voor het Land van Heusdon en Alteaa, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3813. Zaterdag 28 September. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Keu nieuw volkslied. Een Zuid-Afr. blad brengt ons enkele cou pletten van een nieuw volkslied dat ons trof dcor zijn schoonheid. Het heet D i e Stem van Zui d-A f r i k a. Tevergeefs zochten wy naar den naam van den dichter. ïlht die blauw van onse hemel, uit die [diepte van ons see, 0(r onze eeuwige gebergtes waar die kranse [antwoord gee, Deur ons ver verlate vlaktes met die kreun [van ossewa Rus die stem van ons geliefde, van ons [land Suid-Afrika. Imlie merg van ons gebeente, in ons hart [en siel en gees, In ons roem op ons verlede, in ons hoop [op wat sal wees, In ons werk en wil en wande), van ons [wieg tot aan ons graf, De<] geen ander land ons liefde, trek geen [ander trouw ons af. In die songloed van ons somer, in ons [winternag se kou, In lie lente van ons liefde, in die lamfer [van ons rou Bij die klink van huw'liksklokke, bij die [kluitklap op die kis, Stre< jou stém ons nooit virniet nie, weet [jij waar jou kinders is,« N.R.Ct. BINNENLAND. Uit de Betuwe. In de rubriek Onder de streepin het Hbid. schrijft G. J. P. stukskes »Uit de Bétoewe.« Deze week vinden we daarin de volgende smokkelgeschiedenis Les' was t'r 'n meneer hier ('t zal'ók wel 'n handelsman gewies' zain), die bai Tut 800 aier koch'. »Ge mot ze veur me nao' Tiel bringe', zeet ie, nao' 't spoor, dan zuvve daor of in de harbaarg wel afrèèkene'.d Neeje zee Tut, da' doei 'k nie'. Hier inpakke en betaole' en vorres gin nijs.« Na veul hin en weer geprót beurde 't zoo. De aikes wiere' netjes in de rekjes gezet en in een groote koffer gepak' de koffer gonk op slot en meneer stook de sleutel in de zak. Het jungske van Tut, 'n kelje van dartien jaor zou ze, teuge' belooning, efkes nao' Tiel raie' en meneer zou per fiets volge'. Agge bai ons 'tdaarp afwil', dan motte de Linge over, ge wit wel, 't kleine ririerke van Crerner. Da' zain de gevaorlijkste plekke hier die brugge' over de Linge Daor ziede nou tenminste duk kemieze' of raiksveldwachters. De gaonde en kommende man mot' altai' efkes ophoauwe,' want veur die brugge' mot tol betóld worre'. Nou, toen Tutje mit z'n gerai aonkwam (hai ree' mit 't aauwe hitje, dat 'n bietje 'n staive linker-veurpoot hêt en dus mar langzaom langs de weg strubbelt), schrok ie nie' zu'n bietje, dat 'r drie* kels bai 'm op de waoge' spronge'. Hai begreep wel, dat da' gin zuivere koffie was. Ge hoef tegeswoorig 'n keind al nie' ins mèr op alle mogelijke gebeurlijkhedes veur te bereie'. Die smokkelt, kan liege 'ök, zonder dat 'm de les ers' veurgezeed wordt. »Da's vas' 'n koffer mit aier en botter zeet 'r een. »Probeere', of we 'm ope kunne' kraige't stelde de twidde veur. De darde hólde de sleutels al ut de zak. Da dinne de andere ök, mar d'r paste d'r gin een. Toen begonne' ze de kleine Tut ut te heure'. Van verre geleund teuge' de fiets mit 'n kloppend hart, ston', stil', 'n toe schouwer. Wa' hedde gai in dieje koffer, vodje »'k Wit er niks van, heere'". »Waor motte gai dan nao' toe?« »Nao' 'tspoor.c »Veur wie »D'r was d'r net bai ons 'n meneer, die da koffer gèère nao' 't spoor wou hemmee. Hai vroeg, of ik wa' wou verdiene' en ik zeex»ja asteblief«. »Hèt die meneer al betóld «Neeje, dat doet ie, a'k aon 't spoor zij.« »Zoo, hm Zeg, manneke, ge mot ons mar achterop raie', heurDe heere' spronge' alle drie op de fiets. Tut mit 't strubbelende hitje volgde en dicht achter 'm aon de stille toeschouwer-sleuteidraoger van terneekes. De kemieze' dochte' zeker mit 'n vurigen hit te doen te hebbe'. Ze reeje flink deur en al gaauw was de af staand tussche' hullie en Tut aarg groot. Kek, daor staot Tutje stil. 'n Kei is ach ter op de kar ge-pronge', die de koffer ope' doet de rekjes mit de aier d'r ut hólt deuze in 'n klein wit boerehuske draogt nóg zu'n rekske nóg eeri.... allé De leege koffer wor' wêr dich' gemak' de hit lop' deur, mar Tut ziet gin mins mêr. Zou we die kemieze' al in Tiel aon 't staasjon vvachte' Wat hoefde hai daor nou eigenlijk gezeed nog te doen De koffer was toch leeg. Langzaom makt ie reksomkeer en dribbelt nao huis terug, waor ie in geure' en kleure' de zaok aon vaoder vertelt. Deuze voelt de heet-ver- diende guldetjes in de portemenee hós' schroeie', en is mar blai, dat ie veurut afgerèèkend hêt. Mar eeve' blai is ie veur die meneer, die z'n tweehonderd guide' aon aier gered hêt. Hoe zouwe ze verder vervoerd zain Da' kan 'k oe nie vertelle', evenmin as wat ie d'r aon verdiend hêt, waor ze opgegééte' zain, en hoe 't mit 't kaike en de neus van de kemieze' gestaon hêt. Snoepwinkels. De heer C.t M. Soeters schrijft in School en Leven over »Moreele inzinking«. De schrijver is van oordeel, dat meer nog dan van een rookverbod heil is te wachten van sluiting der snoepwinkels en zegtWat de kroeg is voor den volwassen manis de snoepwinkel voor het kind. Als eeh der oorzaken voor snoepen noemt de schrij ver, dat de werkman, die niet werkloos is, meer verdient dan voor dén oorlog, dat het geld minder waarde heeft en dat er daar door weinig drukte over wordt gemaakt in de huisgezinnen als er een paar centen ontbreken. Voorts is de voeding, die in elk gezin te wenschen overlaat, aanleiding, dat de kinderen gaan snoepen. Ook blijft de rnoreele inzinking bij volwassenen den kinderen niet verborgen... En al spoedig wordt de suggestieve leer in de praktyk toegepast. Zoo gaan de kinderen met meer vrijmoedigheid liegen en bedriegen. Tegen over duizenden diefstallen, die begaan wor den, staan slechts honderden, waarvan de dader bekend wordt en tientallen, die op normale wijze worden gestraft. Hongerende rnoreele zwakkelingen, die onder gunstige omstandigheden op het rechte pad zouden zijn gebleven, vallen nu het slechte voor beeld ten offer en geven op hun beurt verlokkende suggesties. Zoo breidt het kwaad zich uit en grijpt in al ruimer kring om zich heen. o Huishoudjam. De minister van landbouw heeft tot do burgemeesters de volgende circulaire gericht Ten einde te bereiken, dat het artikel huishoudjam, waarnaar, in verband met het geringe vetrantsoen, groote vraag zal ont staan, tot billijken prijs voor de ingezete nen zal verkrijgbaar zijn, en ten einde te voorkomen, dat dit artikel in den ketting- handel geraakt, ligt het in mijne bedoeling het door tusschenkomst van het Rijks Cen traal Administratiekantoor voor de Distri butie van Levensmiddelen aan de gemeenten te doen leveren. In verband daarmee heb ik de eer u mede te deelen, dat het rantsoen daarvoor is vastgesteld op één ons per hoofd en per week, op welken voet voor de eerste maal vóór of op 27 September a.s. uwe bestel ling daarop kan worden ingezonden aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen voor de periode van 8 October tot en met 4 November a.s. op een bestelformulier, als daarvoor door voornoemd kantoor zal wor den vastgesteld. Deze huishoudjam zal den gemeenten worden geleverd tot den prijs van f 0.88 per K.G., terwijl, blijkens de beschikking van 7 September 1918, afdeeling Crisis zaken, bureau Landbouw, voorkomende in de Staatscourant rio. 209, de groot- en tusschenhandelprijs is vastgesteld op f 0.89 per K.G. en de kleinhandelprijs is bepaald op fl.05 per K.G en f0.ll per ons uit gewogen. Deze prijzen zijn gesteld franco spoor wegstation plaats van bestemming of laatste veer, terwijl voor verpakking geen kosten in rekening mogen worden gebracht. Schoenen, In verband met de maatregelen ten aan zien van rantsoeneering van schoenen is de datum, waarop de verkoop van schoenen op toeslagbons als geëindigd zal worden beschouwd, door het koninklijk Nationaal Steuncomité van 1 October tot 1 November a.s. verschoven. Na dien datum mogen de winkeliers du§ geen toeslagbons meer in ontvangst nemen. Toeslagbons, welke na 1 November a.s. nog door winkeliers worden aangenomen, zijn ongeldig en komen derhalve niet voor verrekening in aanmerking. Haar kind verdronken. Voor de Rechtbank te Arnhem stond Dinsdag terechf Joh. V., een 17-jarige Bel gische vluchtelinge, thans gedetineerd, die haar kind. van ruim een jaar oud te Nij megen in een kolk had verdronken. Uit de behandeling dezer zaak, die met gesloten deuren plaats had, bleek, dat de beklaagde door haar familie was verstooten, nergens had ze voor zichen haar kind een onder dak en voedsel kunnen vinden, waarop ze eindelijk geen uitkomst ziende, haar kind verdronken had. Eisch 4 jaar gevangenisstraf. o Hij wist geen naam meer! Een huisvader in het Groninger dorpje kwam, zoo wordt aan de Rott. gemeld, dezer dagen zijn 16en spruit bij den Bur gerlijken Stand aangeven. Op de vraag van den ambtenaar, hoe de jonge wereldburger zou heeten, zei hij Schrijf maar in, zooals ge wilt of zooals ge zelf zijt genaamd Zoo is geschiedmet twee voornamen is deze jongen gedoopt. yicnwsblad ■N Er is een angstwekkende achteruitgang in moreel gehalte van de jeugd en jaren zullen moeten verloopen eer de slechte invloeddien de oorlog heeft geoefend, is geneutraliseerdzegt de heer Soeters. De schrijver deed goed de aandacht eens op de snoepwinkels te vestigen, te meer daar het ons uit de mededeeling van een rech terlijk ambtenaar bekend is, dat er snoep winkels zijn, die er ernstig van verdacht worden gestolen voorwerpen van kinderen te koopen, waardoor ze diefstal in de hand werken. Hbid.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 3