voor liet Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard, fio. 3829. Zaterdag 23 lonler, A. C. VAN DER lEULEN ZONEN Complete WonisHvricktinget. LEVENSGROOT PORTRET. Agenl voor flensden e. o.P. VAN OVERBEëK, Engstraat. Wel iets Nieuws onder de Zon, Fonteinstraat 1, 's-BOSCH. A. DE GRAAFF DEPOSIT O'S voor 1 jaar fixe a 4 pet. m Bcbangtrij, Stoffeerder!}, Btddenfabriek. Prijs zeer laag. -■ Afwerking gegarandeerd fijn. Massief HOUTEN BIJWIELBANDEN Pensmarkt 22 24 's-HERTOGENBOSCH, Telef. 571 Ameublementen voor Salons, Eetkamers, Slaapkamers, Kantoren en Veranda's. TAPIJTEN, LINOLEUMS GORDIJNSTOF- FEN, BEDDEN, MATRASSEN, DEKENS. Bij iedere gelegenheid is het mooiste cadeau een Zeer veel ongevraagde tevredenheidsbetuigingen ter inzage. AanbevelendH. LUCAS BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Uit Duitschland. Woensdag had te Berlijn de bijzetting van 8 slachtoffers van de revolutie plaat3; Honderdduizenden menschen woonden de begrafenis bij. De stoet had 4 uren noo- dig om voorbij te trekken. Om elf uur betraden de leidende man nen van beide sociaal-democratische par tijen de tribune en hielden toespraken. De eerste rede hield Richard Müiler, bij wien zich Molkenbuhr en Haase, Hirsch en Ro- senfeld aansloten. Tegen twaalf uur des namiddags zette de stoet zich langzaam in beweging. Een eere-compagnie van het Alexander-regiment ging voorop. Daarachter liepen de leden van het kabinet, het uitvoerend comité van den arbeiders- en soldatenraad, sociaal democratische vertegenwoordigers uit het geheele land en afgevaardigden der vak verenigingen. De kransen in reusachtig aantal werden op drie eenvoudige platte wagens met zwart doek bekleed vervoerd en begeleid door mannen in de werkkiel. Hierbij sloten zich de arbeiders van Berlijn aan, met roode vaandels, banieren en tal- looze kransen. Een heel oude vlag in rood en goud met het jaartal 1848 viel vooral op. Alle openbare gebouwen hadden de roode vlag halfstok uithangen. Tijdens den tocht door de stad en de bijzetting der slacht offers luidden alle kerkklokken. Van het paleis van den ex-krconprins werden drie treursalvo's gelost. o decii Duitschers meer in Engeland toege laten. LONDEN, (Reuter). In het Hoogerhuis verklaarde Cave, dat, indien de oorlog ge ëindigd was, alle geïnterneerde Duitschers terug zouden gezonden worden. De regeering was voornemens een wets ontwerp in te dienen, strekkende tot het weren van Duitschers na den vrede, zoo als tijdens den oorlog is geschied. Dit ontwerp zal de regeering evenwel gelegenheid geven onderscheid te maken tusschen de nationaliteiten van de verschil lende landen. Cave's persoonlijke overtuiging was, dat geen Duitschers toestemming zouden krijgen in Engeland voet aan wal te zetten. o ANTWERPEN, 49 Nov. In de laatste uren vóór het vertrek van de Duitsche troe pen had te Cappelle-au-Bois een ernstig ongeluk plaats. De Duitsche soldaten, die hun oorlogsbuit niet konden meenemen ver kochten in het station de voorwerpen, die in een drietal waggons geborgen waren Zij boden meubels, spiegelkaste^, buffet ten enz. te koop aan. De bevolking was in groote getale hierbij tegenwoordig. Door onbekende oorzaak ontploften twee waggons minutie. 20 kindereu, die in de nabijheid speelden, werden gedood, 40 werden ge wond. ANTWERPEN, 19 Nov. De Duitsche vlag, die van den toren van de Kathedraal van Antwerpen woei tijdens de vijandelijke be zetting, zal in het musenm »Het Steen« geplaatst worden. ANTWERPEN, 19 Nov. Gemeld wordt dat te Antwerpen aangehouden zijn de volksvertegenwoordigers Adelfone Henderick en dr. Marten Rudelsheim, advokaat Quak- kalaar, die de taak van politierechte ver vulde, alsmede nog eenige andere personen die in de activistische beweging eene groote rol speelden. De overgave der Duitsche vloot. Londen, 21 Nov. De Koning gebruikte Woensdag de lunch aan boord van Beally** vlaggeschip met de Engelsche, Fransche en Amerikaansche admiraals. Naderhand was de Koning' getuige van het vertrek van ongeveer 200 oorlogsschepen, die heden de Duitsche oorlogsschepen zullen ontmoe ten voor de overgave. (De overgave der eerste 20 duikbooten had gisteren-ochtend op 70 mylen van Har wich plaats, ruim 80 andere zullen nog deze week worden uitgeleverd. Alle onder zeeërs bewogen zich aan de oppervlakte met de luiken open en de equipages op dek staande. Op een signaal van den admiraal keerde de voorste Engelsche torpedobootjager om en richtte zich naar de Engelsche kust. De duikboten kregen last hem te volgen, hetgeen zij onmiddellijk deden. De overgave was geschied. Op 20 mijlen van de kust begaf zich een Engelsche bemanning aan boord der duik booten. De Duitsche bemanningen werden op twee Duitsche torpedobootjagers naar hun land teruggebracht. Op de duikbooten was een witte en daaronder een Duitsche vlag geheschen. Elke Duitsche duikbootcommandant moest een verklaring teekenen, dat zijn vaartuig in goede orde en de periscoop intact was en dat de torpedo's ongeladen waren. Bij het samentreffen der Britsche en Duitsche schepen en den daaropvolgenden tocht naar de haven kruisten Engelsche luchtschepen en vliegtuigen boven de vloot.) o Steeds meer oorlogschepen. Washington, 20 Nov. Er wordt mee gedeeld, dat het marineprogram over drie jaar voorziet in den bouw van 10 super- dreadnoughts, 16 slagkruisers en 140 an dere schepen. De Engelsche verliezen in den Oorlog. LONDEN, 19 Nov. (Reuter.) In het Lager huis "heeft de onder-staatssecretaris van oorlog, Nacpherson, medegedeeld dat de Britsche militaire verliezen met inbegrip van de Indische strijdkrachten, en met uitslui ting van de luchtstrijdkrachten, tot 10 November 1918 bedragen aan dooden, ver misten en gevangenen 3,049,991 man. o DE gewezen Duitsche Kroonprinses. BERLIJN 19 November. (Part.) De ge wezen Duitsche Kroonprinses heeft het arbeiderscomité alle thans overvloedige levensmiddelenvoorraden afgestaan, ter ver deeling onder de Potsdammer burger bevolking. De kroonprinselijke familie denkt ook verder in Potsdam te verblijven. o— De Duitsche demobilisatie. BERLIJN, 20 November. (Wolff.) De Ber- lijnsche burgemeester Reikoke heeft êen ver tegenwoordiger van de Continental Times veklaard de demobilisatie van de 10 mil- iioen man is een zware taak, waarvoor de voorbereidende arbeid reeds einde 1916 is begonnen. Er wordt één tot anderhalf jaar gerekend om den economischen oorlogstoe stand in dien van den vrede te hervor men. De harde wapenstilstandsvoorwaarden eischen den terugmarsch uit het westen in 30 dagen. Daarbij komt het terugbrengen van de legers uit het oosten en zuiden, uit Turkije en uit Roemenië. De ontzaglyke moeilijkheden wordt verscherpt door de omwenteling in het rijk. Niettemin zijn de autoriteiten overtuigd de moeilijkheden te overwinnen, daar de bevolking vastberaden is en de Duitsche soldaten een bewonders- waardigen tucht behouden. Groot-Berlijn, dat het technische middelpunt is voor de verdeeling der terugkeerende menschenmas- sa, rekent op 300.000 man, voor welker verzorging het voor drie tot vier weken is ingericht. Berlijn alleen zal 250.000 man tijdelijk in hotels, scholen, fabrieken en particuliere woningen opnemen en deze langzamerhand verdeelen, voor zoover geen gelegenheid tot arbeid aanwezig is, waar bij elkeen vier mark ontvangt, die buiten zijn schuld werkeloos blijft. o- De koning te Antwerpen. In zijn toespraak tot den koning, zei de burgemeester van Antwerpen De Vos: »Vier jaren hebben onze dappere troepen met ontzagwekkenden moed voor de vrij heid van hun 'vaderland gestreden. Dag voor dag heeft de bevolking, soms met beklemd hart, doch steeds met ongebroken moed, de weergalooze gebeurtenissen ge volgd. Zij heeft gezucht naar de zegen, gesmacht naar den triomf van het recht, en boven alles heeft voor haar oogen ge leefd de trouw aan het vaderland en de groote figuur van haren heldenvorst® De burgemeester schetste de heldhaftige en opofferende wijze, waarop de koning en de koningin als levend symbool van het Belgisch strijden en lijden de soldaten voor gingen en voor hen zorgden. Hij verheer lijkte hierop de daden en de zegepraal van het Belgische leger en herdacht hen, die voor het vaderland zijn gevallenen be sloot »Zwaar hebben de jaren van beproeving op uw volk gedrukt en nog moet een lange weg worden afgelegd voor alle kommer en ontbering geheel verdwenen zijn en de voor spoed geheel zal zijn hersteld; maar de bevolking, wier hart overstelpt is van vreugde en nationalen trots, heeft thans slechts één wenschBelgië te doen her leven en zich door vlijtigen en vreedzamen arbeid waardig te toonen aan haar vorsten huis en het roemrijk Belgisch leger. Leve de koning 1 Leve de koningin Leve zijn koninklijke hoogheid Leve België I® Hierop aïïtwoordde de koning, nadat het gejuich was verstomd, in het Vlaamsch »Ik dank u zeer voor uw hartelijke woorden. Ik wensch Antwerpen geluk met de trouw en de verkleefdheid, die het aan 's lands onafhankelijkheid heeft betoond. Moge de schoone wereldstad haar vroegere voorspoed weder vinden en mogen duizen den schepen in hare havens binnenkomen®. Een luid hoera begroette deze woorden van den vorst. Voor het vertrek uit het stadhuis tee kenden de vorsten in het gulden boek en vertoonden zich enkele oogenblikken op het balkon, waar hun door de menigte op de markt een grootsche ovatie werd gebracht. BINNENLAND. De Koningin heeft een belangrijke bij drage geschonken tot het verstrekken van versnaperingen aan militairen, die gedurende deze dagen bijzondere diensten te verrichten hebben gehad. o Vrouwenkiesrecht. Het hoofdbestuur van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft gisteren een onder houd gehad met den tijdelijke voorzitter van den raad van ministers. Mevrouw dr. Aletta Jakobs zette het standpunt der ver eeniging uiteen. De minister verwees naar hetgeen hij heeft gezegd in de Tweede Ka mer naar aanleiding van de door den heer Ketelaar gestelde vraag. De minister heeft er toen op gewezen, dat de regeering geen bezwaar heeft tegen spoedige behandeling van het voorstel-Marchant c. s. Na de be slissing van de Staten-Generaal, indien deze ten gunste van, het wetsontwerp luidt, moet nog het advies van den Raad van State worden ingenomen, waarna eerst de beslis sing van de Koningin valt. Vee en paarden van vluchtelingen. De President-Directeur van het Rijks kantoor voor Vee en Paarden, de heer F. J. Dysselhoff, deelt mede, dat voor over de grens gekomen paarden dezelfde maat regelen van toepassing zijn als voor vee. Particulieren zijn dus gewaarschuwd geen paarden te verhandelen welke over de grens komen, aangezien deze onteigend zullen worden. Bij Kon. besluit van 18 dezer is J. Westrik benoemd tot burgemeester der ge meente Kerkwijk. Van de grens. Een Maastrichtenaar, die reeds eenige malen een bezoek aan Luik heeft gebracht, vertelt, dat het daar zeer levendig toegaat en dat er zoo ongeveer van alles te krij gen isde Duitsche soldaten verkoopen een paard voor 50 a 60 Mark, een geweer voor 10 Mark, een auto voor 500 of 600 Mark en een vliegmachine voor een paar honderd Mark. Van Kol over Troelstra's revolutie. Het Eerste-Kamerlid Van Ko), die van zijn bezoek in België is teruggekeerd, heeft in een onderhoud met een vertegenwoor diger van het Haagsche Correspondentie bureau zijn oordeel over Troelstra's revo lutie uitgesproken. De heer Van Kol had, toen het gerucht te Brugge tot hem was doorgedrongen, aanvankelijk aan 'n putsch van Wijn koop gedacht. Te Sluis vernam hij, dat de »staatsgreep« op een misverstand® berustte en de ^revolutie® het gevolg was van een »improvisatie«. Toch blijft de heer Van Kol het gebeurde betreuren en afkeuren. De houding van nor, Troelstra zijn trouwe vriend sedert vele jaren, dien hij steeds hoog heeft gesteld wegens zijn bekwaamheden en politiek inzicht blijft hem onverklaarbaar. Hij acht deze in strijd met de tactiek der S. D. A. P., die steeds den wettelijken weg bewandelde. Het gebeurde was een terugkeer tot de tactiek van Domela Nieuwenhuis (nu van Wijnkoop), om welke de dus genaamde »twaalf apostelen« waartoe ook de heer Van Kol behoorde uit de oude partij traden, Het streven der S.D.A.P. was nooit rechtstreeks gericht tegen de Oranjes, wat trouwens geen doel heeft. Thans is de Oranje-leuze nieuw leven ingeblazen, hoort men weder de oude oranje-liederen door de straten weergalmen en is de koningin feitelijk mr. Troelstra c.s. dank verschul digd voor hun optreden. o Kolen en pek uit Engeland. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mee, van de Nederlandsche delegatie te Londen telegrafische meededeeling te ontvangen betreffende den aanvoer van stoomkolen en pek nit Groot-Britannië. Ge durende de volgende 30 dagen zullen op aanvrage om verscheping uitvoervergunnin gen worden verleend voor 30.000 ton stoomkolen en 20.000 ton gaskolen, welke uit Nothumberland en Durham betrokken moeten worden. Voor pek zullen gedu rende de volgende 30 dagen vergunnin gen worden verleend tot uitvoer van een hoeveelheid van 10.000 ton. o Verhoogiug ran het boterrantseeu. Naar N. v. d. D. meldt, zal weldra het boterrantsoen verhoogd worden. Het zou in de bedoeling liggen den duur van een boterkaart te bepalen op negen dagen, in plaats van tien. o Petroleum. De minister van landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire ge richt. In aansluiting op de Proclamatie van de regeering, waarin toezegging werd gedaan, dat, door het beschikbaar stellen van de militaire voorraden voor de burgers, tal van licht'ooze gezinnen in het bezit van petroleum zouden worden gesteld, heb ik de eer u te berichten, dat voor elk licht loos, d. i. van electrisch licht, gas of vol doende calcium-carbid verstoken gezin, voor- loopig eene hoeveelheid van vier liter pe troleum voor eenmaal ter beschikking ge steld zal worden. Zoodra voldoende aanvoeren het moge lijk maken, zal met eene geregelde distri butie worden begonnen hiermede zal in- tusschen nog ten minste twee maanden gemoeid zijn. De bovengenoemde vier liters zullen der halve zoo zuinig mogelijk moeten worden aangewend, en zullen uitsluitend op door u of van uwentwege verstrekt bewijs ge leverd mogen worden. Zij kunnen dus uit sluitend den lichtloozen gezinnen, die slechts over kaarsen of eene geringe hoeveelheid calcium-carbid beschikken, ten goede ko men. o De Ex-kroonprius, Donderdagmorgen passeerden te Bosch met den sneltrein van Maastricht op zijn doortocht naar het eiland Wieringen den ex-kroonprins van Duitschland in gezelschap van vier officieren in een afzonderlijken waggon. P. T. T.-personeel. Naar het Hbl. verneemt, ligt het in de bedoeling der regeering om het personeel der post, telegrafie en telefonie, als waar deering voor de gedurende den oorlog ge presteerde diensten, toeslagen te verstrekken van 10 pet. voor het hoogere en 15 pet. voor het overige personeel op den grond slag der oude salarieering. KAPITAAL en RESBRVEN f7 200.000,— Kantoor: G0RIN6HEM. Qelden op dezen termijn gestort, zijn na een jaar, mits drie maanden vooruit opgezegd, weder beschikbaar, Niet opgezegd zijnde, wordt de post stilzwijgend op dezelfde voorwaarden voor een jaar verlengd. De rente kan per halfjaar worden ontvangen bij ruim 85 kantoren in Nederland, tegen inwisseling van coupons, die bij storting der gelden worden ver strekt. merk J. C. v. D. (gedeponeerd) voldoen op zand- en grintwegen uitstekend. particuliere prjjs f 109 Alleen verkoop voor het Land van Heusden en Altena Babiloniënbroek RIJWIELHANDEL Dassen. Solide handelaren kunnen een agentschap bekomen. Levering direct uit voorraad. Tevens lever ik de nieuwste modellen c a r b i d-1 a m p e n voor huisverlichtïnp druppelsysteem). Alle uit koper vervaardigd. Geven een prachtig licht en ziji een sieraad in elke huiskamer. Een groot aantal zijn reeds tot volle tevre denheid in gebruik. Wegens de groote vraag is spoedig bestellen zeer aan te bevelen. Nieuwe rijwielen met banden zijn nog steeds leverbaar. Ir onderdeelen goed gesorteerd. Voor reparatiën speciaal ingericht. BELEEFD AANBEVELEND. BIJVOEGSEL Jffenwsblail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5