I DE OORLOG. maar daarmee was de oorlog geenszins uit. Het Bulgaarsche leger moest onder de wapenen blijven en meevechten. Dan we kunnen niet alles noemen wat verwijdering tusschen Bulgarije en de centralen bracht bij het verdrag van Boecharest kreeg Bulgarije niet wat het begeerde. De vijandschap tegen de Duit- schers nam toe. Koning Ferdinand bieet wel trouw, maar hij geraakte met zijn aanhangers steeds verder in de minderheid. Het slot van het liedje is dat Bulgarije nu aan de entente gevraagd heeft om een wapenstilstand, opdat over een afzonderlij ken vrede gehandeld kan worden. De bevelvoerende generaal der gealli eerden heeft geantwoord wij schorsen de vijandelijkheden niet. Gij hebt u op ge nade of ongenade over te geven. De strijd duurt dus voort. Maar de Bulgaarsche gevolmachtigden zijn reeds te Saloniki aan het onderhandelen. Uit ofi- ciëele mededeelingen weten we reeds de voorwaarden die de geallieerden aan Bulgarye willen stellen. De voornaamste zijn a. ontruiming van al het gebied, dat Bulgarije tijdens dezen oorlog heeft bezet b. öf demobilisatie óf gebruik van de Bulgaarsche troepen tegen de centralen. Hierin is natuurlijk een knap stuk po litiek te zien. Bulgarije zal zijn verove ringen op Servië prijs moeten geven, maar vergoed worden door een stuk van Turkije te krijgen. Als dat lukt is Duitschland een bondgenoot armer en een vijand rijker. De Bulgaren vechten niet meer mee, maar keeren zich tegen de Turken. Wat zich daar in het Oosten van Europa afspeelt mag verbijsterend genoemd wor den. Denk het u in Gelukt het den geallieerden Bulgarije van jeen helper tot een tegenstander van de centralen te maken dan zien we aan komen dat Turkije wordt uiteengescheurd. Dat beduidt allereerst dat Duitschland den wereldoorlog verloren heeft. Immers, ver krijgen de geallieerden deze hun Oogmerken, dan is het uit met de Duitsche macht in het Oosten. En daarom werd juist deze oorlog gevoerd. Duitschland streed omdat het naast de groote wereldmogendheden een plaats wilde hebben als »groote« mo gendheid en daartoe had het noodig de vrije hand in het Oosten. Doch wordt Turkije nu verdeeld onder de verschillende liefhebbers dan is de strijd tevergeefs ge weest. Dan komen de Dardanellen met Konstantinopel in handen van andere mo gendheden en Duitschland mag dan lijdelijk toezien zijn invloed is weg. Begrijpelijk dus dat het nog alles op haren en snaren zal zetten om te redden wat te redden valt. Daar zullen wel ver- sterkingstroepen gezonden worden naar het Bulgaarsche fort. Want vergeten wij niet valt Bulgarije af en Turkije uiteen dan is er voor Oostenrijk-Hongarije ook al weinig kans staande te blijven. Mocht O.-H. zwichten, dan ware Duitsch land gedwongen den oorlog voort te zetten. Het zou dan wel troepen uit den Balkan en van de O.-H. gevechtsterreinen vrij krijgen, maar de Entente zou het Saloniki- leger en sterke Italiaangche strijdkrachten voor het Westen beschikbaar krijgen, zoo dat de krachtsverhouding voor Duitschland mettertijd nog ongunstiger zou worden Of echter Duitschland in staat zal wezen voldoende versterkingen naar het bedreigde punt te zenden is toch de vraag. Op het westelijk oorlogsterrein staat het er al evenmin gunstig voor. Het offensief der geallieerden woedt er met ongekende kracht. Nu is in de streek van den Yser, nabij de kust een verwoede aanval losge broken. Daar hebben de Belgen aanzien lijke successen behaald en een gewichtig deel van hun land bevrijd. Dit offensief kan voor de toekomst zeer verstrekkende gevolgen hebben. Bij Kamerijk en ten Noordwesten van den Chemin des Dames hebben de Duit- schers terug moeten trekken. In de streek van de Maas verdedigen zij zich met in spanning van alle krachten tegen een ver deren opmarseh naar het Noorden, die de noodlottigste gevolgen voor hen zou mee brengen. Ook in Palestina rukken de geallieerden nog immer voorwaarts. In het geheel zijn nu al 50.000 gevangenen gemaakt en 325 kanonnen vermeesterd. President Wilson heeft weer een rede gehouden. De korte inhoud is» vrede door overwinning® tuchtiging van de schuldige rijken een verbond van volken, met inbe grip van de gereorganiseerde germaansche volken, welk verbond vooral berust op we- derkeerige gerechtigheid en wederkeerig belang bij het instandhouden van den vrede. De Amerikaan8che bladen zijn het er over eens dat Wilson beoogt de verdrijving van de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche vorstelijke regeeringspersonen. »Voor de dynastie der Hohenzollerns en der Habs- burgers geen toekomst meer.® In Rusland houdt het schrikbewind der bolsjiwiki aan. Duizenden gijzelaars zijn reeds doodgeschoten. Tienduizenden be vinden zich in gevangenschap. Er heerscht een onbeschrijfelijke ellende. Een lid ran de sowjietregeering heeft verklaard Als wij het onderspit moeten delven, zullen wij tevoren zorgen, dat de strijd der arbeider klasse altijd in de herinnering zal blijven voojtlevendaarmee bedoelende dat een ongehoord bloedbad zal worden nadgericht en men heel Moskou in de lucht zou laten vliegen. BUITENLAND. Van het Westelyke gerechtsterrein. Londen, 29 Sept. Haig meldtMarine- troepen en Canadeezen stryden in de voor steden vat) Kamerijk. Wij maakten in drie dagen 20,000 gevangenen en namen 300 kanonnen. o Parijs, 29 Sept. Officieel Fransch avond- bericht Ten zuiden van St. Quentin vielen wij aan. De Duitschers werden, ondanks hevi» gen tegenstand teruggedrongen en twee dorpen bij St. Quentin zijn thans in ons bezit. Wij vermeesterden den weg St. Quentin- La Fêre en maakten 500. gevangenen Wij vorderden ter weerszijden van den Chenin des Dames ongeveer 2 K, M. en bezetten eenige dorpen, Op het front in Champagne maakten wij eveneens vorderingen en bezetten een aantal dorpen. Meer naar bet westen werden 3 dorpen door ons genomen èn werd onze linie ten noorden der Aisne vooruitgebracht. Re Bulgaarsche koning. Berlijn, 30 Sept. Naar wij met zeker heid vernemen, heeft koning Ferdinand van Bulgarije aan keizer Wilhelm een telegram gezonden, waarin hy, evenals in het tele gram aan keizer Karei zijn hondstrouw betuigt. Parijs, 29 Sept. De Bulgaarsche par lementairen Luipketef, minister van Finan ciën, generaal Loekef, bevelvoerder van het tweede leger, en Radef, oud-minister, zijn Zaterdagavond te Saloniki aangekomen om over de voorwaarden van den wapen stilstand te onderhandelen. Generaal Fran- chet d'Esperey ontving hen Zondag. o Bulgarye geeft zich over. LONDEN, 30 September. (Reuter). Reuter verneemt dat Bulgarye zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven. Parijs, (Officieel.) De wapenstilstand met Bulgarije is geteekend op de voorwaarden der entente. Parijs, (Officieel). Daar Bulgarije alle voorwaarden der geallieerden heeft aange nomen, zijn de v ij andelyk heden in Macedonië gestaakt. De voorwaarden der Entente. Londen, 30 September. De wapenstil stand treedt onmiddelijk in werking en blijft van kracht tot het sluiten van den vrede. De onderhandelingen, die van militairen aard waren, werden gevoerd door een Franscheri generaal, niet door diplomaten. De bepalingen zijn de volgende Onmiddelijke ontruiming der bezette ge bieden in Griekenland en Servië. Onmiddelijke demobilisatie van het leger Overgave aan de geallieerden van alle soorten verkeersmiddelen, booten, spoor wegen enz. De geallieerden zullen de controle heb ben over alle wapenen, welke in verschil lende deelen van het land verzameld en opgeslagen zullen worden. De geallieerden zullen vrijen doortocht hebben door Bulgarije en zullen de punten van strategisch belang bezetten. In Bulgarije zelf zal deze bezetting wor den ten uitvoer gelegd door Britsche, Fransche en Italiaansche troepen, terwijl de Grieksche districten door Grieken en Servische districten door Serviërs zullen worden bezet. Niets is bepaald omtrent territoriale wijzigingen bij het einde van den oorlog. Het plan is, dergelijke kwesties üit te stellen tot de algemeene vredesonderhan delingen en daardoor aan de volkeren een dunrzaam vrede te schenken. De Duitschers ontruimen Roemenië. Parijs, 30 Sept. Een telegram uit Genua meldt, dat de Duitsche troepen, die Roe menië bezetten, zich beginnen terug te trekken. De Duitsche burgerlijke autori teiten in Boekarest brengen in allerijl de archieven in veiligheid. Het gerucht houdt hardnekkig aan, dat er een algemeene opstand heerscht onder de bevolking van de bezette deelen van Roemenië. o Van het gevechtsterrein in Palestina. Officieel wordt nit Palestina gemeld Een groote Turksche troepenmacht heeft zich bij Zuga, ten zuiden van Aminan over- gngeven. Deze troepenmacht bestond uit 10 000 qian, Londen, 29 Sept. OfficieelIn het zuidelijk gebied hadden onze troepen in de streek van Amman tot den avond van den 27en Sept. bij hun operaties ten oosten van den Jordaan, 5700 gevangenen gemaakt en 28 kanonnen veroverd. Den 28en waren zij bij het station van Ei Kastal. 141/s mijl ten zuiden van Am- msn, in aanraking met de leidende troepen der Turksche strijdmacht, die noordwaarts van Maan terugtrekt. In het geheel zijn tot acht uur 's avonds au 27 September 50.000 gevangenen gemaakt en 325 kanonnen veroverd. Ontictteiide cijfers. Van Duitsche officiëele medische zijde werden onlangs eenige cijfers gepubliceerd' omtrent de in de verschillende hospitalen behandelde gewonden. Hieruit bleek, dat 90 pet. weer in dienst kan treden, waar van 75 pet. in den velddienst, 1 k 2 pet. stierven in de hospitalen. Tot nog toe zijn 629.000 man als blijvend ongeschikt af gekeurd, onder wie een groot aantal ver minkten en meer dan 160.000 blinden. De Roemeensche kroonprins. Het volgend verhaal bereikt de N. R, C. uit Odessa Op een goeden dag verscheen hier ter stede een jong paar, dat zelfs in het ge wemel van menschen en nationaliteiten te Oddessa de aandacht trok. Het vertoonde zich veel en op modaine wijze in het open baar, en de jonge vrouw was een opmer kelijke schoonheid en elegance. De wan trouwige Duitsche overheid, die op iederen eenigszins ongewonen vreemdeling meent het oog te moeten houden, stelde al spoedig belang in de bezoekers. Het eenige echter, wat zij voorloopig te weten kon komen, was, dat het paar van Roemeensche nationaliteit was. Het Duitsche commandantuur verzocht het tegenwoordig weer bevriende Roemeen sche consulaat hier ter stede, eens uit te visschen, wie dezu interessante twee men schen waren. Dat kostte de Roemeenen heelemaal geen moeite. Hoe, zouden zij hun eigen kroonprins niet herkend hebben Want deze was het, die verge eld van een beeldschoone jonge dame uit Boekarest, naar Odessa was gekomen. Nu werden de Duitschers pas ernstig ongerust. Wat kwam «lie jonge man hier doen Men had reeds zooveel gehooi d van de intrigues, die onder aanvoering van de Koningin, aan het hof te Jassy tegen Duitsch land aan den gang waren. Zoo'n liefdesavontuur kon heel goed de dekmantel zijn voor gevaarlijke plannen in Oekrajine Na veel hoofdbrekens kwam men tot de slotsom, dat de kroonprins uit Odessa verdwijnen moest. Een kroonprins van een bevrienden staat kon men echter niet zoo maar uit de stad zetten. Keurig netjes moest men te werk gaan, meende de lang niet republikeinsche commandantuur. Een majoor van den staf werd opgedragen, orn, vergezeld van den Roeineenschen consul, den kroonprins het vriendelijk verzoek over te brengen, toch liever naar Jassy terug te keeren. Dehee- ren lieten zich aandienen bij zijn koninklijke hoogheid. Met veel plichtplegingen kwamen zij met hun pijnlijke boodschap voor den dag. De prins hoorde hen geduldig, en in het minst niet gekwetst aan. Maar toen zij hadden uitgesproken stond hij op en op bijna plechtige wijze antwoordde hij »Mijne heeren, het is mij op het oogenblik onmo gelijk naar Jassy terug te gaan. Sedert gkterer. ben ik, volgens de ïitus van de orthodoxe kerk, gehuwd met yiej. Lily X. Mag ik de eer hebben, U voor te stellen aan mijn vrouw En toen de heeren eenigszins van de verassing bekomen waren, ging hij verder»Aan U, mijnheer de consul heb ik een vriendelijk verzoek. Zoudt U zoo goed willen zijn dit telegram, dat, zooals U ziet, niet in geheime taal geschre ven is, aan mijn vader te doen toekomen Ik doe hem daarin mededeeling van mijn huwelijk, en vraag hem, of hij toestaat dat ik met mijn vrouw naar Jassy kom.® (Zooals reeds gemeld is de Kroonprins weer in Jassy terug en heeft hij voorloo pig, in afwachting van verdere maatregelen, 75 dagen arrest gekregen.) BINNENLAND. Onderhandelingen met de geassocieerden. De N.R.C.® verneemt, dat de onder handelingen tusschen Nederland en de ge associeerden over een nieuwe overeenkomst binnenkort waarschijnlijk te Londen zullen worden hervat. o De Tasman. Wolff seint, dat het getorpedeerde Ned. s.s. Tasman, varende van Liverpool naar Britsch-Indië, uitsluitend een in het belang van de Etente varend en niet meer een in Nederl. dienst zijnd schip was. Koffie. De »Tel.« zegt, dat de koffieprijs voor particulieren met 1 October tot f 1.50 per pond wordt verhoogd. -o Bij Waterlandkerkje in Zeeuwsch-Vlaan- deren kwam Zaterdag een Engelsch vlieg tuig neer, dat bij de 'anding zwaar be schadigd werd. Het was gewapend met twee mitrailleurs en twee bommen. De vlieger, luitenant John, werd geïnterneerd. Sameu '201 jaar. Te 's-Gravenhage vierde Donderdag de wed. 'Spiro onder groote belangstelling haar honderdsten verjaardag. Van het oudje, dat er nog opgewekt en levenslustig uitziet, zou men niet zeggen, dat ze de honderd reeds bereikt heeft. Lezen doet ze nog zonder bril en de kaartjes en kaarten die dien dag inkwamen gingen allemaal nog door haar handen. De waarnemend burgemeester, de heer Jurriaan Kok, deed van zijn belangstelling blijken. Ongeveer half twee bracht een 101- jarige, de heer v. Stade, een bezoek aan de wed. Spiro, wie hij een enveloppe met inhoud overhandigde. Daarna verschenen beide oudjes voor hel raam, waar zij door het saamgeschoolde publiek hartelijk wer den toegejuicht. Zonder geleide, evenals hij gekomen was, vei trok de heer v. Stade weer naar zijn woning. De sluiting der confectiemagazijnen. Naar de »Maasb.® uit goede bron ver neemt, zullen de confectiemagazijnen op last van den minister waarschijnlijk op 19 October gesloten worden. Scheuren van Grasland. Alvorens de uitvoering der Scheurwet zoo ver gevorderd kan zijn, dat voor elk bedrijf in ons geheele land de te scheuren oppervlakte grasland is aangewezen, zal de tijd zijn aangebroken, waarop zij, die de omzetting in bouwland reeds dit najaar willen uitvoeren door vóór den winter het land te ploegen of te spitten, wat voor zware kleigronden door velen noodzakelijk wordt geacht met die werkzaamheden moeten beginnen. De Minister van Landbouw maakt hierom bekend, dat grasland, dat langer dan de laatste vier jaren onafgebroken in gros ge legen heeft en dat na aangifte zal worden gescheurd en bebouwd, zal worden geacht te zijn geschenrd krachtens de Scheurwet voor zooverre betreft, het recht dor be langhebbenden op de toe te kennen scha deloosstellingen. De oppervlakte, die aldus in een bedrijf wordt gescheurd, zal bovendien ten volle in mindering komen van het aantal H.A., waarop ten laste van dat bedrijf scheur- piiclït wordt gelegd. Van het voornemen tot liet scheuren van grasland naar aanleiding van deze be kendmaking za! zoo spoedig mogelijk aan gifte moeten worden gedaan bij het ge- Gemeentelijk Landbouwkantoor (Plaatse lijke Landbouwcommissie) der gemeente, binnen welker gebied het te scheuren grasland is gelegen. De Verkiezing voor het volgend jaar. Het volgend jaar zijn er verkiezingen voor de Provinciale Staten, de Gemeente raden (beide volgens het stelsel der even- rediging met aftreding van alle zittende leden) en voor de Eerste Kamer, De volledige agenda vindt men hieronder opgegeven 25 FebruariCandidaatstelling voor de Provinciale Staten. Tusschen 25 Febr. en 1 JuliStem ming voor de Provinciale Staten. 8 AprilCandidaatstelling voor de ge meenteraden. Tusschen 8 April en 2 September Stemming voor de gemeenteraden. 1 JuliOntbinding van de oude en optreden van de nieuwe Prov. Staten, Verkiezing van één derde (17 leden) der Eerste Kamer. 2 JuliVerkiezing van Gedeputeerde Staten. 2 September Ontbinding van de oude en optreden van de nieuwe gemeenteraden. Verkiezing van wethouders. 16 September: Optreden van de nieuw- gekozen leden der Eerste Kamer. o De Oosteurijksche rredesstap. DEN HAAG, 28 Sept. (Part.) Byken officieele mededeeling heeft de tijdelijk) zaakgelastigde van Oostenrijk-Hongarije 2! dezer, in opdracht zijner regeering te| kennis van den minister van buitenlandse!* zaken gebracht, dat zij met waardeern* zoude zien, dat de residente vanJj-M.de Koningin beschikbaar werd gestel W het houden van besprekingen vapfdea als bedoeld in de Oostenrijkere nota -n 14 September jl, Op dezen stap, h$eft de Minis? aan Graaf Calice geantwjbord, dat de /der- landsche regeering z/ch bij de handen?0 der onzijdigheid he£ft laten leidei.^ slechts door overwegingen, uitsluiten de eigen belangen des lands gericht, troj haar van het begin van den oorlog af af gelegen is gweest, hare onzijdige houdi dienstbaar te maken aan de gastvrijie jegens de oorlogvoerenden. r In overeenstemming mat deze gedrgs; lijn is het de Nederl. regeering aangenaam te verklaren, dat H. M. de Koningin 'cl te allen tijde gelukkig zal achten de gat- vrijheid harer residentie ter beschikki»»i|f stellen van samenkomsten, welke ba? oorlogvoerende groepen daar mochten w schen te houden. Oordeelende dat zij de regeeringen via' andere oorlogvoerende landen niet onkund mocht laten van den Oostenriikschen §L en het daarop gegeven antwoord heeft o1 regeering de Nederlandsche diplomatie-vtj tegenwoordigers in die landen telegrafis; opgedragen van beide aan bedoelde rege^ ringen mededeeling te doen. Tram op hol De tram, die Maandagavond ornö.lOf nit Nijmegen vertrok, stopte het laatst al den Kruisweg te Beuningen,* daarna rer zij in volle vaart door, alle dorpen en halts voorbij, tot Winssen. Zooals bleek was p tram een tydlang zonder bestuurder g- weest, daar de machinist door eenflauup. overvallen op den vloer van de machit lag. Eeist te Winssen was hij weer staat de tram te doen stoppen. —o Rare gasten. Sinds korten tijd richt de directie vè een groot hotel te Rotterdam per gedrut biljet op de verschillende logeerkamers tc haar gasten het verzoek orn de schoener die men gepoetst hebben wil, niet buite de ka mendeur te zetten, maar aan een de bedienden ter hand te stellen, omdat z, alleen in dat geval daarvoor de verantwoord delijkheid op zich neemt, Zeker een gevolgL van de hooge schoenenprijzen. Maar anders- wel een eigenaardig teeken des tijds, dat in ten hotel van dien rang personen lo- geeren, die niet te vertrouwen zijn. -o Trouwlustige Eugclsche geïnterneerden De »Daily Mail® publiceert den klaag brief van een Engelschen huisvader, die zooeven bericht heeft gekregen,dat zijn in Nederland geïnterneerde zoon van plan is te gaan trouwen met een Hollandsch meisje. De huisvader legt er den nadruk op, dat H onder de in Nederland geïnterneerde Engel- ^1 sche krijgsgevangenen er reeds 600 met een Hollandsche vrouw een huwelijk ge sloten hebben, terwijl bovendien 300 enga gementen hebben plaats gehad. Hij vraagt of deze trouwlust met bui- tenlandschen in het belang van den Staat is en of er voor de militaire autoreiten geen reden is om hier in te grijpen. Houtaanrser. Te Amsterdam zijn aangekomen he,;, Nederlandsche stoomstip Loppersum van Soderham met 900 standaard" hout enJ\**~ Nederlandsche stoomschip Noord va-S Hu- diks wal met ongeveer 1100 standaard hout. o Volgens het Hdlb. worden de prijzen van de kilometerkaarten op de spoor wegen met ingang van 1 October gebracht op f 18, f13.50 en f9, resp. voor de le, 2e en 3e klasse. De prijzen voor de rijwiejkaarten thans f 0.30 per stuk en f2 per 10 stub worden gebracht onderscheidenlijk o f 0.45 en f3. L Het dure rleesch. In de te Gouda gehouden vergaderiir van de afd. Gouda en Omstreken de Holl. Mij. van Landbouw, zijn de hoog, vleeschprijzen een punt van bespreking -i geweest. Er werd op gewezen dat d< boeren voor het allerbeste vleesch fl.Of J uitbetaald krijgen, dat is 85 cent p. pom schoon. Aan iedere koe wordt ongeveei f 200 verdiend. Het publiek, dat de boere* toch ai niet sympathiek gezind is, verkeer* in de meening dat die met de tfinstgap strijken, en dat is allerminst het gev - De vraag is wie krijgt het gdd dan we Een slager wees er op, dat het per- 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2