Turkye dreigt met afral. Londen, 3 Oct. De xDaily News« ver neemt uit Zurich dat Turkije aan Duitsch- Wid het besluit heeft medegedeeld o m aan de geallieerden den vrede voor te stellen. In antwoord daarop heeft Duitschland aan Turkije verzekerd voornemens te zijn Bulgarije militair te bezetten. Volgens een bericht uit Helsingfors is er in de Russische stad Bojansk een aan slag op Trotzky gepleegd, die door een schot in den schouder niet doodelijk werd gewond. De regeeringscrisis in Duitschland. Het democratisch élement wordt nu ook in Duitschland erkend. Naar wij vernemen zal aan Ebert, (sociaal-democraat) de por tefeuille voor binnenlandsche zaken worden aangeboden. Prins Max ran Baden rykskanselier 1 Berlijn, 2 October. Prins Max von Ba den heeft, volgens het artikel van Hauss- mann in het Berliner Tageblatt voorts nog aan von Payer verklaard, dat hij geen koalitie-ministerie kon vormen, maaralleen een meerderheids-kabinet. Het besluit van den prins om een poli tieke betrekking te aanvaarden, is een be wijs van zijn burgerlijke gezindheid en van zijn energie. Prins Max is bereid om in October 1918 het kanseliersambt op zich te nemen. Ge dragen door het vertrouwen van de kroon en de volksvertegenwoordiging is hij be sloten het zuivere constitutioneele stelsel in te voeren. De rijksdag zal aan den prins zijn ver trouwen schenken op den grondslag van het overeengekomen program van de meer derheidspartijen. Welken indruk zijn benoeming op de vijanden zal maken, is nog niet te zeggen. Maar zij geeft de beste verwachtingen voor de eenheid en de samenwerking in het binnenland. Spoorwegongeluk. Stockholm, 2 October. In de nabijheid van Norrkoeping heeft gisteren een ernstig spoorwegongeluk op de lijn Malmoe-Stock- holm plaats gehad. Een naar het noorden rijdende trein ontspoorde ten gevolge van den door den regen ondermijnden spoordijk. De geheele trein liep van de rails en geraakte in brand. Tot dusver werd vast gesteld dat meer dan zeven personen werden gedood. Stockholm, 2 October. Het spoorweg ongeluk had plaats op een punt, waar de weg betrekkelijk nieuw is. De stoomketel en de gasreservoirs ontploften, waardoor de trein in brand geraakte. De brandspuiten, die uit Norrkoeping aankwamen, konden niets verrichten. Een tot den trein behoorende wagen met school kinderen staat eveneens in vlammen. Helaas is het niet mogelijk de reizigers in de brandende wagens te helpen evenmin is is het aantal slachtoffers op te geven. o De »Depeche de Toulousecr schrijft »Wij hebben ongelijk, wanneer wij van de beslissing in Macedonië of Syrië den algemeenen vrede zouden verwachten. Wanneer Bulgarije tot den vrede gedwon gen is, dan zal aan het Westfront de beslissende slag worden geleverd, en Duitschland behoeft dan niet meer zijn noodige hulpkrachten te verbrokkelen. Zum Rbeiu S Zum Khein (Zeitgemass abgeandertes Volkslied* Es braust ein Sturm, ein Donnerhall Ein Schwertgeklirr, ein Feuerstrahl, Zum Rhein, zum Rliein, zum schonen Rhein Wir wolhen gern >zu Hause sein. Lieb' Vaterland, hier géht's nich fein, (bis) Bald wird der Rhein woh! unser Hüter sein (bis) (De Amsterdammer.) o Geen uitvoer uit Engeland. Volgens een officieele mededeeling uit Londen is de uitvoer uit Engeland voor alle artikelen, uitgezonderd naar de geallieerde landen, verboden. o De koudiug vau Turkye. Londen, 3 Oct. Reuter verneemt, dat er in weerwil van verschillende berichten daaromtrent nog niets bepaalds aangaande de positie van Turkije bekend is. Wel zijn er aanwijzingen, dat sommige Turken op eigen houtje losse voorstellen ten opzichte van den vrede doen, maar het is moeilijk uit te maken, wat voor bijzonder belang of gezag daaraan kan worden gehecht. Of schoon duidelijk blijkt, dat de val van Damascus en de overguve van Bulgarije hun uitwerking op Turkije en het overige nabij zijnde Oosten niet missen, beseft men algemeen, dat van Turkije niets officieels kan worden verwacht zoolang het niet precies van de militaire plannen der mid delrijken op de hoogte is. o Engelsche kanonneerboot gezonken. Londen, 3 Oct. Officieel. Bij een botsing is een Britsche torpedo-kanonneer boot 30 September gezonken. Eén officier en 52 man worden vermist. BINNENLAND. Peper. Moest in het begin van het vorige jaar de aflevering van peper voor winkelverkoop, wegens ernstige smokkelarijen worden stop gezet, thans zal de N. O. T. met ingang van 15 dezer bij wijze van proef weder overgaan tot het goedkeuren van peper afleveringen van winkeliers. De peper zal alleen in gemalen toestand worden afgeleverd, terwijl de winkeliers ten hoogste een half ons per gezin en per maand mogen afleveren. Daar de hier te lande aanwezige voor raad peper voor verscheidene jaren vol doende is, zal het publiek zich binnenkort overal tegen matigen prijs van dit artikel kunnen voorzien. Het laten ran graan aan de landbouwers roor eigen gebruik en voor reeroedsel. In antwoord op eenige gestelde vragen door den Heer van Rapperd, Lid der Tweede Kamer, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel daarop den lsten dezer geantwoord Ad I. De ondergeteekende zal toestaan, dat landbouwers voor hun gezin en hun vaste op het bedrijf wonende arbeiders en hun gezinnen een zekere hoeveelheid brood graan wordt gelaten, onder inhouding van do broodkaarten. De desbetreffende beschikkingen zullen ten spoedigste worden gepubliceerd. Ad II. De ondergeteekende is voor nemens de beschikking van zijn ambts voorganger in dier voege te wijzigen, dat landbouwers, die geen gerst of boonen verbouwden, ook haver aan hun varkens kunnen voeren. Aangezien deze wijziging echter een groo- ter haververbruik ten gevolge moet hebben en de voor de regeering beschikbaar komen de hoeveelheden reeds onvoldoende zijn om in de meest dringende behoefte te voorzien, zal de beschikking op zoodanige wijze moeten worden aangevuld, dat het verbruik van gerst, haver en boonen voor veevoeder meer dan tot dusverre wordt beperkt. Een zoodanige aanvulling heeft plaats gehad. Niet minder dan 10,000 paar klompen, die met speculatieve doeleinden door iemand uit Hasselt in een pakhuis te Almelo waren opgeslagen, zijn daar Dinsdag door de distributiebrigade der politie in beslag ge nomen. (Hdbl.) Een brutaal heerschap. Te Haarlem stond S. terecht, die van J. L. 100 had ontvangen om voor dit geld spijkers te koopen. Echter kocht beklaagde slechts èén pak spijkers en had het overschietende geld zich toegeëigend. Beklaagde was niet verschenen en had in een briefje aan de Rechtbank medegedeeld, dat hij belangrijker zaken te verrichten had, dan voorzoo'n kleinigheid ter terecht zitting te komen. De officier van Justitie noemde beklaagde een brutalen oplichter en flesschentrekker, die vroeger een firma elders heeft opge licht voor f 8000 en een Haarlemsche firma voor f 1300, iemand die geheel van flesschentrekkerij leeft. De officier eischte naar aanleiding hier van de onmiddelijke inhechtenisneming van beklaagde. Na in de Raadkamer te zijn geweest, gaf de Rechtbank last tot onmiddelijke in hechtenisneming en overbrenging van be klaagde naar het Huis van. Bewaring. o Vissckersschepen vergaan. Met zekerheid kan thans worden aan genomen, dat de Vlaardingsche haringlog- ger Eendracht 1 VI. 202 verongelukt is. De bemanning bestond uit 14 koppen, waarvan 13 uit Vlaardingen en 1 uit Mid del harnis. De vischbotter HD 2 is nabij de Haaks- gronden op een mijn geloopen en gezonken. De opvarenden, schipper Post en zijn beide zoons, zijn hierbij omgekomen. De botter behoorde toe aan Gerrit Roozendaal te Nieuwediep en was niet verzekerd. o Huisslachtiugen. Naar men meedeelt is besloten, dat de huisslachtingen van varkens op de gewone wijze zullen mogen plaats hebben, behou dens controle op het te verkrijgen vet. Daar mee zal aan een verzoek van de landbou wers voldaan worden. De schoenenbons. De gemeentebesturen zullen, naar men weet, zich belasten met het verstrekken van schoenbons aan hen, die daarvoor naar hun oordeel in aanmerking komen. Maar de bons zullen over het geheele land geldig zijn, zoodat men zijn schoenen zal kunnen koopea waar men wil. Nog meer zilrerhons. Naar de Tel. verneemt, ligt het in 't voornemen van den minister van Financiën, binnenkort een wetsontwerp in te dienen tot verhooging van het bedrag, waarvoor zilverbons mogen worden aangemaakt, van 60 op 80 millioen gulden. Op Duitsch gebied geraakt. De heeren Van L. uit Amersfoort, en M. uit Amsterdam geraakten bij Vaals op Duitsch gebied op een punt waar de elec- trische draad was doorgesneden. Juist toen zij een foto maakten, kwam de wacht te voorschijn. Beiden werden naar Aken gebracht. De Hollandsche consul wist hun voorarrest te verzachten. Na drie weken zijn zij thans op vrije voeten gesteld. Over den toestand van den oogst en het landbouwbedrijf in den Bommelerwaard schrijft men het volgende Hoewel het natte en koude weer der laatste weken heel wat schade aan de haver en de klaver veroorzaakte, kan de oogst 1918 als wel gelukt beschouwd worden. De aardappelen geven een ruim beschot en zoowel tarwe, rogge, gerst als hooi en gras gaven een goede opbrengst. De beetwortelen en andere najaarsgewassen staan goed te velde. Zoowel kwaliteit als prijzen zijn mede goed, zoodat de boer wel tevreden kan zijn. Fruit daarentegen is er niet veel wel zijn de prijzen hoog. De veestapel is wel wat verminderd, noch een streven tot uitbreiding is merk baar. De hooge prijzen maken dit deel van het landbouwbedrijf dan ook het meest ioonend. Schoenen te huur. Te Amsterdam hebben twee handels reizigers, die Maandag op reis moesten en hun eenige paar schoenen hadden stukgeloopen en niet op klompen durfden reizen, bij een schoenwinkelier elk een paar schoenen gehuurd, waarbij de kapotte exemplaren ter reparatie werden achtergelaten. De huur was nog al hoog. Een zonderlinge rischraugst. Terwijl de heer J. Rozema bij de Tucht school te Haren de vorige week op zijn land aan den arbeid was, werd hij eens klaps opgeschrikt door een hevig gillen van zijn vrouw, die naar den kant van een veenplas was gegaan om haar handen te wasschen. Naderbij gekomen zag hij dat zijn vrouw met gewonde vingers stond te kijken naar een fliuken snoek. Op hetzelfde oogenblik dat zij haar handen in het water had gestoken, was de snoek op haar vin gertoppen los geschoten en had zich daar aan zoo vast gebeten, dat de vrouw hem bij het snelle terugtrekken der handen op den wal sloeg. Dat was dus een onaan gename gewaarwording met een aangename verrassing. Het beestje woog anderhalf pond. o Hoe by de bons namaakte. De politie van het bureau Stadhouders kade heeft een goede vangst gedaan met de arrestatie van een 39-jarigen man, die levensmiddelenbons namaakte en die wanneer hij thans niet in arrest zat de stad overstroomd zou hebben met val- sche bons, waarvan ook groote partijen in zijn woning in beslag zijn genomen. Het geval heeft zich als volgt toegdragen Gisteren kwam een meisje in een win kel in de Dan. Stalpertstraat zeep koopen op bons. Zij kocht er zestien stuks, te voren had zij nog een aantal stukken in geslagen. Het wekte de achterdocht van den winkelier, dat het meisje aan zooveel bons kwam, De politie werd gewaarschuwd en het meisje werd gevolgd. Bij een nadere, zeer nauwkeurige be schouwing van de bons bleek, dat deze op handige wijze vervalscht waren. De man, die ze nagemaakt had, moet over oude bons beschikt hebben, waaruit hij enkele cijfers van de nummers knipte en deze er zoo opplakte, dat hij goede in de kranten aangekondigde bons kreeg voor zeep. Deze veronderstelling bleek juist te zijn, toen de politie bij den vader van het meisje op de Ruysdaelkade een inval deed. Een man, die vroeger bootwerker geweest is, doch later horologmaker, werd gearresteerd. Bij een huiszoeking vond men in groote kar tonnen doozen duizenden oude bons uit de bonboekjes. Ook een kachel was volge- stampt met oude bons. Rechtszaken. Ingebroken is in -de woning van dr. Landskroon Schouten te Oldebroek. Toen deze de inbrekers bemerkte en wilde toe snellen, hebben ze hem gegrepen, en met een revolver op de borst belet, om hulp te roepen. Er werden verschillende kost baarheden vermist. Men meent de dieven op het spoor te zijn. Men meldt verder In den nacht van Dinsdag op Woensdag om halfdrie drongen viér personen de villa binnen bewoond door den rustenden ge neesheer dr. Landskroon Schouten, even buiten het dorp Oldebroek. De hee> en mevrouw Schouten, beiden over de tachtig jaar oud, werden gewekt en zagen bij het licht van vier electrische zaklantaarns, dat de mannen gewapend de slaapkamer binnenkwamen. Onder bedreiging met de revolver moesten de oude lieden hun geld en kostbaarheden aanwijzen. o Hy had bet thuis gezien. De juffrouw op school zal een aan- schoawingsles geven over den korenmolen. De bekende plaat van Van Lummel hangt voor de klas. »Daar heb je nou den molen,zegt ze, waarin tarwe en rogge gemalen wordt.Kleine jongen steekt zijn vinger op en rijst op in de bank, heen en. weer schuddend van ongeduld, om te zeggen wat hij weet. »Wat is 't, vent? vraagt de juffrouw, vJuffrouw, het kan ook in den koffiemolen »Zoo De kleine opmerker was het zoontje van den politie-agent. o Op het v. d. Werffplein te Leiden be merkten Woensdagavond eenige recher cheurs vyf mannen, die op een wagen een brandkast vervoeren. Bij hun nadering ging het vijftal er van door. De recher cheurs losten toen eenige schoten, waarop het geluktn één va'n het vijftal te arres teeren. De overige vier wisten te ontko men, doch de politie is hen op het spoor. De brandkast, waarvan een vrij groot be drag aanwezig was, bloek te zijn gestolen uit het gebouw van de hoofdadministratie van het garnizoen in de Jodenkerksteeg. Naar aanleiding van de distributie van pulp als paardenvoedsel wordt opgemerkt, dat de pulp ten minstens 12 uren te voren geweekt moet worden, daar ze anders aan leiding geeft tot slokdarmverstoppingen met zeer gevaarlijk verloop. PLAATSELIJK NIEUWS, Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Aan het postkantoor Heus- den en de daaronder ressorteerende hulp- postkantooren werd gedurende de maand September 1918 ingelegd f 14006.27, terugbetaald f 1481 7.486. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6359. Typhussche koortsen eu Roodvonk zijn nog niet geheel tot staan gebracht doch over het geheel heeft in beide ge vallen de ziekte een goedaardig karakter. Alle voorzorgsmaatregelen tegen voortwoe keren worden toegepast. In de laatste twee weken kwam geen enkel sterfgeval voor. Werkendam. Dat men hier tegen woordig op zijn fiets moet passen, blijkt al weer uit het feit, dat er ten nadeele van D. Cornet, die zijn rijwiel voor zijn woning liet staan, dat ontvreemd werd. Aalburg. De Res. 2e Luit. A. H. Schouten, thans luitenant-adjudant van Com mandant III - 6 Reg. Inf., is 2 October overgeplaatst naar de Kon. Mil. Academie te Breda om aldaar een aanvuilingscursus te volgen tot overgang naar het korps be roepsofficieren, Capelle. Werd vroeger slechts door de rijksambtenaren uit Kaatsheuvel in onze gemeente dienst gedaan, thans is hierin verandering gekomen. Vier soldaat-kom miezen zijn alhier gestationeerd, waarvan twee aan het Capelsche pontveer en twee in het dorp. G. R. werd Donderdagmorgen op heeterdaad betrapt door de politie, terwijl hij in een weiland bezig was met onge oorloofd ^uitmelken van koeien. Hij werd door de politie meegenomen. Dassen Alhier is benoemd tot onder wijzeres aan de school der Eerwaarde Zus ters van Liefde, Mejuffrouw E. Pluijm alhier. Gameren. Tot predikant alhier is be roepen ds. J. Kwak te Culemborg. Gorinchem. Op de alhier gehouden najaarsbeestenmarkt waren aangevoerd 70 stuks. De prijzen waren als volgt Zware kalf koeien f 540 f 620 Melkkoeien 480 540 Kalfvaarzen 260 410 Guiste vaarzen 250 290 21/a-jarige ossen 350 420 li/j-jarig ossen 270 310 Graskalveren 70 - 100 Handel matig. De schildwacht stond op wacht en had consignes ontvangen le zorgen dat er geen paarden-, duiven- en pronkboonen worden ingevoerd. Doch ziet, wat nadert daar op den dijk »Hoe durft de kerel,denkt de schild wacht. »Zoo op klaarlichten dag een paard aan den teugel en trachten daarmede de stad te bereiken. Neen mannetje, dat zal niet gelukken.Het paard met zijn ge leider nadert, en bereikt ten slotte onzen wakkeren landsverdediger. Ho vriend, niet verder, dat paardneem ik in beslag«, klinkt den geleider, die naar men zegt vreemd moei hebben opgekeken, in de ooren. »Maar man, 't vervoer van paarden is toch niet verboden«, tracht de geleider zich te verwerven. »'t Kan wel zijn«, zegt de schildwacht, ïdoch mijn consignes lui den, dat ik aile aardappelen, paarden, dui ven en pronkboonen, die men de stad wil invoeren, moet in neslag nemen en mijn consignes heb ik op te volgen.Tegen pruttelen hielp niet, de bewering dat hier, wel paardeboonen bedoeld zouden zijn werd niet aangenomen. Gelukkig voer den paardenman naderde intusschen de nieuwe aflossing en 't moet aan den korporaal te danken zijn dat 't paard met z'n geleider, zonder geleide van een soldaat, de reis kon vervolgen. De vakgroep kruideniers van de Algemeene Wmkeliersvereeniging alhier, heeft besloten van 1 October tot April, de winkels des avonds om 7 uur te sluiten. Veen. Dat de Roodstar een aardappel welke zich flink ontwikkelt mag dienen dat bij het rooien hiervan somtijds maar twee roeden rioodig is voor een H.L. De quali- teit er van is ook goed te noemen. Jam mer is het dat tengevolge het natte weder met het rooien der aardappelen geen voort gang kan worden gemaakt. Meeuwen. Onze predikant Ds. J. van de Pol heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Uitwijk (N.-Br.) be dankt. Raamsdonksveer. Wederom zijn enkele nieuwe gevallen van typhus gecons tateerd. De lijders zijn naar de barakken overgebracht. De werkman v. D. geraakte met zijn been en arm bekneld tusschen twee zware vaten, waarbij hij zich zoodanig ver wondde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De 12 woningen door de gemeente te bouwen, zullen in de Koningstraat ge plaatst worden, zoodat ook aan dezen kant de gemeente een uitbreiding zal ondergaan. Sleeuwijk. Tot predikant alhier is beroepen ds. B. J. van Garderen te Lien- den. Zaltbommel. De influenza breidt zich hier sterk uit. Op de openbare lagere school I zijn meer dan 80 kinderen door ziekte afwezig, lerwyl ook van het perso neel een drietal ziek is. De bewaarschool is tijdelijk mede in verband met ziekte van het hoofd, gesloten. Een ziektegeval was met doodelijken afloop. Burgerlijke Stand. Andel, over September 1918. Geboren Maaike Johanna, d. v. J. A. Roza en J. BiesheuvelBastiaari, z, v. B, Versluis en J. van AndelJohanna, d. v. L. van Tiiborg erf T. Verbeek. Gehuwd P. J. van Arendonk met J. van Wijnen J. de Fijter met A. Schouten G. Crielaard met W. A. de Fijter. Overleden Dirk de Fijter 5 j. j Anton Verschoor 27 j. Wijk c.a., over September. Geboren Kuinira Korneiia, d. v. K. v. Loon en M. Schouten Johan, z. v. A. P. de Waal en A. Zijlmans Wilhelmina, d. v. B. Bouman en K. v. Giessen Anneke, d. v. F. Arendse en G. Versteeg; Hen- drika Adriana, d. v. A. v. Rijswijk en T. Swagers Hendrikus, z. v. H. Kerkwijk en E. v. Veen Arida, d. v. T. v. Rijswijk en A. v. Veen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2