ARMENIË. 41! iP 23 II Und van alten* Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No3812. Woensdag 25 September1918. FEUILLETON. KRAT ES, y P u i SJ p 2 S Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor mij ligt een vrij dik boek (250 bladzijden groot). Maar het is dit keer eens niet om u aan te raden het te lezennee, ik zou zeggen lees het niet. Ik heb het gelukkig ook niet gelezen, slechts hier en daar het eens ingekeken. Wat dat voor boek ishet is een gruwelijk boek. Een boek uitgegeven door het Ned Comité tot hulpbetoon aan de nood lijdende Armeniërs, en het boek is een aaneenschakeling van het gruwe lijkste onrecht, de vreeselijkste fol teringen, het smartelijkste vermoor den van een geheel volkde Arme niërs. Als ge een paar bladzijden gelezen hebt, weet gij de rest. 't Zijn steeds weer lange treinen gevangenen die plotseling aan weerskanten onder vuur genomen worden en zonder aan leiding doodgeschotenvaders, die voor hun oogen vrouw en kinderen zien pijnigen en dooden, gansche drom men van vrouwen en jonge meisjes die onteerd en aan allerlei ellende prijsgegeven worden, slachtingen van houderden en honderden menschen tegelijk gansche rivieren die op haar rug meevoeren hoopen kinderlijkjes, 'tls een boek vol gruwelen, waar ge koud van wordt, dat u onpasselijk maakt van walging. Wie en wat zijn de Armeniërs en waarmee hebben zij zulk een gruwe lijk lot verdiend Het Armenische volk telde voor den oorlog ongeveer 3 millioen zielen, waarvan bijna de helft in Turkije, de andere in Rusland en een klein deel in Perzië woonde. Armenië mist sinds de 14e eeuw zijn onafhankelijkheid en is in den loop der tijden aldus verdeeld. Kort voor den oorlog hadden de Europeesche mogendheden er op aangedrongen dat do Armeniërs een beter lot zou te beurtvallen, maar door den oorlog vielen al deze plannen in het water En de Turken namen dezen oorlog te baat om andere plannen ten uit voer te brengen nl. die van uitroeien van het geheele Armenische volk De Christelijke bevolking werd ont wapend het Turksche gepeupel daai* entegen gewapend. Koerden en ben den ontslagen misdadigers mochten Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elk© regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. EEN LEVENSBEELD. 33 Het had er iets van alsof men een uit gehongerd mensch plotseling een rijk maal had voorgezet, en deze alles op eens trachtte in te zwelgen. In korten tijd maakte Dorus groote vor deringen, hij verslond boeken en noten om 't hardst, maar even als de oliverzadelyke, die te snel eet en te veel opeens, zich de maag overlaadt en onpasselijk wordt, zóó ging het ook hem. Hij zag er bleek, af gemat zwak uit. Niemand had 'fc even wel opgemerkt dan juffrouw Barbara, die niettegenstaande zij dikwijls om allerlei kleinigheden met Dorus kibbelde, den knaap toch gaarne mocht lijden, en hem evengoed, zoo niet beter dan -een der andere huisgenooten, verpleegde en be waakte. Zij merkte ook het eerst op, hoe Dorus begon te hoesten en te kuchen dat zijn eetlust verdween, en hoe zijn groote oogen mat van' uitdrukking werden en diep in de kassen lagen. »'tls net of de jongen langer en mager der wordt,® zei ze tot Tournel. «Hij groeit, Barbara «Jij laat hem te hard werken, Tournel. »Ik ongestraft de christelijke dorpen over- kan er aan de overlevenden nog hulp vallen en plunderen. jgeboden worden? Het Ned. Comité In het voorjaar van 1915 kwam toen het verschrikkelijk bevel dat alle Armeniërs uit hun woonplaatsen naar elders zouden vervoerd worden. Een en een half millioen mannen, vrouwen en kinderen zouden uit hun feilende, land gevoerd worden. Watbeteekende dit. Zouden zij op ordelijke wijze met hun bezittingen weg mogen trek ken en zich elders vestigen Neen dat beteekende, de roof van de ge heele lnpve van het volk, het ver moorden van het mannelijk deel der bevolkinghet wegslepen van de jonge meisjes en vrouwen naar Turk sche harems, het verkoopen der kin deren op slavenmarkten en het over- dat bovengenoemd boek heeft uitge geven (Secr.-Penningmeesteresse is Mej. E. J. v. d Hoop, Kanaalstr. 7 den Haag) zal gaarne gelden in ont vangst nemen tot lenigen van deze leveren der overigen aan een lang- zamen dood door honger en gebrek Van de 1 500.000 die uit hun land ontvoerd werden zijn er naar schat ting 800.000 aan de slachting ont komen. Deze menschen le ven nu als een hongerlijdend bedelaarsvolk, in hoofdzaak bestaando uit grijsaards, oudere vrouwen en kinderen, aan den rand van de woestijn van Mesopotamië waar honger en ziekte hot werk van de Turksche wapenen voortzetten Het nog in leven gebleven deel van de Turksch-Armenische bevolking zal nog ongeveer 300.000 A 400,000 in getal zijn. Daarbij komen dan nog 200.000 vrouwen, meisjes en kinderen die met gewold tot mohamedaanschen godsdienst gedwongen zijn Hadden de Armeniërs schuld tegenover do Turksche regeericgverdienden zij zulk. een hard lot? De politieke leiders van het Armenische volk heb ben zich niet alleen Van elke han deling tegen het Turksche rijk ont houden. maar reeds van af de ves tiging der thans aan het bewind zijnde jong-Turksche partij, hebben zij deze gesteund. De beste kenners van Turksche toestanden zijn er van over tuigd dat de gruwelijke gebeurtenis sen, die het Armenische volk zijn overkomen, hun grond 'vinden in de zucht om do Mohamedaanschè gods dienst uit te breiden van de Turk sche regeering en iu geen enkel op zicht in afkeuringswaardige hande lingen van de Armeniërs Er blijft nu slechts één vraag over «Ja, jij je moet zoo'n jongen ook wat rust gunnen, maar je bent altijd zoo ge weest men kan nooit genoeg doen naar jou zin, 't is jagen, jagen, jagen «O, zoo, heb ik het weer gedaan pruttelde de musicus. »Qdacht jij dan soms dat i k dien jongen zoo aanzette om te studeeren Zet nu maar zoo'n onnoozel gezicht niet, je weet heel goed, dat «Dat jij vandaag weer in kleine terts ben gestemd, adieu. «Ja, daarmêe zou jij je wel van alles willen afmaken, met dat adieu; ik zegje, Tournel, dat ik den jongen zoo niet langer in huis wil houden. Ik bedank er voor orn ziekenoppasser te moeten spelen. «Maar Barbara, de jongen studeert uit eigen beweging zooveel, en Welzeker, veeg jij je pad maar schoon, nu heeft de stakker 't zelf' gedaan, hé «Natuurlijk, 'tis zijn eigen wil..,® «Zet jij hern dan niet eiken dag meer en meer aan 'k word naar van dat on ophoudelijk gezaag daarbovenik hoor tegenwoordig niets anders dan études, «Mijne goeie Barbara, bemoei jij je nu asjeblieft met de keuken, en kom weer in majeur, wil je »Die flauwe oudbakken aardigheid van je kan ik missen, begrepen «Ze gaat over met een dissonant, die zich niet oplost,pruttelde Tournel, terwijl hij de deur uitging. Drink jij dat eens op, Dokus,® zei Bar- BUITBNLABJDSCH OVERZICHT. Eindelijk heerscht er stilstand op het westelijk front en menigeen zal denken »Hoe jammer. Waren de üuitschers nu maar terug blijven trekken en hadden de geallieerden maar kans gezien hen zulk een opdoffer te verkoopen, dat zij niet meer konden opstaan. «Niet erg menschlievend zoo te denken, maar. oorlog is nooit een filanthropisch werk geweest. T Gaat er toch maar om, dat de een den ander er onderbrengt en hoe eerder dat geschiedt des te eerder is de misère uit. 't Is nu maar de vraag wien wij de overwinning moeten toewen- schen. «Dat-kan me niets schelen,® zeg gen de menschen, «als ei1 maar gauw een eind aan komt Maar er is toch gerechtigheid en ge be geert toch dat de onschuldige party het wint. «Onschuldig 't Mocht wat. Ên geallieerden èn centralen hebben evenveel op hun kerfstok. Misschien zal het nooit uitgemaakt worden, wie de aanleiding tot deze onmenschëlijke worsteling is geweest. Want er wordt gelogen van beide kanten. Maar dit zal toch we! niemand tegenspre ken, dat men al tientallen van jaren dezen oorlog heeft zien aankomen. Ze hebben misschien beide evenveel schuld. Duitschland het wint of Engeland zal voor ons wel hetzelfde blijven. Duitschland heeft ons nooit kwaad terwijl Engeland ons al heel wat narigheid heeft berokkend in de laatste eeuwen. Doch wie ook de victorie behaalt hij zal zich aan het lot van een klein land niet storen, denk maar aan België en Griekenland. Konden wij de sluier, welke de toekomst verbergt, maar eens even oplichten en zien wat er in liet verschiet ook voor ons is weggelegd. Doch aan voorspellingen wagen wij ons niet. Met de wapenen wordt de beslissing voorloopig niet verkregen, dat ziet wel ieder. De geallieerden doen er anders al hun best voor in de laatste weken. Maar, gelijk wij zeiden, hun opmarsch is op het oogenblik aan het westelijk front En als het Zeker, gedaan bara een half uur daarna, terwijl zij hem een kop bouillon, waarin zij een ei ge mengd had, voorhield «je ziet er slapjes uitje bent toch wel »U is wel goed, juffrouw Barbara, maar ik kan het heusch niet drinken, 't staat me tegen,antwoordde de knaap terwijl hij moede en mat op een stoel bleef zitten. Een dag of wat later had Dorus een lievige koorts, die hem noodzaakte te bed te blijvende koorts hield aan, en een zware drukkende hoofdpijn deed hem voort durend kreunen, terwijl hij nu en dan on verstaanbare woorden mompelde. Dokter Abels, aan wien men kennis had gegeven dat zijn beschermeling ongesteld was, kwam dadelijk en verklaarde dat de knaap zich overwerkt had en dringend rust behoefde. «Ik zal hem eens een dag of veertien bij mij buiten nemen, dat zal hem goed doen.® Dorus hield rust, en toen de koorts voor goed verdwenen was, bracht hem het rij tuig van dokter Abels naar diens villa, Zwak en zenuwachtig kwam hij er aan, tot ergernis van den tuinman, die bij zijn aankomst zei«'k Kan maar niet begrie- pen, wat den dokter veur oardigheid an zoo'n jong hèt.® X. Op Mon Repos. Dorus staat voor den spiegel in de lo geerkamer van dokter Abels' villa «Mon Repos®. Hij is nu ruim zestien jaar, en tot staan gebracht. In Macedonië gaat echter hun offensief zeer voorspoedig voorwaarts. De Fransch- Servische legers hebben de Bulgaren tegen de Wardar teruggedrukt, en zy naderen de samenvloeiing van Wardar en Tserna. Tengevolge daarvan is de Oostelijke vleugel der Bu'garen zoo ver omgebogen, dat zij, nauwelijks meer verband kan houden met de Bulgaarsche eenheden verder westelijk, naar de zijde van Ochrida. Het Bulgaar sche leger is daardoor min of meer in tweeën gescheiden, en als de toestand niet spoedig verandert (bijvoorbeeld door aanvoer van versche troepen uit het Noorden) krijgen de geallieerden een goedé kans om in de richting van Uskub door te breken. Daar door zou een goed begin gemaakt zijn, met de bevrijding van Servië en de groote Bal kanverbinding der centralen zou als be dreigd kunnen gelden. Dat zou anders een leelijk ding zijn, want die weg door den Balkan is het eenige middel om voeling te houden met den Turk- schen bondgenoot. En die zal eerstdaags wel hulp noodig hebben. Immers deze zit in Palestina erbarmelijk in de knel. Het is generaal Allenby gelukt door te dringen tot hoog in het Noorden van het Heilige Land. Ook Nazareth, het dorp waar Jezus opgroeide is al in zijn bezit. Het meer van Tiberias, zoo bekend uit de Evangelie verhalen, wordt door hem beheerscht. De Turken zullen van geluk mogen spreken als zij de overblijfselen van hun troepen benoorden dit meer in veiligheid zullen kunnen brengen. In Duitschland woelt het, misschien zijn er groote veranderingen op til. Een klein berichtje dat in dezen heel wat te zeggen heeft voor wie tusschen de regels weet door te lezen luidtVice-Admiraal Behnke is belast met de vervanging van den met ver lof zijnden staatssecretaris van marine, von Capelle.® Dat lijkt heel onschuldig Maar 't wordt anders, wanneer men bedenkt dat dit verlof eerst deze week is ingegaan en van onbeperkten duur is. Met andere woor den, von Cappelle is ontslagen en zijn op volger is Behnke, een man die zich heeft laten kennen als een tegenstander van den onbeperkten duikbootoorlog. Dat heeft wat te zeggen riu er in deze dagen diplomatische moeilijkheden met Spanje zijn over duikbootkwesties; zijn eersto taak zal dus wel zijn er zorg voor te dragen, dat de duikbcotoorlogvoering ook nog niet dit land bij Duitschlands pas uit de ziekte, die hem vrij hevig heeft aangegrepen, hersteld. Met de handen op de marmeren penant tafel geleund, ziet hij aandachtig naar zijn spiegelbeeld. »'k Ben toch erg leelijk een leelijke bochel,zegt hij met een zucht, terwijl hij zich langzaam met de hand over het voor hoofd strijkt. «Ach ik wou dat ik anders was Een oogenblik blijft hij nog in gedachten verzonken naar zijn beeld staren, glimlacht bitter en wendt zich dan af, ter wijl hij in zich zeiven herhaalt«Och God waarom ben ik toch zoo, 'k wou dat ik anders was.® 'tVenster van de net gemeubileerde ka mer staat open, en de frissche, gezonde, geurige lucht dringt er in breede stroomen naar binnen. 't Is reeds najaarde boomen en hees ters van den tuin bieden aan het oog een aangenaam rustpunt door de zachte herfst kleuren, die het groen schakeeren. De bloemperken zien er nog meestal kleurig en frisch uit, en 't gras heeft een fluweel- achtigen tint. Hij nadert het raam en buigt zich over de vensterbank als hij be neden de stern van den tuinman hoort, die luide roept: «Allo vort! wil de wel moa- ken da je wegkumt, miseroable hond alloh 1 vort dan 't Is Boppie, die des tuinmans toorn heeft opgewekt, door in de bloembedden de aard om te krabben. Jacob, de huisknecht, staat met dehan- vijanden voegt, en, als. in die lijn wordt voortgewerkt, mag men wel niet dadelijk zoo iets als de opheffing van het versperde gebied hopen, maar toch wel dat bij de cijfers van de maandelijks vernietigde han- delsscheepsruimte, niet meer de gezamen lijke inhoud zal zijn inbegrepen van de rampzalige vtssehersscheepjes der neutralen, waarvan de opvarenden zoo dikwyls de uitoefening van hun vreedzaam bedrijf met den dood hebben moeten bekoopen. Duitschland wil op vrede aanstaren, en de benoeming van Von Behnke is in zoo ver een stap in die richting, als zij ge schikt zijn om nieuwe oorlogsverklaringen te vermijden. Dit mag niet zoo heel veel schijnen, maar het duidt toch wel een groote verandering aan, want men bedenke dat in 1917 Duitschland zich door den duikbootoorlog de oorlogsverklaring van Amerika op den hals heeft gehaald. Wan neer het nu de onbeperkte handhaving van dit soort van oorlogvoering niet meer de moeite waard acht, om er de vijand schap van Spanje voor in ruil te krijgen, dan versterkt dit toch aanmerkelijk de positie van alle neutralen in duikbootkwes ties. De benoeming van Behnke mag dus als een naar alle waarschijnlijkheid gunstige gebeurtenis worden begroet. Maar er is meer. Steeds krachtiger klinken in Duitschland de stemmen derge nen, die een regeering wenschen, welke overeenstemt met de meerderheid van den Rijksdag. Deze meerderheid wil ook de sociaal democraten aan de regeering doen deelnemen. Maar dan moet ze zich plaat sen op den grondslag van de bekende vredesrevolutie, die o. a. van geen annexatie wil weten. Gesteld eens, dat er zulk een parlemen taire meerderheidsregeering in Duitsehland komt, dan wordt daardoor niet dadelijk de vrede naderbij gebracht. Maar er is aan toch kans op dat de Al-Duitschers met hun overspannen eischen den bons krijgen, het oorlogsdoel wordt beperkt, en zoo dat niet tot den vrede leidt het binnen- laridsch front wordt versterkt. En dat is voor Duitschland zeer noodig. Den' vijand verslaan kan het niet meer. Het moet hem dus zien uit te putten, maar dat zal niet gelukken, tenzij het Duitsche volk als één man pal blijft staan op de bedreigde muren. De toespraak, waarmee Clemenceau den Senaat heeft geopend, is tot officieel ant woord van Frankrijk op de Oostenrijksche den op den rug bij de veranda, en fluit schel en aanhoudend, maar te vergeefs Boppie amuseert zich kostelijk in de rulle aarde, rolt heen en weder, blaft en keft, en zet het eerst op een loopen, als Pieter hem een paar kiezelstee^en uit het pad achterna gooit. «Ik kan oe verzèkeren, Joacob, dat ik best die'n hond nekken kos, als juffer Ai- bertine niet zooveul op hem gesteld woar.® 't Is stil in den tuin, geen windje be weegt de bladeren, en duidelijk verstaat Dorus zelfs de vrij zacht gesproken woor den van Jacob, als hij tot Pieter zegt «De juffrouw is net zoo gek op dat,mor meldier, als die jongen met zijn bochel op de juffrouw is. «Wat meen ie, Jacob «Wel, heb je nog niet gemerkt dat hij dol op onze Albertientje is «Wat zeg ie doar vraagt de tuinman verwonderd terug. «Minsch, minscb, 't is toch niet woar Hie is nog èn kiend I® «Heb jij dan nooit gezien hoe hij haar aankijkt 'k Wil er een daalder onder verwedden, dat hij smoorlijk van haar is. «Zij-de gek, Joacob, zoo'n kwoajongen, kwoalik zestien joar old 't is om oe eiges 'n bult te lachen. Kom 1 de juffer is wel een joar of vief older, geleuf ik.® «Dat zou ook wat. Ik verzeker je, Pieter, dat hij haar aankijkt met een paar oogen hmmm en juist altijd als zij niet naar hem kijkt. Wordt vervolgd.) MEI WSKLAB igstraal orwaari

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1