Und van ALTHNA e Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3836. Woensdag 18 December1918. FEUILLETON. Zij, die zich op het volgende kivartaal toen- schen te ahonneerenont vangen de nog verschij nende nummers gratis. Insectenschade op gescheurd grasland in 1918. R RATES, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden j 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Ik stel me niet voor dat het onder werp hierboven vermeld, iedereen evenveel belang zal inboezemen. Toeh is het van te veel belang dat de ge gevens hierover, vermeld in een bro chure van de Landbouwschool te Wa- geningen algemeen verspreid worden. En daaromlaat ons zien wat ge noemde school bij onderzoek te weten is gekomen over deze kwestie. Er is veel geklaagd over slechte oogst op gescheurd grasland, Doch zeer veel schade die aan de vreterij is "toegeschreveu, moet worden ge zocht in de langdurige droogte, of in andere oorzaken die niet met het scheuren te maken hadden. Uit de enquête is wel gebleken, dat de mate waarin de vreterij door in sectenlarven is opgetreden, in de ver schillende streken van ons land zeer uiteenloopend is geweest en ook af hangt van de gewassen, die op de gescheurde perceelen zijn verbouwd, den tijd van scheuren, de grondsoort enz. Wat de vreterij aan dê verschil lende gewassen aangaat, kan opge merkt worden, dat de meeste bericht gevers de^h aver als het gewas op gaven, dat veel van vreterij te lijden heeft gehad. Uierbij dient in aan merking genomen te worden, dat ha ver. in verband met het gebrek aan veevoeder veel is verbouwd op deze perceelen, vooral op de zandgronden Als veroorzaker der vreterij wordt in de meeste gevallen de emelt op gegeven, hoewel ook de ritnaalden heel wat schade hebben aangericht. De emelt werd vooral gevonden op de lagere humus- en veenachtige zandgrondenf Uit Gelderland meldden bericht gevers, dat de ijzerhoudende en darg- EEN LEVENSBEELD. 56 «O ja, daar. wilde ik u juist om ver zoeken. Heeft u alles bij u, juffrouw «Jawel, meneer de avekaat. Ziet uwé, hier is het geboortebewijs dat is de trouw- acte, en hier heb ik den brief en 't por tretje, asjeblief. «Dank u.« De heer Verhagen neemt de papieren aan, ziet ze vluchtig in en legt ze onder zijn bereik, naast zich, op tafel. «Is 't zoo in orde, meneer vraagt Strijkman. «Die papieren, ja, de zaak, neen. Zou u er een eed op kunnen doen, dat dit jongmensch de zoon is van Nicolaas Makko Met het vroomste gelaat van de wereld antwoordt de pandjesbaas«Een eed Met liefde, meneer Met liefde Twee zelfs «Dus is u er volkomen zeker van Verhagen fronst even de wenkbrauwen, »'k Wou dat ik zoo zeker was van de honderdduizend, meneer. «En u, juffrouw, zou u er ook een eed op kunnen doen vraagt de procureur met nadruk. Eenigzins verward door de omgeving, de strenge blikken van den procureur en vooral gronden meer van vreterij te lijden hadden, dan de hoogere zandgronden. Waren de perceelen reeds een jaar bebouwd,, dan was de uitkomst juist andersom Waarschijnlijk zullen' op de lagere perceelen de emelten hoofd zakelijk de schade veroorzaakt heb ben, terwijl op de hoogere de rit naalden meer optraden. De emelt heeft een ontwikkelingsduur van eén jaar en is dus het volgende jaar ver dwenen, tenzij de langputmuggen weer hun eieren op dit veld afzetten de ritmaald daarentegen heeft een ont wikkelingsduur van 4 a 5 jaar. De schade door ritnaalden treedt dus enkele jaren achtereen op. Op de kleigronden heeft de haver over 't algemeen niet zooveel van vreterij te lijden gehad. Meerdere berichtgevers maken de opmerking, dat de haver en ook de andere halmgewassen zich in vele gevallen weer herstellen Door hun uitstoelingsvermogen en den voldoenden voorraad voedingsstoffen in den bodem, is een tamelijk sterk aangetast ge-was nog vaak in staat, een voldoende opbrengst te geven. Bij een eenigszins hollen stand in het begin moet men dus niet te spoedig tot uitploegen besluiten. De aardappelen hebben in enkele streken nog al te lijden gehad van de ritnaalden. Op sommige per ceelen o. a. te Akkrum trof men er 5--20 in één poter aan. De schade aan dit gewas is over 't algemeen echter nog al meegevallen en op ver schillende perceelen was de uitkomst uitstekend. Een der correspondenten merkte op, dat de aardappels, die ge poot werden met spruit, minder te lijden hadden dan die, welke zonder spruit gepoot waren. Een andere berichtgever deelt mee, dat de Eigen heimer minder last heeft van vreterij dan de Roode Star en meent dit te moeten toeschrijven aan de snellere ontwikkeling van den Eigenheimer. Beide waarnemingen wijzen er dus op, dat een snelle ontwikkeling de schade door vreterij doet verminde ren. Op een perceel waarop aard appels zouden gepoot worden en waar twee dagen tevoren de pootgaten waren gemaakt, vond de eigenaar in deze een groot aantal ritnaalden. In enkele zelfs 1518 stuks. De berichten over het slagen der erwten op de gescheurde gras landen zijn over 't algemeen gunstig. Bij de bruineenwitteboo- nen heeft de vreterij door ritnaald en emelt minder schade veroorzaakt dan de berichtgevers over 't alge meen mededeelen. De vroeg gezaaide boon en hebben minder te lijden ge had dan de laat gezaaide. Vroeg zaaien is dus aan te bevelen. Een der berichtgevers deelt mede, dat bij ervaring is gebleken, dat het vochtig maken van witte en bruine boonen met raapolie de aantasting door rit naald en emelt tegen zou gaan, Over den tijd van het scheuren zijn de meeste berichtgevers het eens, dat dit liefst vóór den winter moet geschieden, De zode kan dan goed verteren en de vorst kan helpen, om de structuur van den grond te ver- beteren| Vogels, vooral meeuwen, hebben dan een goede gelegenheid een massa ongedierte te verdelgen. Enkelen beweren, dat het scheuren in het voorjaar aanbeveling verdient en gronden deze uitspraak hierop, dat de ritnaalden en emelten zich dan blijven ophouden in de zode, waar ze voldoende voedsel zouden vinden De ritnaalden zouden dan het volgen de jaar pas schade gaan aanrichten aan de cultuurgewassen. In 1919 kan dit door ons worden nagegaan. Over de verdere bewerkiug van het gescheurde land bestaat meer een stemmigheid Bijna allen raden een herhaalde bewerking aan met een lichte egge en het rollen met zware rolwerktuigen. Door de rollen wordt een betere verbinding verkregen van de onder: en bovengrond en een ge regelder watertoevoer naar de wor tels verzekerd. Ook kunnen door dit herhaalde rollen ritnaaldenen emelten gedood worden. Als bestrijdingsmiddel tegen de vre terij geelt een der berichtgevers aan, het vaak bewerken van den grond en het plaatsen van een kippenhok op het veld, waarmee hij zelf zeer goede resultaten verkregen heeft. Er moet voor gezorgd worden, dat de kippen 's morgens vroeg het veld op kunnen. In sommige gevallen zal dit middel aangewend kunnen worden, door de woorden van Kobus, die juist «moeder, mooi hier, hé zegt, stottert zij «Ja, ja, ziet u-u-uwé, een eed,« en zich herstellend, vervolgt zij op vaster toon »'k Heb 't kind zoo van straat opgenomen, en ik ga alleen op hem af, weet u. Strijk man heeft de pampieren gehad en herkon dadelyk den jongen, begrijpt u Dus die pampieren «Die papieren zijn volstrekt geen bewij zen, in 't minst nieti cc »Wablief? vraagt Strijk man verschrikt. «Een geboortebewijs en een trouwacte kan iedereen op het stadhuis doen lichten alleen de brief zou een bewijsstuk kunnen worden, wanneer »Ja, juist, die brief en 't portretje,c grinnikt de pandjesbaas. «Is er niemand buiten u, die den zoon van Makko zou kunnen herkennen. Een van de vroegere buren bijvoorbeeld ?<a «Och, meneer I Wie zou dat moeten zijn en bovendien als ik uwé nou op mijn woord van eerlijk, braaf mensch verzeker, dat hij het is Ik zal me toch zoo niet bezondigen, meneer, om een valschen eed te willen doen.<r Strijkman verdraait zijn oogen, zucht, en zet een gezicht als een catechiseermeester. «Men heeft mij verteld, juffrouw, dat dit ongelukkig jongmensch niet de zoon is van Makko, maar uw eigen zoon is.t Ver hagen ziet juffrouw Blommers scherp en uitvorschend aan. «Wa-wa-wa-t-zzzegt u daar De we duwe verschiet van schrik, maar herstelt zich spoedig en lacht. «Hè, hè, hè, dat 's grappig nou zouën ze mij nog een kind willen oplasteren, hè, hè, hè 1" Zij wischt zich van angst haar slapen en voorhoofd. Strijkman is eveneens hevig geschrokken, maar begint ook quasi hartelijk te lachen en grinnikt«Waar halen de menschen de leugens van daan En wie heeft dat gezegd, meneer de avekaat De heer Verhagen ziet het tweetal eenige oogenblikken doordringend en zwijgend aan, voor hij, op elk woord nadruk leggend, antwoordt: «Wie? Eenvoudig een jong mensch, iemand die zich bij mij heeft aan gemeld als rechthebbende op de erfenis van Een vale bleekheid verspreidt zich eens klaps over Strijkman's gelaat, zijn lippen beven en zijn oogen gaan rusteloos heen en weer. «Dorus is niet dood, maar te ruggekomen,!: die gedachte schiet hem blik semsnel door 't hoofd. Een siddering gaat door zijn geheele lichaam en hoewel hij zit, knikken zijn knieën en zwikken zijn enkels, terwijl zijn handen zich zenuwach tig openen en sluiten. Als een jammerlijke verschijning, die in eiken gelaatstrek schuld verraadt, zit hij daar, en juffrouw Juttner tegenover hem denkt«hij krygt er wat van 1 hij krijgt er wat van Ook haar is een rilling door de leden gevaren, maar zij houdt zich goed en tracht zelfs te glimlachen. Intusschen heeft Strijkman zijn zelfbe- maar meestal zullen er te groote prac- tische'(bezwaren aan verbonden zijn. Een ander deelt mede, succes te hebben gehad met een kalkbemesting vóór het scheuren. De werking bier van zal moeten gezocht worden in de verbetering van de structuur van den grond, bet gemakkelijker vrij komen der voedingsstoffen en de daar door veroorzaakte snellere groei der planten. Schuimaarde, die ook door een der berichtgevers wordt aanbe volen, zal wel op dezelfde manier werkzaam zijn. Uit Friesland werd bericht, dat de aardappelen die met spruit gepoot werden minder van de vreterij te lijden had gehad. Met zekerheid kan worden vastge steld, dat weilanden, die in den zomer vroeg dor worden, in vele gevallen veel insectenlarven herbergen. Zulke weilanden zouden bij voorkeur niet voor scheuren moeten worden be stemd. Het is aan te bevelen vóór tot het scheuren over te gaan op verschil lende plaatsen de zoden te onderzoe ken of er zich ook larven in be vinden. Daartoe volge hier ten slotte een korte beschrijving van de beide soor ten insectenlarven, die op gescheurd grasland voorkomen. De emelt (hamel, grauwe w o r m) is de pootlooze larve van de langpootmug, de bekende groote mug, die men 's zomers, (van Juni tot in den herfst) zoo vaak buiten aantreft. Zij wordt 84 c.M. lang, is vrij dik, grauw van kleur en bezit een taaie huid. Zij komen voort uit door de lang pootmuggen op grazige plaatsen en in losse weiden gelegde eieren. Dit geschiedt reeds in den zomer, maar aangezien zij dan nog klein zijn, heeft hun vreterij op die plaatsen nog niet veel invloed. Gedurende den winter blijven zij dieper in den grond, maar in het voorjaar beginnen zij opnieuw hun vreterij aan de plantenwortels en zijn dan zeer schadelijk In Mei of begin Juni verpoppen de larven, waarna de langputmug na eenige we ken uit de pop te voorschijn komt. De ritnaald (ook wel koper- of hardworm genoemd) is de gele, heersching teruggekregen, Hoewel nog bleek en eenigszin3 onvast van stem, ant woordt hij, zich tot een heeseh lachen dwin gend «Hè, hè hè, hè 1 dat is wel aardig, dat is casuweel.« «Moeder,vraagt fluisterend Kobus, die al dien tijd stil op zyn stoel is blijven zitten: «Moeder, heet ik nou Makko «Stil toch,« antwoordt vrouw Juttner even zacht, maar uiterst angstig dat hij nog meer zal zeggen. «Hou je mond dan toch.« Hoe zacht die woorden ook gesproken zijn, toch heeft de procureur ze verstaan en daarom richt hij nu 't woord tot den ongelukkigen idioot. «Wat zei je daar O ja, 'tis waar hij is immers doof? «Och heere ja, meneer «Kom eens bij mij.« De procureur wenkt hem tot zich. Kobus gaat om de tafel heen en staat nu naast den heer Verhagen, die hem zeer luid vraagt«Jij heet Dorus, is 't niet zoo Makko. «Zoo Vronw Juttner en Strijkman herademen op dat woord. «Dorus Makko Zijne moeder vragend aanziende, zegt de aangesprokene op doffen toon «Nou niets zeggen, hè «Ga jij maar weer zittenik begrijp genoeg. Hoor eens, baas Strijkman, ik zal maar niet langer omwegen maken jij bent een oude schurk en zij is je mede- cylindervormige larve van een knip- tor, een lange, smalle kever, die on der het maken van een knippend geluid omhoog kan springen, als hij op den rug ligt. Zij bezit drie paar korte pootjes, is in volgroeiden toe stand 23 c.M. lang en lijkt uiterlijk nog al veel op den meel worm, de be kende larve van den meeltor. BUITBNLANDSCH OVERZICHT. Het is Wilson voor en Wilson na. De machtige president van de Vereenigde Sta ten heeft den voet op Europeeschen grond gezet en zijn intocht in Frankrijk's hoofd stad gehouden. Met een eerbetoon en praal die zelfs voor een vorst buitengewoon zou den zijn is hij verwelkomd. Uit de uitvoerige berichten van verschil lende correspondenten vernemen wij dat «een zelden aanschouwde menschenmenigte op de been was«, dat de president «bloots hoofds en glimlachendde wolkomstgroe- ten in ontvangst nam, dat het rijtuig van mevrouw Wilson letterlijk bedolven werd onder de bloemen, allemaal zeer aardige bijzonderheden, maar toch in geen geval zoo belangrjjk als de berichten over de ge houden redevoeringen. Want in die redevoeringen kwam, zoo komt het ons voor, zeer treffend uit, het verschil in opvatting van een man als Poin- caré, vertegenwoordiger van de Fransche oorlogspolitiek en van Wilson. Natuurlijk begroef eerstgenoemde zijn meening wel onder een massa vriendelijke woorden, maar niettemin heeft ook hier de goede verstaan der maar een half woord noodig, hetzelfde wat van Wilson's rede o. i. te zeggen is. Poincaré's rede was natuurlijk zeer com plimenteus. Parijs en Frankrijk waren be- geerig in Wilson «den illusteren demokraat toe te juichen, wiens woorden en daden bezield zijn door de verheven gedachte, de filosofische vreugde, in de evolutie van de universeele wetten den voortreffelijken staatsman, die de wijze heeft gevonden om de hoogste politieke en moreele waar heid uit te drukken in bewoordingen, wel ke den stempel dragen der onsterfelijkheid. Men ziet het, zeer complimenteus. Maar dit nam niet weg, dat Poincaré toch heel fijntjes nog even te terstaan gaf, dat de geallieerden feitelijk aan de militaire hulp van Amerika nog niet veel hebben gehad. Zeker, hij loofde Amerika en den steun, «die spontaan tijdens dezen oorlog is ver strekt,!: maar hij liet toch duidelijk uitko- plichtige. Je zoekt mij met z'n beiden een rad voor de oogen te draaien deze jongen is niet de zoon van den hondekoop man, maar Strijkman heeft intusschen al zijn kalmte teruggekregen, neemt zijn toevlucht tot onbeschaamdheid en antwoordt «Dat zal u me dienen waar te maken, meneer de avekaatal ben ik maar een burgerman, daarom ben ik toch niet in de wereld om mij te laten uitschelden voor schurk, en ik zal het verder zoeken om «Wees bedaard, goede vrind, ik weet zeer goed wat ik zeg, ik herhaalde echte Dorus Makko is gevonden en .4 «Och wat uwé zeit 1 Kan hij dat be wijzen heeft hij pampieren »Neen.« Nou, dan staat het nog te bezien wie liegt, hij of ik ik zou wel eens willen zien wie de brutaligheid heeft om te zeg gen dat deze jongen niet Makko's zoon is.« Daar zaf ik je dadelijk gelegenheid toe geven.De procureur schelt en onmid dellijk daarop verschijnt Keesje in de ge opende deur. «Verzoek de heeren binnen te komen. «Best, meneer I« Vrouw Juttner tracht te vergeefs met Strijkman een paar woorden te wisselen, want onafgebroken vestigen de oogen van den procureur zich op haar en haar zoon. Wordt vervolgd.) MEI WMILAB nor lit laad mleasde® en Altsna, ie Lanplraat ea ie lomnelgrwaarl.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1