Een belangrijke beslissing voor de boeren. De Franschen maakten verscheiden honderden gevangenen. Benoorden de Aisne bleven de Franschen beoosten Jony opmarcheeren. De Duitschers hebben forsche tegenaan vallen op het plateau ten oosten van Al- lemant ontketend. Een tegenaanval der Franschen drong de Duitschers terug en leverde hun opnieuw terreinwinst, benevens 130 gevangenen op. o Londen, 19 Sept. De Biitsche strijd macht te Bakoe heeft de stad op 14 dezer ontruimd en is naar noofd-Porzië terug getrokken. o Aan het front in lacedonië. Londen, 19 Sept. De Serviërs zijn door het Bulgaarsche front gebroken. Hun cavalerie bereikte Polsjko, 30 K.M. ten noorden van het oorspronkelijke front. Andere Servische cavalerie rukt op in do richting van Prilep. Het front van de opmarsch is nu 40 K. M. breed, Londen, 19 Seplember. Engelsch avond- bericht. In nadere berichten wordt be vestigd, dat de tegenaanval, dien de vijand in den namindag van 18 Sept. ten noorden van Trescault deed, van hevigen aard was en dat hij zeer ernstige verliezen leedi Het aantal gevangenen, gemaakt in de operaties die wij gisteren ten noordwesten van St. Quentin begonnen, bedraagt thans ruim 10.000. Wij vermeesterden ook zestig kanonnen. De doorroer door Duitschland uit Zwitseland. Het Zwitersche tel. ag. deelt mede Vertegenwoordigers van de Zwitsersche en Duitsche regeering hebben sedert eenige weken onderhandeld over den doorvoer door Duitschlanddeze onderhandelingen zijn thans beëindigd. In de eerste plaats wordt de doorvoer van Zwitsersche waren naar Nederland, Denemarken, Noorwegen en Zweden geregeld. Naast een aantal afzonderlijke overeenkomsten betreffende den doorvoer van artikelen van katoen en zijde werd het algemeene beginsel vastge steld, dat een doorvoer minstens overeen komende met dien in de vredesjaren 1911 tot 1913 geoorloofd is, terwijl Duitschland belooft zoo welwillend mogelijk te zullen zijn, indien Zwitserland grootere hoeveel heden wil doorvoeren. Verder handelt het verdrag over den doorvoer van waren uit Nederland en Scandinavië naar Zwitserland, waarvoor gelijke beginselen gelden. Voor den door voer naar Roemenië en de landen van het vroegere Rusland zal in elk geval afzon derlijk worden beslist. De Spaausche Griep opnieuw uitgebroken in Spanje. De »Times« verneemt volgens de »Tel.« uit San Sebastiaan De geheimzinnige epidemie, die in het begin van den zomer het geheele land aantastte, is hier weer uitgebroken en heeft zich in verschillende stréken verbreid. In het Zuiden van Spanje maakt de ziekte veel slachtoffers. Zij openbaart zich in het begin, als catarrh waarop ontsteking van de ingewanden volgt en in sommige ge vallen gepaard gaat met longaandoening. Tegelijkertijd is een andere epidemie uit gebroken van geheel anderen aard, die zich naar het Zuiden uitbreidt. Naar de geruchten luiden, is het cholera, maar deze geruchten zijn ongegrond. Het is een soort dysentry, d>e zeer besmettelijk is en een speciale behandeling vereischt. Krachtige maatregelen zijn aan de Spaansch-Fransche grens genomen om de verdere verbreiding te voorkomen. Londen, 18 Sept. De Britten vielen van morgen aan over een front van 15 mijl tusschen Goureaucourt en Ilolnon en vor derden tot een gemiddelde diepte van twee tot drie mijl. Het aantal gevangenen be draagt meer dan 3000. o Parijs, 18 Sept. Van de 15000 gevan genen, in Lotharingen gemaakt, behoorden er 2579, w.o. 162 officieren, tot de 35e O.-H. divisie, waaruit voldoende blijkt, dat deze divisie niet volgens het plan« terug trok, maar dat ook de Oostenrijkers slechts zwakken tegenstand boden. Kans op eeu wapenstilstand 1 Berlijn. In een interview: verklaarde de president van den Rijksdag Eehrenbach dat de hoop opeen wapenstil stand voor de intrede van den winter niet uitgesloten is. Londen, 18 Sept. Aan den linkerkant van het centrum veroverden de 74ste Yeomanry-divisie en andere divisie, bestaan de uit troepen van de Oostelijke graaf schappen en uit Londen, de dorpen Tern- plèux Guerard, Ronsoy, Epély en Pezières en drongen eveneens tot een groote diepte door. Ten Noorden van Pezières viel de 21ste divisie aan het Noordelijk gedeelte een sector aan, welke zij den 21 sten en 22sten Maart zoo dapper verdedigd had. Nadat zij haar oude frontloopgraven als mede een sterk punt, bekend als de Vau- celettehoeven, had veroverd en een vijan delijken tegenaanval had afgeslagen, ging zij voorwaarts meer dan een mijl voorbij deze linie, waarbij zij verscheidene honder den gevangenen maakte en een Duitsche batterij met de volledige bespanning ver overde. Aan den linkervleugel van onzen aanval veroverden andere Engelsche en Welsche troepen het overige gedeelte van het heuvelland ten Zuiden van Gauzeau- court, tot aan de buitenwijken van Villers- Guislain en 'i Gauchebosch. Meer dan 6000 gevangenen en een aan tal machinekanonnen vielen onzen troepen bij deze geslaagde operaties in handen. BINNENLAND. Men seint uit den Haag Op 14 September stelde het Eerste Kamerlid Mr. W. van Lanschot den Minis ter van Landbouw de navolgende vragen Aan den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Is de Minister bereid 1. ^an de ver bouwers van rogge en tarwe een zoodanig deel van den oogst 1919 te laten behouden, als voor de voeding van hen, hun gezin en hunne arbeiders noodzakelijk is 2. Voor zoover zulks nog mogelijk zal blijken, zonder verwijl, eenzelfden maat regel te nemen voor den oogst 1918? En ontving heden onderstaand antwoord van den Minister. 1. De ondergeteekende is bereid om desgewenscht aan verbouwers van rogge en tarwe een zoodanig deel van den oogst 1919 te laten behouden als voor de voe ding van hen, hun gezin en hunne op het bedrijf wonende vaste arbeiders en hunne gezinnen noodzakelijk is, onder voorwaarde, dat den betrokkenen geene broodkaarten worden uitgereikt. 2. Dezelfde maatregel ten aanzien van den oogst 1918 wordt ten spoedigste voor bereid in dien zin, dat naar keuze 75 K. G.^ rogge of tarwe p5r persoon boven 1 jaar zal mogen worden behouden. o—- Ouweer. Boven Oss is Dinsdagmorgen omstreeks 5 uur een ontzettend onweder losgebarsten. De bliksum sloeg in de woning van C. v, B. te Schaijk, welke geheel afbrandde, niets werd gered. Langs de spoorlijn werden een tiental telegraafpalen versplinterd, en van bet nog in de weiden loopende vee werden verscheidene runderen en paarden gedood. Spoorwegongeluk by Weesp. De hervatting van den dienst. Thans is men met het herstellingswerk op den spoordijk bij de Merwedekanaalbrug zoover gevorderd, dat de dienst Donderdag hervat is. Het gedeelte van den dijk, waar over het beschadigde spoor Amsterdam Weesp loopt, is met veel zand verzwaard. Er zijn wissels gelegd bij de kruisweg SpoorlijnRijksstraatweg en even voor Weesp. Zooals men begrijpt, wordt dus op het gedeelte van de lijn tusschen deze wisselplaatsen, over enkel spoor gereden. Van overstappen zal dus geen sprake be hoeven te zijn. De spoorbrug die alleen defect is op de plaats, waar de veronge lukte machine van den ontspoorden trein nog ligt, heeft overigens geen zwakke plaat sen. Zandtreinen hebben er kort na het ongeval ook geregeld overgereden. Geruimen tijd zal 't echter wel duren eer de dienst weer normaal is, want met de herstelling van het Zuid-Oostelijk deel van de brug en van den dijk, zullen zeker weken gemoeid zijn. Garnalen schaarschte. In een ingezonden stuk in het N. v. d. Dag wordt medegedeeld, dat de visschers te Volendam zich verbonden hebben per dag niet meer dan 5 a 9 manden garna len in veiling te brengen, om aldus kunst matig den prijs op te drijven. Al wat meer gevangen wordt, dat duizende kilo's is, wordt als mest verkocht. Schandelijk, als het waar is o De Nieuw-Amsterdam. Na een voorspoedige reis is de Nieuw- Amsterdam Woensdagmiddag te Rotterdam aangekomen met 422 eerste, 72 tweede en 43 derde klasse passagiers. Uitwisseling van krygsgevaugeuen. De hospitaalscbepen Sinaoro en Zeeland zijn Woensdagavond van een voorspoedige reis uit Boston, in Engeland, alhier aan gekomen. Aan de Lloydkade werden ze opgewacht door de heeren W. Ruys en De Meester, directeuren van den Rotterdam- schen Lloyd en de Maatschappij Zeeland. Aan boord van de Sindoro waren de of ficier van gezondheid E. Goetsch, luitenants, H. Hoyer, J. Mersberg en R. Stammer- johann, die alle drie op krukken gaan, en reserve-luitenant E. Mertens, die in ons land geïnterneerd wordt. Voorts waren aan boord 3 mannen en 171 vrouwen en kinderen, allen Duitschers, die in kampen geïnterneerd zijn geweest en nu naar Duitschland gaan. De Zeeland bracht mee 37 Duitsche onder-officieren en minderen, onder wie 13 zwaar gewonden, 38 hospitaalsoldaten, 27 Duitsche burgers, onder wie twee krank zinnigen, en 13 Oostenrijkers. Allen bleven aan boord van de schepen. Precies 7 uur Donderdagavond is de Duitsche hospitaaltrein uit Aten aan het terrein van den Rotterdamschnn Lloyd al hier aangekomen. De trein bracht 476 uitgewisselde Engelschen mee, onder wie 13 officieren, van wie twee ernstig zijn gewond, 161 onderofficieren en minderen, van wie 46 ernstig gewond zijn en 63 op krukken gaan, en verder nog 2 krankzin nigen. Koffie. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald 1. De leveranciers van koffie aan de- tailisten zullen in het tijdvak van 27 dezer tot en met 24 October aan detaillisten mogen afleveren en wel op een hun dooi den detaillist over te leggen Bon no. 36 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie; Bon no. 37 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. geldende deze hoeveelheden als voorzie ning in de behoefte van den detaillist voor de geheele maand October. 2. Leveranciers van koffie aan detail listen zullen vóór den aangegeven datum van 27 dezer geen koffie, bestemd voor die detaillisten, mogen afleveren uit het pand, waar die koffie werd gebrand. 3. 'Gedurende het tijdvak aanvangende op 1 October en eindigende op 15 October, zul door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 38 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 4. Gedurende het tijdvak aanvangende op 16 October en eindigende op 31 Octo ber zal door detaillisten aan verbruiker mogen worden afgeleverd op Bon no. 39 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 5. Bons 38 en 39 door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen, mogen door den betreffenden detaillist desgewenscht dadelijk aan zijn leverancier worden afge geven nader zai worden bekend gemaakt, welke hoeveelheden de leverancier op deze bon zal mogen afleyeren aan den detaillist na 26 October. (St.ct.) Aan een kamerlid het spreken in het open baar geweigerd. Het Kamerlid Wijnkoop, die Woensdag te Zwolle zou spreken, is dit niet toege staan. Zijn uitwijzing heeft de territoriale bevelhebber wet opgeheven, maar spreken in het openbaar in diens ambtsgebied is den heer Wijnkoop niet geoorloofd. Den heer L. de Visscher evenmin. Een Zeppelin boven ons land. Men seint uit Nuth (L.) Donderdagnacht trok hier over ons dorp, op geringe hoogte een Zeppelin. Men ver moedt, dat hij behoorde tot het vliegeres- kader van Aken, belast met het afweren van luchtaanvullen. Een Duitsche vliegtoestel. Te Hoek van Holland zag men een Duitsch vliegtoestel in zee neerstrijken. Er is een torpedoboot naar toe gegaan. Revolver afgegaan. In een huis te Arasterdam heeft een meisje een poging tot zelfmoord gedaan, waarbij zij ernstig werd gewond. De brow ning-revolver, waarmede de aanslag ge pleegd is, werd door de politie in beslag genomen en naar hei bureau Overtoom gebracht. Bij het ontladen van de brow ning door een agent, ging deze plotseling af, en een kogel trof den brigadier De Boer in den buik. Er moet nog een patroon in den loop gezeten hebben. De brigadier is naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd.' o Het vetrantsoen Het Hbld. deelde dezer dagen inee, dat spoedig de vetkaartperiode van tien op veertien zou worden gesteld. Van alleszins bevoegde zijde is na on derzoek aan het Volk gebleken, dat ten aanzien hiervan nog niets definitiefs is vast gesteld, maar dat het zeer waarschijnlijk is, dat de periode op 12 dagen zal worden steld. o Sigaren. Naar de Tel. van zeer bevoegde zijde verneemt, zou de Ned. Uitvoer-Maatschappij, waarschijnlijk nog deze week, aan de ex porteurs van sigaren nieuwe voorwaarden voor den export voorstellen. Deze voor waarden zullen dan wel van dien aard zijn, dat de exporteurs er genoegen mee kunnen nemen. Hierdoor zal dan het conflict, dat op het oogenblik bestaat tusschen de N. U. M. en de exporteurs en waardoor de ge heele Nederlandsche sigarenindustrie met ondergang wordt bedreigd, '♦tot oplossing zijn gebracht. Intusschen zal het, óók wanneer 'het conflict heel spoedig is opgelost, nog wel een maand duren, alvorens de A. S. S.- of eenheidssigaren voor het publiek be schikbaar zullen worden gesteld. Eerst moeten immers alle voorraden eeriheidssi- garen uit de opslagplaatsen van de fabri kanten naar Amsterdam worden gezonden daar worden ze dan aan een keuring onder worpen, en eerst dan zai een aanvang kunnen worden gemaakt met de verzen ding naar de verschillende plaatsen. Wan neer in iedere plaats van ons land wol- doende voorraad is, zal de verkoop be ginnen. De verkiezing roor de Tweede Kamer. De voorzitter van het centraal stembu- reu deelt mee, dat op Woensdag 25 dezer een zitting van het stembureau zal worden gehouden tot het benoemd verklaren van een lid der Tweede Kamer in de plaats van den heer Idenburg, die zijn benoeming tot Kamerlid niet heeft aangenomen. Yalsche zilver bon, Te Delft heeft iemand een valschen zil verbon van f 1 in betaling ontvangen met het volgende humoristische opschriftSerie G.E.K. no. 11. Wordt ter betaling ge weigerd door een ieder die goed zijn oogen de kost geeft. Inwisselbaar in zilver als men een gek ontmoet. Geregistreerd. De agent van het ministerie van bedrog. 51 Nov. 100 j. v.-'C. De Minister van bedrog Treub. Onwettig betaalmiddel. Deze nagemaakte zilverbon is bij het uitgeven een goed middel om 9 jaar naar Veen- huizen te gaan op kosten van Het Koninkrijk der Nederlanden. De valschheid is op het oog niet te be merken. Een Duitsche „Graaf." Het gebeurde Zondagmiddag te Scheve- riingen ten huize van een geacht ingeze tene. Een der dochters, een 16-jarig meisje, had verkeering aangeknoopt met een Duit- scher, die reeds negen maanden te Scheve- ningen op kamers woont, zich »graaf» liet noemen en bijster veel verteringen maakte. Toen de ouders van het meisje van een wandeling terug kwamen, vonden zij hun ontstelde dochter in groote vertwijfeling thuis zitten. zy verhaalde, dat zij door haar »graaf« op een handige wijze met opdrachten naar verschillende adressen was gezonden, „van welke gelegenheid hij ge bruik maakte om met behulp van twee kornuiten (»broers« van den graaf) de kast open te breken en met een bedrag van i 15 000 er van door te gaan. Door den vader van het meisje was juist den vorigen dag dit bedrag, als koopsom voor een huis, ontvangen. Het edele drietal heeft daarop het huis verlaten in de richting van Den Haag onderweg ontmoetten zij een aapje, wenkten den koetsier en deze maakte met het drie tal rechtsomkeert naar het station der H. IJ. S. M. De wijze, waarop het rijtuig werd ge- requireerd, trok de aandacht van een juist passeerend rechercheur, de in de gebeur tenis aanleiding vond het rijtuignnmmer te noteeren. Des avonds, toen de Scheveningsche po litie van een en ander in kennis was ge steld, kwam de activiteit van den recher cheur te pas bij het opsporen van de drie hoogheden. Het bleek toen, dat zij des middags naar Venlo waren afgereisd. Door middel van telegraaf en telefoon werden de autoriteiten in Limburg van een en ander op de hoogte gesteld met het gevolg, dat den volgenden dag het drietal te Zevenaar werd gearresteerd. o Melkrautsoeneering. Met ingang van 1 Oct. zal de melk ge rantsoeneerd worden en wordt aan iedere gemeente verstrekt een rantsoen van 0.2 liter jper dag. Hierin is het rantsoen voor zieken en zwakken begrepen, zoodat voor de gezonden voluit geen 0.2 liter overbljjft. PLAATSELIJK NIEUWS Voor Dames- en Kinderkleedmg is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te VBosch, het.best gesorteerde en goedkoopste adres Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Onze gemeente is thans zonder militairen. Eerst vertrok de^ In fanterie, daarna de Pontonniers en A eid- artilleristen. Voor vele ingezetenen een meerdere of mindere schadepost. Een ieder kon met de militairen goed overweg. Ze waren zoo langzamerhand ingeburgerd. Of er ook veel meisjes met gebroken harten zouden zijn Vergadering van den Raad der gemeente Flensden op Zaterdag, den 21 Sept. 1918, des namiddags te 3 ure, ten Raadhuize dezer Gemeente. Te" behandelen onderwerpen. 4. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeente begrooting 1919. 4. Voorloopige vaststelling gem. reke ning 1917 en vaststelling rekening ievens- middelenbedrijf 1917. 5. Voorstel B. W wijziging melk- verordening. 6. Id. vaststelling verordening winkel sluiting. 7. Verzoek fa. de Haan Oerlemans gebruik gemeente grond. 8. Verzoek Ned. Bond gem. ambtena ren bijdrage Rustoord. 9. Verzoek J. F. A. Theuns c s. aan leg rioleering Kerkstraat. 10. Benoeming Stembureau. Werkendam. De commissie inzake de graaninzameling voor deze gemeente be staat uit de heeren A. Sigmond, voorz. H. van Donkelaar, secr. en C. H. Bogers, Nu de boonen uit den grond wor den genomen, blijkt, dat ze door den regen veel geleden hebben. Vooral de witte boonen vertoonen veel zwarte plekken wat zeer jammer is, vooral in deze dagen. Bij de politie is aangifte gedaan, dat bij de Wed. den Hollander de Sultane- zeep boven maximumprijs werd verkocht, bij welke toen een kist van die JSp in beslag is genomen, ook is door de politie 4 zakken met haver in beslag genomen. Bij den Burgemeester is door ver schillende bakkers geklaagd over onregel matigheden bij het verdeelen van regeerings- meel en bloem. Beneden Langstraat. De fruitoogst is dit jaar al zeer onbeduidend. Er zijn geheele boomgaarden, die letterlijk niets opleveren. De prijzen van appels en peren loopen dan ook schrikbarend hoog. Er wordt voor prima appels van f 40 tot f 60 per H.L. betaald. Baardwijk. Toen de zoon van G. B. Dinsdagmorgen het paard in de weide wilde halen kreeg hij een trap zoodanig tegen het hoofd dat oumiddelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dassen. Woensdagvoormiddag ongeveer half twaalf werd door den Edelachtb. heer J. J. H. Snijders, burgemeester alhier, ir, tegenwoordigheid der heeren wethouders en meerdere autoriteiten de eerste steen gelegd aan de in aanbouw zijnde openbare school in wijk B. s'-Mertogenbosch. Door B. W. zijn aanbevolen voor de benoeming van gemeente-ontvanger de Heeren A. A. Ebe- ling, Commies ter gemeente-Secretarie en Th. W. Roeffen Commies ter prov.griffier beiden te s'-Bosch. Sprang. Ten nadeele van den land bouwer W. R. is in de weide een schaap geslacht. De huid en kop hebben de die ven achtergelaten. Op het veld bij de B. zijn een partij aardappelen uitgerooid. Naar schatting be draagt de hoeveelheid c.a. 2 H.L. Van de daders geen spoor. Van D. de Bie werd uit het wei land langs den »Meerdijk« een kalf ge stolen. Ook de dief bleef tot op heden onbekend. Begin October zal door de chr. School ver. in de school een bazar gehou den worden. Een 15tal dames hebben zich met de regeling belast. Mej. A. Zwart Suiker werd tot presi dente benoemd. Veen. 18 Sept, Ten spijt van allen welke reeds toezegging hadden gedaan tot aansluiting voor electriciteit hebben de onderhandelingen niet het gewenschte ge volg. Men zal dus van den winter ge noodzaakt zijn kaarsen en carbid te gebruiken als verlichting.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2