Hoesten, val te brengen. «Wij moeten de regeering ondermijnen door een revolutionaire massa- strijd. De burgeroorlog moet worden geïnternationaliseerd.* Terwijl Radek, een Rus, beweerde Voor de tusschenkomst van de entente in de Russische zaken was hij niet bang, nog nooit heeft een machine gezegevierd over den menschelijken geest. En als de ententelegers dan in Rusland komen, dan zullen zij evenzeer door de revolutionaire lucht worden besmet, en evenzeer met bolsjewistische denkbeelden worden vervuld als dat bij de Duitsche troepen het geval is geweest. Dat moesten ook de Duitschers arbeiders ter harte nemen, en als de Franschen met hun tegenwoordige bondgenooten in Duitsch gebied komen, dan zullen de Franschen zien, dat de Duitsche arbeiders de baas zijn geworden in hun eigen land, dan zal de geweldige vloed van het bolsjewisme verder naar het Westen doordringen en zijn denkbeelden zullen dan even goed in Frankrijk wortel schieten, als zij het in Duitschland hebben gedaan. De burgeroorlog, als hy noodig is, moet worden uitgevochten. Als iemand tegen den burgeroorlog waarschuwt, dan moet men hem voorhouden, dat een heel jaar burgeroorlog in Rusland nog niet zooveel slachtoffers heeft geëischt, als vroeger een dag van oorlog. Op het oogenblik, dat de Spartacusbond in Duitschland de macht in handen neemt, zal de ring van de volkeren worden ge sloten. Reeds thans kan het de Russische arbeiders met vreugde vervullen, als men hun zegt, dat zij tezamen met hun Duitsche partijgenooten aan den Rijn tegen het Angel-saksische kapitaal zullen stryden. De Russische arbeider hoopt, dat in Berlyn de Raad van hel Sovietcongres te zamen met de gedelegeerden van alle lan den over den wereldvrede zal beraadslagen. Gelukkig maar dat deze partij verre in de minderheid is tot nu toe. verkoudheid en vastzittend slijm. Neem ANGA-bonbons. BUITENLAND. Vredesconferentie. In een beschouwing over Wilson's ver klaring te Manchester, dat de mogendheden een gemakkelijke en standvastige methode van confereeren noodig hebben, zoodat men moeilijkheden baas kan worden als zy nog gering zijn en men ze niet groot laat wor den, zegt de Daily Chronicle De aanstaande vredesconferentie moet meer beschouwd worden ais de eerste zit ting van een lichaam, dat weer van tijd tot .tijd en als vaste instelling byeen zal komen, Zij moet geen mandaten voor be paalde doeleinden aan deze of gene mo gendheid geven zonder voor zichzelf duide lijk het recht voor te behouden om later de wijze waarop die mandaten zijn uitge oefend, na te gaan. Zoodoende wordt de conferentie automatisch een volkerenbond door het noodzakelijke proces van zelfbe stendiging. Tenzij zij dit doet kan zij niet verwachten dat haar werk zal ontsnappen aan het lot van dat hetwelk vroegere vredesconferenties gedaan hebben, namelijk het lot van in nieuwe oorlogen afgebroken te worden. Volgens de «Vorwarts zou president Wilson, te Parijs, in tegenwoordigheid van Amerikaansche bevelhebbers en van kolonel House verklaard hebben, dat Amerika nooit de unnexatie van den Rijnoever zou dulden. DuitscWand moet Duitsch blijven en grens- veranderingen konden slechts krachtens een opdracht der bevolking worden gemaakt. Omtrent Duitschland's voedselvoorziening, had de president gezegd, dat, indien het werkelijk noodig was, de eerste zendingen die begin Januari in de Middellandsche Zee zullen aankomen, daartoe zullen worden gebruikt. Over Duitschland's politiek zeide hij, dat die hem nog niet bevredigde en dat de Duitsche regeering duidelijk moest too- nen, dat zij democratie en geen anarchie wenscht. Een scheepsramp. Londen. Hedenmorgen had aan de kust een scheepsramp plaats. Een stoomjacht met 300 zeelieden aan boord, die naar huis terugkeerden, liep bij den ingang van een haven op een rots50 zeelieden wisten aan land te komen verscheidene werden ernstig gewond. Hat is te vreezen, dat de overigen omgekomen zijn. o De graaubrand in Londen. Londen, 2 Jan. De schade welke door den brand van gisternacht in het graan- pakhuis te Londen is aangericht, wordt op één millioen pd.str. aan graan en andere voorraden geschat. De schade aan de ge bouwen alleen op een half millioen. Het perceel was feitelijk niet verzekerd. Volgens een ambtenaar zijn de ontzaglijke voorra den vernielde levensmiddelen nationaal be zit. lietueDgd nieuws. Een Reuter-telegram uit New York maakt melding van de stranding van het hospi taalschip «Northern Pacific*, onderweg van Brest met 1744 gewonde en 705 onge- wonde soldaten en een 198 koppen tellende bemanning. De pogingen, om het schip bij hoog water af te brengen, zijn mislukt. Toen de zee ruwer werd, zijn reddingslij- nen over het schip geschoten. De aan boord vertoevenden, zouden echter eerst in geval van vliegend weer in gevaar ver- keeren. Dit werd wel door het observato rium vosrspeld, doch er bevond zich vol doende hulp in de omgeving van het ge strande schip. Eert nieuws. Vdlgens de «Evening Standard*, zou Wilson bij zijn vertrok uit Londen tot den Koning van Engeland hebben gezegd, dat hij hem binnenkort in Amerika hoopt te ontmoeten. Duitsche opeisehingen in Sleeswfjk. Kopenhage, 1 Jan. De «National Ti- dende* maakt melding van talryke klachten, die uit Noord-Sleeswijk binnenkomen naar aanleiding van de door hun huidige Duitsche bestuur gelaste roquisities, waaronder de bevolking dezer provincie te lijden heeft. Deze klachten worden steeds talrijker en het lijdt geen twijfel of men heeft hier met een methodische plundering van het land te doen, teneinde deze provincie geheel leeggeplunderd aan Denemarken terug te geven. De jongste roquisities van vee hebben ernstige economische moeilijkheden veroorzaakt voor de landbouwers, zooveel te meer daar de betaalde pryzen laag zijn, maar wat erger is de requisites van graan hebben plaats zonder rekening te houden met de behoeften van den landbouw en op verscheidene plaatsen vreest men gebrek aan zaad te hebben in het voorjaar. De bevolking heeft tegen deze onrechtvaardige maatregelen geprotesteerd, maar de autori teiten verklaarden, dat wanneer hunne bevelen niet werden uitgevoerd, zij niet voor de gevolgen konden instaan. Men heeft daarom van alle verzot afgezien. Het is te betreuren, zegt de «National Tidende« dat deze laatste beproeving zich komt voegen bij de vijftig jaren van strijd der bewoners van Sle®3wyk, nu het uur der bevrijding nadert. Preside»! Wilson. Londen, 31 Dec. (R. O.) De bladen melden uit Rome, dat President Wilson Napels, Florence, Venetië en waarschijnlijk ook Milaan zal bezoeken. Hamburg, 2 Jan. (Wolff.) De door het partijbestuur der aoc.-democraten uit geschreven demonstraties op Nieuwjaarsdag, ten gunste van de regeeriug Elbert-Schei- demann, hadden een waardig prachtig ver loop. Naar schatting namen 150,000 160.000 menschen er aan deel. BINNENLAND. Men seint uit Amsterdam De beperking van den treinenloop die met 1 Februari zal ingaan, komt hierop neer, dat op drukke trajecten 5 a 8 treinen per dag in beide richtingen zullen loopen, op minder drukke trajecten zullen slechts twee treinen loopen in beide richtingen. Over de stopzetting op Zondag is nog geen beslissing genomen, doch deze wordt ernstig overwogen. Naar wij vernemen zal het wittebrood binnenkort hoofdzakelijk uit tarwemeel be staan, daar het roggemeel opraakt. Men meldt aan de N. R. Ct. dat bin nenkort de handel in kalveren, schapen en varkans weer geheel vrij zal worden. o Uit de Merwede te Gorinchem is het tweede lijk opgehaald van de drie rivier- venters uit Zuilichem, die den 4den No vember in de Waal nabij Zaltbommel verdronken. o Petroleum reer lichtleeze geiiuueu. Binnenkort zal voor elk lichtloos (d. i. van electrisch licht, gas of voldoende cal- cium-carbid verstoken) gezin, voor éénmaal vier liter petroleum ter beschikking worden gesteld tegen 25 cent per L. Met eene geregelde distributie van petro leum zal nog minstens twee maanden ge moeid zijn, alzoo wordt zuinigheid aanbevolen Dankbetuiging rau den Rening van Engeland aan onze Koningin. Londen, 1 Jan. Aan H. M. de Konin gin der Nederlanden is door den Koning het volgend telegram gezonden Daar de interneering van Britsche krijgsgevangenen in Holland thans ^geëindigd is, haast ik mij aan Uwe Majesteit de verzekering te geven van mijne, diepgevoelde waardeering voor de vriendelijke sympathie en behandeling, welke officieren en manschappen hebben ondervonden zoowel van de krijgsgevange nen- overheden als bij den gewonen om gang met de bevolking van het land. Zij zullen op hun verblijf in Nederland terug zien als hunJ eerste geluk en vrede na de ellende en hardheden, welke zij van tevo ren te verduren hadden. w. g. George. o De zaak van Groeuendael. Naar de Limb. Koerier meldt, is het lid der tweede Kamer mr. dr. H. van Groenendael in den loop der vorige week door den rechter-commissaris by de recht bank teMaastricht, ten paleize van justitie aldaar, in verhoor genomen. Kcgeeringsviscb. Met ingang van Januari zullen aan de soorten visch, die tegen zeer verlaagde prij zen als regeeringsvisch door de gemeente besturen gedistribueerd worden, worden toegevoegd de kleinmiddel-schelvisch. Van de vier soorten schelvisch was tot heden alleen opgenomen de kleine schelvisch, meest braad visch of piepers genoemd. De hoe veelheid regeeringsvisch wordt met ruim vijftien procent vermeerderd. De klein middel-schelvisch zal worden gedistribueerd tegen 22^ cent per pond. 'o Yeetelling. Naar de «Veehandel* verneemt overwe gen de betrokken autoriteiten ernstig in de tweede helft van Januari een gerubriceerde veetelling te houden. De veehouders zul len verplicht worden nauwkeurig den aard en de grootte van den veestapel op te geven. Kolen uit DuitichlaniS. Met ingang van heden zullen dagelijks twee treinen steenkool uit Duitschland aan voeren. Blijkt het der Duitsche regeeriug mogelijk deze levering voort te zetten, dan kan op een totaal transport van 40.000 ton per maand uit Duitschland gerekend worden. (Hbld.) o Een nalatenschap. In de Veenkadelaan te 's-Gravenhage is Dinsdag een oude man overleden, die in vroegere jaren met petroleum ventte, maar de laatste jaren van ondersteuningeh leefde, Thans bij zyn dood bleek, dat hij gedurende zijn leven nog een heel kapitaaltje had bijeengegaard, n.I. in een paar bossen los stroo, waarop hij sliep, werd een bedrag van ruim f 9000 aan bankbiljetten ge vonden. o Vliegtuigen boven «us land. Men meldt uit Maastricht: Donderdagnamiddag tusschen halftwee en halfvier bewogen zich 4 of 5 kolossale vliegtuigen, vermoedelijk geallieerde, boven Maastricht. Door een kijker was op een ervan de Fransche vlag zichtbaar en op twee de teekening A 3 en A 5. Enkele verdwenen, na langen tijd gekruist te heb ben, in oostelijke richting. De aanslag op het kruithuis. Men herinnert zich ongetwijfeld nog wel de aanslag op het kruithuis bij Sloten, aan welk komplot vijf jongens deelnamen. Een hiervan, Willem Holthuis, is thans in het depót van discipline te Goes in den ouder dom van 16 jaar overleden. o Nog altijd mijnengevaar. Voor IJmuiden dreef Dinsdag een groot aantal mijnen, naar men kon telien, veer tien. Daar ze gevaar opleverden, ging de loodsboot niet buitengaats. Door den sterken zuidenwind, dreven de mijnen naar het noorden, met het gevolg, dat vele op het strand kwamen. Benoor den en bezuiden Egmond liggen er reeds verscheidene. Een myn is gesprongen, echter zonder schade te veroorzaken. Daar de kustwachten zyn opgeheven, liggen de mijnen onbewaakt aan het strand. Valsch papiergeld. Te Stratum bij Eindhoven, is een valsch bankbiljet van f 25 in beslag genomen. Ook dit biljet is iets korter dan de gewone, heeft geen watermerk en is iets bleeker van tint. Te Eindhoven zijn valsche guldens-bons in omloop. De IJniuider visschersrleot. De IJmuider visschersvloot heeft in het afgeloopen jaar door oorlogsomstandigheden 15 schepen verloren, n.I. 13 loggers en 2 stoomtreilers. Van 10 schepen werd niets meer ver nomen, ze worden als met man en muis verloren beschouwd. De namen van deze schepen zijn Julia, Elizabeth, Juno, Centrum Zeearend, "Nora, Lisa, Neeltje, Catherina en de stoomdrifters Celebes en Pax. Door mijnen gingen verloren de loggers Prosper, Eva en Jean, Paul. Van de Prosper werden vier man gedood, van de Eva, slechts een man gered en van de Jean Paul gingen alle opvarenden verloren. Met 't verlies van deze schepen gingen meer dan 100 menschenlevens verloren. o Een ironische kicsvereenigiug. De anti revolutionnaire kiesvereeniging te Eibergen heeft aan het Kamerlid mr. P. J. Troelstra een telegrafische dankbe tuiging gezonden voor zijn optreden in de Tweede Kamer, waardoor de Oranjeliefde algemeen tot uiting kwam. o- Koeien voor Steenkolen. Havas seint ons uit Brussel Volgens de Gazette zyn de onderhan delingen tusschen België en Nederland, omtrent het ruilen van melkkoeien tegen steenkolen, op het punt van te slagen. Nederland biedt aan, de brandstof, die het krijgen zal, zelf te Luik te komen halen. Aanroer uit Amerika. De Kennemerland heeft uit Philadelphia 214.360 bushels tarwe meegebracht, de de Borneo is uit New-York aangekomen met 8500 balen meststoffen. Het gevolg van den ex-keizer en de ex-keizerin te Amerongen is tot enkele personen beperkt. Bij den ex-keizer zijn nog alleen de lijfarts dr. Von Niedner en de beide vleugeladjudanten Von Estorff en Von Ilsemann. Bij de ex-keizarin vertoeft gravin Von Keiler uit Potsdam, Der Tag zegt, dat naar een andere ver blijfplaats voor het keizerlijk echtpaar wordt omgezien. De opgevorderde schepen. De Tel. verneemt, dat door de Engelsche regeering reeds vijf opgevorderde schepen ter beschikking der betrokken reeders zijn gesteld. Het zijn één vaartuig der ^Ne derland*, twee der koninklyke Stoomboot- Mij., één van Solieveldt Van der Meer en één van Van Uden Co. Thoniasvaer en Pieternel. De traditioneele Nieuwjaarswensch had weder op 1 Januari in den Stads-schouw- burg te Amsterdam plaats. Nadat Thomasvaer aan het woord ge weest was, kwarn Pieternel met den vol gende heilwensch aan de Koningin Ze heeft weer met ons meegeleefd, Gelijk haar vaadren vóór* baar doden, Met ons gewerkt, voor on? gestreefd, Als 't mocht, gejuicht, als 't moest, geleden, 't Is waar, de vorsten in deez' tijd Regeeren bij der volkten gratie, Maar 't schoonst gewaad der Majesteit Dat blijft de liefde eenar natie Pieternel wenscht aan het stadsbestuur een koel hoofd en stevige handen en dat het niet bang moge zijn zich aan koud water te branden. Oorlog en marine wor den een bezem toegewenscht. Van Karne- beek moet de adellijke, maar wat aftand- sche diplomaten aan den dijk zetten, bij post en telegrafie moet de janboel ver dwijnen. De wensch eindigt met de hoop dat de handel zal herleven. Ook de burgemeester van Amsterdam wordt begroet Die zorgt, dat, welk een storm ook woedt. Hoe dreigend soms de baren, Het stadsschip reê blijft op den vloed En veilig thuis kan varen. Een groote schuld van dankbaarheid Geeft hij ons zoo te dellegen, Een schuld, die 'k met een heilwensch kwijt Heil Burgemeester Tellegen I o Militaire kas bestelen. Alweder is er in de manschappen-cantine te Gorinchem bij nacht ingebroken. De inhoud der kas wisselgeld is ont vreemd. o Hoog water. De Maas te Grave blijft steeds wassen. De Beersche overlaat, welke anders over de volle lengte zou werken, doet dit thans niet, daar een paar honderd boeren uit den omtrek door ophooging van de overlaatkade de Beersche Maas opkeeren, De bevolking uit die streek wil, ofschoon het vóór 15 Maart verboden is de Beersche Maas tegen te houden, thans de te velde staande ge wassen, vooral de winterrogge, redden. De sx-Kelxer en de ex-Iciierin beiden ongesteld. Eenigén tijd geleden werden de geruch ten omtrent het ongesteld zijn van den ex-Keizer tegengesproken. Evenwel meldt de «Deutsche Wochenzeitung*. thans, dat de voormalige Keizer wel ernstig ziek is en voorts, datde Amslerdamsche hoog leeraar dr. O. Lanz in consult genomen zou zijn. Wij hebben ons daarom tot prof. Lanz gewend, om eens te vragen, wat er nu eigenlijk van al de berichten waar is. De hoogleeraar deelde mede, dat de ex- keizer, nadat hij ongeveer veertien dageu in Amerongen vertoefde, ziek geworden is. De ongesteldheid was het gevolg van influ enza en wijl de complicatie, die zich voor deed van dien aard was, dat chirurgisch ingrijpen noodzakelijk kon zijn, werd prof. Lanz in consult genomen. Het beloop der ziekte was gunstig, zoodat een operatie niet noodig was. De ex-keizer heeft wel een groot aantal weken het bed gehouden. De koorts was af en toe zeer hoog. Hij mag thans eenige uren per dag opstaan. Zijn geestestoestand, aldus vertelde de professor ons nog, is evenwel zoo, dat hem niets medegedeeld mag worden, dat hinderend zou kunnen zijn. De keizer is nl. zeer gedrukt en altijd terneergeslagen. N. v. d. D. o Diefstallen. Onder beurstijd is gisternamiddag inge broken op het kantoor van de Scheepvaart Vereeniging aan het Willemsplein te Rot terdam. Er is f 2400 gestolen. Ook is ten nadeele van den koopman W. B. op de Hoogstraat, f 700 verduisterd, de opbrengst van bontvellen. Een vellen- bereider uit de Van Oldebarneveldtstraat wordt er van verdacht. Aangehouden. De electricien A. H. R. uit Nijmegen is aangehouden als een van de vermoe delijke daders van den diefstal met g&weld- pleging, gepleegd op de 74-jarige juffrouw Van der H. in haar uitdragerij op den Goudschen Singel te Rotterdam. Een overval. De uitdraagster F. van der H., een vrouw van 74 jaar, te Rotterdam kreeg Zaterdagavond in haar winkel bezoek van een man, die vergezeld was van een vrouw van ongeveer 20 jaar, die te kennen gaf, een mantel te willen passen. Nadat er een mantel was gepast, werd de uitdraag ster plotseling aangegrepen door den man en de vrouw, die haar op den grond wier pen. De jonge vrouw sloeg en schopte het oude mensch herhaaldelijk in het gelaat. Op twee plaatsen werden de beenen van de uitdraagster met touwen gebonden en vervolgens de armen kruiselings over den rug. Verder werd haar een prop in den mond gestopt en een doek om het hoofd gebonden. Vervolgens zijn nog twee kerels van de straat de uitdragerij binnengeloopen. Zij gingen naar het achter den winkel gelegen kamertje, braken er een kast open en haalden daar uit een tasch f 175 een Amerikaansch koperen horloge ^en een gouden medaljon met pareltjes bezet. Uit de japon, die de uitdraagster aan had, werd de zak gescheurd, waarin ongeveer f 100 zat. Ook is een blauwe damesmantel, diende jonge vrouw bij haar komst in den winkel aanpaste, meegenomen. Een werkman, die drie mannen uit de uitdragerij heeft zien komen en hard weg- loopen, hetgeen zijn argwaan wekte, waar schuwde de politie. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld. Men vond de uit draagster aan handen en voeten gebonden in bewusteloozen toestand onder oude kle dingstukken liggen, die over haar heen geworpen waren. Onmiddellijk werd hulp ingeroepeneen geneesheer gelukte het de oude vrouw tot bewustzijn terug te brengen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteertnde hulppost kantoren wérd gedurende de maand Decem ber 1918 ingelegcT f20290,58', terugbe taald f 11538.54. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 6415. Donderdag j .1had L. de Loo, werk zaam op de Scheepsbouw werf alhier het ongeluk met zijn rechterhand tusschen de electr. schaar te geraken waardoor bij eenige nagels zoomede de top van een zijner vingers verloor. Donderdagmiddag vertrok van de scheepswerf alhier naar Bolnes, het s.s. «Lifland* (kapitein H. A. Svarrer) tot het instellen der machines. Het water blijft steeds wassende. Thans is de passage langs de Prins Hen- J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2