Na uitputtende ziekten, Ruwe - huid, Hoesten en verkoudheid! We wilden Hollandsch geld wisselen en gingen daartoe een bank binnen. Hier hoorden we, dat een gulden niet veel waarde had, wegens een ophanden zijnden oorlog met NederlandOveral viel ons de verandering van houding op, wanneer de bevolking bemerkte, dat wij Nederlanders warenDiep getroffen besluit de schrijver door de dingen die we onder vonden hadden en de valsche inlichtingen die in België omtrent ons volk gegeven worden, keerden wij huiswaarts." De schrijver spreekt ten slotte de hoop uit, dat degenen, die in ons land gastvrijheid hebben genoten en ons volk beter hebben leeren kennen, juiste inlichtingen over ons land in België zullen verspreiden, zoodra zy in hun land zijn teruggekeerd. Wij meenden dat, na al wat wij in de laatste vier jaar voor de Belgen gedaan hebben, een andere toon zou opklinken. Nu zal er bij het weldenkende deel der bevolking wel een gevoel van dankbaarheid zijn voor wat Nederland deed aan al die duizende ellendigen die onze grenzen over trokken, toch vreezen wij, dat die schreeu wers, die maar blyven stoken tegen ons land, ons nog heel wat kwaad kunnen brouwen. Het is te hopen, dat, waar Nederland en België voor de komende jaren zoo op elkander zijn aangewezen, alles gedaan zal worden om de beide volkeren tot elkander te brengen. Dat overigens a ondank 's werelds loon is«, behoeft niet nader te worden ver zekerd. koortsen, Spaansche griep, Zenuw ziekten, Influenza enz., gebruike men Mljnhardt's LeVetOgeil Dit zal U spoedig de verloren kraeh- ten wedergeven. Bus. v. f 0.90, fl.75, f4.25, f8.25. Fabr.a. mijnhardt, zeist. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. "bottenland. De wapeustiUtand. v Londen, 5 Dec. Officieel Engelsch be richt. Onze troepen hebben gisteren hun opmarsch naar den Ryn hervat. Des avonds hebben zy de algemeene linie Kronenburg SchleidenDüren bezet. Neuwied,«5 Dec. De overgang van het eerste leger van generaal von Eberhardt over den Rijn is feitelijk geëindigd. Het opperbevel van het eerste leger heeft heden Neuwied verlaten. Er is met het af breken van de schipbrug een aanvang gemaakt. De Amerikanen zyn Mayen reeds binnen gerukt. Keulen, 5 Dec. Gistermiddag is het gedeelte van Oberkassei, dat op den linker Rijnoever is gelegen, door Belgische cava lerie bezet. Odenkirchen, 5 Dec. 's Ochtends is een Belgische afdeeling ter sterkte van onge veer 50 man hier binnengetrokken om kwartier te maken voor 500 man troepen, welke 's middags zouden aankomen. Hier mede heeft de vijand thans ook het nijver- heidsgebied van MünchenGladbach bereikt. Dusseldorp, 5 Dec. Middags zijn twee Belgische cavalerie-afdeelingen, ter sterkte van 300 man, het gedeelte van Dusseldorp op den linker Rijnoever binnengetrokken. Het verkeer tusschen de beide Rijnoevers is verboden. Ook het vervoer van levens middelen en melk uit het bezette gebied naar het stadsgedeelte op den rechter Ryn- oever is niet geoorloofd. Alle lokalen moe ten 'savonds om zeven uursluiten. Samen schoolingen zijn verboden. De Belgische cavalerie rukt verder naar Kleef op en wordt door infanterie afgelost. Parijs, 5 Dec. Overeenkomstig de be palingen van den wapenstilstand, zijn de Duitschers begonnen met de geëischte te rugbetaling. Driehonderd millioen pond sterling in goud, die van de Russische schatkist af geperst waren, zijn door de Duitschers aan de geallieerden terugbetaald, die het be drag zullen bewaren tot de sluiting van den vrede. De Duitschers geven ook eiken dag ge stolen kunstschatten terug. De waarde van deze reeds terug gegeven kunstwerken wordt op 2 milliard francs geschat. Algemeene afschaffing van den dienstplicht. Londen, 6 Dec. In een rede zei minister Churchill, dat de Engelsche vertegenwoor digers ter vredesconferentie zullen voorstel len algeheele afschaffing van den dienstplicht door Europa. Churchill aan het woord. Te Dundee heeft Churchill gezegd: Wy zijn van plan Duitschland voor het kwaad dat het gedaan heeft, tot den laatsten penning te laten betalen, dien het betalen kan. Het moet ton voor ton met zijn schepen betalen, zijn goud, waaiden en alle te realiseeren activa opgeven waarover het beschikt. Wij zijn van plan van Duitsch land deze dingen als algemeene schadever goeding te verlangen. De eenige beperking die wy zullen stellen, is dat wy, hun deze betaling opleggende, moeten oppassen haar niet in een vorm te verlangen die onzen handel afbreuk zou doen. Wij moeten ten aanzien van de oorlogsvergoeding een po litiek vermijden, die in Duitschland arbeids voorwaarden zou scheppen van «sweating* en slaafschheid, daar dit een nadeeligen terugslag zou hebben op de loonen in En geland. Bet dankbare België. In tegenstelling met het bericht uit Visé, in ons vorig nummer, volgt hier een ont boezeming, weergegeven door den Vlaam- schen componist Emiel Hullebroek, met de volgende inleiding In die liefde voor ons land paart zich een gevoel van dankbaarheid en onuitspre kelijke erkentelijkheid Voor alles wat het Nederlandsche volk in de afgeloopen jaren voor België heeft gedaan. Die dankbaar heid en erkentèlykheid uiten zich in het «Danklied* van Johan de Maegt, waarin de uittocht naar Nederland wordt geschetst en waarvan het laatste vers luidt Er klopt een hart in Nederland Het klopt voor ons De molens draaien, Het klopt zoo trouw De naaldjes naaien, Het klopt zoo warm 1 De haarden laaien, Het houten dorpken groeit in 't zand O Holland, langs uw ranke wegen, O Holland, in uw huis van zegen, Daar klopt ons hart uw harte tegen Daar klinkt de klank Van dank Naar Vlaamschen trant, Daar klinkt ons lied voor Nederland barsten, springende lippen, winter handen. Gebruik FUROL. BINNENLAND. Wat het „Volk" verwacht. De heer Schaper roept in het »Volk« mr. Troelstra tot de orde wegens diens nieuwe voorspiegeling aan de (moderne) arbeiders om langs anderen dan zuiver par lementairen weg, de leidende factor in ons staatswezen te worden. Dat kan ons op een nieuwe operette revolutie komen te staan, verzucht de heer Schaper, die, anders dan de fantast Troel stra, in de S. D. A. P. het nuchter ge zond verstand vertegenwoordigt. Het «Volk* zelf is niet scherp in zijn beroordeeling. Het blyft blijkbaar met Troelstra hopen, dat de omwenteling in Oost- en Midden- Europa naar het Westen zal overslaan, ook Frankrijk, België, Engeland zal aansteken en «straks in heel Europa de arbeiders klasse de leiding van staat en maatschappij in handen neemt. Verder speculeert het «Volk* er op, dat de regeering in haar machtsgevoel de sociale eischen zal afwijzen of op de lange baan schuiven, en dat zij dan al ziet het blad nog niet de ma«sa der geloovige arbeiders naar de roode vaan overloopen bij de stembus de nederlaag zal lijden. o Rechtzaken. Uit een magazyn der firma J. Bood aan de Weste Wagenstraat te Rotterdam, waarin het personeel door de. malaise in de zaken in een paar weken geen voet had gezet, is voor een bedrag van f 37.000 aan zijde en mantelvoering gestolen. Het is de po litie gelukt op een gedeelte van het ge- stolene ter waarde van f 10.000 beslag te leggen bij een grossier in de Kruisstraat en een manufacturier in de Lambertusstraat. De grossier had de zijde reeds uit de zesde hand gekocht. De beide inbrekers, die den diefstal gepleegd hebben, zijn bekend. Cemité veer Belgen. Naar wij vernamen, is het totaal bedrag door het Comité voor België door bemid deling van den Belgischen gezant baron Fallon aan koningin Elisabeth overgemaakt, thans tot frs. 4.000.000 gestegen. Het Comité is voornemens de lijst te sluiten en een album met de namen der contribuanten te doen vervaardigen, ten einde dit met de alsnog disponibele gelden aan de koningin der Belgen aan te bieden. Naar de «Leeuw. Ct.« verneemt, komt oud-minister Posthuroa ernstig in aanmer king voor de benoeming van president directeur der Centrale Werkgevers-Risico- bank, waarvan hij vóór zijn ministerschap een der directeuren was. o Steun aan gedemobilliseerden. (Officieel.) Zeer veel dienstplichtingen zullen, nadat zij in de burgermaatschappij zyn teruggekeerd, in verschillende opzichten steun behoeven, zoo voor hun gezinnen als voor zich zeiven. Die steun betreft o. a. levensonderhoud, kleeding, gereedschap, ver huiskosten, verkrijgen van loongevenden arbeid en crediet voor bedrijfshoofden.» Omtrent het verleenen van dezen 6teun geldt het volgende Levensonderhoud. Zooals reeds is bekend gemaakt, wordt de kostwinners vergoeding, die verwanten van dienstplich tige genieten, nog eenigen tijd uitbetaald, nadat de dienstplichtige met verlof is ver trokken. Die tijd was aanvankelijk be paald op 30 dagen, maar is nader vast gesteld op 60 dagen. Er zullen zich echter vele gevallen voor doen, waarin de kostwinnersvergoeding die alleen voor de verwanten van den dienstplichtige strekt niet voldoende zal zijn, voor het geheele gezin, wanneer de dienstplichtige daarin teruggekeerd is. In die gevallen zal vanwege het Koninklijk Nationaal Steuncomité verdere hulp worden verschaft. Ook zal er in onderscheidene gevallen nog behoefte aan geldelijke» steun bestaan na het verstrijken van bedoelden termijn van 60 dagen, doch na dien tijd zal het Kon. Nat. Steuncomité zich met de volle dige zorg van de noodige hulp belasten. Verder zullen ook sommigen, die geen kostwinner voor anderen zijn en alleen in eigen onderhoud hebben te voorzien, zich voorloopig niet zonder geldelijken steun kunnen redden. Ook over dezen strekt het Kon. Nat. Steuncomité zyn zorg uit. Om voar dergelijken steun in aanmer king te komen, moeten belanghebbenden dezen aanvragen bij het steuncomité in hun woonplaats. Bestaat zulk een comité in hun woonplaats niet, dan behoort de aan vraag te geschieden bij den burgemeester. Kleeding, gereedschap, ver huiskosten. De dienetplichtigen ver krijgen de beschikking voor particulier ge bruik over een paar schoenen en eén stel onderkleeding van hun militaire uitrusting. In werkkleeding en gereedschap en, zoo noodig ook in verhuiskosten, voorziet de Kon. Nat. Vereeniging tot steun aan mili ciens. Deze vereeniging heeft in nagenoeg alle gemeenten een afdeeling of een corres pondent. Het adres van de afdeeling of van den correspondent kan ten gemeente- huize worden gevraagd/ Verkrygen vanloongevenden arbeid. Hiermede bemoeit zich in de eerste plaats de dienst der arbeidsbemid deling en werkloosheidsverzekering, die o.a, door middel van arbeidsbeurzen en corres pondenten alle werkzoekenden doet inschrij ven bij de arbeidsbeurzen in hun woon plaats. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft tijdens demobilisatie ten aanzien van alle dienstplichtigen, die bij hun terugkeer in de burgermaatschappij in enigerlei vorm hulp wenschen, van hun commandanten een ingevulde kaart ontvangen. Een af schrift of uittreksel van elke kaart is ge zonden aan een of meer der volgende drie instellingen de dienst der arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering, de Kon. Nat. Vereeniging tot steun aan miliciens en de regeeringscommissie voor het mid- denstandscrediet. Voorts is aan het departement van oor log eenigen^ tijd geleden opgericht een Rijksbureel Bemiddeling voor Verlofsofficie ren, waarvan de naam reeds doet blijken, dat dat bureel aan verlofsofficieren hulp verschaft bij het zoeken naar een burger lijken werkkring. Voor vaandrigs is het bureel in gelijken zin werkzaam. Crediet voorbedrijfshoofden. De reeds genoemde regeeringscommissie voor het middenstandscrediet verstrekt aan be- drijfshoofden, die geen voldoenden borg kunnen stellen, credieten, waarvoor de staat en het Kon. Nat. Steuncomité ieder voor een deel*%org blijven. Wy hebben volop te eten. Dit beweert de Haagsche correspondent van de Daily Express in een telegram van 1 dezer, en hij dringt er met allen nadruk opaan, dat de 100.000 ton levensmiddelen, die Amerika zal leveren, zullen worden opgehouden, daar we ze anders aan de Duitschers zullen verkoopen. Deze waarheidlievende correspondent durft verklaren, «dat de bevolking van Ne derland stuk voor stuk tweemaal zoo goed van levensmiddelen is voorzien als de be volking van Engeland.* Zóó wordt het buitenland, dat nog op andere wijze tegen ons wordt opgehitst, ingelicht o De uitvinding van den commies-titulair by den P. en T.-dienst, den heer E. W. R. Dehaas (gelijktijdig seinen en ontvangen langs één telegraafdraad op één Hughes- toestel) belooft volgens de «P.T.T.* voor de ontwikkeling van het telegraaf bed rijf van ongekende beteekenis te zullen worden. Volgens het blad zal de uitvoering wel spoedig op ruime schaal geschieden. De Engelsche Marine in IJmuiden. Wie in deze dagen in IJmuiden komt, zal verbaasd zijn over het groote aantal Engelsche oor logs vlaggen in de haven. Deze heeft dan ook bijna het' aanzien van een Britsche marine-haven. Zooals men weet, is er sinds eenigen tijd een groote Engelsche kruiser gestationneerd als moeder schip van de talrijke mynen vegers die thans op zee druk aan den arbeid zijn voor het herstel van de veilige vaart. Met het voortdurende mistige weer komen er tel kens zeer veel van die vaartuigen binnen. De bemanningen brengen heel wat vertier in de haven. De kruisers, welke als moeder schip dienst doen, blijven voor een periode van veertien dagen. Deze schepen worden dan weer afgelost. Er komt ook geregeld een torpedojager binnen, die 36 mijl heet te loopen. Deze voert de post en andere zaken aan voor de bemanningen der mijnenvegers. Alles wordt aan boord van den kruiser gebracht en daar gedistribueerd. De bemanning van het moederschip bestaat uit 500 kop pen. Er is ook een muziekkorps aan boord. De mijnenvegers, die op sommige dagen ten getale van acht groote speciaal voor het doel gebouwd en vier treilers binnen komen, zijn alle behoorlijk bewapend. De vegers hebben ongeveer de grootte van ons oude pantserschip «De Schorpioen*. o Het gas en de koleunoad. Naar aanleiding van de verontrustende berichten over den aanvoer van steenkolen hebben >wij aan den heer van Ever- dingen te Amsterdam, waarnemend di recteur der gasfabrieken, gevraagd, hoe het in dezen tijd met het verstrekken van gas zal gaan. Genoemde autoriteit had alle hoop, dat de sper-uren voorloopig zoo kon den blijven, als zij zijn, mits het publiek blijft begrijpen, dat het zeer zuinig moet zijn. Wanneer op den steun van het pu bliek gerekend kan worden, zal het ver moedelijk niet noodig zijn scherpere maat regelen te nemen. De directie had ge hoopt, in November meerdere vrijheid te geven en toen is aanvankelijk minder streng opgetreden tegen hen, die het maximum overschreden. Tengevolge van de inge treden schaarschte is het nu niet mogelijk mildere bepalingen in het leven te roepen. Komen de Engelsche kolen, waarvan sprake is, wordt de aanvoer van Limburg- sche kolen grooter (men hoopt, dat een groot deel voor de gasfabrieken bestemd zal worden) en wordt er de noodige gas- olie toegewezen, waartoe ook plannen be staan, dan znllen de hoeveelheden ter aan vulling van de bestaande voorraad, tenge volge hebben, dat de sper-uren niet ver scherpt behoeven te worden. Het publiek moet echter zuinigheid blij ven betrachten. Er zijn nog altijd men- schen, die denken, dat ze op meer gas recht hebben, dan anderen. (N. v. d. D.). o De sigareiuityrerhaid. Naar aanleiding van de conferenties van de exportcornmissie uit de sigarenindustrie met de N. U. M,, waarbij, het Tweede Kamerlid de heer Fleskens mede aanwezig was, is het volgende resultaat met goed keuring van den minister van landbouw verkregen. Alle N. U. M.-heffingen zijn vervallen. Er treedt daarvoor een administratierecht in de plaats van 1 pet voor sigaren tot en met f 79 verkoopsprijs2 pet. voor sigaren van f80 tot en met f149 ver koopsprijs; 3 pet. voor sigaren van f150 tot en met f 249 verkoopsprijs5 pet. voor sigaren boven f 250 verkoopsprijs. De 10 pet. N. U. M-obligaties worden voorloopig niet meer uitgegeven, totdat het besluit is genomen, dat de staat de garantie voor de obligaties overneemt. Voor Indië blijft de heffing van 1 pet. over alle prijzen gehandhaafd. Over de opheffing van het binnenlandsch vervoerverbod en algeheele opheffing van de uitvoerranisoeneering zal nader worden beraadslaagd. (Hdbl.) China en Nederland. Reuter seint ons uit Londen, dat blijkens een telegram aan de Times uit Peking d.d. 1 dezer de Chineesche regeering is vooruitgeloopen op verwachte vertoogen van de geallieerden en op groote schaal een begin heeft gemaakt met het interneeren van Duitschers. Twintig groote tempels in de buurt van Peking zijn gereed gemaakt om ben te ontvangen. De kin deren laten zich vrijwillig met hun ouders mee-interneeren. De verstoordheid van de geallieerden tegen de Nederlanders alhier, kwam tot uiting in de pressie die de geallieerden op den president der Chineesche republiek oefenen, om de uitnoodigingen der neu trale gezanten voor het presidentieele feest maal op Vrijdag te doen intrekken. De houding van den Nederlandsche vertegen woordiger terzake van de Duitsche aan gelegenheden in China, is aanleiding tot die houding der geallieerden. ANG A-bonbons. Doos 50 en 90 ct, Vastzittende hoest, slijm op de borst, Bronchitis en Kinkhoest. ANGA-siroop p, flacon fl.50. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. By Apoth. en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Iiinvt- hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Naar wij vernemen bestaat het voornemen bij eenige personen om Zater dag 14 December a. s., gedurende den namiddag een Oranjebetooging te houden. Donderdagavond zagen we eensklaps de gemeente hel verlicht en dacht men aan een brand nabij de Herptsche poort. Het bleek weldra dat te Ilerpt het huis, gelegen tegenover de boterfabriek, bewoond door een zadelmaker, in lichte laaie stond en spoedig geheel was uitgebrand. Hierbij bleef de brand bepaald. Werkendam. Bij den landbouwer A. P. aan de Schans, is door rijkspolitie huis zoeking gedaan. Een geslachte koe werd in beslag genomen. Tegen den landbou wer werd procesverbaal opgemaakt. Aalst. Tot ouderwijzeres aan de open- bate school is benoemd mej. A. de Geus. te Puttershoek. Aalburg. De nieuwe boerenleenbank «Landbouwbelang*, is in werking. Deze bank is in de eerste plaats opgericht, in 't belang van de iandbouwvereeniging, die, zooals de bewijzen reeds hebben aange toond, nu na den oorlog, zeer zeker een hooge vlucht kan nemen. Een ieder die eenigszins met de toestan den alhier bekend is, zal wel begrijpen, dat het voor de Iandbouwvereeniging on mogelijk was, bij de bestaande leenbank aan te sluiten, waarom deze voornamelijk in 't belang der landbouwers van Wijk en Aalburg is opgericht. De bank betaald voor inlagen 3 proc., dat zoodra mogelijk zal worden opgevoerd tot 3]/3 proc. de voorschotten zijn 4ys proc. Bestuur bestaat uit de heeren D. van Wijk, Directeur, C. van Helden en T. A. Smokers, Kassier, A. Michaël. Audel. Maandagavond vergaderde de Ant. Kiesv. Nederland en Oranje* alhier. De voorz. de heer J. G. Schouten opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Op de groslijst der candidatenlijst voor de Prov. Staten werden de volgende na men geplaatst. 1. A. D. v. d, Schans Rijswijk. 2. C. Branderhorst Genderen. 3. J. Hoek Sprang. 4. J. J. v. Oort Werkendam. 5. C. Vos Wijk. De heer A. J. Schouten houdt thans zijn referaat over «Tweeërlei democratie« Spr. gaat de gebeurtenissen Van den dag in groote trekken na. Onze tijd staat in het teeken der revolutie, de consequentie van een valsche democratie, Spr. gaat na wat democratie is en schetst de democra tie -van de Ant. partij op heldere en be vattelijke wijze. In de rondvraag brengt de voorz. de vraag ter tafel of het niet gewenscht zou zyn voor onze arbeiders een spreker op te laten treden, met het doel een Chris telijke werklieden-organisatie te krijgen. Er rust ter degen een schuld op ons. Onze tijd dringt er toe en nog te veel smeekt Troelstra uit naam van arbeiders, die zich noodgedwongen bij de S.D.A.P. hebben aangesloten. Met algemeene stemmen wordt besloten den heer Schouten van Rotterdam, lid der tweede kamer als spreker uit te noodigen. Hierna sluit de voorz. de vergadering met dankzegging.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2