nota gepromoveerd. Er is in die heele toespraak niets te ontdekken, wat op de nota betrekking heeft. De meest positieve tirade schynt de volgende »Wat willen wy Zegevierend stryden tot het oogenblik, waarop de vijand zal begrijpen, dat er geen vergelijk mogelijk is tusschen misdaad en recht.c In alle geval beteekent dit, dat Frankrijk, wat na het antwoord van de Vereenigde Staten ook niet meer twijfelachtig was, het Oostenrijksche voorstel niet aanvaardt. De vorm waarin deze weigering wordt ge kleed, is niet zakelyk, en misschien is deze vorm wel opzettelijk gekozen, om te de- monstreeren, dat Frankrijk zich tot een uitvoeriger behandeling van de zaak niet zal verwaardigen. Dit mag in Frankryk een flinken indruk maken, aan den anderen kant kan men in Oostenrijk van deze rede voering, die nu een officieel &antwoord« is geworden, desgewenscht gebruik maken om de bevolking te laten begrijpen, dat men aanbiedingen kan doen zooveel men wil, maar dat men toch zal moeten door vechten. Een Engelsch officier vertelt in een Lon- densch blad van een gesprek dat hij met een Amerikaansch officier gehad heeft over dingen, die den Amerikanen niet aanstaan. In de eerste plaats vinden zij dat de Engelschen tegenover hen te terughoudend zijn, een gevolg, meent de Engelsche offi cier, van het karakter van den Engelsch- man, die geen vreemdelingen met overdadige vriendelijkheid pleegt te bejegenen. In de tweede plaats hebben de Ameri kanen ertegen dat de Engelschen hen ïSammiescc noemen. »Noem ons Yanks of Yankees daar hebben wij niet het minste bezwaar tegen de meesten van ons zijn nu op die namen gesteld maar laat om 's hemels naam het woord Sammie varen. Samuel is een geheel gewone naam in de Vereenigde Staten. Geen jongen heeft er iets tegen, als men dien naam tot Sam verkort, maar hij heeft een hekel aan Sammie. Het klinkt even kinderachtig als "Willie. Het Engelsche leger zou er toch niet op gesteld zijn, om »Willies« genoemd te worden Verder heeft men Amerikaansche sol daten in den laatsten tijd hier en daar afgezet. Tenzij er krachtige maatregelen tegen worden genomen, kan dat op den duur kwaad bloed zetten. Sommige En gelsche winkeliers denken dat de Ameri kanen zotten zijn, die geen verstand van prijzen hebben. Eindelijk is er een ding, dat alle Ame rikanen meer dan iets anders haten, en dat is het gepraat over een opgelapten, niet beslissender! vrede. Amerika is met hart en ziel in den oorlog, het geeft er 11 millioen daags voor uit. En het heeft er alles op gezet, om »den Keizer af te rammelenEen Yankee wordt dol als hij van een voorstel hoort of leest, dat iets anders dan een volledige en beslissende overwinning beoogt. Hij is vast besloten, om het karweitje zoo te doen, dat het geheel opgeknapt is. BUITENLAND. Van het gevechtsterrein in Macedonië. ROME, 23 Sept. Officieel. De Itali- aansche troepen zijn, den tegenstand der dekkingsafdeelingen en den bezwaren van het terrein, te boven komend, in den nacht, die aan den 23sten voorafging, den wij kenden vyand blijven nazetten. Bij het aanbreken van den dag hadden ze, be halve een gemiddelden vooruitgang van zoo wat 12 K.M. en de bemachtiging van 16 dorpen, met den linkervleugel en het cen trum de linie Cairci, Dobrusova, Musa en Oba bereikt $n op den rechtervleugel de sterke stelling van den Monte Bobiste ge nomen. Tal van vijanden zijn gevangen genomen. o Vau het gevechtsterrein iu Palestina. Londen, 23 Sept. Officieel. Nu de Britten gisterochtend de overtochtplaatsen over de Jordaan bij Dzjesr-ed-Damië hebben bezet is de laatste uitweg voor den vijand bewesten de rivier door onze troepen ver sperd. Het zevende en achtste leger der Turken hebben feitelijk opgehouden te be staan. Hun heele tros is in onze handen. Tegen acht uur gisteavond waren 25.000 gevangenen alsmede 260 kanonnen geteld. Met veel gevangenen en een massa mate riaal moet dat nog gebeuren. Muitery in het Oostenryksche leger. Uit Kief wordt gemeld, dat volgens be trouwbare berichten een Oostenrijksch regiment te Bolno geweigerd heeft zich naar het westelijk front te begeven en de roode vlag heeft ontplooid. Twee andere regimenten hebben zich bij het oproerige regiment aangesloten. Van Duitsche zijde wordt bericht, dat men als belangrijkste verandering in het ministerie verwacht, dat Kühlmann weer staatssecretaris van buitenlandfiche zaken wordt. o De teestand van het Duitsche leger volgens een Fransch bericht. De bordjes werden verhangen. Wij heb ben geen twee maanden noodig gehad om overal den aanvaller terug te dringen in de nesten, van waaruit hij gekomen was. Hij is er in terug gevallen, zoo slecht geleid en zoo gehavend, dat hij niet meer op zichzelf lijktin het enkele tijdperk van de twee laatste maanden hebben wij hem ongeveer 185.000 gevangenen afgenomen, de helft van wat een Duitsche lichting hem aan strijders kan geven. Men is zonder twijfel zeer bescheiden, wanneer men zijn verliezen aan dooden en zwaargewonden, die den strijd niet meer zullen zieri, schat op 600.000 man. Dat bloedige verlies is voor hem des gevoeliger, daar hij om het aan te vullen slechts jongelieden van de lichting '20 heeft die reeds in de vuurlinie worden gebracht daar zij reeds hun ge- heele opleiding ontvangen hebben. De ko lossale verliezen kunnen dus niet meer worden aangevuld. Yan de Noordzee tot aan de Ailette behoudt hij nauwelijks van zijn opzienbarende vorderingen een smalle strook gronds voor zijn stellingen van 21 Maart die nergens een diepte van 3 K.M. bereikt. Parijs, 22 Sept. De Fransche troepen, die sedert 9 weken strijden, blazen een weinig uit, maar het is zeer onwaarschijn lijk, dat de gevechtspauze van langen duur zal zijn. De »Echo de Parisschrijft »Het ligt geenszins in het plan van Foch, toe te laten dat de vijand zich rustig ver sterkt in zijn stellingen van Vlaanderen tot de Vogezen. Wij zullen zien of Hinden burg, zooals hij beweert, in staat is om »alle gebeurtelijkheden het hoofd te bieden. De bijzetting rail het lijk van den ex-Czaar. De Iswestia geeft de volgende schil dering van de plechtige bijzetting van den ex czaar, welke volgens persberichten door de troepen van het volksleger te Jekaterinenburg verricht werd. Het lijk van den ex-czaar, dat op de plaats der terechtstelling in een bosch ter aarde be steld was, werd uit het graf genomen, dat men vond, dank zij de aanwijzingen van personen, die met de omstandigheden van de executie bekend waren. De op graving geschiedde in tegenwoordigheid van vele vertegenwoordigers van de hoog ste geestelijke macht in West-Siberië, de plaatselijke geestelijkheid, gedelegeerden van het volksleger, kozakken en Tsjecho- Slowaken. Het lijk werd in een zinken kist gelegd, die in een kostbare kist van Siberisch cederhout gevat was, en werd onder bescherming van een eerewacht, be staande uit hoogste bevelhebbers van het volksleger, in de kathedraal van Jekateri nenburg geplaatst, van waar het tot tij delijke bijzetting in een speciale sarcophaag naar Omsk zal worden gebracht. BINNENLAND. Uitroer levensmiddelen stopgezet. Den Haag. Naar ons ter oore kwam is de uitvoer van alle levens middelen en van alles wat in het al gemeen in verband staat met de volksvoe ding, thans stopgezet. Het retrantsoen. Wij vernemen dat de Regeering niet voornemens is verandering te brengen in het vetrantsoen. o De boterprijs. Den Haag. Naar het *Vad« meldt, heeft de regeering het voornemen met 1 Nov. den boterprijs te bepalen op f 4.40 per K.G. Invoer van ruw yzer. Volgens de N. Ct. is de invoer van ruw ijzer uit Duitschland jl. Woensdag gestaakt. De inbraken in distrubtie-bureaux. Door een raam open te schuiven, zijn dieven binnengedrongen in het distributie bureau te Terheijden (N.-Br.) en hebben daar circa 10.000 broodkaarten en onge veer 300 broodkaarten gestolen. Van de daders tot heden geen spoor. Maxiiuumpryzen Rundvleesch. Vastgesteld zijn voor Amsterdan de vol gende maximumprijzen voor rundvleesch, alles per K.G. a. voor niet ritueel geslacht vleesch haas f 3.20, biefstuk f 3.20, rib f 3, roast- bief f3, lappen, gehakt, klapstuk, borst, poulet f 2, beenderen f0.10. b. voor ritueel geslacht vleesch lappen, gehakt, poulet f 2, rib en stukjes vleesch f3, biefstuk f3.20, beenderen f0.12. Het is verboden het vleesch onder an dere benamingen dan de bovengenoemde te verkoopen. Rollades mogen niet wor den verkocht. Voor thuisbezorgen of ver pakking mag geen verhooging in rekening worden gebracht. o Vry vervoer van eieren. De minister van landbouw heeft inge trokken het vervoerverbod en den maxi mumprijs voor eierendit eerste alleen betreffende versche eieren. o Rautsoeneeriug van schoenen. De minister van landbouw heeft bepaald 1. Het is aan grossiers en winkeliers verboden schoenen af te leveren; 2. Dit verbod treedt in werking op den datum der beschikking. Voorts wordt nog bekend gemaakt a. dat binnenkort eene regeling zal wor den getroffen krachtens welke aan ge meentebesturen de bevoegdheid zal worden verleend bons, onderscheidenlijk voor mans, ondermans, vrouwen en kinderschoenen uit te geven en dat uitsluitend tegen af gifte van zulk een bon het publiek in den vervolge een paar schoenen zal kunnen koopen. b. dat de aanvulling van voorraden van grossiers en winkeliers hier tijdelijk wordt gestaakt c. dat met ingang van heden aanvulling van den voorraad Van eenen grossier of winkelier, voor zoover daartoe thans nog geen beschikkingen door het R. H. L. zijn genomen, uitsluitend zal geschieden tot zoolang aantal en in zoodanige sorteering en soort, als er door hem bons worden ingeleverd als sub a der bekendmaking bedoelt d. dat het eigenbelang van iederen grossier en winkelier mitsdien medebrengt zich stipt te houden aan het hiervoor ge stelde afleveringsverbod, aangezien ieder paar schoenen, hetwelk nog wordt ver kocht zonder dat hiervoor te zijner tijd een bon kan worden verantwoord, den voorraad, waarover de grossier of winke lier in de toekomst voor zijn handel zal kunnen beschikken, met één paar vermin deren. o - Rantsoeueering van gas. Het bureau voor Mededeeiingen in zake do Voedselvoorziening meldt De Rijks-Kolendistributie heeft voor de rantsoeneering van gas voor het tijdvak van 1 October 1918 tot en met 31 Maart 1919 de volgende regelingen vastgesteld Wat het gas betreft, moeten aan alle particuliere verbruikers worden verstrekt I. Als minimum-rantsoen a. voor verlichting in October 14 M8 in November 16 in December 18 in Januari 17 Februari 13 in Maart 12 Ms. Voor bij koken (waterverwarming enz.): 10 M3. pér gezin per maand, vermeerderd met 2 M3. voor eiken persoon waaruit het gezin bestaat. II. Als vast rantsoen Voor verwarming 45 M®. en wel voor elke door de Brandstoflencommissie van het aanvullings rantsoen af te trekken brandstoffen-eenheid, tot een maximum van 6 brandstoffeneei; he den, welke ruiling slechts is toegestaan aan hen, die in het vorige winterseizoen hebben geruild. In gemeenten, waar het gemiddelde ge bruik in het vorige winteriijdvak lager was dan bovengenoemd miniumrantsoen, mag uit den aard der zaak het minium rantsoen niet hooger worden gesteld dan het gemiddelde verbruik in dat tijdvak. Nadat voor elke gasfabriek de hoeveel heid grondstoffen is vastgesteld, noodig zoo wel om bovenstaande rantsoenen af te le veren, als om in de door de Rijkskolen- distributie vast te stellen hoeveelheid gas voor industrie, straatverlichting, verlichting voor openbare gebouwen enz. te voorzien, wordt eventueel overblijvende hoeveelheid verdeeid over de gasbedrijven in die ge meenten, welke naar het oordeel der Rijks- kolendistributie, door bijzonder plaatselijke omstandigheden, daarvoor in aanmerking komen. Aan alle gasbedrijven zal in deze maand ten spoedigste worden medegedeeld, welke hoeveelheid grondstoffen in het tijdvak van 1 October 1918 tot 31 Maart 1919 kan worden verwerkt. Elke gemeente moet een zoodanig stelsel van gasrantsoeneering invoeren, dat elke verbruiker zijn minimum-rantsoen ontvangt. Te Amsterdam is het stoomschip Vecht uit Gefïe (Zweden) aangekomen met ruim 1000 standaard hout. o Te Delfzijl is het in de haven buiten gewoon druk door de aankomst van hout schepen. Vervoer van versch vleesch per postpak ket is zonder ontheffingsbewijs tot 1 October toegestaan. Het Hbld. geeft dit staaltje van den onhoudbaren toestand, geschapen door het plaatsgebrek in het Huis van Bewaring te Amsterdam. Vrijdag en Zaterdag werden voor een der vier rechter-commissarissen vier en dertig verdachten voorgeleid. Om althans drie van deze verdachten, beschuldigd van ernstige misdrijven, in het Huis van Be waring te kunnen doen opnemen, moesten drie inbrekers worden losgelaten Zoodoende zijn er dus in het geheel weer vier en dertig verdachten, op vrije voeten. o De distributie. Vólgens de Telgr. zou minister Van IJsselstein voornemens zijn, de distributie naar het Engelsche systeem te organiseeren. In elke provincie zal een commissaris de distributie regelen en daarvoor een centraal bureau hebben in te richten. Iedere pro vincie heeft in haar behoeften te voorzien uit de eigen voortbrengselen. Wat daarna overblijft, wordt overgedaan aan de provin cie, die deze artikelen noodig heeft. Deze reorganisatie zou binnen drie maan den voltrokken zijn. Een Duitsch vliegtuig. Gistermorgen 7 uur is te Gassel (Nbr) nabij de Maas, een Duitsche tweedekker neergekomen, bemand met twee onderof ficieren en gewapend met twee machine geweren. Het vliegtuig was aan het Wes telijk front opgestegen en scheen door ge weervuur beschoten te zijn. De beide on derofficieren zijn door militairen uit Mook geïnterneerd. Moordaanslag op een luitenant. Uit Rotterdam wordt aan het N. v. d. D, gemeld Toen luitenant van Bakel van den etap- pedienst hedennacht halfeen de ronde deed en waarschijnlijk een aanmerking maakte op den schildwacht, die op post stond bij het magazijn van den etappedienst aan de Wijnhaven hoek Wijnbrugstraat, legde de schildwacht op den officier aan en trof hem in het hoofd. Daarop schoot hij zich zelf door het hoofd. De soldaat was ter stond dood, de luitenant werd in levens gevaarlijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. o Suikerrantsoen. Naar de Nederl. verneemt, is de kans groot, dat gedurende eenigen tijd (waar schijnlijk 3 maanden) eea verhoogd suiker rantsoen zal worden verstrekt. o Verhooging gastanef. Te Rotterdam is besloten het tarief van 7 cent tot 8.5 per M.® te verhoogen. De werkelijk kostende prijs aan de ge meente is met buizenbelasting 13.4 cent, en zojnder buizenbelasting 11.4 cent. Ecu uota van Amerika aan Nederland. Iu een nota aan de Nederlandsche re geering wordt nogmaals de wensch uitge sproken, dat de neutralen hulpmiddelen zullen betrekken uit de Amerikaansche hulpbronnen, voor zoover de oorlogsom standigheden dit veroorloven. Betreurd wordt, dat nog steeds niet een overeen komst was gesloten met Nederland, zooals dit reeds het geval is met andere neutrale staten, Voorts merkt de nota op, dat van de aangeboden honderdduizend ton levensmid delen nog de helft is overgebleven en sinds zes maanden in Argentinië ligt opgeslagen. Nederland, zoo gaat de nota verder, versterkt de positie van Duitschland, welk land, terwijl het van Nederland belangrijke hoeveelheden voedsel ontvangt, gelijktijdig dreigt met vernietiging der Nederlandsche schepen, die van het eene neutrale land naar het andere worden gezonden om graan te halen voor het Nederlandsche volk. De hoop wordt in de nota uitgesproken dat Nederland uit zijn havens schepen zal zenden om het graan te halen, en dat daarbij de weg moge geëffend worden voor een algeheele hervatting der betrekkingen tusschen Nederland en de Ver. Staten, in overeen8temminng met de tot aller tevre denheid bestaande overeenkomst tusschen Amerika en de Nederlandsche koloniën. Goedkoop fruit. Volgens het Nieuwst is er in Maas en Waal eene sterke daling van fruit inge treden. Peren zijn 30 pet. en appelen 20 pet. minder in prijs. Eeue wraakuame. Voor de Rotterdamsche Rechtbank ver schenen twee ïgappers«, die zich te ver antwoorden hadden wegens inbraak en dief stal. Een der belangstellenden onder het publiek maakte te veel rumoer en werd hardhandig, zonder vorm van proces, door een rijksveldwachter buiten de deur gezet en de deur ging voor zijn neus dicht. Nu zag hij pas dat er een sleutel op de deur zit en die om te draaien en in zijn zak te steken was het werk van een oogenblik. Nu ging hij welgemoed ovei^ zijne wraak- name een singeltje wandelen, wetende dat rechters met veldwachters, getuigen en belangstellenden, samen een 80 personen, gevangen zaten en zich eerst een langen tijd daarna in vrijheid zouden kunnen stellen. .Ecu zwaar gestraft smokkelaar. De rechtbank te Winschoten heeft een 35-jarigen schipper veroordeeld wegens verboden vervoer tot zes maanden gevan genisstraf, met aftrek der preventieve hech tenis en verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen niet alleen, maar ook van het schip van beklaagde, waarin die goederen werden vervoerd. o Invriezen van vleesch. Er zullen ter vorming van een vleesch- reserve voor het voorjaar, volgens het Hbld., 50,000 stuks vee worden ingevroren. Een twintigtal koelinrichtingen voor den oor log waren er drie hier te lande gevestigd zullen het vleesch conserveeren en be waren. Er is nu met het invriezen reeds een begin gemaakt. Voor deze vleeschreserve worden uit sluitend zeer goede qualiteiten vee gebruikt. Aardappelen. Naar de N. R. Ct. thans met zekerheid verneemt, ligt het in de bedoeling den op slag van aardappelen door particulieren, met het oog op het aanstaand winterseizoen mogelijk te maken tot beperkte hoeveel heden. BEKENDMAKING. Hei Gemeentebestuur van Heusdexx, MAAKT BEKEND dat in de week van 23 tot 29 Sept. 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zyn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 144 4 K.G. Aardappelen. 145 2V2 ons Suiker. 6 (Kinderkaart) 2x/3 ons Suiker. PLAATSELIJK NIEUWS7~~~ Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Bij gebrek aan werkende leder» zal het Dameskoor »Exeelcior« wor den opgeheven. Het koor, dat met zooveel lust vóór eenige jaren werd opgericht en waarvan we meermalen de proeven van bekwaam heid, ook bij operettes, mochten genieten, zien we noode te niet gaan. Laat ons hopen dat het in een niet ver verwijderd tijdvak, onder meer gunstige omstandig heden als een Phoenix verjongd uit zijn assche zal verschijnen. Mejuffrouw M, Jurgens alhier is geslaagd bij het gehouden vergelijkend examen te 's-Hage voor Telegrafiste. Uitslag der verkiezing voor een Lid van den gemeenteraad op Dinsdag 24 Sep tember II. Uitgebrachte stemmen 251" Van onwaarde 3, zoodat de vereischte meerderheid is 125 Hiervan verkreeg de Heer de Haan 137 en de Heer Verhoeven 111 stemmen, zoo dat gekozen is de Heer de Haan. Aalburg;. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Aalburg en Heesbeen is tot predikant beroepen Ds. D. Bax Hz. te Asperen. Ammerzoden. In den laatsten tijd kwam het herhaaldelijk voor dat in deze gemeente te velde staande uien en aard appelen werden weggenomen. Door de ijverige bemoeiingen van de veldwachters Bokhoven en Copier is het mogen gelukken een ingezetene aan te houden welke deze diefstallen volledig bekende en waartegen proces-verbaal volgde. Beneden-Langstraat. Met het win nen der toemaat wil het dit najaar niet. Dag aan dag regen en nog eens regen, zoodat de boel ligt te rotten op het veld. Met den oogst der boonen is het ook een en al sukkelen. Zeer verlangend wordt nog naar wat droog weder uitgezien, het geen ook voor het rooien der aardappelen van pas zou komen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2