Ruwe huid,- de Manchester Guardian. Volgens dit blad zal het voorloopige vredesverdrag binnen zes weken worden geteekend. De geallieerden hebben er, wa^het vraag stuk der schadeloosstellingen ten opzichte van Frankryk betreft, in toegestemd om de geheele kwestie nopens de vergoeding voor oorlogskosten en militaire schade te laten vervallen en de Duitsche aansprake lijkheid te beperken tot de moedwillig aangerichte schade, waaronder de tot zin ken gebrachte scheepsruimte zal worden begrepen. Of het werkelijk tot het stichten van een volkenbond zal komen En dus tot een algemeene ontwapening over heel de wereld. Wilson begeert het. Maar hij is niet de eenige die zijn stem verheft. Zoo heeft de Amerikaansche Admiraal Mayo verklaard Zorg er voor, dat de vloot wordt uitge breid, zoo riep hij de commissie toe, en dat dit zoo spoedig mogelijk gebeurt. En hij voegde er aan toe, dat er nog nooit een tijd is geweest, waarop het zoo nood zakelijk was ten volle gereed te zijn als thans. Een dergelijke opvatting in het land van president Wilson is wel ietwat ontnuchte rend. En admiraal Mayo staat in zijn meening niet alleen, als men de Daily Tel. gelooven mag. Tal van hooggeplaatste Amerikaansche zeeofficieren moeten er precies over denken als hij en hóe hij er over denkt, blijkt ons nader uit hetgeen deze correspondent mededeelt. Volgens hem toch had Mayo gezegd, dat, indien de volkenbond tot stand kwam (maar hij was te dien opzichte zeer sceptisch), daarin de leeuw zou liggen naast het lamen dat onder die omstandigheden de Ver. Staten dienden te probeeren de leeuw en niet het lam te wezen. De Amerikaansche marine-minister Daniëls heeft zich in denzelfden geest uitgelaten. Ook deze beweerde dat er in de eerste jaren nog wel van geen vermindering in den vlootaanbouw sprake zou kunnen zijn. Het schijnt de bedoeling van deze beide vlootspecialisten te zijn de heeren van de vredesconferentie een ernstige waarschu wing toe te dienen. En wel deze Indien ge u niet volkomen naar Wilson's wenschen schikt en niet besluit tot ontwapening, dan zullen wij Amerikanen er voor zorgen dat wij u de baas zijn en gij naar onze pijpen zult dansen. Geen oorlog meer Geen legers meer Zal deze vredesconferentie het kunnen be werken Wel neen zeggen de Bolsjewiki dat lukt hen nooit. En daarom komt over tot ons kamp. Sluit u aan bij onze ge lederen. Als de wereld wordt ingericht naar onze inzichten dan zal er nooit meer oorlog kunnen zijn. Nu als wij eerst de Bolsjewistische heilstaat moeten aanvaarden om zoo te komen tot wereldvrede dan houden wij maar liever onze legers. Hoe schrikkelijk zoo'n maatschappij er uitziet waar deze anarchisten het heft in handen hebben toont ons Rusland. Gawrons- ky, een revolutionaire soliblist uit Rusland heeft een boek uitgegeven, waarin hij het bolsjewisme beschrijft. Wij eiteeren er het een en ander uit gelijk de Ned. dit geeft. In de fabrieken werd een aarbeiders- contróle® ingevoerd, en na een jaar is deze »arbeiderscontróle« geheel van aard ver anderd en eenvoudig eigenares der onder neming geworden. Maar is daardoor de productie vermeerderd of is de opbrengst méér dan vroeger ten nutte van de arbei ders aangewend Absoluut niet. Het resultaat van dezen nieuwen vorm van bedrijf was dat de luo- nen zóó werden opgevoerd, dat het totaal bedrag daarvan 105 procent bedroeg van de totale productiewaarde. Met andere woordenalleen de uitgaven aan loonen liepen ver boven de ontvangsten uit. Het bedrijfskapitaal van tal van fabrieken bracht nog geen 70 pCt. der uitgaven op. Wat deed men daarom Men paste bij uit de Staatskas. Dat kan immers altijd. De Staatskas is altijd vol, en zoo niet, wel, dan maakt men eenvoudig geld. Papierengeld dat geen waarde heeft, 't Gevolg is dat de roebel 95 pet. van zijn waarde verloren heeft. Dus 't zelfde alsof een gulden maar 5 cent waarde had. En wat de zedelijkheid aangaat. De Soviet te Hadimir heeft bepaald dat de vrouw zoodra ze achttien jaar is eenvoudig beschouwd wordt als Staatseigendom. Ze kan een man kiezen maar als ze het niet doet moet zij zich laten inschrijven teneinde ook ongehuwd de voortplanting van het geslacht te vieren. Het lust ons niet meer aan te halen. Maar het is te hemelschreiend zoo diep als het Russische volk bezig is af te zakken. Gezin en huwelijk worden er ten eenenmale op zij gezet. Het is eenvoudig ontzettend te lezen op welke een cynische wijze er gebroken wordt met alle begrippen van zedelijkheid en vrijheid. En nu zijn er menschen, geleerden, in vloedrijke personen, die dezen heilstaat ook Nederland ingevoerd wenschen te zien. Maar zoo waar een volk alleen door ge rechtigheid verhoogd wordl, zoo zeker heeft ieder, die het goede voor ons volk zoekt, zich te keeren tegen dit misdadig drijven en eiken volksleider die onze natie den weg van.het bolsjewisme wil op doen gaan, aan de kaak te stellen als een volksverleider, die bezig is Nederland af te voeren naar de afgronden der zelfvernietiging. barsten, springende lippen, winter- p jf handen. Gebruik PUR.OL. BUITENLAND. Gemengd Nieuws. Het totaal aantal verliezen ^van den Bntschen vliegdienst tijdens den oorlog heeft 17.523 man bedragen. De bekende Gentsche hoogleeraar Paul Frédéricq en H. Pirenne, die zoo langen tijd ter; wilde van hun vaderlandslievende overtuiging in Duitschland zijn geïnterneerd geweest, zijn doortKoning Albert ontvangen. Hij wenschte de beide hoogleeraren geluk met hun houding tegenover den vijand, onderhield zich_ geruimen tijd met de heeren en vroeg hun nauwkeurige inlichtingen over hun gevangenschap in Duitschland. Beiden ontvingen uit handen des Konings het lint van het commandeurskruis der Leopoldsorde. In een open":brief in het Berliner Tageblatt® aan het congres der Geallieerden te Parijs protesteert Gerhart Hauptmann tegen het Fransche plan om na het sluiten van den vrede en de stichting van den volkerenbond, 800.000 Duitsche krijgsge vangenen achter te houder», die slavenarbeid zouden moeten verrichten bij het weer opbouwen der verwoeste steden. Duitschland. Het groote standbeeld van Keizer Wilhelm I te Moers (Rijnl.) is door onbekenden het hoofd afgeslagen. De kommandant van het 10e legerkorps te Saarbiücken heeft het rantsoen der zwaar werk verrichtende arbeiders met 125 gram rijst per week en 400 tot 600 gram spek per maand verhoogd, terwijl hij bekend maakt, dat ook de rantsoenen voor de overige klassen der bevolking ver hoogd zullen worden, mits hun gedrag reden tot tevredenheid geeft. o In en om Aken zijn circa 4000 plaatsen in de mijnen en in andere bedrijven vacant, maar vele werkloozen weigeren betrekkingen aar» te nemen, die niet van hunne gaping zijn. De Fransche commandant heeft nu bekend gemaakt, dat elke werklooze de betrekking, die hein aangeboden wordt, moet aanvaarden. Hliiiutietreiu ontploft. Tusschen Au bange en Longwy is een munitietrein ontploft. Zestig krijgsgevangen Duitsche soldaten, drie Fransche soldaten en een Amerikaan zijn gedood, en ook werden verscheidene personen gekwetst. Het ongeluk is te wijten aan de onvoor zichtigheid van een soldaat, die een granaat liet vallen. In alle dorpen in den omtrek werden de ruiten verbryzeld. Het spoorwegverkeer tusschen Athus en Longwy is gestremd. o Feu treiu-oiigeluk. Het Petit Journal verneemt uit Troyes, dat in het station van- Montieramey een trein op een" groep van drie Duitsche loco motieven is geloopen. Drie waggons schoven over elkaar heen. Op het oogeriblik schat men het aantal dooden op zes en dat dei- gewonden op 28. o De monarchistische beweging in Portugal. Reuter seint uit Madrid Uit Oporto yordt d.d. 1 Februari ge- iheld. De overwinningen der monarchisten worden bevestigd. Een nationale regeering is gevormd met Paiva Couceieo als premier. Deze treedt tevens als minister van Oorlog op. De regeering heeft een groot deel van Portugal in haar macht en is in af wachting van de komst van koning Manuel. BINNENLAND. 9Iet klein verlof. Men seint uit Den Haag: Wij vernemen dat overwogen wordt, om de lichting 1917 der onbereden korpsen ongeveer einde Februari met onbepaald (klein) verlof te doen vertrekken. o Thee. Men seint uit Den Haag Naar wij vernemen, is het theerantsoen opgeheven, zoodat do N. O. T. thans tot onbeperkte hoeveelheden "consenten kan verleenen voor den aanvoer van thee. Men seint uit Den Haag Officeei. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mee, dat naar de Nederlansche legatie te Londen seint, thee is geschrapt van de lijst van artikelen waarvan overeen komstig de economische schikking van Lon den, slechts eeri beperkte aanvoer kan plaast hebben. o De kolenvooriiening. Binnen enkele dagen .wordt naar de Tel. meldt een zeer ruime aanvoer van Duitsche steenkolen te Zevennaar verwacht. o In verband met de oplichting van 85000 sigaren te Amsterdam, is de politie er in geslaagd een drietal personen in een café te arresteeren. Thans bevinden al de ver dachten zich in hechtenis. Iemand had Vrijdag de onvoorzichtigheid zyn jas even op te hangen tijdens zijn bezoek op een diamantslijperij aan de Achtergracht te Amsterdam. Toen hij terug kwam, was uit zijn portefeuille verdwenen een waarde van f 10.000 aan Ooslenrijksche kronen. Ook onder de militairen van het garnizoen te Rotterdam is vlekiyphns uitgebroken. Twee gevallen zijn reeds geconstateerd. Dezo personen, benevens zes logeergasten uit de gesloten volkslogementen zijn over gebracht naar de barakken van den ont- smettingsdienst op Crooswijk. 275 Militairen, verblyf houdende in twee scholen, zijn geïsoleerd. Wat rywieldieveu verzinnen. Het gebeurde in het Bezuidenhoutkwar- tier in Den Haag. 's Morget»8 in de vroegte belt de groer»- tenboer. De meid doet open, overhandigt den groentenman den aardappelemmer en de bonnetjes en ging naar binnen om geld te halen. Terwijl de groentenboer de aardappelen afweegt posteert een als heer gekleed persoon, die ongemerkt naderbij is gekomen, zich voor de geopende straat deur. Een air aannemend of hij de heer des huizes is, tuurt hy eens naar de lucht en vraagt »Zeg, groentenboer, wat denk je van het weer, zou ik kunnen fietsen of moet ik vandaag loopen »Nou, m'nheer, u kunt gerust gaan fietsen, 't,blijft vandaag wel droog®, luidt het bescheid. De aheer® gaat naar binnen, neemt een van de twee fietsen uit de gang, springt er op en peddelt dood-kalm weg. Intusschen komt het dienstmeisje terug. »M'nheer is vandaag al vroeg uitgegaan, merkt de groentenboer op. »Mijn M'nheer? Welnee, die zit boven. »En daar gaat ie net op de fiets. »Dan hebben ze een fiets gestolen®, flitst het door het brein van de dienstbode, die meteen schreeuwend onder aan de trap haar heer boven van den diefstal in kennis stelt. Mijnheer komt zonder jas of hoed naar beneden gestormd neemt de overgebleven fiets uit de gang en wil den dief achterna rennen. Op het rumoer zijn een straatveger, een paar voorbijgangers en een soldaat nader bij gekomen. Zoodra de soldaat verneemt, wat er gebeurd is, en men den rijwiel- dief nawijst, zegt hij »0, die vent kén ik wel, geef die fiets maar hier, mijnheer, dan zal ik dien kerel wel eens hier brenger». Vol v^trouwen in den landsverdediger en 4»hj dat hij nu niet zonder jas of hoed de straat op hoeft, geeft mijnheer de fiets af. De soldaat springt er op en rijdt num mer 1 achterna. Mijnheer, de dienstbode de groentenboer, de vuilnisman, enfin, het heeie groepje staart in spanning naar de zen wedren. Beiden verdwijnen om den hoek Dan dringt langzaam, tot hen door de vrees als r»u die soldaat maar terugkomt, geen soldaat met twee fietsen, ook niet met één. En mijnheer begrijpt, dat hij dien morgen een schadepostje hegft van twee gestolen fietsen. o Steenkool uit Amerika Het s.s. Farmsum, van de Stoomvaart Mij. Oostzee, is van Baltimore te Amsterdam aangekomen met 3500 ton steenkolen. Sinaasappelen en citroenen. Naar wij vernemen, zullen binnen enkele dagen door de N. O. T. consenten worden afgegeven voor den invoer van sinaasappe len en citroenen uit Spanje en Italië. De Tee-steenkolenruil. Naar men uit Brussel aan de N. R. Ct. seint, is het Reuter bericht volgens het welk de bespreking inzake den ruil van Nederlandsch vee tegen Belgische steen kolen zouden zijn afgebroken, daar België thans de gevraagde soort steenkolen niet kon leveren, onjuist. De heer Waller, die de Nederlandsche regeering vertegenwoordigde bij de bespre kingen over levering aan België van boter, vee en papier is niet met den minister van bevoorrading tot overeenstemming kunnen komen. Er zijn nieuwe voorstellen gedaan, en bij is naar Nederland teruggekeerd om die i^an zijn regeering mee te deelen. Men denkt te Brussel, dat die voorstellen zullen worden aangenomen en dat de overeen stemming tusschen de beide landen binnen kort geteekend zal worden. Rijwielbanden. De Haagsche correspondent van de Tel. verneemt dat als uitvloeisel van de econo mische overeenkomst met geassocieerden binnen enkele maanden hier te lande een miliioen rijwielbanden zullen worden inge voerd, n.l. 750,000 buiten- en 250,000 binnenbanden. Aanvankelijk zouden wij de beschikking krygen over 500,000 bui ten- en eenzelfde aantal binnenbanden, doch daar wij hier voldoende binnenbanden be zitten en groot gebrek hebben aan buiten banden, hebban de onder handelaars als nog een wijziging als hierboven genoemd doorgevoerd weten te krijgen. Het ligt thans in d# bedoeling der regeering, by de distributie dezer banden rekening te houden met de binnenlandsche voorraden, met dien verstande, dat iedere toewijzing voor de helft uit geïmporteerd en voor de andere helft uit binnenlandse!» fabrikaat zal bestaan. o Spoorwegongeluk aan den Moerdyk. Zondagnacht ruim 3 uur is de goederen trein 4134. van Lage-Zwaluwe naar Dord recht, op de Moerdijk brug in botsing ge komen met eenige wagens, welke op deze brug waren afgebroken van den vorigen trein 7038. De locomotief van den tweeden trein ont spoorde en eenige wagens staan dwars over de brug. Er vielen geer» persoonlijke ongelukken voor. Het verkeer met het zuiden des lands ondervindt belangrijke stagnatie, aangezien de weg via Zwaluwe en Willemsdorp ge stremd is. Reizigers voor de richting Zwa luwe en verder moeten thans over Gelder- malsen en Den Bosch reizen. Volgens sommige berichten is de brug zeer beschadigd. Verschillende staven zijn doorgebroken door de kracht, waarmede de machine daar tegenaan botste. Het spoor is op verschillende plaatsen ontzet. Naar men vermoedt 'zal eerst Donder dag de passage hersteld zij»»' Boter boven maximum pr(js. Tegen den directeur O. van H., die aan den boterhandelaar H, te Haarlem eenige duizenden kilo's boter boven maxi mumprijs verkocht had, is voor de ïlaar- lemsche rechtbank f1000 boete of 20 dagen hechtenis geëischt. Tegen den kooper van de boter, die ook weer extra-winst had gemaakt en daaren boven misleidende verklaringen tegenover de politie had afgelegd, werd 1 week ge vangenisstraf gevorderd, o Antwerpen dankt Nederland. Antwerpen, 2 Febr. De gemeenteraad heeft heden in tegenwoordigheid van vele belangstellenden op plechtige wijze de ge zanten van de Vereenigde Staten, Spanje en Nederland ontvangen. De burgemees ter begroette hen namens de stad als als 'groote vrienden van België en ver- klaaarde-Als wij in de meest sombere tijden vol vertrouwen zijn gebleven in de eindoverwinning van het recht, is dat voor een groot deel te danken aan den voort durende» steun én de vriendschap van de gezanten, die onze belangen behartigden. De burgemeester herinnerde aan de tragische dagen van de arbeiders-deporta ties en zeide, dat de neutrale gezanten al het mogelijke hebben beproefd voor de veiligheid der Belgen. Dank zij hun lus- schenkomst, is menig conflict vermeden, Maar vooral door hun werken op het ge bied der levensmiddelenvoorziening zullen hun namen in de annalen der geschiede nis worden vermeld. Daarna werden hun de diploma's van eere-burgerschap overhandigd. Van Vollenhoven dankte en zeide, dat het voor de Nederlandsche regeering een groote voldoening was geweest, hulp te bieden naar de mate harer middelen en een steun te zijn voor de Belgische bevolking, vooral voor die van Antwerpen, die als gevolg van de oorlogsnoodzaak naar Nederland moest vluchten. Vervolgens sprak hij over de xwakke geesten, die zich voor ware Vlamingen trachtten uit te geven en tweedracht wil den zaaien, maar die er niet in slaagden de eerlijkheid en den trouw van het Bel gische volk te verminderen. o De sterfte. Gedurende do maand Januari zijn te Rotterdam 865 aangiften gedaan van over lijden. Tegenover December 1918, toen dit aantal 1152 heeft bedragen, is dit dus een belangrijke verbetering, maar dit neemt niet weg, dat dOj sterfte hier ter stede nog aitijd abnormaal hoog blijft In Januari 1918 stierven 1 ier 575 personen, in Januari 1917, 532 en in Januari 1916, 503, dat is gemiddeld over Januari van die jaren ongeveer 17 personen per dag. Uit de aangiftecijfers van de afgeloopen maand mag men aflyden, dat de sterfte in Janu ari 1919 heeft bedragen bijna 28 personen per dag, een getal dat dus nog veel te hoog is. In Januari 1919 zijn 30 levenloos geboren kinderen aangegeven. o Voor het Duitsche prysgerecht. Uit Hamburg wordt ons gemeld Het Nederlandsche stoomschip Gelderland is indertijd, toen het van Engeland op reis was naar Nederland met kolen, naar Zeehrugge opgebracht en daar later tot zin ken gebracht. Het Hamburger prysgerecht heeft in eerste instantie den eisch van de reederij om schadevergoeding afgewezen. Het opperprysgerecht echter erkende het recht op schadevergoeding en verwees de de zaak opnieuw naar het Hamburger prijsgerecht, dat thans het bedrag derjschade- vergoeding heeft vastgesteld op 197,437 mark, onder bijvoeging van 4 percent rente. Het Duitsche rijk draagt de kosten van het geding. Gemengde Berichten. Eenige heeren uit Roermond en omgeving trokken .de vorigeweek 's avonds laat met f 200,000 Duitsch en heel wat Neder!, geld naar Ittervoort aan de Belgische grens. Belgische gidsen zouden hen aan de grens ontmoeten en in België den weg wijzen. Dezen gidsen hadden echter hun kornuiten gewaarschuwd, die met revolvers gewapend de Nerlandsche smokkelaars besprongen, bun alles afnamen en daarna weer de grens overjoegen. Het Nederlandsche stoomschip Delfland is van Philadelphia te Amsterdam aange komen rnet 5840 ton tarwe voor de Nederlansche regeering. Delta is uit New-York te Amsterdam aan gekomen met rogge voor de regeering. Moord te Arnhem. Zaterdagavond is op het stille gedeelte van de Velperweg een moordaanslag ge pleegd op den gepensionneerden kolonel v. II. toen Mf zich van de woning zijner fa milie, waar hij had gegeten, naar zijn eigen aan de Hofïaan begaf. De heer v. H. is op weg gevonden met een paar bloe dende wonden aan het hoofd. Nadat me dische hulp was ingeroepen is hij naar het Diaponessenhuis vervoerd en daar overleden, zonder nog iets van het gebeurde te heb ben kunne» rnededeelen. Bij de verslagene is een bijl gevonden met bloed aan de niet scherpe zijde. Door zigeuners aaugeralleu. Eiken morgen om twee uur vertrekken van Weesp drie wagens met flesschen meik van ïNeerlandia® voor Bussum, Hilversum en Laren. Ter booste van den Loodijk werden de karrevoer<rers aangevallen door de bestuurders van elf zigeunerswagens. De Weespers wisten den toestand meester te blijven tot na ongeveer twee uur de Bussumer polietie hen ontzette. Ruim drie honderd flesschen werden vernield. Ook het volgende bericht aan het Hbl. uit Bussum, staat ongetwijfeld met het bo venstaande in verband, De gemeentepoli tie te Bussurn heeft Donderdag 14 woon wagens met het oog op de veiligheid, buiten de grenzen der gemeente geleid. Even te vo ren waren de bewoners te Laren zeer brutaal opgetreden zoowel door hen als door de politie aldaar werd gebruik gemaakt van vuurwapenen, terwijl bovendien een der individuen in bewaring werd gesteld. De wagens zijn tegen den avond in de richting Muiden en 's Gravenland getrokken. De suikerrantsoeneerhig. Aan de Maasb. werd meegedeeld, dat het thans vaststaat, dat over het campagne jaar 1918/19 aan de suikerverwerkende industrieën slechts 50 pet. kan worden toegewezen van de hoeveelheid van het afgeloopen jaar. Hiervan is reeds 2/3 ver strekt, zoodat nog 1/3 van het contingent of 1/6 van het rantsoen van het vorige jaar resteert.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2