voor hst Laid fin Htulci n Altena, it Lasgstnat en de Bonnneterwaard. I L: F. N. VAN POPPEL DAMES- EN I HEERENKLEEDING Geurige oude Vorstenlanden 10 cent. Priina belegen oude Vorstenlanden Heerlijke Sumatra sigaar 12 's-BOSCH. FEUILLETON. BIT I1ÏÏWIS IÏIÏÏW1 iniILJIAIVVs Heeren- en Kiiiderkleeding Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3849. Zaterdag 1 Februari. 1919. TIJDELIJK NOG VERKRIJGBAAR: DRAAGT Gorincliem. land VAN altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, 4 franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Bij 300 stuks franco rembours door geheel Nederland. Gelieve kleur op te gevenlicht, middel of donker. SIG AREN-M AGAZIJ N 99 BUITENLANDS CH OVERZICHT. Wat zal men doen met de Duitsche kolóniën Dat is de vraag, die de gemoederen bezig houdtDe rest is te begrijpen, dat de overwinnaars zeer begeerig zijn de buit onder elkaar te verdeelen. De heer Hughes, eerste minister van het Australische gemeenebest, heeft er nimmer een geheim van gemaakt, dat het Australië met zijn deelneming aan den oorlog te doen was om verovering van Duitsch gebied (niet omdat Australië op dat gebied ge steld zou zijn, maar alleen ter beveiliging van Duitsche aanvallen in de toekomst). Japan zou dan de noordelijke eilanden groepen wel mogen hebben. Dit beteekent, dat Japan en Australië naast de Vereenigde Staten geweldige Zuidzee-mogendheden zul len worden, die wellicht later weer de noodzakelijkheid zullen gevoelen, zich tegen elkander te gaan beschermen op dezelfde wijze, als zij het nu tegen Duitschland doen. Maar dat is nu nog niet aan de orde. Deze annexatieplannen druischen regel recht tegen Wilson's beginselen in, en het sprak dus van te voren van zeU, dat er verschil van meening moest ontstaan. De gedachte van Wilson is dat de Duit sche koloniën het eigendom van den vol kenbond moeten worden. Indien er in die landen een bevolking woont, die voldoende beschaafd is, om hare eigen wenschen ten aanzien van een toe komstige regeering kenbaar te maken, en zij in staat zijn over zichzelf te beschikken, zou het volkenverbond aan haar wenschen gevolg geven. Arabië en Mesopotarnië wor den genoemd als landstreken, waarin dat mogelijk zou zijn. Zulke gebieden kunnen hun wensch uiten naar onafhankelijkheid of naar eqp protectoraat onder en van. de groote mogendheden. Als dat zoo is, zegt president Wilson, zal het volkenverbond daaraan gevolg geven. In gevallen waarin de bevolking daar nog niet toe in staat is, stelt bij voor dat het volkenverbond de mogendheid zal kiezen, die door hare na buurschap of om andere redenen het best geschikt is om ze te besturen en zal haar dat bestuur dan opdragen onder verschil lende waarborgen. Hij stelt voor om die waarborgen door de vredesconferentie of het volkenverbond te laten regelen, daarbij rekening houdende met plaatselijke omstandigheden. Men begrijpt dat de geallieerden niets van deze opvattingen moeten hebben. Zij zeggen wel, dat zij het voor het grootste deel eens zijn met Wilson, maar in hun hart denken zij er anders* over. De kolo niën moeten, volgens hun opvatting, dienen om de overwinnaars schadeloos te stellen. Doch daar wil Amerika's president niet van hooren. En dat is zeer begrijpelijk, wan neer men zich nog eens in herinnering brengt eenige van de door Wilson geuite beginselen lo. Elk onderdeel van de finale regeling moet wezenlijk gegrond zijn op de recht vaardigheid in elk bijzonder geval, onder voorbehoud van bijzondere regelingen, die het geschikst zijn tot waarborging van een duurzarnen vrede. 3. »Je spreekt daar nog al niet weinig pedant, Vanissa kan jij niet gelooven dat je een ongelukkige liefde zult hebben,® zegt Sponheim »'t is waar, je bent geen leelijke jongen, maar om daarom aan te nemen, dat alle dames zich vereerd zouden gevoelen om mevrouw Vannissa te worden, dat is wel wat kras.® »Heb ik dat dan gezegd roept Vanissa vrij heftig uit, terwijl hij licht bloost. ïlk heb gezegd, dat ik niet geloof, dat ik ooit eene ongelukkige liefde zou hebben, omdat het mij onwaarschijnlijk voorkomt, dat ik ooit gecharmeerd zou worden op een meisje, dat niets van mij zou wHlen weten. Mij dunkt, dat moet je wel vooruit kunnen voelen.® ïJongen, zeg dat niet te hard,® zeide Van Dormen halfluid. v ^Geloof jij dan van niet?® vroeg Vannissa. »Ja, zeker geloof ik dat. Ik hoop van harte, dat je de mogelijkheid daarvan nooit moogt ondervinden.® ^Vannissa, is dat je zuster niet, die dame daar links in het lichtblauw?® vroeg Spon heim met de hand in de richting der door hem bedoelde dame wijzende. j»Je hebt ons immers gezegd, dat zij van den zomer weer een week of wat met je vader op Bellevue komt logeeren »Neen, dat is zij niet,® antwoordde Vannissa, ïhoewel ik moet toegeven dat die dame wel wat op haar gelijkt. Ik wacht mijn vader en mijn zuster van avond,® zeide hij, op zijn horloge ziende, »maar vóór negen uur zouden zij niet komen, schreef mijn vader mij. »Komt die logée van avond ook al mede vroeg Van Dormen halfuid aan Vannissa. Deze knikte toestemmend. 3>Ik kom je familie morgen dadelijk een bezoek brengen.® »Dat moet je doen, Frits je moet je dezen keer eens niet schuw houden denk er pm, er zijn nu twee jonge dames, daar voor zijn twee heeren noodig. We zullen zien dat wé samen mooie toeren doen al woont die logée ai een jaar in deze streek, toch heeft ze daarvan nog niets gezien, dan de onmiddellijke nabijheid van haar school.® »Zij is immers secondante >Ja, maar zij is toch van zeer goede familie. Haar vader is in zaken ongelukkig geweekt, en toen hij stierf was er maar een klein kapitaaltje over. Haar moeder, die poitrinaire is, is toen te Blarens gaan wonen de dochter heeft zich daar eenigen tijd op het fransch toegelegd, en nadat zij haar examen gedaan had, is zij geplaatst op de kostschool ïRivierzicht®, waar mijn zuster nu twee jaar heeft school gelegen.® 2o. Volken en provincies moeten niet meer van de eene souvereiniteit aan de andere versjacherd worden, alsof zij goe deren en ruil bare stukken in een spel wa ren, in het groote spel van het machts evenwicht, dat nu voor altijd in discrediet is gebracht. 3o. Elke territoriale regeling, die van dezen oorlog het gevolg is, moet worden gemaakt in het belang en ten behoeve van de betrokken bevolkingen, en niet als on derdeel van een compromis of regeling van aanspraken van met elkaar wedijverende staten. 4o. Elke duidelijk omschreven nationa liteit moet haar aspiraties zooveel mogelijk bevredigd zien, zoover mogelijk zal zijn, zonder dat nieuwe elementen van strijd worden ingevoerd of oude elementen van dien aard bestendigd worden, die waarschijn lijk mettertijd den vrede van Europa en bijgevolg van de wereld zouden verstoren. Nietwaar als men dit leest en men ver onderstelt, dat Wilson trouw blijft aan deze beginselen, dan móet er wel botsing ont staan tusschen hem en de overige leden van de vredesconferentie. Dat dit ook in derdaad zoo is, blijkt wel uit wat de »Gau- !ois« schrijft »De president van de Vereenigde Staten doet niet zoo gemakkelijk afstand van zijn overtuigingen, als men zou hebben veron dersteld.® Deze »men® is de Gaulois, die van de beginselvastheid van Wilson blijk baar geen hoogen dunk had, en ook nu nog niet heeft, want het blad zegt alleen: »niet zoo gemakkelijk«, dus toch veronder stelt het blad nog steeds, dat Wilson wel afstand doet van zijn overtuigingen, zelfs gemakkelijk, alleen niet zoo gemakkelijk, als men had gedacht. Deze minder groote gemakkelijkheid van Wilson wijst de Gau- 's-BOSeH Vughterstr. 87, Tel. No. 657 Uitsluitend naar maat. >Hoe heet zij «Henriette Dorval.® «Een fransche naamis zij een Fran- gaise »Neen, een echte Hollandsche mogelijk is zij wel van fransche originemet de dragonnades zijn zooveel fransche families in ons land komen wonen maar mijne zuster zegt, dat zij er volstrekt niet als een Fran^aise uitzietblond met blauwe oogen.« ïi Alsof er geen fransche blondines Jawel,® antwoordt Vanissa, «maar het type, dat wij ons van eene Frangaise voor stellen, is toch niet blond. Ik ben ook een echte Nederlander, maar als ik in het buitenland reis, zal niemand mij voor een Hollander aanzien.® «Neen, veel meer voor een Italiaan. «Ik hoop maar dat die Henriette een aardig meisje is. Mijne zuster heeft bij zonder veel met haar op en dat was al dadelijk zoo, nadat de nieuwe secondante op school kwam. Zij heeft haar veel meer als vriendin beschouwd. «Dat is zeker een goede recommandatie voor haar,® zegt Van Dormen. »Hoe dat? Geloof je dan dat Elise op haar achttienjarigen leeftijd zooveel men- schenkennis heeft?® «Mensehenkennis, neen, dat niet, maar zeker gevoel, of liever instinct zal ik zeggen, om te weten aan wie ze haar vriendschap kan schenken. «En waarop baseer je die opinie?® lois zeer terecht als de grootste oorzaak van vertraging der onderhandelingen aan. Gelukkig maar dat Wilson niet zoo ge makkelijk met .zich laat sollen en als ern stig man voet bij stuk houdt. Wel zal het hem uiterst moeilijk vallen zijn wil door te zetten tegenover de overgroote meerder heid, maar des te eervoller zal zijn naam in de gescbiedrollen der menschheid ver meld staan. Maar al wordt gehandeld met de kolo niën naar zijn voorstel dan blijft het voor Duitschland toch eèn hachelijke zaak. Stel u voor Duitschland wordt ook lid van den volkenbond. Dan wordt het dus een van de mogendheden die bepalen dat de Duit sche koloniën zullen bestuurd worden door Frankrijk of Australië enz. Doch Duitsch land staat nooit vrijwillig zijn kolonie af en zal ook nimmer in, dien afstand berusten. Hieruit volgt dat Duitschland niet tot den volkenbond zal kunnen toetreden. Derhalve zal die bond enkel uit overwinnaars bestaan. En dan komt de dag dat men de voor waarde van de vredesconferentie aan Duitschland zal voorleggen ter goedkeuring. Maar als het hu weigert daar op in te gaan Wat dan Zal men het dan nog met geweld van wapenen gaan dwingen Geen sprake van. Nu hooren wij al dat er geallieerde soldaten gaan wegloopen van den Rijn. Het oorlogje spelen heeft hen al lang genoeg geduurd. Eindelijk willen we wel eens naar huis. Het zou niet zoo vreemd zijn als er onder de troepen die het Rijnland bezet moeten houden een steeds onweerstaanbaarder trek naar huis toe zich ging openbaren.' In ieder geval zullen de geallieerde legers reeds lang uit Duitschland vertrokken zijn voordat de vredesconferentie geëindigd is. En nu nog eens Als Duitschland halsstarrig blijft wei geren zijn koloniën af te staan of de andere voorwaarden aan te nemen Dan nog geen vrede Over een jaar nog geen vrede En dan Wij willen ons maar geen toe komst-ellenden gaan indenken maar dit is wel zeker, dat Europa nog verre van rust en verzoening af is. Hoe onhoudbaar de toestanden nu al zijn in de overwonnen landen moge blijken uit het prijslijstje voor kleedingsstukken dat in Boedapest is vastgesteld. Een kort pak, zoogen. colbert, van papierstof vervaardigd kost nu 260 kronen, een kroon 60 cent) van kunstwol 370 kr., van laken, uit kunst en schapenwol geweven, 580 kr. en van wollen stof 870 kr. Voor een overjas, demi- «Alleen op de gesprekken die ik ver leden jaar hier met haar gehad heb versta mij wel, ik zeg alleen dat ik mij zeer zou bedriegen als ik hierin niet goed had gezien.® «Kom, het wordt zachtjes aan mijn tijd, als ik mijne familie aan het hotel wil op wachten,® zegt Vanissa, opstaande. Na Van Dornen en de anderen gegroet te hebben wandelt hij langzaam, hier «n daar groetende, door de rijen tafeltjes heen, naar het nabij gelegen hotel. Na een half uur vergeefs gewacht te hebben, begint de tijd hem lang te vallen hij staat op en wandelt wat heen en weer. Doch ook dit verveelt hem spoedig en hij besluit de familie te gemoet te gaan waarschijnlijk zal men in het rijtuig nog wel een plaatsje over hebben. Met langzame schreden volgt hij den straatweg in de richting van Oosterbeek. Tweede Hoofdstuk. De dag, waarop de groote zomervacantie op de kostschool Rivierzicht van mejuffrouw Dormushuizen was begonnen, liep ten einde. Al de pensionaires waren vertrokken met uitzondering van ééne, die, gearmd met een der nog achtergebleven secondantes, den grooten tuin van de kostschool door wandelde. Aan den rand der hoogte ge komen, die, met kreupelhout begroeid, vry steil naar den Rijn afliep, stonden beide vriendinnen een oogenblik stil en lieten hare oogen dwalen over de uitgestrekte saison, zijn deze prijzen 180, 300, 500 en 750 kr., voor een winterjas 270, 380 550 en 800 kr, rnet een toeslag van 400 en 200 kr. voor een betere voering enz. Voor maatwerk zijn de kleermakers, naar gelang van hun winkel en het aantal ar beiders in 5 klassen ingedeeld, en naai: mate ge nu b.v. een colbert bij een dezer leveranciers laat maken, moet ge alleen vQor maakloon 190, 230, 290, 330 of 360 kr. betalen, voor het keeren van zoo een pak 220, 260 320, 370 en 400 kr. voor een nieuwe demi-saison 180, 220, 270 300 en 320 kr. en voor een winterjas 260, 290, 340, 390 en 400 kr., terwijl het keeren van een winterjas 280, 310, 360, 420 en 480 kr. 'kost. Ik zal nu maar niet de heele ljjst af schrijven de bovenstaande cijfers zijn reeds voldoende om te doen zien hoe groot het gebrek aan kleereti in Hongarije op het oogenblik nog is en hoeveel geld men voor kleeding moet uitgeven, wanneer ik nog vermeld, dat een paar schoenen 250 tot 400 kronen, een heerenhemd 120 kronen kost. Wanneer alles naar evenredigheid zoo hoog in prijs staat is het te begrijpen, dat zulk een toestand niet kan aanhouden. In- de N. R. C. komt een brief voor van een voorname dame uit Weenen dk\ o.a. schrijft De lucht is vol van zielesmart. Zij echter zijn de ongelukkigsten, die den oorlog steeds hebben gehaat, die hem tandeknar- send hebben moeten meebeleven, die niets velden, aan de overzijde van den stroom gelegen. De zon was juist ondergegaan, maar de rivier, waarop hier en daar een bootje voortgleed en als een donkere punt in het water afstak, glinsterde nog in het avondlicht. In de lucht, die den geheelen dag strak blauw was geweest, vertoonden zich nu eenige wolkjes, door de onderge doken zon zacht rood en geel gekleurd. Daaronder streken zich, zoover het oog reikte, de donkergroene weiden uit, waarin het rustig grazend vee met Wellust van de avondkoelte scheen te genieten. Enkele grillige silhouëten van boomen staken scherp; af tegen den tintelenden hemel en uit den schoorsteen van een boerenwoning steeg de rook recht naar boven. Het eenige wat de stilte nu en dan verbrak was het zacht gefluit van een vogel of wel het geloei van een koe, dat eigenaardige, rustige geluid, 't welk de stilte slechts te dieper schynt te maken. «Hoe heerlijk is het toch hier, Henriette,® zeide de jongste van de twee wandelaarsters, een meisje van ongeveer achttien jaren, van een ranke gestalte, met een ietwat bleek, fijn besneden gezichtje, gitzwart haar en donkere, eenigszins peinzende oogen. «Hoe goed ik het ook thuis heb, ik zal nog dikwijls naar dit heerlijke plekje ver- I langen, en vooral naar jou. Wordt vervolgd K NIEUWSBLAD 99 Hinthamerstraat S4, Tel. int. 49S.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1