lil Li»i mHousden nuittil t Laiptraat en de BiiiilirvurL NIEUWJAAR. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No3840, Woensdag 1 Januari1919. FEUILLETON. KRAT ES, Land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Hoe denker zal het op den avond van den 31 December 4918 in vele huizen op deze aarde geweest zijn. Bij de behoeftigen zal het ontbroken hebben aan licht bij den disch, aan warmte in den haard, aan het ge zellige kopje koffie of theede meer- gegoeden zullen van alles nog wel wat gehad hebben maar toch donker en droefgeestig zullen wel haast aller gedachten geweest zijn. Zou er wel ooit een jaar geweest zijn met zulke geweldige catastrophen als het jaar 1918. „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen"kon Job nog zeggen toen God hem alles had ontnomen, behalve de berjsting die Job zich niet ontnemen liet. Zoo heeft het jaar 1918 ook weer veel gegeven maar moeten we er met een zucht aan toevoegen: ach, hoeveel heeft 1918 ontnomen. We mogen niet on dankbaar zijn maar hoe zwaar rustte Gods hand op de menschheid. Hoeveel tranen zullen er op den Oudjaarsavond geschreid zijn in de verslagen landenhoeveel oogen die weenen om levens die voor niet op geofferd werden. En in de overwin nende landen: Zoudt gij denken dat er veel weduwen, weezen, vaders en moeders zich getroost voelen bij de gedachte: Wij hebben onze geliefden verloren, maar de overwinning is tenminste ons Ach, die smart, als het jaar dat zooveel liefs met zich medeneemt, tot het verleden gaat behooren 't is of de geliefde dooden zich in gedachten verder van ons verwijderen nu zij a.h.w. met het Oude jaar verder in de nevelen van het verleden verdwijnen. En ons eigen landons land gespaard goddank, het ergste gevaar voor hon gersnood voorbijal zijn er nog donkere wolken er is toch ook al weer zonne schijn. Maar ook hier hoeveel ledige plaatsen in den gezelligen familiekring. Was het bij ons niet het oorlogszwaard dat zooveel jonge levens wegmaaide; de vreeselijke ziekten die hier woedden vroegen ook zulke ontzettende offers dat wij niet anders dan met beklemde harten EEN LEVENSBEELD. 60 Iedealen schiep bij zich niet, 't was een proza-mensch, van de ergste soorthij ont gloeide voor niets, maar werd ook over niets boos. Zijn humeur was uitmuntend en grootvader Tournel vond hem seen char- manten jongen. j'tZal een model huisvader en echtge noot zijn Guustje,* zei Tournel herhaalde lijk tot zijn" kleinkind, dat dikwijls een licht geeuwen niet kon onderdrukken, als Brouwer 's avonds afscheid had genomen. Guustje zweeg dan en zuchtte. Twee jaren duren lang, maar dubbel lang wanneer de strengste aller tijdmeters »de verveling« den maatstaf begint aan te leggen. Reeds herhaalde malen had Augusta het voornemen gehad, om met Brouwer te breken, maar eensdeels zag zy op tegen de klepperende tongen der bemoeizieke kleinstedelingen, anderdeels vond zij geen eigenlijk geldige reden, 't Was duidelyk te bemerken, dat zij er onder leedzij werd stiller en meer in zichzelve gekeerd dan vroeger, enkele malen zelfs kregel en ontevreden van humeur, zoodat haar groot vader bezorgd vroeg Scheelt er wat aan, kunnen denken aan allen die zooveel verloren. God sterke en trooste hen. En nu Nieuwjaarsmorgen. De dag, van vooruit zien. Onwillekeurig komt me in de gedachten een plaat die ik eens zagEen duikboot boven water varend; éen enkele man aan dek; de kijker in de hand tuurt hij in de verte, of hij ook iets mocht ontdekken van wat het verschiet nu nog omhult. Nieuwjaar men roeptWachter! wat is er van den nacht? Wachter! wat is er van den nacht? Wat zullen onze oogen aanschouwen in het ko mende jaar? Wat zullen onze ooren hooren? „Wat dageraad breekt aan voor volkeren en kronen?" Voor u (het eerst) voor u, mijn Vaderland? Be- toonen de teeknen dezes tijds zich gunstig voor 't bestaan van 't plekjen duin en wier, den Westeroceaan ont worsteld? (Da Costa) Wie vragen en we vragen, we pogen den horizont te onderzoeken, maar het blijft een tasten in het donker. En welk een zegen. We zouden graag weten, maar die wetenschap zouden we niet kunnen verdragen. Doch we kunnen rustig afwachten als we gelooven dat er Eén is in Wiens hand de tijden zijn. „Laat Hem besturen, waken, 't is wijsheid wat Hij doet, Zoo zal Hij alles maken, dat g' u verwonderen moet. Als Hij die alle macht heeft, met wonderbaar beleid, Het gansche werk volbracht heeft, waarom gij thans nog schreit." BUITENLANDS CH OVERZICHT. Het eerste overzicht in het nieuwe jaar. Het wordt onwillekeurig een terugblik. Wij zien nog eenmaal terug op wat 1918 der wereld bracht en wij zeggen Groote, on gedachte veranderingen. Toen het jaar begon stonden de centraler) er oogenschijn- lijk nog goed voor. Ze leken wel onover winnelijk. De Oostenrijkers bevonden zich nog aan de Piave diep in Italië en in het Zuiden van Macedonië, terwijl da Duitschers zich nog altijd handhaafden in Noord-Frank rijk. Ja, zelfs in Maart gingen zij tot een reuschachtigen aanval over en 't leek wel of zij hun tegenpartij dan onder de voeten zouden loopen. In twee richtingen breidde zich die aanval uit naar den kant van Calais en van Parys. Maanden achtereen maakten zij nog vorderingen. Tot op een maal daar kwam de inzinking. Als een fietsband waar een lek in is en die hoe langer zoo slapper wordt zoo ging er de opgewektheid, de kracht, het uithoudings vermogen bij het Duitsche leger uit. Im mers in Juli begon de aanval van Franschen en Engelschen, thans gesteund door de Amerikanen. En die aanval werd een ver warring. En de Duitschers moesten wijken. Een verwarde vlucht werd het niet, maar toch teruggedreven werden ze van stad tot stad. Tot ze eindelyk vroegen om een wapenstilstand en om vrede. Nu ze hebben den wapenstilstand gekregen maar onder voorwaarden die het voor hen maakten tot een overgave op genade en ongenade. Een zelfde inzinking had reeds vroeger plaats gehad bij de andere leden van den centralen bond. Eerst werd Bulgarije ontrouw en vroeg en verkreeg een afzonderlijke vrede. Daardoor waren Turkije en de overige bondgenooten gescheiden, zoodat ook Turkije om vrede moest vragen. En toen bleef er voor Oostenrijk-Hongarijen niets over dan het voorbed te volgen en het veroverde gebied te verlaten. De Centralen, die vier jaar lang den strijd tegen de overmacht hadden volgehouden, moesten de wapens neerleggen, niet zoozeer omdat ze op het slagveld waren overwonnen, maar omdat ze uitgeput waren. De krachtsinspanning was te groot geweest, nu kwam plotseling de inzinking. En deze inzinking openbaarde zich ook daarin, dat de bevolkingen zich keerden tegen de regeerders. In korten tijd ont wikkelden zich de revolutiën, die de vorsten huizen ten val brachten, Keizer Karl moest aftreden, keizer Wilhelm eveneens, en alle Duitsche vorsten volgden. Oostenrijk-Hon garijen brak in zijn deelen uiteenvier staten ontstonden, terwijl sommige deelen zich voegden bij Polen, Oekraïne en Roe menië. Niet alzoo Duitschland. Dat bleef nog één. Het moest Elzas-Lotharingen ont ruimen, en de Polen slaan begeerige blikken op een deel van Pruisen, terwijl er zelfs gesproken wordt over een afscheiding van Rijnland on Westfalen, maar toch bleef Duitschland nog één en het heeft zelfs kans op vergrootingDuitsch-Oostenrijk spreekt de begeerte uit, bij Duitschland te worden mijn kind Hindert je iets Met kracht poogde zij zich tegen het onaangename gevoel te verzetten, dat haar meestal ontstemde als Brouwer er was, maar te vergeefs, 't werd al sterker en sterker en eindelijk geheel ondragelijk. Brouwer was meer egoïst dan hij zelf wel geloofde, en beschouwde misschien zonder het eigenlijk te weten, zijn meisje en haar tehuis* als zijn toevluchtsoord Hij begon langzaam aan zijn omgang met Augusta als een gewoonte te beschouwen en kon er zich uitnemend in schikken, dat zy nu en dan een avondje bij vriendinnen doorbracht, terwijl hij den ouden grootpapa gezelschap hield. Men sprak er in 't stadje over, dat Brouwer en Augusta zoo koeltjes en kalmpjes waren als een paar, dat hun koperen brui loft al lang achter den rug heeft, ïVeel liefde en weinig trek,c zei menig ervaren huismoeder, als zij het paar te zamen zag maar niemand sprak luid zijn meening uit, omdat het in een kleine stad veelal de gewoonte is te fluisteren en men elkander daarom toch even goed hoort. Eindelijk brak Augusta het ijs, dat tus- schen haar en Brouwer lag, door te zeggen jGrootpapa, ik houd het niet langer uit »Wat niet, Guustje?* »Mijn engagement »Groote goedheid 1 kind, wat zeg je »Ik kan niet met hem trouwen. »Maar Guustje »Ik sterf van verveling 't Is me een schrikbeeld, dat hij 's avonds komt.* »Hoe is 't mogelijk, zoo'n knappe jongen, zoo'n lief uiterlijk Grootpapa 1 ik wou dat hij leelijk was, maar.verstandiger. ïDat meen je niet »In vollen ernstik merk dagelijks, dat wij niet voor elkander passen hy is een goed, braaf mensch'k geef gaarne toe, dat hij alle deugden heeft, die een goed echtgenoot moet hebben, maar »Wat wil je dan nog meer hij is niet opvliegend, niet driftig niet slecht van humeur niet »Hy is vervelend, grootvader, een man zonder eigen oordeel, zonder doorzicht en geest, en dit is erger dan alles Wij vervelen elkander, dat is duidelyk en klaar. O God 1 o Godwat voel ik mij onge lukkig »Maar beste meid, wat wil je dan doen »En te denken, dat men zijn geheele leven zoo üou moeten voortsukkelen ja voortsukkelen 1 anders is het nietIk wil liever alles doen wat ik kan, mijn eigen brood verdienen, les geven, dan met hem trouwen'.Och, grootpapa geef my raad hoe zeg ik hem het best, dat ik. »Dat je van hem afzieVhm! ja, dat is een onaangenaam geval't zal hem ver schrikkelijk spijten. Hij was hier nu zoo heelemaal thuis en burgerik zal hem ook missen hij speelt perfect écarté, bepaald fijn hij is een nette jongen, en »Wel mogelijk, grootpapa, en misschien gevoegd. Hoe dat Duitschland zal worden geregeerd, is nog niet uitgemaakt. Thans is het gezag nog in handen van eenige mannen uit de socialistische partij, die een voorloopig be stuur vormen en die steunen op de ar-sol- raden (de raden van arbeiders en sol-daten) maar het congres van deze arsolraden heeft nu besloten, dat den 49en Januari de al- gerneene verkiezingen zullen plaats hebben en de Constituante, die dan gekozen wordt zal hebben te oordeelen over het toekomstig bestuur van Duitschland, dat in elk geval wel een geweldige verandering heeft door» gemaakt, evenals Oostenrijk-Hongarije. Of we daarmee aan 't eind der veran deringen zijn Waarschijnlijk niet. Het lijkt er wel naar, dat Rusland b.v. nog niet aan het einde der veranderingen is. Nog altijd handhaven zich daar de bolsjewiki, maar ze hebben sterken tegenstand, en er zijn op drie plaatsen tegenregeeringen. In Oekraïne heeft zelfs al weer een omwenteling plaats gehad. Ons land en Zwitserland, die ook door revolutie bedreigd werden, hebben het uit gesproken, dat ze van geen gewelddadige veranderingen wilden weten, en daar is de revolutie afgewend. Maar het zaad van revolutie ontkiemt overal, en het is dus de vraag, of het jaar 4949 ons de zoozeer begeerde rust zal geven. Wel den vrede vermoedelijk de Geacsociëerden vergaderen er over te Parijs en president Wilson is er voor overgekomen. Alleen vraagt men zich af, of het een vrede van geweld of een vrede voor overleg zal worden. Indien het eerste, dan draagt hij de kiem van een nieuwen oorlog in zich. Maar het is ook te begrijpen, dat de overwinnaars geneigd zijn, maatregelen van weerwraak te nemen en harde voor waarden te stellen. Naar de uitslag der verkiezingen in Engeland aanwijst, waar de coalitie partij (dat is de partij der onverzoenlijken die Duitschland den nekslag willen toebrengen) de meerderheid heeft verkregen, zal de vrede voor Duitschland alles behalve voor- deelig zijn. Of Wilson moest sterker zyn dan Lloyd George en Clemenceauweet hy zijn program te handhaven dan wordt de toekomst voor onzen oostelijken nabuur minder duister. ben ik in uw oogen wispelturig of vreemd, maar ik kan niet, waarlijk niet. Beter ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald. Ik heb het twee jaar lang uitgehouden. een eeuwigheid is 't geweest »Wat zullen de vrienden en bekenden er van zeggen »Dat is mij onverschillig daar ben ik al overheen. Misschien zal 't mij eerst on aangenaam zijn, hun spotachtige lachjes te moeten zien, maar ik weet wat ik doe Wanneer Brouwer en ik trouwen, worden twee menschen doodongelukkig!* Je was toch eens erg verliefd op hem, Augusta.* ï'k Zal niet ontkennen, grootpapa, dat ik in den beginne hem graag mocht lijden ik geloofde zelfs, dat ik hem lief had nu begrijp ik, dat tusschen liefhebben en ver liefd zijn een hemelsbreed onderscheid ligt.* i>'t Is jammerdood jammerZoo'n knappe man, hij heeft bepaald een aristocratisch gezicht en een mooi figuur 611 x»Maar hij is dom! Ziedaar! dat is het wat mij hindert »Dom nu, nu ^Onbeduidend dan, als ge dat beter vindt. Ik zou hem nooit kunnen liefhebben als mijn man, omdat ik hem niet achten kan als myn meerdere, omdat ik mij niet zwak en nietig gevoel tegenover hem. Dat ge voel wil i k hebben tegenover den man, dien ik voor mijn leven moet kiezen. Hij BUITENLAND. Ëen Nederlaag der Bolsjewiki. Wladiwostok* 30 Dec. Men meldt uit Omsk, dat de. inname van Perm een prachtig succes is voor de Russische troepen, die 48.000 gevangenen hebben gemaakt en 60 kanonnen, een groote hoeveelheid gewe ren, mitrailleurs en munitie en 4000 wagons veroverden. o 45000 Italiaansche krygsgerangcu gestorven. Rome, 29 Dec. (Stefani) De Italiaansche onderzoekingscommissie heeft vastgesteld, dat tot begin Nov. ongeveer 45000 Itali aansche gevangenen in krijgsgevangenschap zijn gestorven, ongerekend de ongelukkiger), die langs de eindelooze wegen en in de mijnen van kommer en gebrek zijn omge komen. Do vyand voert aan, dat zeer veel onzer mannon aan tuberculose zyn gestorven, maar deze ziekte was in verreweg de meeste gevallen juist een noodzakelijk ge volg van de ellendige menschonteerende behandeling. BINNENLAND. Een Hollandsch mijnwerker van de Staat- mijn 3>Wilhelmina« is door de marechaussee gearresteerd in verband met zijn Bolsjewis tische propaganda onder de mijnwerkers. Te Amsterdam zijn drie Rykstelegrafisten aangehouden, die verdacht worden de tele grammen te hebben onderschept ten behoeve van Duitschland. Een hunner had bij zijn aanhouding een aanzienlijk bedrag aan geld in zijn bezit. Broodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat de broodkaart van het 84ste tijdvak loogt van 4 Januari tot en met 9 Januari. De bons dezer kaart zullen echter reeds op 34 December geldig zijn. (St.pt.) o Ous rantsoen in Januari. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat in het tjjdvak van 31 December 4918 tot en met 28 Januari 1919 van de hier onder vermelde regeeringsgoederen de daar bij aangegeven rantsoenen zuilen worden verstrektrijst 0.5 K.G., gort 0.2 K.G., peulvruchten (bruine boonen of erwten ter moet mijn steun zyn, ik moet tot hem opzien, ik wil mij klein gevoelen, niet boven, zelfs niet met hem gelijk. Wanneer ik dat gevoel bij Brouwer ondervond, grootpapa, dan zou ik met vreugde zijn vrouw worden, al was hij ook zoo leelijk als de nasht, of al was hij mismaakt, een bult vAls Dorus viel de oude heer Tournel eensklaps in. Plotseling overtoog een purperen gloed Augusta's gelaat. Die woorden »als Do- rus,* deden haar in den geest de groote, bruine, zwaarmoedige oogen van Dorus zien, die haar menigmaal zoo verstandig en innig hadden aangekeken. Zij herinnerde zich opeens dien balavondze had met echt vrouwelijk instinct destijds dadelijk begrepen, waarom hij zoo overhaast haar woning had verlaten, Toen had zij een oogenblik ge voeld, dat hij haar liefhad, en zij was er van geschrikt, omdat zy wist dat Dorus begrepen had dat zijn mismaaktheid hem in den weg stond. Het speet haar voor hem, 't deed haar leed, maar zij trachtte zichzelve wys te maken, dat zij er onverschillig onder was. Toen Brouwer geruimen tijd daarna met haar geëngageerd was, ondervond zij een teleurstelling door de ondervinding dat haar uitverkorene eigenlijk niets meer was dan een schoon gevormd, oppervlakkig beschaafd, alledaagsch mensch. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1