voor bet Land van Heusdon 80 Altena, de Langstraat en de - Bommelerwaard. No. 3833. Zaterdag 1 December. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Het geheele gezin ran den Czaar vermoord. Het blard Golos Kiewa meldt, dat de volgende bijzonderheden bekend geworden zijn over den moord op het gezin van den czaar. De geheele familie werd doodgeschoten, de czaar, de czarin, de troonopvolger en ook de vier grootvorstinnen. Tegelijk 'met de czarenfamiiie werden verscheidene leden van hun gevolg vermoord. De ka merdienaar van de czarin, die kort te voren door de bolsjewiki was gevangen genomen, ontkwam daardoor dit Tot. Het gelukte hem te vluchten en belangrijke verklaringen af te leggen betreffende deze gebeurtenis. Daaraan wordt het volgende onjjpend De laatste weken voor den moord werd het geheele gezin in een kamer opgesloten, waar hun een enkel bed ter beschikking stond. Daarop sliep de czarin. De andere leden der familie waren gedwongen zich op den harden grond neer te leggen. In de kamer bevond zich dag en nacht een wacht van de roode garde. Geen oogen- blik bleef de czaar of een der leden zijner familie zonder toezicht. Zij stonden bloot aan de meest ongehoorde beleedigingen. Dikwijls wekten de wachten hen midden in den nacht en dwongen hen op de bru taalste en onbeschaamste vragen te ant woorden. De onverdragelijkste beleedi gingen werden den grootvorstinnen aange daan. Bij zijn verklaring voor de com missie van onderzoek zei de kamerdienaar dat de dood voor de geheele familie een verlossing was. De terechtstelling hUd als volgt plaats In den nacht van 17 Juli deeide de com missaris Andejef den gevangenen mede dat zij zouden worden gefusilleerd, waarop zij naar een keider werden gebracht, tegen den muur geplaatst en doodgeschoten. Op het laatste verzoek van den czaar werd hij met den zieken en uitgepulten troonop volger op den arm doodgeschoten. De grootvorstin Tatiana, die door verscheidene kogels was gewond, werd met de geweer kolven doodgeslagen, in denzelfden nacht bracht men de lijken uit Jekatirinnenburg weg en verbrandde ze op 40 werst van de stad. De kamerdienaar vond onder de asch een diamant, die aan de grootvorstin Olga toebehoorde en die zij in haar lijfgoed had genaaid. Nadere bijzonderheden van deze vreeselijke daad werden door de Siberische regeering benoemde commissie van onder zoek vastgesteld. In deze commissie hadden zitting twee professoren van de universiteit van Tomsk en Jekaterinnenburg. Den vol genden dag maakten de Bolsjewiki den moord op den czaar bekend doch de dood der overige leden der familie hielden zij geheim. De bloedsporen in den kelder werden van de muren gewischt en de sporen van de kogels met kalk bestreken. Toch gelukte het de commissie alles te ontdekken. Bij Wolopajewck en in Perm werden de grootvorsten Johan en Igor Kon- stantinowitaj Serge Michaelowitsj vermoord. Er gingen geruchten dat de grootvorstin Elizabeth Feodorófna leeft en zich in den Oeral ophoudt, Gemengd nieuws. Uit Troppau wordt gemeld, dat in het Oostenrijksche stadje Wagstadt, dat door Tsjechische militairen is bezet, deze laatsten zonder reden op de bevolking hebben ge schoten. De bevelhebber van de troepen had van den burgemeester verlangd, dat de troepen gedurende vier dagen door de stad zouden worden verzorgd, dat de wapen3 en de munitie van de volksweerbaarheid moesten worden ingeleverd en dat hij da bewoners van de stad tot handhaving van rust en orde zou aansporen, Om aan dit laatste te voldoen, begaf zich een deputatie uit het gemeentebestuur naar het plein voor het stadhuis, waar zich intusschen een groote volksmenigte had verzameld. Tot deze richtte een lid van het gemeentebestuur een korte toespraak, waarin hij de bevolking aanmaande de ru3t niet te verstoren, iedere botsing met de Tsjechisch-Slowaksche mi litairen te vermijden en rustig uiteen te gaan. De menigte betuigde door geroep hare instemming met het gesprokene. Een Tsjecho-Slowaksch soldaat schreeuwde echter plotseling: ^Vervloekte Duitsche bende!" Degeen die naast den schreeuwenden soldaat stond, wilde dezen naar de wacht brengen, en hierdoor werd het uiteengaan van de menigte vertraagd. De vóór het stadhuis geposteerde Tsjechische soldaten gingen met de bajonet op de- omstanders af en plotseling loste op circa tien pas vóór het stadhuis een Tsjechisch soldaat een geweer schot, waarop plotseling alle Tsjechisch- Slowaksche soldaten op het stadhuisplein begonnen te schieten. Vijf gewonden, allen burgers, bleven liggen. Op bevel van de Tsjechische officieren om niet te schieten hield dit wel langzamerhand op, maar vijf minuten later begon het weer, onder voorwendsel, dat er uit de huizen geschoten zou zijn, hetgeen echter volko men onjuist was. Ten slotte werd de rust in Wagstadt hersteld. o De gewezen Duitsche Keizer. De Times meldt, dat ten aanzien van den gewezen Keizer geen stappen gedaan zullen worden, voor over de zaak met de Amerikaansche regeering overleg is ge houden. Dit Montenegro. PARIJS, 4 December. (Havas.) De Montenegrijnsche regeering spreekt het be richt uit Weenen, dat de Skoepcjtina heeft besloten koning Nikita af te zetten en Montenegro met Servië te vereenigen, ten stelligste tegen. Foch over den volgenden oorlog. Het Parijsche weekblad Aux Ecoutes vertelt Na de vergadering van de Academie van wetenschappen, onderhield maarschalk Foch zich met eenige leden, waaronder Emilie Picard. Foch zeide Deze oorlog is afschuwelijk en schrik wekkend geweest, omdat hij industrieel was. Maar de volgende zal nog verschrik kelijker zijn. Men zal alle krachten ge bruiken. Welk een desolatie 1 Gelooft gij dan aan een volgenden oorlog, vroeg een der aanwezigen aan den maarschalk. Helaas, antwoordde hij, Duitschland bereidt hem voor Wij zouden er bij willen voegen Aan wie de schuld Wie belet thans het tot stand komen van een duurzamen vrede o Eeu contra-revolutieonair luitenant. ESSEN, 3 December. (Wolff.) Toen een luitenant van een doortrekkend regement van middag met ettelijke manschappen de roode vlag van het postkantoor wilde neer halen, schoot de bewaking op den luitenant en den man, die het karwij wilde opknap pen, waarbij de. luitenant een kogel in de loïlg kreeg. Na tien minuten was het voorval afgedaan. Havas seint uit Brussel, dat volgens de Gezette de Duitsche spionnagedienst, on- dauks den wapenstilstand, in België voort duurt. In een gemeente in de nabijheid van Brussel hebben de veldwachters twee Duitsche soldaten aangehouden, die als vrouwen waren vermomd en fotografische opnamen van Fransche troepen maakten. o De wapenstilstand. BERLIJN, 4 Dec. (Wolff). De Börsen- zeitung schrijft over den wapenstilstand en en den vredeUit de wijze, waarop de tegenwoordige machthebbers der entente de wapenstilstandsvoorwaarden uitleggen, kan men de vredesvoorwaarden opmaken. Het is reeds kenschetsend genoeg, dat men zich in de kringen der geallieerde regeering, naar het schijnt, den vrede niet als het resultaat van samenwerking met den tegen stander voorstelt. Integendeel thans reeds wordt in de besprekingen tusschen de ge- associeerdeu het program der vredesonder handelingen vastgemetseld, ten eerste om den Duitschen onderhandelaars 't verdrag ter onderteekening voor te leggenten tweede om den nog steeds gevreesden in vloed van den president der Ver. Staten te voorkomen. In plaats van verzoening vernedering en het vooruitzicht van nieuwen voikenhaatin plaatst van een volkenbond een toestand, welke van een economische en persoonlijke slavernij niet ver af staat in plaats van algemeene verbroedering vervreemding en afkeer voor tientallen van jaren of eeuwen. Wie weet of de messen der entente niet diepe sneden in het eigen vleesch zullen toebrengen. o Schade aau Belgische industrie BRUSSEL, 4 Dec. (Part.) Uit het voorloopig onderzoek van de Centrale Bel gische Industrieele Commissie is gebleken, dat de schade aan de Belgische industrie toegebracht door krijgsverrichtingen en het wegvoeren van werktuigen en materieel, op 6X milliard francs moet worden geschat. o- Fraukryks' financiën. PARIJS, 4 Dec. (Havas) De minister van financiën Klotz heeft aan de kamer en den senaat medegedeeld, dat de vrijheids- leening, waarvan het volledig resultaat nog niet bekend is, het cijfer heeft bereikt van 57.653.250.030 francs. Het buitenland heeft voor 938'millioen francs ingeschreven. De resultaten van de leening waren 50 pet. hooger dan eenige vorige leening. Het vertrouwen in Frankrijk's krediet, vooral bij de neutralen, neemt blijkbaar toe zoo schreef bijv. Argentinië in voor 425 millioen tegen 12>i millioen in 1917, Algiers voor 590 millioen in (v. J. 230), Marokka voor 56 millioen (v. J. 7>» millioen). Het getal inschrijvers bedroeg 7 millioen. Ter ver gelijking van het resultaat van de leeningen in Frankrijk en Duitschland diene, dat iedere Franschman gemiddeld over 700 francs heeft ingeschreven, tegen iederen Duitsr.her voor 200 francs. o De aanklacht tegen den ex-Keizer, Havas seint uit Parijs Inzake de klacht ingediend door mevrouw Prieur, wier man gedood werd bij het torpedeeren van de „Sussex", heeft de procureur-generaal Lescouve uitgemaakt, dat de boot als Fransch gebied was te beschouwen en dus de instructies tegen Wilhelm geopend kunnen worden. Eveneens zullen instructies geopend wor den inzake gelijksoortige beschuldigingen, o. a. wegens het beschieten van Parijs met verdragend geschut. Het Hof zal binnen eenige dagen be slissing nemenwanneer de Fransche rechter bevoegd verklaard wordt, zal een eerste onderzoek worden gelast en zal de uitlevering van Wilhelm worden geëischt. BINNENLAND. Mooril. Op een eerste verdieping irt de van der Poelstraat nabij de Tweede Middelandstraat te Rotterdam woont mejuffrouw F. H. Schoe, weduwe van wijlen den Hilversum- schen stationschef den heer A, Maaskant, een vrouw van 70 jaar, een klein vriende lijk stil menschje, over wie de buren met achting spraken. Dinsdagavond omstreeks 9 uur hoorden de benedenburen gestommel boven hen en ongeveer op hetzelfde uur hebben over buren twee mannen de woning van de weduwe Maaskant zien verlaten, welke mannen zoodra zij bemerkten dat zij na gekeken werden, hardloopende een goed heenkomen zochten. De benedenburen, die niet naar boven durfden, waarschuwden een vriendin der weduwe Maaskant in de buurt woonachtig en na gepleegd overleg werd de politie ter hulp geroepen. In de woning vond men haar geheel gekleed achterover, de armen wijd uitge spreid op den vloer der achterkamer liggen, nabij de deur. Zij was dood, een prop ge maakt van de schort, die zij droeg, was haar met geweld in den mond geduwd en dientengevolge met bloed bevlekt, terwijl sporen van worging aan den hals zichtbaar zijn. De daders hebben den hond der weduwe de straat opgejaagd, voor zij huu gruwel daad pleegden. Volgens de buren had zij haar pensioentje, waarvan zij in hoofdzaak leefde, een dag te voren ontvangen. o Kattcnslagcrij ontdekt. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. zijn aan Het Achterom te Dordrecht door de politie aangehouden de gebroeders H. en Th. van IJ., die zich aldaar op zeer verdachte wijze ophielden. Bij verhoor, bekenden zij daar op de loer gelegen te hebben voor de akattenvangerij® en zich reeds een 5-tal katten te hebben toege- eindigd en gedood. De politie zette haar onderzoek voort en ontdekte nu een compleet ingerichte »kattenslagerij«. Aan haken hingen een groot aantal gevilde beestjes, terwijl een restje, botjes en beentjes, de overblijfselen bleken te zijn van een door het keelgat verdwenen *poesje«. Aan het lugubre bedrijf is nu tenslotte een einde gemaakt. De jslagers« zijn on middellijk achter slot en -grendel gezet, terwyl de geheele inventaris<r der slach terij in beslag is genomen. o De broodkaart. De broodkaart van het 78e tijdvak, gel dig van Donderdag 5 tot en met Vrijdag 43 December, dus negen dagen, zoodat het broodrantsoen hiermee stijgt tot 311 gram per dag. o Duurtebijslag. Op vragen van het Kamerlid Kolthek betreffende de toekenning van een verhoog den duurtebijslag over 1918 of een bedrag ineens, luidt het antwoord van den mini ster van Binnenlandsche Zaken. In den ministerraad is besloten, te be vorderen, dat over 1918 een buitengewone uitkeering van 25 pCt. van den over dat jaar toegekenden duurtebijslag zal geschie den. Wetsontwerpen, waarbij de voor die uitkeering benoodigde gelden worden aan gevraagd, zijn in voorbereiding en zullen zoo spoedig mogelijk worden ingediend. De distributie. Door den minister van Landbouw is aan de verschillende rijksdistributie-kantoren een circulaire verzonden, waarin verzocht wordt, vóór 8 December mee te deelen, hoe lang de distributie voor de door de resp. kan toren gedistribueerde artikelen naar hun meening nog voortgezet zal dienen te wor den. Inbraak met bedreiging, Dinsdagnacht hebben een viertal perso nen door het uitsnijden van een ruit inge broken bij den landbouwer Vonk, op de Zandbeld bij Deventer. Zij dwongen Vonk, die alleen thuis was, door hem een pistool op de borst te zetten, zijn geld af te geven. Zeshonderd gulden namen zij mee. Bij hun vertrek gaven zij Vonk de hand en zeiden, dat zij ook nog een koe zouden komen halen. Vonk durfde niet uit bed te komen en om hulp te roepen, daar de bandieten gedreigd hadden hem te zullen doodschieten als hij buiten kwam. o Valsch geld. Bij de Nederlandsche Bank te Deventer is een valsch bankbiljet van f 1000 aan gehouden. Diefstal. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen den reserve-tweede-luitenant der in fanterie, die in eersten aanleg door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch voorwaar delijk was veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. Op 11 Mei 1918 had hij aan de Nieuwe Steeg onder de gemeente Herwijnen, 15 bankbiljetten van f100, toebehoorende aan het Rijk, uit een ijzeren geldkist wegge nomen, door die te openen met een valschen sleutel. Het Hof bevestigde het vonnis. o lit eeu interrieuw met den gewezen Duit schen kroonprins. Reuter's particuliere dienst seint uit Londen Volgens bericht dd. 4 December uit New-York heeft de gewezen Duitsche kroonprins in den loop van een lang gesprek met een correspondent van de Associated Press Maandag op Wieringen gezegd »Ik heb nergens afstand van gedaan en geen enkel document onderteekend, maar als de Duitsche regeering mocht besluiten om een republiek te stichten overeenkom stig die van Amerika en Frankrijk, zal ik volkomen tevreden zijn, als ik als eenvou dig burger naar Duitschland kan terug- keeren en bereid zijn om alles te doen ten einde mijn land bij te staan. De ex-kroonprius. Van Wieringen wordt o. a. aan de „Tel" gemeld De kroonprins lijdt aan hevige neerslach tigheid in zulk een stemming gaat hij op zijn bed liggen, en laat zich voorlezen door zijn vriend Zobeltitz. Volgens een ooggetuige steekt hy zich dikwijls in vol ornaat, met alle ridderorden aan, en paradeert zoo een uur lang terwyl hij zich in den spiegel bekijkt door zijn kamer. Omdaarna weer zijn gewone wollen trui en geruite pantalon aan te trekken. Voor zes maanden is het dominéeshuisje op Oosterland gemeubileerd gehuurd, en wel, voor de som van f2000. De kamers zijn goed verwarmd en eenvoudig ingericht. In de kamer, waar de kroonprins gewoonlijk huist, staat rechts van 't raam 'n ledikant, vóór het raam de schrijftafel. Om zijn tijd door te brengen speelt de kroonprins viool. Kort geleden heeft hij zich door bemiddeling van zijn betaalmeester Van den Bergh een handharmonica aange schaft. Zijn diner, dat om 7 uur begint, bestaat geregeld uit oesters en champagne gevolgd door soep, visch, vleesch meestal eendvogelen pudding als toespijs. Daarna volgt een uurtje after-dinner gout" en op zijn laatst halftien gaat de prins ter ruste. Zoodra een vreemdeling zijn kamer be treedt, schijnt de kroonprins allerminst op zijn gemak, presenteert den binnenkomende dadelijk iets te drinken, terwijl hij zelf het vertrek blijft op en neer loopen. Dikwijls beklaagt hij zich en zegt, dat hij 't eiland erg eentonig vindt, en dat altijd dezelfde wandelingen hem beginnen tegen te staan. Vaak gaat hij de polders in, en trekt dan strijk en zet de klompen aan. 's Avonds gaat hij niet meer uit, daar hij eenige dagen geleden in een greppel is te land gekomen. Met zijn lot heeft hij zich alreeds ver zoend. Hij schijnt te denken, dat hij hier wel altijd moet blijven, en vertelt aan zijn Hollandsch personeel dikwijls, dat hij bin nenkort een bezoek van zijn vrouw en kin deren verwacht, die dan na eenigen tijd weer vertrekken zullen »want op dit eiland, zullen ze liet wel niet lang kunnen uithouden®. Hij betreurt het gemis van rijpaarden en rijtuigen, die zoo goed »den anfüllen konden®. Om dit gemis niet als al te hinderlijk te ondervinden, schrijft hij veel en leest veel. Thee. De minister van Landbouw heeft in getrokken zijn beschikking van 26 Jan. 1918, houdende het verbod van aflevering van thee als drank of op welke andere wijze ook in hotels of café-restaurants, wachtkamers, kajuiten en dergelyke. Slaolie. De minister van Landbouw heeft opge heven het verbod tot aflevering en vervoer voor zooveel betreft slaolie (arachisolie) in flesschen. Manufacturen cn coufectie. Ten einde een juist overzicht te verkrijgen van den in Nederland aanwezigen voorraad manufacturen en confectie zal het Rijkskan toor voor manufacturen eerstdaags een inventarisatie houden. Nederland cn België. In de Daily Telegraph van 27 Novem ber komt, onder dagteekening van »Maan- dagmiddag«, dat is den 25 November, een telegram voer uit Parijs over »Nederland- sche neutraliteit.® Daarin wordt tegen onze regeering de beschuldiging geuit (in den vorm lately it was reported«) dat door Nederlandsch Limburg niet enkel ontwapende Duitschers waren doorgelaten, maar dat ook een groote hoeveelheid oorlogstuig over het Neder landsche gebied was heengebracht. Verder heet het nog Waarschijnlijk is (Ned.) Limburg nog vol Duitsche troepen en passeeren er 10.000 man per dag.« Volgens dezen Daily Telegraph-corres pondent te Parys zouden er 10.000 man door Limburg zijn getrokken. Wat er ach ter deze geruchten en berichten in de entente-pers steekt, blijkt duidelyk uit den aanhef van het telegram, waarin wordt verklaard, dat er ïdrie groote vraagstukken bij betrokken ziju, die hangende zijn tus schen de Belgische en de Nederlandsche regeering, »w. o. de heerschappij van Zeeuwsch-Vlaanderen over de Scheldemon- ding, en het lot van de Belgische bevolking, die in de buurt van Maastricht by Nedea- land was ingelyfd.® Geen paspoorten voor België. Het Belgische gezantschap meldt amb telijk, dat paspoorten voor België tot nader bericht niet zullen worden afgeleverd of geviseerd en deelt met 't oog hierop tevens mee, dat het voor belanghebenden tet na dere bekendmaking ouuoodig is zich aan het gezantschap of bij de consulaten te vervoegen. —o— Brutale inbraak. Van de omstandigheid, dat een bewoner van de Loosduinsche kade, te 's-Graven« hage, gedurende slechts enkele uren uit huis afwezig was, hebben inbrekers gebruik gemaakt om een brandkast, inhoudende een waarde van f30.000 aan geld en ef fecten, weg te halen. De kast had een hoogte van 1 M. Van dit ongelooflijk brntale stukje heb ben de medebewoners van het huis niets bemerkt. Alleen meende achteraf een bovenbuur eenig gestommel te hebben ge hoord, waaraan echter geen bijzondere aan dacht werd gewijd. Met f20.000 aau de zwier. Te Rotterdam is op telegrafisch verzoek aangehouden aangehouden de 19-jarige kantoorbediende N. d. W.» uit sneek, die verdacht wordt zich eenige dagen geleden te hebben schuldig gemaakt aan verduis tering van f 20.000, ten nadeele van de aGeldersche Credietvereeniging® te Leeu warden. In zijn bezit werd nog gevonden f18,550. De rest had hij met vrouwen verteerd. UÏOEGSEL Kfaiwsblail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5