dat Kurt Eisner, de Beiersche minister president het slachtoffer van de moordaan slag is geworden. Toen hij zich namelijk naar hef gebouw van den Landdag wilde begeven, trad een jonge man op hem toe, die hem twee kogels door het hoofd joeg. De dader werd on middellijk gevat en door een matroos dood geschoten en bleek een student te zijn, die tot een der oudste adellijke families be hoorde en Naco Valley heette. Nader meldt men nog dat een zoon van den ex-keizer in verband met dezen aan slag gevangen is genomen. Valley zou op last van dezen keizerlijken telg gehandeld hebben. Ongetwijfeld staat deze laffe moord op den Beierschen minister-president in ver band met de opwindende gebeurtenissen te Munchen van de laatste dagen. Niettegen staande Eisner's party er allertreurigst bij de verkiezingen afgekomen was (niet meer dan twee pet. van het aantal stemmen verkregen de Beiersche onafhankelijke socia listen) wilde Eisner van geen aftreden we ten. Hjj bleef het bewind handhaven, dat lichtelijk naar een dictatuur zweemde en als zoodanig was hij er dan ook niet vóór geweest den Landdag bijeen te roepen, waarvan hij en vermoedelijk terecht verwachtte, dat deze hem aan den kant zetten zoude actie der meerderheids socialisten tegen Eisner en de arsolraden waren na de verkiezingen begrijpelijkerwijze veel krachtiger geworden. Wanneer het moordend lood den minister niet getroffen had, zou aan zijn ministerieel leven toch wel eenige uren later een einde zijn ge maakt, want, gelijk boven medegedeeld werd, was hij juist op weg naar den Land dag en al3 men een Wolff bericht uit Mun chen gelooven mag, was hij zelf voornemens geweest de ministerieels portefeuilles ter beschikking van den Landdag te stellen, hetgeen gebleken moet zijn uit een ver klaring, die hij in den ministerraad moet hebben afgelegd. Het is te Munchen niet bij dezen eenen moord gebleven. Toen gistermorgen minister Auer, lid der socialistische meerderheid, in den Land dag zyn afschuw over den aanslag had uitgesproken, vielen er plotseling schoten uit de richting van de door een gordijn verborgen deur. Daar sprong een man van achter te voorschijn in een militaire jas en met een burgerhoed op, die ver scheiden revolverschoten in de richting van Auer loste. Ook van de tribune af werd geschoten. Een ernstige paniek maakte zich van de afgevaardigden meester er» zij vluchtten door alle uitgangen uit de zit tingzaal Auer zakte ernstig gewond ineen, aan de linkerzijde van de borst getroffen en volgens de jongste berichten moet zijn toestand gevaarlijk zijn. Door een der schoten werd de afge vaardigde Osei van de Beiersche volkspar tij getroffen en gedood. Twee mninisters werden door twee schoten gewopd, n.l. Hoffmann en Frauendorffer, De zitting werd onmiddellijk opgeheven en thans is het Landdagge bouw door militairen bezet. Uit andere berichten blijkt dan nog, dat ook minister Timm getroffen moet zijn, en dat zijn toestand zelfs zoo ernstig is, dat, ieder oogenblik de dood kan worden verwacht. Wat er in Beieren uit de schrikkelijke verwarring die er heerscht nog zal voort komen is niet' te zeggen. Wel hebben de regeeringstroepen in alle steden waar de Spartaciers de boel kwamen opscheppen de overhand behouden, maar uit alle be richten blijkt dat men niet meer van een geordend staatsleven kan spreken; Er is nu een conpromis gesloten tusschen de regeeririg, berustend bij de volksvertegen woordiging en een regeering van Soviets.' De ministerraad krijgt daardoor een macht boven zich, samengesteld uit afgevaardig den den arsol- en boerenraden. Het is er dus nog niet zoo'n jamboel als in Rusland. Dat blijkt ook uit een ander bericht, dat meldt dat het proletariaat gewapend zal worden maar in dier voege dat alleen hij wapens krijgt, die niet tot de Sparticier- groep behoort. Hoe moedig is het toch voor Duitschland dat er een bewind kome dat bij machte is de ontredderde staatsmachine weer in orde te brengen. Het volk be gaat door zyn ontzinde drijver een zelf moord. De overwinnaars zullen het niet ontzien, de lasten, die het te dragen krijgt zijn onmenschelijk, maar als het niet in staat blijkt aan zijn verplichtingen te vol doen, dan zal het door eigen schuld voor onafzienbare tijden tot volslagen machte loosheid worden gedoemd. Wanneer de geallieerden het nu maar niet tergen door onmogelijke eisclien. Als we bijv. lezen, wat Heibert Gibbs, de be roemde Engelsche economist en statisticus voorstelt, dan voelt ieder, dat, mocht rnen zijn raad opvolgen, Duitschland tot bloedige wraak wordt aangehitst. Deze geleerde heeft n.l. uitgerekend hoe veel men Duitsch land zal kunnen laten betalen. Het is een heel eenvoudige rekensom, en Gibbs heeft haar opgelost in een vergadering van de City of London Conservative and Unionist Association. Voor den oorlog bespaarden de Duitschers p.st. 400,000,000 per jaar. Aan-legerfen vloot gaven zij p.st. 80,000,000 uit. Het Duitsche volk zou gemakkelijk pst. 120,000,000 meer kunnen sparen, of in totaal p.st. 400,000,000+80,000,000 +120,000,000 p.st. 600,000,000. We gens het prijsverschil, tusschen toen en nu zou daarvan p.st. 900,000,000 moeten worden gemaakt. Hiervan moet Duitsch land vindt Gibbs p.st. 600,000,000 (per jaarafstaan en dan kan het nog p.st. 300,000,000 voor zichzelf houden. De druk daarvan zou niet vallen op de arbeidende klassen in Duitschland, doch op hen, die den oorlog hadden gemaakt. Een Engelsche staatscommissie moet worden ingesteld om het geld in ontvangst te nemen, n.l. in marken berekend volgens de goud-pariteit. Nietwaar dat is te dwaas om alleen los te loopen. Een heel andere toon klinkt op uit de rede van Churchill, de man die waarlijk niet als een vriencl van Duitschland kan worden beschouwd en die aan u gastmaal ter viering van Washingtons verjaardag o.a. gezegd heeft Tengevolge van den toestand in Duitsch land en Rusland rust een zware en reus achtige verantwoordelijkheid op het Latijn- sche op het Angel-Saksische ras, die op het oogenblik het lot der wereld in handen hebben. Er is echter groot onderscheid tusschen Duitschers en Slaven, want terwijl Duitschland ten val is gekomen tengevolge van zijn misdadeji is Rusland gestruikeld tengevolge van zijn hondstrouw, die leidde tot overschatting van eigen krachten. Of schoon Rusland thans door het bloeddorstige bolsjewisme is gekluisterd, kunt gij van één ding zeker zijn Rusland zal herrijzen en het groote Russische volk zal eens opnieuw het aanzien en de welvaart genieten waarop het recht heeft (toejuichingen). De bolsjewistische pest zal voorbijgaan, zij zal uitwoeden evenals de groote pestilenties die vroeger de menschheid teisterden, zij zal voorbijgaan zelfs als geen uitwendig middel wordt aangewend, zij zal plotseling of geleidelijk afnemen en de overlevenden zullen lang onvatbaar voor de ziekte blijven. Wij moeten zorgen dat nooddruft en tegenspoed Duitschland en Rusland niet vereenigen in gerneenschappeiijken haat tegen Engeland en de Ver. Staten (luidde toej.), want als dat gebeurde zou er na enkele jaren in Europa een toestand ontstaan die alle kiemen voor een herhaling van de onmetelijke ramp van 1914 bevatte. Ik hoop daarom dat er vqor Duitschland, na rechtmatige vergoeding en straf voor zijn misdaden, een levensweg zal Werden ge vonden, die het zal verzoenen met Zijn lot en met zjjn gewijzigde .omstandigheden (toej). Ik hoop ook dat Rusland op zijn nieuwen levensweg een vriend zal blijven van Engeland en de Ver Staten. Tenzamen zijn Engeland en Amerika veilig, tenzamen met onzen dapperen bondgenoot Frankrijk zijn wij onaantastbaar (toej. Als wij een verstandige en eervolle gedragslijn volgen zulien wy de zorg en de verschrikking van den tegenwoordigen tijd teboven kome» en tot heil en bewondering van komende geslachten den roem, dien we in dezen langen, wreeden oorlog hebben behaald, bewaren, 't Is te hopen dat we deze verstandige en eervolle gedragslijn zal volgen anders wou de uitkomst wel een heel dwars en eerloos zijn. BUITENLAND. üusieldorp. De verkiezingen voor den gemeenteraad zijn Maandagavond door Spartacus-mannen verstoord. Gewapend met geweren en handgranaten drongen zij het meerendeel der stemlokalen binnen, maakten zich meester van stembussen en kieslijsten, welke zij op straat verbranden of in den Rijn wierpen. In ^verschillende gevallen kwam het tot een hevige schietpartij, waarbij een inge nieur door een schot in de long ernstig werd gewond. o Be Engelsche steenkolenindustrie. Londen, 24 Febr. De arbeidersleider en leider ner oppositie Adamson heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de uitslag van de onder de mijnwerkers gehouden stem ming is; 611,993 vóór staking, 104,997 tegen. Een Engelsche Jaarbeurs. Maandag werd te Londen de vijfde Brit- sche jaarbeurs geopend waar papier, druk werk, kantoorbehoeften, glas, aardewerk, en speelgoed tentoongseteld is. Het antal inzenders is 150 meer dan het vorige jaar. De Daily Graphic* zegt: Uit den catalogus blijkt, dat de Britsche firma's hebben aangetoond, dat zij ver schillende goederen kunnen maken, waar voor wij vroeger op Duitschland waren aangewezen. Verklaringen van Scheidemann. In een interview met een man van de Deutsche Allg. Ztg. verklaarde Seheidemann Wat helpen alle pogingen der nationale vergadering om Duitschland in de rij der wereld volkeren als een lid, dat den voor uitgang nastreeft, en alle menschelijke idealen dient te plaatsen, als het zoover moet komen, dat wij ineenstorten en daarbij wel licht de toekomst van Europa onder ons begraven. De tegenstanders moeten nu toonen, of zij na de onderteekening van het laat ste verdrag bereid zijn eindelijk vredeson derhandelingen te beginnen, de blokkade van Duitschland op te heffen en dit land van levensmiddelen en grondstoffen te voor zien. -o Set Duitsche leger. Berlyn, 20 Febr. Volgens de bladen bepaalt de rijkslegerwet, waarover Maandag in de nationale vergadering werd beraad slaagd, dat de rijksweerbaarheid op demo- cratischen grondslag, met samenvatting van de reeds bestaande eenheden en door het aanwerven van vrijwilligers ter sterkte van 150.000 tot 200 000 man, buiten de offi cieren, onder-officieren en ambtenaren, zal worden gevormd. Het lot der Duitsche oorlogschepen. Londen, 22 Febr. Ofschoon er nog niets met zekerheid bekend is omtrent het lot der uitgeleverde Duitsche oorlogschepen, verneemt Reuter uit bevoegde bron, dat men er ernstig over denkt, de schepen in den Atlantischen Okeaan te laten zinken. Van de Arsolraden. Munchen, 22 Febr. De vergadering van arbeiders-, boeren en soldatenraden heeft de voorstellen tot bewapening van het proletariaat en de stichting van een Beier sche sovjetrepubliek met algemeene stem men aangenomen. Da voorzitter verklaarde dat de republiek door de arbeiders van al le socialistische richtingen op democratischen grondslag zal worden opgericht. Berlijn, 22 Febr. Naar de correspon dent van de Nationaal Zeitung in Weimar verneemt, heeft de ryksregeering besloten, indien in München de sovjetrepubliek uit geroepen wordt, deze niet te erkennen. De ryksregeering heeft dit besluit reeds aan den Beierschen gezanjt medegedeeld. Berlijn, 22 Febr. Uit München wordt aan de National Zeitung geseind Heden middag heeft te München da bewapening van de revolutionaire arbeiders plaats gehad. Ieder, die zich bereid verklaarde een wa pen te dragen, kraeg een geweer. Ook werden alle soldaten te München rnet wa penen uitgerust. De opgewondenheid in de stad was erg groot. De meeste winkels waren gesloten. Berlijn, 22 Febr. Ook het Berliner Tageblatt. meldt dat de arsolraad in Mün chen almachtig is. De regeeringstroepen en ook de matrozen hebben zich voorloopig in het gezag van den arsolraad geschikt. In elk geval hebben zy het niet gewaagd tegen hem op te trekken. Men gelooft ook niet dat de in het land voorhanden troepen tegen München zullen opmarcheeren. Belgische rentebetaling. De Moniteur Beige kondigt de hervatting aan van de rentebetaling op de staats schulden, zoowel van België als van deiï Congostaat, met ingang van 21 Februarij.l. Over de uitbetaling van afgeloste of uit- geloote stukken is nog niets gemeld. €lemeuceau. Parijs, 23 Febr. De gezondheidstoe stand van Clemencoau blijft bevredigend. Toch hebben de doktoren hem zeer op het hart gedrukt zich in acht te nemen en al te talrijke bezoeken te voorkomen. Men verwacht, dat binnen een paar dagen het projectiel zich zal hebben kunnen inspinnen en dat de minister-president daarna in staat zal zijn zichv weder aan zijne gewone bezig heden te wijden. Nader meldt menDe toestand van Clemenceau is aanmerkelijk verbeterd. Zijn eetlust is uitstekend.- Clemenceau heeft vandaag bezoek ontvangen van maarschalk Pétain, minister Boret, van Ignace, den onderstaatssecretaris van justitie, van Fonck, den vlieger, en van juffrouw Wilson. Te Mulheint. Mülheim, a/d. Ryhr. Omtrent het rooven van 170.000 Mark uit het filiaal der Rijks bank alhier in den nacht van Zaterdag op Zondag wordt van bevoegde zijde gemeld Burgers en soldaten die-dienst deden als bewakers, overweldigden den directeur en drie heeren, die zich in het gebouw be vonden, dreigden hen neer te schieten en dwongen hen de sleutels van de safe af te geven. v50 Schuldigen zijn achter slot en grendel gebracht. o De verwarring iu Düitschland. Frankfort, 25 Febr. Een medewerker van de »Frankf. Nachtrichten* te Weimar heeft een onderhoud gehad met den rijks minister van Defensie, Noske, over de nieuwe Spaitacus-crisis. Noske gelooft, dat in het begin van de volgende week de staking in het Roergebied geëindigd en de tegen stand der Spartacistische troepen spoedig gebroken zal zijn. Te Brdnswijk heeft zich de toestand, nadat men tot overeenstemming gekomen was,^geconsolideerd. Gotha heeft het rijk den oorlog ver klaard. De leiders der onafhankelijken aldaar zullen een spoedig ingrijpen te ver wachten hebben. De troepen zullen er blijven tot alles weer rustig is. Het plan bestaat niet om naar Beieren troepen te zenden. Wij hopen, dat er in Beieren genoeg verstandige menschen zijn die zelf de orde herstellen. 'o Staking wegens kolengebrek. Berlijn. Op de Hamburger werf von Blöhm en Voss moeten tót nader order 8 tot 9000 arbeiders wegens kolengebrek staken. o De Emir van Afghanistan vermoord. Londen, 24 Febr. Uit Kabul is bericht ontvangen over den dood van den Emir van Afghanistan. De bijzonderheden ont breken nog doch het schijnt, dat de Emir Donderdagmorgen vroeg in het kamp te Laghman werd aangevallen en doodge schoten. Er zijn nog geen berichten ont vangen over arrestaties in verband met dezen moord. Ook de motieven liggen nog in het duister. Wilson te Boston. Boston, 25 Febr. President Wilson niet zijn reisgezelschap werd in een douanekot- ter aan wal gebracht. De burgemeester, die aan boord was, heette den president welkom. Terwijl de kotter zijn weg dooi de Golf voortzette gilden op alle booten de stoomfluiten. Da forten losten ter eere van den President 21 saluutschoten. De politie heeft op verschillende punten van den door Wilson te nemen weg scherp schutters geplaatst, teneinde eventueel eiken aanvaller neer te kunnen schieten. Meer dan 150.000 toegangsbiljetten werden aangevraagd doch slechts 8000 konden worden uitgereikt wegens de beperkte ruimte in de Mechanies Hal! waar Wilson om 2.30 's middags een rede hield. Duizenden toeschouwers stonden in de straten in de hoop den President te zien te krijgen. BINNENLAND. Eeu geroutineerd uitbreker. In Hilversum werd een persoon ge arresteerd, d(e voorgaf een Duitscher te zijn, doch die in werkelijkheid Hollandsch deser teur was. Hij werd verdacht van inbraak, was daarvoor gearesteerd, doch uitgebroken. Na zijn arrestatie te Hilversum brak hij weder uit, doch werd opnieuw gevangen genomen en naar Laren gevoerd, waar hij twee cellen verbrak. Vervolgens wefd hij naar Naarden gebracht en gevangen gezet onder de Utrechtsche Poort, doch ook daar brak hij uit. Eindelijk gelukte het, hem een verzekerde verblijf plaats te geven in de cellen van het ge meentehuis te Naaren. Thans is de uitbreker naar het huis van bewaring te 's-Graven- hage overgebracht. minister-resident Van Vellenhoven. Aan den heer Van Vollenhoven, Neder- landsch minister- resident te Brussel, is de onderscheiding van groot-officier der Kroon orde verleend wegens de diensten, welke hij aan de Belgische bevolking tijdens de bezetting heeft bewezen. Havas meldt nog, dat een aan de onder scheiding toegevoegde mededeeling van den Belgischen minister van Buitenlandschen Zaken wijst op het feit, dat de onderscheiding aan Van Vollenhoven tijdens diens missie is verleend, terwijl het de gewoonte is buitenlandsche diplomaten pas hy hun vertrek te decoreeren. De toekenning vaneen hoogere onderscheiding dan die, welke in den regel aan diplomaten van denzelfden rang als Van Vollenhoven worden verleend, toont, hoezeer de Belgische regeering de werkzaamheid van den minster-resident ten gunste dei- Belgische bevolking op prijs gestelt. o Ëm. pasteer A. i. Sprengers. f Te Nieuwkuik overleed de zeereerw. heer Andrianus Hubertus Alphonsus Sprengers. Z.Eerw. werd geboren te Heusden 17 October 1845, priester gewijd 11 Juni 1870, benoemd tot kapelaan te Mill 8 Juni 1871 tot kapelaan te Erp 17 November 1880, pastoor te Kekerdom 23 Augustus 1889, en tot pastoor te Esch 15 Maart 1891. Na zijn eervol ontslag (28 Juli 1911) nam hij zijn intrek in het liefdegesticht te Nieuw kuik. Een iwaar beproefd geiin. Van zekeren R. te Hilvarenbeek stierven in enkele dagen aan kinderziekten 4 zijner kinderen. Van dezen R. stierven het vorig jaar ook vier kinderen, zoodat de ouders thans kinderloos zyn. Op het kasteel Amerongen. Mareehaüssées en rijksveldwachters be waken het kasteel Amerongen, waar de ge wezen heerscher van het Duitsche rijk met zyn echtgenoote verblijf houdt. Wie door wil dringen tot het kasteel, heeft, zich te ver voegen aan de woning van den rentmeester, waar hem een kaartje van graaf Bentinck wordt overhandigd. Gewapend met deze talisman, komt hij dan aan het buitenste hek tegenover een paar marechaussees te staan, aan wie hij dit kaartje heeft af te geven. Verder gaande bereikt hij het tweede hek en als hij er dan in slaagt de daar op post staande bewakers eveneens te passeeren, ligt de toegang tot het kasteel voor hem open, dat zijn wereldvermaardheid te danken heeft aan hét verblijf van den gevallen vorst, die er met een kleine hof houding ingetogen en eenvoudig leeft, in afwachting blijkbaar van hetgeen het lot of het noodlot verder over hen beschoren heeft. Onder de getrouwen, die Wilhelm II in zijn ballingschap zijn gevolgd en hem nog ter zijde staan, bevinden zich o.m. zijn opperhofmaarschalk von Gontard, generaal Echsdorff, een vleugeladjudant en een kamerdienaar. De vroegere keizerin heeft er o.a. een hofdame. Nederlandsche arbeiders oit Duitschlaud. Men meldt uit Zevenaar Sedert Woensdag komen honderdtallen Nederlandsche arbeiders uit Duitschland terug, uit vrees voor Spartacistische uitspat tingen. De opstandelingen bedreigen in het industriegebied de Hollanders met den dood, indien zij niet onmiddellijk aan de stakingen deelnemen, zoodat een nog grootere uittocht naar ons land verwacht wordt. Gisteren en vanochtend kwamen de treinen wel weer allen uit Duitschland hier aan. De steenkolentreinen rijden veelal langs een zijlijn om Emmerik te bereiken, want het komt reeds voor, dat Spartacusleden, ge wapend met karabynen en handgranaten, 's nachts de treinen aanhouden. Voor het bedienend locomotiefpersoneel is de toestand thans hachelijk. De beweging verbreidt zich over het ge- heele industriegebied. o Posterijen. De directeur-generaal heeft thans alge meene regelen vastgesteld voor de belooning der hulpbestellers. Het dagloon is geregeld volgens dekfasse-indeeling van de gemeenten bij het Bezoldigingsbesluit, Verder is het loon voor hen, die ouder zijn dan 26 jaar hooger dan van de jongeren. Voor de Nieuwjaars- en St. Nicolaas-hulpbestellers is een loon per uur vastgesteld. De loonen der hulpbestellers ouder dan 26 jaar, zullen voortaan bedragen in de le, 2e, 3e, 4e, en 5e klassegemeenten resp. f 3.20, f 3.10, f3, f 2.90, en f2.70. o Duitsche koienprijzen. Men seint uit Hamburg Het Rijnsch-Westfaalsche Kolensyndicaat heeft besloten de pryzen voor Maart on veranderd te iaten. -o Moord te Arnhem. Naar het U. D. meedeelt, is in verband met den moord op den gepensionneerden kolonel van Hiilen te Arnhem, te Rotter dam aangehouden de vermoedelijke dader, een 40-jarig gepensionneerd Oost-Indisch militair. Zilrerbous. De minister van Financiën maakt bekend, dat op 1 Maart 1919 worden ingetrokken de nog in omloop zijnde zilverbons van f 2.50 van het oude model. Met ingang van dien datum behoeven deze bons niet meer in betaling te worden aangenomen. Zij kunnen echter tot en met 15 Maart 1919 tot elk bedrag tegen wet tig betaalmiddel worden ingewisseld bij de betaalmeesters, de ontvangers der directe belastingen en de postkantoren (met inbe grip van de bijkantoren). ^let nadruk zij er voorts op gewezen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2