Gevatte Koude, IN DEN TREIN Vredesrerwachtingen in Engeland. Uit Londen wordt geseind ïn parlementaire kringen heerscht de indruk, dat de oorlog ten einde loopt. Men acht een vrede vóór Kerstmis voor zeer waarschijnlijk. De diplomatieke medewerker van de Daily Chron. beweert, dat men in verantwoordelijke kringen, die met de re geering in connectie staan, van oordeel is, dat men niet openlijk de voorwaarden voor een wapenstilstand moet aankondigen, maar ze moet meedeelen aan Foch, die ze dan in een bespreking met Hindenburg moet meedeelen. Een militair volk als het Duit- sche, zegt de schrijver in de Daily Chron., zal begrijpen, dat de eenige juiste methode is, dat de Duitsche opperbevelhebber dien der geallieerden, nadert met de parlemen- tairsvlag. Londen, 31 October. Reuter verneemt dat de wapenstilstand met Turkije heden middag te 12 uur is geteekend. De voorwaarden bevatten vrijen door tocht van de vloten der Geallieerden door den Bosporus naar de Zwarte Zee, bezet ting van de forten aan de Dardanellen en den Bosporus, teneinde dien doortocht te waarborgen en onmiddelijken terugkeer van alle Geallieerde gevangenen. o— De Berlijners verliezen ook in dezen moeilijken tijd hun humor niet. De vol gende grap gaat er nu rond Wat is de overeenkomst tusschen Hin denburg en de zon Beide gaan in het Oosten op en gaan in het Westen onder. Uit Scrajewo. Volgens bericht uit Serajewo via Wee- nen is het groot-Servische koninkrijk uit geroepen. De moordenaar van aartshertog Frans Ferdinand is uit de militaire gevangenis bevrijd. Tisza vermoord. Boedapest, 31 Oct. Graaf Tisza is het slachtoffer van een aanslag geworden. Terwijl hij met een familielid wandelde, werd hij door eenige soldaten met revol verschoten gedood. Zijn medgezel schijnt gewond te zijn. Geestdrift te Prang. Berlijn, 30 Oct. De Lokal Anzeiger verneemt uit Praag de Keizerlijke schilden zijn overal verwijderd. Firmaborden met Duitsche opschriften werden naar beneden gerukt, evenals de Keizerlijke adelaar. Na het verschijnen der extra-bladen met vredes- geruchten bewogen zich duizenden men- schen in de straten geheel vreemde lie den omarmden elkaar, lachten en weenden en zongen het Tsjechische volkslied. Op alle openbare pleinen en bij tal van ge- denkteekenen werden redevoeringen ge houden, die een ontzaglijk gejubel ont ketenden en waarin de Tsjechische repu bliek werd verheerlijkt. Tsjechische soldaten en officieren namen hun kepi's af, rukten kokarden af en wierpen deze onder de jubelende menigte. Duitsch-Oostenrijksche en Hongaarsche soldaten werden aangehou den en gedwongen hun Keizerlijke ken- teekenen af te doen. De Tsjechische troe pen tooiden hun kepi's met linten in Tsjechische kleuren, Voor het gebouw der Keizerlijke posterijen werd den K. K. ade laar naar omlaag gehaald en in den mod der geworpen. Eveneens werden de bor den van de Duitsche Hilfsverein losgerukt en vertreden. Overal hielden agitatoren redevoeringen tot de menigte. Tsjechische militaire muziek trok door de straten en speelde Tsjechische liederen. De Prager politie hield zich bij al deze geburtenissen zeer rustig en liet de menigte begaan. Ook Duitsche firmaborden wordeu door de menigte afgerukt en vernield. o Londen, 30 Oct. De geallieerde legers in Vlaanderen hebben tusschen 14 en 27 October 18.493 gevangenen gemaakt (o.w. 331 officieren). Van dezen namen de Bel gen er 7962, het tweede Engelsche leger 5354, de Franschcn 5177. Het geheele aantal gevangenen in Vlaanderen bedraagt sedert 28 September meer dan 30.300. De buit is zoo groot, dat het tot dusver onmogelfik is geweest hem te tellen. Het geheele aantal kanonnen, dat tusschen 14 en 27 October genomen is, bedraagt 509, w. o. 351 veldstukken, 110 zware kanon nen en 48 kustverdedigingskanonnen van groot kaliber. Hiervan hebben de Belgen er 247, de Britten er 211 genomen. Het geheele aantal machinegeweren, dat ge nomen is, bedraagt meer dan 1200. o Oostenrijk ontruimt bezet Italië. Officieel wordt uit Weenen geseind Tengevolge van ons dikwijls geuit besluit om een wapenstilstand tot stand te bren gen, die een einde zou maken aan den volkerenstrijd, zullen onze op Ita- liaanschen bodem strijdende troepen het bezette gebied ontruimen. Bet Duilsche volk verlangt bestraffing der schuldigen. Onder dit opschrift wordt in Duitschland een manifest verspreid vermoedelijk uit gaande van de onafhankelijke socialisten. Ook de Beiersche sociaal-democraten na men een motie aan, en doen thans pogin gen, om een volksgerecht uit te lokken over al degenen, die in Duitschland aan de ontketening en de voortzetting van den oorlog schuldig zijn. De «Vossische Zeitung« heeft er voor gewaarschuwd daar zulks tot »pijnlijkheden« zou leiden. Nu zegt de «Duitsche Tages- zeitung«, dat de »Vossische« zeker den voormaligen rijkskanselier wil sparen, die «de volle verantwoorlijkheid van de politiek draagt, welke ons in den oorlog heeft ge bracht en die wij gedurende de eerste drie oorlogsjaren hebben gevoerd. Te Rijsel Rijsel, 28 October. (Van de corres pondent in het Britsche hoofdkwartier.) Het is vandaag, Maandag weer een glorieuze dag geweest voor de rijke en schoone stad Rijsel. Wat er gebeurd is, kan ik u in enkele woorden zeggen, maar om u de geestdrift van de bevolking en de glorie van het militaire schouwspel te beschrijven, waar van ik getuige ben geweest, zou ik er meer noodig hebben. De Engelsche troepen, die de stad be vrijd hebben, zijn plechtig door Rijsel ge marcheerd, en generaal Birdwoord, de bevelhebber van het vijfde leger, heeft het vaandel aan den burgemeester der stad aangeboden. Toen ik gisterenmiddag naar Rijsel tufte, was het een naargeestige, grijze najaarsdag die niet veel goeds voor vandaag beloofde, en het was dan ook voor mij vanochtend een groote verrassing de kwistig versierde stad licht en joyeus onder een blauwe lucht zonder wolkje te zien liggen. Op de Grande Place, waar de plechtig heid plaats moest hebben en waar het prachtige paleis van den Spaanschen koning Karei V het oog boeit, waren stellages, versierd met de driekleur, opgericht voor de hooge burgerlijke autoriteiten. Aan de andere zijde van het plein hadden de En gelsche stafofficieren hun plaatsen, en de twee overblijvende zyden van het groote plein waren vol Rijselaars, die ook in dichte drommen langs den weg van de lange ko- lonne van de zegevierende Engelsche troepen door de ruim gebouwde stad stonden. Zaken zijn zaken. De Britten, die binnenkwamen, zetten groote oogen op. Waar hebt gij toch al die vlaggen vandaan, vroegen zij. Uit Duitschland, luidde het antwoord. Wat 1 Uit Duitschland Ja. Toen het bekend werd, dat de Boches zich gereed maakten om uit te knijpen, hebben wij een Duitsch koopman uit Bonn-am-Rhein zien aankomen met een groote vracht vlaggen, die hij ons tegen den goedkoopsten prijs verkocht heeft. Hij verontschuldigde zich zelfs nog er wat duur mee te zijn. Dat komt door den oorlog, zei hij. Hij deed of dat buiten zijn schuld lag hij wilde alleen maar een zaakje doen. En hij verkocht ons de Fransche vlaggen, die hij had laten maken, net alsof hij ons porte-monnaies verkocht, gemaakt uit de huid van den Keizer. hoest, benauwdheid op de borst, ver oorzaakt door vastzittend slijm, bron chitis, luchtpijpkatarrhen, asthma, slaap- storende hoestprikkel, hoest bij ouden van dagen, kink- en slijmhoest. Gebruik hiertegen ANGA-SIROOP. Deze siroop werkt genezend, slijmop- lossend, verzachtend, zuiverend, hoest- stillend. Maakt de ademhaling ruimer. Prijs per flacon fl.50 3 flacons f4.25. op reis, bij samenkomsten en vergade ringen is het goed een hoeststillend middel bij de hand te hebben. Voor dit doel fabriceeren wij Anga-bonbons, verpakt in gemakkelijk in Uw zak mede te nemen doozen van 50 en 90 cent. Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharm. Fabriek Zeist. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. Te '-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstraat JB. 89 en Vuchterstr. 30 en Apoth. Dr. Lamers en Indemans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. BINNENLAND. Uitroer ran legerpaarden. Naar wij vernemen is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de Neder- landsche en Belgische regeeringen. Krach tens dit contract zullen onmiddellijk na het totstandkomen van den vrede 30 000 Neder- landsche legerpaarden naar België worden uitgevoerd om daar voor landbouwdoelein den te dienen. (N. v. d. D.) De militaire rerloren. Het Ned. Corr bureau meldtWij ver nemen uit goede bron, dat, indien het ver loop der gebeurtenissen aan onze Zuid grenzen geen ander karakter aanneemt dan in de laatste dagen het geval was, tegen het eind dezer, week voor de meeste troepen- afdeelingen weer de gewone verloven zullen kunnen worden verleend. Griep-eilende. Bij de Oudelaan te Capelle a. d. IJsel woonden in een klein huisje de 57-jarige weduwe Beon, de 34-jarige Johannes als kostwinner voor het gezin, de 31-jarige Elisabeth en nog een ongehuwde dochter, terwijl een andere dochter van de weduwe is gehuwd en in de buurt van haar moe der woonachtig is. Allen waren ziek aan de Spaansche griep. Donderdag stierf Johannes, Zaterdagavond Elisabeth en Zondagmorgen kwam de moe der te overlijden, -o Tegen de griep. Spoelt den mond enkele malen per dag met hypermangaanzure kali en wascht ge regeld uw handen met water waarin een weinig hypermangaanzure kali is gedaan. Enkele druppels zijn voldoende om een bacteriën doodend waschwater te verkrijgen, dat vooral in dezen tijd van zeepnood van bijzonderewaarde is als voorbehoedmiddel tegen de Spaansche griep. Licktloozc gezinnen. De minister van Landbouw wijst er op dat in verband met de distributie van kaarsen en schemerlichten, door verschil lende gemeenten onjuiste opgaven zijn ver strekt, die de verdeeling van de toch reeds zoo schaarsche voorraden kaarsen en sche merlichten zeer ernstig bemoeilijkt. Hij meent daarom hierbij nog eens uit drukkelijk uw aandacht te moeten vestigen op de noodzakelijkheid, dat aan het Rijks kantoor voor Verlichtings en aanverwante Producten, Afd. I, zoowel wat voorraden als wat het aantal lichtlooze gezinnen be treft, steeds volkomen juiste opgaven moe ten worden verstrekt, teneinde de verdee ling van het beschikbare verlichtingsmate riaal naar billijkheid te kunnen doen plaats hebben. Bommen op Zeeuwsch-Vlaanderen. Men meldt uit Temeuzen, 31 Oct. Nadat reeds Woensdagnacht hier gesta dig alles dreunt wegens het hevig kanon gebulder aan onze Zuidgrens, dat in den namiddag zijn hoogtepunt bereikte en ook hedenmorgen nog als rofïelvuur'klonk, wer den wij gisteravond omstreeks 11 uur, na dat velen westwaarts vliegmachines hadden waargenomen, plotseling opgeschrikt door zeer zware slagen, die den indruk maakten, alsof de huizen zouden instorten. Heden morgen vernamen wij, dat op den nieuwen dijk van den in den Braakman bedijkten polder dicht bij Isabellasluis acht bommen zijn gevallen, zonder persoonlijke schade te veroorzaken. o In vrijheid gesteld. Te Terwispel is de man, die gearres teerd was wegens doodslag op zijn schoon zoon, door de justitie op vrije voeten ge steld, omdat gebleken is dat hij uit nood weer gehandeld heeft. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat gedurende het tijdvak van 1 t/m 15 Nov. a.s. door detaillisten aan verbruikers zal mogen worden afgeleverd Op bon no. 40 eener thee/koffiekaart Va ons koffie en gedurende het tijdvak van 16 t/m 30 November Op bon no. 41 eener thee/koffiekaart Va ons koffie. Heusden, 29 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN EVERDINGEN 1. B. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. De verkoop van het Ver geet mij nietjeten bate van de Belgische kinderen heeft alhier opgebracht ruim f 59. Naar wij vernemen kunnen houders van Recepissen in de Ned. Werk. Schuld 47* pet. leening 1917, deze inwisselen bij den Heer Ontvanger der Rijksbelastingen op Maandag e.k. Hedenmiddag ten 1.30 passeerden alhier een viertal vliegtuigen in noordelijke richting. Werkendam. Voor den winter-land- bouweursus'?hebben zich 7 personen opge geven. Van een partij aardappelen die in beslag genomen en onder het raadhuis ge borgen waren, waar ook een soldaat op wacht staat, zijn een paar mud aardappelen ontvreemd. Almkerk. Met den bouw van het nieuwe hulp-Postkantoor aan de Molensteeg alhier is rnen bijna geheel voltooid. Het is, hoewel van planken gebouwd, op luxe- rieuse wijze en naar de eerste eischen des tijds ingericht, en zal naar we vernemen den 8ste November door den Brievengaar der ingebruik worden genomen. Op de Sigarenfabriek van den Heer Koekoek is de helft van het personeel, wegens gebrek aan grondstoffen, ontslagen en er zullen waarschijnlijk nog meerdere yolgen zoodat weldra bijna alle sigaren makers alhier werkeloos zullen zijn. C&pelle. Wegens de vele gevallen der Spaansche ziekte zijn de openbare lagere scholen in de kom en de Nieuwstraat op medisch advies gesloten. Eén der onder wijzers is eveneens door deze ziekte aan getast, doch is gelukkig aan de beterende hand. Vrijdagmiddag is weer een slacht offer dezer gevreesde ziekte begraven. Doeveren. Door Ds. Nauta te Langweer is het beroep naar de Herv. Gem. alhier aangenomen. Gender en. Bij het deze week gehou den examen gymnastiek slaagde uit Gen- deren de heeren D. F. Brune en J. B. Meieressonne en uit Drongelen de Heer L. den Dunnen. 's-Gravemoer. Door middel van braak is uit de fabriek der Firma Van dei" Lely alhier ontvreemd eene hoeveelheid smeer vet, olie en soda. Den langvingers komt ook tegenwoordig alles van pas. De duurte der brandstoffen is ook van invloed op het schaar- of hakhout. Zoo bracht het schaarhout der Diaconie alhier, hetwelk vóór vijf jaren f105,- deed, thans ruim f 600,op. Herpt. De heer A. Verhoeven lid van den gemeenteraad is benoemd tot lid van het algemeen armbestuur. Hedel, 30 Oct. Gisteren kwamen uit Arnhem aan 125 vluchtelingen. De slacht offers van den oorlog werden onderge^ bracht in de voormalige openbare school en een paar andere gebouwen. Loon-op-Zand. 29 Oct. Hier is by A. B. diefstal gepleegd, er zijn schoenen van den zolder gekaapt. Dader(s) nog onbe kend, toch heeft men zware vermoedens Hedenavond hadden we een klein relletje de meeste militairen der compagnie gingen hun beklag bij den kapitein doen ze hadden niet genoeg te eten gehad. De hongerdemonstratie had een kaltn verloop, er zou nog eten verschaft worden. Raamsdonksveer. 30 Oct. Heden middag liep met goed gevolg te water van den scheepswerf der firma R. en A. Ruitenberg een driemast schoener, groot 800 tonnen, voor Hollandsche rekening. De schilder G. G. kreeg een zwaren balk op zijn been terwijl hij aan den toren der R. K. kerk aan het werk was. Be wusteloos werd hij naar beneden gebracht. De hulp van Dr. Lips moest worden in geroepen. De werkman J. v. H. geraakte met zijn hand bekneld tusschen twee ijzeren platen. Een lid van zijn vinger werd af geklemd. Te Geertruidenberg zijn relletjes uitgebroken onder de militairen van de Marktkazerne. De ruiten der cantine en kazerne werden stukgegooid, terwijl enkele onderofficieren klappen opliepen. Aan het bezadigend optreden Van Majoor Henning, die zich alleen onder de oproerlingen begaf, is het te danken dat erger werd voorko men. De oorzaak is het niet verleenen van verlof. In de kazerne zijn gelegen de 2e en 3e compagnie van het 5e Reg. In fanterie. Van den landbouwer P. K. zijn twee H.L. rogge gestolen. De dieven hadden zich toegang verschaft tot de schuur door een gat te graven onder de deur. De politie heeft de zaak in handen. Slceuwijk Vanwege de Spaansch ziekte zijn de beide scholen gesloten. Sprang. In de Woensdag 1.1. alhier gehouden spoedeischende raadsvergadering is de jaarwedde van den veldwachter met f 350 verhoogd en vastgesteld op f 900 met vrije woning en tuin, f 100 voor klee ding en f 25 voor rijwiel. Naar aanleiding van een ingekomen aan vraag van den secretaris om ontslag als administrateur bij het Distributiebedrijf wegens te drukke werkzaamheden, werd besloten eene oproeping te doen voor die betrekking. Het salaris werd verhoogd van f25 tot f100 per maand. Veen. Vrijdag werd het eerste schip suikerbieten verzonden met bestemming voor de suikerfabriek te Leur. Deze week werd d jor verschillende personen een flink daggeld verdiend met het opzoeken van notenbladeren. Ze kon- den die bij den Heer J. inleveren tegen 5 cent per K.G. Ze waren bestemd voor een groot fa- briekskantoor te Amsterdam. In de woning van Van D. alhier heeft zich een geval van typhus voorge daan. We mogen hopen dat deze ziekte zich niet verder mag uitbreiden. Waalwijk, Heden-avond schoolden een 350-tal militaiien samen voor het hotel Verwiel, alwaar kolonel Schónstedt zijn verblijf houdt, luid roepende «hongeroc. Toen daarop de kolonel buiten kwam en de menigte toesprak werd hij uitgejouwd. De overste Schinder joeg daarop de menigte uiteen en liet eenige posten uitzetten. Daarop trokken dé oproermakers af, doch schoolden zich samen voor de woning van den heer L. alwaar een officierstafel is ge vestigd. De gemeente-politie kwam nu tusschenbeide en joeg de menigte uiteen. Lang bleef het nog rumoerig. Uit een door ons bij de soldaten inge steld onderzoek bleek dat er slechts een zeer gering gedeelte aardappelen min der waren geweest dan andere dagen. Dit kwam doordat een schip eenige dagen over tijd hier is aangekomen dat de aard appelen vervoerde. Verscheidene militairen verklaarden ons dat er genoeg eten was wel zullen velen nog wat meer hebben willen eten, doch van honger kon absoluut geen sprake zijn geweest. Woudrichem. Veiling van Dinsdag 11. Appelen (zure) 4574 ct. p. K.G. Appelen (zoete) 3540 d Handperen 6070 Stoofperen 35—40 Groenten. Boonen geen aanvoer. Tomaten 10 ct. p. K.G. Met ingang van de week zal veiling gehouden worden voor fruit en groenten, te Woudrichem eiken Donderdag vm. 10 uur, te Veen eiken Vrijdag vm. 10 uur. In de uitbetaling van toeslag van vroege aardappelen op heden geen verandering. Zalt-Bommel. Dinsdagavond waren der A. M. T. tezamen gekomen voor 't bureau. Er heerschte ontevredenheid over 't optreden van een nieuw aangekomen wachtmeester, die den dienst in al zijn gestrengheid uitvoerde met het gevolg dat denzelfden dag reeds een groot aantal straffen werden uitgedeeld. Het bezadigd optreden van den commandant van den adjud.-onderofficier heft de gemoederen bedaard. De goede geest onder de A. M. T.ers moge spoedig terugkeeren, een gewijzigde houding van den nieuwen wachtmeester kan daar veel toe bijdragen. 30 Oct, Op de Dinsdag gehouden weekmarkt waren aangevoerd 1250 stuks eieren, verkocht a 27 ct. perstuk en 91 biggen, welke verhandeld werden van 18 tot 22 gld. Op de najaarsveemarkt waren aan gevoerd 42 runderen en 31 kalveren. Handel redelijk. Prijzen Kalfvaarzen f 550 tot f 750, kalfkoeien f 600 tot f 800, hokkelingsvaarzen f 300 tot f 375, hokke- lingsossen f275 tot f325, pinken f150 tot f200, graskalveren f75 tot f125 nuchtere kalveren f 30 tot f 45, gusti koei en f350 tot f425, stieren f275 tot f 350. Beknopt overzicht van de gehouden Raadsvergadering te Heusden op Donderdag 31 October 1.1. De vergadering wordt gepresideerd door den Wethouder, de heer G. van Everdingen, die aan den Raad mededeelt, dat de Heer P. L. Honcoop zijn ontslag heeft aange vraagd als Burgemeester dezer gemeente en zulks met ingang van 1 November. De spreker wijdt eenige waardeerende woorden aan den aftredenden Burgemeester, die gedurende een reeks van jaren de be- 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2