BUITENLAND. Debatten in den Dnitschen Rijksdag. Von Payer de politiek besprekende, zegt Onze vijanden echter wantrouwen onze eerlijke bedoelingen om een rechtsvrede te sluiten. Zij wantrouwen ons op grond van gebeurtenissen, in het verleden en wij kun nen het hun niet kwalijk nemen, zij daarin reden tot twijfel zien. Wij kunnen daarom niemand in de regeering gebruiken die nu nog steeds meer voor een vrede door ge weld dan voor een vrede door recht voelt. Men denke zich eens in dat graaf Westarp zijn verklaringen over de duikboot-kwestie den vrede en de binnerdandsche staatkun dige verhoudingen afgelegd had als parle mentaire secretaris. Het oude systeem was een belemmering voor den vrede en wij kunnen er aan toe voegen, dat het ons voor de toekomst zou schaden, wanneer wij dezen^hinderpaal lieten bestaan. Wij kunnen derhalve geen tegen stander der hervorming in deze hervormings- regeering gebruiken. Een enkele dezer tegenstanders in de regeering zou ons crediet benadeelen. Een ondubbelzinnige, eerlijke en openhartige politiek is voor ons onmisbaar. Laten de conservatieven toch inzien, dat zij voor het grootste deel zelf de schuld aan het gebeurde hebben, omdat hun poli tiek op den duur onmogelijk was. Zij moesten plaats maken voor andere nieuwe krachten. De geallieerden en de vrede. Londen, 24 Oct. Een goed ingelicht mede werker schrijft in de Manchester Guardian Ten opzichte van de vredeskansen zie ik geen verandering van beteekenis in de krin gen, die de meeste verantwoordelijkheid dragen, vergeleken met de openhartige hou ding, die ik hier onlangs na de eerste Duitsche nota heb gekenschetst. Het is nog een dubbeltje op zijn kant. Indien een der vele bekwame mannen, die de ge allieerde regeeringer» leiden, toevallig in staat zou zijn om uit aller naam te spre ken, zou men vermoedelijk den oorlog zien eindigen (in den zin van staking van den tegenwoordigen strijd) binnen een week tijds. Doch heeft het meer voeten in de aarde, eenheid in de politieke leiding te verkrijgen dan in het strategische bevel en het feit, dat de Atlantische Oceaan ons scheidt van den grooten bondgenoot, op wien de Duitschers een beroep hebben ge daan, vermindert de moeilijkheid uiteraard niet. De voorwaarden voor een wapenstilstand. Londen, 24 Oct. Reuter verneemt, dat de geallieerde regeeringen ten gevolge van de voortdurende gedachtenwisseling het volkomen eens zijn omtrent de voorwaarden, waarop het mogelijk is over een wapen stilstand te onderhandelen. Bij de onderhandelingen tusschen de Vereen. Staten en Duitschland zijn de marine-kwesties nooit besproken en deze zijn juist voor de geallieerden van het grootste belang. Het denkbeeld van de vrije zee, zooals dat door Duitschland wordt opgevat, kunnen de geallieerden niet aan vaarden. De voorwaarden voor een wapen stilstand moeten zoowel de kwestie van de land- als van de zeemacht omvatten. Toen Wilson de ontruiming der bezette gebieden op den voorgrond stelde, heeft hij dit als beste en niet als eenige voorwaarde be doeld, voordat de president de geheele kwestie aan het oordeel der geallieerden zou onderwerpen. o Burgemeester flax in vryheid Aan de Amsterdammer wordt van de grens gemeld Naar wij van geloofwaardige zijde ver nemen, zijn de politieke gevangenen, die wegens kleine vergrijpen door de Duitschers in de gevangenis te Turnhout waren opge sloten, in vrijheid gesteld. Ook vernemen wy, dat de burgemeester van Brussel Adolp Max en de schepen van Antwerpen Louis Frank, die, zooals men zich zal herinneren, langen tijd geleden naar Duitschland zijn overgebracht, in Brus sel zijn teruggekeerd. Een groots slag by Valenciennes. Londen, 23 Oct. De aanval der Engel- schen strekte zich vandaag uit over een front van 16 K.M waarbij een voortgang werd gemaakt van ly2 tot 3 K.M. over het geheele front. Er zijn 2000 krijgs gevangenen gemaakt. Londen, 23 Oct. Haig meldtDoor de Engelsche en Schotsche troepen van het 3e en 4e leger werd heden-ochtend een aanval gedaan tusschen het Sambre-kanaal en de Schelde ten Z. van Valenciennes. De opmarsch had plaats door een streek, waar men moeilijk vooruit kon komen ten gevolge van de vele riviertjes, dorpen en bosschen, die door den vijand met groote hardnekkigheid werden verdedigd. Gedu rende den tijd van verzameling en de eerste phase van den slsg werkte de vijand veel met sterkontplofbare gaskogels. In de operaties, die den geheelen dag voortduur den, baanden onze troepen zich al vechtend een weg, niettegenstaande den hardnekki- gen tegenstand, vooral van de vijandelijke artillerie en mitrailleurs. o Feest te Parijs. »Paris en fête«, zoo luidt de titel boven aan een kolom van een groot Parijsch dag blad van 20 October. Het schrijft»Alle wijken van de hoofdstad zijn gisteren blij ven voortgaan zich met haar overwinnings- tooi te sieren. Met vlaggen en palmen en opschriften willen ze op waardige wijze deelnemen aan den roemrijken dag van 1 heden, die door geheel Frankrijk gevierd wordt. Dien 20sten October zou namelijk te Parijs de inschrijving op de nieuwe leening in feestelijke plechtigheid plaats hebben. Twee dagen te voren kwam toen het groot bericht van de bevrijding van Rijssel. Het werd in Frankrijk gevoeld als het symbool van de komende difinitieve bevrijding. Reeds den dag, dat het bekend werd, had men, naar onze correspondent ons geseind had, te Parijs de eerste orerwinningsvlaggen uitgestoken sedert het uitbreken van den oorlog. Van zelf kwam de gedachte op het feest van Zondag nog bijzonderen luister bij te zetten. Het blad van 20 October 's mor gens vervolgt Het feest van heden, waar voor overal vreugde en geestdrift heerscht, zal het feest van de overwinning zijn. De hulde-bewijzen zijn gisteren nog van alle zijden ingekomen. Het standbeeld van de stad Rijssel op de Place de la Concorde wordt onder steeds meer bloemen bedolven. Bij den bloementooi is ook een vlag ge komen, de vlag van het Engelsche leger corps, dat Rijssel triomfantelijk binnenge trokken is, nadat de Duitschers er uit weg waren getrokken. N.R.Ct. BINNENLAND. Onze schepen gereed om graan te haleu. Men meldt uit Rotterdam aan de »Tel.« In de scheepvaart kan men, nu het duikbootgevaar' als geweken kan worden beschouwd, een opleving waarnemen. Ver wacht wordt, dat spoedig de algeheele stopzetting heeft plaats gemaakt voor een toestand, die overeenkomt met dien, welke in 1916 heerschte. De ^steenkolen- en Scheepvaart-Maat schappijn en Ph. van Ommeren hebben in alle haast voor de vaart op Engeland ge monsterd, zoodat deze wat de vrachtvaart betreft, een groote uitbreiding ondergaat en men weldra weer van een geregelde verbinding kan spreken. De Batavier-booten van Wm. Muller Co. kunnen, daar het passagiersbooten zijn voorloopig nog niet vertrekken, doch de Batavier VI ia gecharterd voor het over brengen van krijgsgevangenen. Ook voor de vaart op Zuid-Amerika heb ben gemonsterd de s.s. vA'lgenik en Wes- terdijk«, van Solleveld v. d. Meer Co. »Celanco« van de Holland-Amerikalijn. He den is ook een aanvang gemaakt met het gereedmaken van de Noord wijk Al deze schepen zijn bestemd voor het halen van graan. Naar Scandinavië zijn reeds vertrokken of liggen gereed tot ver trek, de ss. »Ant. van Driel»Oost- voorne«, »Amstel«, »Graaf Hendrik«, »Ber- nice«, »Frisia«, »Megrez«, »Er.ergie«, Marias, »Laura«, »Neutraal« en »Prin- cenhage«. De fiirma Wm. Muller Co. beeft heden bericht ontvangen, dat het s.s. »Ad- miraal de Ruyter« de groote ertsboot die sedert 26 Juli 1914 in Novorossisk in Rusland is opgehouden, werd vrijgegeven en thans is een equipage gemonsterd, die naar Rusland zal vertrekken om het schip te halen. Belastingrerkooging Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling tot dekking van het tekort op den gewonen dienst niet speciaal de verdedigingsbelasting te verhoogen, doch het geheele samenstel van directe belastingen, zoodat met name de vermogens-en de inkomstenbelasting aanmerkelijk zullen moeten worden ver hoogd Een inbrekers-komplot gearresteerd. De inspecteur van politie te Stratum heeft de hand gelegd op een inbrekers bende, bestaande uit minstens 15 personen. Onder zijn leiding werd in een café van Sp. te Eindhoven een inval gedaan en reeds acht personen in arrest gesteld. Meer arrestaties zullen volgen. De inbraken betroffen voornamelijk inbraken in sigaren fabrieken. Voor vele duizenden werd reeds gestolen. De inbrekers maakten grove ver tering--»! iii het bovengenoemde café, de laatste weken vour vierduizend gulden. De inbraken werden gewoonlijk tusschen 11 en 12 uur gepleegd door een zestal. Het gestolene werd nog dier.zelfden nacht tus schen 2 en 3 uur verhandeld. Verschei- dene dragers, opkoopers en sjacheraars waren in hnn dienst. Het onderzoek duurt voort. o Een beleefde Inbreker. Maandagnacht is te Apeldoorn ingebroken in de christelijke schooi op den Arnhemsche- weg. Een bedrag aan geld, voornamelijk opgespa i le centen Voor de zending en de halve bibliotheek is meegenomen. Alle kasten waren opengebroken en overhoop gehaald, en op de borden was het volgende ge schreven Mei eer Als ik later weerkom, dan moet u de ezel anders zetten, wand ik hadt bijna mijn nek gebroken bij het binnen komen, Meneer, ik neem de ezel eventjes in gebruik om door 't raampje te klimmen, wilt u hem weer op de plaats terugzetten, ja? Meneer Geef hem een handjevol haver meer voor de goede dienst. Meneer U moet maar niet op 't schrijven letten, wand het is hier tamelijk donker. Bedank de eigenaar voor de centen van en het hooft voor de boeken van Dag kinderen. Uitroer ran sigaren toegestaan. Het Hbld.« meldt De uitvoer van 500 millioen stuks si garen voor de sigarenindustrie is toege staan. De volkssigaren vervallen, doch daartegenover moeten de fabrikaten -eer. zeker bedrag per duizend sigaren bijdragen in de steunregeling voor de werklooze ar beiders. Het rijkbureau voor Tabak te Amster dam heeft reeds vergaderd over de hoe veelheid sigaren, die per fabrikant mag uitgevoerd worden. o Te Roosendaal uit Antwerpen ontvangen berichten behelzen, dat de militaire auto riteiten beden aldaar bevel hebben gegeven, dat morgen de Duitsche burgers de stad moeten verlaten. Gemeld wordt, dat vluch telingen van Antwerpen naar de grens op komst zijn. Eenhcidsjassen. Naar men ons meldt, zullen binnenkort de plannen der regeering werkelijkheid worden ter distribueering van de eenheids- jas. Deze jas zal wellicht einde Novem ber ter beschikking van het publiek komen, zonder dat eischen van welstand zullen worden gesteld. Samengesteld uit binnenlandsche ulster stuf, doch niet gevoerd, zal de eenheids- jas vermoedelijk tegen f 25 worden ver kocht. In November zullen slechts 150.000 eenheidsjassen voorradig zijn, zoodat deze allereerst geleverd zullen worden aan hen, dien ze het meest noodig hebben. Ter beoordeeling daarvan zullen stedelijke com missies worden benoemd. o De verloven ingetrokken. De tijdelijke voorzitter van den Minis terraad, jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck heeft in de Tweede Kamer de regeerings- verklaring afgelegd, volgens welke, door verplaatsing van den oorlog naar de on- middelijke nabijheid van de zuidgrens, de kans op het betreden van ons grondgebied door troepen der oorlogvoerenden weder zeer is toegenomen, hetgeen zwaarder eischen stelt aan onzen plicht tot krachti- gen neutraliteitshandhaving. Onze weermacht dient dus weder tot hooger peil te worden opgevoerd. Ter voorbereiding daarvan zijn bevelen gegeven tot intrekking van alle verloven, uitgezon derd voor meer langdurige economische studiën en zaken verloven. De regeering verklaart nadrukkelijk dat geen enkele reden behoeft te bestaan tot bijzondere ongerustheid omtrent onze ver houding tot een der oorlogvoerende par tijen. De Kamer ging na deze verklaring na kort debat, in comité-generaal. Vluchtelingen uit Noord-Frankryk en België. Uit Itervoort, alwaar de tram met vluch telingen op 24 October aankwam, wordt de gastvrije ontvangst aldus medegedeeld Er zijn hier gezinnen, die er tot 25 toe in hun huizen gastvrij hebben opgenomen, en alle grootere gebouwen zijn ingericht voor logies. Het klooster van St. Joseph heeft er zelfs 700 geherbergd. In het voor 60 bedden geïmproviseerde ziekenhuis in Thorn zijn er 18 achtergebleven, die heel zorgelijk zijn, onder de hoede van 13 zusters. Meestal allemaal Spaansche griep met complicaties. En in drie dagen tijd zijn er vier gestorven, van wie drie kinde ren uit één gezin, de familie Poulain, die wel ontzettend beproefd wordt. De moedei is achtergebleven op den uittocht te St. Denis in een ziekenhuis met drie andere zieke kinderen. Drie zonen staan aan het front en de arme vader, die hier aan het kerkhof, zoo ver van huis, er drie moest achterlaten, trok met de twee overgeblevenen weer voort. Verder is hier een jongen van 19 jaar overleden. Toch is het aantal van 18 ernstige zie ken, na zooveel ontberingen, betrekkelijk gering, als men nagaat, dat hier in het geheel nu 3656 uitgewekenen doorgegaan zijn. Daarvan zijn er nu 2000 afgevoerd in het vervolg gaan er 1000 per dag over Roermond het land in. Want in dit grens gebied mogen zij maar zoo kort mogelijk blijven, uit strategische overwegingen. Alle voorbereidingen zijn getroffen om in de provincie Gelderland 50.000 vluch telingen op te nemen. Arbeiders van en naar Duitschland. Men schrijft uit Zevenaar Het is opmerkelijk, hoevele Hollandsche arbeiders de laatste dagen weder hier pas- seeren om in Duitschland te werken. Met honderden tegelijk worden zij hier te lande door werfagenten opgehaald en vertrekken voor het meerendeel naar de Krupp fa brieken te Essen, om de aldaar openge vallen leemten, door het vertrek van dui zenden Duitschers naar het front, aan te vullen. Zonder twijfel verdienen de men schen daar een zeer goed loon. Afgaande evenwel op het groote aantal hunner, dat hier toevallig de laatste dagen passeert om naar ons land terug te gaan, schijnt de levensstandaard aldaar thans een lang ver blijf onmogelijk te maken. Door het zeer zware werk en de slechte voeding keeren dan ook tailooze Hollanders naar Nederland terug. De eerste Hollander in Brugge. Een toerist, die per fiets met kennissen de grenzen gepasseerd is, deelt aan het Hdbl. de ontvangst mede. Tegen 5 uur zijn we in Brugge. Brugge is in feesttooi. De menschen in Zondngsche pakken. De straten bevlagd, en vol van rumoerige vreugde. De garde civique in burger, maar met muziek, door de stad, in juichenden optocht, met heel Brugge er achteraan, eromheen, er tusschen- door. Wij hebben moeite om er door te komen. Maar eindelijk staan wij op de Grand' Place voor het hotel Panier d'orn. Een mijnheer komt naar buiten. Hij ont popt zich als een gemeenteraadslid, tevens belast met de distributie. Of wij er logeeren kunnen en eten Hij monstert ons. Wat voor landslui bent u Hollanders. Wat, Hollanders, schreeuwt de magi straat, Hollanders, e'est impossible I Er komen menschen om ons heen staan. Hollanders 1 Het gaat als een loopeud vuurtje rond. En men begrijpt wat het beteekent. De grens open. Hollanders in Brugge. Men juicht ons toe. Wij zijn opeens vrienden met Jan en alleman. Wij zijn te gast. Men noodigt ons uit om te eteri en te drinken op het vrije Brugge. Wij verfrisschen ons in den Panier d'orn, en praten met den magistraat, en met den Hollandschen consul, en met nog vele anderen, die zich bij ons aansluiten. Inmiddels is 't avond geworden. Wij willen uit, meefeesten met het feestende Brugge. En men brengt ons in het café Francais, waar heel Brugge bijeen is, alles door elkaar, oud, jong, arm, rijk, en waar gezongen wordt en geklonken, en getoast en gejubeld. En dan tot slot van den onvergetelijken dag een maaltijd met onze nieuwe vrienden. Een oorlogsmaal Ho maar Biefstuk, malsch als jong gras, aardappelen, groen ten, wittebrood, zooals Holland het lang niet meer kent, en uitnemende wijn. Waar komt het vandaan N'importe I Het is er, nu Brugge het noodig heeft om zijn be vrijding te vieren. Daarom, hoog het glas, leve Brugge, leve België Er wordt gesproken, veel gesproken, gloeiend gesproken. Een toast op den koning en de konin gin van België. Hoog slaan onze harten. Het glas in onze hand trilt van ontroering. Zij leven En dan, een toast niet minder warm op Nederland's koningin, en op Nederland. Hoe waardeert men ons daar in Brugge. Hoe dankbaar is men voor wat wy kon den doen voor de Belgische vluchtelingen. Hoe warm klopt daar het hart voor Hol land en de Hollanders. WTij staan verrast. Daar te midden van de grenzelooze ont roering van een volk, dat zijn grond terug vindt, klinken de woorden van dank voor den buurstaat. En wij ledigen een glas met de warmste gevoelens voor België en de Belgen. Duitschers orer de greus. Van Vuilpan en Moershoop, tot waar de draad vernield of stroomloos is, kwamen een zeventigtal Duitschers, van alle moge lijken marine- en infanterie-afdeelingen vrij willig over de grens. Te Vlissingen kwamen met de Provinciale boot 42 Duitsche marinesoldaten aan. Ze zullen worden geïnterneerd. o Een verslaggever van het Hdbl. bericht, dat hij met eigen oogen te Itiervoort het identiteitsbewijs heeft gelezen van een man, Woensdag over de grens gebracht, wiens geboortejaar met 1813 staat ingeschreven. Hij deelt 'n nóg sterker verhaaltje mee Een groep vluchtelingen uit Roches, een dorpje in het departement Du Nord, ver zekerde hem, dat in een bezending, die nog onderweg is en onze grens langzaam moet naderen, de oud-pastoor van hun ge meente wordt meegevoerd, die 107 jaar telt. BEKENDMAKING. Opslag van Aardappelen. Het gemeentebestuur van Heusden maakt bekend, dat, blijkens nader van den Minis- 1 ter van Landbouw, Nijverheid en Handel j ontvangen circulaire de opslag van aard- j appelen voor het tijdvak van 15 November tot 30 Juni a.s. kan geschieden a. uit den gemeentelijken voorraad, door tusschenkomst van het Rijksdistributie kantoor b. door aankoop van verbouwers. Zij, die op de eene of andere wijze aardappelen wenschen op te slaan, behooren daarvan aangifte te doen op a.s. Zaterdag - namiddag tusschen 2 en 4 uur, in het locaal der voormalige botermijn. Heusden, 24 October 1918. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, VAN EVERD1NGEN, (L.B.) De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- I hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge- Heusden. De z.g. Mannen beemd een weiland onder Drunen en Baardwijk gelegen, toebehoorende aan de Godshuizen alhier, dat het laatste jaar f 2200 op bracht, is thans voor 5 jaar in 27 per- ceelen verpacht om te scheuren en is ge pacht totaal voor f 5400 's jaars. Met het oog op de vele kosten, veroor zaakt door de heerschende febris thyphoïdea, komen deze verhoogde inkomsten zeer goed van pas. Onder veel belangstelling had Don derdagmorgen te ongeveer kwart over tien de stapelloop plaats van het zeeschip iOscarn op de scheepswerf alhier. Naar wij vernemen zal het schip hier geheel worden afgewerkt, waarna het naar Rotterdam zal vertrekken om machine en ketels in te nemen. Door de Rijkspolitie is op de stoom boot »Stad Leiden III« 5 mud aardappelen in beslag genomen, die zonder vervoerbewijs aan boord waren. Werkendam Door een defect aan de machine van het electrisch licht hebber we hier in het laatst der vorige week er begin dezer week zonder licht gezeten, nu is er echter weer licht, maar het gaat ei treurig mee naar toehet licht is overal slecht. Door de graancontroleurs is bij ver schillende ingezetenen huiszoeking gedaan, In de op 21 October 11. gehouden gemeenteraadsvergadering werd het navol gende behandeld a. Een schrijven van de gemeente Eist, om adhaesiebetuiging in een adres aar de Tweede Kamer, ter behandeling var art. 192 der grondwet b. Een verzoek, om voor 4 jaar de beer der gemeente voor f 250 af te staan De punten a, b en c worden allen ir handen van Burg. en Weth. gesteld om prae-advies. d. eene missive van Ged. Staten om duur- tetoeslag van 20 pCt. te verleenen op de traktementen van Burgemeester, Secretaris en Gemeente-ontvangerwordt besloten dit aan te nemen maar uit te strekken tot alle gemeente-ambtenaren, ingaande 1 Juli 1.1. c. Een verzoek van het gymnasium t€ Gorinchem om kaarsen of carbid voor leer lingen uit Werkendam. e. Een verzoek van de commissie tot werk verschaffing, om het kerkhof te doen ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2