r F. N. VAN POFFEL DAMES- EN HEERENKLEEDING Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3829. Zaterdag 23 November. 1918. Geurige oude Vorstenlanden 10 cent. Prima belegen oude Vorstenlanden 12 Heerlijke Sumatra sigaar 12 's-BOSCH. FEUILLETON. KRATES, ISAHLMAM's Heeren- en Kinderkleeding. TIJDELIJK NOG VERKRIJGBAAR: DRAAGT Gorinclieui. UND VAN ALTE^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A b o n n e m e n t s p r ij sper 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijk© nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Bij 300 stuks franco rembours door geheel Nederland. Gelieve kleur op te geven: licht, middel of donker. SIGAREN-MAGAZIJN Hinthamerstraat 34, Tel. int. 493. BUITEMLASJDSCH OVERZICHT. Een wereldrijk dat ineenstort. Zoo is de aanblik die Duitschland ons in deze dagen geeft. Zijn ex-keizer gevlucht, zijn gewe zen kroonprins opgeborgen op het eiland Wieringen, een van de wereld afgesloten, troosteloos en verlaten oord. Van buiten benauwd door de overwinnaars, van binnen verscheurd door de raddraaiers! Het is een weemoedig iets, zulk een machtig volk, eenmaal sterk door zijn organisatie, wils kracht en energie, nu lamgeslagen te zien neerliggen, onmachtig zich op te heffen. Dat het nog lange jaren zal duren voor Duitschland weer tot bloei komt, daarvoor zullen de geassocieerden wel zorgen. Dr. Solff, de Staatssecretaris van buitenlandsche zaken, heeft zich gericht tot de geassoci eerde regeeringen, om een verzachting van de wapenstilstandsvoorwaarden te verkrij gen. Indien de Duitschers zoo geheel aan banden worden gelegd, zegt hij, zullen hongeronlusten en bolsjewiksche woelingen volgen. En daarom laat de Entente toch milder zijn in hun eischen. Of zijn smeekbede gehoor zal vinden St. Brice antwoordt in het Journal Het staat vast, dat Duitschland in een economischen toestand zal komen, die de taak van. zijn regeerders niet gemakkelijker zal maken, Het is de kastijding, die begint. De Duitsche regeerders zoo besluit St. Brice moeten zich niet verbeelden, dat zij ons zullen kunnen verteederen met het schrikbeeld van troebelen. Wij zijn ingeënt tegen de besmetting erdoor met het beste serum, dat denkbaar is de over winning. En zoo denken velen. Duitschland moet bloeden, zoo mogelijk doodbloeden. Dan is deze concurrent ten minste van de we reldmarkt verdwenen. Wie had kunnen denken, dat dit rijk zoo vleugellam had geslagen kunnen wor den. Niets van zijn vroegere grootheid is staande gebleven. De oorlogsvloot, waarop men zoo trotsch was, is deze week over geleverd. In het geheel moeten behalve alle bruik bare duikbooten de andere, niet bruik bare zullen onder toezicht van de gealli eerden onttakeld worden tien linie schepen, zes linie-kruisers, acht lichte krui sers en vijftig van de beste torpedejagers aan de geallieerden overgegeven ert geïn terneerd worden, Beatty heeft er in toe gestemd, voorloopig van een bezetting van de Oostzee-vestingen af te zien, maar de mijnvelden voor die vestingen moeten op geruimd worden en de schepen van de geallieerden zullen eerlang in de Oostzee verschijnen, om het net van de blokkade, dat Duitschland omsluit, ook aan dien kant toe te halen. Dan zullen er in het geheel geen Duitsche schepen meer kunnen uit- loopen. Tot nu toe kon men de verbinding met de Oostzeelanden in stand houden, maar dat is nu ook gedaan. Na de vloot moet het Duitsche spoor- wegmaterieel worden uitgeleverd. Ook daarover heeft Dr. Solft zijn noodkreet doen EEN LEVENSBEELD. 49 Weer en nog eens weer zweeft Augusta hem in den dans voorbij zij ziet hem niet, ze denkt niet eens aan hemj haar eenige gedachte op dat oogenblik is de dans. Arme Dorus de liefde i3 in uw hart ontwaakt en tegelijk ook de jaloezie. Ge weet nog niet dat gij, als ge iemand lief- hebt, haar de macht geeft maar tevens het recht ontneemt u te doen lijden. »Zoo'n laffe kwast," mompelt hij, als hij eenige gezegden van den burgemeesters zoon, die in zijn onmiddellijke nabijheid met een ander staat te praten, opvangt, maar een toornige vonk flikkert in zijn oog als hij de woorden hoort»Die kleine Tour nel danst als een engel, parole d'honneur, 't is een allerliefst kindje, jammer dat ze van geen betere familie is, ik zou haar anders bepaald 't hof maken, misschien trouwen »Ze is charmant, dat geef ik je gewon nen, maar geen partij.® ïDaarom, pour le badinage bon pour le mariage non »Pour le badinage,® sist Dorus onwille keurig tusschen de tanden, zoo'n vlegel Hy is op 't punt zich in 't gesprek te men gen, maar hij bedenkt zich nog bij tijds. »Wat zou 'teen gekke sensatie maken als ik, een bult, partij trok voor Augusta ze werd zeker om zoo'n ridder uitgelachen of geplaagd, dat wil ik nietde kw&jon- jongen is ook niet waard dat men zich boos op hem maakt. Gelukkig is zij er 't meisje niet naar, om iets voor zoo'n kwast te voelen.® Hy wordt kalmer. Zie daar wandelt Augusta, arm in arm met den blonden krullebol. Ze gaat ra kelings Dorus voorbij, maar zij ziet hem niet. Zij praat zoo vroolijk en druk met haar cavalier, en toevallig houdt zij den waaier voor 't gelaat, juist aan den kant waar Dorus staat, Zou zij 't met opzet doen Och neen 1 dat kan zij toch niet, daarvoor is zij veel te eenvoudig en te goed. »Dat zij zelfs geen enkelen blik voor mij over heeft. Zou ze mij niet opmerken Zij weet toch dat ik hier ben,« denkt de jongman, terwijl hij steeds meer en meer ontstemd en droevig wordt. Hij wil de zaal verlaten maar dicht bij de deur ont moet hij Tournel die hem staande houdt »Waar wil je heen Er is in de kof fiekamer niets te doen, alleen een paar oude heeren die een sigaar rooken.« »'kBen moe; 'k wil naar huis.« »Wat een succes heb je gehad,Do rus jongen, wat was ik grootsch op je hoe voel j*e je nu wel, gelukkig hè Gelukkig? Een diep zwaarmoedige blik hooren. Indien de geassocieerden bleven eischen dat 5000 locorrïotieven en 150,000 wagons zouden worden afgestaan, was de ellende voor Duitschland niet te overzien, zoo betoogde hij. Het legerbestuur heeft een schikking voorgesteld en wel van 3000 bruikbare locomotieven in het bezette ge bied in het westen over te geven. Meer kunnen er niet gemist worden, als Duitsch land niet met een economische ramp be dreigd wil worden. Maar er kunnen nog 2000 Duitsche locomotieven bijgevoegd worden, die op het oogenblik in Turkije, Bulgarije, Servië, Roemenië en Oostenrijk- Hongarije zijn en ten deele reeds ten behoeve van de geallieerden dienst doen. Uit dezelfde streken kunnen dan nog 70 000 wagons geleverd worden. Zoo wordt Duitschland dus naar buiten geheel aan banden gelegd. En van binnen ach, wat een verwarring en ellende. We zijn nu zóóver, dat de eigenlijke zeggenschap over de zaken dos rijks in handen is van een zeer klein deel van het Duitsche volk, den arbeiders- en soldaten- raad van Groot Berlijn. In een vergadering van dezen raad heeft het lid van het uitvoerend comité, Richard Muller, de volgende resolutie ingediend De arbeiders en soldaten zijn het meest door het oude regeeringsstelsel onderdrukt; zij hadden het mc-est onder de uitwerking van den oorlog te lijden en de economische en finantieele gevolgen van den oorlog bedreigen de arbeidersklasse met zware lasten. De arbeiders en soldaten hebben het oude stelsel uit den weg geruimd. In de revolutionaire organisatie der arbeiders- en soldatenraden is het nieuwe staatsgezag belichaamd, Dit gezag moet verstevigd en uitgebreid worden, opdat de verworven resultaten der revolutie de geheele arbei- 's-BOSGH Vughterstr. 87, Tel. No- 657 Uitsluitend naar maat. uit de donkere oogen ontgaat den ouden muziekmeester, die opgetogen vervolgt »Er is maar één roep over, vooral die fantasie was uitmuntend die moet je op schrijven. Kerelwaar haal je die tonen van daan Mij dunkt zoo'n succes moet je onbeschrijfelijk goed doen. Hoor me die eerste viool eens krassen groote goed heid dat's een bolleboos 1 Wat zijn ze nu al aan de quadrille a propos heb je Guustje zien dansen x>Ja Elegant, hè »0 ja »'t Is een lust om 't kind te zien, ze is er zoo met hart en ziel bij ze is er dol op. Heb je hoofdpijn, Dorus. Je ziet er wat vermoeid uit, 'n beetje bleek ja, 't is hier benauwd hoe zoo'n meisje 't uit houdt begrijp ik nietonvermoeid zou ze zoo'n geheelen nacht door dansen, als ik er geen stokje voor stak. Och'k ben ook zoo geweest in mijn jonge jaren heb jij wel eens gedanst Hm neen 1 dat zal wel nietmisschien zou je er niet eens van houden Dag kind 1 dag Guust je zegt Tournel eensklaps vrij luid. Het meisje is op een kleinen afstand aan den blonden heer voorbijgewandeld en heeft haar grootvader toeknikt. »Daar danst ze weer met hem.« »Met wien Heb je haar straks niet zien walsen, Dorus Met den jongen Brouwer, dien blonden krullebol 'n knappen jongen dersklasse ten goede komen. Deze ver steviging kan niet plaats vindan door een hervorming van het Duitsche staatsgezag in een burgerlijke democratische republiek, doch in een proletarische republiek op socialistischen grondslag, waarin het arbei dende volk, d. w. z. slechts de hand- en hoofdarbeiders de openbare rechten uit oefenen. Het streven der burgerlijke kringen om zoo snel mogelijk de nationale vergadering bijeen te roepen, zou den arbeiders de vruchten der revolutie ontnemen. Het uitvoerend comité van den arbeiders- en soldatenraad van Groot-Beriijn eischt daarom het bijeenroepen eener vergadering van gedelegeerden van de arbeiders- en solda tenraden van Duitschland. Deze moet op den grondslag van een door haar vast te stellen kiesstelsel eene nieuwe, met de beginselen der proletarische democratie in overeenstemming zijnde grondwet ontwer pen, welke aan de door haar bijeen te roepen constitueerende nationale vergadering moet worden voorgelegd. Indien de nationale vergadering van die grondwet niet wil weten, dan, zoo luidt de bedreiging, zal zij uiteengejaagd worden. Dat zou dus de instelling van een nieuwe autocratie beteekenen, die in het binnenland een burgeroorlog zou verwekken en met het buitenland geen vrede zou verkrijgen, een vooruitzicht zoo somber dat men hopen moet, dat Duitschland daarvoor bewaard zal blijven. Wij begrijpen, dat de entente dat drij ven niet lijdelijk aanziet. Van haar zijde doet ze alles om de revolutie in Daitsch- land te bezweren. Zij heeft dan ook te kennen gegeven dat Duitschand geen vrede kan krijgen als het niet voor een stevig gevestigde regeering zorgt, ja, dat het ook niet op proviandeering hoeft te rekenen, als de anarchie daar het hoofd opsteekt. Het Engelsche levensmiddelenministerie heeft namelijk bekend laten maken, »dat men niet zal toelaten dat voorraden naar Duitschland gezonden worden, voor de voedselraad der geallieerden zich vergewist heeft van de toestanden in dat land.® Dat wil natuurlijk zeggen, dat de entente zekerheid wenscht dat de levensmiddelen in handen zullen komen van de bevolking waarvoor zij bestemd zijn en niet in een chaos zullen verdwalen of zoek raken. Wat moet Richard Muller nu doen Hij heeft gezegd »De nationale vergade ring zal slechts over mijn lijk er kunnen hè Dat is hij nu die, waarover ik je sprak, ik moet zeggen, Jt is een man van zijn woord 'k heb hem verleden jaar gezegd »Beste jongen, 't meisje is nog te jong, je moet nog een jaartje geduld hebben en over niets spreken, dan zullen we eens zien.® Ochweet je, Dorusal3 zij er eenmaal haar zinnen tip zet, is er toch niets aan te doen, maar willen we lie ver naar beneden gaan Je ziet er be paald ongesteld uit, 't is ook veel te stoffig en warm hier. Ja 1 als hij een vaste po sitie had, maar zoolang hij nog alleen can- didaat-notaris is, komt er toch niets van die candidaten moeten soms eeuwig lang wachten eer zij benoemd worden, en zelf geen fortuin, 'k zou wel eens willen weten of zij hem graag lijden magZeg dat kun jij, zoo langs je neus weg, haar wel eens vragenmorgen spreekt ze toch al licht over 't bal en dan plaag haar maar eens met hem begrijp je De oude man praat nog eenigen tijd voort en bemerkt niet dat Dorus hoe langer hoe bleeker wordt, en zonder het zelf te weten martelt hij den jonkman, totdat hij hem eindelijk den genadeslag geeft door te zeggen a Daar komen ze, recht op ons aan, nu moet je eens goed opletten hoe hun verhouding istwee zien meer dan één.® Eensklaps verlaat Dorus dé zaal, zonder verder een woord te spreken. Hoofdschud dend ziet Tournel hem na en mompelt »Hij is toch niet sterk, wat zag hij bleek, komen. Wij willen geen democratische, maar een socialistische republiek.Wil hij dus burgeroorlog in alle geval Arm Duitschland. Het nieuwe Pruisische ministerie van eerediensten treft* maatregelen om de scheiding van kerk en staat af te kondigen. Het besluit zal den 4 en April 4949 van kracht worden. Dan zal men dus de betaling der be dragen aan de kerkgenootschappen staken, terwyl de geestelijkheid voor zoover zij in staatsgebouwen woont, deze zal moeten verlaten. De Kölnische Volkszeitung is van oordeel, dat deze maatregel een ernsiige aanslag is op de gevoelens der katholieken en protes tanten. Wanneer men in het leven van het Pruisische volk zulke ingrijpende ver anderingen wil invoeren, dan dient men zich van tevoren van de instemming van het geheele volk te verzekeren. Het blad gelooft dat zich in het geheele land, naast een gevoel van verbluftheid, scherpe pro testen zullen doen hooren en dat de bis schoppen als bevoegde vertegenwoordigers van het katholieke volk zich wel tegen deze maatregelen zullen keeren. De kardinalen van Keulen en Breslau zijn reeds van den voorgenomen stap der Pruisische regeering in kennis gesteld. President Wilson komt in December Europa bezoeken. De Engelschen worden al bang dat hij te veel macht zal uitoefe nen en raden nu al aan op de hoede te zijn. De groote opofferingen van de ge- 't is en blijft een zwak manneke 't Is koud buiten, Dorus bespeurt het niet, als hij doelloos door de stille donkere straten van het stadje loopt; 'tis bittei koud en de gure wind jaagt hem scherpe,, ijzige vlokken in 't gelaathij voelt ze niet. Tranen besproeien zijn wangen en smarte lijk zucht hij: Verloren voor altijd.Hi heeft genoeg gezienhij begrijpt dat ei voor hem geen hoop meer is. En toch was zij niet verheugd, ja opgetogen geweest, toen zij hem terugzag, had ze niet gebloosc toen hij met haar sprak Wat war dat dan Zou ze behaagziek zijn Neen Neen dat was toch zoo niet. Maai wat dan Wat dan Killer wordt de wind, dichter jagen de vlokken hi merkt er niets van. Zijn gedachten houder hem geheel en al bezig. »Zou zij dier man liefhebben,denkt hij. Waarom Alleen omdat hij schoon van uitlerljjk, is. en' mij O God o God 1 waarom bei ik zoo als ik ben ik begrijp, zij zie in mij alleen den kunstenaar, misschiei een vriendze gevoelt alleen sympathn voor mij omdat zij eigenlijk zelf artiste is Maar ben ik dan zoo afschrikwekkend Ha! ha! ha! hak Zenunwachtig en lui< lacht hij en akelig klinkt dat geluid doe de ledige straten. *Een bocheleen krater 't is ook wat moois voor een jong meisj' om er mee voor den dag te komen. Ha ha ha en Altm, Lanostrui en ie Bommeierwaartf. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1