van het verbond de verplichting van elk overeen te komen verdrag mededeeling te doen aan den secretaris-generaal, welk ver drag niet geldig zal worden beschouwd als het niet door dezen geregistreerd geworden ishet college van afgevaardigden zal het recht hebben te adviseeren verdragen die een gevaar zijn voor den wereldvrede te doen herzien alle onderlinge verplichtingen, die niet in overeenstemming zijn met dit concept, zullen als opgeheven worden be schouwd, nieuwe, die er tegen indruischen, zullen niet meer mogen worden aangegaan. In de pers is het oordeel over dit con cept niet éénstemmig. Bij de Franschen bestaat nog al meeningsverschil. Het eene blad is heel tevreden (de Victoire Hervé b.v.) terwijl het andere meent, dat het ontwerp Frankrijk geen veiligheid biedt met het oog op de 70 millioen vernederde Duit- schers die hunkeren naar macht. De Engelsche bladen zijn over het alge meen zeer verheugd met het ontwerp, doch ook hier zijn enkelen wat minder hoopvol gestemd. De Manchest-Guardian zegt o.a. dat het gevaar niet denkbeeldig is dat de beschaving in plaats van een liga van voiken een liga van ambtenaren op haar nek zal krijgen. Dus is dit blad maar zeer matig met het ontwerp ingenomen. Wij hoorden zooeven van vernederde Duitschers die op wraak zouden zinnen. Dat zou waarlijk geen wonder zijn. Want de manier waarop Duitschland geknecht en gehavend wordt, is zoo grievend, dat het wel niet anders dan tot verzet komen moet, Naumann, een bekend leider van de de mocratische partij, zei dan ook te Weimar waar de Nationale vergadering bijeen was »Wy willen eerlijk den vrede, maar op Duitschen bodem willen wij niet door bui tenlanders worden opgevreten. Want het schijnt wel als lagen wij thans op den grond als een half dood, groot dier, waar op allerlei klein roofgespuis durft afkomen, om er van te vreten, wijl dat gespuis denkt, dat het dier zich toch niet meer bewegen- kan. Wanneer in dezen wanhopigeri toe stand de buitenlanders niets anders weten te zeggen danverroer -u niet, laat u verder opvreten, dan ontstaat er toch diepe twijfel aan de oprechtheid van de groote tiraden over de beschaving. Aldus Naumann van de democratische partij, wiens woorden grooten bijval von den. Inderdaad, men verbaast zich thans in Duitschland er over, dat het land zoo diep gevallen is en in vele harten groeit thans de geest van verzet. Wanneer men leest wat Wilson Zater dag in zijn rede over den volkenbond heeft gezegd met betrekking tot de Duitsche koloniën, begrijpt men, dat de gemoederen steeds meer geprikkeld worden. >Het is een van de vele ellendige ont hullingen uit de laatste jaren geweest, dat de groote mogendheid, die nu gelukkig verslagen is, een ondrageiijken last van ongerechtigheid oplegde aan hulpelooze men- schen in enkele koloniën, die zij ingelijfd had. Haar belang was veeleer hun uitroeiing dan hun ontwikkeling. Haar wensch was hun land te bezitten. Nu echter heeft de wereld haar geweten in de wet uitgesproken, die zegt dat er aan dat alles een einde zal komen. Van Duitsche zijde antwoord men daarop »In plaats van nu ronduit te zeggen We hebben Duitschland verslagen en dal heeft ons veel geld gekost, dus nemen we Duitschlands koloniën, geven de Engelschen er een altruistischen draai aan. Zij stellen het voor, alsof ze deze koloniën nemen (als mandataris gaan besturen wordt het genoemd) niet voor zich zelf, maar uit pure naastenliefde, en om dien vlieger te laten opgaan hebben zij tendentieuze brochures geschreven over Duitsche gruwelen tegenover de inboorlingen. 't Is anders wel grappig te lezen dat Engeland voor den oorlog den grootsten eer bied had voor Duitschlands wijze van koloni- seeren. Zoo schrijft Gibbons: ïDe geschiktheid van de Duitsche of ficieren in Kameroen en in Oost-Afrika om zich de trouw van hun zwarte troepen en de medewerking der inboorlingen van deze beide koloniën te verwerven, was voor Frankrijk en Groot-Britannië een groote verrassing en dit feit weerlegt de bewering, dat de inboorlingen van de gedeelten van Afrika, die door de Duitschers bedwongen zijn, het verlangen hadden, de Engelschen en Franschen als bevrijders te begroeten.® Zoo zouden nog tientallen van uitspraken zijn aan te halen uit Engelsche geschriften waarin de degelijkheid en humaniteit der Duitsche kolonisatie hoogeiijk wordt geprezen. Maar natuurlijk nu is er geen haar meer goed aan. De conferentie te Parijs moet eerlang ook beslissen over de eischen van België. Men wil ons dan ter vergoeding van wat wij moeten afstaan (Zeeuwsch-Vlaanderen en misschien een deel van Limburg) een stukje Duitschland geven. De N. R. C. schrijft naar de leiding daarvan België wil ons een stuk van ons land afnemen en duldt hieromtrent natuurlijk- geen kritiek, maar als ons wordt voorge steld, bij wijze van vergoeding iets dergelijks te doen ten opzichte van een anderen staat, waarmede wij niet in oorlog zijn geweest, dan mogen w ij ons, toch voor ons zelf wel rekenschap geven, wat voor een daad dat onzerzijds zou zijn, namelijk een daad van ploertigen roof en van domheid tevens. Niet alleen, dat wij daardoor afstand zouden doen van het moreeie recht om aanspraak te maken op het behoud van ons eigen Nederlandsch gebied, maar wij zouden ons willens en wetens door het scheppen van een irrendenta binnen onze grenzen een voortdurende bron van toekomstige oorlogen scheppen. Wij zijn het daar volkomen mee eens. Een ander moge ten opzichte van ons zich als een aanrander en roover gedragen wjj zullen liever onrecht lijden dan onrecht doen. BUITENLAND. Een internationale vcreeuiging van oplichters. De Nieuwe Gazet van Antwerpen meldt het volgende De militaire veiligheidsdienst heeft thans de hand gelegd op een bende valsche in specteurs. die door middel van nagemaakte papieren op groote schaal oplichtingswerk volvoerden. In het geheele land werden reeès aan houdingen gedaan, vijf in het district Ant werpen alleen. Ook in de provincie Limburg hadden talrijke arrestaties plaats. Een Hollander, Konijn genaamd, opereerde aan de grens en had zelfs de stoutmoedigheid van de douanen allerlei goederen te ver duisteren. Allerlei streken werden toegepast, om geld te bemachtigen. Ze begaven zich in uniform, zelfs in dat van een luitenant kolonel van het Belgische leger, naar een vrouw van een uitgezet Duitscher en toonden valsche papieren. Is uw man hier Neen, hij is Duitscher en' verbannen. Zijt gij Duitscher Neen, ik ben Belg van geboorte. Maar door uw_ huwelijk zijt g-ij Duit scher. Wij hebben order u aan te houden. Mijn collega zal eer» rijtuig halen. De »collega« vertrok. Alleen gebleven met zijn slachtoffer begon de andere uit te leggen dat wanneer zij eenige duizenden francs wilde betalen er wel een middel zou zijn om van de* zaak af te komen. Deze schurken, ten getale van 100 onder wie zich verschillende heden van goeden huize bevinden, dreven soms de onbeschaamd heid zoover de hulp der politie in te roepee. De aanhoudingen duren voort. —o De Nieuwe Gazet betitelt het stoken der annexionistische ambtenaren-camarilia als gevaarlijk, op het kantje van liet misdadige af, en zegt dat dit drijven zich al zeer weinig onderscheidt van de methodes van de Duitsche annexionisten, die deze ramp over de wereld gebracht hebben. »Indien België veroveringsoogmerken had®, aldus de Nieuwe Gazet, en dat nog wel ten koste van een volk, op welks sympathie het tijdens dezen oorlog zoozeer gesteld was, dan had 't zulks op voorhand moeten zeggen. Een Belg, die door geweld en tegen den zin der bewoners een andermans land wil inpalmen, behoeft er zich niet over te verwonderen, dat hij door deze bewoners op één rang met de Duitschers wordt geplaatst®. De koningin van Italië is Zondagochtend incognito met haar beide dochters Jolanda en Mafalda benevens de hertogin van Aosta te Parijs aangekomen. De koningin is naar hotel Maurice gegaan, dat haar vader, den (afgezetten) koning 'van Montenegro herbergt. De Amerikaansche minister der levens middelenvoorziening Hoover, heeft Zaterdag in de Cercle Volney te Parijs een rede gehouden, waarin hij in krachtige bewoor dingen het optreden der Duitschers in het bezette gebied van Frankrijk heeft gelaakt. Hij bracht in herinnering hoe de Duitschers het vee en den oogst hadden weggevoerd en verzekerde dat, indien de 70 millioen Duitschers gedurende duizend jaren de tranen van Niobe zouden storten* zij de menschelijke ellende, welke zij alleen in België en Noord-Frankrijk hebben veroor zaakt, niet zouden kunnen doen verdwijnen. ïperea. De gemeenteraad van Yperen heeft, naar uit Brussel wordt gemeld, bij konink lijk besluit vergunning gekregen elders te vergaderen. In tegenstelling met wat bladen bericht hebben, zoo meldt men verder, zal Yperen, naar burgemeester Colaert verzekerde, op zijn puninhoopen worden opgebouwd, dus op zijn tegenwoordige plaats. Zoo wenschen het de bevolking en het gemeentebestuur. o- Het sterftecijfer in Zwitserland, gewoon- ijk 55000 per jaar, is in 1918 tot 74000 gestegen, tengevolge van de Spaansche Griepi De bevolking is dientengevolge stationair gebleve;.. Alles wijst erop dat zij de Kaspische Zee zullen bereiken en hun gebied zich dan van de Zwarte Zee tot daar zal uitstrekken. o •pztootjei te Berlijn. Zaterdagavond om negen uur joegen beambten van de crimineele politie en sol daten van de divisie-Reinhardt een verga- tieterrein had gekozen. Hij introduceerde zich bij verschillende firma's en particulie ren als agent van de H. IJ. S. M. en bood landkaarten te koop aan, waarop was aangegeven het nieuwe goederen tarief®, dat 1 Mei 1919 in werking zou treden. Voor de toekomst kaarten moest f3 a f5 worden betaald. Bij nader onderzoek Trier, 16 Februari. Erzherger het he denmiddag aan generaal Foch een breed voerig schrijven toekomen, waarin dé kwes tie van de beschikbaarstelling der Duitsche handelsvloot ïr den breede besproken, wordt. De levensmiddelenvoorziening van Duitsch land, zoo heet het, kan slechts dan alle verzekerd beschouwd worden als er defini tieve overeenkomsten tusschen de gealfieerdei en Duitschland getroffen worden omtrent de hoeveelheid aan Duitschland te leveren le vensmiddelen en omtrent de betaling daarvan Tot dusverre is het ons niet mogen gelukken, een vaste overeenkomst te dezer zake te treffen, daar de gedelegeerden der gealli eerden ondanks de voorafgaande aankondiging niet te Spa zijn aangekomen. Pas wanneer deze beide vraagstukken zoodanig geregeld zijn, dat de verzorging van Duitschland met levensmiddelen verzekerd is, kan de Duitsche regeering de handels vloot ter beschikking stellen. Ook moeten de chartervoorwaarden van te voren worden vastgesteld. Voorst moeten de geallieerden bindénde toezeggingen doen in verband met de bemanning der schepen met Duitsche matrozen, alvorens de Duitsche schepen zeeklaar gemaakt kunnen worden. Ten spoedigste oplossing van deze kwesties stelt Erzberger voor, in het begin van de volgende week de onderhandelinge welke in Spa reeds tusschen de geallieerde en de Duitsche gedelegeerden begonnen,'zijn 'ot een definitief einde te brengen. Een revolutionnair complot te Berlyn verijdeld. Berlijn 17 Febr. Over wat Berlijn gisteren dreigde en wat door arrestaties in massa Zaterdagavond verhinderd werd, deelen de bladen het vogende mede Ouder leiding van troepen van den rooden soldatenbond, waarbij gewapende arbeiderscompagniën zich zouden aansluiten, wilde men de geheele binnenstad stelselmatig bezetten. Onder de leiding van de gearresteerde aanvoerder zou tegen den avond allereerst de geheele krantenwijk bezet worden. Verder zouden het hoofdtelgraafkantoor en andere belang rijke gebouwen door voldoende sterke troepen worden gekomen. Men wilde zich ditmaal echter niet met enkele gebouwen tevreden stellen, doch had een plan uitgewerkt om geheele straten te bezetten om van af de daken met succes den strijd te kun nen aanbinden met de regeerinstroepen. Elk blok van straten zou een vesting op zich zelf zijn, welks bestorming zware offers aan bloed en materiaal gevergd zou hebben. o Hongarije en Ilomenië. Boedapest 16 Febr De Hortgaarsche miriisteraad heeft den premier Berinkey opgedragen, een wetsontwerp in te dienen betrffende het zelfbeschikkingsrecht der Siowakische en der Roemeensche natie, onder inachtneming van Wilson's beginsel- punten. o Bet ltallaaiisch-Serviseb geschil. Parijs, 16 Febr. De »Patit Parisieu® bericht, dat Servië het verzoek heeft ge daan, zijn geschil met Italië betreffende de landgrenzen en de Dalmatische kust, met inbegrip van Fiume, langs scheidsrechtelijken weg te doen beslissen. Hat heeft zulks op 11 Februari voorgesteld aan Clemenceau en Wilson. o Be strijd iu Calicië. Londen, 16 Febr. Reuter's bijzondere correspondent te Warschau meldt d-.d. 15 Februari Daar alle onderhandelingen van de iriter- geallieerde persoonlijkheden le Lemberg, om beëindiging van de vijandelijkheden tusschen de Polen en Oekrajiniers iri Oos telijk Calicië tot stand te brengen, vergeefsch zijn geweest en de Oekrajiniers wederom aanvallen op Lemberg doen, heeft de in- tergeallieerde commissie besloten den!7en Februari een speciale delegatie naar Lemberg te sturen, ten einde %e trachten een wapen stilstand te verkrijgen o Eeu ernstige nederlaag der Bolsjewiki. Uit Londen wordt gemeid De Bolsje wiki zijn in den noordelijken Kaukasus verpletterend verslagen. Generaal Denikin leidt «en krachtig offensief, de eene stad na de andere is bemachtigd en de vijand heeft 31.000 gevangenen. De ^nti-bols- jewistische strijdkrachten rukken nog Iarig§; de spoorlijn Stawropol-Bakoe oostwaarts. die dé orde zoodat deze maken, door een schot doodelijk dering van leiders van den Rooden soldaten- bleken de kaarten \\et jaartal ie bond uiteen. Daarbij ontstonden groote! dragen, en destijds een handelswaarde te volksoploopen. De menigte viel de soldaten hebben bezeten van 11.30. van de divisie-Reinhardt, trachtten te herstellen aan, van de wapens gebruik moesten Een betooger werd en twee andere personen lichter gewond. o Duitschland tegen den Duitsch-Qoiteuryksche band. In den loop van het onderhoud, dat de Tel.-correspondent te Parijs met minister Pichon had tijdens de Ontvangst van de buitenlandsche journalisten op zijn depar tement, verklaarde de minister, dat Frank rijk gekant was tegen een vereeniging van Duitsch-Oostenrijk met Duitschland. Het vrije beschikkingsrecht der volkeren dan o De aamenzweering tegen Wilson. Uit nadere bijzonderheden blijkt, dat de samenzwering tegen Wilson, ook gericht was tegen den secretaris van de schatkist McAdoo. De leider, Pietro Pierre, had wegens overtreding van de militiewet ge vangen gezeten en vatte tijdens zijn ge vangenschap met\ eenige leden van de bekende syndicalistische organisatie, de »Industrial Wonkers of the World® het plan op om bekende staatslieden, onder wie Wilson en McAdoo, om het leven te brengen. Het complot lekte uit door ver raad van enkele deelnemers aan de samen zwering. Er zullen vermoedelijk npg meer arrestaties plaats hebben. o De »Voss Ztg.« verneemt uit Duisburg: Zaterdagnacht is tot bescherming van de stad Duisburg en hare omvangrijke haven werken, die door de Spartacisten bedreigd worden, een compagnie Belgen met een pantserauto door de bezettingstroepen van den linker-Rijnoever afgezonden. Meerdere troepen zullen volgen. De Spartacisten trokken zich snel terug nadat ook de burgerwacht met goed gevolg tegenstand had geboden. De voedselvoorziening van Duitschland. BERLIJN. De Hamburger Arsolraad zond aan de ievensmiddeiencommissie der wa penstilstandscommissie in Spa een telegram, waarin hij verklaart de volledige verant woordelijkheid op zich te nemen, dat door geen enkele partij, zoomin door eenige militaire of andere autoriteit in het bijzonder ook niet van de zijde der gewapende arbeiders, in de stelselmatige levensmiddelen- voorziening en in de bewaking, het bestuur en beweging der Hamburger levens middelen-opslagplaatsen zal worden inge- gVepen. De Hamburger Arsolraad zal al zijn macht gebruiken dat de inrichtingen der levensmiddelenverzorging in Hamburg even onschendbaar zullen zijn als inrichtingen van het Roode Kruis, zordat er volle waarborg voor een absolute veiligheid dezer inrichtingen bestaat. o- Duitschland en FrankrHk.' BERLIJN. In een zinnelooze miskenning van den waren toestand van Duitschland, schrijft het blad van Clemenceau »l'Homme librea: Wij moeten, zoolang het nog tijd is, Duitschland zijn-laatste tanden uittrekken. Andere Fransehe bladen noemen belache lijke getallen over de zoogenaamd nog onder de wapenen staande Duitschers. Zoo gelooft het Journal® dat reeds meer dan 300.000 vrijwilligers op de been zijn gebracht. Hieromtrent kan slechts herhaald worden, dat wanneer Duitschland zulk een strijdmacht ter beschikking had, noch de Polen noch de Tsjechen binnen de Duitsche grenzen zouden kunnen optreden gelijk zij nu doen. Het doel dezer compagne is duidelijk. De Franschen van gisteren mogen voor recht en volkerenbevrijding tegen het machts principe gastreden .hebben de Franschen van heden kennen nog slechts een machts politiek. BINNENLAND. Een landbouwer te Ruurlo kocht dezer dagen twee anderhalfjarige roodbonte vaar- zèn met stamboekpapieren voor niet minder dan achthonderd gulden per jstuk. Een andere landbouwer te Laren (G.) verkocht een sgewoon« paard voor niet minder dan vier-en-twintig-honderd gulden, o Zwendel. De politie te Deventer heeft de hand gelegd op een Rotterdammer die eerstge noemde stad en omgeving tot zijn opera- Groote aanvoer uit Amerika. Het stoomschip Almelo van de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij is van New-York te Amsterdam aange komen met 28000 vaten katoenoüe en on geveer 8800 balen katoen. o Steenkolen uit Amerika. De Stella van de Koninklijke Nederl. Stoomboot-Maatschappij is van Philadelphia te Amsterdam aangekomen met 3300 ton steenkolen. Schemerlichten en kaarsen. Bij den minister bestaat het voornemen met ingang van 1 Maart de distributie van schemerlichten en met 1 April de distri butie van kaarsen op te heffen. Naaigaren. Onze huisvrouwen behoeven niet iangér ongerust te zijn aangaar.de naaigarens. Wij hooren dat er eindelijk flinke par tijen zullen aankomen van de in Nederland van ouds bekende merken Brook, Ciark, Coats en Chad wick. Met eene prijzens- woordige poging, orn hun prima Naaigarens voor het publiek tegen matige prijzen toe gankelijk te maken, zijn deze per klos be langrijk lager vastgesteld dan de officieele maximumprijzen. Prijslijsten met opgave der prijzen welke aan het pubiiek zullen berekend worden, zijn aan alle winkeliers verzonden, en de koopers worden in bun eigen belang aan geraden deze lijsten te raadplegen om zeker te zijn geen hoogere prijzen te betalen. Een prachtige aanhouding. Toen de ijvervolle hoofdagent van po litie M. Koenen te 's-Hertogenbosch zich op recherche bevond naar in die gemeente en elders gestolen voorwerpen, ontdekte hy met zijn nimmer falend poiitieoog, dat een hem onbekend persoon een rijwiel te koop aanbood in de Windmolenbergstraat alhier. Op eigen initiatief en zonder van dief stal van eeu rijwiel af te weten, greep hij, misdrijf vermoedende, terstond in en nam den verkooper van dat rijwiel in arrest. Aanvankelijk beweerde deze dat hij het rijwiel had gekocht, maar door den taaien en vasthoudenden hoofdagent streng onder vraagd, bekende hij ten slotte het rijwiel te hebben gestolen -in hetPaleis van Justitie. Niet alleen dat hst rijwiel zeer waarde vol was, maar gerechtelijke dossiers in een tasch aan het rijwiel aanwezig, werden eveneens in baslag genaden en ter be schikking van den heer Commissaris van Politie gesteld. Er wordt scheepsruimte beschikbaar ge steld voor den aanvoer van bouwmaterialen uit Frankrijk. Een vorstelijke belooning, De Raad der gemeente Barneveld heeft een opzichter der putten, lantaarnopsteker en klokkenist te Kootwijk benoemd. Aan deze drie betrekkingen is de vorstelijke' belooning verbonden van f 30 per jaar. Kunstbeen met boter Te 's-Heerenberg hebben de' commiezen een smokkelaar aangehouden, die een hou ten kunstbeen droeg. Toen hem dit been werd afgezet, bleek daarin 2 K.G. boter te zijn verborgen, welke hij naar Pruisen wilde smokkelen. Warmwaterbron op Eiakkee. Aan deFlakkeesche Stoombrikettenfabriek te Sommelsdijk doet zich het eigenaardige geval voor, dat de daar op 28 M. diepte geslagen Northonpomp warm water voort brengt o Aan den torenwachter van Zutphen is, wegens het opheffen van zijne betrekking, met ingang van 4 April eervol ontslag verleend. Hem is een wachtgeld verleend van van f320zijn jaarwedde bedroeg f 400. Hij heeft de betrekking 16 jaar vervuld. Vóór hem hebben drie geslach ten van de familie Bobbink gedurende ruim 400 jaar des nachts tusschen elf en vijf uur van den toren geblazen. De laatste torenwachter is in zijn nooge verblijfplaats gekiekt met den horen aan den mond dat portret is voor het museum bestemd. -o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2