MA1S0N VERHOEVEN MODES 's-HERTOöENBOSCH Uitgaaf van L J. VEERMAN te Heusden. SERVA/iS DE BRUIN'S REISHANDBOEREN. Pensmarkt 30 Telefoon 558 ▼oorheen Gebr. d. POST, Utrecht. Help u zelf op reis met Deensch Help u zelf op reis met Italiaansch f 4.25 of Noorsch. f 4.25 Help u zelf op reis met Spaansch f 1.25 Help u zelf op reis met Duitsch .fl.25 Help u zelf op reis met Zweedsch. f 1.25 Help u zelt op reis met Engelsch f 1.25 Help u zelf op reis met Maleisch Help u zelf op reis met Fransch fl.25 (VAN DER MEULEN) fl.25 Verder: DE VLUGGE ZWEED. Handleiding om zonder onderwijs in korten tijdZweedsch te leerenlezen, schrijven en spreken f 0.75. beoordeeling van R. D. K., zooveel moge lijk zal met de aanvragen rekening wor den gehouden) 1 K.G,, aardappelen 16 K.G., vleesch (goedkoop schapen- en paar den-) (voor speciaal aangewezen gemeenten) 0.8 KG., jam 0.4 K.G., kaas (alle soorten te zamen) 0.5 K.G., suiker 1 K.G.harde kalizeep 0.2 K.G., alles p. hoofd melk (volle) 01 liter p. hoofd per dag, melk (volle) met inbegrip van zieken en kinde ren 0.2 liter 'per hoofd per dag volle melkpoeder alleen voor zieken tapte- of karnemelk 0.2 liter per hoofd per dag gecondenseerde taptemelk 0.2 K.G. per hoofd geconserveerde eieren, alleen voor zieken en ziekeninrichtingen sago en pak- meel 40 K.G. per 1000 inwoners kinder meel kinderen tot jaar 0.8 K.G., van X tot 1 jaar 4 K.G. vermicelli en ma- caronie 50 K.G'. per 1000 inwoners per 8 weken. o Thee. Het onsje thee, waar we reeds zoo lang op wachten, zal zeer waarschijnlijk 13 Januari gedistribueerd worden. Dan is onze voorraad schoon op. Wanneer we weer thee zullen krijgen is nog niet bekend. Met de Tabanan, die half Februari hier verwacht wordt, komen 12.000 kisten mee, die ook weer de*distri butie van 1 ons mogelijk zullen maken. Moord Naar aanleiding van het feit, dat op den eersten Kerstdag de 69-jarige Gerrit van den Oever in zijn woning, Nieuwe Laantjes 96 te Scheveningen, door buren dood te bed werd gevonden, terwijl de deur van het huisje openstond en zich bloedspo ren op het kussen van den doode bevon den, heeft de politie een onderzoek inge steld. ^Aanvankelijk meende men te doen te hebben met een natuurlijke doodsoorzaak. Op grond echter van verschillende omstan digheden en aanwijzingen won bij de po litie gaandeweg het vermoeden veld, dat men hier stond voor een geheimzinnig mis drijf. Inmiddels heeft de lijkschouwing plaats gehad. Deze en het verdwijnen van een som gelds uit de woning van v. d. Oever hebben dat vermoeden zoodanig ver sterkt, dat <He politie thans voor zich de overtuiging heeft verkregen, dat de oude man geen natuurlijken dood is gestorven. Het onderzoek wordt voortgezet. o Moord. Te Denekamp is de landbouwer Scholten door de gebr. W. op wreedaardige wijze met knuppels vermoord. Da daders zijn naar Almelo overgebracht en hebben vol ledig bekend. S. was gehuwd, 33 jaar oud en vader van drie kinderen. o Dc inbraak te Maaru. In verband met de inbraak gepleegd op het buitengoed van de familie Godin de Beaufort te Maarsbergen, zitten thans vijf personen aan het hoofdbureau van politie te Utrecht. Te weten drie mannen en twee vrouwen. Onder hen bevindt zich een gewezen huisknecht der familie De Beau fort, die een klein jaar geleden weg ging, na er ongeveer twee jaar te hebben ge diend. Hy was uit den aard der zaak uitnemend op de hoogte met de inrichting van het huis en de gewoonten der familie. Met twee anderen is hij daags voor het misdrijf te Doorn geweest en in den om trek van Maarsbergen. Aan den tegen- woordigen huisknecht der familie De Beau fort heeft men den weg gevraagd, -voor gevende als vreemdelingen verdwaald te zijn. Zij vertelden den huisknecht, dat zij naar Driebergen moesten en in die richting werd hun dan ook den weg gewezen. De huisknecht heeft bij die gelegenheid den naam van »Cor« hooren noemen, en een der aangehoudenen heeft inderdaad den voornaam van Cor. Het onderzoek heeft reeds aangewezen, dat het drietal na het plegen van de inbraak naar Den Haag is getrokken en daar in gezelschap van twee jonge dames aan de fuif is geweest. Twee leden van het gezelschap, een man en een vrouw, zijn te Utrecht in een hotel gear resteerd, de drie anderen werden in hech tenis genomen in een nachtkroeg in de Albert Cuypstraat, waar men met een heele partij aan de zwier was. Na dezen inval deed de politie huiszoeking in verschillende woningen te Amsterdam, waar men ver moeden had zich een deel van den buit afkomstig van de inbraak te Maarn kon bevinden. Geld is nergens gevondeu. Naar wij vernemen ontkennen de vijf aangehoudenen hun schuldig zijn aan het misdrijf te Maarn. De aangehoudenen zijn geen beroepsdieven, maar gelegenheidsdieven en allen van jeugdigen leeftijd. o Inbraken te Leiden. In de modemagazijnen van Gebroeders Gerzon aan de Breestraat te Leiden is in gebroken. Door het uitzagen van een pansel uit de deur zijn de dieven binnen gekomen. Voor een bedrag van ongeveer f 1500 aan zijden blouses en andere ge maakte goederen hebben zij meegenomen. Ook is ingebroken in de koekfabriek der firma Biezot aan de Haarlemmerstraat. Hier werd de inbreker, de 17-jarige W. M., op heeterdaad door de politie betrapt en gearresteerd. o De jacht op een wild zwyu. Sedert eenige dagen werd in den omtrek van Hoogeveen een wild varken ontdekt. Wel werd getracht het beest te naderen, doch het wist zich steeds op een voor hem veiligen afstand te houden. Donderdag kwam het zwijn verzeild in de bebouwde kom van Hoogeveen en verwekte natuurlijk heel wat consternatie. Opge jaagd en achtervolgd door een groote menschenmassa, w o. ook een paar mare chaussees, gewapend met karabijnen, ging het door vaarten en langs straten, totdat het eindelijk terecht kwam in den tuin van mevrouw Van Holthe tot Echten. Hier gelukte het den marechaussee het dier, dat zeer woest was, het doodend lood toe te dienen. Voor de jagers een aardig buitenkansje, want het dier woog pl. m. 250 halve ki lo's voor de bewoners van Hoogeveen was de wilde zwijnenjacht op den 2en Kerst dag een welkome afwisseling. Waarom de keizer vluchtte. De vlucht van den keizer naar Neder land heeft in vele deelen van Duitschland een slechten indruk gemaakt. Men vroeg zich af of het niet waardiger geweest ware, zoo de hoogste oorlogsheer by zijn troepen gebleven was. Volgens een meedeeling van den »Politischen Tagesdienst« zou de keizer dit ook eerst van plan geweest zijn maar hebben zijn raadsleden hem tot de vlucht naar ons land aangezet. Naar aan leiding van besprekingen had Hindenburg den 9en November een samenkomst met 50 hoofdofficieren uit de verschillende legers, die schriftelijk hun opvatting over de hou ding hunner legers uiteen moesten zetten. Hun oordeel luidde nagenoeg eenstemming, dat men tegen den vijand op de troepen aan kon, maar dat zij niet tegen de »ka- meraden« zouden willen vechten. Dit oordeel bracht Hindenburg den keizer over. Inmiddels werd er voordurend van Berlijn uit telefonisch op aangedrongen, dat de keizer moest aftreden. Telkens weer werd gevraagd, of hij het nog niet had gedaan. Dientengevolge werd na besprekingen het antwoord naar Berlijn nauwkeurig onder woorden gebracht. De keizer deed afstand als keizer van Duitschland, maar niet als koning van Pruisen. Toen nu 's middags tegen 2 uur dit antwoord naar Berlijn werd gestuurd, kwam vandaar telefonisch bericht terug te laat, wij hebben het afi^feien al open baar gemaakt. 's Avonds weigerde de keizer nog heen te gaan»men wil mij dwingen om te vluchten, maar ik ganiet«. Zijn omgeving bleef er echter steeds op aandringen en de berichten werden steeds angstiger. Men wilde den keizer voor een hem persoonlijk geldende slechte behandeling vrijwaren, gelijk men op berichten uit verscheiden steden afgaande, vreesde. Toen besloot de keizer met een bezwaard gemoed tot den stap, waar zoo veel van afhing. Men had voor een mogelijk vertrek in de eerste plaats als verblijfplaats aan het koninklijk kasteel Bruehl bij Keulen gedacht, maar naar Bruehl waren de wegen niet meer vrij. De toegang naar 's kroonprinsen leger was volgens de berichten evenmin veilig. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 30 December 1918 tot 5 Jan. 1919, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde re- geeringsgoederen Bon no. 43 1 ons Jam. 38 1 stuk Zeep. 39 1 Bruine bconen. 8 40 1 Groene erwten. 41 1 Kaas 42 2y2 ons Suiker. 20 (Kinderkaart) 2y2 ons Suiker. 4 4 K.G. Aardappelen. o DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat de Minister van L. N. en H. heeft bepaald 4. Gedurende het tijdvak van lt/m 15 Januari 1919 zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd Op bon no. 44 eener thee/koffiekaart V2 ons koffie. 2. en gedurende het tijdvak van 46 t/m 31 Januari 1919 Op bon no. 45 eener thee/koffiekaart Va ons koffie. Heusden, 28 Dec. 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN EVERDINGEN 1. B. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. De Heer G. A. D. van Andel, student te Leiden, slaagde voor het examen Ambtenaar van den Indischen Ad ministratieven dienst. Deze betrekking kan meer aangeduid worden als Adsp. Controleur, in welke functie de Heer van Andel eerlang naar O. Indië denkt te ver trekken. Naar we vernemen zijn thans de dieven ontdekt van den grooten drijfriem, aan de scheepswerf destijds ontvreemd. Bizonderheden hieromtrent hopen we later mede te deelen. Met de tram van Heusden, die Zondagmiddag te 12 uur te 's-Bosch aan kwam, heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Mej. Schr. die tijdelijk de huis houding bestuurde bij de Wed. J. Smits alhier, had de onvoorzichtigheid uit de tram te stappen, vóór die stilstond. Ze schoot onder de raderen en werd deerlijk verminkt. Zij overleed spoedig in het ziekenhuis, waarheen zij was overgebracht. Het water heeft een aanzienlijke hoogte bereikt. De beide loodsen zijn ge heel door water ingesloten. Een groot on gerief voor passagiers en goederenver voer. De veerdam aan het Rijksveer van Herpt naar Bern is overstroomd. Er wordt van dijk tot dijk gevaren. Werkendam. Heden hoopt de heer A. Schaar den dag te herdenken dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam der gemeente reiniging. Andel. Op het verzoek van eenige ingezetenen betreffende vervroeging der laatste postbestelling is afwijzend beschikt. Almkerk. Bij W. Schoenmakers al hier, kwam men op een morgen tot de onaangename ontdekking dat des nachts de konijnen uit het schuurtje waren weg gehaald. Een ervan is men blijkbaar ver speeld daar men die in de tuin heeft te ruggevonden. De dader(s) zijn onbekend. In de Geref. kerk heeft men in plaats van de aftredende Kerkeraadsleden de Heeren C. Koekkoek en T. Poorter, welke hadden bedankt, tot ouderling ge kozen de Heer C. de Jong en tot diaken de Heer B. v. d. Heuvel Pz. Brongelen. Zaterdagavond 28 Dec. had alhier in de openbare School eene vergadering plaats van Stemgerechtigde inwoners, om na onderlinge samenspraak te komen tot oprichting van een Neutrale Kiesvereeniging. Deze vergadering, welke zich in een flinke opkomst mocht verheu gen, had tot gevolg, dat tot de oprichting werd overgegaan en tot voorloopig bestuur werden gekozen de heeren C. v. Cam- pen, C. M. Donken, C. v. Gameren, C. G. Nieuwkoop en Nic. Schilders. Met het oog op de a.s. Evenredige vertegenwoordiging, zal deze Vereeniging, in een bspaalde be hoefte voorzien, en met vrucht werkzaam kunnen zijn. Dassan Op den 1ste Kerstdag is des morgens tusschen 6 uur en half acht bij J. B. alhier, toen ze allen naar de kerk waren, ingebroken. De dieven hadden zich toegang verschaft door een raam, van een paar kasten waren de laden geopend eenig geld wordt vermist. De dieven werden in hun work gestoord door het thuis komen van S. U», waarop ze de vlucht namen. Yan af binnen waren de deuren ontgren deld zoodat toen ze onraad bemerkten ge makkelijk er van door konden gaan. Een der vermoedelijke daders is gearresteerd. 's-Gravenmoer. Het volslagen gemis aan straatverlichting heeft dezen winter reeds menigeen een nat pak bezorgd. Za terdagavond liep de schoenmaker C. D. pardoes te water en liet zich onder den schrik van het koude waterbad een zak met schoenwerk ontvallen. Lang moest er worden gedregd vóór den zak was wedergevonden. Alles zit hier onder het water de binnenpolders tengevolge van de meer dan overvloedige regens, de buitenpolders door overstrooming of het niet loozen door den hoogen waterstand in de rivier, Over de Vaart is het weder ééne zee, ijzig om aan te zien. Wanneer zal hier hulpe worden geboden Gorinchem. Te Gorinchem is het vrachtschip Utrecht toebehoorende aan de reederij J. A. van der Schuit, in de Merwede gezonken. Het vaartuig was te Maastricht geladen met diverse stukgoederen, bestemd naar Amsterdam. Met behulp van een duiker is men aangevangen het schip te lichten. Nederhemert. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd door verbreking toegang verschaft tot de secretarie van het gemeentehuis en daaruit 1200 broodkaar ten ontvreemd. Door het achterlaten van een voorwerp wist den veldwachter geas sisteerd door de maréchaussee uit Heusden het daarheen te leiden dat in een logement te- Heusden een viertal personen werden gearresteerd, waaronder een vrouw, bij wien een groot bedrag aan geld alsmede broodkaarten werden gevonden. Na een scherp verhoor bekenden zij den diefstal te hebben gepleegd en bleek dat de politie een zeer goede vangst heeft gedaan. Het onderzoek is nog in vollen gang terwijl meerdere arrestaties volgen. Nieuwendijk. j.l. Donderdagnacht is voor de tweede maal in den tijd van drie maanden ingebroken bij den rijwielhande laar W. Lagrouw. De broeder van W. L. hoorde de dieven en trok er met zijn ge weer op uit. De dieven namen direct de vlucht, terwijl hij hen' nog eenige ver- geefsche schoten achterna zond. Er is niets ontvreemd. Bij de gehouden kerkeraadverkie- zing zijn de aftredende heeren J. Kroon en M. Versteeg als ouderlingen en J. Bran derhorst en A. Vermenken als diakenen herkozen. Voor de gehouden bestuursverkie zing voor de Chr. School vereen, zijn ge kozen de heeren B. Groenveld en O. Wal raven. Raamsdonkveer De heer C. Rid derhof, hoofd der Chr. School in het dorp slaagde voor de beginselen der handels- kennes (Vak U.) De verpachting van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk f heeft dit jaar f 300 meer opgebracht dan het vorig jaar. Bij W. Z. en A, L. zijn wederom een partij konijnen gestolen. Sprang. J. 1. Zaterdagavond kwam de afd. »Patr.« alhier in haar 12e jaarver gadering bijeen, welke op gebruikelijke wijze door haar voorzitter werd geopend. Zoowel door den Secretaris als Penning meester werd verslag uitgebracht. Door de afgevaardigden der beide ter dezer plaatsen bestaande jongelingsvereeni- gingen en die der Chr. Prot. Vakvereen. werden de groeten hunner organisaties overgebracht. Door het lid N. Bakker werd het onderwerp »Tevredenheid« nader toegelicht. Aan het slot dankte de voor zitter allen die tot welslagen dezer verga dering hadden meegewerkt en spoorde de leden aan, nauw aaneengesloten voor de belangen op te komen. Door J. C. de Roon werd deze verga dering met dankzegging gesloten. Het ledental der Chr. Prot. Vakvereen. van Leerbewerkers alhier, is de laatste dagen met 37 leden vooruitgegaan. Deze organisatie telt thans circa 150 leden. Door de vele regens zijn de land bouwers niet in staat hun rogge uit te zaaien. Ook in verschillende huizen staat het water in de kelders. Wijk. In den stal bij D. S. alhier is mond- eu klauwzeer uitgebroken het is te wenschen dat zich deze ziekte niet ver der voortplant. In deze gemeente heeft zich weer een geval van Diphteritis en in een ander van Roodvonk voorgedaan moge het tot deze gevallen beperkt blijven. Zaltbommel. Kolengebrek is oorzaak dat thans aan 't Rijksveer om 't uur wordt overgezet. De Tuilsche veerdam is overstroomd, de gierpont daardoor buiten dienst gesteld. Overtocht met stoomveerboot en halve pont. Nagenoeg alle uiterwaarden staan blank. Rivierstand 4.35 M. N. A. P. Water nog wa'ssend. Maandagavond werden twee arbeiders werkzaam aan de gasfabriek alhier, betrapt op het ontvreemden van steenkolen. De politie had zich verdekt opgesteld en con stateerde het feit. Procesverbaal werd opgemaakt en de mannen, hooiden van groote gezinnen, op staanden voet ontslagen. Vergadering van den Raad der Gemeente Heusden op Maandag 30 December 1918 des namiddags 2 uur. De heer v. Andel is met kennisgeving afwezig, de overige leden zijn allen tegen woordig. Voorzitter is de heer v. Everdingen. Deze vergadering is belegd met het oog op de installatie van onzen nieuw benoem den Burgemeester, de Heer H. J. van Eggelen. Tal van autoriteiten ook uit omliggende gemeenten en een talryk publiek zijn aan wezig. Precies 3 uur, komt de Heer v. Eggelen, die dezen morgen in handen van den Commissaris der Koningin te 's Bosch zijn eed heeft afgelegd, als Burgemeester onder luid gejuich aangereden en betreedt daarna de Raadszaal.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2