men, dat de militaire hulp nog niet van groote beteekenis is geweest. Men luistere maar naar dit zinnetje «Nauwelijks wa ren zij geland of uw dappere bataljons, door generaal Pershing aangevoerd, wierpen zich in den strijd met zulk een geringschatting van het gevaar, zulk een doodsverachting, dat onze langdurigen ondervinding van den oorlog ons vaak er toe bracht, tot voor zichtigheid aan te manen. In het verdere van zijn toespraak wijst Poincare er dan op, dat het noodzakelijk is Duitschland te laten boeten voor zijn misdaden. Wilson melkte echter in zijn antwoord op dat de Ver. Staten nog iets anders hebben nagejaagd dan het winnen van dezen oorlog. Zij ging uit naar de bevestiging van de eeuwige beginselen van het recht en de rechtvaardigheid. Ik besefte dat het win nen van den oorlog niet slechts de gedachte was hem als zoodanig te winnen, doch dat de kwesties, welke hij heeft opgeworpen, op zulk een wijze moeten worden opgelost, dat de toekomstige vrede der wereld zou worden verzekerd en de grondslag voor de vrijheid en het geluk haver talrijke volken en naties zou- worden gelegd. De president hield zich overtuigd, dat hij de puinhoopen, welke de legers der midden rijken hebben aangericht, met denzelfden afkeer en diepe verontwaardiging zou aan schouwen als die, welke in de harten van de mannen in Frankrijk en België is ge- grifd. Maar hij vond het toch noodig er aan toe te voegen: «Ik erken, evenals gij, de noodzakelijkheid van een bepaling bij de uiteindelijke regeling van de resultaten van den oorlog, welke niet slechts zulke dagen der verschrikking en plundering laakt, doch tevens de geheele menschheid ervan in kennis zal stellen, dat zij zich niet aan zulke daden kan wagen zonder de zekerheid te worden gestraft. In het woord van Wilson klinkt een blijde belofte. Hij komt niet enkel als wreker van geschonden rechten, maar ook als stichter van een volkerenbond, die een duurzamen vrede zal moeten bewerken op de aarde, 't Is gelijk als het Fransche blad zegt»In de oogen der onmetelijke menigte, die hem verwelkomt vertegenwoordigt Pre sident Wilson twee onoverwinnelijke krach ten, een materieele kracht welke het mo gelijk maakte den oorlog te winnen en eeny ideëele kracht welke den vrede zal heiligen. Het is nu maar de vraag of Wilson op de a. s. vredesconferentie bij machte zal zijn om zijn vredelievende ideeën te hand haven tegen de wraakzuchtige begeerten van een Clemenceau en Lloyd George. Wij hopen het yanN harte. Duitschland is al genoeg gestraft. Waartoe moet het geheel vernietigd worden De Weensche bladen stellen in het licht, dat Wilson op het oogenbük nog altijd over een groote macht beschikt, niet alleen om dat het groote leger van de Vereenigde Staten ongeschonden uit den oorlog terug keert en de vloot van dat rijk steeds in omvang toeneemt, maar vooral, omdat alle staten van de entente, met name Engeland, bij Amerika in de schuld zijn. Wilson kan weigeren een vrede te teekenen, die tegen zijn beginselen indruischt, en dan zal het tractaat moeten worden veranderd. Derhalve zal nu blijken, of het Amerikaan- sche volk zich inderdaad door ideëele be ginselen liet leiden, toen het aan den oorlog deelnam. Dat bet er waarlijk buitengewoon troos teloos in Duitschland uitziet blijkt uit een correspondentie in de N. R. Ct. Met de levensmiddelen gaat het zooals het in het laatste jaar geweest is. Het broodrantsoen is zelfs iets vergroot. Men was tot eenige concessies gedwongen, om de revolutie door overgroote ontevredenheid niet in anarchie te doen omslaan. Daarom is men vrijgeviger met allerlei dingen dan de voorraden eigenlijk gedoogen. Eenige genotmiddelen zyn voor rijke lieden weer iets gemakkelijker te krijgen, omdat de laatste voorraden nu op de markt gebracht worden. Ik heb voor ordinaire chocolade 38 mark, voor koffie 26 Mark zien betalen per pond, wat goedkooper is dan kort geleden. Vetten, boter en suiker zijn in sluikhandel echter volstrekt niet goedkooper geworden. Boter kost nu 30 mark per pond, varkensvleesch is voor 15 mark goedkoop. In regeerings- kringen zegt men, dat bij de tegenwoor dige rantsoenen, die men uit vrees voor opstand niet durft te verminderen, in Fe bruari niet veel meer over zal zijn. Ik krijg den indruk dat dit overdreven pessi mistisch is, maar dat men den zomer toch niet met de voorraden kan bereiken/ Men leeft ver boven zijn krachten, al is het nog hongerdieet, naar normale begrippen. De wapenstilstand is verlengd geworden. Staatssecretaris Erzberger heeft naar aan leiding daarvan een stuk geschreven waarin hij er op wijst dat Duitschland tot nu toe alle eischen der Entente heeft ingewilligd, maar dat deze bezig is zijn volk uit te hongeren. Hij eindigt met de neigende woorden Mijne heeren 1 Wij naderen het Kerst feest, het feest van den vrede 1 De hui dige, na een diep-ingrijpende omwenteling gevormde Duitsche regeering, heeft her haaldelijk sinds de onderteekening van het wapenstilstandsverdrag, verzocht onmiddel lijk de onderhandelingen over de prelimi- nairen te openen, zonder dat antwoord van de geallieerden werd ontvangen. Ik geef heden, in opdracht van deze regeering, op nieuw dit verlangen te kennen, en verzoek u ten spoedigste tijd en plaats vast te stel len. Moge onze arbeid geleid worden door den verzoenenden geest van het Kerstfeest, zoodat wij snei het doel bereiken Vrede op aarde. Zal het woord van Erzbergen een goede plaats vinden Er schijnen teekenen te zijn, die op een meer verzoeningsgezinden geest wijzen. De stemming wordt milder zich ook hierin uitend dat men Duitschland de noodige levensmiddelen wil verkoopen Het benieuwt ons wat er op de vredes conferentie bepaald zal worden omtrent de algeheele ontwapening der volken. Gelijk men weet heeft Lloyd George herhaalde lijk gezegd dat een van de vruchten van dezen vrede zal zijn dat allerwege in Europa de legers zullen worden afgeschaft. Maar zoo voegt hij er bijDe Engelsche vloot moet op haar sterkte blijven. Ja wel 1 Engeland in zijn volle sterkte. Het overige Europa zonder bescherming. Dan kunnen we nog meer dansen naar de pijpen van het heerschzuchtige Albion. Wij verwachten dan ook dat de eisch zal luide«Gelijk op Wij geen legers, maar gij geen vloot meer Of het zoo ver zal komen, dat het laatste kanon vernageld zal worden en de profetie in vervuiling zal gaan dat de zwaaiden tot spaden zuilen worden omge smeed In Engeland staan de verkiezingen voor de deur. De verschillende, partijen zitten elkaar duchtig in het haar. Vooral de ar beiderspartij is fel tegen Lloyd George gekant, die eerst zulk een voorvechter was voorde belangend er minderbedeelden, waar om een verbond is aangegaan met de be houdende fracties. In Portugal is president Sidonio Pais vermoord, terwijl hij op weg was naar het station om zich naar Oporto te begeven. Ter verklaring diene, dat in Portugal thans een hevige strijd woedt tusschen presidentisten (hiervan was de vermoorde cte leider) en de republikeinen. Terwijl de eersten vrijwel dictatoriale macht voorden president opeischen, wenschten de republi keinen een grondwettelijke regeering met verantwoordelijke ministers, riet is zeer waarschijnlijk, dat deze heftige politieke strijd wel iets met den moord heeft uit te staan. BUITENLAND. „Ëmicl Hullcbrocck schaamt zich voor zijn landgcnootcn. De bekende VJaamsche zanger Emiel Hullebroeck schrijft in de «N. R. Ct.« «Ik kan mij niet weerhouden mijn gron- digen afkeer uit te spreken over de schaam- telooze drijverijen van eenige franskiljonsche Belgische bladen, tegenover uw land. Waar lijk, men zou zich moeten beginnen te schamen Belg te zijn Ik wil hier echter in 't midden brengen, dat het Vlaamschs volk aan die drijverijen niet meedoet en dat het zich ten krachtigste zal verzetten tegen elke poging om Nederlandsch grond gebied in te palmen. Vlaanderen weet te goed wat het aan Nederland heeft, om zich te bezoedelen aan zulke laagheden. Het Viaamsche volk is geen ondankbaar en ook geen onrechtvaardig volk en ik ben ervan overtuigd dat het bij stemming even min te vinden zou zijn voor annexatie'van Nederlandsch grondgebied als de Zeeuwen er de Limburgers voor inlijving bij België. De Viaamsche bladen protesteeren thans reeds tegen dezen schandelijken aanslag. Wij kunnen van hieruit de Viaamsche pers niet geheel overzien maar ik ben zeker dat al de bladen van het Vlaamschè land zich zoo formeel zullen uitspreken als het «Laatste Nieuws« van Julius Hoste. Dat intusschen ook andere bladen als de «In- dependance en «Bruxelles-Depêchea; meer bezadigde stukken drukken stemt mij dankbaar en laat mij verhopen dat de overmoed van den overwinningsroes ook bij de andere bladen zal bedaren. Laten de Belgen gezamenlijk werken orn de sympathie te behouden die zij thans de geheele wereld door hebben verworven. llit België Met het aan het verkeer onttrekken van de marken is Maandag in de provincie Antwerpen een aanvang gemaakt. IJier- ea bruiukoolpryieu ia Duitschland. Men seint uit Hamburg Het Staalsyndicaat heeft den verkoop van vormijzer over het eerste kwartaal van 1919 vrijgegeven. De prijs is met M. 50 per ton verhoogd. Het Bruinkolensyndicaat heeft de prijzen van briketten met M. 100 per 10 ton verhoogd, ingaande 1 Januari, in verband met de hoogere loonen en de invoering van den achturigen werkdag, o Wilson. Londen. De correspondent van de Press Association te Brest heeft Wilson geïnter viewd. Deze weigerde eenige verklaring af te leggen omtrent zijn politiek ter vre desconferentie. Elke uitspraak moet wel overwogen worden. De correspondent ver neemt evenwel dat Wilson met alle mid delen voor zijn 14 punten zal opkomen. Wilson steunt het z. g, 3-jaren marine-pro- gram van de Ver. Stalen. Wat de vrij heid der zee betreft is hij van oordeel, dat deze gehandhaafd isoet worden door de geheele wereld, niet -door een bepaalde groep van volken. Nieuwe revolutie ia Hongarije Weenen. Hier zijg berichten ontvangen over eene revolutie in Hongarije. Arbeiders en soldaten vielen de bezettingstroepen aan en vermoordden Engelsche en Fran sche officieren. o Polen verbreekt de betrekkingen met Duitschland. Warschau. De Poolsche regeering liet den Duitschen gezant een nota overhandi gen waarin wordt verklaard, dat de Duitsche autoriteiten in het Oosten handelen in tegenspraak met de Poolsche belangen en in overeenstemming met de bolsjewiki. Daarom acht de Poolsche regeering het niet nuttig met de Duitsche betrekkingen te onderhouden en dus de diplomatieke betrekkingen afbreekt, waarop de'Duitsche gezant Graaf Kessler verklaarde, Polen langs den kortsten weg te zullen verlaten. BINNENLAND. Wynkoop en het Russische geld. De heer Wijnkoop schrijft in «De Tri bune" dat het door de Rotterdamsche Bankvereeniging bedoelde geld «inderdaad afkomstig was van de Russische republiek en uitdrukkelijk bestemd voor de Russische krijgsgevangenen, hier te lande, zooals ook de uitbetaler wist. Het is trouwens maar een klein beetje van het vele dat daar vow noodig is." De lieer Wijnkoop laat op deze me- dedeeling volgen Maar wil dit alles nu zeggen, dat de Communistische Partij of «De Tribune" zich schamen zou om van geestverwanten en sympathiseerenden in het buitenland even goed als in 't binnenland geld te aanvaarden voor de zaak, waarvoor de partij of liet blad de strijd hebben aaogebonden, de zaak namelijk van de sociale revolutie en het communisme Verre van dien. En dat is trouwens niets bijzonders. Steeds zijn zoowel stakingen als sociale bewegingen in het eene land door gelijk gezinden en sympathisseerenden in het andere land met geld en zelfs soms met buiten gewoon groote bedragen gesteund, en dat is in Nederland zoowel in deze als in het laatste gedeelte der vorige eeuw gesschiedt zonder dat een haan er naar kraaide. o— Deen vermindering van het broodrantsoen. In verband met het bericht van «De Maasbode« dat het tegenwoordig brood rantsoen weer zal worden verminderd, verneemt de «Telegraaf", dat het niet in het voornemen van den minister ligt dit rantsoen te verlagen. De minister heeft nl. hoop dat spoedig of althans te juister tijd de beletselen voor het uitvaren der schepen, die onzen graanvoorraad zullen moeten aan vullen zullen kunnen worden weggenomen. Mocht dit niet 't geval zijn, dan zouden wij in Maart onzen voorraad hebben opgebruikt. s o De heer van Drocueudael ongesteld. Bij Tweede kamer is ingekomen een bericht van hel lid den heer van Groenendael, dat hij wegens ongesteldheid de vergadering der Kamer niet kan bijwonen. Stopzetting der Iucifersfabriekatie. De «Tel." verneemt van welingelichte zij de, dat binnen eenige dagen de Eindho- vensche lucifersfabrieken zullen stopzet ten en circa 300 werklieden als gevolg daarvan ontslagen zullen worden. Het feit vindt zijn oorzaak in de onmo gelijkheid tot uitvoer naar zekere landen en in omstandigheden, waartegen onze re geering vrijwel machteloos staat. Het is evenwel te betreuren, dat tij dens den oorlog ons land overladen is met de overproductie uit Zweden, en wij zelf, dank zij het uitvoerverbod gedwongen wa ren groote vooraden op te stapelen, die thans ook in het eigen land voldoende kunnen worden afgezet, aangezien er wei nig behoefte is. Het ziet er in de naaste toekomst voor deze industrie inderdaad donker uit. o Thee. Naar de Haasche correspondent van N- I. P. A. verneemt, zal een van de con- vooischepen, vermoedelijk de Tabanan, die den 21sten dezer uit Indië zal vertrekken, eenige duizende kisten Javathee meebren gen. o De vleeschroerziening. Naar de Msb. verneemt, is het niet uitgesloten, dat binnenkort een slachtver bod zou worden uitgevaardigd. Dit slacht verbod zou in verband staan met de voor genomen veetelling, zoodat het slechts kor ten tijd hoogstens enkele weken zou du ren. Van een algeheel blijvend slachtverbod zooals dezer dagen in de pers werd aan gekondigd, is geen sprake. Veeleer bestaan er plannen om alle belemmering van den binnenlandschen rundveehandel en de dis tributie van rundvleesch op te heffen, om dat het niet mogelijk is gebleken, de schan delijke ontduikingen dezer bepalingen tegen te gaan. - Nederland en België. Uit Brussel wordt bericht: Het ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceert, omtrent de gezochte kwestie lo. Rechtens is de wapenstilstand een voudig een staking var» de vijandelijkheden, dié geenszins hun hervatting uitsluit en geen eind maakt aan den oorlogstoestand. 2o. Den 12den November 1918 ver leende de Nederlandsche regeering machti ging tot den doortocht van de Duitsche troepen door Limburg, zonder voorafgaand overleg of machtiging van de geallieerde regeeringen. Intusschen nam men in een nöta aan den Belgischen gezant in den Haag de volgende beslissingDe Neder landsche minister van buitenlandsche zaken verklaarde de Belgische militairen, die sedert 1914 in Nederland warer» geïnterneerd, niet vrij te kunnen laten, zonder vooraf gaande goedkeuring van de Duitsche re geering. 3o. Volgens artikel 2 van de 5de conventie van den Haag was de Nederlandsche re geering gehouden de Duitsche troepen te interneeren, die op haar gebied werden binnengelaten. De Nederlandsche regeering zal niet betwisten, dat deze verplichting haar op den l'iden November bij voortduring bond, niettegenstaande den wapenstilstand, aangezien zij zich op denzelfden dag op dat artikel 2 tegenover België beriep om haar weigering te rechtvaardigen de ge- interneerde Belgen vrij te geven. De Neder landsche regeering heeft steeds verklaard, dat zij bij den doortocht van Duitsche troepen door Limburg vooral in hei belang van België handelde. Maar ais men zich op militair standpunt plaatst is het onbetwistbaar, dat deze gunst de Duitschers in de gelegenheid stelde, een aanzienlijke troepenmacht aan de gevan genneming te onttrekken, mitsgaders goe deren. De schatting van de Duitsche troe pen, die door Limburg zijn getrokken, va rieert van 70.000 ""tot 120.000. Volgens den Belgischen generalen stat is het heele 4de Duitsche leger op denzelfden datum begonnen over de Maas te trekken, zoowel in Nederland als in België, hetgeen te denken geeft, dat de vijandelijke staf het wegtrekken van zyn colonnes heeft geregeld, rekenend op de toestemming van Nederland. (Trots al deze booze berichten willen we hopen en vertrouwen, dat het alles slechts knalefect is.) Dure hengsten, Circuleerde laatst een bericht in de pers, dat de heer Coesseels uit Princenhage een hengst verkocht voor f 35000, thans wordt gemeld, dat voor den vader van dezen hengst, die te Zevenbergen staat, tever geefs is geboden f '100.000. Uroote arrestatie van treindieven. De spoorwegbrigade der Amsterdamsche recherehe heeft onder leiding van inspec teur Van Slobbe eenige goede vangsten gedaan. Verleden week werden volgens de Tel. een achttal personen in Den Haag gearresteerd, die zich schuldig hadden ge maakt aan diefstallen uit waggons. Eergisteren werden zes spoorwegmenschen te Amsterdam in verzekerde bewaring ge steld. Zij wisten op handige wijze vracht brieven te vervalschen, die dan aan eigen of een gefingeerd adres werden gestuurd. Zoodoende kwam het zestal in het bezit der goederen. De mannen zijn op 'thoofd- bureau in verzekerde bewaring gesteld. o ONZE GR A AN VOORZIENING. Sobere roorfiitiicliten. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de Tel. Wij hadden met een hooggeplaatst re- geeringsambtenaar een onderhoud over onze binnenlandsche graanvoorziening. Over het algemeen is de inlevering van graan aan de verschillende regeeringscom- missarissen tegengevallen. Nagenoeg in alle provincies bleef de inlevering beneden de raming. Dit feit gaf den minister van Landbouw eenige maanden geleden aan leiding aan de verschillende regeeringscom- missarissen een circulaire te zenden, waarin dezen werd opgedragen een betere graanin- levering te verkrijgen. In verband hiermede hebben de regee- ringscommissarissen de vorige maand de burgemeesters als voorzitters der landbouw- commissies krachtig aangespoord, zooveel mogelijk mede te werken aan het inleve ren van rogge, tarwe en gerst in Novem ber. Speciaal op een goede inlevering van de laatste graansoort, van gerst, werd aan gedrongen, daar anders de distributie daar van zou moeten worden stopgezet. Over het algemeen biedt onze graanvoor ziening zeer ongunstige perspectieven. In de Noordelijke provincies, als Groningen en Friesland en in Gelderland is de inle vering van graan ver beneden de raming gebleven. Noord-Holland vormt een guns tige uitzondering. In het district Alkmaar bijv. werd tot op heden ongeveer 350.000 kilo meer graan ingeleverd dan het vorige jaar. Dit gunstige verschynsel schrijft men toe aan de krachtige preventieve maatregelen van de militairen in de diverse polders. Intusschen brengt het feit, dat de in levering in Noord-Holland is meegevallen, niet veel verbetering in den ongunstigen toestand, daar wij voor de binnenlandsche graanvoorziening voornamelijk zijn aange wezen op de Noordelijke provincies en Gel derland, in welke provincies de inlevering juist is tegengevallen, Waar over de graanvoorziening uit het buitenland nog weinig positiefs valt te mel den, achtte onze zegsman de verhooging van het broodrantsoen, door minister IJssel- steyn, een onverantwoordelijke daad, daar hierdoor de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat wij in het komende voorjaar zonder graan zullen zitten. Het bureau voor mededeelingen in zaké de voedselvoorziening meldt De vooruitzichten voor de kolenvoorzie- ning, die toch reeds zorgwekkend waren, zijn in de laatste dagen nog hachelijker geworden. In Duitschland heerscht kolenschaarste, zoodat op aanvoer uit het niet bezette ge bied allerminst te rekenen valt. Ook in Engeland zijn geen groote voor raden beschikbaar, met het gevolg, dat de door Engeland voor levering tusschen 18 November en 18 December toegezegde 60.000 ton kolen, die onmisbaar zijn om de brandstoffenvoorziening in December geregeld te doen verloopen, in deze maand slechts voor een klein deel zullen binnen komen. De eenige mogeiykheid om onzen kolen- voorraad onmiddellijk aan te vullen, bestaat in aanroer uit Amerika. Daarbij doet zich echter de moeilykheid voor, dat wegens onvoldoende bunkerkoolen slechts een be perkte scheepsruimte beschikbaar kan wor den gesteld. Willen wij dus uit Amerika kooien halen, dan moet dit geschieden met schepen, die anders bestemd zouden kunnen worden voor den aan voer van graan, en wanneer deze niet t ij dig kan plaats vin den, loopt het bestaande brood rantsoen gevaar. Dit laatste behoeft echter niet te geschieden, wa nneer de Nederlandsche landbou wers zoo -spoedig mogelijk graan afleveren, Tot nu toe heeft die inlevering te wenschen gelaten, ten deele door het heerschen van de Spaansche griep, ten deele door den op zichzelf be- grijpelijken wensch der boeren, het dor- schen uit te stellen om gedurende den winter arbeid te hebben voor hun perso neel. Op dit oogenblik moet echter het zwaarst wegen wat het zwaarst is. D e h a c h e- lijke toestand vordert, dat thans on v e r w ij 1 d zooveel m o- gelijk inlandsch graanbinnen- komt. Alleen wanneer dat ge schiedt, zal hetmogelijkzijn, het bestaande broodrantsoen te handhaven. Van de Nederlandsche schepen die Oc tober jl. uit ons'land naar Amerika ver trokken om voor de regeering graan en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2