MAGAZIJN Hinthamerstraat 24, ürosr in Sm Sigaretten, Tan, Sarate F. N. MN POPPEL DAMES- EN HEERENKLEEDING Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3823. Zaterdag 2 November. 1918. H KAT ES, HAHLMANIVs Heeren- en Minderkleeding. UND VAN altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. Int. 492 's-BOSSH. (bedrukt) Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. EUITENLANDSCH OVERZICHT. Duitschland staat er nu alleen voor. Verlaten van al zijn bondgenooten wacht het den genadeslag af. Oostenrijk-IIongarije is er nu ook toe overgegaan afzonderlijk in onderhandeling te treden over een wapenstilstand en den vrede. Andrassy, de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, heeft aan Lan sing een telegram verzonden, waarvan de bedoeling schijnt te zijn nog eens duidelijk te maken, dat Oostenrijk Wilsons beginsel aanvaardt en zoo spoedig mogelijk vrede wil. Het moet er wel zeer ernstig bij staan, als men, na een nota te hebben verzonden, waaruit dit reeds duidelijk bleek, zich nóg eens zijdelings tot den geadres seerde richt om hem feitelijk aan te ma nen toch zooveel mogelijk spoed te be trachten. Andrassy deelt in dit telegram mede, dat de Oostenrijksche regeering in overeenstemming met het streven van den heer Wilson ter voorkoming van oorlogen en ter stichting van een volkenbond reeds maatregelen heeft getroffen, opdat de vol ken van Oostenrijk en Hongarije hun ge steldheid naar eigen wensch volkomen on gehinderd kunnen bepalen en voltrekken. En hij eindigt zijn telegram Ik wend mij mitsdien rechtstreeks tot u, met het ver zoek er bij den heer president op aan te dringen, dat in het belang van de menschheid en van alle volken, die in O.-H. wonen, een onmiddellijke wapen stilstand op alle O.-H. fronten tot stand kome en vredesonderhandelingen worden ingeleid. FEUILLETON EEN LEVENSBEELD. 43 ^Natuurlijk, kort voor dat je kwaamt zei ze nog dat 't haar pleizier zou doen, indien je haar Augusta wildet noemen. »Is ?t heusch 't Meisje bloost sterker, maar ziet hem flink in de oogen als zij antwoordt»Ze- ker, dat jongejuffrouw is zoo stijf. »Wil je mij dan ook weer ais van ouds Dorus noemenof zeg je soms liever Triangel »Foeiwat een vraag. Dorus reikt haar de hand, terwijl hy zegt >Zoo als je wiltAugusta dan maar, 'k mocht toch waarlijk wel juffrouw zeg gen tegen een dame als jij.« >Och kom Zeker in stilte denkt hij, terwijl hij haar bewonderend aanziet: «Wat is zij mooi geworden, welk een lieve uitdrukking hebben die oogen. Juffrouw Barbara leest op Dorus' gelaat den indruk dien Augusta op hem maakt, en zegt vrij scherp »In mijn tyd werd men eerst een dame als men meerderjarig was ik tenminste was op dien leeftijd »'k Geloof het graag juffrouw Barbara,* Dat is in letterlijken zin een smfeekbede, waaruit blijkt, hoe penibel de toestand in de Donau-monarchie is, wat trouwens ge bleken is uit de verschillende gebeurtenis sen der laatste dagen. De Engelsche pers is er voor strenge wapenstilstandsvoorwaarden aan Oostenrijk op te leggen. De meeste bladen willen spoorwegen laten bezetten, om zoodoende van den kant van Oostenrijk een inval in Duitschland te kunnen doen, bovendien zou Duitschland dan van Roemenië en de Oekrair.e afgesneden zijn. Natuurlijk valt al evenmin als inzake den wapenstilstand met Duitschland iets positiefs te zeggen, maar een feit is het, dat de kans op op- eisching der spoorwegen buitengewoon groot is, wat den toestand voor Duitsch land, als het besluiten mocht door te vechten, ontzaglijk moeilijk maakt. De »Manch. Guardian« ziet in Oostenrijks capitulatie een verlichting voor de Duitsche regeering, daar deze nu kan zeggen, dat verder verzet niet langer meer mogelijk is. De Fransche pers, die de Oostenijk- sche nota cok bespreekt, ziet er een poging van de regeering te Weenen in, een uiteen rukken van de monarehie te voorkomen en een hergroepeering tot stand te bren gen. Ook wijzen de meeste bladen er op dat de monarchie nu feitelijk officieel het bondgenootschap met Duitschland heeft verscheurd en dat dit nu geschiedt door den zoon van den man, die indertijd het bondgenootschap heeft gesloten. Ook de Duitsche pers heeft het over Oos- tenrijk's jongsten vredesstap. De meeste bladen troosten zich met de overweging, valt Dorus min of meer onbescheiden in. Tournel, die aan het gelaat van zijn nicht ziet dat er slecht weer op komst is, mengt zich in het gesprek door te vragen »En mij, vindt je mij niet veranderd, grij zer geworden Maar Barbara heeft de eeuwige jeugd, is 't niet zoo?« Ondeugend glimlachend antwoordt de jonkman»Ik vind u niets verouderd, maar vooral juffrouw Barbara niet de last der jaren drukt u beiden nog in 't minst niet.« »De last der jaren,pruttelt de matrone, onaangenaam getroffen door dit woord, en zij denkt er by Wie weet, voor hoe oud hij mij aanziet, zoo'n akeligheid. Weldra zitten allen in de gezellige ka mer bijeen, en zelfs Barbara's humeur is niet bestand tegen de bedarende macht van de snorrende kachel, der dampende koffie en van het kerstbrood, dat zoo uit lokkend met kreiitenoogen tot eten lokt. Dorus' blikken vestigen zich als vanzelf op het tegenover hem zittende meisje, dat hem vroolijk, als oude bekende, toelacht en vrij en frank hem aankijkt als zij zegt »Toe Dorus, doe als of je thuis waart mag ik je nog eens even bedienen. Wat is zij veranderd hoe groot en zacht zijn die oogen geworden, als zij spreekt lachen ze zoo vriendelijk, en de hagelwitte tanden kijken zoo vroolijk tusschen de kers- roode lippen uit. Bewonderend volgt hij haar bewegingen er ligt een natuurlijke dat men nu ook af is van een bondgenoot, waaraan men toch niets meer had nu is men ook af van de verplichtingen. De Vor- wails wijst er op, dat de leidende bureau cratie in Oostenryk door het ultimatum aan Servië de. zwaarste schuld aan dezen oorlog op zich geladen heeft en dat zij dit deed in de veronderstelling, dat de oorlog het oude Oostenrijk zou redden, een verwach ting, waarin zij bedrcgen is uitgekomen, want de ondergang is juist door den oorlog bespoedigd. Een oude wereld ligt in puin, zoo eindigt dit blad, wij moeten nu de kracht hebben, een nieuwe op te bouwen. De omstandig heden, waarin dit zal geschieden, kennen we nog niet, ze zullen misschien harder zijn, dan we het ons vandaag nog voor stellen. Doch de vrede komt, hij komt anders dan wij ons hadden gedacht, maar hij komt en is niet meer tegen te houden. We kunnen nu alleen nog maar de intree daarvan verhaasten om, gelijk de nota van 5 October al zei verder doelloos bloed vergieten te verhinderen Maar hoe moet de komst van den vrede verhaast worden Ons dunkt dat Duitschland niets anders kan doen dan afwachten. Het heeft ver klaard dat het zich stellen wil op den grondslag van het program van Wilson. Dat het de voorwaarden van den President aanvaardt. Maar het leelijke van het ge val is, dat het niet eens zoo heel zeker 16 of de entente zich accoord verklaart met den grondslag van Wilson's program. Ja erger, een groot deel van de ententepers blijft hartstochtelijk qp voortzetting van den oorlog aandringen. Het mes moet al sterker op de keel van den overwonnene worden gedrukt. De duimschroeven al vaster worden gedraaid. Duitschland is immers toch on- 's-BOSGH Vughterstr. 87, Tel. No- 657 Uitsluitend naar maat. gratie in alles wat zij doet, en haar buig zame maar toch gevulde en sierlijke ge statte, steekt zoo voordeelig af bij de stok kerige vormen en hoekige bewegingen van juffrouw Barbara, dat hij onwillekeurig medelijden met de matrone krijgt. Ongedwongen in alles wat zij doetvrij, zonder bazig of onvrouwelijk te zijn, ge zellig pratend zonder te ratelen of te bab belen, is Augusta inderdaad eene allerliefste jonge dame geworden. Dorus merkt het met vreugde op, zijn blikken wenden zich niet van haar af, en zijn oor gaat te gast als hij de muziek harer stem hoort. En niet alleen Dorus denkt er zoo over, neen al de heeren leden van Polyhymnia zijn het er vrij wel over eens dat juffrouw Tournel's stem geheel in overeenstemming is met haar uiterlijk. Sommige dames uit het stadje die meer of minder jaloersch zijn op Augusta's aantrekkelijke verschij ning, beweren wel is waar dat zij minder mooi dan wel interessant is en dat men te veel ophef van haar zang maakt, maar moeten toch erkennen dat zij, zooals men 't noemt, a la mode is, en menig dillettant, bariton, bas of tenor, dingt naar de eer om haar balboekje, bij 't jaarlijksch bal der zangvereeniging, in handen te krijgen. Zooals zij daar nu zit in 't eenvoudige huis- japonnetje, smaakvol maar bescheiden ge kleed, boeit zij door ongekunstelde en na tuurlijke vroolijkheid. De koffie is gedronken, het kerstbrood machtig zich langer te weer te stellen. Toen aan generaal Foch dezer dagen ge vraagd werd de voorwaarden voor den wapenstilstand te omschrijven moet hij ge antwoord hebben Waarom zou ik dat Ik heb hen in mijn macht. Dit is de geest die in alle ententelanden heerscht. Wij hebben ze toch in onze macht en zullen ze dus krijgen. Maar wat zal dan van Duitschland geëischt worden Allerlei geruchten doen de rondte. Zoo zegt menDe Duitsche vloot zal uitgeleverd moeten worden. Het Rijndal, dat de rijk ste der Duitsche bezettingen is, moet door de geallieerden worden overgenomen. Zoo zegt generaal Pershing, niet voorgoed, maar zoolang totdat de groote industrieën en werkplaatsen ten volle hun deel hebben bijgedragen om de schulden van Duitsch land af te lossen. De inkomsten daarvan, zoo meende de generaal, zouden moeten worden gebruikt voor het herstel van Frank rijk, België, Servië en Italië. De rijkdom men ervan zouden moeten worden aange wend om de scheepsruimte te vervangen van Engeland en Amerika, die door de duikbooten tot zinken gebracht zijn en om die schadeloosstelling te bëtalen, die geëischt zal worden voor het kwaad, dat is gedaan. Nu zullen wij niet beweren, dat een der gelijke eisch inderdaad gesteld zal worden, maar wij achten het toch een zeer beden kelijk verschijnsel, als een der bekende be velhebbers der Geassocieerden van meening is, dat aan Duitschland zulk een-voorwaarde ■moet worden opgelegd. Het kan zijn, dat de voorwaarden tenslotte nog zullen mee vallen, doch na alles wat men erover te hooren krijgt is er reden om niet al te optimistisch te zijn. Men zal Duitschland laten bloeden (en als Engeland zijn zin krijgt) laten doodbloeden. Het staat wel te bezien dat een onvoorwaardelijke capi tulatie zal worden geëischt, waarin de Duitsche regeering waarschijnlijk niet zal kunnen treden en waartegen de conserva tieven in Duitschland al bij voorbaat de bevolking in het geweer roepen Daarom is het nog niet zoo zeker wat men in deze dagen algemeen hoort zeggen n.l. dat we heel spoedig vrede zullen hebben. Een vertegenwoordiger van Wilson te Parijs zeide, dat de oorlog even goed nog twee jaar kan duren als twee maanden. Hoe dit zij, wanneer de opgelegde vrede, in alle opzichten oneervol voor Duitschland is, staat het te vreezen dat de bloedstorting vooreerst nog niet ten einde is. een ruïne geworden, en nog zitten allen rondom de tafel. Van lieverlede is Dorus aan het vertellen geraakt. Hij spreekt over Brussel, over zijn ervaringen aan het conservatoire, vertelt van zijn vrienden en bekenden, en doet dat zoo levendig en aangenaam, op zoo beschaafden, soms gees- tigen toon, ïïat hij, zonder 't zelf te weten, het drietal dat aandachtig toehoort, aan zijn lippen kluistert. Augusta lacht nu en dan luid en har telijk, en wendt geen oog van hem af. Zij verwondert er zich over dat hij zoo vroolijk vertellen kan, en denkt herhaal delijk in zichzelve »Hoe is 't mogelijk dat'een paar jaren iemand zooveranderen kunnen. Dorus denkt juist hetzelfde van haar. »En nu moet Augusta eens voor je zin gen, Dorus; je zult erg aan haar zang ge wonnen hebben, ze heeft nu voldoende school en ja schrik r.iet coloratuur ook zegt Tournel, als men eindelijk van tafel is opgestaan. »Ei, ei 1 coloratuurzangeres »Och, grootpapa,antwoordt het meisje, even kleurend, »'k ben nu niet bij stem Moet ik deftig worden, Augusta, laat je je bidden, of ls 't nog als vroeger ïHeb ik me ooit laten bidden, Dorus haar stem klinkt een weinig geraakt. »Ben je boos vraagt Tournel. Zonder antwoordt op deze laatste woor den te geven, zet Augusta zich aan de piano, preludeert even, en slaat dan met DRAAGT Gorincheni. Bij de ontbinding van Oostenrijk-Hongarye gaat het in verschillende streken op zijn Russisch toe. In -Kroatië en Slavonië grij pen de onlusten steeds verder om zich heen. Benden deserteuren plunderen de dorpen. Paleizen en rijke huizen worden leeggehaald. Treinen beschoten en de reizigers beroofd. Wat Hongarije betreft, blijkt uit de ver schillende berichten uit Boedapest dat de botsing daar zeer hoog is geweest. Een- honderdtal personen werden gewond en gedood. De kabinetscrisis is er nu opgelost en Graaf Johan Hadik is tot minister-president benoemd. Hadik is de zwager van graal Andrassy en een der voornaamste leder der Andrassijpartij. BUITENLAND. Belangrijke besprekingen te Parijs. Londen, 31 Oct. Er is in den toestand in betrekking tot den vrede geen wijziging gekomen. De te Parijs gehouden confe renties hebben tot nu toe slechts een voor- loopig karakter gehad en de meer belang rijke besprekingen gaan thans beginnen. Tot dat doel heeft Bonar Law zich bij dt Engelsche vertegenwoordigers aangesloten. Hij is te Parijs aangekomen. Het is mo gelijk, dat tegen het einde dezer week eer mededeeling zal worden gepubliceerd t< Parijs, die een aanduiding zal bevatten var, de houding der geallieerden tegenover d( Duitsche wapenstilstands voorstellen. To; dezen tijd zal waarschijnlijk geen wijziging in den toestand komen. vaste hand eenige accoorden aan. Genoeglijk glimlachend knikt Tourne** zijn ouden leerling toe, als het meisj( met haar krachtige altstem begint te zin gen Ich grolle nicht. Even ziet zij om en lachend Dorus aai. bij deze woorden. »'t Past er niet precies op, Augusta, maar 'tis toch aardig gevonden. Zuiver als glas, krachtig als metaal, maai innig en gevoelvol klinkt haar geluid dooi de kamer. Tournel knikt herhaaldelijk tevreden met het hoofd, en ziet Dorus aan, als wilde hij zeggen»Zie je, dat is 't gevolg van mijn methode, daar zit school in Ich grolle nicht, Wenn mir dat Herz auch bricht, met een onbeschrijfelijke weemoedige uitdrukking zingt het meisje de slotwoorden, en Dorus, die zwijgenc heeft zitten luisteren, springt eensklaps op. De tranen staan hem in de oogen, en de stem stokt hem in de keel als hij kbravo roept, terwijl hij haar zijn beide hander toesteekt. aDat is zingen. Augusta, ik dank je »Au je doet me pijn, Dorus »01 pardon. Ochneem me niet kwalijk, 't kwam door je eigen schuld, waarom zing je ook zóója, juffrouw Barbara 1 lach me maar gerust uit, geneer je niet, ik zie toch wel dat je 't doet.« IMIEIIWSBLAB no Neusden ie Alteia, ie Lanptraat in ie Beiaelerwasri CUBA ~-mi Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1