De revolutie in Duitsch land. wereld. ^Ondertus.schen gaat de revolutie m Duitseh- and voort. Tot nu toe heeft zij een rustig verloop. Zeker ook wel omdat alle mogelijke autoriteiten aan het nieuwe bewind dat uit soldaten- en boerenraad bestaatraedewerking hebben toegezegd. Zelfs Hindenburg is niet achterwege gebleven om zyn hulp aan te bieden bij het regelen van den nieuwen staat van zaken. Hoe zeer het noodig is, dat alle bande loosheid en ruw geweld voorkomen of ge keerd worde en dat alle krachten ingespannen worden om de democratische strooming in veilige bedding te leiden blijkt uit den be narden toestand waarin de voorwaarden van den wapenstilstand het Duitsche volk willen brengen. Ontruiming van België en Frankrijk en Elzas-Lotharingen binnen veertien dagen. De troepen na dien tijd in die gebieden blijvende worden geïnterneerd of krijgs gevangen. Uitlevering van vijf' duizend kanonnen, dertig duizend mitrailleurs, twee duizend vliegtuigen, drie duizend mijnwerpers. Ontruiming van den linker-Rijnoever, Mainz, Coblenz en Keulen worden door den vijand bezet met een straal van dertig kilometer. Op den réchter-Rynoever dertig a veertig kilometer diep een neutrale zone. De ontruiming moet binnen elf dagen volgen. Op den linker-Rijnoever mag niets weggevoerd worden. Alle fabrieken, spoorwegen moeten intact gelaten worden. Uitlevering van vijf duizend locomotieven, honderd vijftig duizend waggons, tiendui zend auto's. Onderhoud door Duitschland van de vij andelijke bezettingstroepen. Uit het Oosten moeten alle troepen zich terugtrekken binnen de grenzen. Onvoorwaardelijke capitulatie van Oost- Afrika. Teruggave der kas van de Belgische Bank en van het Russische en Roemeensche goud. Terugzending van de krijgsgevangenen, zonder wederkeerigheid. Uitlevering van honderd duikbooten. acht lichte kruisers en zes draednoughts. De overige schepen worden ontwapend en be waakt door de geallieerden in de havens. Zekerheid van vrije doorvaart door het Kattegat, wegruiming der mijnenvelden en bezetting van alle forten en batterijen die de doorvaart zouden beletten. De blokkade blijft bestaan, Duitsche schepen mogen ook verder gekaapt worden. Opheffing van alie maatregelen van de zijde van Duitschland, die de neutrale scheepvaart belemmeren. De duur van den wapenstilstand is 30 dagen. Wij moeten niet vergeten dat deze voor waarden zijn opgemaakt voor dat de revolutie in Duitschland zich had voltrokken en voor dat het leger zich Was begonnen te ont binden. Indien de opstellers er van ge weten hadden, dat het beele Duitsche leger op het oogenblik zonder verband of disci pline naar huis terugkeert en er dus in het geheel geen gevaar meer bestaat, dat het de wapenen zal voeren in dezen oorlog, zou men b.v. niet geëischt hebben de be zetting van den linker-Rijnoever enz. enz. Of het de huidige Duitsche regeering mogelijk zal zijn de voorwaarden na te komen is zeer twijfelachtig. Denk u eens in: Er wordt geëischt de geallieerde be zettingstroepen te voeden en de blokkade duurt voort.Dus geen schip met voedsel mag eenige Duitsche haven binnen vallen, en een zeer aanzienlyk deel van spoorwegmateriaal moet onmiddelhjk worden uitgeleverd. Maar hoe kunnen de de Duitschers dan hun troepen binnen den gestelden termijn uit de. tot nu toe be zette gebieden terugtrekken, als zij geen wagons en locomotieven bezitten? Indien de entente deze laat ons het nu maar zoo zacht mogelijk uitdrukken - onmoge lijk te vervullen eisch handhaaft dat; zal er op verschillende plaatsen hongersnood uitbreken en zullen de duizenden soldaten, die geen treinen hebben kunnen vinden om huiswaarts te keeren, hongerend en stroopend het land doortrekken. Laat de entente voorzichtig zijn. Revo lutie is besmettelijk. Reeds nu lezen wij dat de Duitsche en Fransche socialisten zich op het vroegere gevechtsterrein verbroederd hebben. Nu Duitschland het imperialistisch- militairistisch stelsel heeft afgezworen voe len alle vooruitstrevende elementen zich één met' dit volk. En het zou niet zoo vreemd zijn, als de geallieerde mogendheden zich de vruchten van de overwinning zagen ont nemen door hun eigen volken, door eene algemeene volkenverbroedering, die een einde maakt aan alle imperialisme. Het is .wel een wonderlijk einde van een schrikkelijk tijdperk uit de wereldgeschie denis. Het is reeds menigmaal gezegd, dat na den oorlog de wereld en anders uit zou zien dan er voor. Maar dat de omkeering zóó radicaal zou zijn, b.v. in Rusland en Duitschland, en wie weet in welke andere landen nog meer, had niemand kunnen voorzien. Nog gaan de golven hoog. Ook in ons land voelen we de deining. Er gaan al stemmen op om ook hier een Republiek te stichten en te komen tot een samen leving waarin geen onderscheid meer zal zijn tusschen heer en knecht en alle ver schil zal zijn uitgewischt. Ot deze stemmen weerklank zullen vin den, moet de tijd leeren. BUITENLAND. BERLIJN, 10 Nov. (Wolff.) De sol daten raad deelt in een proclomatie mee het militaire commando in het binnenland te hebben overgenomen. In den afgeloopen nacht ging hier het uitvoerend bewind over op den voorloopigen arbeiders- en soldatenraad. Het plaatsver vangend generaal-commando en de overige militaire commando-posten werden bezet, evénals het politie-presidium, het station en het hoofdtelegraafbureau. De plaatsvervangende commandeerende generaal en de gouverneur zijn afgetreden, alsmede de »Ober«-burgemeester Korte. Het burgerlijk bestuur en de politie autoriteiten zetten hun werkzaamheden voort Des namiddags vindt de verkiezing van den definitieven soldatenraad plaats op welke de uitvoerende macht wordt overgedragen. De soldaten, die zich in militair arrest bevinden, met uitzondering van zeer ge vaarlijke misdagers, werden in vrijheid ge steld. De stad is rustig. Soldaten en bur gers worden tot de strengste kalmte en discipline en tot eerbiediging van particu lier eigendom aangemaand. Uit Heilsberg wordt gemeld, dat aan de 5000 Russische gevangenen aldaar, die wilden uitbreken, de toezegging is gedaan, dat men Zondag beginnen zal met hun Wegvoering. In een oproep aan het volk zegt de regeering o. a. De nieuwe regeering zal zich voor de verkiezingen voor die Constituante organi- seeren. Zij zal alsdan haar gezagsbevoegd- heid overdragen aan de nieuwe vertegen woordigers des volks. DARMSTADT, 1J Nov. Een nieuwe zitting van den arbeiders- en soldatenraad heeft gisternamiddag de republiek in Hessen uitgeroepende groothertog werd afgezet ver kl aard. BERLIJN, 10 Nov. Aan de »Vorwarts« wordt uit Dresden gemeld »De koning van Saksen is afgezet. MüNCHEN, 11 Nov. De minister van oorlog is naar den Koning van Beieren, die op het slot Wildenwacht vertoeft, ver trokken om voor officieren en manschappen de ontbinding van hun eed te overhandigen. KLEEF, 11 Nov. Men verwacht hier ernstige onlusten, omdat hedenmiddag de ioonen der arbeiders moeten worden uit betaald, De filialen der banken zijn ge sloten. Kleef is in handen van den sol datenraad. Het naburige Gronau is ook geheel in handen der revoiutionnairen. De grens wacht te Glanerbrug is ingerukt. De Koning van Beieren afgezet. De Republiek iu Beieren. BERLIJN, 9 Nov. (Wolff.) De Vorwarts meldt uit Munchen dat vanochtend de republiek is uitgeroepen. Het garnizoen heeft zich onder den arbeiders-, soldaten- en boerenraad gesteld in welks macht zich alle staatsinrichtingen bevinden. De nieuwe regeering is gevormd met Kurt Eisner tot president Zij vaardigde een proclamatie uit waarin de republiek geproclameerd wordt. Voorts verklaart zij dat de opperste macht in handen van den arbeiders-, sol daterijen boerenraad is. Het geheele gar nizoen stelde zich ter beschikking der re- publikeinsche regeering. De dynastie W i 11 e 1 s b a c h i s afgezet. De Proclamatie is onderteekendKurt Eisner. Troonafstand van den Koning van Wurtemberg. FRANKFORT, 9 Nov. (Spec. Dienst). In goed ingelichte kringen loopt het gerueht, dat de koning van Wurtemberg afstand van den troon gedaan heeft. —o De Kroonprins doodgeschoten Het Handelsblad verneemt van het bureau Vas Dias Wy vernemen van zeer betrouwbare zijde »dat de Kroonprins is doodgeschoten. Hindenburg. Naar wij vernemen, heeft zich generaal- veid/naarschalk Hiï,denbu'"g ter beschikking gesteld den Raau van Arbeiders en Soldaten. N.R.Ct. o Ëen beroep op Lansing. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche reg- eni g een telegram gezonden aauLansing, waarin wordt gezegd, dat groote gedeelten van net Duitsche rijk zullen vei hongeren, als de 150,000 wagons en de 5000 loko- molieten, onontbeerlijk voor hel transport, worden uitgeleverd, terwijl de blokkade wordt voortgezet. Hei compromis tusschen de sociaal-democra tische groepen iu Duitschland. NAUEN, 11 November. Het resultaat van de onderhandelingen, die gisteren tus- schede twee socialistische partijen hebben plaats gehad, hebben geleid »tot overeen stemming,® en wel op grond van nieuwe voorstellen van de onafhankelijke». Daarna is do nieuwe volksregeering samengekomen. Deze bestaat uit de meerderheidssocialisten »Ebert, Scheidemann en Landsberg® en de onafhankelijke socialisten »Haase, Dittmann en Barth, benevens Kabinetsministers uit de burgerlijke partijen. o Elzas-Lotharingen. Parijs, 11 Nov. Volgens een telegram uit Züricb hebben te Straatsburg geest driftige betoogingen plaats gehad. Frank rijk werd toegejuicht. Ondanks de tus- schenkomst van bereden politie trokken optochten door de straten er werden plak katen meegedragen, waarop stond:,»Wij willen met Frankrijk, ons moederland, ver- eettigd worden.® o De Ex-Keizerin in Homburg. Naar men verneemt bevindt de ex-kei zerin van Duitschland zich te Homburg bij Frankfort. Rijkskanselier Ebert. Prins Max van Baden is als rijkskanse lier afgetreden en opgevolgd door den soci- alistischen afgevaardigde Ebert. Het »Berl. Tagebl.« geeft een korte levensschets van den nieuwen rijkskanselier. Fried rich Ebert werd pas in 1912 in den rijksdag gekozen voor het district Elberfeld-Barrnen. Hij is een man van eenvoudige afkomst. Te Heidelberg, waar zijn vader kleermaker was, bezocht hij de volksschool. Wat hem de volksschool niet kon bieden heeft hij zich door eigen studie en de aansluiting bij de sociaal-detnocra- tische beweging eigengemaakt, Al in 1892 werd hij redacteur van de s.-d. Bremer »BürgerzeitUïig®Later kwam hij ook in de »Buergerschafl« te Bremen. Nadat Ebert. in 1900 te Bremen arbeiders-secretaris was geworden, werd hij vijf jaar* later in het partijbestuur der soc.-dem. partij gekozen. Bovendien was hij voorzitter van het cen traal bureau der arbeidende jeugd in Duitsch land. In den tijksdag heeft Ebert zich in korten tijd een plaats als leider verworven. In zyn partij gold hij sinds lang als de man der toekomst. Ook in de hoofdcom missie van den rijksdag trad hij door zijn geestkracht en temperament op den voor grond. Toen de laatste voorzitter, de cen trum-afgevaardigde tot president van den rijksdag werd gekozen, viel de keuze voor een voorzitter der hoofdcommissie op Ebert. Ook de staatkundige tegenstanders geven hem tot zijn eer na, dat hij de vergade ringen onpartijdig heeft geleid. Toen de nieuwe regeering onder Prins Max van Baden werd gevormd, traden in de eerste plaats de afgevaardigden Scheidemann, Bauer en David in het kabinet, terwijl Ebert, die reeds toen ernstig in aanmerking kwam, zich op den achtergrond hield. De enteute zal Duitschland van voedsel voorzien. LONDEN, 12 Nov. (Reuter.) Naar aan leiding van Solff's beroep op Wilson, waarin verklaard wordt, .dat de wapenstilstands voorwaarden, in 't bijzonder de handhaving der blokkade, de Duitsche bevolking met hongersnood bedreigt, wordt gewezen op artikel 26 der voorwaarden, luidende »De geallieerden en de Ver. Staten zullen tijdens den wapenstilstand Duischland van levensmiddelen voorzien, waar zal blijken noodig te zijn. Eeu proclamatie van Wilson. WASHINGTON, 12 Nov. (Reuter.) Wilson heeft een proclamatie uitgevaardigd naar aanleiding van den wapenstilstand, waarin hij zegt, dat alles, waarvoor Amerika heeft gestreden, is tot stand gekomen. Nu is onze plicht, door voorbeeld en gematigd heid een rechtvaardige democratie in de wereld te scheppen. BINNENLAND. DEMOBILISATIE. Op last van Z Exc. den Minister van Oorlog, wordt ter openbare kennis ge bracht, dat de Regeering j 1. Zaterdag be sloot tot geleidelijke demobilisatie van de lichtingen en jaarklassen 1916 en oudere op nader aan te geven dagen. De gewezen Duitsche keizer. De extratrein waarmede de gew. keizer reisde, kwam Maandagmiddag om half drie te Arnhem aan en vertrok enkele minuten later naar Maar». (Maarn *is gelegen aan de lij» Utrecht-Arnhem, circa 25 K.M. van Utrecht en 38 K M. van Arnhem). De officieren uit het gevolg gaan naar het kamp by Middachten. Ruilen vau boterkaarten. De Minister v. Landbouw heeft de burge meesters meegedeeld,, dat in verband met de verhooging van de boterprijs houders van boterkaarten in de gelegenheid moeten worden gesteld die kaarten desgewensclit om te ruilen voor margarine, melange A of B. kaarten. o De broodkaarten. Met 15 November treedt de verhooging van het broodrantsoen 280 in plaats van 200 gram per dag in werking. De kaarten van het 76e tijdvak, dat met 15 November begint, zullen tien dagen, van 15 tot en met 24 November, geldig zijn, waarbij de bons niet meer voor de helft, maar voor de volle gewichtswaarde zullen worden aangenomen. Na 24 November komen nieuwe kaarten, kleiner en handiger dan de tegenwoordige, in gebruik, die al gedrukt waren voordat tot verhooging van het broodrantsoen vverd besloten. Deze kaarten zijn berekend op 1400 gram, overeenkomstig het thans be staande weekrantsoen, Deze kaarten moeten bij de nieuwe regeling toch worden gebruikt, eenerzijds omdat men niet tijdig- nieuwe kaarten ge reed zou kunen maken, anderzijds omdat met eenige tientallen milloenen broodkaarten natuurlijk een aanzienlijk bedrag zou ver loren gaan. Van 25 November af komt dus de nieuwe broodkaart van 1400 gram in omloop. Ook deze zal telkens 10 dagen gelden, maar daarbij zal elke bon de dubbele waarde hebben van het daar op vermelde gewicht. Bet broodrantsoen weder verhoogd. Offieel. Volgens mededeeling van liet departement van buizeulandsche zaken is met het konvooi heden uit Londen terug gekomen jhr. mr, A. Snouck Hurgronje, chef der directie van economische aange legenheden van het departement van bui- tenlandsche zaken, wiens tegenwoordigheid bij de Londensche onderhandelingen niet meer vereischt werd. In verband met zijne mededeelingen heeft de regeering besloten het broodrantsoen te brengen op 300 gram en ,de kwaliteit aanzienlijk te verbeteren. o («root aantal sterfgevallen. Daar de begrafenisondernemers te Amsterdam het zeer druk hebben, blijven veel lijken betrekkelijk lang ofschoon nog tusschen den wettelijk aangegeven tijd boven aarde staan, Dit heeft bij enkele beneden- en bovenburen van huizen, waar in zich sterfgevallen voordeden, aanleiding gegeven tot klachten. Woensdag werden aangegeven als over leden 92 personen de vorige week Woens dag bedroeg dit 98 en in normale tijd 35 Aanvoer van overzee. (Officieel.) Het ministerie van builen- landsche zaken deelt medeVolgens telegram van de regeerings-onderhandelaars te Londen ontvangen, hebben dezen met de geassoci eerde regeeringen de volgende regeling getroffen In afwachting van het tot standkomen eener definitieve schikking worden de hier onder opgesomde hoeveelheden te onzer onmiddellijke beschikking gehouden 50,000 ton tarwe, 2000 ton cacaoboonen, 6000 ton kerosine, 1000 ton benzine, 1000 ton smeerolie, 2000 ton gasolie, 1700 ton natriumcarbonaat, bijtende soda erf zeep, 2000 ton pyriet, per stoomschip sIJssel,® 3000 ton looistoffen, een hoeveelheid wollen garens, katoenen garens, wollen en katoenen goederen, thans aanwezig in Engeland, die later zal worden bepaald, 4000 ton katoen. 100Ö toh wol. De regeering heeft in ver band met de levering van deze goederen den tijdelijke» zaakgelastigde te Washington opgedragen, terstond stappen te doen opdat de regeling onmiddellijk in werking zal kunnen treden. De gedeeltelijke demobilisatie. Men seint uit den Haag dat de gedeel telijke demobilisatie van 14 tot 19 Novem ber zal geschieden. Het is te verwachten dat tusschen 14 en 20 November 100.000 man met verlof zullen gaan, waarvan echter 30.000 reeds met zaken verlof zijn. Van de overigen zuilen 25 tot 30.000 steun behoeven. Over dit vraagstuk is gisteren in den Haag een conferentie geweest tusschen hoofden en de departementen van oorlog en van arbeid met bestuurders van het Kon. Nat. Steuncomité. Moord. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Welh de 79 jarige alleen wonende B. Ledderhof in zijn woning geworgd. o Het afmaaksysteem toch gehandhaafd. Naar de Tel. mededeelt, heeft de dis- triets-veearts mond en klauwzeer gecon stateerd, onder een 12-tal koeien, aange voerd te Zoetermeer. De rnnderen zijn afgemaakt en de gebruikelijke voorzorgs maatregelen zijn genomen. De invoer in ons land uit Duitschland, zoowel die van kolen, als van ijzer, kali, enz. staat, naar aan het Hbld. wordt ge meld, volkomen stil. Rcpublikcinschc party opgericht. Te Utrecht is Zondag opgericht een re- publikeinsche partij, met als voorzitter dr. H. A. Haantjes, arts te Deventer en W. Lubberink, journalist te Zwolle Een programma van 12 punten werd vastgesteld, waarvan het le punt luidt Afschaffing van Koningschap en hof en 2e, Instelling van een republiek, met een jaarlijksch aftredenden president, De vol gende artikelen doen hierbij niet onder. Zoo wordt onder 8 genoemd Afschaffing van leger en vloot te vervangen door een politiecorps^ (Wij veronderstellen, dat de vreugde over het einde van den volkerenmoord bij velen eenigszins zal bekoelen, als men deze woe ling op eigen terrein gaat vernemen.) Deen nieuwe opperbevelhebber. Naar wij uit goede bron vernemen, zal geen nieuwe opperbevelhebber worden be noemd. In afwachting van een reorganisatie van het algemeen hoofdkwartier zullen de loo- pende aangelegenheden van het opperbevel worden behandeld door luit.-generaal Pop, chef van den staf van het algemeen hoofd kwartier. Een soldatenraad. Men schrijft uit Millingen aan het Volk »Naar uit zeer betrouwbare bron wordt meegedeeld, i3 door den commandant van het le bat. 12e reg., majoor Bruijn, per compagnie een soldatenraad ingevoerddeze raad zal worden gekozen door de man schappen zelf.® Nader blijkt, dat de soldatenraad hierin bestaat, dat majoor Bruijn tot zijn Gro ninger jongens de volgende bekendmaking had gericht »Ten eisde nog meer in aanraking met u allen te komen en nog meer dan thans reeds het geval is, van uwe levensomstan digheden volkomen op de hoogte gebracht te worden, verzoek ik u per compagnie- uit uw midden twee soldaten aan te wijzen, die eens op mijn kamer met mij komen praten. Gaarne zal ik dit achttal Zondag morgen om 11 uur bij mij ontvangen. Majoor Bruijn stelde zich op liet stand punt, dat hij door nog eens meer te praten met de manschappen, die uit zich zelf zich niet gauw uitlaten, tot betere toestanden kan komen in het belang van de soidaten zelf en van het leger in het algemeen. o— Aankomst te Maarn. Aan het anders zoo stille stationnetje te Maarn, in het hartje van de provincie Utrecht, heerschte Maandagmiddag een ge weldige drukte. Van alle zijden was uit dê omliggende plaatsen uit Doorn, Drie bergen, Amerorigen, enz., een groote menigte samengestroomd om getuige te zijn van de aankomst van den gewezen Duitsche keizer. Hier en daar bewogen zich enkele maré- chausseés en rijksveldwachters, die gerequi- reerd waren om de orde te bewaren overigens kan de gemeenteljjke Maarnsche politie het wel af. Op het perron werd, behalve de jour nalisten, die in groote getale waren opge komen, niemand anders toegelaten, dan die er niet uit hoofde van zijn ambt of be trekking moest wezen. Er waren de commissaris der Koningin in Utrecht, mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenberg de burgemeester van Maarn en Doorn, mr. A. baron Schim- melpenninck van der Oye van Hoevelaken

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2