Eereposten zijn lastposten. De keizer van Duitschland voelt de waarheid van deze spreuk maar al te zeer. Het is zeker mede tengevolge van de actie der socialisten dat Ludendorf als generaal der infanterie is afgetreden. Hij was een machtige figuur. Naast Hinden burg heeft hij veel lauweren behaald op het oorlogsveld. Maar nu de kans gekeerd is krijgt hij de bons. In Hongarije is het ministerie Wekerle afgetreden, nadat de minister-president verklaard had, dat met het oog op den steeds ernstiger wordenden toestand een vereeniging van alle nationale krachten noodig was, een regeering, gevormd onder deelneming van partijen uit het Huis en eventueel ook onder deelneming van buiten het Huis staande krachten moest het be stuur overnemen. Aan dit aftreden was op voorstel van Tisza voorafgegaan de sa mensmelting van de Hongaarsche arbei derspartij met de grondwetspartij van 1848, waarna den minister-president was medegedeeld, dat samenwerking van ülle nationale krachten onvermijdelijk geworden was. Deze houding van beide partijen was dus een der oorzaken van Werkerle's heengaan. Een andere oorzaak zal wel geweest zyn wat er te Fiume gebeurd is. Tijdens de beraadslagingen van het Huis toch betrad Karolyi de zaal en overhan digde den spreker een telegram uit Fiume hetwelk deze voorlas. Volgens dit telegram waren Kroatische soldaten van het 75e infanterie-regiment de Honved-kazerne bin nengedrongen, hadden zij de troepen ont wapend, de openbare gebouwen bezet, den officier van justitie gevangen genomen, terwijl de stedelijke politie, welke slechts gering in aantal is, buiten gevecht werd gesteld. Er is nu in Hongarije een nationale raad ingesteld. In zijn program eischt deze raad o.a. terugroeping van de Hon gaarsche legers uit het buitenland. Aan den hopeloozen oorlog moet onmiddellijk een einde worden gemaakt, Het verbond met Duitschland moet worden opgezegd. Het laatste punt van het program is nietigverklaring van de vredesverdragen van Brest-Litofsk en Boekarest. Zoo is alles bezig te wankelen en ineen te vallen. Wij gaan steeds feller bewogen tijden tegemoet. Revoluties en oproeren staan voor de deur. Met beving zien wij de duistere toekomst in, die nog schrikke lijke verrassingen in haar schoot verborgen kan houden. In Frankrijk spreekt men al van de schadevergoeding die Duitschland zal moeten betalen. Senator Touron schrijft in de Petit Pa risian Een punt waar allen het in de zeker heid van de overwinning over eens zijn, is dat van den overwonnen vijand betaling geëischt moet worden voor »de verschrik kelijkste rekening, die ooit tusschen volke ren bestaan heeft«, gelijk Clemenceau het uitgedrukt heeft. Het komt er nu echter op aan deze in haar algemeenheid juiste gedachte ook op juiste wijze in toepassing te brengen. Het is noodig, dat de Fransche staat be gint met aan de Fransche burgers te be talen om dan zelf de terugbetaling van de Duitschers te eischen. Maar hoe moet men het aanleggen om de Duitschers in den kortst mogelijken tijd te doen betalen Men spreekt op het oogenblik zeer veel, aldus senator Touron, van betaling in na- tura. Men wil van de Duitschers de leve ring van Duitsche arbeidskrachten eischen, verder materialen, grondstoffen, machines, enz. Touron stemt hiermee in, maar legt er nadruk op, dat dit niet de eenige ma nier moet zijn. Er moet daarnaast een zeer belangrijke storting in geld geeischt worden. Verder zegt hij, dat het verschaf fen van arbeidskrachten door de Duitschers zeer zeker een van de manieren moet zijn, waarop Duitschland boete zal moeten doen, maar dat men bij de aanwending van dit middel toch wat voorzichtigheid zal moeten betrachten. Men zal goed doen die Duitsche straf-arbeiders niet onder de bevolking te mengen, maar ze alleen te gebruiken bij de groote staatswerken, als het herstellen van wegen, kanalen, spoorwegen, het weg halen van de ruïnes in de verwoeste steden, het weer gelijk maken van den bodem. Wat de machines betreft, moet men ook niet over het hoofd zien, dat lang niet alle Duitsche machines van de beste soort zijn. Men moet de Fransche industrieelen niet de Duitsche prulwaar tegen hun zin willen doen gebruiken in hun fabrieken. Senator Touron komt dan tot de con clusie, dat Frankrijk bij het eischen van de volledige vergoeding voor de door Duitsch land begane wandaden een verstandige combinatie moet opstellen van de drie soor ten van vergoeding, en moet eischen het verschaffen van Duitsche arbeidskrachten, herstel door leveringen in natura, geld storting. Arm Duitschland, wat zal het gevild worden, als straks de afrekening komt. BUITENLAND. Duitschland vraagt om de voorwaarden voor een wapenstilstand. Berlijn, 27 Oct. Officieel. De Duitsche antwoordnota aan Wilson luidt als volgt De Duitsche regeering heeft van het ant woord van President Wilson kennis geno men. De President kent de ingrijpende veranderingen, die in de Duitsche Grond wet gekomen zijn en komen. De vredesonderhandelingen worden door een volksregeering gevoerd, in welker han den de beslissende machtsbevoegdheden feitelijk en overeenkomstig de Grondwet berusten. Aan haar is ook het militair bestuur ondergeschikt. DE DUITSCHE REGEERING ZIET THANS VOORSTELLEN VOOR EEN WAPENSTILSTAND TEGEMOET ALS INLEIDING TOT EEN RECHTVAARDI GEN VREDE, ZOOALS DE PRESIDENT DIEN IN ZIJNE REDEVOERINGEN HEEFT GEKENSCHETST. w. g. SOLF. Staatssecretaris van Buitenl. Zaken. Weenen, 28 Oct. De Ootenrijksche re geering heeft op Wilson's nota geantwoord, dat zij in Wilson's opvattingen, ook die. zijner laatste nota, speciaal betreffende de Tsjecho-Slowaken en Zuid-Slaven toestemt. De Oostenrijk-Hongaarsche regeering ver klaart zich verder bereid, zonder den uit slag der andere onderhandelingen af te wachten in vredesonderhandelingen met alle staten waarmee de monarchie in oor log is, alsmede betreffende onmiddellijke wapenstilstand, aan alle fronten van Oosten- rijk-Hongarije te treden en verzocht Wilson die in te leiden. De voorwaarden voor een wapenstilstand. Londen, 27 Oct. Reuter verneemt, dat de Entente haar voorwaarden voor een wapenstilstand niet bekend zal maken, voor dat Duitschland op Wilson's laatste nota geantwoord heeft. Vit de Engelsche pers. Londen, 28 Oct. De Londensche mede werker van de Manchester Guardian schrijft i Het geweldige nieuws van heden (Zondag avond beteekent stellig het einde van den oorlog. Turkije heeft afgedaan, Oostenrijk-Hongarije heeft feitelijk als rijk ai opgehouden te bestaan. Daarbij komt het Duitsche antwoord op de jongste nota van den president, die diens strenge op merkingen over de Duitsche regeering ge duldig slikt. In een hoofdartikel onder het opschrift »Het einde naby«, zegt de Manchester Guardian De vooruitzichten op den vrede worden helder, alles beweegt zich in die richting. Duitschland's nota. waarbij het Wilson's vorige nota feitelijk aanvaardt, bereidt den weg voor de definitieve forrnu- leering van den wapenstilstand. Het heele debat, dat gevolgd is op de mededeeling van den rijkskanselier in den Rijksdag, wijst uit, dat Duitschland alles zal inwilligen wat Wilson verlangd heeft, hoe bitter het som migen ook mag toeschijnen. De nieuwe faze komt nu, als de geallieerden hun voor waarden voor den wapenstilstand formu- leeren* Maar voor Duitschland zich ont wapent, heeft Duitschland recht te weten op welke algemeene voorwaarden de vrede geregeld zal worden. Met andere woorden, de preliminairen voor den vrede moeten opgenomen worden in de voorwaarden voor den wapenstilstand. Wat Amerika betreft, is dat al gebeurd. De AI. G. doet daar om nu een beroep op de geallieerden, om hun voorwaarden te omschrijven. Volgens een bericht, dat de Neue Zürcher Nachrichten van avolkomen bevoegde zijdes zegt te ontvangen, zou het zoo goed als zeker zijn, dat de vredesonderhandelingen te Brussel plaats zullen hebben, Engeland en de Vereenigde Staten zouden steeds dezen wensch gehad hebben en hun opvatting zou gezegevierd hebben. Van het Westelijke gerechtsterrein. Parijs, 21 Oct. Officieel middag- bericht In den loop van den nacht ver dubbelden de Fransche troepen van het eerste leger hun krachtsinspanning aan het front tusschen de Oise en de Serre. De Duitschers, door de gevechten van gisteren in verwarring gebracht, weken over de geheele linie en moesten naar het Noorden terugtrekken, waarbij zij de door hen be zette stellingen opgaven. De Franschen veroverden Mont d'Origny, Origny St. Benoitin, Courjumelles, Chevresis- Monceau, alsmede talryke steunpunten tus schen deze dorpen. Op hun rechtervleugel trokken de Fran schen Pèron voorbij en rukten in Noorde lijke richting op. De Franschen namen heuvel 117 en de suikerfabriek op 1500 M. ten Oosten van Richecourt. Het aantal gevangenen, door de Fran schen in de gevechten van den 21 tot den 26en tusschen Sissonne en Chateau Porcien gemaakt, bedraagt meer dan 2450, waar onder 51 officieren. Aan het verdere front was de nacht kalm. o Een scheepsramp. Vancouver, 27 Oct. Het stoomschip »Princess Sophias van de Canadian Pacific Railway, is gisternacht op weg van Skagway tijdens een storm gezonken, waarbij 268 passagiers en 75 leden van de bemanning omkwamen. o Betonschepen voor de Duitsche binneu- scheepraart. In Duitschland is men er toe overgegaan, schepen voor de binnenscheepvaart van ge wapend betor, te bouwen. Op een Zuid- Duitsche werf is men gereed gekomen met den bouw van een betonnen motorschip vun 80 ton, 25 meter lang en 4.42 meter breed, dat gedreven wordt door een motor van 45 P.K. De betonnen huid is 4 c.M. dik, de bodem 4V2 c.M. De voordeelen van het bouwen van dit soort schepen zijn: een belangrijke besparing aan ijzermateriaal, bouw- en onderhoudskosten, terwijl de bouw tijd veel korter is dan van houten of ijzeren schepen. Bovendien zijn betonschepen beter bestand tegen zwaren druk en tegen stooten en zijn eventueels reparaties gemakkelijker aan te brengen. Uit bevryd België. Havre, 28 October. Ik heb den heer Segers, minister van oorlog, op heroverd gebied ontmoet. Hij zeiin bevrijd Vlaan deren wordt de dienstregeling geheel om gewerkt. Het hoofdbestuur, te talrijk om het makkelijk te kunnen verplaatsen, zal voorloopig te Havre blijven, maar een de legatie is zooeven te Brugge gevestigd. Men is begonnen met den agenten hun plaatsen aan te wijzen, welke op bevrijd gebied werden teruggevonden, alsmede de werkplaatsen en stallingen, het materiaal en de lijnen weer in bezit te nemen. Een bizondere afdeeling is ingericht om den terugkeer der Belgen mogelijk te maken, die op het oogenblik in Frankrijk, Groot- Brittanje en Nederland toeven. Ze zal met de spoorwegmaatschappijen en de re- patrieeringsbureau's in nauwo betrekking blijven. De agenten der militaire genie hebben met een verbluffende snelheid aan het herstel van de lijnen gewerkt. Laatstleden Woensdag reden de treinen tot Thourout, Vrijdag kwam de eerste te Brugge Donderdag ging het eerste tele gram van Brugge naar Havre. Er is even wel belangrijke schade aangericht en vóór de dienst op bepaalde netten weer op gang is zullen eenige dagen verstrijken. Wat de post aangaat, men kan in Vlaan deren en van het niet-Wlaamsche deel van het bevrijde gebied uit met Vlaanderen en den vreemde brieven wisselen. De directie van de zeevaart wordt bin nenkort te Ostende gevestigd. Daar zullen, zoodra de schepen, tusschen de havenhoofden gezonken, zijn gelicht, de postbooten kunnen aanleggen en zal men de Belgsche vluchtelingen in Groot-Britanje methodisch naar hun vaderland beginnen terug te voeren. o De intocht van koning Albert te Brugge. Een particulier telegram uit Havre aan de N. R. Ct. meldt: Vrijdag j.l. was Brugge feestelijk ver sierd. De koning, koningin en prins Leopold deden hun plechtigen intocht in de stad, aan het hoofd der Belgische troepen. Er was een ontzaglijke menigte op de been. Het carillon speelde Vlaamsche en nationale volksliederen. De beiaard dreunde gedempt het lied der overwinning. De soevereinen worden met geestdriftige toejuichingen ontvangen. De koning, de koningin en prins Leopold zitten te paard en rijden vóór den generalen staf, waarbij zich de Fransche generaal Degoutte, gene raal Gillain, hoofd van den generalen staf van het Belgische leger en generaal Delobbe, sous-chef van den generalen staf bevinden. Op het moment dat de koning het stand beeld van Breidel en de Coninck voorbij trekt, groet hij dit met een breed gebaar. De soevereinen blijven vervolgens voor het défilé der infanterie en cavelerie stilstaan. De menigte juicht de troepen eindeloos toe. Keiier Wilhelm. Een particulier telegram uit Keulen aan de N. R. Ct. meldt Volgens een bericht in het Kölner Ta- geblatt heeft het Rijksdaglid Kuckhof ter vergadering van de Keulsche Centrumsaf- deeling gezegd, uit de beste bron te kun nen verzekeren, dat de keizer niet onaf scheidelijk is van de kroon. Als het oogen blik zou aanbreken, dat zijn aftreden om het bestwil van het volk zou eischen, zou keizer Wilhelm II niet aarzelen en van de kroon afstand doen. Siechts en wa penstilstand, niet een neerleggen van de wapens zou echte vredesonderhandelingen kunnen inleiden. De Paus en de vrede. Keulen, 28 October. Volgens de Köln. Volksztg. verluidt, dat kardinaal von Hart- mann te Keulen uit naam van de bisschop pelijke conferentie te Fulda den paus om bemiddeling heeft gevraagd, opdat de vij anden, die naar allen schijn de Duitsche natie in haar bestaan bedreigen, hun plan om Duitschland te vernietigen laten varen. Den paus is verzocht zijn gezag in de schaal te werpen, opdat een vrede intrede in overeenstemming met recht en rechtvaar digheid, die aldus de gesplitste naties ter verzoening zou kunnen leiden. Krijgsgevangenen. Londen, 28 October. In het Lagerhuis heeft Hope uit naam van het departement voor krijgsgevangenen meegedeeld dat, vol gens opgave der militaire autoriteiten, het aantal vijandelijke krijgsgevangenen, welke sedert het begin van den oorlog zijn ge maakt, 327,416 bedraagt, waaronder 264,242 Duitschers. Het aantal Duitsche gevangenen, die zich in het Ver. Koninkrijk bevinden, bedraagt volgens de jongste rap porten, 97,060 man. BINNENLAND. Van de Zeeuwsch-Ylaamsche greus. Men meldde Maandag uit Aardenburg Van elf tot twaalf uur ongeveer is Mid delburg in Vlaanderen werkelijk met gra naten beschoten. De molen en de kerk zijn gespaard, vele huizen zijn ingestort. De bewoners en de Belgische bezetting zijn achterwaarts België in gevlucht en getrokken. Er is -voortdurend vliegeractie boven Middelburg. Granaatscherven vielen op Nederlandsch gebied. Gedurende het bombardement stegen zes geallieerde vlie gers op, waarschijnlijk om Duitsche batte rijen tot zwijgen te brengen. Vijf slechts keerden terug. Ook was er gistermorgen nog een luchtgevecht langs de grens, waar bij iiieu een vliegmachine zag neerschieten. Men meldt heden uit Aardenburg De beschieting van het Belgische Mid delburg door de Duitsche artillerie gisteren was een indirecte schending van onze neu traliteit. Het Duitseh geschut, dat in actie was, stond opgesteld bij St. Laurent, zoo dat de afgeschoten projectielen hun weg moesten nemen-over Nederlandsch grond gebied. Staande op den weg tusschen Heille en Eede hoorde ik duidelijk de gra naten over mijn hoofd komen uit het Oos ten, en zag ze daarna neerslaan op het Belgische dorp Te ongeveer halfelf was het bombardement begonnen. Van de schen ding van onze neutraliteit werd door een officier van de grenswacht rapport uitge bracht aan een hoogere militaire autoriteit, die hierop onmiddellijk een krachtig protest deed toekomen aan den commandant der Duitsche artillerie. Korten tijd daarop werd het vuur gestaakt. Heden zullen de eerste tweehonderd Fransche vluchtelingen in ons land na besprekingen tusschen Fran sche, Belgische en Nederlandsche autoritei ten over Sluis om elf uur naar hun land terugkeeren. a Verduisterde zeevondst. Door een rechercheur te IJmuiden werd op een afgelegen plaats in de Buitenhaven een onbeheerd visschersvaartuig aangetrof fen, hetwelk bij onderzoek vier oxhoofden met wijn bleek in te hebben. Na lang sporen kwam men tot de ontdekking dat deze wijn afkomstig was van een daar binnengekomen trawllogger, die deze in zee opgevischt, doch niet bij den strandvonder aangegeven had. Deze vondst was verkocht aan een bekend kettinghandelaar te IJmui den, die den wijn bij nacht had laten over laden en verschepen. De schipper van het kleine vaartuig had evenwel te veel de qualiteit van den wyn onderzocht, met het gevolg dat hij zich verslapen had en de buit werd ingerekend voor zij naar elders vervoerd kon worden. Hooi. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft nader vastgesteld een maxi mum groothandelprys voor hooi van eerste qualiteit van f 80 per 1000 K.G. onge- perst, geleverd franco spoor of schip bij den producent, met dien verstande, dat voor hooi na 31 dezer geleverd, deze prijs mag worden verhoogd met een bewaarloon van f 0.50 per 1000 K.G. per maand of gedeelte van een maand. Voor hooi vna een mindere qualiteit wordt een naar even redigheid lagere prijs betaald. (Stct.) o Huiterij in den Harskamp. Vreeselijke berichten bereiken ons aan vankelijk ïOproer van militairen, waarbij 60 personen waren doodgeschoten We vertrouwden dat alarmeerend bericht niet, dat dan ook weldra bleek geheel ongegrond te zijn. Er is zelfs geen enkel persoon gewond. Wat is de kwestie De circa 500 militairen in de Harskamp, nabij Arnhem, waren ontevreden, dat de verloven tijdelijk ingetrokken zijn. Ze koppelden daaraan vast onvoldoende voedsel. In werkelijkheid zijn er een 100 onrust stokers. De rest deed onwillekeurig mede. Vrijdag deden zich de eerste kenteeke- nen van de opgewonden stemming voor. Tegen halfvijf, toen de officieren in hun cantine zaten te dineeren, werden er on der de soldaten kreten als »Honger!s en dergelijke aangeheven. De hoofdoffi cieren en kapiteins kregen dit te hooren en hebben zich toen onder de soldaten begeven, om met hen te praten en hen tot kalmte te brengen. Zoolang er met hen gesproken werd, bleven de mannen kalm, maar ternauwernood hadden de of ficieren zich omgewend of er steeg weer gemompel uit den troep op. Ook werd er gescholden en met steenen naar de officieren geworpen. Een luitenant en een kapitein werden door de steenworpen licht gewond. Een der officieren heeft toen, blykbaar uit zelfverdediging, zijn re volver getrokken en een schot op de op roerlingen gelost. Daardoor groeide hun verzet nog aan. Denzelfden avond, tegen halfnegen, trok een groep mannen, gewapend met geweren, knuppels en messen, naar de offiicierscan- tine en gooide er alle ruiten in. Op dat oogenblik bevonden zich 4 of 5 officieren ongewapend in de cantine zij kozen den verstandigsten weg en verdwenen door een achterdeur. Zaterdagmiddag begonnen opnieuw de ongeregeldheden. Een troep mannen trok naar de can tine, haalde alles weg wat er zich bevond sigaren, sigaretten, koek, speculaas, flesschen port, een vaatje cognac, enz. sloegen vervolgens den boel kort en klein en staken de cantine in brand. Zij brand de tot den grond af. Na de soldatencantine gingen de vier soldatenbarakken er aan ook deze barak ken, die vol lagen met lichtbrandbare stof, als dekens, stroo, enz., stonden weldra in lichtelaaie. Hulp is verleend door de infanterie uit Millingen en Ede, veldartillerie onder ka pitein Quarles van Ufford en marechaussees uit Apeldoorn. Het Maandagochtendblad deelt mee, dat een paar honderd vluchtelingen Zondag te Amersfoort met een extratrein, die hen, naar zij meenden, naar Groningen en Drente zou brengen, naar de Vlasakkers, de groote legerplaats bij Amersfoort, zijn gereden, van waar ze naar de Harskamp zijn terug gebracht. Hetzelfde blad zegt ook, dat alles er op wijst, dat de muitelingen hadden afgespro ken het kamp plat te branden. De militairen, die per fiets naar het noorden waren gevlucht, zijn opgespoord en begeven zich weer naar de Harskamp. o Humor iu de Tweede Kamer. Donderdag polemiseerde Wijnkoop met mr. Marchant in de Tweede Kamer. Deze heeft gezegd, dat er in Rusland hongersnood heerscht. Neen, roept Wijn koop, in ons land heerscht hongersnood. De heer MarchantIk wil niet ruilen met Rusland. De heer WijnkoopIk wil wèl ruilen met Rusland. De heer DuijsNou, graag hoor, we ruilen je dadelijk in. Fantasia. In Nymegen deden Woensdag volgens de Nijmeegsche Crt. wilde geruchten de ronde. Heette het voor eenige dagen dat de Duitsche keizer op Aliddachten was ge arriveerd, Woensdag werd gemeld dat niet de Duitsche keizer zelf, maar alvast 20 koffers van Z. M. op Middachten waren aangekomen. Heel de stad sprak er over 1 En er werd aan toegevoegd bepaald door iemand die bij het openen der koffers tegenwoordig geweest was dat de kof fers de keizerlijke kroonjuweelen bevatten. By informatie is gebleken, dat er inder daad op het kasteel Middachten koffers waren gekomen, maar van een gezel schap, dat daar enkele dagen komt jagen 1 Een Duitsche zeeboet. De Duitsche zeeboot Lipsos, van de Duit sche Levantlyn, is van Antwerpen hier te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2