-r"-" f Op bet westelijk oorUgstoeneel. Parijs, Fransch stafbericht. Indestreek ten westen van St. Quentin hebben de Duitschers in den namiddag getracht de Ffanschen uit l'Epine de Dalion te verdrij ven, doch al hun aanvallen werden afge slagen. Tusschen de Ailetteen de Aisne weerden de Duitschers zich vandaag geducht op het plateau van de hoeve Moisy en ten noorden van Allemant, waar den geheelen dag ver- wbede gevechten hebben plaats gehad. In weerwil van hun herhaalde pogingen konden de Duitschers de Franschen de terreinwinst van 'de vorige dagen niet weder afhandig maken. De Duitschers leden zware verliezen en lieten gevangenen in handen der Franschen. Een toespraak ran keizer Wilhelm. KIEL. Keizer Wilhelm is hier Dinsdag met zijn gevolg aangekomen. Hij begaf zich naar de torpedo-werkplaatsen en ver volgens naar Wik, om aan boord van Zr. Mr. »Pelikan« oefeningen bij te wonen. Op het excercitieveld te Wik, waar afdee- lingen van het garnizoen stonden opgesteld, heeft de keizer een toespraak gehouden. Hij herinnerde aan den plicht jegens het vaderland, aan de gevechten bij Coronel, bij het Skagerrak, aan de dappere uitvallen der torpedobooten op de vijandelijke kustèn, die bewezen welken geest er op de vloot heerscht. De keizer bracht den groet over van de aan het westelijk front strijdende kameraden en wekte ten slotte op, den duikbootoorlog met volle kracht voort te zetten, opdat de troepen te land geholpen worden en in staat worden gesteld den zwaren strijd met goed gevolg te doorstaan. Des namiddags bezichtigde de keizer de werfhij sprak herhaaldelijk met de ar beiders en arbeidsters en het personeel van de werf juichte hem met geestdrift toe. De strijd 1» Palestina. Londen, 25 Sept. Engelsch stafbericht. Ten oosten van de Jordaan naderen onze troepen bij de vervolging van den vijand Amman. Ten noorden van deze plaats hebben Arabische strijdkrachten aanmerke lijke schade aan de spoorlijn toegebracht. Andere Arabische troepen oefenen druk uit op den vyand, 'die ten noorden van Maan terugtrekt. Het totaal aantal gevangenen is gestegen tot meer dan 40.000, terwijl niet minder dan 265 kanonnen veroverd zijn. Berlijn. In Elzas-Lotharingen werden maatregelen getroffen om, ter bescherming m\ leven en roerend goed der bewoners, olaatsen te ontruimen, die binnen het be- 'eik liggen van hei vijandelijk verdragend geschut. Gebrek aan arbeiders in Amerika. De uitbreiding van het Amerikaansche leger heeft tengevolge een toenemend ge- orek aan arbeiders in Amerika. De oor- ogsindustrie heeft behoefte aan een millioen mgeschoolde arbeiders, terwijl ook het ge >rek aan geschoolde arbeiders groot is, moral machinisten, ketel- en kopersmeden, cheepsbouwers en werklieden in de me- aalindustrie. Men betwijfelt of in de be- ioefte zal kunnen worden voorzien, ook al nttrekt men de arbeiders aan alle andere ndustrieën. o De Duitsche steden en de oorlogsleening. Over het algemeen nemen de Duitsche teden door belangrijke inschrijvingen leven- ig aandeel aan de rijksoorlogsleeningen. Iet gemeentebestuur van Berlijn heeft bij e negende oorlogsleening het voorbeeld ge- even, door voor de gemeentelijke spaarkas te schrijven voor 80 millioen mark. De otale som, door het gemeentebestuur op de egen oorlogsleeningen gezamenlijk inge dreven, is hierdoor gestegen tot 510 mil- oen of meer dan een half milliard mark. Foch over deu militairen toestand. Londen, 25 Sept. De Parijsche corres- ondent van de Daily Telegraphheeft Bn interview gehad met generaal Foch, raarin deze, sprekende over den algemeenen >estand, o. a, mede De vijand is geschokt n wankelt, doch houdt zic\y nog staande, [en moet niet denken dat wij hem zoo laar dadelijk zuilen hebben. Den top van sn berg zijn wij overgeklommen, en moe- ïn nu bergafwaarts. Krijgen wij daarbij aart, als een vallende steen, zooveel te ster. o Aardbeving. Bern, 25 Sept. De Italiaansche bladen i elden een hevige aardbeving in het Griek- :-he eilandenrijk, die vooral op Milo ver- oestingen aanrichtte. Er zijn 300 dooden \eer dan 2000 gewonden. IK alle groote gebouwen zijn ingestort. Londen, 26 Sept. Engelsch avondbericht. j In de zware gevechten der laatste zes dagen hebben wij 1500 gevangenen ge maakt. In luchtgevechten werden 11 vij andelijke vliegers neergeschoten en werden 35 ton bommen geworpen. ok De Zweedsche kanonneerboot »Gundee« is zes mijl van Skagen op een mijn ge- stooten. Van de bemanning bestaande uit 29 koppen zijn de kapitein en 19 man verdronken. Twee torpedobooten hebben de over levenden aangebrachteen hunner i- zwaar, drie zijn licht gewond. Men gelooft dat de mijn tot een heel nieuw mijnenveld behoort. Vliegeractie. Londen, 26 Sept, Op 24 dezer werden meer dan 2000 fotografische opnamen en dag- en nachtverkenningen gedaan. In 24 uur werden 121/3 ton bommen geworpen, twee Duitsche vliegkampen en verschillende spoorwegkruitspunten werden aangevallen. Bij de talrijke luchtgevechten werden 31 vijandelijke machines en 8 kabelballons neergeschoten. 22 Vijandelijke vliegtuigen moesten in ontredderden toestand landen. Van ons ontbreken 10 machines. o - Dc duikbootooriog. Berlijn, 25 Sept. In Augustus hebben de middenrijken rond 420.000 br. reg tonnen vijandelijke handelsscheepsruimte ver nietigd. De den vijand ter beschikking staande handelsscheepsruimte is daardoor alleen door oorlogsmaatregelen der mid- deririjken sedert het begin van den oorlog met ruim 19.220.000 bruto registerton- nen verminderd. Hiervan zijn ongeveer 11.220.000 br. reg. tonnen verliezen van de Engelsche handelsvloot. Naar intusschen gemaakte vaststellingen zijn, voorzoover tot heden bekend, in Juli behalve de indertijd reeds medegedeelde verliezen vijandelijke of in dienst van onzen vijand varende handelsschepen nog ongeveer 4000 br. reg. ton door oorlogsmaatregelen zwaar beschadigd in vijandelijke havens binnengebracht. Londen, 25 Sept. Tengevolge van de oorlogsmaatregelen des vijands gingen in Aug. verloren Britsche schepen 151275 ton, totaal 327676 ton. De Britsche ver liezen waren lager dan sedert Sept. 1916 was voorgekomen. De stoomschepen boven 500 ton, die in Aug. de havens van Groot Brittanje binnenkwamen of verlieten, had den een totaal-inhoud van 8.151.639 bruto ton. o De opmarsch der geallieerden in den Balkan. De Engelschen rukten 10 12 K M. vooruit en bereikten den N. oever van het Doiran-meer. De Serviërs trokken over de Vardar over een front van 24 K.M, zoodat de Vardar-spoorlijn thans in handen der geallieerden is. Meer dan de helft van den weg GrarLko-Prilep is eveens in han den der Serviërs, die van uit het Z YV. op Prilep aanrukten. De toestand van het Btil- gaarsch leger wordt met den dag moeilij ker. Het grootste gedeelte trekt terug langs den spoorweg Veles (Küprülü)Istip. Bij laatstgenoemde plaats houdt de spoor lijn op en begint de landweg. Deze ligt reeds binnen schootsafstand der Servische voorhoede. Een aantal Bulgaarsche troepen kan wel licht Albanië bereiken, waar de O.IL-af- deelingen zijn, maar het terrein is moeilijk en de Albaneezen zijn- geen erge goede vrienden met de Bulgaren. Hoewel de Bulgaren ook door Duitsche officieren worden aangevoerd, gelooft men dat aan dit front geen Duitsche legeraf- deelingen staan. o Parijs, 26 Sept. Officieel middagbericht Tusschen Ailette en Aisne heeft de vijand zijn aanvallen gisteren tegen het vallen van den avond bij Allemanten den molen van Laffaux hernienwd. Hij wist op laatstge noemd punt in de Fransche linies te drin gen doch een kordate tegenaanval der Franschen heeft den toestand weer in het reine gebracht. Verder zuidwaarts wonnen zij opnieuw beoosten Sancy veld en maakten ze ge vangenen. Vanochtend om vijf uur hebben de Fransche troepen van Campagne in verbinding met het Amerikaan sche leger, dat meer naar het oosten aan den slag is, aangevallen. De duikboot- en mijnoorlog. Berlijn, 26 Sept. Officieel, In het ver sperde gebied om Engeland en den Atlan- tischen oceaan hebben onze duikbooten 26,000 br. reg. ton tot zinken gebracht. BINNENLAND. De „Dirksland" op een aiyn geloopeu. N»ar de ïMaasb.« verneemt, is het Neder- landsche stoomschip »Dirksland,« Dinsdag j.l. van Rotterdam naar Londen vertrokken, in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Een gedeelte der bemanning is in Schevenirigen aan wal gebracht, terwijl de rest in Engeland is geland. De nDirkslantk was groot 1858 bruto en 1057 netto tons, is in 1915 gebouwd en behoorde aan de stoomvaartmaatschappij Nederl. Lloyd te Rotterdam. Een graanschip. Aan het departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen, dat de ®Frisia« thans van Buenos Aires vertrokken is met 3700 ton meel. o Gepast geld, maar geen gepaste houding. In een Groningsche plaats eischle een melkverkooper steeds gepast geld en anders geen melk. Uit vrees, geen centen voor melk te hebben, konden de vrouwen bak ker of groenteboer niet betalen. Op een morgen vraagt een doorvarende schipper ^oor zijn zieke kiaderen 5 liter, maar heeft niets anders dan een bon van f lr Hij bid en smeekt, maar ontvangt geen druppel. Een agent ziet het standje en vraagt wat hier- an de rede is. HÜ sommeert den melkverkooper, den schipper te helpen en de bon te wi3seien of te wachten op diens terugkomst. Hieraan wordt voldaan, en de agent rapporteert zijn wedervaren. Daarop wordt het huis doorzocht, waarbij in melk bussen in den kelder voor vele honderden guldens, rijksdaalders, enz, gevonden wordt, die natuurlijk op even geheimzinnige wijze als ze gekomen waren, zouden verdwijnen. o Kostbaar konijn. Te Mer-Apel is een jconijn verkocht met 3 jongen voor f 50, een prijs, dien vroeger een vet zwijn opbracht. Verhooging der abonnementsgelden De Verëeniging »de Nederlandsche Dag bladperse: heeft een motie aangenomen, waarin zij, overwegende, dat de voortdu» rrnde stijging van alle eerste benoodigd- heden voor het bedrijf en de komende be langrijke verhoogiog der arbeidsloonen in het begin van October a. s. een verster king der inkomsten noodzakelijk maken besluit, dat tot een matige verhooging der abonnementsgelden moet worden overgegaan. Vleesch. Naar het Raagsche Correspondentie-bu reau verneemt, staat het aantal stuks vee dat door invriezing zal worden geconser veerd als vleesch reserve, nog geenszins vast. Het zal van de beschikbare koelruimte af hangen, hoe ver men met de invriezing zal kunnen gaan. Van een voorgenomen verhooging van het vleeschrantsoen bleek te bevoegder plaatse niets bekend. o—- De Bredasche politie heeft een dieven bende ingerekend die een reeks van rij wieldiefstallen in het zuiden des lands heeft bedreven. Deze bende had, naar thans gebleken is, in Rotterdam een filiaal. Op den Diergaardesingel in die stad is een dozijn karretjes in beslag genomen, die door de heeren als bestelgoèd per trein naar Rotterdam waren gezonden en door de bestellers van het spoor aan het opge geven adres bezorgd. Dit dozijn fietsen is herkend als diefstallen in het Zuiden af komstig. In verband met deze diefstallen zijn te Rotterdam nog twee handlangers der bende gearresteerd, waarvan één heler, en te Bergen op Zoom ook nog een. Als een bewijs hoezeer de gronden ook op de Veluvve den laatsten tijd in waarde zijn gestegen, kan dienen, dat het landgoed Oud-Millingen, twee jaar geleden onder- handsch verkocht vóór f 50.000, thans in publieke veiling voor rekening van gravin Von Pückler te Wageningen is aangekocht voor f 113.500. Minister Van IJsseistejjn tweemaal beoordeeld. Op 9 September, bij het optreden van het thans zittend kabinet, schreef de Nieuwe Courant omtrent minister Van IJsselsteijn Hy is de meest ongeschikte crisisminister die men zich denken kan.« De minister zat ondertusschen niet stil en nam eenige maatregelen die algemeen toejuiching vinden, en nu schrijft de N Courant, na allerlei loftuitingen voor wat deze minister deed en de betuiging dat het den goeden kant uitgaat. »Als de nieuwe bewindsman er in slaagt orde in den chaos der levensmiddelenvoorziening te brengen en werkelijk overbodige uitgaven bij de distributie te voorkomen, heeft hy ruim schoots den dank der nutie verdiend en is hij de echte nationale minister. Deze journalistiek, zegt het Vad., herin nert eenigszins aan die van de Parijsche Moniteur die op 1 Maart 1815, toen Na- po eon I, uit Elba ontsnapt, den Franschen bodem weer betrad, schreef: »De Corci- caansche bloedhond is uit zijn hol ontsnapt, en is over het vredige Frankrijk losgebro ken, met zijn muil dorstende naar het vredige Fransche bloede, om den 20sten Maart daarop, toen de kolossus der 19de eeuw weer meester van Frankijk was en zijn intrek genomen had in de Tuilerieën, zijn lezers mee te deelen, dat Napoleon I, onze geliefde keizer, te midden van de hem zoo beminnende onderdanen, was weerge keerd. Ministers ran onderwijs en van arbeid. Bij Kon. besluit van 25 dezer zijn be noemd lo. tot minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. J. Th. de Visser, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 2o. tot minister van arbeid, mr. P. J. M. Aalberse, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Houtaanroer. Met de aankomst van het stoomschip SatuiTius zijn thans de zeven stoomschepen die van de vloot der Ned. Stoomboot Maatschappij, na de opheffing van het uitvaarverbod, vari Amsterdam naar Scan dinavië vertrokken, met hou,t teruggekeerd. Totaal hebben deze schepen ongeveer 5450 standaards hout aangevoerd. o Franseh vliegtuig gedaald. Op het strand voor het Grand Hot>d te Vlissingen is Dondermorgen 11 uur een Fransch vliegtuig gedaald, waarin twee Engelsche vliegers het vliegtuig was aan geschoten en de aviteurs zagen zich ge noodzaakt een noodlanding te doen. o Onwettige geboorten. Namens den minister van Binnenlandsche Zaken is aan de gemeentebesturen verzocht dat bij het uitschrijven van examens of het oproepen van sollicitanten naar eene ge meentelijke betrekking en, waar mogelijk, in het algemeen in die gevallen, waarin overlegging van een geboorte-akte pleegt te worden gevorderd, zoo mogelijk aan be langhebbenden de vrijheid worde gelaten om desverlangd een verklaring van geboorte over te leggen, slechts inhoudende plaats, dag en jaar van geboorte alsmede hunnen geslachtsnaam en voornaam van het kind. Als geslachtsnaam en voornaam behooren dan te worden vermeld die, welke het kind draagt volgens eventueele kantmeldingen, zoodat eventueel onwettige geboorten niet aanstonds aan het licht zoude worden ge bracht. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat door Z. Ex. den minister van Land bouw is bepaald Gedurende het tijdvak' van 1 t/m. 15 October zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd Op bon no. 38 eener thee/koffiekaart X ons koffie er» gedurende het tijdvak van 16 t/m 31 October: Op bon no. 39 eener thee/koffiekaart X ons koffie, HEUSDEN, 27 Sept. 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUwS7™~~ Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensdeci: De prijs waarvoor heden het vieesch wordt gedistribueerd, is als volgt gesteld Biefstuk en Haasfl.80 Rib en Lenden-1.65 Boeuf, fijne lappen en stukjes. -1.50 Soepvleesch, lappen en gehakt. -1.25 Beenderen-0.10 Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen voor Land- en Tuinbouw-vakon- derwijzers, slaagde ook onze stadgenoot, de heer K. v. Sint-Truijen. In de afgeloopen week zijn in 3 gezinnen nieuwe gevallen van febris ty- phoïdea geconstateerd en is een patiënt aan de gevolgen overleden. Het wordt zoo van lieverlede een getal waarmede rekening gehouden moet worden. Wegens de ver breiding van de thyphus is als goede maat- wingei» werden bekend gemaakt. r^ntUig'» boven in de Militaire cantine. Maandagnacht is bij den rijwielhan delaar Van Drie! een rijwiel ontvreemd met twee nieuwe buitenbanden. De schoenwinkels alhier zijn voor- loopig geslotende voorraden worden geïnventariseerd. Daarna zal het schoen werk gedistribueerd worden. Bommelerwaard. Sedert een drie* tal weken loopt het den landbouwer erg. tegen, tiier en daar ziet men nog haver en boonen te veld staan waar nog maar geen gelegenheid voor is geweest die droog binnen te jjalen. Aardappelen staan er nog ontzettend veel te veld. Capelle. Onze vroegere dorpsgenoot A. Huisman, thans commies ter secretarie te Capelle a. d. IJsel is benoemd tot com mies ter secretarie te Leiden (afdeeling Financiën). Ds. J. H. Koster, predikant bij de Ned. Herv. Kerk hoopt op Zondag 20 Octo ber a.s. zijn afscheidsrede te houden. Drongelcn. Tot brievengaarder van. het hier op te richten hulppostkantoor is- benoemd de postbode Bonman te Haarsteeg. Gorinchem. Op de Dinsdag alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 1106 stuks, vorig jaar 700. Men besteedde voor Luxe paaiden f 850 a f1275, Werkpaarden f600 f800, 2i/2 jarige paarden f575 a f 1060, IV2 jarige paarden f 400 f 875, Veulens f350 J f590, Hitten f350 h f750. Handel matig. 's Gravenmoer. Dinsdagavond hield de Tuin- en Landbouwvereeniging alhier eene ledenvergadering, waarin de bestel-, lingen werden gedaan van kalkmergel en pootaardappelen, terwijl het bestuur nog eenige mededeelingen had te doen en ge legenheid gof tot teekening van het leden- register. Gameren. Met het verhuren van bouw land loopt het hoe langer hoe gekker. Wie nu maar bouwland heeft 1 Gisteren had hier een verhuring plaats voor 6 jaar dat; tegen f70 per hont zeer graag van de, hand ging, 't is of er goud in zit. Menschen van 80 jaar weten niet dat het ooit voorviel» Herpt. Naar wij "vernemen, zal op 1' October a,s. des namiddags om 2 uur al hier een locale keuring van fokveö worden gehouden op het terrein van L. v. d. Griend, Onder de ruim 50 stuks vee, die tegen woordig zullen zijn, bevinden zich plm. 25 stuks stamboekvee. De uitvoering dezer, keuring berust bij de fokvereeniging alhier. Nederhemert. De rechtbank te Tie. heeft uitspraak gedaan in een verzetzaak van een drietal personen uit Aalburg en hen veroordeeld wegens het wederrechtelijk uitmelken van koeien, tot een maand ge vangenisstraf. De eisch was twee maanden Door beklaagden is hiertegen hooger be roep aangeteekend. Nienwendijk. Het stelen schijnt hier niet van de lucht ta zijn. Jl. Dinsdagnacht is bij sommige burgers weer waschgo® van de bleek gestolen en bij een boer paardenhalsters. Sleeuwijk. Bij de Ned. Herv. K alhier is beroepen Ds. B. J. van Garde te Lienden. Sprang. Door onze gemeenteveldwac; ter werden enkele militairen op heeterda» betrapt, toen zij in den tuin van den he M. bezig waren met het stelen van fru Tegen den löjarigen L. werd doi de politie proces-verbaal opgemaakt wegen, diefstal van een pak spijkers uit den goe deren wagen van den stoomtram. Ten naaeele van T. werd uit zip tuin adijvie en krooten gestolen. De die ven bleven onbekend: Veen. Met het rooien der aardappelen Bravo's werd reeds een begin gemaakt hoewel de werkzaamheden er van door het natte weder veel worden bemoeilijkt. komen niet zoo mooi binnen, doch de o - liteit er van is best te noemen. Oo^.a quantiteit valt mee. Van prijzen veie men tot dusver weinig. Een viertal landbouwers hebben" rijkswege mededeeling ontvangen, dat hooi zal worden opgevorderd. Minder aa.. genaam voor de betrokken personen. Naar men verneemt heeft de heer D., vroeger in deze gemeente woonachtig Zondagnacht zijn door de rjjkspohtie 18 tnud aardappelen in beklag genomen die per schipper nit de gemeente vervoerd worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2