wascht Wilbelm zich geenszins schoon van de misdaden, die hij begaan heeft of aan gesticht, toen hij nog met de keizerlijke waardigheid bekleed was. Het vraagstuk van de uitlevering van den gewezen keizer en zijn verschijning voor een hooggerechts hof blijft dus, naar Fransche opvatting, ge heel bestaan. De eisch van uitlevering zal wel gehand- haafd worden. De wraakzucht is eenmaal aan het gloeien en zal niet eer gedoofd worden voor de keizer als slachtoffer is gevallen. Een eigenaardig staaltje van de haat tegen dezen eens zoo hoogge prezen vorst geeft een bericht uit Parijs aan de Telegraaf: Daarin wordt beweerd: dat een zekere madame Prieur een aan klacht wegens moord tegen den ex-keizer heeft ingediend en zulks om de Fransche regeering gelegenheid te geven met dien eisch voor den dag te komen. In deze aanklacht geeft madame Prieur te kennen, dat haar echtgenoot Louis Prieur, koopman, die voor zaken reisde, zich aan boord van de Sussex bevond, toen deze paketboot getorpedeerd werd. Het lijk van Prieur werd twee dagen later in het schip terug gevonden. Het heet dan verder in de aan klacht »Zoowel uit mijn eigen - naam als uit dien van mijn vier kinderen doe ik een beroep op het Recht. Het is onduldbaar, dat de moordenaar van zooveel slachtoffers bescherming en een toevlucht kan vinden in een naburig land, en daar in alle kalmte op een buitenplaats kan leven, tot tarting van alle fatsoenlijke lieden. Ik eisch, dat deze ellendeling gestraft worde, zooals moordenaars het verdienen. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het nu spoedig dergelijke aanklachten regenen zal, het sein is nu gégeven en de geallieerde pers heeft voor haar deel er flink toe bij gedragen om de wraakzucht te doen op vlammen. In Duitschland blijft het nog woelen. Men heeft het er nog altijd over de vraag wie toch feitelijk de schuld heeft van het ontbranden van het oorlogsvuur. De tegen woordige bewindslieden trachten al de schuld te werpen op de vorige regeering en hopen zoodoende bij haar vijanden te bewerken dat zij milder gestemd zullen worden jegens het overwonnen volk. Maar dat zal niet wezen. Als men luistert naar de redevoeringen van de voormannen bij de geallieerden hoort men daaruit niet anders dan deze eischBloede zal Duitsch land. Wij zullen het gansch en al lam slaan, zoodat het niet meer op kan staan. Zoo zeide Lloyd George, dat de schade, die Duitschland aangeboden zal worden, zoo hoog zal zijn, dat het die nooit ten volle zal bunnen betalen, maar het zal moeten betalen, tot aan de grens van zijn vermogen. Lloyd George heeft ook te verstaan ge geven, dat de regeering voorloopig de deur dicht zou houden voor de Duitschers, die naar Engeland zouden willen gaan, en zoodoende sprak hij naar het hart van de natie. Verder spreekt de Daily Telegraph, waaraan wij dit ontleenen, zijn voldoening uit over de aangekondigde bestraffing van 3e schuldigen. De geallieerden zullen Ne derland vragen om den keizer over te geven, opdat hij op de beschuldigingen tegen hem zal kunnen antwoorden. En wat de mis handeling van de Engelsche krijgsgevangenen betreft, zal de wereld niet eerder een aangenaam oord zijn, voor de Duitsche generaals en de kampcommandanten, die die gevangenen gefolterd hebben, er niet meer in zijn. En hoe zwaar de lasten zullen zijn die men van plan is Duitschland op te leggen Lees maar eens wat de parlementaire mede werker van de Daliy News opsomt van de verschillende voorstellen tot vergoeding die door de geallieerden overwogen zijn of worden lo. dat er over een tijdperk van jaren in contanten een vergoeding betaald zal worden voor de schade die Frankrijk en België is toegebracht. Deze wordt op 2 milliard pond sterling j eschat; 2o. dat de in puin liggende huizen in die steden op nieuw opgebouwd zullen worden door Duit sche arbeiders, dat de wegen opnieuw aan gelegd en de slagvelden omgespit en her steld en het verspreide metaal eveneens door Duitsche arbeiders voor de geallieer den verzameld zal worden 3o. dat er een vergoeding voor de vernielde scheepsruimte betaald zal wordeu door Duitschland, hetzij door een afspraak tusschen de geallieerden en de centralen, volgens welke Duitsche schepen de belangen van de wereld zullen dienen, of door het bouwen op Duitsche werven van schepen voor de Engelsche koopvaardij of andere middelen4o. dat een grootere schadevergoeding betaald zal worden dan de som benoodigd om de schade in Frankrijk en België goed te maken, om andere verliezen van de geallieerden goed te maken 5o. dat het goud, dat nog in Duitschland in voorraad is, aan de gealli eerden overhandigd zal worden 60. dat er een recht geheven zal worden van de Duitsche kolenmijnen, dat over een aantal jaren aan de geallieerden betaald zal worden en dat de geallieerden de Duitsche kali-productie zullen controleeren 7o. her stel in Italië, Servië en Roemenië. Ons dunkt, erger kan het niet. Als de vredesconferentie werkelijk het resultaat mocht hebben dat Duitschland zóó aan handen en voeten gebonden wordt is de toekomst voor onzen oostelijken nabuur al zeer duister. Men mag zeer benieuwd zijn naar den invloed, dien Wilson, tegenstander van de uitsluiting van de gewezen vijanden van den volkerenbond, voorstander van de vrijheid van de zee enz. op de definitieve vaststelling van de vredesvoorwaarden nog zal hebben. De kwalijk verborgen woede over zijn kornst in een groot deel der ententepers, geeft geen aanleiding omtrent dien invloed groote verwachtingen te koes teren. Toen het, van Wilson afhing, of de* oorlog door de geassocieerden zou worden gewonnen of niet, was hij een machtiger man dan nu, nu de overwinning eenmaal is behaald. Ook de uitslag van de ver kiezingen in de Vereenigde Staten heeft zijn positie niet versterkt. Maar zijn over komst bewijst, dat hij al den invloed, waarover hij nog beschikt, wil gebruiken. De terugtocht der Poolsche soldaten van Lemberg heeft geleid tot de afschuwelijk ste Jodenvervolgingen. Reeds in de,eerste uren na den intocht der Polen," zoo meldt een ooggetpige, begonnen in de jodenwijk plnnderingen. Winkels werden door legioensoldaten opengebroken en leegge stolen, Niet alleen joden, andere Duitsch sprekenden werden eveneens midden op straat uitgeschud. De plunderingen werden hoe langer hoe ruwer. Zonder dat het Poolsche kommando er zich mee bemoeide maakten de mannen van hun wapens een onbarmhartig gebruik. Het is onbetwist baar, dat "plunderingen en jodenmoorden door de Poolsche aanvoering niet alleen werden goedgekeurd, maar zelfs op touw gezet, want openlijk volgde men het wachtwoord, dat geen Oekrainsche winkel geplunderd, geen Oekrainer mishandeld mocht worden. Des te beestachtiger gin gen de legioensoldaten tegen de weerlooze en niet bewapende joodsche bevolking te keer. De Polen ontwapenden onmiddellijk na hun intocht de joodsche militie. Pool sche patroeljes en officieren van liet Pool sche legioen drongen in particuliere wonin gen en roofden onder bedreigingen met den dood geld en dingen van waarde. De uitspattingen werden voortdurend wilder. De plunderaars waren in wijnkelders ge drongen en hadden zich bedronken. In dezen toestand werden ze telkens bloed dorstiger. In de jodenwyk werden de menschen in menigte vermoord. Tenslotte vergenoegden de Poolsche legioensoldaten er zich mee, door op straat de op hun eentje loopende joden te vellen. Later begonnen ze de joden in de hui zen bijeen te jagen en familiesgewijze te vermoorden. Eenige honderden joden vluchtten in doodsangst in de synagoge en verschanschten zich daar. De Poolsche legioensoldaten omsingelden het oude be dehuis en staken het in brand. Toen het brandde, trachtten tal van joden uit de ramen te springen, maar wie dat probeerde werd door de legioensoldaten die beneden stonden neergeschoten. Het bedehuis ging geheel in de vlammen op meer dan hon derd joden kwamen er in om. A buitenland. De haat aan de Duitschers. Te Maeseyck (België) nabij de Limburg- sche grens, waar de Duitsche troepen door trokken, hebben de Belgische bewoners behalve de hotels Martin en Claessens nog een tiental andere gebouwen verwoest, omdat de Duitsche troepen daar indertijd welkom waren geweest. Aan een tiental meisjes die liefdesbetrekkingen met Duit schers hadden aangeknoopt, werden de ha ren afgeknipt en een D. op het voorhoofd gebrand. De verliezen der Eugelschë luchtmacht. Het departement voor luchtvaart deelt mee De totale verliezen van de koninklijke luchtmacht bedroegen 7589 man. 0 Hindenburg heeft in een gesprek met Rijksdagafgevaardigden gezegdVroeger beteekende ik iets in ons land, thans is dat voorbij. Ik heb mijn plicht gedaan, in het oosten den vijand verslagen, in het westen hem ver van den Duitschen bodem gehouden. Meer heb ik niet kunnen doen. Dat het anders is gekomen, wie weet, waarvoor dat goed is. Montenegro. praag. Het Tsjecho-Slowakisch pers bureau verneemt uit Podgorica in Monte- negrijnsche Skoepsjima heeft met algemeene stemmen besloten tot afzetting van Koning Nikita en zijn huis en tot vereeniging van Montenegro met Servië onder Koning Peter. Herstel van geroofde kunstschatten, Brussel. De proffessoren van de univer siteit te Brussel hebben een protest opge steld tegen het bekende manifest van Duit sche intellectueelen van 2 October 1914, dat een aantal leugenachtige beweringen ten aanzien van België bevatte. In een rapport aan den minister van Kunsten en Wetenschappen stelt Kervyn de Lettenhove, de bekende archeoloog, een systeem op, om de kunstwerken door an dere van den vijand te vervangen. Hij toont de verantwoordelijkheid van Duitsch land en Oostenrijk aan en zegt, dat men in de vorstelijke galerijen en kei ken in Duitschland en Oostenrijk een onderzoek moet instellen naar equivalenten voor wat de soldaten hebben weggenomen. Het rap port besluitAlle openbare en particuliere verzamelingen in Duitschland moeten in be slag worden genomen, totdat de in Frank rijk en België gestolen voorwerpen terug gegeven of vergoed zijn. Slechte behandeling van zieke Britsche krijgs gevangenen. Londen. De Times-correspondent bij de Britsche legers schrijft d.d. 30 Nov,In de geheele zwarte geschiedenis van Duitschland's schanddaden in dezen oorlog is niets ver achtelijker dan de behandeling van zieke krijgsgevangenen in de hospitalen bij den wapenstilstand. Te Namen ondergingen de zieke krijgsgevangenen altijd een slechte behandeling, maar de laatste misdaad in dit opzicht heeft al de voorafgegane nog overtroffen. Evenals ten aanzien van de andere gevangenen, hebben de Duitschers zelfs geen poging gedaan om de hospitalen vóór hun vertrek aan eenige autoriteit of eenigen vertegenwoordiger van de gealli eerden over te geven. Toen burgers een der inrichtingen be traden, vonden zij zes patiënten dood in hun bedden liggen. In al cte Namensche hospitalen tezamen waren, naar de corres pondent gelooft, 11 dooden, en 17 in één inrichting te Nivelles (Nyvel). De toestanden van vervuiling en klaar blijkelijke verwaarioozing waren walgelijk. Vijf dagen nadat de Duitschers de hospi talen hadden verlaten, waren de eerste Britsche officieren van gezondheid aange komen, en tien dagen heeft het geduurd, voordat alles wat verpleging, geneeskun dige behandeling enz. betreft, in orde was. In Aken tydens de bezetting der Belgen. Een correspondent van de N.R.Ct. meldt Hedenmiddag keerde ik met moeite uit Aken terug, waar gistre/iavond een gedeelte van de Belgische bezettingstroepen binnen waren gekomen (anderen volgden nu,) Tot dat tydstip was alles rustig in Aken men hoopte geen Belgische bezetting te zullen bekomen waarschijnlijk bevreesd voor meer wraak. Hedenmorgen was overal ongeveer het volgende in het Fransch en Duitsch aan geplakt Tot nader order is alle ver keer op straat tusschen 7 uur 's avonds en 5 uur 's morgens Belgische tijd v e.r- boden. De café's, theaters, enz. blijven tot nader orde gesloten. Alle vervoer van personen of goederen in de stad, per rijtuig of wagen is ver boden uitgezonderd» de trams. Alle verzamelingen op straat van men schen is verboden zal eventueel met gebruik van wapens uit elkaar gejaagd worden. Voor hedenavond 1 Dec. moeten allen wapens ingeleverd zijn. Huiszoekingen kunnen ten alle tijden overal plaats hebben. Bij ontmoetingen op straat met Belgische officieren, moe ten de burgers van het trot toir gaan en het hoofd ont- b 1 0 0 t e n. (Mij werd door 2 officieren de hoed af gerukt, niettegenstaande ik zeide Hollander te zijn.) Terwijl met de r ij z w e e p an dere hoeden werden afgesla gen. Het verschijnen, verkoopen etc, van cou ranten of drukwerk is verboden. Niemand mag Aken verlaten of er bin nenkomen. Tusschen 4 uur 's avonds en 8 uur 's avonds moet licht branden in de parterres van alle huizen. By overtredingen vanboven- staande artikelen zal men op staandevoet doodgeschoten worden. De stad wordt direct een boete opgelegd. Tien gijzelaars moeten steeds op het stadhuis zyn, om de 24 uur worden zij door 10 andere afgeloscht. Deze aanplakbiljetten waren onderteekend door de Belgische militaire commandant >Cracia<r. Be Russische staatsschuld. De Russische legatie deelt, naar het Haagsche correspondentiebureau meldt, het volgende mede De Russische zaakgelastigde de heer de Bach heeft aan de Nederlandsche regeering den volgenden tekst overgemaakt van een telegram van de voorloopige Russische re geering te Omsk Overwegende, dat de naties, met welke hij verdragen had gesloten, heeft de voorloopige regeering van Rusland, bij monde van haar hoofd, admiraal Kolt3pak, in een oorkonde van 21 November verklaard, dat zij al de verbintenissen van de Russische schatkist op zich neemt, te weten de betaling van de procenten, de aflossing van de binnenlandsche en buitenlandsche staatsleaningen, alle beta lingen in overeenstemming met gesloten ver dragen, de bezoldiging van ambtenaars beambten waartoe de Russische schatkist tegenover wie ook, door bij die wet aan gegane verbintenissen, of op anderen wet telijke grondslag verplicht is. De teruitvoerlegging van die betalingen zal gelijken tred houden met de hereeni- ging van het Russische gebied. De regeering verklaart al de daden der Sovjetregeering op het gebied van het Rus sische geldwezen voor nietig en van onwaarde, en afkomstig van muiters. Het Hbld. teekent by dit bericht aan, dat het nog slechts matige reden tot ver heuging geeft, daar de regeering te Omsk, voor zoover uit de verwarde berichteu van den laatsten tijd kan worden opgemaakt, slechts één van de vele regeeringen is, die zich in Siberië hebben opgeworpen en die blijkbaar aansluiting bij de entente zoeken. Het bericht is intusschen in zooverre van belang, als er uit blijkt, dat er onder de tegenregeeringen, die met meer of minder succes de Bolsjewiki bestrijden, althans op zijn minst één is, die tegen het annuleeren der staatsschulden opkomt. Indien de en tente het binnen korter of langer tijd van de sovjet-regeering wint, dan zal dit an- nulleeringsdecreet echter uit den aard dsr zaak niet gehandhaafd worden, al blijft dan natuurlijk af te wachten, in hoeverre de uitgemergelde Russische staat op den duur aan zijn verplichtingen zal kunnen voldoen. 0 Een ultimatum van Fock. Berlijn, 2 Dec. Gisteren heeft, maar- sehalk Foch tot de Duitsche commissie voor den wapenstilstand een ultimatum gericht met een termijn van 24 uren, betreffende de uitlevering vau de beste en sterkste locomotieven, waarin de Fransche eischen opnieuw werden geformuleerd. De voorzitter van de wapenstilstandscommissie staatssecretaris Erzberger, heeft een be middelingsvoorstel gedaan, volgens hetwelk alle locomotieven, die thans gerepareerd worden, zoodra za gereed zijn, zullen worden uitgeleverd. Als termijn van le vering wordt 1 Februari 1919 voorgesteld. "IEnnenland. Te Tiel w,erden 200 paarden voor slach ting aan het Rijksveekantoor aangeboden. In de plaatselijke bladen was als hoogste te besteden prijs genoemd fl.60 perK.G. Op de leveringsplaats werd medegedeeld, dat slechts f 1 betaald kon worden. Vele aanvoerders namen hun paarden weer mede terug. De exportcommissie van sigarenfabrikan ten meldt De heeren Mignot, Van Haansbergen, Opstelten, Van der Put en Schuyt, verte genwoordigende de export-commissie%van sigarenfabrikanten, hebben met het Kamerlid Fleskens Vrijdag en Zaterdag besprekingen met de N. U. M. gevoerd, welke tot re sultaat hadden, dat er zeer gegronde hoop bestaat op een redelijke oplossing. Maan dag had de slot conferentie plaats. Stop zetting van de fabrieken op Zaterdag zal nu voorkomen worden. 0 [Gearresteerd. Een berucht valsche kaartspeler werd te Delft gearresteerd. Hij had op het traject RotterdamDelft een onderofficier ruim f 250 afhandig gemaakt met het be kende kaartspel een-twee-drie-k la veraas Een soldaat, die mede^ in den coupé zat, had f20 verloren. De politie had moeite den man tegen het publiek te beschermen. Doodgestoken. Men seint uit Groningen De 17-jarige Mast werd Zondagavond bij een twist in den hals gestoken en over leed spoedig daarna. De 18-jarige dader werd aangehouden. De gewezen Duitsche Keizer. Het Ned. Corr.bureau meldt De regeering heeft een eommissie inge steld bestaande uit de heeren mr. B. C. J. Loder, prof. mr. A. A. H. Struycken en mr. A. E. Bles, die rapport zal uitbrengen over de positie, die de vroeger Duische keizer hier te lande inneemt. De commissie zal de verhouding hebben na te gaan, waarin de Nederlansche regeering staat tot de rechtsvragen, die ten opzichte van de toelating en het verblijf van den vroegeren Duitschen keizer hier te lande kunnen rijzen. Een correspondent te Londen seint Een hoofdartikel in de Times, dat de kwestie van de uitlevering van den voorma- iigen keizer bespreekt, zegtHet eenige argument tegen het al onze pogingen om dezen aartsmisdadiger voor het gerecht te brengen, is dat hij op het oogenblik een slaafsche en verachtelijke figuur is, die zijn hoofd verbergt achter de ruïne, welke hij over zijn land heeft gebracht, en dat wij hem, wanneer wij hem vervolgen, te veel waardigheid verleenen. Lloyd George heeft ons verteld, dat de grootste rechtsgeleerden in dit land tot de eenstemmige conclusie zijn gekomen, dat de keizer schuldig is aan een zwaar ihisdrijf. Tot hiertoe is alles goed. Doch elkeen, die de wet heeft bestu deerd, weet, dat het geen gemakkelijke zaak zal zijn om in zulk een geval recht te erlangen. Er zijn groote moeilijkheden ver bonden aan het zich beroepen op het uitleveringsverdag met Nederland, ten aan zien van de zaak des keizers. De misdaden, waarvoor de uitlevering is gedacht, moeten, indien liet verdrag kan worden toegepast, zijn gepleegd op het grondgebied van het land, dat de uitlevering verlangt. Duitsch land zou b.v. aan Nederland kunnen ver zoeken den keizer wegens zijn vergrijpen uit te leveren, doch wij kunnen zulks niet, tenzy de misdaden op ons grondgebied zijn begaan. Misschien kan het tot zinken brengen van de Lusitania den keizer binnen het be reik van het strafrecht jjrengen, doch dit is een kwestie van opvauing, waaromtrent alleen rechtsleerden een besliste meening kunnen uitspreken. Het is evenwel niet onbil lijk om te verwachten, dat de vindingrijkheid bij het ontkomen aan de justitie door een gelijke vindingrijkheid bij het brengen van den schuldige voor het gerecht zal worden geëvenaard. Het kan zelfs zijn, dat wan neer het gewone strafrecht niet kan worden aangewend, de hulpbronnen der beschaving nog niet zijn uitgeput. Dankbaarheid der Belgen, of koe Hollanders in België behandeld wordeu. Onder dit opschrift deelt S. K. in het Rotterd. Nieuwsblad o.m. mede Op reis naar Luik besloten wij in Visé een kijkje te gaan nemen en werden daar door een groep van wel drie honderd Bel gen uitgescholden met de benamingen van Kwatta, vuile Hollanders, Kaaskoppen en verdere liefelijke benamingen en ten slotte met steenen, blikken, slik en andere pro jectielen nagegooid. Te Luik kregen we voor 7 personen 2 kamers met één bed, om aldus te over nachten. Terwijl we het bovenstaande overnemen om een ieder te waarschuwen zijn nieuws gierigheid nog wat op te schorten, willen we toch opmerken, dat de ontvangst niet overal dezelfde isgetuige de huldiging die voor twee weken Hollanders te Brugge hebben ondergaan. Ook schrijven toeristen in de N. Rott. Ct. dat ze Vrijdag 11. een goed hótel vonden in Kaiserhof en hun alle medewerking als journalisten werden verstrektzoodat men niet direct een al gemeen oordeel mag uitspreken, na deze ontvangst te Visé. Lastig geval. Te Swalmen (Limburg) heeft zich het volgende eigenaardige geval voorgedaan. Mej. II. had van de Belgische regeering bericht ontvangen, dat haar man gesneuveld was. Ongeveer een jaar later is zij her trouwd. Nadat ze nu ruim een jaar met haar tweeden man samengewoond heeft, kwam verleden week haar eerste man weder op dagen. 0 De macht van het kleine. Volgens opgaaf van de Vereeniging van Nederlandsche eikelhandelaren, gevestigd te Zwijndrecht, bedraagt de eikeloogst over het geheele land eene hoeveelheid van 8.000.000 K.G., een waarde vertegen woordigende van ruim f 1.100.000. 0 Een noodlottige ontploffing. Men seint uit lJmuiden Hedenmorgen heeft aan boord van den ih de Visschershaven liggenden zeillogger De Drie gebroeders lJmuiden 422 een carbidontploffing plaats gedad, waarbij 2

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2