Na uitputtende ziekten, Winter- Proclamatie van H. M. de Koningin. allieerden (by de Ver. Staten vergeleken) moeten ten volle worden geapprecieerd door de Amerikaansche diplomatie, zoomeenenzij. 't Zal nog heel wat geven voor de wereld tot rust is gekomen. Als de buit verdeeld moet worden konden er nog wel eens klap pen vallen. koortsen, Spaansche griep, Zenuw ziekten, influenza enz., gebruike men MjjnhardTs LeVCtOgetl I sDit zal U spoedig de verloren krach ten wedergeven. In bussen v. f0.90-fl.75-f4.25-f8.25. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Verkrijgb. by Apoth. en Drogisten. BUITENLAND Be ramp te üauont. Uit eene correspondentie aan het N. v. d. dag nemen we het onderstaande over Men sprak van 1000 dooden. Met een militaire auto, door de militairen welwillend een plaatsje aan my afgestaan, ging het naar Hamont. Men vertelde dat de kin deren met vuurpijlen de ramp hadden veroorzaakt. Een wagon met munutie was beschoten]' en ontploft met ontzettenden knal en de drie lazarettreinen, ieder met minstens 30 wagons met Duitsche gewonden, in brand gevlogen. Er waren 27 Holland- sche militairen gewond en eenige Belgische burgers. Aan eene later correspondentie ontleenen wij De burgemeester van Hamont was ter plaatse. De Hollandsche militairen majoor Brouwer, kapitein van Dijk en de luitenants Ouderamstel en Bolk regelden het vervoer der gewonden. Luitenant Bolk heeft met levensgevaar 2 wagons met ontplofbare gassen afgekoppeld. In Hamont waren alle ruiten van de kerk, het klooster en minstens 500 huizen gesprongen. De wegen waren met glas bezaaid. De Bel gische huizen waren met de Belgishe vlag getooid, eveneens paarden en karren en kinderen. De burgemeester van Hamont deelde ons mede, dat er 1006 dooden waren en honderden gewonden, Op het station aangekomen zagen wij door een voorste puinhoop van wagons granaten. Een trein stond nog in brand. Lijken lagen verkoold onder de puinhoopen. Twee huizen in de omgeving waren inge stort, twee afgebrand. Autoriteiten deelden mede, dat met zekerheid niet te zeggen was wie het ongeluk had veroorzaakt. De Federal Reserve Board te Washing ton schat de kosten van den wereldoorlog voor alle oorlogvoerenden tot 1 Mei op een totaal van ongeveer 175 milliard dollars. In de berekening wordt voorspeld, dat het totaal voor het einde van het jaar 200 zal bedragen. Verzet in Ïïest-Duitschland tegen de hardheid der wapenstilstandsvoorwaarden. De vertegenwoordigers der pers in Keu len en in Rijnland hebben zich in een telegram gewend tot alle couranten' der geallieerden en neutralen, waarin zij wijzen op den ondrageüjken noodtoestand, waarin Rijnland verkeert tengevolge van de harde wapenstilstandsvoorwaarden. De uitlevering van een groot gedeelte, van het rollend materieel veroordeelt het land tot den hongersnood, terwijl het bovendien onmo gelijk is de bezettingstroepen te voeden, Ook de terugtocht van het leger door de landstreek vermeerdert het gebruik van levensmiddelen. In naam der menschelijk- heid wordt aan de pers der gansche we reld verzocht den eisch te stellen, dat een door den langdurigen oorlog reeds geheel uitgeput land niet totaal aan den onder gang wordt prijs gegeven. Uit Gent wordt aan de Nieuwe Gazet van Antwerpen gemeld, dat de staat van beleg afgekondigd is tengevolge van op stootjes veroorzaakt door activistische twisten. De Belgische militaiae overheid heeft besloten, dat te Antwerpen tot nader order kunnen verblijven alle Duitsche soldaten, welke een armband dragen met de Belgische kleuren of van het Roode Kruis zijn. In bevrijd België zijn samenwerkende vennootschappen tot stand gekomen, ten einde de in den oorlog verminkten te werk te stellen. Ze hebben de medewerking verworven van verscheidene groote ver- eenigingen als L'Ceuvre suisse, den Land bouwsteun, den Belgischen Boerenbond, gemeentebesturen en burgerlijke hospitalen. BINNENLAND. De Koningin heeft Woensdag de volgende proclamatie uitgevaardigd, welke in een buitengewone Staatscourant zal worden be kend gemaakt AAN MIJN VOLK Ik gevoel my gedrongen, na hetgeen wij in de bange oorlogsjaren en in de laatste dagen met elkander hebben doorleefd, een woord tot U, Mijn Volk, te spreken. De oorlog spoedt ten einde onze onaf hankelijkheid is bewaard. Ik breng Mijn hartelijken dank aan de mannen van leger en vloot, die onvermoeid de wacht hebben betrokken en hnn krachten en tijd hebben ten offer gebracht, en niet minder aan u allen, mannen en vrouwen, die met geduld en volharding de ontbering, door den krijg veroorzaakt, hebben gedragen. De toon van dank voor ons behoud ver stomde korten tijd. Want onder den indruk van de gewel dige beroeringen in de volken van Europa, is ook in on3 vaderland de staatsorde een oogenblk bedreigd. Het antwoord daarop door u met over weldigende meerderheid gegeven, heeft op Mij een diepen indruk gemaakt. Ik dank u daarvoor uit den grond van Mijn hart. Getrouw aan de traditie van Mijn voor vaderen, heb Ik nooit anders gewild dan Mijn volk te dienen door handhaving van het recht en bevestiging van zijne vrijhe den door verzekering van ieders rechtma tige aanspraken op geestelijk en stoffelijk gebied. Gedragen door uw liefde en trouw, zie Ik Mij in die roeping bevestigd. Het grondwettig gewaarborgde recht van het volk, om langs wettigen weg, niet on der den druk van dreigement, zijn verlan gen over zijn lot te doen kennen, is ge handhaafd en het parlementaire overleg kan worden voortgezet. Het is mijn verlangen, de voorgenomen hervormingen door te zetten en aan te vullen met de snelheid, die past bij den polsslag van dezen tijd. Reactie zij uitgesloten. Wij moeten vooruit. Het is Mijn begeerte, steeds in nauwe aanraking te zijn met den volksgeest en om te regeeren in overleg met de vertegenwoor diging van het geheele volk. Ik heb verstaan, dat gij Mij daarin steunt en met liefde en vertrouwen tegemoet treedt. Met liefde en vertrouwen aanvaard Ik dien steun. God zegene en behoede ons dierbaar Vaderland WILHELMINA. Een motie ran militairen. De volgende motie is door de militairen in het kantonnement Breda met algemeene- stemmen aangenomen en verzonden - MOTIE De militairen in het garnizoen van Breda, gelezen hebbende de verklaring van den voorzitter van den bond van Nederlandsche Dienstplichtigen, dat het leger achter de revolutie staat, protesteeren ten sterkste tegen de be schuldiging welke een vertegenwoordiger van een kleine minderheid op het gansche leger werpt, en verklaren dat zij als re geringsgetrouwe mannen achter de wettige regeering des volks staan. Zy brengen een diepe hulde aan het Hoofd van het Doorluchtig Oranjehuis. Van deze motie is een afschrift gezon den ook aan het hoofdbestuur van den bond van Nederlandsche Dienstplichtigen. Het vetraHtsoeo. Men seint uit Den Haag De geldigsduur van de vetbon is terug gebracht van 10 op 9 dagen. De nieuwe periode der vetbon vangt aan op 21 Nov. Het botergehalte voor margarine melange A en B. is verhoogd recpectievelijk 35 en 95 pCt. Voor verbruikers blijven de pry- zen ongewijzigd. Onderzoek naar het erisisbeleid. Men seint uit Den Haag Wij meenen te weten, dat de leiding van de eerlang door de regeering in te stellen enquête-commissie inzake erisis beleid zal worden toevertrouwd aan jh. mr. A. F' O. van Sasse van Ysselt. lit de Tweede Kamer. ZILVERBONS. Aan het verslag van het afdeelingsonder- zoek van het wetsontwerp tot nadere vast stelling van het bedrag waarvoor zilverbons kunnen worden uitgegeven, wordt het vol gende ontleend De mededeeling in de memorie van toe-, lichting dat de behoefte aan ruilmiddelen van kleine coupure in hoofdzaak een gevolg is van het vasthouden door het publiek van de grove zilveren munten, gaf eenige leden aanleiding tot de vraag of wel vol doende de hand wordt gehouden aan de bij de wet van 12 Jan. 1.1. vastgestelde bepalingen omtrent het in voorraad houden van meer dan vijfhonderd gulden aan zilveren specie. Aan doeltreffende handhaving van deze voorschriften werd boven uitgifte van telkens grooter aantal zilver bons de voorkeur ge geven, ook omdat door dit laatste naar het gevoelen van sommige leden bevorderd wordt dat aanvankelijk achtergehouden zilveren munten voor clandestienen uitvoer beschikbaar komen. Daarentegen werd in overweging gegeven, ter tegemoetkoming aan het gebrek aan pasmunt, tot een matig bedrag de uitgifte van zilverbons ter waarde van een kwartje te bevorderen. Door verscheidene leden werd op uit gifte van de zilverbons in kleiner, handiger formaat aangedrongen. Tevens zou dan een smaakvoller ontwerp tot uitvoering kunnen komen dan bij de nieuwe ryks- daalderbons, die vrij algemeen aan kleur en teekening weinig werden geacht. Te Amsterdam is een vergadering ge houden van zich op paardengebied bewe gende vereenigingen in Nederland. De aan wezigen bleken algemeen van oordeel, dat de toestand inzake voedselvoorziening voor de bedrijfspaarden spaak is geloopen overal lijden de paarden gebrek. De eigenaars willen de verantwoordelijkheid niet langer dragen en vroegen telegrafisch den minister van landbouw, onmiddelijk in te grijpen ten einde te voorkomen, dat zij binnen veer tien dagen verplicht zullen zijn, doorvoed- selnood voor de paarden daartoe gedwongen, hun zaken stop te zetten, hetgeen zou be- teekenen algemeene ontwrichting van het expediteurs- en stalhoudersbedrijf en tot gevolg zoude hebben ontslag op groote schaal van het personeel. Steenkolen uit Duitschlanri. Officieel. Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt het volgende mede Van het Duitsche gezantschap is bericht ontvangen, dat Duitschland de kolenlevering naar Holland wederom in vollen omvang zal opnemen, en dat de nieuwe Duitsche regeering het mogelijke zal doen om de getroffen schikkingen geheel na te komen. De geldlecuiiig van 350 millioen. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot het aangaan eener geldleening van 350 millioen asngenomen met 49 tegen 16 stemmen, die der socialisten van allerlei kleur. Een protest van de Entente! Volgens de »Echo de Paris« hebben de regeeringen van de geallieerden besloten, bij de Nederlandsche regeering officieel te protesteeren tegen de schending van de onzijdigheid, waaraan de- regeering zich schuldig gemaakt heeft, door Duitsche troe pen te veroorloven door Limburg te trekken. (De Nederlandsche regeering heeft niet aan ^Duitsche troepen« veroorloofd, door Limburg te trekken. Wat er gebeqrd is, is, dat ontwapende Duitsche soldaten door Limburg-op-zijn-smalst zoo spoedig mogelijk naar hun land zijn gezonden. Red. N.R.Ct.) Meel uit Amerika. Reuter seint uit Washington Vijf Nederlandsche schepen zijn uit de Amerikaansche havens met een lading meel vertrokken. Verwacht wordt, dat het Ne derlandsche broodrantsoen binnenkort zal worden verhoogd." 'Vijf andere schepen zijn onderweg om deze schepen te vervangen. o De Harskamp-ongeregeldheden. Het »Vad.« deelt mee, dat door het oproer in de Harskamp voor meer dan een millioen gulden aan cantines, barakken, kleeren en uitrustingsstukken is verloren gegaan. o handen, ruwe huid, springende lip pen. Gebruik FUROL. Doos 30 en 60 ets. Bij Apolh. en Drogisten. ia BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden Overwegende, dat door de Regeering de wenschelijkheid is te kennen gegeven, op Donderdag den 28 November a.s. in den voormiddag, een algemeenen biddag of bid stond te doen houden. Noodigt de werkgevers op verzoek van den Heer Commissaris der Koningin uit, om aan de in hunne onderneming werk zaam zijnde personen, zoo eenigszins moge lijk, gelegenheid te geven dien bidstond bij te wonen, met behoud van loon. Heusden, 22 November 1918. De Burgemeester voornoemd, Van Everdingen L. B. Burgemeester en Wethouders van Heus den Gelet op art. 9 der Verordening, rege lende den verkoop van melk in deze ge meente Brengen ter openbare kennis, dat het tot nadere aankondiging verboden is volle melk, karnemelk of ondermelk, die niet is gepasteuriseerd in de zuivelfabriek te Gen- deren of Luttelherpt, aan anderen dan de gemeente te verkoopen, ten geschenke te geven of te vervoeren, tenzij, wat het ver voeren betreft, zulks is toegestaan door Burgemeester en Wethouders blijkens een door hen afgegeven vervoerbewijs een en ander op straffe bij gemelde verorde ning bepaald. Heusden, den 22 November 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Van Everdingen L. B. De Secretaris, H .1. van Eggelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Door Burgemeester en Wet houders is eene Commissie van advies in gesteld voor de distributie van schoenen en reparatieleder en van goedkoope kiee- ding, bestaande uit de Heereu H. W. A. Recldeben en J. H. Tupker en Mevrouw Verhoeven-Se verijnen. Naar het schijnt bestaat er bij verschil lende ingezetenen een misverstand ten aan zien van de verstrekking van schoenen en reparatieleder. Deze geschiedt namelijk niet voor goedkoope pryzen, nog minder gratis, doch voor de gestelde maximum prijzen. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat schoenen, reparatieleder en klee- deran slechts tot eene beperkte hoeveelheid kunnen worden beschikbaar gesteld. Men bedenke, dat tot 31 December slechts bons kunnen worden uitgegeven voor 250 paar schoenen (mans vrouwen- en kinder schoenen) en voor 92 K.G. reparatieleder (zoollcder). Werkendam. Woensdagavond werd er een vergadering gehouden in het kerk» gebouw der Geref. kerk A. alhier, waai de terugkomst van de vrijwilligers, die Zaternag jl. naar den Haag geweest zijn, herdacht werd. Bij de opening van de vergadering werd het Wilhelmus gezongen. Verschillende sprekers traden op. Na af loop hield kapitein Koumans een toespraak tot zijn manschappen. Onder het zingen van vaderlandsche liederen ging men huis waarts. Aalst. De Heer P. van Ooijen, alhier is benoemd tot onderwijzer in de Duitsche Taal aan de M.U.L. school te Hoogeveen. 's Gravenmoer. Huis aan huis zijn hier nog zieken, verscheidene zelfs ernstig. Woensdag werden twee broeders tegelijk begraven. De scholen blijven nog gesloten. Ook is hier een geval van dyphteritis. Meeuwen. Zaterdagavond j.l. had alhier plaats de aangekondigde uitvoering van de Zangvereeniging »Kunst naar Kracht. De verschillende zangnummers werden verdienstelijk ten gehoore gebracht, afge wisseld door komische voordrachtendie zeer in den smaak vielen bij het publiek, dat als naar gewoonte in talrijke mate was opgekomen. Deze avond mag dan ook wederom in alle opzichten geslaagd heeten. De openbare lagere school te Babi- loniënbroek is wegons het heerschen der Spaansche Griep tijdelijk gesloten. Naar wij vernemen zullen in deze gemeente niet minder dan 400 H.A. grasland moeten worden gescheurd volgens aanwijzing van het Productiekantoor in gevolge de scheurwet. Raamsdonksveer. Maandagavond werd alhier een vergadering gehouden door den Bond voor Recht en Orde. De oud- 0. L. school bleek alle belangstellenden niet te kunnen bevatteu. De voorzitter van het comité, de Wei- Eer w. Heer Ds. Koopmans, opende met een kort gebed de vergadering en riep allen een hartelijk welkom toe. ZijnEerw. wenschte te spreken over »De heiligheid van het gezag". Spreker begon met een woord van Dr. Schaepman, dat het in den strijd der be ginselen niet gaat in de allereerste plaats om het welzijn van den rnensch, maar orn de eere van God. Daarna citeerde ZEw, Dr. Kuiper waar deze zegt, dat hetgeen de christelijke partijen van die der revo lutie onderscheidt in den diepsten grond eigenlijk schuilt in het antwoord op de vraag of wij zijn autonoom of heteronoom. "Vervolgens toonde spreker aan dat het gezag heilig i3 I. omdat het rust in het wezen Gods II. omdat het Hem toekomt Dat gezag te eerbiedigen is onze schul dige plicht en ons hoogste voorrecht. ZEw. eindigde met een vers van Dr. Kuiper waarin deze zijn levensdoel zoo wel sprekend bezingt. Een daverende ovatie bewees dat de ver gadering ten volle instemde met de ge sproken woorden. Door de aanwezigen werden een driewerf hoera aangeheven op Koningin en Vaderland, waarna de volks liederen werden gezongen. De voorzitter verzocht nog als bede te zingen Mijn schild en mijn betrouwen Zijt Gij, o God mijn Heer. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter der R. K. Kiesvereeniging de heer Duinstée een hartelijk woord van dank aan Ds. Koopmans voor da prachtige lei ding en de bezielende rede. Ten slotte sloot de voorzitter met gebed de vergadering, waarna gelegenheid was zich op te geven voor burgerwacht. Onge veer 120 personen lieten zich hiervoor in schrijven. Heden werd door den voorzitter van het comité het volgende antwoord ontvangen op het telegram van Zaterdag. De Koningin, zeer gevoelig voor de blij ken vaa trouw en aanhankelijkheid, draagt mij op U te verzoeken Hoogstdelzelver op rechten dank over te brengen aan uwe leden. (w. g.) adjudant van dienst Ruijg. Sprang. Naar wij vernemen is de mouterij »Ds Meiboom« alhier voor afbraak verkocht. De laatste twee jaren lag dit bedryf door de tijdsomstandigheden stil. Door deze slooping verdwijnt een tak van industrie uit onze gemeente. Diasdag a.s. zal de chr. school alhier weder geopend worden. Sleeuwijk. Ds. G. Akkerhuis alhier, heeft een beroep ontvangen van de Geref. gem. te Nieuwendam en Zuiderdorp. Veen. De laatste dagen hebben vele' boeren besloten om hun melkvee maar op stal te zetten hoewel er nog al voorraad gras ia. Er is nog al bijvoeder en dit vermindert het voeren van het hooi. De weduwe C. Sak, alhier is plot seling overleden. Zij bereikte den hoogen leeftijd van bijna 89 jaar. Ze was de oudste inwoonster dezer gemeente. Z altbommel, Op de Dinsdag gehou den weekmarkt waren aangevoerd 46 big gen, welke verhandeld werden van 43 tot 25 gulden, en 800 eieren verkocht tegen 30 ct. per stuk. Op de najaarsveemarkt was de aanvoer slechts 3 runderen en 4 kalf. verkoudheid en vastzittend slijm. Neem ANGA-bonbons. Burgerlijke Stand. Heusden. Overleden Adrianus van Geften 77 j Aukje Lantinga 48 mnd. de Werken en Sleeuwijk, 449 Nov. Geboren Cornelis, z. v. W. de^ Jong en L. van der SteltHendrika Antonia, d. v. H. van der Kaa en W. Duizer Cornelia, d. v. W. de Heus en A. Kollman Christiaan, z. v. B. G. Hovestadt en A. Verschoor; Cornelis, z. v. G. Dekker en C. den Besten; Gerrit en Maria, z. en d. v. G. P. Branderhorst en A. Garstman. Overleden Huibert Kase 79 j., echtg. v, G. van Burgel Jenneke Johanna Kramer 6 j.Izaak van Vuuren 40 j,, echtg. v. T. van Herwijnen Willem Duizer 40 m. Hermina Groeneveld 8 j.Josina Adriana

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2