en de voorwaarden van den wapenstilstand laat ik over aan de militaire raadgevers.® Vervolgens teekent de Duitsche regeering «protest aan tegen het verwijt van on- menschelyke handelingen te land en ter zee.« «Het torpedeeren van passagiers schepen zal worden nagelaten.® «Als hoofdvoorwaarde voor den vrede was door den President genoemd de ter zijdestelling der autocratische regeering, die op zich zelf, zonder controle en naar eigen goeddunken den vrede der wereld kan sto ren.® Hierop antwoordt de Duitsche re geering Deze voorwaarde is al ingewilligd. De nieuwe regeering is met de wenschen der volksvertegenwoordiging gevormd. De rijkskanselier is verantwoordelijk gesteld en voor de beslissing over oorlog en vrede zal voortaan de toestemming der volksvertegen woordiging noodig zijn. Ons dunkt het kan niet gedweeër, 't Is nu maar de vraag wat de Ententeheeren doen zullen. Wanjt ze kunnen het te bruin bakken. Als de eiscben nu worden, gelijk het de Boaton-Globe willaat Duitschland zijn duikbooten terugroepen om ze uit te leveren, laat het zijn oorlogsvloot eveneens uitle veren laten de geallieerden Helgoland en Kiel bezetten en de ontruiming van Metz en de geheeie fortenlinie voor de grens eischen. Dergelijke waarborgen zouden veilig zijn voor een wapenstilstand. Zonder hen, geen wapenstilstand®, dan is het schier onmogelijk voor het Duitsche rijk tot vrede te geraken. Ondertusschen wordt België al meer ont ruimd. Ostende is reeds door den koning en de koningin van België bezocht. Brugge is al vrij. Langs onze grens en Zeeuwsch Vlaanderen is er al weer ongehinderde toe gang tot België. Geen wonder, dat er een ongekende geessdrift heersebt in die ge deelten, die na 4-jarige bezetting, den vij and zien aftrekken. De vluchtelingen uit N.-Frankrijk be ginnen ons land binnen te komen. Een tweeduizendtal trok reeds de grens over. Onbeschrijfelijk is de ellendige'staat, waarin deze voortgejaagden verkeeren. Ten besluite eenige antwoorden van Engelsche burge meesters op de vraag wat men met Duitsch land doen moet. Uit Birmingham «Van den Duitscher moet verlangd worden dat hij de voorwaar den, door de geallieerden opgelegd, aan vaardt, en er moet streng recht geoefend worden Uit Bradford «Na wat Duitschland ge daan heeft, moet er geen schikking komen. Het is volstrekt noodig, dat de Engelsche heerschappij ter zee verzekerd wordt.® Uit Cardiff«Elke schikking met Duitsch land zou noodlottig zijn. De Duitsche vloot meet uitgeleverd worden. Uit Huil«De geallieerde troepen moe ten Essen bezetten en naar Berlijn rukken. Uit Blackburn «Marchandeeren met de Duitschers is ondenkbaar na de geschiedenis van de vier laatste jaren. Uit Blackpool«De Duitschers hebben een goede aframmeling willen hebben en zij verdienen het, om die te krijgen. Uit Canterbury «in. geen geval moeten wij vrede sluiten, voor ieder man en iedere vrouw, die tegen onze gevangenen mee- doogenloos is geweest, gestraft en er her stel gegeven is voor alle schade.® Uit Exeter«Laat Duitschland zich over geven aan de balie van de wereldrecht bank en het rechtvaardige vonnis voor zijn misdaden ontvangen, waarborgen voor zijn toekomstige goede gedrag geven. De ge allieerden" zuilen rechtvaardig zijn, maar durven niet edelmoedig zijn.® Uit Hythe (een der Cinque Ports) «In onze stad hebben wij de leus aan den mast gespijkerd «geen schikking«.® Commentaar overbodig BUITENLAND. Een aanral op de Dardanellen 1 Volgens het «Berliner Tageblatt« rekent men in militaire kringen in Duitschland op een grooten aanval der geallieerden op de Dardenellen. Een nederlaag der Bolsjewiki. Shanghai. Achtduizend Bolsjewiki uit den Oeral, die naar Jekaterinenburg oprukten, zijn door Tsjecho-Slowakische en Siberische troepen verslagen en teruggeworpen. Er werden 1000 Bolsjewiki gedood, en 3 ge pantserde treinen, 11 locomotieven en 60 mitrailleurs buitgemaakt. o De duikbooten teruggeroepen. Madrid. Volgens een bericht in de bla den, heeft de Spaansche regeering officieel bericht ontvangen van de Duitsche regee ring, dat de admiraliteit de duikbooten bevolen heeft, onmiddellijk naar hun basis terug te keer en. o Er heerscht te Parijs op het oogenblik een buitengewoon hevige epidemie van griep. Heel wat gevallen met doodelijken afloop hebben zich voorgedaan. De bladen be vatten allerlei hygiënische voorschriften ter bestrijding van de epidemie. Een groote betooging van de jongens van de lichting 1920, welke morgen op het renveld van Longehamps plaats gehad zou hebben, is afgelast. v- Frankrijk en Nederland. Parijs, 20 Oct. De «Matin®. schrijft het volgende over een der gevolgen van de jongste Fransche overwinningen Een der gevolgen van de overwinning in Vlaanderen is, dat onze verbindingen te land met Nederland weer hersteld zijn. Dit feit is van groote heteekenis zoowel uit een economisch als uit een politiek oog punt. De Nederlandsche regeering zal niet langer zijn blootgesteld aan den Duitschen druk. De Entente zal Heiland zonder moeilijkheden van levensmiddelen kunnen voorzien en het zoo noodig kunnen steunen wanneer. Duitschland in zijn laatste stuip trekkingen zou pogen den oorlog naar dit land over te brengen. o Engeland en Nederland. Een kolonel schrijft in de Morning Post Wij zijn zoo gelukkig thans voeling te hebben met onze Nederlandsche vrienden. Doch er zullen nog vele moeilijkheden zich voordoen riu thans de gevechten plaats hebben langs de Nederlandsche grens waardoor het Nederlandsche leger voldoende sterkte moet bezitten om de Duitsche sol daten, die over de grens komen onmiddel lijk te ontwapenen en to fnterneeren. Verder is daar Maastricht met een spoor weg. Volgens een bericht moeten er vele Duitsche duikbooten te Antwerpen zijn, die zullen pogen door de Schelde te ontglippen, zoodat de strengste oplettendheid noodig is langs de lager gelegen Zeeuwsche wateren, de neutraliteit te kunnen handhaven. o De kosten ran den wederopbouw ran België. De «Daily Mail® -heeft van bevoegde zijde de volgende berichten ontvangen om trent de behoeften voor den wederopbouw van België. De voorloopige onkosten be dragen 24 millioen pond. Voor den land bouw zullen ongeveer 50.000 paarden noo dig zijn, voor het herstel en de vervanging van wat de Duitschers uit fabrieken heb ben meegenomen minstens 141/-j millioen pond. De schade aan openbare werken, zooals sluizen, havens, bruggen, kanalen, wegen enz bedraagt meer dan 18,200.000 pond. Minstens 250.000 ton zinkerts, 60.000 ton looderts, 40.000 ton koper zijn noodig, alsook hout ter waarde van 12.800.000 pond, 17.000 balen katoen per maand en 4000 ton tarwe per dag. De arbeiders hebben 800 millioen per jaar of meer dan ■3200 millioen verloren, doordat zij gedu rende de Duitsche bezetting geen loon heb ben ontvangen. De geheclc Belgische kust veroverd. Londen, 19 Oct. Wij vernemen, dat de geheeie Belgische kust is veroverd. De linie loopt nu vanaf de Hollandsche grens tot ten Oosten van Brugge en van daar naar Kortrijk. o De verdediging van Antwerpen. Van de grens wordt gemeld, dat de Duitschers in de omgeving van de forten- van Galloo, ten Westen van Antwerpen, den dijk hebben doorgestoken, waardoor daar de heele polderstreek ter grootte van pl.m. 400 H. A. onder water kwam te staan. De Duitschers schynën hier alles in het werk te stellen voor eeri kolossale verdediging van de vesting Antwerpen, Daar moeten loopgravenstellingen liggen geheel uit zwaar beton vervaardigd, zoo veel mogelijk kanonnen worden er heen gebracht en nog steeds voeren tientallen treinen per dag alles aan wat maar eenigs- zins aan de fronten kan gemist worden. Bij gevechten wordt het geheeie land van Wales met vernietiging bedreigd, want plaatsen als Zwijndrecht, Nielsele, Beveren, Nieuwkerken, St. Nicolaas en nog vele andere zouden dan midden in het vuur komen te liggen. De Duitschers stellen zich voor van deze onderwaterzetting een tweeden Yser te maken. o Londen, 21 October. De Duitschers zetten hun terugtocht van de Nederlandsche grens tot bezuiden Valenciennes nog voort. In België zijn ze goed op weg naar Eecloo en Gent, door de geallieerden dicht achter volgd. Van de Lys (Leie) is het Britsche tweede leger, na Kortrijk te hebben ge zuiverd, over vier mijlen langs de spoorlijn naar Brussel opgedrongen. Het staat dicht aan de Schelde, waar de vijand wellicht zal beproeven den opmarsch tot staan te brengen. Oostelijk van Rijssel nadert het Britsche vijfde leger Doornik, de meest oostelijke stad van de groep fabriekssteden, waarvan Rijssel het centrum is Op den rechter vleugel heeft het vijfde leger Denain ver- meeslerd en is thans in de nabijheid van Valenciennes. Ten zuiden van deze stad had de vijand zich gedurende een week op de linie der Selte gehandhaafd. Gister ochtend deden onze troepen een uanval op deze linie van Denain tot Le Cateau. De aanval slaagde en bracht 2000 gevangenen op. Zuidelijk van Le Cateau werd de boveu- Selie vermeesterd door het vierde Britsche leger, gesteund door twee Amerikaansche divisies, met Fransche troepen aan haar rechterzijde. Hier is gedurende de laatste vier dagen een vooruitgang van vijf tot acht mijlen gemaakt, tot het Sambre-Oise Kanaal, en zijn door de Briische troepen alleen meer dan 5000 man gevangen ge nomen. Het tweede Britsche leger in België heeft sinds 14 October 6200 gevangenen ge maakt en 69 kanonnen vermeesterd. Londen, 21 Oct. Officieel ochtendbe- richt. Het aantal gevangenen, Zondag ten N. van Le- Cateau genomen, bedraagt meer dan 3000. 's Vijands stellingen langs de Seile waren overal van nature zeer sterk en werden vastberaden verdedigd. Een draadloos bericht- uit Londen meldt Toen koning Albert verleden Donderdag te Oostende landde werd hij met den Engel- schen admiraal sir Keyes op de schouders der geestdriftige menigte het gemeentehuis binnengedragen. Een enthousiaste menigte vrouwen en kinderen omringde de koningin. Yernieliiigspolemiek. Parijs, 21 October. (Havas). De bladen merken eenstemmig op dat Hindenburg's verordening tot. het leger om niitteiooze verwoestingen te staken, een ei kenning inhoudt dat er stelselmatige verwoestingen zijn gepleegd. Dé Petit Paiisien zegt: Hindenburg behoort tot do school, die weike vernieling ook, als een militaire kenschetst. Op zijn bevel zijn Fransche provincies ver woest en talrijke gijzelaars gemarteld. Het Petit Journal is het met Wilson eens dat hed alleen aan de generalissimus staat om den overwonnene voorwaarden op te leggen. De concessies in den duik bootooi lug noemt het blad een valstrik, nu het prijsgeven van de havens van Oostende en Zeebrugge tot het failliet van den duik bootoorlog hebben geleid. o -- Rijssel. President Ppincaré heeft Zondag den burgemeester van Rijssel, de Lesalle, ont vangen. Aan een medewerker van «de Temps« heeft de burgemeester roerende bizonderheden medegedeeld over de* vier jaren van lijden der thans bevrijde stad. De bevvone'rs van Rijssel waren sedert lang van alles beroofd en leefden slechts van de verzorging door de gemeente, wolke levensmiddelen distribueerde,, die door neu trale comité's werden gezonden. Dagelijks werden plagerige verordeningen op de mu ren der stad opgeplakt en alle begonnen met de autoritahe formule«ik wil« of «ik beveel«. Het regende boeten en zij, die niet konden betalen, werden in de gevangenissen opgesloten, wanneer ze niet werden terechtgesteld. De Duitschers vorderden voorts al het kóper op en gaven den burgers bevel de voorwerpen gereed te houden. De heer De Lesalle zeide hun dat zij alles konden nemen wat zij wilden, doch dat hij hun niets zon geven. Zij namen toen het koper weg. Den volgenden dag legde men hem 300 francs boete op en daar hij weigerde ze betalen, sloot men hem een maand in de militaire gevangenis, op water en brood. llle Ostende. Van de 42.000 inwoners van Ostende zijn er 26.000 gebleven. De Duitschers waren nog in Ostende toen de Belgische vlaggen reeds uit de vensters gestoken werden en het portret van koning Albert weer aan de wanden der openbare gebou wen werd opgehangen. De stad bevindt zich in goeden staat. BINNENLAND. VAN DE GRENS. De stroom van Duitschers die over de grens komen, houdt aan, Zij laten zich bij troepen van 10 en 42 interneeren en worden voorloopig in de barakken onder dak gebracht. Over de grens is de toestand nog zeer verward. Er bevinden zich in Stroobruggee n St. Lau rent (Oostelijk van Eede) nog een menigte Duitschers, die zonder veel orde daar blijk baar de gebeurtenissen afwachten. Men laat de bruggen springen, om den opmarsch der geallieerden te vertragen. Er verscheen bij Middelburg (België, Westelijk van Eede) een Engelsche patrouille en schoot op een bij een schilderhuisje staande Belgische vrouw, meenende dat het een Duitscher was. Zij werd gedood Ook een Nederlandsche grenswacht werd per vergissing beschoten. Er werden excuses aangeboden. Bij de grens te Eede werd een Fransche patrouille gezien. Er vv^rdt hevig gevochten aan de giens. Men zegt dat een - Amerikaansche afdeeling daar op de Duitschers schiet. De kogels komen tot op Hollandsch gebied. Bij |Eede en Aardenburg werden ongeveer 50 Duitsche soidateri geïnterneerd. Afdee- lingen zitten bij de Leopoldsvaart in het nauw. Mogelijk kunnen ze nog Oostwaarts aftrekken. Nïet genoeg kan men in het bevrijde gebied de bewoners waarschuwen voor allerlei door viuchtende Duitschers weg geworpen projectielen. Drie kinderen vonden bij Knoclte hand granaten. Ze namen deze en speelden er mee. Een granaat ontplofte. De arme kleinen waren op slag dood, De lijkjes lagen daar afschuwelijk verminkt. Bij een aanval op* het station St. Pieter viel een bom op het volk, dat op de komst van den trein uit Brussel stond te wachten, Ongeveer 40 burgers werden gedood. Op den Amstel, tegenover de Ruyter- straat te Amsterdam, heeft een ernstig, ongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Een veerman wilde rnet zijn jol, waarin zich negen jon gelieden bevonden, afvaren, toen een man, vrouw en drie kinderen nog opstapten. Even daarna wrongen zich nog drie meisjes op de loopbrug. De laatstaangekomen pas sagiers bleven allen op de brug staan, waardoor de jol wat ater schepte, om dat zij aan den achterkant overbelast werd. In hun' angst drongen de jongelieden ook naar achteren, waardoor het vaartuig begon te zinken en alle achttien inzittenden op drie meter van den wal te water raakten, Op het gegil en geschreeuw kwamen van alle kanten menschen aanloopen. De drenkelingen waren spoedig op het droge gebracht. Een tiental werd per atax en per auto-brancard naar het Binnengasthuis vervoerd. De toestand van allen is goed levensgevaar is niet aanwezig. Doodeiyk schot. Men meldt uit Hoogeloon, d.d. 20 Oct, Gisteren tegen den avond had alhier een droevig ongeluk plaats. Een zekere A.H. had zich in het veld begeven om te stroo pen. Van te voren bad hij zijn geweer in een takkenbos verborgen, en nog wel zon der het te ontladen. De onvoorzichtige trok het met den loop naar zich toe uit het struikgewas, toen eensklaps het schot afging, en de onge lukkige het volle schot in den linkerwang kreeg, zoodat hij dood ter aarde zeeg. Twee zusjes van hem, die vlak bij de plaats des onheils aan het eikels rapen waren, zagen het ongeluk geschieden.. De getroffene is slechts 22 jaren oud. De droefheid der ouders laat zich beter begrijpen dan beschrijven. AanriiIIingsbroodliaart voor personen tus- schen 12 eu 20 jaar Men seint uit Den Haag Het voornemen bestaat om aan perso nen tusschen de 42 en 20 jaar een aan- vuliingsbroodkaart te verstrekken, ingaande 22 November a.s. o Schoenen weer verkrijgbaar, Men seint uit Den Haag De minister van Landbouw heeft inge-- trokken het verbod tot aflevering van schoenen en bepaald dat de distributie regeling van schoenen en reparatieleder heden in werking treedt. De kleinhandel-maximum prijs voor re paratieleder is bepaald op 56 et. per H.G. fliddeleeuwsehe genoegens. Op de jaarmarkt te Zuidlaren is een woonwagenbewoner, dia zich in een dieren- tent begaf om met een beer te vechten, doordat de muilband van den beer te wijd was, door dezen ernstig in het achterhoofd gebeten. Duur konyn, Iemand te Almelo verkocht Vrijdag een konijn (witte Vlaamsche reus, voedster) voor f 70. o Dezer dagen zijn, naar aan de Tel. wordt bericht, verscheidene jonge mannen uit de omgeving van Wolvega, die gedurende de laatste weken werkzaam waren op de fa brieken van Krupp in Duitschland, ernstig ziek teruggekeerd. Drie hunner zijn na korte ongesteldheid overleden, vermoedelijk aan longenpest, terwijl de anderen nog on der geneeskundige behandeling zijn. o Bestrijding mond- en klauwzeer. De Minister van Landbouw heeft Don derdag in de Tweede Kamer naar aanlei ding van de vragen van den heer De Wij- slooth omtrent het systeem van afmaken van vee bij de bestrijding van mond- en klauwzeer medegedeeld, dat hij dien ochtend fast had gegeven om met dat afroaaksysteem te eindigen. Deze mededeeling van den Minister werd met bravogeroep begroet. De Scheurwet. De directeur van het provinciaal produc tiekantoor in Gelderland heeft in een ver gadering van de afdeeling Tiel der Gel- dersch-Overijselsche Maalscappij van Land bouw meegedeeld, dat in verband met de verbeterde uitzichten op vrede, de ingrijpen de maatregelen van de Scheurwet verzacht zullen worden. In afwachting van den verbeterden toestand is in een te 's Gra- venhage gehouden vergadering besloten, dat in Gelderland in plaats van 45.7000 H.A. 7000 H.A. gescheurd zullen worden. In trekking van de Scheurwet is, zoo zeidé hij, niet te verwachten. Voorts deelde hij nog mee, dat de scheurpremie spoedig be taalbaar wordt gesteld, en dat boomgaar den alleen met vergunning mogen worden aangelegd, - o Steen kolen aanbod ran Amerika. Naar aanleiding van het kolenaanbod van de Vereenigde Staten aan Nederland, waarbij aan helslot erop wordt aangedron gen, dat Nederland zijne behoefte aan graan in Noord-Amerika zal dekken, in plaats van zijne schepen daarvoor naar meer ver wijderde havens te zenden, wordt er onze aandacht op gevestigd, dat niet slechts dé thans geldende graanprijzen in Noord- Amerika meer clan tweemaal zoo hoog zijn als in Argentinië, doch dat bovendien de artikelen in Noord-Amerika ongetwijfeld zullen worden toegewezen door de Food Administration, evenals dit thans geschiedt. Nu beantwoorden de artikelen, welke Ne derland door bemiddeling van de Food Administration ontvangt, noch wat de soort noch wat de kwaliteit betreft, aan d voedingstoffen, welke wij noodig hebben. Daarentegen is het in Argentinië nog mo gelijk, de beste graansoorten tegen ver houding tot Noord-Amerika, zeer lage prij zen te koopen, zoodat de duurdere vracht ruimschoots door den lageren prijs van het graan wordt gedekt. In den nacht van 24 Oct. is in de fa briek van de firmr Abbe te Eindhoven ingebroken. Ontvreemd zijn 6000 sigaren. Kaarsen en schemerlichten, De minister van landbouw heeft bepaald, dat de maximum-kleinhandelsprijs voor kaarsen zal bedragen f 0.64 per pak van 300 gram netto de prijzen voor andere gewichten tiaar evenredigheid en de maximum-kleinhandelsprijs voor schemerlichten zal bedragen f 0,58 per doos van minstens 200 gram. De vluchtelingen komen. De commandant van het veldleger bericht, dat Dinsdag te Stramprooi 4000 en Woens dag aldaar weer 3000, en te Weert 4000 vluchtelingen worden verwacht. Stamprooi of Stramprooi ligt aan de Limburgsche grens, anderhalf uur ten Z. van Weert. o De schat gevonden. Men meldt uit Leiden Zooals bekend, had het nieuwe weekblad de «400.000®, een prijsvraag uitgeschreven tot het vinden van een verborgen schat. Deze schat is gevonden in het Keukenhof te Lisse, door een viertal personen, een Hagenaar, een Bussumer en twee Leide- naars. Het viertal had dus het geluk ge zamenlijk f 4000 te kunnen deelen. De verborgen schat bestond uit een paarlsnoer. De Spaansche ziekte Te Haaksbergen zijn in de afgeloopen week zes en de week te voren drie per sonen aan de Spaansche ziekte overleden. Te Friezenveen zijn op één dag acht personen, aan die ziekte overleden, be graven. De Spaansche griep komt te Breskens in zoo hevige mate voor, dat alle scholen gesloten zijn. Er zyn ongeveer 4 300 per sonen door deze ziekte aangetast. Te Sliedrecht zijn wegens het heerschen van - de Spaansche griep alle 5 openbare lagere scholen voorloopig voor 8 dagen gesloten. Te Zaltbommel is een vierde deel der bevolking door de Spaansche griep aange tast. Alle scholen zijn gesloten. Verleden week zijn er zeven sterfgevallen voorge komen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2