Gevatte koude. ANGA-SIROOP. Ruwe huid,— te zeggen hadden maar alles zagen aan komen, die nooit de overwinning wensehten en nu toen verslagen zijn. Vaak klinkt een schot. Een oud-Oostenrijker, die zich niet zoo snel had kunnen «aanpassen*, heeft de wereld verlaten, die hij niet begrijpt. Deze dingen gebeuren volkomen on-thea- traal, zooals alles thans. In vredestijd heeft de Ween^r gemopperd. Geen broodje was hem krokant, geen auto snel genoeg. Nu klaagt men over niets meer De tram rijdt om het halve uur men wacht. In deze week wordt er geen meel uitgedeeld men neemt in plaats daarvan een beetje zuurkool aan. Van vier uur af mag geen licht meer branden men zit in het donker. Er mag niet meer gestookt worden men kruipt te bed, als men er een heeft. Zoo langzamerhand komt men op de gedachteIs datgene, wat men vroeger voor Weensche slapheid hield, niet misschien Weensche levenswijsheid De jeugd laat zich zelfs in dit droevige land niet geheel tenonder brengen. De jonge arbeidsvrouw, die zich verheugt op het vooruitzicht van haar eerste kind, dat zij in Februari wacht zij maakt zich geen zorgen over de melk voor haar kind. Zij zelf zai reeds na veertien dagen weer aan het werk moeten. Vergenoegd laat zij mij 120 kronen zien, die een familielid haar geschonken heeft daarvoor kan zij in den sluikhandel vier luiers krijgen. Zij streelt het geld, als had zij een vermoeden, dat alle toekomstmogelykheden daarin be sloten lagen. i Volslagenfwanhopen kan ook het paartje niet, dat nu, na drie jaren van verlangen, arm in arm over de straat gaat. Zijn gezicht is tien jaar ouder geworden, en haar kleeding geheel afgesleten. Maar het gezicht ^straalt, en het kleedje verraadt roerende pogingen om er nog toonbaar in uit te zien. Wat een beminnelijke han digheid, om uit een oude volant van .een onderrok en een zijden kous een hoed te maken, die op' het prachtig gefriseerde, mooie, blonde haar zoo natuurlijk staat. De huishoudelijke kunstjes van de Weensche vrouwen hebben zich onder den oorlog tot zielekrachten ontwikkeld. Hoeveel liefde hoort ertoe om, uit een handvol bieten er. een paar lepels gierst, een maaltijd te bereiden. Arm volk dat zoo veel te dragen krijgt. Wij kunnen al klagen over dit en dat, maar bij hen vergeleken zitten wij nog in Abraham's schoot. vastzittend^rslijm op de borst, voort durend hoesten, scherpte in de keel, bronchitis en kinkhoest. Gebruik hiertegen Betere borstsiroop bestaat Iniet. Per fl. f 1.50 Om buitenshuis, hetzij op reis, in den trein, bij vergaderingen of op Uw werk een goed hoestetiiiend mid del bij de hand te hebben, fabricee- ren wij verpakt in gemakkelijk in uw zakte dragen doozen v. 50 en 90 ct. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. Te 's Hertogenbosch Gebr. Verhees, ij Orthenstraat B. 89 en Vnchterstraat 3o en Apoth. Dr. Lamer en Indemans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. BUITENLAND. Portugal. Ex-koning Manuel van Portugal heeft zich tot een medewerker aan Daily Express als volgt uitgelaten in verband met den opstand in Portugal «Engeland is mijn vaderland, en er zijn geen woorden in staat de waardeering uit te drukken, die ik ge voel voor de natie, die mij zooveel sympathie, hartelijkheid en vriendschap heeft bewezen. Ofschoon mijn hart bedroefd is door mijn scheiding van mijn bemind volk en hoewel ik nooit de trouw van mijn aanhangeis zal vergeten, zijn de jaren van mijn ballingschap in Engeland van den beginne af jaren van geluk voor mij geweest.* o Een Amerikaanseh schip met spek gestrand. Reuter seint ons uit Londen Het stoomschip dat Woensdagavond op de Goodwins in het gezicht van Deal is gestrand, is het Amerikaansche s.s. Piave, bestemd voor Rotterdam met een gemengde lading, meest spek. Pogingen om het vaartuig af te brengen zijn tot dusver vruchteloos;- gebleven. Een deel van de lading is overboord geworpen. De tarwcprljs in Amerika. Washington, 29 Jan. (R. O.) De raad voor de voedselvoorziening heeft bij de commissies voor landbouwzaken uit den e Senaat en het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, waarbij iH milliard dollar crediet wordt gevraagd, ten einde aan de landbouwers voor den tarwe oogst in 1919 een prijs van 2.20 doll, per bushel te kunnen garandeeren. Eitroerbeperkingen opgeheven. Washington, 29 Jan. De beperkingen van den uitvoer van jute.en de jute-pro- ducten worden met ingang van 1 Febr. opgeheven. Verlaging der vrachtprijzen. Londen, 29 Jan. Teneinde tegemoet te komen aan de werischen van Engeland kondigt de Amerikaansche «Shipping Board een reductie van ongeveer 60 pCt. in de vrachten tusschen Amerika en Europa aan. o Verontrustend gebruik van verdoovende middelen. De «Tinnes* verneemt volgens de Tel. uit New-Yurk De gezondheidsdienst aldaar bereidt een krachtige campagne voor om het gebruik van narcotische middelen tegen te gaan, dat meer en meer onder alle klassen toe neemt. Dr. Copeland, het hoofd van den gezondheidsdienst te New-York, verklaarde, dat het aantal geregelde gebruikers van narcotische middelen te New-Yoi k 55 000 a 100.000 bedraagt, o. w. 10.000 mis dadigers. Van de 2567 apotheken te New- York hadden 33 laatstleden maand 2638 ons morphine, cacaïne en herom verkocht. Een telegram uit België meldt, dat de Belgische regeering heeft besloten, de bouwvallen van Yperen in hun tegenwoor- digen staat te houden als een zinnebeeld en gedenkteeken vaVi wat het land heeft doorstaan. De regeering stondeu daarbij de gewaarwordingen voor den geest, (lie de aanblik van de stad en het slagveld bij Yperen altijd bij de Engelschen zal opwek ken. Yperen zelf'zal worden herbouwd, vermoedelijk bij de thans in puin liggende stad. De regeering te Kaapstad weigerde de passen te geven aan generaal De Wet en Gobler twee leden van de nationalistische deputatie, welke door het congres te Bloem fontein was benoemd om naar Europa te gaan, ten einde aan de vredes-confererttie de onafhankelijkheid van Zuid-Afnku te vragen, -«-o Een Brusselsch blad verhaalt Een soldaat van het 2de regiment jagers te voet, Motte genaamd, werd in 1915 krijgsgevangen gemaakt en in Duitschland geïnterneerd. In 't begin varr September 1918 kon hij ontvluchten. Eenmaal op Hollandscben bodem zei Motte tot zichzelf, dat de opgedane ervaring ook anderen nut tig kon zijn. Hij aarzelde geen oogenblik, keerde terug naar Duitschland en ging zijn te Dösseldorf gevangen kameraden opzoe ken. Na verloop van eenige dagen ont vluchtte hij voor de tvv,eede maal en nam eenige gevangenen mede. Toen deze in veiligheid achter de Nederlandsche grens waren, begon bij opnieuw. En zesmaal waagde hij het stoute stukZoo gaf hij de vrijheid aan een-en-twintig Belgische soldaten en bracht bovendien van elke reis juiste en kostbare inlichtingen mede, welke den spionnagedienst uitmuntend te stade kwamen. o De ex keizer. Reuter seint uit Londen De Morning Post schrijft over de geluk- wenschen welke de Deutsche Tageszeitung tot den ex keizer op zijn verjaardag heeft gericht, als volgtWij hebben ondersteld dat er geen bewijs was van eenige ver andering in Duitschland, behalve in namen en vormen en dat de Duitsche geest nog voortleeft voor alles wat de keizer vertegen woordigde. Nu weten we het zeker. o Rosa Luxemburg. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. meldt Il«v verneem uit vertrouwbare bron dat Rosa Luxemburg niet dood is, doch in een kliniek in het westen van Berlijn verpleegd wordt. Bevestiging van het gebeurde kon ik nog niet verkrijgen. In elk geval is, ondanks alle pogingen, nergens een spoor van haar lijk gevonden. o Geen caruarai in België. De gemeenteraden van Antwerpen Brus sel en andere groote steden van België hebben besloten dat er dit jaar geen car naval zal zijn. -o België. Een correspondent schrijft aan de N. R. Ct. België, dat voor de zaak der verbendenen zulke groote offers gebracht heeft, ziet zich op de conferentie te Parijs achteruitgezet en dit komt dagelijks tot uiting in de be sprekingen der Brusselsehe bladen. J. Hoste Jr. schrijft hieromtrent in zijn Laatste Nieuws: De Statenbond zai er zoo gemakkelijk niet komen als sommige nieuwe bekeerin gen het voorgeven. Men moet zich sinds jaar en dag in de beweging voor de zege praal van bet volkenrecht ingewerkt hebben om te beseffen hoe ontzaglijk de taak is, welke een man als Wilson met vroom ge moed en koenen wil heeft opgevat. Ons land kc^ aan de spits van die be weging komen, niet aileen in bet wlgerneen menschelijk belang, maar ook ter vrijwa ring van de hooge inoreele rol, waarmee zijn onafhankelijk bestaan is vergroeid. België heeft echter die kans grootendee'.s verkeken. Van den eersten oorlogsdag af hebben wij op de noodzakelijkheid gewezen, dat België vooraan zou gaan onder de lan den, die uit dezen oorlog een duurzamen vrede willen zien geboren worden, maar onze rpgeering beeft in die richting niets of nagenoeg niets gedaan. In tegenstelling met Frankrijk en Engeland bezitten wij niet eens een kommissie van volkenrechts geleerden, die met de studie van het zoo omvangrijk en onze levensdagen rakend pr bleem werd belast De gevolgen van die weinig vooruitziende politiek laten zich thans tot ons groot na deel gelden. o De gehechtheid aan den vroegeren keizer' zit er bij rnehig Duitscher nog diep in. De Duitsche volkspartij (tevoren nationaal- liberalen) heeft hem ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag het bekende telegram gezonden, waarin het bestuur de eerste woorden van het oude partijprogram in herinnering brengtonverbrekelijke trouw aan keizer en rijk. Naar aanleiding van dien dag had de Reichtsbote te Berlijn eed adres voor den gewezen keizer ter teekening later leggen. In enkele dagen hadden 132 900 Duitsche mannen en vrouwen uit alle deelen des rijks het geteekend. De termijn werd dan ook tot vandaag verlengd. o Generaal ron ffiiiterfeldt. Berlijn, 30 Januari. (Wolff.) In een aan staatssecretaris Erzberger gerichten brief heeft generaal von Wonterfeldt me degedeeld dat hij na rijpe overweging en na een uitvoerige uiteenzetting tegenover zijn militaire Superieuren zijn verzoek om ontslag uit de wspenstiistaudscommissie in Spa moet handhaven, daar het hem door de houding der geallieerden onmogelijk was zijn dienst voort te zetten. o De herbouw ran het rarwoeste Frankrijk. De Vereenigde Staten nemen maatrege len België, Frankrijk en Engeland voldoen de bouwmaterialen te zenden voor den aan bouw van een millioen huizen. bloedarmoede, zwakte, bieeke gelaats kleur. Gebruik hiertegen Mijuhardt's Staaltabletten. In doozen van 0 90-f 1.75-f 3.40. Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. -7^ Bet nieuwe invoerrecht van 5 pet Naar aan de bladert wordt meegedeeld, is de Nederlandsche Reedersvereeniging, die, daartoe door de regeering uitgenoodigd, in beginsel besloten had deel te nemen in het aan Engeland te verleenen crediet van 75 miliioen gulden ingevolge het te Loudén gesloten General Agreement op dit besluit teruggekomen naar aanleiding van het voor nemen der regeering, om, in verband met het bovenbedoelde crediet, een buitenge woon invoerrecht te heffen op de door tusschenkomst der N. O. T, aan te voeren goederen. Een angstige middag. Door onbekende oorzaak was brand ontstaan in het mijnmagazijn, liggende aan het uiteinde der haven te Nieuwediep. In allerijl waren marinebrandspuiten op de plaats des onheils aanwezig. Aangezien het gevaar voor een groote ontploffing ge vreesd werd, werden de bewoners van het omliggende stadsgedeelte door militairen hun woningen te verlaten. Na verloop van een half uur was men den brand meester. o Iemand te Ouddorp (Flakkee) die nooit vermogensbelasting had betaald, bleek f60 000 na te laten!. Een flink gedeelte daarvan zal nu als boete naar 's Rijks schatkist verhuizen. o Spaansche griep. De Spaansche griep blijft onder de in het kamp te Milligen vertoevende Servische soldaten nog hevig heerschen. In een halve week tijds werden op het kleine kerkhofje te Garderen niet minder dan 20 militairen begraven. Qproer iu eeu gevangenis, Naar aanleiding van het verleenen van rechtsingang wegens mishandeling van ge vangenbewaarders en poging tot ontvluch ting, tegen acht in het H is van Bewaring te Middelburg gedetineerde personen, ver nemen wij nog het volgende: Ongeveer veertien dagen geleden hadden deze 8 personen het. plan beraamd om de bewaarders te overrompelen en te trachten te ontvluchten. Tuen des avonds vier hunner van de gemeenschappelijke zaal naar hoven in hun «alcoveri* werden gebracht, vielen zij daar een bewaker aan, verwond den dezen en ontnamen hem sabel en sleutels. De overige vier bonden in tusschen beneden den anderen gevangenbewaarder met hun halsdoeken. Gelukkig wist de boven aangevallene naar benenden te snellen en daar te voorkomen, dat men de deur opende. Hij had zijn sabel weer bemachtigd en sloeg deze op een der oproermakers in twee stukken. Toen kreeg hij ook zijn sleutels weer in handen en wist de mannen weer in de zaal terug t§ brengen, waarop hij den directeur waarschuwde, die de politie telefonisch te hulp riep. Ingevolge het ingesteld onderzoek, is toen de rechts vervolging gekomen. o Wittebrood. Naar de Tel. verneemt, houdt de veran dering en verbetering in de samenstelling van het wittebrood verband met het plan van den minister om te trachten zoo spoedig mogelijk de prijzen iri overeenstemming te brengen met de werkelijk# kostprijzen. De minister moet geen bezwaren tegen de vrij aanzienlijke prijsverhooging, die het wittebrood zal moeten ondergaan, hebben, omdat dat bijna hoofdzakelijk door de meer- gegoeden wordt gegeten. Koffie, De N, O. T. deeit mee, dat van En geland zal mogen worden aangevoerd een hoeveelheid S/an maximum 20.000 balen koffie. Als dames gekleed. Te Ossendrecht (Noord-Brabant) kwamen Zondagmorgen twee Duitsche officieren in dameskieeren over de grens. Zij werden door een officier en een Roode Kruis-sol- daat aangehouden. o Waker gestikt. De Waker van eenige iu aanbouw zijnde huizen in de Krommeniestraat te Amster dam had zich opgesloten in zijn waakhuisje, en zat zich te warmen boven een pot gloeiende kolen Hij is door den kolen damp bevangen en bewusteloos door de politie gevonden. De geneeskundige dienst kon zelfs met behulp van een zuurstoftoe stel de levensgeesten niet meer opwekken. o— Grensincidenten Men schrijft aan de «Maasbode*, dat de Belgejn tegenover de Nederlanders nog steeds een onwelwillende houding aanne men. De gevolgen hiervan zijn langs de Zuidgrens goed merkbaar. Het valt den g: ensbezoeker op hoe ver de Nederlandsche soldaatcommiezen zich verwijderd houden van de Belgische grenspalen. De oorzaak hiervan ligt daarin, dat zich herhaaldelijk, vooral in de iaatsle weken, incidenten voor doen tusschen Belgische en Nederlandsche grenswachten. De Belg ontziet zich niet aanstonds te vuren. Evenwel, voor de Belgen wordt het ook niet minder gevaar lijk. Kwamen zij vroeger geregeld op Hol- Iandsch gebied, nu wordt zulks streng ver hinderd naar men verzekerde zelfs door de burgers, die verbolgen zijn op onze Belgische naburen vanwege hun optreden tegen de Nederlanders. lllilitaire kommiezen. Er is dezer dagen medegedeeld, dat het aantal militaire kommiezen, dat thans rond 6000 bedraagt, zou worden uitgebreid met 2000 man. Van bevoegde zijde deelt men aan de «Avondpost* thans mee, dat dit bericht volkomen onjuist is en er eerder wordi gedacht aan inkrimping van het korps, —o Slachten. Met 1 Febr. hebben de correspondenten eervol ontslag gekregen aan het rijkskantoor voor vee en paarden. Alles houdt op, behalve het inzamelen van het vet. Daarmede is tegelijkertijd gezegd, <dat de huisslachtingen van de varkens voorloopig blijven als voorheen. Erwten en boonen. De minister van Landbouw heeft bepaald: Voor erwten en stamboonen^ welke in gevolge de zaaizaadvereeniging voor den zaai verhandeld worden in partijen, kleiner dan lü K.G., gelden de navolgende maxi mum prijzen voor den kleinhandel Erwten (alle soorten) f0,60 per K.G. Stamhoonen (alle soorten) f0.55 per K. G. Voedergraan. De bond van Nederiandsche graan- en zaad-importeurs heeft den minister van land- bouw gevraagd, of het wel noodzakelijk is, dat onze regeering de eenige inkoopster van mais en broodgraan blijft in het bui tenland. Adr. vraagt, of het niet op den weg van de regeering ligt, in het buiten land krachtig er op aan te dringen, met de verhoogde rantsoeneering tevens toe te staan, den vrijen inkoop door de Neder landsche importeurs, zij het dan ook onder zekere contióle van de regeering? Niet alleen de distributie zou tot op ze kere hoogte aan den handel kunnen worden toevertrouwd, maar ook de importeurs zei ven kunnen het graan aan de erkende grossiers leveren. De regeerings-crisis-bureaux kunnen dan nog aanzienlijker worden ingekrompen. Mochten de voorwaarden van het agree ment het koopen door importeurs voor loopig nog verhinderen, dan meent adr. toch, dat de verhooging der rantsoenen voldoende waarborg geeft voor een billijke verdeeling onder de gebruikers, zonder ge vaar voor prijsopdrijving of andere mis bruiken, om aan den handel een grooter aandeel en meer vrijheid in de distributie toe te kennen. Olie en rijst. Het stoomschip Noordam, van de Holland- Amerikahjii heeft van Batavia te Rotterdam aangevoerd 5000 ton cocosolie, 700 ton grondnotenolie en 500 ton rijst. o Vee voor steenkolen. Reuter seint ons uit ^russel, dat inzake den ruil van Nederlandsch vee voor Bel gische steenkolen, de wederzijdsche onder handelaars tot overeenstemming zijn geko men inzake de prijzen. De besprekingen zijn echter afgebroken, daar in de tegen woordige omstandigheden de gevraagde soort (hoeveelheid Red.) steenkolen niet geleverd kan worden. De Nederland sche onderhandelaars zijn uit Brussel ver trokken. Meel. Het stoomschip Westerdijk is gisteren van Baltimore te Rotternam binnengekomen met een lading meel voor de Nederlandsche regeering. Regeeringsblocm. De minister van Landbouw heeft met ingang van 3 Februari toegevoegd aan de lijst van goederen, bedóeld in art. 1 der Distributiewet 1916, regeeringsbloem den verkoopprijs van de gemeenten bepaald op f 30 en den inkoopprijs voor gemeenten bepaald op f36.35 per 100 K G. De minister maakt bekend, dat de prijs van regeeringsbloem voor bereiding van scheepsbeschuit, oliebollen en wafelen en ten dienste van restaurants van 27 dezer af bedraagt f36,35 per 100 K.G. S barsten, springende lippen, winter handen. Gebruik PUROL PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. In de maand Maart a. s. zal te 's Gravenhage een examen worden gehouden voor de betrekking van telegra fist of kanfooi bediende voor een dienst te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. Aanmelding behoort schriftelijk te geschie den bij den Secretaris der Examen-Com- missiën bij de«i Post- en Telegraafdienst te 's Gravenhage vóór 20 Februari a. s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te dezer plaatse. Donderdagavond trad alhier op voor de leden van het Dep. Heusden, der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, de Heer Henri Dekking, met het onderwerp «De Volksvijand* van Ibsen, vertaald door den spreker. De opkomst was geringer dan anders, tengevolge van ziekten en sterf-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2