Een net Meisje, pootaardappelen Bietenspaden Messen en Rieken Ijzerwaren en Gereedschappen. PAK-, BHD- en GEBIEFTQUW, J. Th. Couwenberg AGENDA N°. 45, FOTOGRAFIE. JOZ. DE JONG, Ie een net dagmeisje, publiek verpachten: Paarden- en Koedekken. De inning v. h. AANLEGGELD voor het jaar 1919, met één datum op elke pagina. Dageljjks geopend. TALEN LEERENvoor één OUUDEUSL De Onfeilbare Reis hand boeken van Uitgave van LI. Zaaizaadbureau „^oord-Brabant" Zevenbergen. ELED USDEN. ande aangekomen en wordt geïnterneerd. o De Fransche gezant in Don Haag, de ïeer Allizé, die de laatste dagen in Paiijs ïeeft vertoefd, is over land, door het be vrijde deel van België, teruggekeerd. o Te Echt heerscht de griep epidemisch. De twee doctoren kunnen onmogelijk de patiënten - behandelen, het aantal lijders kan op ver over de duizend geschat wor den en dagelijks sterven er gemiddeld 35 personen. In de meeste gevallen gaat deze ziekte met longontsteking ge paard. Op order van den burgemeester zijn alle vergaderingen, bioscoopvoorstellin gen en vermakelijkheden verboden. In verband met het toegezegde open stellen der grenzen voor den uitvoer van sigaren heeft de N. V. Nederl. Sigaren fabrieken v.h. Ypes en Posthumus te Utrecht 'haar gedeeltelijk ontslagen personeel, zijnde 130 man, wederom aan het werk gesteld. De nieuwe dienstregeling op de spoor wegen zal Maandag 2 December worden ingevoerd. Belasting op advertenties. De Nederlandsche Journalistenkring heeft een motie aangenomen, waarin de verwach ting wordt uitgesproken, dat de minister van Financiën tot het voorstellen van een be lasting op advertenties niet zal overgaan en dat de regeering, en inzonderheid de eerste minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in ons land, alles zal ver mijden wat de pers in haar ontwikkeling zou kunnen belemmeren. Besloten is om, wanneer een voorstel van bedoelde strekking onverhoogd mocht worden ingediend, daartegen zoo krachtig mogelijk stelling te nemen. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 28 October tot 3 Nov, 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 171 4 K.G. Aardappelen, d 172 1 ons Kaas 20 4. 173 1 Kaas. x> 174 2Vg ons Suiker. 11 (Kinderkaart) 2y2 ons Suiker. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. In den vroegen morgen van Maandag kwam een tweetal honden in de tuinen van bewoners der Drie Trom- petterstraat verwarring stichten en schade veroorzaken. Aangezien het vreemde honden bleken te zijn, waarvoor men op zijn hoede moet zijn, werden ze ter plaatse doodgeschoten. Ter geruststelling van velen kunnen wij mededeelen, dat in de laatste 8 dagen zich slechts een enkel geval van Febris Typhoïdea heeft voorgedaan en dat het meerendeel der patiënten langzaam vooruit gaat. Gistermiddag te 12.30 u. passeerde alhier een yliegtuig, dat in zuidelijke rich ting verdween, Beneden-Langstraat. De prijzen van het griendhout loopen nog steeds hooger. Men besteedt, nu de handel op het buiten land open is, reeds tot f 1400.per hectare. Voor het riet worden ook buitensporige prijzen betaald en voor het bandgewas be steedt men reeds tot 50 cent per bos. Capelle. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een weiland bij de Maas, door tot heden onbekenden een kalf ge slacht, toebehoorende aan de Wed. R. De kop van het geslachte dier was boven op een paal gezet. Het is te hopen, dat de politie de dader(s) te pakken krijgt. Ds. Lekkerkerker te IJselmuiden heeft voor het beroep naar de Ned, Herv. Gemeente alhier bedankt. Bij ons in de gemeente doen zich weer enkele gevallen van Spaansche griep voor, waaronder nog al van ernstigen aard. Zaterdagmorgen is een jonge man aan deze ziekte gestorven. Dussen. Het weghalen van koolsoor ten, peëen, en het uitmelken van koeien, gaat hier druk zijn gang. Men kan de dader(s) maar niet te pakken krijgen. De Spaansche griep en typhus be ginnen hier veelvuldig voor te komen een 70 personen zijn door die ziekten aangetast. Geertruidenberg. Bij de alhier ge houden verpachting van 30 hectaren gras land, om te scheuren voor een termijn van vier jaren, werden enorme prijzen uitge loofd, gemiddeld van f 430 per hectare. Voor een enkel perceel werd tot f 600 per hectare geboden. Nederhemert. Bij een gehouden drijf jacht op het landgoed van mevrouw Rib- bius Pelebier uit Utrecht werden met vijf geweren 26 hazen geschoten en 2 patrijzen. Door de marechaussee en de Rijkspolitie uit Heusden is aan de Rietschoof een goe derenboot aangehouden, waarop 37 H.L. aardappelen en eenige H.L. steenkolen waren geladen zonder de vereischte beschei den. Alles moest worden ontladen. Op het landgoed van Baron van Wassenaer zijn door den jachtopzichter geassisteerd door den gemeenteveldwachter eenige personen uit Veen verbaliseerd welke zonder machtiging of vergunning zich schul dig maakten aan overtreding der nuttige dierenwet. De mollenhuiden werden inbe- slag genomen. Nieuwkuik. Maandagavond kwam een militair bij den rijwielhandelaar G. v. d. Oord alhier met een damesrijwiel, hetwelk hij te koop aanbood. De fiets werd door v. d. O. gekocht voor den spotprijs van f 10. Toen de militair echter vertrokken was, ontdekte v. d. O. in de tasch nog de fiets kaart van een hem bekend persoon uit het naburige Vlijmen, waarom bij hem het ver moeden rees, dat de fiets waarschijnlijk gestolen was. Onmiddellijk stelde hij de politie met het geval in kennis. Nog den zelfden avond mocht het onzen ijverigen veldwachter L. v. d. Griend gelukken den verdachte in handen te krijgen en dezen achter slot en grendel te doen opsluiten. Den anderen dag bekende de verdachte, het rijwiel in Vlijmen te hebben ontvreemd. Baamsdonksveer. Onder de kinderen en het personeel der Fraterschool heerscht de Spaansche ziekte in zoo'n hevige mate dat de school, op twee klassen na, geslo ten is. Bij O. en de B. zijn Zondagnacht acht konijnen gestolen. Van de daders geen spoor. De 14-jarige R. werd door een hond zoodanig in zijn been gebeten, dat de hulp van een geneesheer moest worden ingeroepen. Door de gemeente zullen alhier 40 arbeiderswoningen gebouwd worden. Sprang. De Spaansche griep heerscht in hevige mate. De O. L. school is ge sloten. Ook heeft zich een geval van typhus voorgedaan. De lijder is aan de ziekte bezweken. Moge het tot dit eene slacht offer beperkt blijven. De gehouden Bazar in de Chr School alhier, trok zooveel belangstelling, dat nu en dan het schoolgebouw te klein bleek, Met genoegen mogen de dames, die voor dit werk het initiatief namen, terugzien. Waalwijk. Een dezer dagen deed zich by de stafcompagnie van het 7e regi ment infanterie een geval voor, dat een schril licht werpt op de toestanden, welke zich voordoen bij de voedselvoorziening van het Nederlandsche leger. Een menagemeester, tegen wien reeds lang vermoedens waren gerezen, dat hij in zijn verplichtingen tekort schoot, zou met verlof gaan. Aan het station werd hij door den inspecteur van politie aange houden en gezegd zijn koffer te openen. Door onvoorziene omstandigheden wist hij aan de visitatie te ontglippenhij werd echter opgespoord en in verzekerde bewa ring gesteld. Bij huiszoeking in zijn kwar tier ontdekte de politie een kist, waarin groote hoeveelheden rijst, zeep, kaas, boter, vleesch, enz., behoorende tot de militaire menage, werden bevonden, op hetwelk beslag is gelegd. Tegelijkertijd dat dit gebeurde werd op het station een tweede sergeant aangehou den, die bij het station een koffer in ont vangst nam van den menagemeester-plaats vervanger. Bij visitatie door de politie bleek, dat ook in dezen koffer zich be vonden hoeveelheden boter, kaas, vleesch, schoenzakjes en papieren zakken met erwten. Het verder onderzoek in deze zaak is in handen van de militaire autoriteiten. Maar het schijnt, dat ook deze zaak in den groo- ten militairen doofpot zal verdwijnen, want de menagemeester is thans weder in zijn oude functie hersteld. (Het Volk.) Zaltbommel. Vrijdagnacht is door uitsnijden van een ruit ingebroken in het Veilingsgebouw. Het aanwezige losse geld werd ontvreemd, ook postzegels, briefkaar ten en plakzegels. Op het kantoor waren boeken en papieren dooreengeworpen, doch niets was vernield. De politie is met de zaak in kennis gesteld en vond reeds het mes waarmede de uitsnijding der ruit plaats had. Hensden. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 31 October 1918, des nam. te 7,30 ure, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige vergadering, 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Vaststelling gem.-begrooting 1919. 4. Rekeningen over 1917 en begroo tingen voor 1919 der Godshuizen. 5. Benoeming Regent Godshuizen we gens gewone aftreding van den heer van Laarhoven. 6. Voorstel van B. en W. tot het toe staan van een onbepaald crediet voor de typhusbestrijding. 7. Idem tot wijziging der melkverorde- nmg. 8. Idem tot wijziging van art. 50 der bouwverordening. 9. Idem tot vaststelling van een nieuw art. 59 bis der algem. politie-verordening. 10. Verzoek Directie Gasfabriek ver hooging gasprijs. 11. Voorstel B. en W. toetreding Werk- looshheidsregeling. 12. Brief Ged. Staten duurtetoeslag Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Bestryding Spaansche ziekte. In de Wiener Reichspost schrijft dr. Joseph Hausle, van Feldkirch »Roode bieten zijn een zeer eenvoudig, maar goed middel tegen de Spaansche ziekte. Men geve een patiënt een soepbord vol met roode bieten-salade, welke hij in 6 tot 8 uur tijds moet verorberen. Ik heb vele zieken gezien die 's avonds 40 gr. koorts hadden en den volgenden ochtend reeds geheel koorstvrij waren, na het gebruik van kroten«. INGEZONDEN. (Buiten verantwoorde'ijkheid der Redactie). Waarde Heer Hoofdredacteur! Naar aanleiding van 't ingezonden arti keltje over Roomsche en Protestantsche ziekenverpleging in uw blad van 26 Oct. verzoek ik u beleefd het volgende te willen opnemen. Onder ons, Roomschen, had ik er geen woord over gehoord, dat de Roomsche zusters inzake verpleging typhuslijders alles deden, en de Protestantsche niets. Dit praatje schijnt dus meer in Protestantsche kringen te zijn ontstaan en rondgegaan. Indien de Protestantsche zusters zich dit praatje aantrekken, dan beklaag ik haar diep. Doch ik vertrouw dat ze hooger staan. Toen ik onze Roomsche zusters het artikeltje voorlas, meesmuilden ze eens en het antwoord der Eerwaarde Overste luidde Och, mijnheer, laat ze maar pra ten. We doen het noch voor 't geld, noch voor de eer, noch voor ons plezier. We doen het krachtens onze regel ter liefde Gods. En ik voor mij voeg er nog bij lo. Wij Roomschen, misgunnen de Protestantsche zusters niet, dat ze een dezelfde subsidie van f400 trekken. Wel vinden we het vreemd, dat zij tot niets verplicht zouden zijn en onze zusters wel. 2o. Zoolang de Godshuizen nog iets in 't potje hebben (en van huis uit is dit eigenlijk een Roomsche stichting ea een Roomsch potje) zal het wel niet noodig zijn, dat onze zusters voor het onderhoud der zieken er geld bijleggen. 3o. Wanneer de Protestantsche zusters zich van dat praatje iets aantrekken, dat ze dan lezen Matth. XX 416, waar aan de werklieden in den wijngaard van den vader des huisgezins, die eerst later kwamen en dus minder werk verricht hadden, hetzelfde loon werd uitgekeerd als aan hen, die reeds omtrent het eerste uur waren gekomen. Laat ons hopen dat deze gelijkenis ook bij hen in vervulling gaat. Zeer troostrijk, en tevens leerzaam is ook vers 2627 van 't zelfde hoofdstuk. Mijnheer de Redacteur, met beleefden dank voor de plaatsing, Een Roomsch Heusdenaar. Heusden, 27 Oct. 1918. Een tweede ingezonden stuk, ongeveer van dezelfde strekking, is door ons niet opgenomen en om die reden aan den inzender teruggezonden. Wij hadden liever de geheele kwestie buiten bespreking gelaten, maar kunnen niets steeds elke inzending weigeren. Redactie. Burgerlijke Stand. Heusden. Overleden Dirk Leendert van Rij, 19 jaarWilhelmina Verhoeven, echtg. van J. van Gogh, 62 jaar Catharina Elisabeth Schreuder, ongeh., 53 jaar. Werkendam. Geboren Aart, z. v, M. v. d. WTiel en A. C. KlopNicolaas Stefanus, z. v. A. Blesgraaf en G. t' Hooft Anna, d. v. J. v. d. Werf en Adr. Verheij. Ondertrouwd AOostrom, 29 j. met L. C. Schaddelee, 28 j.Joh. v. Zuulen, 25 j. met F. M. Vlot, 19 j. Getrouwd: J. v. d. Wal, 25 j. met W. B. v. d. Stelt, 18 j. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 25 Oct. 1.59 M. 1.30 M. -f N.A.P. 26 1,60 1.37 27 1.20 1.08 j J 28 1.17 0.89 Rivierberichten. Op 29 Oct. in meters in cM. s-Hertogenbosch 2.05 N.A.P. val 10 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 2.01 val 1 (Maas) 1.50 val 14 Crévecoeur (Dieze) 1.98 val 1 Crévecoeur (Maas) 1.55 val 13 St. Andries (Maas) 2.99 val 22 St. Andries (Waal) 3.40 val 15 Venlo 10.37 val 24 Maastricht 41.87 val 18 Keulen 1.61 val 7 Op 28 Oct, Grave 7.09 val 31 Arnhem 8,45 val 17 ADVERTENTIEN. De Wed. Gijsb. TIMMERMANS en Kinderen betuigen hierbij hunnen hartelijken dank, voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunnen onvergetelijken Echtge noot en Vader, Gijsb. TIMMERMANS. Heusden, 28 October 1918. WORDT GEVRAAGD in het DIACO- NESSENHUIS tegen 45 Nov zich aan te melden 's avonds na 8 uur. liefst' boven de 48 jaren, om alle huis houdelijke bezigheden te verrichten, zoo spoedig mogelijk gevraagd door J. N. W. BRUGMAN, Coiffeur -:- Heusden, Ondergeteekende maakt bekend, dat bij hem aanvragen om slachtvergunning, verkrijgbaar zijn a* f 2. Tevens worden de eigenslachters er opmerkzaam opgemaakt, dat zij behoorlijk al het vet moeten inleveren, wijl zij anders groot gevaar loopen, dat hun varken(s) nog worden inbeslag genomen. Namens de Directie van het Bijkantoor v. V. en P. in N.-B, ERVEN GIJSB. TIMMERMANS. die uit eigen oogst wenschen te verkoopen, geheven zich ten spoedigste schriftelijk te wenden tot het hieronder vermeld bureau tot het bekomen van een opgave-formulier (ruime voorraad). ais Halsters, Staltouw, enz. enz. AANBEVELEND, Het Gemeentebestuur van HBUSDEN, zal op Maandag den 4 November a. s., voor middag 11 uur precies, ten raadhuize op de voorwaarden, die ter ge meente-secretarie ter inzage van belanghebben zijn neder- gelegd. HEUSDEN, 29 Ocober 4918. Het Gemeentehestuur voornoemd VAN EVERDINGEN, L.-Burgemeester. H. J. VAN EGGELEN, Secretaris. Bij L. J. VEERMAN te Heusden is verschenen de algemeen bekende Eertijds uitgegeven door de firma W. C. v. HEUSDEN, te 's-Bosch. Prfls f4.—. Met vloei doorschoten -5.25. Bij elke weersgesteldheid is het Atelier voor Moderne Fotografie Eind B. 114, bij de Waterpoort, Specialiteit in vergrootingen naar elk portret. Alle veranderingen in gelaatsuitdrukking en kleeding kunnen gebeuren. NETTE AFWERKING BILLIJKE PRIJZEN. «ggtv, ben de aller* grootste vriend van schoolgaande kinderen, want ik ver* los hen van stof, roos, neten en verontreiniging van het hoofd. Bovendien bezorg ik jhun mooi glanzend zacht haar Pet doos 25 d. genoeg voor. l4& fH.H Ëischt afsluitbaud met ouze handteekeuing L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de meeste drogisten. Te V/ijk bij Heusden: SCHOUTEN; Dussen J. J. PAESGiessen J. v. HERWIJNEN NieuwendijkDE BOK AfidelSCHOUTEN Besoijen v. HEL- VOORT Werkendam CORNET Joh, DE WEERD; Veen: VOS. ZELF ONDERRICHT Help U zelf op Reis met Deensch of Noorsch fl. a n Duitsch -1. x> Engelsch -1. Fransch -1. x» Italiaansch -1 x> x> Spaansch -1 xi x> Zweedsch -1 x> Maleisch -4.25 D r Liitihmrs, AKKER 2>

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 3