unnn y u I MAGAZIJN isrin iiora hg lib i Hinihamerstraat 24, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. 3813 Zaterdag 28 September, 1918. I É^SJ i m mtiiAtov KRAT ES, StAHLMAAll's ifeeren- en fïinderkleeding. Gorincliem. No, b m wjm Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonneraentsprijs: per 3 maanden 1.05, ranco per post zonder prijsverhooging. Afzonder'ijke .umnaers 5 cent. Advertentiën van 1-6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. Int. 492 (bedrukt) r< d d Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. iüITENLANDSCH OVERWICHT. Het heeft deze week in den Duitschen Rijksdag gespannen. Gelijk men weet is Graaf Hertling, den rijkskanselier, nu bijna een jaar aan de regeering. Hij heeft toen ter tijd de aanvaarding van zijn ambt aan een voorwaarde verbonden in den Rijks dag wilde hij op een vaste meerderheid steunen. Hertling wilde dus parlementair regeeren. Na onderlinge besprekingen kwam men tot het vaststellen van een program waarvan dit de voornaamste punten waren Er zou geregeerd worden in overeen stemming met de vredesresoluties. Het ge- ijke kiesrecht in Pruisen zou worden door giet. De staat van beleg zou worden .^acht, vooral op het stuk van censuur j recht van vergadering sTen slotte verklaarde Hertling in zijn »|>gramrede, in overeenstemming met het ffste punt van de overeenkomst, dat hij ■f als zijn taak beschouwde, den Oosie- Aen grensvolken ten' volle zelfbepalings- •cht te geven. iWat is van dat alles gebeurd De Pruisische kiesrechtkwestie is steeds verdaagd en Hertling praat in verband .i armee van waarborgen. De staat van beleg is niet verzacht. Mase en Haeriisch hebben dat nog pas meervonden. ]De politiek in het Oosten is het tegen val van hetgeen beloofd was. •1» EEN LEVENSBEELD. 4 i>Wel! wel! Harrejennig »Die jongen is niet van haar af te slaan ais hij 't maar eenigsziugs kan, is hij bij haar. Hij loopt haar ais een hond na, en is zoo verliefd als een groot mensch.« »Noe ge 't zegt, bedde gehek, dat hè 'k ook gezien, ze bent allied soamen. Ha! ha I ha I 'k zal mien eigen nog ziek lachen, ais ik bedenke dat zoo'uen bult zich wat verbeeldt. Maar ie kunt nooit wéten, meis- kes hebben al roare. grillen, 't kan best zin dat de juffer angehoald wil wèzen deur.t Meer hoort Dorus niet, want eensklaps reedt hij terug van 't venster. Bleek, met tarende oogen en vast opéén geklemde lippen, staat hij een oogenblik midden in de kamer stil.- De aderen aan zijn slapen zwellen op en schemeren blauwachtig door de bleeke huid eindelijk opent zijn mond zich voor een diepen zucht. Hy grijpt werktuigelijk naar een stoel en laat er zich op neervallen. Roerloos, met de armen slap langs het lijf hangend, en 't hoofd voor overgebogen, blijft hij zitten. W at ging daar om in dat jeugdige brein Hij wist het zelf niet. 't Was alsof een koude harde hand hem uit een schoonen De sociaal-democraten, die zich hadden verbonden geen oppositie tegen Hertling te voeren, hebben zich dan ook bij de stem ming over de vredesverdragen van Brest en Boekarest van stemming odthouden. Nu is onder den indruk van de gebeur tenissen aan het front onder de linkerpar tijen in Duitschland het denkbeeld gerijpt, dat er een nieuw program moest zijn waarop zich een linkermeerderheid kon vereenigen. Wilde Hertling dat program niet aanvaarden, dan moest hij worden vervangen door een ander. Dan moest het centrum meewerken. Maar het centrum heeft besloten, Hertling ie blyven steunen, Daardoor wordt ook de houding van de nationaal-liberalen naar rechts bepaald en van een hervorming zal niets komen. Veeleer zal de meerderheid uiteen vallen Nu heeft de rijkskanselier irt de hoofd commissie uit den Rijksdag een rede uit gesproken, die al heel weinig zal meewer ken om de verschillende partijen te ver zoenen. 't Was alles opgestoofde kost. Een massa woorden zonder inhoud. Al heel pijnlijk klonk zijn beschuldiging aan het adres van België Wij hebben, zoo zeide hij, den oorlog van den eersten dag af aan als verdedi gingsoorlog gevoerd. Slechts om ons te verdedigen zijn we België binnen gerukt, lk leg daar des te zwaarder nadruk op, wegens het doortrapte misbruik, dat tot in de laatste dagen van het bekende woord des toenmaligen rijkskanseliers wordt ge maakt. Toen we België binnentrokken, schonden we het geschreven recht. Echter droom* had wakker geschud alsof een ruwe stem hem had doen ontwaken uit een heerlijken slaap. Zonder zelf te weten welk gevoel hem bezielde, was hij van het oogen blik dat hij weder in dokter Abels' huis kwam, gelukkig geweest in de nabijheid van Albertine, tot wie hij opzag als tot eene heilige. Zonder zich zelfs rekenschap te kunnen geven van zijne gewaarwordin gen, had hij den invloed gevoeld van haar reine maagdelijke schoonheid de weldadige uitwerking van haar zachte manieren en vriendelijke belangstelling op zijn geheele persoonlijkheid ondervonden. Onwillekeurig had hij geluisterd naar de innerlijke stem, die zwakker of sterker zich vroeg of laat doet hooren in ieder"hart. Zijn hartstochten evenwel sluimerden nog 't was alleen het onbestemde gevoel van sympathie dat hem onweerstaanbaar tot Albertine had getrokken. Dat gevoel, uit dankbaarheid en bewondering geboren, was nog onvermengd en zuiver. Het denkbeeld van verliefd te zijn, was nooit bij hem opgekomen hij had alleen met schroomvalligen eerbied opgezien tot zijn weldoenster, en aan 't woord liefde had hij geen oogenblik gedacht. Hij was ook nog zoo jong. 't Is waar, een goedkeurende blik, een vriendelijk aanmoedigend woord van Alber tine, maakte hem onuitsprekelijk gelukkig, en zyn oogen lazen als het ware eiken wensch van hare, lippen vóór zij dien nog uitgesproken had. bestaat er, gelijk voor particulieren, ook voor staten een ander recht. Dat is het recht der zelfverdediging. Uit de arehie- yen is gebleken, hoe treurig het lang vóór het uitbreken van den oorlog met België was gesteld k Von Hertling herinnerde er ook aan, dat men België den vrede had aangeboden en het beloofd had, indien het onzijdig bleef, de schade te vergoeden, die door militaire maatregelen veroorzaakt zou wor den, een aanbod, dat na de inneming van Luik nog eens herhaald werd. In heel den oorlog, bij alle gevechten, die geleverd zijn, was het slechts om verdediging te doen, en nooit heeft men het onder stoelen of banken gestoken, dat elke gedachte aan verovering der Duitsche regeering vreemd was, wat van de vijanden, ondanks hun mooie leuzen, niet gezegd kon worden, daar hun doel het doel is van de inslui- tingspolitiek van koning Eduard, namelijk Duitschland terug te duwen. In dit ver band ging Von Hertling nog eens de voorgeschiedenis van den oorlog na, waarbij hij wees op de Russische expansiezucht en de resultaten van het Soechomilof-proces, waaruit ten duidelijkste gebleken was, dat de Pan-Slavische idee de oorlogsfakkel heeft ontstoken. Doch al is dit zoo, de vijandelij ke bewindslieden ontzien zich niet dooi' leugen en laster de waarheid op den ach tergrond te dringen en de haat, die daar door tegen Duitschland is ontstaan, sluit alle overleg buiten. M. a. vv. de vertrapping van België was de eigen schuld van (lit land. Het had de Duitsche legers dan maar ongemoeid door moeten laten trekken. Het is ongelooflijk dat zulke beweringen nbg worden geuit en als zoete koek wor ded verorberd. Het is nu eenmaal niet te weerspreken, en door Von Bethman Hol- weg vroeger ook erkend, dat aan België een onrecht is geschied. Het is duidelijk geworden, dat de archief kwestie tot bui tengewone proporties in Duitschland is op geblazen. It der, die onbevooroordeeld de zaak beschouwt, moet toegeven, dat Duitsch land het volkerenrecht heeft geschonden door België tegen zijn wil tot oorlogsveld te maken. De Duitsche staatslieden moes ten zoo wijs zijn, deze uiterst teere kwes tie niet meer aan te roeren. In dezelfde zitting van de hoofdcom missie hebben ook von Hintze en von Payer zich doen hooren, al even dunnetjes als Hertling. Het debat dat op deze redevoe- Hij wilde slechts bij haar zijn, haar zien en hooren spreken verder had hij ook niet gedacht of gewenscht. Zijn gedachten wijlden ook slechts dan bij haar, wanneer zij in zijne nabijheid was en dat hij haar gezelschap zocht was geheel natuur lijk. 't Was voornamelijk door Albertines invloed dat hij al meer en meer beschaafd werd, maar evenmin als hij zelf het wist, vermoedde het meisje er iets van, dat zij zoo krachtig medewerkte om Dorus' geestes- en gemoedsleven te ontwikkelen. Zij van haaz kant beschouwde hem met medelij dende belangstelling, en verheugde zich even hartelijk in zijn herstel als in zijn ontwik keling. Het belang dat haar vader in het lot van den knaap stelde, was de eenigs drijf veer geweest die haar tot hem had ge bracht, maar toch was er iets in Dorus, wat haar, niettegenstaande zijn mismaakt figuur, tot hem trok. Waren het de zwaar moedige bruine oogen, die, als zij tot haar opzagen, zoo kinderlijk vertrouwelijk blikten? Was het de innemende trek om den mond, of waren het de parelwitte tanden, die tusschen de welgevormde lippen schitter den Misschien 1 maar zeker was het de vereeniging van een en ander met het geniale, dat, zonder dat Doras zelf het wist, op zijn voorhoofd en in zijn oogen te lezen was Er ligt in den blik, in de uitdrukking der oogen van sommige menschen iets vreemds, onverklaarbaars en wonderlijk, ringen volgde was vooral van sociaal-demo cratische zijde zeer scherp. Zoo zeide Scheidemann o.a. in dit jaar is zoo min de militaire overwinning als de vrede tot stand gebracht. Wij lijden aan een onder schatting van de tegenstanders. Aan den anderen kant is het geloof onzer tegen standers, Duitschland te kunnen vernietigen een zinsbegoocheling. Met hoe meer ge weld de tegenpartij op het oorlogstooneel optreedt, des te meer bleven wij voor illu sies over veroveringen enz. bewaard. In des te hooger mate zal ook onze heele volkskracht in dien3t van het verweer kun nen worden gesteld, wanneer men het volk met daarvoor geschikte hervormingen te gemoet komt. De vrede van Brest beant woordt niet aan onze opvattingen. De rede van Payer te Stuttgart was niet voldoende helder en vrijmoedig. Een vrede, waarmee wij ons hadden kunnen vereenigen, zou de mogelijkheid hebben geopend, alle troepen van het oosten naar het Westen te wer pen. De vrede van Brest komt mij een hinderpaal voor den vrede voor. Het ge goochel met koningen bij de volken in het oosten moet ophouden. Het ontslag van Kuhlmann heeft de vredesgedachte bena deeld. Toen hij een woord sprak, dat den hoogen militairen niet welgevallig was, ver dween hij onmiddellijk van zijn post. Zoo kan het niet doorgaan. Eens moet men er onbewimpeld voor uitkomen Luden- d o r f regeert en niet Hertling. In zake de Belgische kwestie had vroeger en heel anders gesproken moeten worden. De duikbootoorlog heeft Amerika tegen ons in het harnas gejaagd. Zeer veel bladen zijn het er over eens dat von Hertling zijn tijd gehad heeft. Een nieuwe tijd is aangebroken. Er moet vrede komen. Een eerlijke vrede. Maar dan moeten er andere mannen aan het bestuur komen. Wij zijn vol verwachting. Wat de komende dagen in dezen brengen zullen. Op het Westelijk front hebben geen bij zondere wijzigingen plaats gehad. Er wordt melding gemaakt van hevige tegenaanvallen van de Duitschers, waardoor zij eenig ter rein wonnen, doch het gelukte de Engel- schen weer den toestand te herstellen. Op het Italiaansehe front ook al geen actie van belang. De Bulgaren blijven terugtrekken, achter na gezet door Fransch-Servische troepen, terwijl de Italianen hen scherp van ter zijde bestoken. Het gaat deze bondgenooten der centralen in den laatsten tijd niet voor dat aantrekt en sympathie inboezemt, ook dan zelfs, wanneer de uiterlijke lichaams vorm in alle opzichten veel te wenschen overlaat. Soms schijnt het genie bij voor keur, krachtig en breed zijn stempel te hebben gedrukt op een gelaat dat zonder dien afdruk onmogelijk, zeifs een kort oogenblik, de aandacht van anderen zou kunnen wekken. Toen Dorus overwerkt en moede, bleek en koortsig op »Mon Reposcc kwam, had Aibertine dadelyk opgemerkt hoe groot de verandering was, die hij reeds had onder gaan. De ruwe opvliegende knaap was zacht en gedwee geworden zijn taal was die van een fatsoenlijk mensch, en al ont vielen hem nu en dan nog enkele uitdruk kingen, die aan zijn vroeger beroep of stand herinnerden, toch zou niemand aan hem gezegd hebben dat hij voor nog geen jaar geleden als kermisklant in een tent meê- reisde, Enkele malen was Dorus, gedurende zijn verblijf bij Tournel op dokter Abels' villa te gast geweest en eiken keer als hij na een afwezigheid terugkwam, kon men zien welke vorderingen hij in alles maakte. Er woonde in dat wanschapen lichaam een krachtige geest, vatbaar voor eiken indruk, zoowel ten goede als ten kwade. Een geest begaafd met een opmerkingsvermo gen, zoo volledig en fijn, als slechts wei nigen bezitten juist en te rechtertijd onder scheidende, instinctmatig goed en kwaad schiftende, eenvoudig, natuurlijk en waar, DIUAUT den wind. Ook in Palestina breiden de geallieerden hun succes uit. Het aantal gevangen Turken is thans reeds meer dan 40,000, terwijl niet minder dan 265 kanonnen werden genomen. Palestina is wel zoo goed als geheel in handen van de Engelschen. Nog zij gemeld dat in Engeland een spoorwegstaking is uitgebroken. Gevolg, dat de mijnwerkers nu tot werkeloosheid ge doemd zijn. De steenkolen kunnen niet ver voerd worden. Gelukkig voor deEngelsche regeering is reeds door vele spoorweg mannen besloten het werk te hervatten want geen steenkolen geen fabrieken aan 't werk. En geen fabrieken meer dan ook geen oorlog meer. Dat zou de radicale oplossing zijn, var. het netelige vraagstuk, hoe tot vrede te komen. Alle arbeiders het werk in de oorlogsindustrie neerleggend. Maar daartoe zal het nog vooreerst niet komen. De oorlogswil is nog te sterk en de honger drijft naar de werkplaatsen des doods. BUITENLAND. De Frauschc pers verecnigt ziek tegen de regeering. Naar uit Zurich aan,de Duitsche cou ranten gemeld wordt, hebben een groot aantal Parijsche bladen zich vereenigd tot een democratisch persverbond, teneinde des te krachtiger te kunnen optreden tegen de dwinglandij van de Fransche censuur. Een oproep der nieuwe vereeniging verklaart, dat de strijd zich vooral zal keeren tegen den laster. maar gevoelig en prikkelbaar in de hoogste mate. Die prikkelbaarheid, aan alle artis tieke naturen eigen, uitte zich nu eens door een snel gesproken, scherp en snijdend woord, dan weer door een zenuwachtigen lach of een traan, die niet te weerhouden, zijn oog ontsprong. In dat jeugdige ge moed trilde een snaar, die zachtkens be wogen een heerlijken toon voortbracht, maar een schrille dissonant liet hooren zoodra zij ruw werd aangeraakt. Hoe meer hij werkte, des te meer wilde en kon hij werken hoe meer de factoren van zijn geest arbeiden, des te sneller en onvermoeider spanden zy zich in om alles in zich op te nemen wat nieuw en belang rijk was. Dorus' lichaam evenwel leed er onder. In zijn vollen groei hij was langer en magerder geworden stond de werk zaamheid van geest en lichaam niet in goede evenredigheid, en daarom was het juist te rechtertijd, dat dokter Abels hem noodzaakte eenige rust te nemen, door hem een kamer in zijn villa af te staan en hem het sdolce far nientea te leeren. Rust 1 naar lichaam en geest, was alles wat hij behoefde hy vond beide op >Mon Repos.cc 't Was zoo heerlijk kalm ''"«-guiten en de menschen waren er zor ter Abels was voor he' en zorgend, Albertine en toch was Dorus nif iets ontbrak hem te *JÉ .A So

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1