vliegtuig gedaald is en te Zierik- zee een tweedekker. Cieloofsbrieven van Kamerleden. Er schijnen fouten geslopen in een pro ces-verbaal der in Juli gehouden verkiezing en *wel in het district Deyenter en En schedé. Men noemt een verschil van 2500 in het stemmental, dat de vrijz. dein. ten goede komt. Of er gebrek aan tabak is? Een medewerker van de x>Tydschrijft Toen ik op het perron van het station Leiden op en neer liep, wachtend op mijn treintje, dat me verder brengen moest, en filosofeer end over den duren tijd, terwijl ik peinzend een trek deed aan mijn 15 cents sigaar, werd op eens mijn aandacht ge.- trokken door een sjovel gekleeden man, die ijverig uitgekauwde (excusez moi Ie mot) tabakspruimen gaarde, die luxueuze confraters op het perron en onder de ban ken, misschien wel half uitgekauwd, had den weggesmeten. Er ging me een licht op «Die prui- medanten worden weer gedroogd en ver werkt tot sigaren, dacht ik bij mezelf. Ik stapte op den man afik moest het weten. «Wel beste vriend«, zei ik, vertel me eens, wat je daar doet en tegelijk gaf ik hem een sigaar, om zijn lippen van eikaar te krijgen. «Tabakspruimen zoeken, mijnheer. «En waarvoor, als ik vragen mag?« vroeg ik vorschend. «Waar anders voor dan om te pruimen, mijnheer. Ik ken beter zonder 'n boter ham, dan buiten bitter en tabak. «Maar beste man« zei ik verwonderd, hem strak aanziende, «hen je dan niet bang voor bacillen Hij lachte eens medelijdend tegen me en zei toen geruststellend «Die bakstiilirtjes houden 't bij mij niet lang uitdie zijn zoo dood in de bitter, mijnheer. En hij liet me staan als een dwaas. «Wat een schoon arbeidsveld is die man voor een hygiënist en een anti-alcoholist dacht ik bij me-zelfik, die angstig nauw keurig mijn dessertappeltje schil, omdat ik bang ben er de Spaansche griep aan te eten. (Historisch.) Smakelijk eten? Een corpulente scheepsjager uit Belling- wolde, hoog op zijn paard gezeten, werd gisteren door de kommiezen aangehouden. De man had 200 stuks kwatla op z'n jloote lijf 1 o Buur volkje. Enkele Zigeuners, die met een kermis wagen langs den weg van Havelte naar Wasperveen trokken, hebben in een alleen staande woning van den arbeider J. van Lunzen ingebroken. Een dertienjarig dochtertje, dat alleen thuis was, zag hen aankomen en deed dé deur op slot. Toen zij de sluiting ver doken hadden en binnengedrongen waren, werd de kast opengebroken. Het daarin aanwezige geld, f 68, werd medegenomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2